agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2010, 13:12   #421
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ersinsen Mesajı Göster
arkadaşlar çiçeklerim bu resimde oldugu gibi resim alıntıdır çiçeklerini döktüler ve sadece koca domates fidesi 2 adet domates verdi ama çok sayıda çiçek açtığını söleyebilirim bunun nedeni ne olabilir neden çiçekler dökülüyor acaba fikri olan varsa cevp verirse sevinirim
Merhaba, öncelikle çiçek dökülmesinin bir kaç nedeni olabilir.Bu nedenlerden bazıları döllenme olmaması,yüksek sıcaklığa maruz kalma, fitotoksite(ilaç vb zararı), düşük nem ve micro elemnt eksikliği gibi

organica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 14:41   #422
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2009
ersinsen çiçek düşmesinin en büyük sebebi (tahminimce saksıda yetiştirme yapıyorsunuz) saksının çok fazla ısınması döllenme zaten kendi kendine oluyor zaten çözüm olarak saksınızı yerden yükseltin ve saksının çevresini aliminyum folyo ile sarın eğerki saksıda değilse bunları unutun

rapido34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 16:38   #423
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
sırık domatesti cinsi ve sırık gibi de oldu neden bu kadar az 2 adet çiçek domatese dönüştü çözüm üretemdiğim tek soru bu yanıtlarsanız ve ilgilenirseniz çok sevinirim
Sayın ersinsen;
Ya beslenme sorunu var, ya da iklimsel bir sorun var. Domatesinizi oda içerisinde ışığın yetersiz olduğu bir yerde yetiştiriyorsunuz sanırım. Eğer; hayır gün boyunca güneş alıyor diyorsanız, o zaman iyi besleyemiyorsunuzdur. Belkide bu iki faktörüde yerine getiremiyor olabilirsiniz. Domatesiniz bulunduğu yer ve nasıl beslediğiniz hakkında yeterli bilgiyi verirseniz, sanırım hangi sebepden çiçek döktüğünü anlayabiliriz.
Saygılarımla...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 21:05   #424
Ağaçsever

ayvacı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Geçen sene pazardan 10 kök fide aldım güzel mahsül verdiler çok memnun kaldım, bu sedene bahçeye dometes ekeceğim ama aynı fideyi bulamam, sırık domates olarak kırmızı sert hangi cins yetiştirmeliyim, önerilerinizi bekliyorum.şimdiden çok teşekkürler.

ayvacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 14:52   #425
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2009
bitkiim adananın sıcak yaz havasında 8. katta oldukça yogun güneş alan balkonumda ortalama 5-10 lt lik saksılarda yerden yaklaşık 30 cm yüksekliktedir. ilaçlama yapmıyorum sadece şeker gübresi ara ara veriyorum su düzenli veriyorum ... güneş saksıyada bitkiyede gün boyunca vuruyor ve yoğun nem ve sıcak içerisinde kalıyor..yaprakları büyük ve geniş bir hale geliyor ve gayet yeşil olmasına rağmen sıcaktan olduğunu düşenerek uçlarında bir miktar sararma olduğunu söleyebilirim..bir anda belki 30-40 çiçek açıyor boyu ortalama 2m yi büluyor..ve yavaş yavaş çiçekler kapanıyır ve sonra BELLİ bir noktadan koparak dökülüyor

ersinsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 17:33   #426
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Alıntı:
bitkiim adananın sıcak yaz havasında 8. katta oldukça yogun güneş alan balkonumda ortalama 5-10 lt lik saksılarda yerden yaklaşık 30 cm yüksekliktedir. ilaçlama yapmıyorum sadece şeker gübresi ara ara veriyorum su düzenli veriyorum ... güneş saksıyada bitkiyede gün boyunca vuruyor ve yoğun nem ve sıcak içerisinde kalıyor..yaprakları büyük ve geniş bir hale geliyor ve gayet yeşil olmasına rağmen sıcaktan olduğunu düşenerek uçlarında bir miktar sararma olduğunu söleyebilirim..bir anda belki 30-40 çiçek açıyor boyu ortalama 2m yi büluyor..ve yavaş yavaş çiçekler kapanıyır ve sonra BELLİ bir noktadan koparak dökülüyor
1- Domates için 5-10 lt lik saksı küçük gelir.
2- Saksı çok fazla güneş almasın. Toprak ısınması iyi değil, kökleri haşlar.
3-Domateslerde 30 °C nin üzerindeki sıcaklıklarda bitki gelişmesi devam etse de döllenme olmaz.
4- Çok sıcak olan saatlerde bitkilerinize gölgeleme yapmanız faydalı olabilir.
5- Gübre konusunu bilemiyorum, ben sadece yanmış koyun gübresi kullanıyorum.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 14:27   #427
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2009
birol bey domates için 5-10 litrelik saksıların ufak geldiği haricindeki düşüncelerinize katılıyorum. çünkü 5 litrelik su şişelerinin içinde büyük pembe domates yetiştiren bile gördüm. geçen yılda ben cherry domatesimden verim almıştım

rapido34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 14:33   #428
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Birol Ketenci Mesajı Göster
1- Domates için 5-10 lt lik saksı küçük gelir.
2- Saksı çok fazla güneş almasın. Toprak ısınması iyi değil, kökleri haşlar.
3-Domateslerde 30 °C nin üzerindeki sıcaklıklarda bitki gelişmesi devam etse de döllenme olmaz.
4- Çok sıcak olan saatlerde bitkilerinize gölgeleme yapmanız faydalı olabilir.
5- Gübre konusunu bilemiyorum, ben sadece yanmış koyun gübresi kullanıyorum.
bilgiler için teşekkürler bu noktada en büyük problemin güneş ve sıcaklık olduğuna karar vermemi sağladınız çünkü adananın sıcağında bide günesin altında iseniz 45-50 derecelik bir sıcaklık hissedersinizz.helede sürekli kalıyorsanız ve sanırım ben geçen sene bitkilerini haşlamış oluyorum ki bakın bunu öğrenince çok üzüldüm bu sene daha dikkatli olacağım çok teşkkürler aydınlattığınız içinn..

ersinsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2010, 10:59   #429
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rapido34 Mesajı Göster
birol bey domates için 5-10 litrelik saksıların ufak geldiği haricindeki düşüncelerinize katılıyorum. çünkü 5 litrelik su şişelerinin içinde büyük pembe domates yetiştiren bile gördüm. geçen yılda ben cherry domatesimden verim almıştım
5 litrelik su şişesinde domates yetiştirilmiş olması bu ortamın domates için yeterli olduğu anlamına gelmez. Sonuçta kökleri 1-1,5 mt gelişebilen bir bitkiden bahsediyoruz. İmkan yoksa tabii ki 5 litrelik saksıda kullanılabilir ancak saksı ne kadar büyük olursa verim de o miktarda artacaktır.
Not: Açıklamalarım sadece toprak ve doğal hayvan gübresi içindir. İşin içine kimyasal gübre ve ek besinler giriyorsa olayın rengi değişebilir.

Düzenleyen Birol Ketenci : 10-03-2010 saat 11:03 Neden: ekleme
Eski 15-03-2010, 13:26   #430
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Alıntı:
bir anda belki 30-40 çiçek açıyor boyu ortalama 2m yi büluyor..ve yavaş yavaş çiçekler kapanıyır ve sonra BELLİ bir noktadan koparak dökülüyor
Çiçeklenme döneminde bitkinin suyunu azaltmanız gerekir. Su rejimi ile ilgili bir bilgi vermemişsiniz. Bitkinize çok su veriyor olabilir misiniz?

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 16:22   #431
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Domates fidelerim ölüyor

Dometesleri Tohumdan yetiştirmek istedim . Tohumlar çıktı ama yaklasık 10 cm uzadı ama ıncecik, çok zayıf ve kırılıp fideler ölüyor .
Yaptıklarım.
1-Tohunları ekmeden önce suda beklettim.
2-toprak olrak sadece torf kullandım torf çok su emiyor ve sünger gibi ondan olabilirmi?
3- oda içerisinde 20-25 derecede çimlendiler.
Durum resimdeki gibi fidelerin %5 i iyi durumda
Sizce neden olabilir .
yardımlarınızı bekliyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen HAKAN_O : 17-03-2010 saat 16:28 Neden: ekleme
HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 16:48   #432
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Uzayanlar fazla su ve yetersiz ışıktan uzuyor, sonrada kuruyor. Suyu azalt, nemi koru, daha fazla ışık alabilecekleri bir yere koy. Elbette ustalarında söyleyecekleri vardır.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 17:09   #433
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
k donmezin soyledigi gibi az isik alan ortamda fazla su almislar. Suyu sadece toprak nemli kalacak sekilde verin fazla vermeyin ve gunes alan bir cephede camin onune koyun. Iyi calismalar.

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 17:43   #434
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın HAKAN O, bitkileriniz ışıksız kalmış. E tabi suyu da bol bulunca gövdesini kalınlaştırmak yerine ışığı arayacağım derken fidan boylu olmuşlar.

Daha mevsim çok yeni, o nedenle yeniden başlamanızı tavsiye ederim. Zira bu saatten sonra bu fideleri toparlamanız çok zor olur ve bunlarla vakit kaybedersiniz.

Bunları da söküp atmayın ama zaten kendileri bir süre sonra sizinle vedalaşacak zaten. O yüzden mevsimi kaçırmadan yeniden başlayın ve yeni turda, tohumlar çimlenir çimlenmez bolca ışık alacakları bir yerde, toprakları kurudukça sulayarak pişkin fideler yetiştirebilirsiniz. Bol ışık dedim ama doğrudan güneşe oturtmayın zavallıları. Yoksa bir kaç saat sonra zenci fideleriniz olur, sonraki bir kaç saat sonra ise mefta fideleriniz olur haberiniz olsun.

Yeni turu da burada, özellikle de resimlerle paylaşırsanız, gördüğümüz arızaları baştan belirtir, yolun en karlı yerinden dönmenizi sağlayabiliriz

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Düzenleyen malbman : 17-03-2010 saat 17:45 Neden: Yazım hatası
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 18:51   #435
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Yardımlarınız için tesekkurler.
Sayın malbman sizede tesekkurler faydalı bilgiler edindim. Özellikle cevap olarak yazdığınız ilk satır beni oldukça güldürdü (fidan boy)
tekrar deneyeceğim resimleride paylaşacağım.
tekrar tesekkurler Allaha emanet olunuz.

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 20:03   #436
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Ankara için domates tohumu ne zaman ekilmeli?

Domates kaç günde fide olur acaba? ))

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 07:37   #437
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Hakan Bey, gece don olmadıkça dışarıda çimlendirmenizi tavsiye ederim. Tohumdan itibaren dışarıda yetişen fidelerin daha dayanıklı olduğunu gördüm. Sıcak ortamda, zamanından önce yetişen sebze fideleri çok narin oluyorlar. Artık güneş kendini göstermeye başladı, gece çok ayaz olmadıkça sorun olmaz, olursa da üzerini naylonla örtmek yeterlidir diye düşünüyorum.

Sevgili Agozce, domates en kolay çimlenen sebzelerden. Gün olarak saymadım ama tohumların hemen hepsi kısa sürede çimlenirler.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 18:03   #438
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Ankara için domates tohumu ne zaman ekilmeli?

Domates kaç günde fide olur acaba? ))
Domates yaklaşık 6 haftada bahçeye dikilecek boya gelir. Buna göre hesap yaparak size uygun çimlendirme tarihini bulabilirsiniz.

Eski 18-03-2010, 20:53   #439
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Bunlar da benim domates fidelerim. Bunları saksıda yetiştireceğim için az sayıda tohum ektim. Bir kısmı çimlenmedi ama çimlenenler bana yeter. İlk iki sıra kırmızı ampül domates. Orta iki sırada sarı ampül domates tohumu vardı. Hiçbiri çimlenmedi. Sanırım tohumlar bozuktu. Üçüncü iki sırada siyah çeri domatesler var. Biğer viyolde de ildi domates fideleri.

Eklenen Resimler

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 21:23   #440
Ağaçsever

alibabaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Galeri: 7
Bahçenin kenarında kırıntılar ile rasgele atılan domates tohumları çimlenmişler çok arsız oluyorlar. Bakalım benim diktiğim yerli domates tohumları ne olacak

alibabaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 21:48   #441
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Birol bey ve sevgili limon, bilgiler için çok teşekür ederim.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 08:52   #442
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Bunlar da benimkilerin bir kısmı. Isıtılmış odada, pencere önünde büyüyorlar. Siyah domates, pembe domates, karışık domates ve köyden birinden aldığım lezzetli bir domatesin tohumlarını ektim.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 09:53   #443
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2010
Her çeşit domates var sayın sakagün:-) elinize sağlık.

hobbytarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 10:47   #444
Temiz Besin

Nergis's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Bunlarda benim domates fidelerim.İlk tohumları ektiğimde içeride idiler.Şimdi balkondalar.Fidelerimden birtanesi çıkarken tohumu da başının üzerinde tutup çıkarmış Tohum toprakta olmayınca,köklenmez diye düşünüyorum.ne yapmalıyım.

Name:  DSCN8245.jpg
Views: 4821
Size:  76.0 KB

Name:  DSCN8259.jpg
Views: 4042
Size:  32.9 KB

Nergis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 11:56   #445
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Hiç ellemeyin. O şimdiye kadar köklendi bile. Kendisi atacaktır tohum kabuğunu. Ara sıra kabuğun üstünü ıslatırsanız yumuşar, atması kolaylaşır.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 16:52   #446
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Dostlar balkonda 15 litrelik 2 saksıda pembe domates yetiştirmek istiyorum, sizce saksı büyüklüğü yeterli mi?

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 12:31   #447
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2009
Domates Yapraklarında Kahverengileşme

Balkonumda 7-8 saksı içerisinde farklı çeşitlerde domates yetiştirmekteyim. Domateslerim 3. yaprak gruplarını(Yalancı yaprak hariç) yeni vermeye başladılar. Tüm saksılarda bahçe toprağı, solucan gübresi, torf ve yarı yanmış koyun gübresini kullanmaktayım. San marzano çeşidinin yaprakları kahverengileşmeye başladı. Kahverengi hale gelen yapraklar yanmış kağıt gibi incelmekte ve krıılgan hale gelmektedirler. Acaba bir mineral eksikliği mi söz konusu yoksa bir hastalık ile mi karşı karşıyayım. Ne yazıkki fotoğraf çekme imkanım yok.

fskandemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 15:05   #448
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fskandemir Mesajı Göster
Balkonumda 7-8 saksı içerisinde farklı çeşitlerde domates yetiştirmekteyim. Domateslerim 3. yaprak gruplarını(Yalancı yaprak hariç) yeni vermeye başladılar. Tüm saksılarda bahçe toprağı, solucan gübresi, torf ve yarı yanmış koyun gübresini kullanmaktayım. San marzano çeşidinin yaprakları kahverengileşmeye başladı. Kahverengi hale gelen yapraklar yanmış kağıt gibi incelmekte ve krıılgan hale gelmektedirler. Acaba bir mineral eksikliği mi söz konusu yoksa bir hastalık ile mi karşı karşıyayım. Ne yazıkki fotoğraf çekme imkanım yok.
Büyük bir ihtimalle hastalık, göremediğim içinde net bir şey söylüyemiyorum.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 18:56   #449
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2010
ıyı aksamlar.5 gun once domates tohumlarımı topraga ektım.aklıma takılan bırkac husus var.
1-cımlenme basladıktan kac gun sonra sasırtma yapmalıyım.
2-organık gubre kullanmayı dusunuyorum.Fıdeler buyudukten sonra kac gun arayla ve ne oranda gubre vermlıyım.
3-tohumlar yesermeye baslayınca kac gunde bır sulamam gerekır.
4-fıdeler kac gunde dısarı dıkılebılecek hale gelır.

kksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 18:57   #450
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2010
unutmadan tohumlar evın ıcınde golge bır bolumde duruyor.uzerıne seffaf naylon orttum.ayrıca serın bır yer.

kksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024