agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-04-2017, 15:05   #2341
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Sizin düşündüğünüz mantıklı, belki kağıtta da aynı şeyi anlatmak istemiştir.

toprak2012 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2017, 00:28   #2342
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2016
domatesler

Merhabalar, balkonda domates yetiştirmek istiyordum, bir hayli büyük saksılara iki fide etkim. Bir tanesi oturak bir tanesi sırık. Sizce meyve alabilir miyim, bitkilerin durumu nasıl? Diktikten sonra epey büyüdüler.

Üstteki sırık alttaki oturak. Sırık olan iyice yapraklandı.

Eklenen Resimler

latif.07 ve Milla beğendi.
arslanbenzer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2017, 00:51   #2343
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arslanbenzer Mesajı Göster
Merhabalar, balkonda domates yetiştirmek istiyordum, bir hayli büyük saksılara iki fide etkim. Bir tanesi oturak bir tanesi sırık. Sizce meyve alabilir miyim, bitkilerin durumu nasıl? Diktikten sonra epey büyüdüler.

Üstteki sırık alttaki oturak. Sırık olan iyice yapraklandı.
Durumları gayet güzel. Düzenli aralıklarla yaklaşık 2 veya 3 günde bir sabahları güneş doğmadan sularsanız don tehlikesi yoksa akşamları da sulayabilirsiniz, bir de besinlerini eksik etmezseniz meyve alabilirsiniz. Yaklaşık 1 aya kalmaz çiçek açarlar

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2017, 21:24   #2344
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2017
Domateslerin boyu 30cm ı geçti ana govde ve dal arasından cıkan ışgınlar cicek actı bunlari budamaımıyım acaba koltuk mu bunlar yoksa domates olacak cicekler mi bunlar.
Yani sormak istediğim domatesler ana gövdeden mi çıkacak yoksa dallardan mı?

Eklenen Resimler

kursun ve ibocandan beğendi.
kahvelekesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2017, 16:06   #2345
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
domateslerden bazılarının yalancı yaprakları sarardı

arkadaşlar domateslerim viyollerde bulunuyor ev içerisinde yetiştirdim. ortalama 24-25 çeşit domates fidem bulunmakta hepsini bu sene bahçede deneyeceğim. fakat şu an en önceli kısım domateslerimin bazılarında yalancı yapraklarında sararma ve dökülme oldu sadece bazılarında diyorum, çünkü pek çoğu halen yeşil ve iri duruyorlar. ortalama boyları 10-14 cm oldu.

dökülmesi normal süreç mi? yoksa bir sorunun işareti mi?

diğer sorum:
doamteslerden oturak olanlarının bazıları güneşi tam alamadıklarından boyları biraz normalden fazla uzadı. bu ilerisi için sorun teşkil eder mi? çünkü şu an boyları normalde 14-16 maksimum seviyelerde olması gerekirken bunlar 19-20 cm duruyorlar. ancak sapları epey bir kalınlaştı.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

TCM beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 14:58   #2346
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Yalancı yaprakların sararması normal demek ki o yapraklarda bitkinin faydalanacağı besin kalmamış.

Bitkilerin fazla uzaması verim yönünden sıkıntı oluşturabilir, gövdelerin kalınlaşması bitkinin sağlıklı gelişim göstergesi.

Demek ki ilk başlarda yeterli ışık almamış şu an sorun yok gibi.

Fotoğraf eklerseniz daha iyi anlaşılır.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 15:00   #2347
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kahvelekesi Mesajı Göster
Domateslerin boyu 30cm ı geçti ana govde ve dal arasından cıkan ışgınlar cicek actı bunlari budamaımıyım acaba koltuk mu bunlar yoksa domates olacak cicekler mi bunlar.
Yani sormak istediğim domatesler ana gövdeden mi çıkacak yoksa dallardan mı?
Eğer domatesiniz oturak ise koltukları almayın, domatesler o dallarda olacak.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2017, 08:17   #2348
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

domates sararmış yaprakları

bugün fidelerimde özellikle fide bloklarının ortasında olan fidelerin yalancı yapraklarında sararma ve dökülme oldu. aynı zamanda yaprakları dökülenlerde hafif sarımtırak yaprak rengi aldı ancak bu sadece orta kısımda bulunanlarda oldu. acaba sebebi nedir?

domatesler doğrudan evin penceresinden güneş almakta. bahar güneşi olması dolayısıyla çok zararı olmayacağını düşünüyordum. acaba yanlış düşünce mi?

h_dogan verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

fotolar:

uzun fideleri de sonrasından fotoğraf çekip göndereceğim. inşallah bu sene güzel olur

Eski 05-05-2017, 08:48   #2349
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi computerboy Mesajı Göster
bugün fidelerimde özellikle fide bloklarının ortasında olan fidelerin yalancı yapraklarında sararma ve dökülme oldu. aynı zamanda yaprakları dökülenlerde hafif sarımtırak yaprak rengi aldı ancak bu sadece orta kısımda bulunanlarda oldu. acaba sebebi nedir?

domatesler doğrudan evin penceresinden güneş almakta. bahar güneşi olması dolayısıyla çok zararı olmayacağını düşünüyordum. acaba yanlış düşünce mi?

h_dogan verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

fotolar:

uzun fideleri de sonrasından fotoğraf çekip göndereceğim. inşallah bu sene güzel olur

Tabi ki tecrübeli arkadaşlarımız daha kesin bilgiler verecektir ama benimde başıma geldi aynı durum.İki ayrı durum var ya kökler toprak dışında bir yere eriştiğinde bu durum olabilir ya da tohum çimlendirirken sadece torf kullanıldığında belli bir büyüklüğe eriştiğinde bitkiyi besleyemiyor diye bir konuda okumuştum. Yaklaşık 1 ay önce bu durumda olan fideleri ayrı ayrı bardaklara şaşırttım bu durum düzeldi. Sizde fideleri bahçenize diktiğinizde düzelecektir diye tahmin ediyorum. Domates kendini kolay topluyor şaşırtırken hafif kırdığım fideyi biraz derin diktim şu an gayet sağlıklı devam ediyor.

ibrahimes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2017, 08:52   #2350
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

ibrahimes çok teşekkür ederim. içimi rahatlattınız. sadece torf kullanmadım ancak dediğiniz gibi domateslerin kökleri dışarı çıkmaya başladı sanırım ondan oluyor. dün itibariyle bardakalra şaşırtmaya başladım. bu hafta ya da haftaya tarlaya koyacağım.

bu pazar ankarada hava çok sert yağmurlu olacağından muhtemelen önümüzdeki haftaya kalacak gibiler.

ibrahimes beğendi.
Eski 05-05-2017, 08:58   #2351
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2015
Alıntı:
ibrahimes çok teşekkür ederim. içimi rahatlattınız. sadece torf kullanmadım ancak dediğiniz gibi domateslerin kökleri dışarı çıkmaya başladı sanırım ondan oluyor. dün itibariyle bardakalra şaşırtmaya başladım. bu hafta ya da haftaya tarlaya koyacağım.

bu pazar ankarada hava çok sert yağmurlu olacağından muhtemelen önümüzdeki haftaya kalacak gibiler.
Geçen sene geç kalınca ve bu sene elimde fide çok olunca ben kademeli olarak ekmeye basladim. Geçen hafta 1 sıra ( Dün baktım gayet sağlıklı ama soğuktan dolayı hafif kararma var fidelerde) bu hafta 4 sıra sonraki haftaya da 3 sıra düşünüyorum. Nasip artık duruma göre elimde yedek fide çok. Bu senede böyle olsun bakalım.

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrahimes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2017, 09:05   #2352
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimes Mesajı Göster
Geçen sene geç kalınca ve bu sene elimde fide çok olunca ben kademeli olarak ekmeye basladim. Geçen hafta 1 sıra ( Dün baktım gayet sağlıklı ama soğuktan dolayı hafif kararma var fidelerde) bu hafta 4 sıra sonraki haftaya da 3 sıra düşünüyorum. Nasip artık duruma göre elimde yedek fide çok. Bu senede böyle olsun bakalım.

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
ibrahimes bende de epey bir fide var hatta istemediğim ama her ihtimale karşı fazla ektiğim fidelerde dün eleme yapmama rağmen çok artınca hepsini, dışarı aldım. bakalım dün gece dayandılarsa hafta sonu da dayanabilirler. bende en azından ilk olarak çok hoşlanmadığım fidelerle başlayacağım.

ibrahimes beğendi.
Eski 06-05-2017, 12:39   #2353
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Ankaradasınız değil mi?Tüm fidelerim yaklaşık 2 haftadır dışarıda hiçbir şey olmadı.Yaprakları gübreden yanıp düşen fideler bile dışarının havasından yapraklandı.Bu hafta içinde büyük bir ihtimalle yerlerine dikeceğim bahçede.Çünkü çok hızlı büyüdüler zamanları geldi.Bir sürü tohum atmanın zararları muhtemelen bir sürü fide de bende artacakŞansa bırakmayayım dedim ama galiba çok abartmışım

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 08:19   #2354
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

sevgili dal
evet ankaradayım bende dediğiniz gibi hepsini bardaklara bu akşam şaşırtıp balkona alacağım artık. ilk yetiştirdiğimden korkuyordum. o nedenle fazla fazla yaptım. gerçekten çok fazla olmuş. bu sebeple başkalarını da nasiplendireceğim.

bu arada tarlamızda(400 m2) içerinde bazı kutçuklara rastladım. ama sayıları çok fazla değildi tamamını derin sürmemize rağmen 6-7 tane kurtçuk gördüm. bu kurtçuklar haziran(mayıs) böcaği larvalarıymış. bunun için mücadeleye başladım. ancak ilaçlı mücadele gerekir mi bilemedim. sonuçta etrafta çok fazla kuş ve yararlı böcek türleri mevcut.onlarıda öldürmek istemiyorum. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 08-05-2017, 10:23   #2355
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Ben larva felanla karışlaşmıyorum.Sebebi büyük bir ihtimalle toprak işlemesi yapıldıktan sonra komşunun ve bizim tavuklarını serbest bırakıyoruz tabi onlar böcek felan bırakmıyor.Bir de ot mücadelesi önemli bizim bahçe ilk zamanlar o kadar otluydu ki mecburen zamanında kimyasal mücadele yapmak zorunda kalmıştık.Şuanda sadece çok yıllık olarak tarla sarmaşığı illeti bulunmakta.Onları da elle temizliyoruz.Bu tür larvalı böcekler bu yabancı otların olduğu bölümlerde oluyor.Temizlenen bostanaların artıklarının da uzaklaştırılması önemli ölen yapraklar ve bitki gövdeleri böcek üremesi için çok uygun ortamlar.

Eski 08-05-2017, 15:00   #2356
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dal Mesajı Göster
Ben larva felanla karışlaşmıyorum.Sebebi büyük bir ihtimalle toprak işlemesi yapıldıktan sonra komşunun ve bizim tavuklarını serbest bırakıyoruz tabi onlar böcek felan bırakmıyor.Bir de ot mücadelesi önemli bizim bahçe ilk zamanlar o kadar otluydu ki mecburen zamanında kimyasal mücadele yapmak zorunda kalmıştık.Şuanda sadece çok yıllık olarak tarla sarmaşığı illeti bulunmakta.Onları da elle temizliyoruz.Bu tür larvalı böcekler bu yabancı otların olduğu bölümlerde oluyor.Temizlenen bostanaların artıklarının da uzaklaştırılması önemli ölen yapraklar ve bitki gövdeleri böcek üremesi için çok uygun ortamlar.
dal dediğiniz gibi muhtemelen otlardan vs. kaynaklanmakta umarım güzel bir bahçe olur. olmazsa moralimi bozacak. özellikle çok özendiğim domateslere zarar gelsin istemiyorum.

Eski 15-05-2017, 08:52   #2357
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

arkadaşlar dün itibariyle tüm domates türlerini(32 farklı tür) 340 adet diktik. her bir domates arasını 40-45 cm çapraz fideleme yaparak diktik. bildiğim kadarıyla bu domates türlerinde çapraz döllenme oluyor. bunun önüne file içerisinde tozlanma yaparak geçebilirmişiz. ancak merak ettiğim olay çapraz döllenme içerisinde domateslerin tadlarında ya da büyüme ölçülerinde değişiklik oluyor mu?(tohumluklar dışında)

Eski 15-05-2017, 10:11   #2358
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Kendi deneyimlerime göre aynı yıl olmuyor sanırım.Tohumunu alırsan ikinci dölde oluyor.Mesela 2012 yılında yaptığım bir hatadan dolayı iki tür çeşiti aynı sıra üstüne dikip bir de tohumunu almıştım.Brendywine pink ve brendywine yellow;sarı olan domates türü daha ekşimsi tuzlumsu öbürü ise daha tatlı olmasına rağmen o ağaçlardan aldığım domatesleri ikinci yılında alamadım daha farklı birşey çıktı sarı olan turuncumsu bir renkte pembe olan ise daha az tatlı hatta yellow tadındaydıYani bunları bildiğim için değil yaşadığım için böyle yazdım.Belki de o kadar da çok etkilemiyordur.Benim gibi deneyim yaşayan arkadaşlarında yazması lazım.

l

Eski 15-05-2017, 10:38   #2359
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

sayın dal paylaştığınız tecrübe için çok teşekkür ederim. bu konuda dediğiniz gibi tohumlukları ayrıca file içerisinde kendi tozlamasıyla büyütmeyi düşünüyorum onun dışındakileri açık bırakacağım. umarım seneye hiç biri etkilenmez. hayırlı bakalım deneyip göreceğim.

Eski 17-05-2017, 00:14   #2360
Yeni Üye

Merhabalar, oturak domatesim iyice büyüdü ama biraz enine büyüyor sanki boyu yavaş uzuyor, ne dersiniz? Boyu 45 cm civarında

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2017, 01:09   #2361
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arslanbenzer Mesajı Göster
Merhabalar, oturak domatesim iyice büyüdü ama biraz enine büyüyor sanki boyu yavaş uzuyor, ne dersiniz? Boyu 45 cm civarında
Resim net olmadığı için kesin konuşamıyorum ama enine büyümesinin iki nedeni vardır ya cinsi oturak olduğu için enine büyür ya da filizlerini almadığınız için olabilir. Forumda domatesin filizlerini alma resimli anlatımlar mevcut o konularda göz gezdirirseniz iyi olur.

Eski 17-05-2017, 14:54   #2362
Yeni Üye

Sayın Latif, okuduklarımdan yola çıkarak oturak olduğu için koltuklarını almadım. Sırık domatesin koltuklarını alıyorum

Düzenleyen arslanbenzer : 18-05-2017 saat 12:10
Eski 17-05-2017, 21:58   #2363
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2015
Demir Eksikliği

Bir hafta önce yükseltilmiş yataklara (bahçe toprağı, Hep Yeşil kompost, coco-peat, klinoptilolit, kükürt karışımından oluşan) aldığımız domates, biber ve patlıcan fidelerimizde yapraklarda fotoğraftaki gibi beyazlaşmalar oluştu. Sebze adalarına henüz toprak analizi yaptırmadık ancak Belediye'deki ziraat mühendisi, demir eksikliği kaynaklı olduğunu, yapraktan uygulanabilecek demir içerikli organik gübreler bulunduğunu belirtti.

Fidelerin büyük bir kısmını kuşlar yedi, kalanlar da bu şekilde . Elimizde kalan tohumları hemen evde torfa ektim, yeni fideleri yerlerine almadan önce demir eksikliği için nasıl bir tedbir alabiliriz? Geçen yıl aynı şekilde hazırladığımız adalarda bu problemi yaşamamıştık. Demir eksikliğinin sebepleri ne olabilir?

Teşekkürler,

Eklenen Resimler

Hale Öğün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 12:21   #2364
Yeni Üye

toprak2012's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2017
Wink toprak seçimi

Merhaba fidelerim 15 cm e ulaştı artık onları 10 lt.lik pet su şişelerine tek tek dikeceğim. Sizlere sormak istediğim görseldeki torfdan almıştım ama tane tane bi toprak değilde daha yapış yapış çamurumsu bir toprakdı. Aldığım yer bunu önermişti. Yine bu torfa mı dikeyim yoksa başka öneriniz var mı? Bu torfa ekeceksemde içine diğer görseldeki üründen eklersem ne kadar eklemem gerekiyor oranını bildirirmisiniz? Son olarak görseldeki gübreden bulamazsam ne eklemeliyim ve oranlarını paylaşırsanız çok sevinirim.

Name:  pr_01_5710.jpg
Views: 608
Size:  63.2 KB

Name:  60011608.jpg
Views: 735
Size:  44.4 KB

toprak2012 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 16:27   #2365
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi toprak2012 Mesajı Göster
Merhaba fidelerim 15 cm e ulaştı artık onları 10 lt.lik pet su şişelerine tek tek dikeceğim. Sizlere sormak istediğim görseldeki torfdan almıştım ama tane tane bi toprak değilde daha yapış yapış çamurumsu bir toprakdı. Aldığım yer bunu önermişti. Yine bu torfa mı dikeyim yoksa başka öneriniz var mı? Bu torfa ekeceksemde içine diğer görseldeki üründen eklersem ne kadar eklemem gerekiyor oranını bildirirmisiniz? Son olarak görseldeki gübreden bulamazsam ne eklemeliyim ve oranlarını paylaşırsanız çok sevinirim.

Eklenti 648428

Eklenti 648429
Fidelerinizi torfa dikebilirisiniz sorun olmaz. Torfa diktikten yaklaşık 2 hafta sonra fideniz yerine alışır, alıştıktan sonra organik gübrenizden saksınıza bir avuç kadar atabilirsiniz. Fideleriniz çiçege durduğunda 2 avuç daha atabilirsiniz

toprak2012 beğendi.
Eski 18-05-2017, 16:51   #2366
Yeni Üye

toprak2012's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Fidelerinizi torfa dikebilirisiniz sorun olmaz. Torfa diktikten yaklaşık 2 hafta sonra fideniz yerine alışır, alıştıktan sonra organik gübrenizden saksınıza bir avuç kadar atabilirsiniz. Fideleriniz çiçege durduğunda 2 avuç daha atabilirsiniz
Teşekkürler Dikerken biraz karıştırıp atsam olur mu? Birde sulamayı güvercin dışkısı suyuyla yapıcağım zaten ama toprağa yumurta kabuğu koymamın çok extra bi faydasını görür müyüm?

toprak2012 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 17:04   #2367
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

sayın toprak2012 yapmış olduğunuz uygulamalar tecrübe bakımından çok başarılı bir cevap verecektir size.

benim görüşüm torfa dikmek yerine sebze fidelerini bir miktar organik gübre **** humus ile karıştırılmış toprağa dikmek daha avantajlı. çünkü geçen sene denemiş olduğum domateslerde sadece torf kullandım o nedenle çok verimli gelmedi bana ancak bu sene bir miktar bahçeden toprak koydum çok daha başarılı olduğu görüşündeyim. daha bi sağlam büyüdüler. tavsiyem ise mümkünse ormanlık alana gidin(pek kullanılmayan araziler) ve oradan özellikle ağaç altlarında odun, yaprak vs. çürümüş topraklardan doldurun. bu şekilde deneyince sebzeleriniz daha verimli ve iri oluyor.

fidelerinizi derin saksılara koyun ki güzel meyve alın.

tekrar söylemek istiyorum bu benim görüşüm.

umarım işinize yarar.

elinizdeki torfu hiç bozmayın seneye yeni fideler için çimlendirmede kullanabilirsiniz.

torflu toprağın üstü kuruyunca çok kötü görüntü oluşturuyor o nedenle ben pek haz etmiyorum.

toprak2012 beğendi.
Eski 18-05-2017, 18:27   #2368
Ağaç Dostu

Alıntı:
sayın toprak2012 yapmış olduğunuz uygulamalar tecrübe bakımından çok başarılı bir cevap verecektir size.

benim görüşüm torfa dikmek yerine sebze fidelerini bir miktar organik gübre **** humus ile karıştırılmış toprağa dikmek daha avantajlı. çünkü geçen sene denemiş olduğum domateslerde sadece torf kullandım o nedenle çok verimli gelmedi bana ancak bu sene bir miktar bahçeden toprak koydum çok daha başarılı olduğu görüşündeyim. daha bi sağlam büyüdüler. tavsiyem ise mümkünse ormanlık alana gidin(pek kullanılmayan araziler) ve oradan özellikle ağaç altlarında odun, yaprak vs. çürümüş topraklardan doldurun. bu şekilde deneyince sebzeleriniz daha verimli ve iri oluyor.

fidelerinizi derin saksılara koyun ki güzel meyve alın.

tekrar söylemek istiyorum bu benim görüşüm.

umarım işinize yarar.

elinizdeki torfu hiç bozmayın seneye yeni fideler için çimlendirmede kullanabilirsiniz.

torflu toprağın üstü kuruyunca çok kötü görüntü oluşturuyor o nedenle ben pek haz etmiyorum.
Şuan 6 farklı saksıda domatesim üzerinde chery domatesler var ve hepsi %100 torfta halada çiçek açmaya devam ediyorlar, torfta domates toprağa oranla çok daha iyi oluyor bir kere hastalık olmuyor ilaç kullanmanıza gerek kalmıyor dolayısıyla organik, tabikide torfta organik gübresini eksik etmezseniz kesinlikle verim kaybı olmaz aksine torfta daha çok verim elde edersiniz çünkü kökler çok daha iyi gelişiyor bende az önce çektiğim bir tane resimi ekliyorum. Torfa toprak karıştırmak pek tavsiye etmem. İnsanları yanlış yönlendirmezseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2017, 20:06   #2369
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
organik gubre olarak torfta ne kullaniyorsunuz ?
bilgilendirirseniz sevinirim.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 20:19   #2370
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
organik gubre olarak torfta ne kullaniyorsunuz ?
bilgilendirirseniz sevinirim.
5 sulamada bir kere solucan gübresini sulandırıp veriyorum, çiçeklenme dönemindede NPK 15-15-15 gübresinden 2 çay kaşıgı alıp bunu 1 litre suyla sulandırıp veriyorum. 1 litre suyu 5-6 saksıya pay ediyor az az veriyorum. Akşamları veya sabah erken saatlerde sulamanızı tavsiye ederim. Çiçeklerde dökülme problemi oluyorsa şarjlı diş fırçası veya masaj aleti ilede çiçeklerden 10 cm yukarıdan domates fidenizi 5-6 sn titretin tozlaşma olsun çiçekleri tutar dökülmez.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024