agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-01-2006, 13:22   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Tema

Alıntı:
Arife günü TEMA ile Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği’nden anlamlı bir faks geliyor.

Kavgalı iki kuruluş birbirlerine "zeytin dalı" uzatmaya karar vermişler.,Faksta şöyle deniliyor:

"Daha önce zeytin tarımı için kullanılacak alanlarda fikir ayrılığına düşen iki kuruluş doğru yöntem ve arazi seçimi için işbirliği yapacak."

TEMA, İhracatçılar Birliği aleyhine açtığı tazminat davasını geri çekmiş.

Nihayet.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ile konuştum.

"Aramızdaki anlaşmazlığı giderdik, TEMA Başkanı Nihat Gökyiğit’e bizzat ziyaret ederek durumu bir kez daha anlattık. Güçleri birleştirelim çağrısında bulunduk" diyor.

Deniz Ataç, şimdi TEMA Halkla İlişkiler Başkanı Yeşim Beyla iyi bir diyalog içerisinde olduklarını söylüyor.
Gila BENMAYOR / Hürriyet (13 ocak 2006)

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2006, 09:38   #2
Ağaçsever

AYDIN_ATICI's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2005
Galeri: 11
Ne oldu da TEMA görüş değiştirdi? çok merak ediyorum.

AYDIN_ATICI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2006, 17:41   #3
Yeni Üye

Mezzy's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2006
Galeri: 3
Tema

Türkiye genelinde agaçlandirma çalismalarina destek için Türkiye için 100
milyon mesaj isimli proje baslatildi.
Amaç milyonlarca mese tohumunu toprakla bulusturmak.
Ekimi yapilacak milyonlarca tohumdan yeserecek fidanlar ile erozyonla
mücadele bir destek daha alacak.
Sponsorluk bedelleri reklam karsiligi çesitli firmalarca saglanacagi
projede
www.smsmese.org internet adresinden katilim formunu ücretsiz olarak
doldurmaniz yeterli. Katilim yapan her kisi için sponsorlar 9 adet mese
tohumunun ekimini yapacak.
Projeye destek olmak için lütfen bu mailin forward ederek arkadaslariniza
ulasmasini saglayin.

Sözleşmede 20 adet reklam mesajı geleceği yazıyor. Ayrıca daha önce yazıldıysa affola

Mezzy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2006, 18:07   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Amaç milyonlarca mese tohumunu toprakla bulusturmak
Konyalılar da izlesinler, meşe konusunu öğrenmiş olurlar... Tema her tarafa sulama sistemi yapmıyacak di mi?

Eski 27-03-2006, 02:33   #5
Ağaçsever

nevbahar's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Galeri: 35
Merhaba. Siteyi incelerken '10 milyar meşe projesi ' ile karşılaştım.Ben de bu konuda çevremdekilere bilgi aktarmak istiyordum.Önce Tema'nın kendi sitesinden bu konunun ayrıntılarını görmek istedim.

Fakat bu projenin adı geçmesine rağmen ,destek verme şekli hakkındaki bilgiler çok farklı. Sponsorların telefonlarımıza reklam göndermelerinden ve ücretsiz olacağından bahsetmiyor. Tam tersine, tohum karşılığı ödenecek miktarlar (1,5-4,5 ytl gibi) belirtilmiş.

Başkalarını bilgilendirebilmem ve soru işaretlerini silebilmem için en iyisinin Tema'ya telefon açmak olduğunu düşünüyorum.

Düzenleyen nevbahar : 27-03-2006 saat 14:57
nevbahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2006, 08:27   #6
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevbahar
... soru işaretlerini silebilmem için en iyisinin Tema'ya telefon açmak olduğunu düşünüyorum.
Bu konuyu açıklığa kavuşturmak için birinin araması gerektiğne göre
bunu konuyu ortaya atan Mezzy'den rica etsek. )

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2006, 08:38   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Tema sitesindeki proje süregelen bir proje oysa smsmese.org yeni... (22-Mart-2006 tarihinde domain olarak alınmış)

İsimlerinin benzer gibi algılanması bu karışıklığı yaratıyor.

100 Milyar Meşe projesi
Türkiye için 100 milyon mesaj

Kötü tarafı Tema'nın sitesine yeni kampanyanın tanıtım bilgilerini henüz koymamış olması... Bir linkle smsmese.org adresine yönlendirilmesi gerekirdi.

Bu haliyle, Tema adını kullanarak, Temadan habersiz bir proje uygulanıyor gibi görünüyor. Bu çıkarımları ana sayfaya, çalışmalar ve haberlere bakıp orada bulamadığım için yapıyorum. Başka bir başlık altına gizlendiyse bilemem

Lafın kısası siteleri güncellemenin önemi bir kez daha anlaşılıyor...

Eski 27-03-2006, 09:17   #8
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Merak ettiğim bir şey var. Tema ektiği bu meşe palamtlarıyla ne kadarlık bir alanda ağaçlandırma gerçekleştirdi acaba.

Tema sitesinde 1998-2004 yyılları arasında 640 milyon palamut ekildiği söyleniyor. 6 yılda yapılan iş bana biraz az geldi.

Bu durumda proje başarılı sayılabilir mi?
Projeyi ne zaman tamamlamayı düşünüyorlar?

Bunları araştırdım ama bulamadım. Bilgisi olan var mı?

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2006, 14:52   #9
Ağaçsever

nevbahar's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Galeri: 35
Tema'nın 10 milyar meşe projesi için görüşmem sonucu, yetkiliden öğrediğime göre 'smsmese.org' sitesindeki kampanyadan sorumlu kuruluş ile Tema'nın anlaşması varmış.

Bu kuruluşun ,reklamlardan elde edilecek gelirin bir kısmını Tema'nın daha önceden süregelen meşe kampanyasına aktaracağı söylendi.Yani her ikisininde çalışmaları aynı proje içinmiş.

Artık gönül rahatlığıyla destek verebiliriz diyorum.Ne dersiniz?

nevbahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2006, 15:47   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Tema'nın 10 milyar meşe projesi için görüşmem sonucu, yetkiliden öğrediğime göre 'smsmese.org' sitesindeki kampanyadan sorumlu kuruluş ile Tema'nın anlaşması varmış.

Bu kuruluşun, reklamlardan elde edilecek gelirin bir kısmını Tema'nın daha önceden süregelen meşe kampanyasına aktaracağı söylendi.

Alıntı:
TEMA Vakfına bu proje dahilinde ozyasar.NET tarafından yapılacak bağışlar, TEMA Vakfı denetimine açıktır. Bağışlar reklam verecek sponsor firmalardan sağlanacak gelirlerden yapılacaktır.

Sponsorluk sözleşmelerine TEMA taraf değildir. İlgili sözleşmeler firmalar ile ozyasar.NET arasında yapılacaktır.

Sponsor olarak reklam verecek firmaların sözleşmeleri TEMA Vakfınca incelenmesinden sonra yürürlüğe girer. İnceleme konusunda TEMA Vakfı Kaynak Geliştirme Bölüm Başkanlığı yetkilidir.

kaynak:
Bu durumda şöyle bir sonuç çıkıyor:
  • Cep telefonumuza 20 SMS reklam gönderilmesi için ozyasar.NET'e veriyoruz.
  • Reklamverenlerle görşmeleri ozyasar.NET yapıyor, Tema bu işe karışmıyor dolayısı ile ne kadar para toplandığını bilmiyor. Yoksa Tema taraf olurdu.
  • Tema vakfınca incelenen konu reklam içerikleri olabilir "Gönderilecek reklamlar vakıflar tarafından incelendikten sonra sizlere ulaşacaktır"
  • Toplanan paranın "bir kısmı" Temaya aktarılacak. Ne kadarı olduğu ise belli değil....
Böyle bir projenin tüm gelirinin (zorunlu harcamalar dışında) ağaç dikimine gitmesini isterdim. Türkiye olup biteni, hergün haberlerden dinledikçe insan daha kuşkulu hale geliyor...

Birilerinin Tema adını ve insanların ağaç sevgisini kullanıp para kazanmaya çalışmadığından nasıl emin olacağız?

Eski 27-03-2006, 15:52   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Eklemem gerek, bu şüpheci tutumu özellikle takınıyorum. Müzmin Muhalifi oynuyorum. Tek amacım şeffaflık... Yoksa asla proje aleyhinde konuşmaya çalışıyor değilim.

Bu ayırımı anlayacağınızı tahmin ediyorum ama yine de yazayım dedim

Eski 27-03-2006, 15:59   #12
ağaç dostu

Ben bu tip kampanyalardan hoşlanmıyorum.
İki yönüyle karşıyım. Birincisi yardımda bulunup
cezalandırılmak istemiyorum. İkincisi, bazı konuların
kontrol edilememesi canımı sıkıyor.

Eski 03-04-2006, 22:51   #13
bluevard

ayhan coruk's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2005
Galeri: 6
arkadaslar ben bu konulara yabancıyım ama bır fıdanın tuplu malıyetı 100 kuruş ben su soruyu sormadan gecemıyorum tema bu fıdanları kımden ve kac kurusa alıyor bılgısı olan varsa benı aydınlatsın lutfen

ayhan coruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2006, 00:23   #14
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Tema gibi bir kuruluş neden reklamını yapıyor diye ne alcağı belli olmayan bir şirket ile anlaşsın. Madem adını kullanıp para toplayanlardan onların gönlünden kopan ne ise ona tamah ediyor, ben de çıkıp toplayayım da üç beş ne ise Temaya vereyim. Durum bu ise Tema artık içtenliğini kaybetmiş ve başka şeylere yönelmiş.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2006, 18:14   #15
Ağaçsever

asc1485's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2005
Galeri: 30
Bakıyorumda herkes kuşkuyla yanaşıyor.Bir karalamdır sürüp gidiyor.Meşe kampanyası 2023 te sonlanacak.Bir arkadaşımız 6 yılda alınan yolun azlığından dem vurmuş.Siz ağaç severle bu kampanyaya omuz verirseniz çok daha önce sonlanır.10milyar meşe kampanyası ilk kez adıyaman Kahta yani Gap bölgesinde başiladı.Altı yıl önce ekilen tohumlar boy verdi.
Temanın kampanyasını yapan kuruluş bu kampanyadan üçret almıyor.Kitlelere ulaşmanın bir yoluda bu .Toprak yoksa ağaç ta yok,Toprak yoksa ekmek te yok.Her kes eline cebine sokmak zorunda.Bu ülke hepimizin .Dedikodu yapılacak zaman değil.Bu toprakları geri getirmek öyle kolay değil.Topraklar gittikten sonra fotoğrafını çekeceğiniz ağaçta bulamıyacaksınız.

asc1485 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2006, 20:51   #16
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Bu yazıyı başka bir yerde yazsaydın anlayabilirdim...buraya üye olduğuna göre buradaki insanların da en az senin kadar ağaçlar konusuna önem verdiğini bilmen ona göre hitap etmen gerektiğin ve mesajında düzeltmeler yapmanın uygun olacağını düşünüyorum. Bu bilgilerin yanlış olduğuna dair senin bir bilgin var ise merakla bekliyorum. Yoksa demogoji ile her önüme gelene para veremem.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2006, 21:53   #17
ağaç dostu

[QUOTE=asc1485]Bakıyorumda herkes kuşkuyla yanaşıyor.Bir karalamdır sürüp gidiyor.QUOTE]

Kuşkuyla yanaşıldığı doğru ama karalayan kimse yok. Sorgulamak karalamak demek değildir.

[QUOTE=asc1485]Dedikodu yapılacak zaman değil.QUOTE]

Bu ifade çok hatalı. Açık tartışma ortamlarında söylenenlerin, özellikle de böyle bir sitede dedikodu olarak nitelendirilmesi kabul edilemez. Özür dilemeniz halinde maksadını aşan bir ifade olarak kabul edilebilir. Lütfen dikkatli olalım.

Hiçbir kurum insandan bağımsız, canlı bir varlık değildir. Tüm kuruluşlar onu yaşatan insanların kimliğine göre karakter kazanır. TEMA oldukça büyük bir kuruluş, pekçok insan çalışıyor. Adının verdiği güvenilirlik bizleri sorgulamaktan alıkoymamalı çünkü bir elin beş parmağı aynı değil. Birgün bu siteden yola çıkarak büyüdüğümüzde insanlar bizleri de sorgulamalı. Sevgiler.

Eski 04-04-2006, 22:56   #18
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asc1485
Bir arkadaşımız 6 yılda alınan yolun azlığından dem vurmuş.
Bu kişi benim. Ben işin içindeki birisi olarak söyledim bunu. Orman Genel Müdürlüğü 2006 yılında 250.000 Hektar orman alanında rehabilitasyon yapmayı amaçlıyor. Yılın ilk 4 ayında da bu programın yarısına yakın kısmını tamamlamış durumda. Bu çalışma temposu programın üzerine çıkılacağını gösterir. Bu 2007 yılı için de 250.000 Hektar olarak planlanmıştır.

Rehabilitasyon çalışmaları bozuk orman alanlarının iyileştirilmesi anlamına gelir. Yani her yıl yukarıda bahsettiğim miktarda bozuk orman alanı verimli orman alanları içine katılmaktadır. Verimli orman alanları 1 yıllık emekle fidan dikip tohum ekmek suretiyle kazanılamaz. Rehabilite edilmeye başlanan bu sahaların uzun yıllar bakıma ihtiyacı olacaktır. OGM bunu bildiği için bu tür sahalar tam olarak verimli hale gelinceye kadar bakım çalışmaları yapmaktadır.

İşin reklam kısmıyla ilgilenmediği için OGM'nün yaptığı çalışmalar görünmüyor.

Tabiiki gönüllü insanları bir araya gelerek doğaya sahip çıkmaları çok güzel bir olay. Bunu başardığı ve doğa sevgisini sürekli gündemde tuttuğu için TEMA'yı tebrik etmek gerekli. Ama teknik olarak işe hakim olunsa, TEMA meşe palamudu ekilen yerlerde elde edilen fidanların bakımını da üstlenirdi. Maalesef TEMA'nın eksiği bu

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2006, 16:51   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2005
Galeri: 1
Merhabalar bu konuda yazışmalarınızı işten arda kalan zamanlarda okuyabildiğim kadar dikkatlice okudum ve bir kaç düşüncemi sizlerle paylaşmak isterim... Meslektaşlarım beni iyi anlayacaktır umarım!....

"Tema sitesinde 1998-2004 yyılları arasında 640 milyon palamut ekildiği söyleniyor. 6 yılda yapılan iş bana biraz az geldi.

Bu durumda proje başarılı sayılabilir mi?
Projeyi ne zaman tamamlamayı düşünüyorlar?" (Alıntı Sahibi YILMAZ)

Ewet abicim seni bu konuda oldukça kuvvetlice destekliorum. Çok haklısınız..TEMA nın çalışmalarında hep kafalarda bir soru işareti bırakıyorlar. Ayrıca TEMA ağaçlandırmayı kendi yapmıyor yani ....

"arkadaslar ben bu konulara yabancıyım ama bır fıdanın tuplu malıyetı 100 kuruş ben su soruyu sormadan gecemıyorum tema bu fıdanları kımden ve kac kurusa alıyor bılgısı olan varsa benı aydınlatsın lutfen" (alıntı sahibi AYHAN CORUK)

Yani bu görüşe hiçbirzaman cevap alamıcaksınız TEMA fidan satın almıyor. Ağaçlandırmanın ödemelerini devlete yapıor. Bunun için de sadece fidan değeri değil işin içine diğer çalışmaların ücretlendirmesi de giriyor. Ayrıca TEMA fidan değil TOHUM kelimesini kullanıyor ağaçlandırmalarında. Bunun da sakıncası verilen rakamın gerçeği yansıtmamasıdır. Yani kısaca şöyle açıklayabilirim ki; 1000.000 fidan ile 1000.000 palamut arasında 1/4'lük bir yanılgı vardır. 1000.000 fidan ile 1000.000 ağaç elde edebilirsiniz ama 1000.000 meşe palamudu ile en fazla 300.000 ya da 400.000 elde edersiniz. Çünkü palamutla ağaçlandırmalarda. Tohum yatağına 3-4 palamut bırakılır bir ağaç için. Oradan da fidan ya çıkar ya da çıkmaz.

Bundan başka

"Bu kuruluşun ,reklamlardan elde edilecek gelirin bir kısmını Tema'nın daha önceden süregelen meşe kampanyasına aktaracağı söylendi.Yani her ikisininde çalışmaları aynı proje içinmiş." (Alıntı Sahibi NEVBAHAR)

Eğer dediği doğruysa arkadaşımın; bu da ayrı bir aldatmaca. Bir proje tamamlanmadı diye farklı bir proje adı altında eski projeye destek sağlamak bence aldatmadan başka birşey değildir. Eğer yeni bir proje varsa ortalıkta ya eski proje başarıyla kapanmış demektir ya da önceki daha bitmemişse bu iki projenin birbirinden ayrıldığını kanıtlamaları gerekir.

ve son olarak da....

"Ama teknik olarak işe hakim olunsa, TEMA meşe palamudu ekilen yerlerde elde edilen fidanların bakımını da üstlenirdi. Maalesef TEMA'nın eksiği bu." (Alıntı Sahibi YILMAZ)

Bu görüşüne de son derece katılıyorum. Başarıları sosyal düzeyde yani reklamsal anlamda yok sayılamayacak düzeyde ama çalışmalarındaki kaliteyi merak ediyorum ben de...
---------
Bunun yanında ben de bir STK'da çalışan biri olarak ve yaklaşık 4-5 yıldır devlet ormancılığının da hemen hemen içinde olarak kendi düşüncelerimi toplamak isterim.

Öncelikle STK'ların amacı elbette ki devletin yetişemediği yerde halkın isteklerine öncülük etmektir. Yani halk ile bütünlük oluşturmaktır. Bu bağlamda biz de Ege orman vakfı olarak ege bölgesinde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ama biz TEMA gibi çalışmıyoruz tüm çalışmayı üstleniyor ve bakımlarını yapıyoruz. Bu konuda halkın güvenini almak inanın hiç de kolay değildir. Tkatir edersiniz ki insanlar verdikleri paranın karşılığını hemen almak isterler. Bu da ayıplanamaz bir gerçektir. Bir de bizim TEMA ya göre daha lokal çalıştığımız düşünülürse biz daha çok göz önünde ve daha çok kontrol altındayız. Çünkü benim TEMA' ya yaptığım bağış sayesinde yetişen ağaçları görmem belki hiç mümkün değil ama izmirde bu böyle değil. Çalıştığımız yerler insanların hergün evlerinden işlerine giderken görebilecekleri yerler oluyor.
İşte bu sebepten insanlarla daha çok iç içeyiz.

Kısacası TEMA'nın Türkiye'nin herhangi bir yerinde yaptığı ağaçlandırma hakkında beni ikna etmesi gerekiyor..

Düzenleyen E®TY : 06-04-2006 saat 17:06 Neden: son paragraf düzeltildi
E®TY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2006, 20:46   #20
Ağaç Dostu

qitted's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2004
Bahsedilen kampanya çerçevesinde "Digitürk" sponsorluğunda benim adıma 9 meşe palamudu gömmüşler. Katılım belgesini dün aldım.

Keşke dikildikleri yeri de bilsem, ara sıra gidip sulasam, dibinin otlarını ayıklasam

İyi tarafından bakmaya çalışıyorum. Dünyada dikili bir ağacım (pardon 9 ağacım) var artık )

qitted Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2006, 17:23   #21
meyve sineği

drosophila's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
100 milyon mesaj

Tema Vakfı 100 milyon Mesaj adı altında bir proje başlatmış. Aşağıdaki
linke tıklayarak başvuru formundan kaydınızı yaptırıyorsunuz ve sadece
cep telefonunuza sponsor firmalardan 20 mesaj alıyorsunuz (hiç ücret
ödemiyorsunuz). Bu destekle her cep numarası için 9 adet meşe ağacı
dikiliyor. Oturduğumuz yerden bir şeylere faydamız dokunsun

http://www.qsms.net/mesaj.asp

drosophila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2006, 18:13   #22
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Çok güzel bir kampanya, firmalar eskiden bunları istem dışı gönderiyorlardı. Artık bu mesajlara ağaçlar hatırına katlanılabilir.

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2006, 14:03   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2005
Arkadaşlar ümit kırıcı olmak istemem ama 9 Meşe palamudundan bahsediliyor projede kişi başına düşen. Sizin en iyi ihtimalle 3 meşe fidanınız olur. Ama o da iyi hiç dikili ağacı olmayan için. Neyse çok kırmayayım heveslerinizi.. Tebrik ederim..

E®TY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2006, 21:48   #24
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Durup durduk yerde sadece bir bedelsiz mesaj yollamakla, 3 muhtelemel fidana aracı olmak elbette ki heves kırıcı değil, ne dersiniz?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2006, 11:09   #25
agaclar.net

malina's Avatar

K A M U O Y U N A

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Bursa Barosu ve TEMA Vakfı, verimli tarım arazilerimize yönelik vahim bir saldırıyı kamuoyuna duyurmak üzere 12 Mayıs 2006 Cuma günü İstanbul’da 1907 Fenerbahçe Derneği’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Çelik KURTOĞLU, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal YAVUZ, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan GÜNAYDIN, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet ATALIK ve Bursa Barosu Çevre Komisyonu’ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. İsmail İŞYAPAN katıldı. 4 kurum bu konudaki ortak görüşlerini kamuoyuna duyurdular.

Toprağı koruma sürecinde toplum yararını savunan
SİVİL TOPLUMUN YASAL YETKİSİ ELİNDEN ALINIYOR.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Bursa Barosu ve TEMA Vakfı, toplumun geleceğinin en önemli güvencesi olan ülke toprak kaynaklarının amaç dışı kullanımlarla talan edilmesi girişimlerine, her koşulda inançla bilinçle karşı durmayı, ulusal ve toplumsal sorumluluk ve ödev bilmektedir. Bu kuruluşlar ülkemizin çağdaş yönetimi açısından; sivil toplum kuruluşlarının kamu yönetimi sürecine sorumluluk anlayışıyla katılımlarını, çoğulcu ve katılımcı demokrasinin olmazsa olmaz temel koşulu saymaktadır.

TEMA Vakfı girişimi ile ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Üniversiteler, Hukukçular, her düzeyde Bürokratlar gibi geniş bir katılımla hazırlanan ve bilinen adıyla TOPRAK YASASI bunun en son örneğidir.

Kamuoyuna üzüntüyle duyurmak isteriz ki: kısa bir süre önce bize ulaşan ve bir örneği Ek’te bulunan yazıdan da anlaşılacağı üzere, Anayasa’nın 44 ve 45’nci maddelerinde “Devlete ülke topraklarının korunması” görevi verilmesine rağmen, Devleti yönetmek için seçilenlerden oluşan Hükümet ve onun atadığı üst düzey yöneticiler, bu görevin gereğini yapmak yerine, adeta verimli tarım arazilerinin talanına hukuksal kılıf hazırlama ödevini yüklenmiştir.

Üstelik; devlet adına Başbakanlık bu süreçte kamu yararını savunan sivil toplum kuruluşlarının sorumluluk taşıyan çabalarını talihsiz bir yaklaşımla “bertaraf edilmesi gereken olumsuzluklar” olarak nitelenmektedir. Bir yandan “bu engelin(!) aşılması”, bir yandan da “5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununun Geçici Madde-1’i ile izinsiz yatırımlar için getirilen af süresinin uzatılması yönünde değiştirilmesi” açıkça bu yazı ile emredilmektedir.
Bu Yasanın toprağı koruyucu hükümlerine rağmen “Bu ülkenin fabrikaya da ihtiyacı var” türünden çarpıtmalarla, verim yeteneği düşük niteliksiz geniş araziler dururken, esasen ülkemizde son derece sınırlı olan verimli tarım arazileri, giderek artan bir talan saldırısıyla karşı karşıya bulunmaktadır. Toplumun yaşam güvenliği için zorunlu olan üretimin, ancak verimli arazilerden sağlanacağı gerçeği görmezden gelinmekte ve kamuoyu aldatılmaya çalışılmaktadır.

Bilinmelidir ki; Toprak varlığımızın ancak üçte biri tarıma uygundur ve bu alanın da ancak üçte biri verimli tarım arazisidir.

Bilinmelidir ki; toprak yoksa sanayi yoktur, üretim yoktur, kalkınma yoktur, yaşam yoktur.

Ve yine bilinmelidir ki; bir avuç toprak üretilemeyen bir kaynaktır.
Cargill Firmasının yatırımına olanak sağlayan İznik Gölü Çevre Düzeni Planı Danıştay 6. Dairesinin 26.11.2002 tarih ve E:2002/4839.K:2002/5652 kararıyla iptal edilmiş ve bu karar İdari Dava Daireleri Genel Kurulunca onaylanmıştır. Plan yargı tarafından iptal edildiğinden, Cargill Firması yatırımının hukuksal dayanağı da ortadan kalkmıştır.

Danıştay’ın KESİNLEŞMİŞ İPTAL KARARINA rağmen, söz konusu yatırıma hukuksallık kazandırmak amacıyla; 4737 sayılı Özel Endüstri Bölgeleri Kanununda 22.6.2004 tarihli ve 5195 sayılı Kanunla gerçekleştirilen değişiklikle Cargill firmasının yatırım yaptığı arazi Bakanlar Kurulunun 5.7.2005 tarih ve 2005/8944 sayılı kararıyla “Özel Endüstri Bölgesi” ilan edilmiştir.

Bu karar üzerine açılan yeni davada; “hukuka aykırılığı belirlenmiş imar planlarının geçerli sayılması yolunda yargı kararlarını etkisiz kılacak yasal düzenlemelerin de yapılamayacağı” gibi gerekçelerle, Danıştay 10. Dairesi tarafından 8.2.2006 tarihinde Cargill Firmasının yatırım yapmasına olanak sağlayan Bakanlar Kurulu Kararının yürütülmesinin durdurulması kararı verilmiştir.

Başbakanlık tarafından Tarım ve Köyişleri Bakanlığına gönderilen yazı ile Anayasanın 44 ve 45’nci maddeleriyle ülke toprağını korumakla ödevli kılınan Hükümetin en üst organının, toprağı talan ettiği yargı kararıyla belgelenen bir yabancı yatırımın sürmesi amacı ile bu firmanın da katıldığı toplantılarda çözüm arama çabası içine girdiği açıktır.

Anayasanın 6’ncı maddesinde dile getirilen “Egemenlik kayıtsız şartsız Milletindir. Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır.” temel ilkesine rağmen, Hükümetin yabancı bir kuruluşun yararı için ve o kuruluşla birlikte hukuk dışı çözüm arama çabası, kanımızca açık bir ANAYASA İHLALİ girişimidir.

T.C. Başbakanlığının ;
- yabancı bir firmanın ofisi anlamına gelecek biçimde kullanılması,
- yabancı firmalara verimli arazileri pazarlayan bir konuma düşürülmesi,
ULUSAL EGEMENLİK İLKESİ bakımından da kanımızca ürkütücü ve ibret vericidir.

Bu ülkede ulusal doğal varlıklarımızın korunmasını toplumsal bir görev sayan yurtsever yetkililerin, görevlilerin ve siyaset insanlarının, her koşulda var olacağına içtenlikle inanıyoruz.

Kuruluşlarımız ulusal egemenlik ilkesine, demokratik sorumlu sivil katılımcılığa ve ülke yararlarına aykırı bu girişimlerin geriletilmesi ve gündemden çıkarılması için, demokratik olanaklarını kullanmakta kararlıdır.

Kamuoyunu toplumsal sorumluluk yaklaşımımıza, omuz vermeye ve çabalarımıza destek olmaya çağırıyoruz.

Saygılarımızla,

EK : Başbakanlığın Yazısının Fotokopisi

Eski 06-06-2006, 22:58   #26
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
''Ataturk ve Doga sevgisi'' konulu konferans

ATATURK'un Dogumunun 125.Yili dolayisiyla Latife Hanim Muzesi Muduru sayin Ahmet Gurel tarafindan verilecek ''Ataturk ve Doga sevgisi''konulu konferansa katiliminizi bekleriz.Saygilarimizla.

Alaettin Hacimuezzin
TEMA Vakfi İzmir Temsilcisi

Tarih:10 haziran 06
Saat:14.00
Yer:Fuar izmir Sanat Oditorium salonu

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2006, 15:30   #27
Ağaçsever

pene's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 5
Exclamation tema

Arkadaşınızı Çağırın
Bu proje ye destek olmak için arkadaşlarınızı çağırın, En çok çağrıyı gönderen kişi için TEMA Vakfı Çanakkale Ağaçlandırma Sahasında 2000 Fidanlık Adınızı Taşıyan Hatıra Ormanı tarafımızdan kurulacaktır.

Kurallar

Kampanya destek verenler katılabilir.
Çağrıların her mail adresine tek tek gönderilmesi gereklidir.
Bu hediyeden yararlanmak için en son çağrı gönderme tarihi 20.12.2006 tarihidir.
Sistemden bu ana kadar gönderilmiş 22300 adet çağrıdan tekil olanlar değerlendirmeye alınmıştır.
Yarışma sonuçları 30 Aralık 2006 tarihinde açıklanacaktır.

http://www.smsmese.org/arkadas.asp

pene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2006, 22:49   #28
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 4
TEMA ağ alanı adresinden evlilik, doğum, tebrik, vs amacıyla fidan bağışı bir başkasının adına yapılabiliyor. Ben bunu kullanmaya başladım, hem tebrik ediyorsunuz, hem de ağaç dikilmesine katkınız oluyor. Ancak tavsiyem sertifikanın posta yoluyla değil, kargo ile ulaşmasını seçmeniz. Biraz daha fazla ödüyorsunuz ama sertifika sahibine ulaşıyor. Posta 2 kez kayboldu, ulaşmadı.

DevrilgenKayik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2006, 18:22   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2006
Bonsaisever “Tema gibi bir kuruluş neden reklamını yapıyor diye ne alcağı belli olmayan bir şirket ile anlaşsın. Madem adını kullanıp para toplayanlardan onların gönlünden kopan ne ise ona tamah ediyor, ben de çıkıp toplayayım da üç beş ne ise Temaya vereyim. Durum bu ise Tema artık içtenliğini kaybetmiş ve başka şeylere yönelmiş.” demiş.
İnsanlar artık bağış toplanmasından o kadar bıktı ki verdikleri paranın her kuruşunun ağaçlandırmaya gideceğinden emin olsalar bile kaçacak delik arıyorlar ayrıca bundan emin de olamıyorlar. Tema 25 yaş altı için üyelik bedeli için 3 ytl gibi cüzi bir rakam ister bunu da zaten üye kartları için kullanır .bu bile ödeyen gençlerde hımmm ne oldu paralar nereye gitti düşüncesi yaratıyor. Kaldı ki illerdeki ve ilçelerdeki tema temsilcilikleri ekonomik olarak çok kötü durumda çoğunun kendilerine ait bürosu yok olanlar kirayı denkleştiremiyor.Gelelim meşelere. Palamutu toprağa ulaştırmakla iş bitmiyor evet. Sulamak da yeterli değil .Geçen yıl Sivas’ta palamut tohumları kemirgen hayvanlara yem oldu. Kış uzun sürünce aç kalan hayvanlar yemişler.Eee ne yapalım ya çıkmazsa ya az çıkarsa diyerek elimiz kolumuz bağlı oturacak değiliz. Yine tohum toplayacağız, yine bağış yapacağız , yine dikeceğiz. Kampanyaya katılan dostlara teşekkürler ancak bir ricam var.Bulunduğunuz illerde meşe ağacı fazlaysa ekim kasım aylarında palamut toplayarak ya da toplatarak iç bölgelerdeki tema temsilciliklerine ulaştırırsanız büyük katkı sağlamış olursunuz. İlginize şimdiden teşekkür ederim

alize Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2006, 23:34   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Bir TEMA Projesi

http://www.smsmese.org bu adrese girip formu dolduruyorsunuz ve size sponsorlardan gelen mesajlar karşılığında kişi başına 9 meşe dikiliyor. Cebinizden de kuruş çıkmıyor

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024