agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni148Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2013, 12:27   #121
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Merhaba,
Uzun ve zahmetli bir şekilde elde ettiğim echeveriama unlu bit bulaştı. Zaten tek kök dikilmiş olarak gelmişti bana ama henüz 1 haftalıkken tanıştı bu böceklerle.. Üzerine talk pudrası dökülmüş gibi beyazlıklar vardı, yakından baktıgımda canlı olduklarına karar verdim. Ayrıca siyahları da var yaprak aralarında. Beyaz olanlar kararıyor mu, yoksa bu siyahlar başka bir çeşit mi, bilemedim. Çiöçeği söktüm, sirke ve arap sabunu karışımlı suyun içinde beklettim, (bogulma imknları vardır umarım) tazyikli akan suyun altında iyice temizledim. Ancak katmerlerin arasındakileri temizlemek cok zor oldu. Peçete ile büyük bir sabır eşliğinde temizleyerek yeni bir saksıya diktim.
Umarım bu ugrasılarıma yanıt verir, zira cok yordular beni. Başka öneriniz olur mu bana yardım için??

YeniBON ve olcim beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 17:40   #122
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
Çiçeklerimde unlu bit olduğunu söylediğim bir bayi bana DDVP 550 EC verdi, kullanıp kullanmamakta kararsızım, tecrübeli arkadaşlarım tecrübelerini yaazarlarsa sevinirim.

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 22:29   #123
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Benimde avatarımdaki kaktüsüme bulaşmıştı. Toprağından söküp minik bir fırçayla (kurabiye üstüne yumurta sürdüğümüz fırçalardan) suyun altında bitleri yıkadım, bir kartonun üstünde gölgeye koyup her gün sirkeli su fıs fısladım (köklere dikkat). Gördüğüm tek tük biti ince bir şeyle temizledim. 1 hafta sonra kaktüsümü tekrar diktim. Kurtulduğuna o da çok sevinmiş olacak ki çiçek açtı

Ben ev yapımı ilaçla bu şekilde kurtuldum, adını verdiğiniz ilacı ise bilmiyorum. Ama çocuk varsa dikkat etmek lazım.

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 22:55   #124
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Unlu bitlerde mümkün olan durumlarda yıkamak popülasyonu çok azaltır. Devamında 1 litre suya bir çorba kaşığı sıvı sabun bir çorba kaşığı da ince yağ (ayçiçeği gibi) karıştırıp fısfıslayarak da yok edebilirsiniz. Yağ suyun üzerine çıkacağından fısfıslamadan önce çok kuvvetli çalkalayıp yağı suyun içinde dağıtmanız önemlidir.

Sabun unlu bitin unsu koruyucu tabakasını çözer, yağ da etraflarını kaplayarak hava ile temasını keser ve ölmelerine sebep olur. Çok ağır infekte durumlarda da yine başka organik önlemler var. Zirai ilaç bayilerinin verdiği toksik malzemeleri çiçeklerde bile olsa kullanmanızı önermek prensip olarak doğru değil.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 23:06   #125
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

DDVP 550 EC'nin aktif maddesi dichlorvos diye organofosfat bir madde. Organofosfatlar bir çok ülkede yasaklandı. Önemli akut ve kronik hastalıklara sebep olabiliyor. Kanserojen etkisi muhtemel diye sınıflandırılmış. Çocuklarda ADHD'ye sebep olabileceği bildiriliyor.

maki01, hüzün ve yağmur beğendi.
Eski 30-11-2013, 06:56   #126
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
DDVP yasaklandı. El altından satan varsa ayrı konu tabi.

Herkesin yasakladığını biz kullanmak için neden kendimizi zorluyoruz anlamıyorum. Mesela Diazinon etkili maddesi de yasaklandı (hani şu meşhur Basudin) millet alışmış ille de bunu istiyor.

Tabi millet de haklı bakanlık tarım ürünlerinde kullanılmasını yasaklarken ev, işyeri, depo vb yerlerin dezenfeksiyonu için kullanılan ilaçlar listesinde onay veriyor DDVP'ye. Nasıl işse.

DDVP yi ev içinde hiç kullanmayın. Havaya karışma oranı fazla buharlaşma oranı yüksek. Çok zorda kalmadıkça Sn. Meyvelitepe'nin dediği gibi sentetik kimyasallardan uzak durmakta fayda var.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 08:19   #127
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Benim echeveriamdaki unlu biti tanıyana dek tüm üzerini kaplamıştı.. Çiçeğimin üzeri talk pudrası gibi bembeyazdı farkettiğimde.. Arap sabunu+sirke karışımı ile temizledim, tek tek temizledim yaprak aralarını.. Bana yeni dikilmiş olarak gönderilmişti zaten tuttugunu bile anlayamadım daha, şimdilerde bayagı hasarlı duruyor, ama hâla hayatta gibi. Üzeri yanık yanık oldu ama iyileşecegini umut ediyorum. Ben zeytinyagı kullanmadım ama arap sabunu kullanırken içim cok rahattı. Deneyebilirsiniz bence..

yağmur beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 14:18   #128
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
aylardır ev yapımı ilaçlarla mücadele ediyorum ama başedemez oldum, tamamen bütün bitkileri ilaçlayıp kurtulmayı umut ediyorum..

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 02:20   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2014
Malesef en sevdiğim çiçeğim süs yoncasında rastladım bu hastalığa. toprağında o kadar çoktu ki hemen başka saksıya almak istedim ancak bitlerin kökünde daha çok olduğunu gördüm . İlaç aldım mücadele etmeye çalışıyorum ama biraz zor gibi görünüyor.

mahiyeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 15:32   #130
Yeni Üye

lavanta100's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2011
Mine hanım arap sabunu yağ karışımı çiçeğin dibine bulaşırsa zararlı olur mu?Benim de gardenyama bulaşmış unlu bit.

lavanta100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 16:21   #131
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Ben yazdan beri 4 çeşit kıymetli begonyamı ve bir sürü mevsimlik fidemi kaybettim bu zararlı yüzünden. Enfekte çiçekleri mevsimini beklemeden budadım ki; mücadele alanım azalsın. Başa çıkamayınca Hisarönünden aldığım doğadostu (!) ilacı uyguladım, tüm bitkilerin yaprakları büzüştü. İnatla hergün her çiçekte tarama yaparak böcek olan olmayan tüm beyaz alanları kolonyaya batırdığım sulu boya fırçası ile temizledim. Şu anda yokolmuş gibi görünüyor ama baharla birlikte tüm çabalarımın boşa gitmiş olduğunu görmek de var.

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 16:22   #132
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lavanta100 Mesajı Göster
Mine hanım arap sabunu yağ karışımı çiçeğin dibine bulaşırsa zararlı olur mu?Benim de gardenyama bulaşmış unlu bit.
Yağ için bilgim yok ama arapsabunlu suyu toprağa da uyguluyorum ben.

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 19:03   #133
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2012
Galeri: 6
Merhabalar,

Afrika Menekşelerimde unlu bit var. Sorunumu şurada dile getirmeye çalıştım : Afrika Menekşesi Hastalık ve Zararlıları

Sizlere sormak istediğim şey, ilaçlar hakkında. Burada adı anılan ilaçları not edip bugün ilaç satan bir dükkana uğrayıp sordum. Diğerlerine uğramaya zamanım olmadı, yarın bakacağım.

Malathion etkili bir insektisit... Malathion WP 25
NeemAzal
Rosmethirin
Folidul
Ceusathion

Ddvp 550ec
Supradice (kaldırıldığını söyledi, aynı bilgi burada da yazılmış) + Pribon
Mosplan
Dursban

Bu son yazdığım dört ilacın başka bitler için olduğunu, öncekilerin kendisinde olmadığını, yazlık yağın büyük ambalajda olduğunu söyledi.

Kesin çözüm olarak şu ilacı önerdi : (Malum, her satıcı, elinde olanı önerir) POLİGOR

Ama Poligor'un olsun, diğer kimyasalların olsun ağaçlar için olduğunu, süs bitkilerini yakacağını söyledi.

Sizlerin görüşlerini almak ihtiyacındayım, çünkü buralarda ilaç satan arkadaşlar doğal olarak süs bitkilerinden anlamıyorlar, bu konuda bir bilgileri, tecrübeleri yok, bu ilaçları narenciye ağaçları için satıyorlar.

Kesin çözüm için hangi ilacı kullanmak gerektiğini, tecrübelerinize istinaden benimle paylaşabilirseniz çok memnun olacağım.

Teşekkür ederim.

demlichay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 22:19   #134
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Neemazal kullanabilirsiniz. Organik ilaçtır. Yaprak bitlerinde de etkili.

YeniGine beğendi.
Eski 27-03-2014, 22:40   #135
Ağaç Dostu

gulayb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Ben de bugün Neemaal aldım bitler için, arap sabunu-yağ karışımıyla epey azalttım ama geçen yıllarda düzenli uygulamayaınca veya geç kaldığımdan kaybettiğim bitkilerim oldu ve çok üzüldüm. Bu sefer geç kalmamak adına bu ilacı aldım 50 ml olarak.

YeniBON ve YeniGine beğendi.
gulayb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 22:53   #136
Ağaçsever

Bunca senedir az ya da çok menekşem oldu hep. Hep yazın cehennem sıcakları yüzünden kaybettim; başka bir böcü börtü, hastalık hiç görmedim. Eskiden kardeşim ilgilenirdi, yüzlerce saksı menekşesi vardı, hiç "hastalık" dediğini hatırlamam.

Tarım ilaçları satan arkadaş :"Bu sene çok var, havalar böyle olunca..." dedi. Anlayamadım, ne oldu böyle! Bereket ki azlar ve azimliyim, iş edinip sabırla temizliyorum. İlaç da kullanacağım. Umarım işe yarar.

Eski 28-03-2014, 00:07   #137
Ağaç Dostu

gulayb's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demlichay Mesajı Göster
Bunca senedir az ya da çok menekşem oldu hep. Hep yazın cehennem sıcakları yüzünden kaybettim; başka bir böcü börtü, hastalık hiç görmedim. Eskiden kardeşim ilgilenirdi, yüzlerce saksı menekşesi vardı, hiç "hastalık" dediğini hatırlamam.

Tarım ilaçları satan arkadaş :"Bu sene çok var, havalar böyle olunca..." dedi. Anlayamadım, ne oldu böyle! Bereket ki azlar ve azimliyim, iş edinip sabırla temizliyorum. İlaç da kullanacağım. Umarım işe yarar.
Sanırım bu yıl havalar erken ısındığı ve kuraklık olduğu için öyle demişler. Ama şu var ki unlu bitler 2000 yılından beri hayatımdalar, öncesinde hiç böyle birşey hatırlamıyorum ben de... Merak etmeyin, ilaç ve düzenli kullanımla eninde sonunda galip geliyorsunuz. Bir de ilacı önce tek bir yaprakta veya ufak bir bölümde test etmenizi öneririm, ne de olsa tam emin olamıyoruz ne kullandığımızdan.

Eski 28-03-2014, 18:43   #138
Ağaçsever

Neemazal siparişi vereceğim bugün. smoothgarden'da varmış : Hidroponik, Advanced Nutrients, Hesi, Canna, BioBizz, Bitki yetiştirme lambaları, bitki yetiştirme kabinleri - 2008'den beri..

En başarılı ve organik olan ilaç bu herhalde.

Baktım, okuldaki çiçeklerde de varlar tek tük. Bir sardunyada ve bir benjaminde buldum. Temizledim. Narenciyede de var epey dedi bu sene, birkaç kişi. Daha önceki yıllarda da daha ciddi kuraklıklar oldu, hiç unlu bit falan görmedim, duymadım. Sıcaktan ziyade sanırım bir ısındı bir soğudu havalar, bir yağdı sonra birden ani ısındı, sonra tekrar... nem ve sıcağı bir arada gördü; sevdikleri ortam da bu galiba.

Çiçekler neyse, atacağımız zerre miktar; ama narenciyede tonlarla atılıyor bu ilaçlar, haddi hesabı yok. Ne yiyoruz, ne içiyoruz belli değil. Ömrümüzden gidiyor.

Adet olduğu üzere, hayırlısı olsun, diyelim.

Öneri ve yardımınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Mücadeleye devam... Sonuçlardan haberdar ederim.

Selamlar.

Eski 30-03-2014, 22:47   #139
Ağaçsever

Son durum :

smoothgarden'a üye olurken TC kimlik numarası isteniyor. Üye olmadan da telefon, mail gibi bir yöntemle sipariş veremeyeceğimi mailime cevaben bildirdiler.

Bu nedenle mekanik mücadele yapacağım, elle temizlemeye devam edeceğim. İlaveten belki piyasadan bulacağım bir ilacı da kullanabilirim. Fiyat olarak da zaten arada uçurum var.

---

Yukarıdaki mesaja ilave yapacaktım, yanlışlıkla böyle oldu. Fazladan mesaj yazdığım için özür dilerim.

Düzenleyen demlichay : 30-03-2014 saat 22:49 Neden: ilave
Eski 31-03-2014, 14:11   #140
Ağaç Dostu

gulayb's Avatar

Sayın demlichay, TC kimlik no.sunu artık pek çok alışveriş sitesi istiyor. Uzun zamandır internetten alışveriş yaptığım ve web programlama bilgim olduğu için de ilgileniyorum. Kimi sitede zorunlu alan kimisinde isteğe bağlı ama kendi gözlemim, son zamanlarda pek çok sitede TC kimlik isteniyor bu yüzden fazla üzerinde durmadan verebilirsiniz. Bunu paylaşmaktaki sebebim, Neemazal'ı ilk denemiş ve cidden iyi sonuç almış olmam kısa süre önce. İlacı sıkar sıkmaz etkili olacağı söylenmemişti zaten, 1 hafta sonrasında bakmak gerekiyor deniyordu. Böcekler üremesi duruyor ve ilacı emdikçe beslenemiyorlarmış. En güzeli de yeni istilaları engelliyor olmasıydı. Ben de gezinen tek tük böceğe rastladım dallar üzerinde ama çoğu ölmüş durumda şu an. Memnun kaldığım için denemek isteyen arkadaşları bilgilendirmek istedim.

Eski 31-03-2014, 17:26   #141
Ağaçsever

Başta TC kimlik numarası olmak üzere diğer şahsi bilgilerin paylaşılmasını, hele ki internet üzerinden paylaşılmasını doğru bulmuyorum. Bu tür bilgiler -bu konuda bildiğim kadarı ile yasal bir zorunluluk da yokken- neden istenir anlayamadım.

Vergi denetimi içinse, harcamaları kayıt altına almak içinse vergi numaramı istesin, vereyim. Ama TC başka. Yüz yüze alışverişte de bir mağaza benden bu neviden şahsi bilgiler isterse oradan alışveriş yapmam.

Atadan kalma klasik yöntemlerle, gittim zirai ilaçlar satan bir dükkandan bir ilaç aldım, adımı dahi sormadan verdiler. Bunu deneyeceğim, sonuçları yazacağım.

Sevgiler.

Eski 31-03-2014, 18:58   #142
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:

Atadan kalma klasik yöntemlerle, gittim zirai ilaçlar satan bir dükkandan bir ilaç aldım, adımı dahi sormadan verdiler. Bunu deneyeceğim, sonuçları yazacağım.

Sevgiler.
Aldığınız ilacın adını verebilir misiniz?

Eski 31-03-2014, 22:58   #143
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Aldığınız ilacın adını verebilir misiniz?
Supragil 40 EC

Eski 01-04-2014, 00:04   #144
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Supragil 40 EC
Aktif maddesi litrede 426 gr methidathion. Yarım litrelik ambalajlarda satılıyor. Sizin aldığınız da öyle ise, kimse hiç bir şey sorgulamadan 213 gr saf methidathion'unuz var demektir.

Methidathion bir organofosfat ve tüm diğer organofosfatlar gibi Avrupa Birliğinde kullanımları ya yasaklandı ya da kısıtlandı.

Türkiyede yasaklanma durumunu bilmiyorum ama kabuklu (sert kabuklu) bitler için ruhsat verilmiş.

Merkezi sinir sistemini etkileyen organofosfatlar çok tehlikeli pestisitlerden ve dünyadaki kullanımları kademe kademe kalkıyor.

İnternet satış siteleri alış veriş yapmak isteyenlerin TC kimlik numaralarını isterler çünkü fatura kesmek zorunlulukları vardır ve faturalara TC kimlik numarası yazılması zorunludur.

Sentetik zehirli zirai ilaçların normalde reçete ile satılıyor olmaları gerekiyor. Fakat fiiliyatta reçete şöyle dursun, fatura da kesmeden, ihtiyaca tam uygunluk dahi gözetilmeden çok zehirli ilaçları bile rastgele satarlar.

Söz konusu unlu bit olduğunda kurtulmak için bir çok organik metod var. Neemazal veya diğer azadirachtin içeren organik ilaçlar hazırlaması ve uygulaması kolay, pratik çözümlerdir. Bir diğer yöntem ise potasyumlu sabun (sıvı sabunlar) + ince yağın suda karıştırılarak uygulanmasıyla da oldukça etkili sonuç alınır.
-------------------------------------------------------------------
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EPA
Health Effects
  • Methidathion can cause cholinesterase inhibition in humans; that is, it can overstimulate the nervous system causing nausea, dizziness, confusion and at very high exposures (e.g., accidents or major spills), respiratory paralysis and death.

What substances are banned and authorised in the EU market ?

gulayb, TRAKLI ve yağmur beğendi.
Eski 01-04-2014, 12:26   #145
Ağaçsever

Aldığım ilaç yüz gramlık orijinal ambalajda. Üzerinde ruhsat tarihi, numarası vb bütün bilgiler nizami olarak mevcut.
TC kimlik numaramı ya da telefon numaramı ya da başka şahsi bilgimi internet üzerinden paylaşmam. TC numarası istemeyen yerden daha pahalıya alırım, veya bizzat mağazadan alırım; olmadı, almam. Bu benim bireysel (ve işim gereği zorunlu) tercihim. TC numarası, alelumum ortalığa saçılacak bir şey değildir. İnsanlar farkında değiller, her istenilen yerde dağıtıyorlar bunu; ama sonra canları yanıyor.
İlaçların çevre ve insan zararları konusundaki hassasiyetinize iştirak ediyorum. Ancak hiçbir birey, modern hayatın bu zengin ve karmaşık çeşitliliği içerisinde, kendi mesleki alanı ve/ya hobileri dışındaki konularda teferruatları bilemez. Bu nedenle kamusal alanı ve buradaki ilişkileri düzenlemek devletin işi ve varlık gereğidir. Eğer bu ya da bir başka ilaç sakıncalı ise devlet bunu yasaklar, yasaklamalıdır. Gerekli müeyyideleri koymalı ve yasağa rağmen satan olursa bunları gerektiği şekilde uygulamalıdır. Bunları yapmıyorsa devlette zaafiyet var demektir.
Eğer bu ilacın satışı yasaksa, lütfen söyleyin, satan yer hakkında gerekeni yaptırayım. Bunun dışında, herhangi bir tartışmaya girmek istemiyorum. Sadece sorunumu söyledim ve ilaç önerisi rica ettim. Yardımcı oldunuz, sağ olunuz.
Teşekkür ederim.

gulayb beğendi.

Düzenleyen demlichay : 01-04-2014 saat 12:29 Neden: düzeltme
Eski 04-06-2014, 21:25   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2014
Çok sevdiğim kudüs kirazımda gördüm bunları. Unlu bit midir acaba?

Eklenen Resimler

standbymee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 21:51   #147
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Yaprak bitine benziyor ama emin olamadım.

Eski 04-06-2014, 22:11   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Yeşil yaprak biti. Bu aralar çokça her bitki üzerinde görebilirsiniz. Su+arap sabunu+zeytinyağı karışımı ile kurtuluyorum neyse ki.

YeniGine beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 10:04   #149
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Yeşil yaprak biti. Bu aralar çokça her bitki üzerinde görebilirsiniz. Su+arap sabunu+zeytinyağı karışımı ile kurtuluyorum neyse ki.
ben suya bulaşık deterjanı ve azıcık kostik karıştırıyorum su hissedilecek kadar ısınınca (kostik yüzünden) sarımtırak bir renk alıyor fısfıslı şişlerde güllerime uyguluyorum sonucu kısa sürede alıyorsunuz

Emir Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 12:37   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Bu bitkiye ne oldu?

Adını bilmiyorum (yucca ya da benzeri) yapraklarında beyaz beyaz mantarlar oluştu. Beyaz beneklerin olduğu bölümler yaprakların dibine doğru çok fazla ve yapraklar yapış yapış. Bir de sararıp dökülüyor. Bu ne olabilir ve çözümü için ne önerirsiniz

Eklenen Resimler

ozcetik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
beyaz benek, hastalık, mantar, yucca

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024