agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni58Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2010, 03:05   #61
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Birde tespi çalısı var. Bizde en çok onun yaprakları kullanılırmış. Latince adını bilmiyorum. Çok güzel kokan beyaz çiçekleri olur. Yaprakları kuru olarak dokunulursa kaşıntı yapar. Tohumlarından tesbih yapılır.( Tesbih ağacı değil)

Toroslarda çok olur.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 11:22   #62
Ağaçsever

Özden's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sirke, karbonat ve arap sabunuyla başlayabilirsiniz.
Bulaşık makinesinde 1 yıla yakın bir zamandır deterjan gözünde arap sabunu, parlatıcı gözünde de elma sirkesi kullanıyoruz. Sonucundan memnunuz. Bir de tuz bölmesi için bir alternatif bulabilirsek daha iyi olacak.

Çamaşır makinesinde yumuşatıcı yerine sirkeyi ben de deneyeceğim. Sevgilerle..

Özden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 14:42   #63
Ağaç Dostu

Didem's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dr-ozden Mesajı Göster
Bulaşık makinesinde 1 yıla yakın bir zamandır deterjan gözünde arap sabunu, parlatıcı gözünde de elma sirkesi kullanıyoruz. Sonucundan memnunuz. Bir de tuz bölmesi için bir alternatif bulabilirsek daha iyi olacak.

Çamaşır makinesinde yumuşatıcı yerine sirkeyi ben de deneyeceğim. Sevgilerle..

Dr-ozden,

Ben de parlatıcı olarak elma sirkesi kullanıyorum uzun zamandır. Ancak arap sabunu ile hiç de iyi sonuçlar almadım. Sırrınız nedir öğrenebilir miyim.

Bu arada tuz bölmesine de turşu yapımında kullanılan kaba tuzdan koyuyorum. Biraz hızlı bitiyor sadece. 2-3 yıldır makineme henüz birşey olmadı.

Buradan reklam olur diye yazmaya korkuyorum ama isteyen olursa özeline organik sertifikalı bulaşık ve çamaşır deterjanları, çamaşır yumuşatıcılarının markalarını verebilirim. (Kafayı bununla bozduğumu söylemiştim yukarılarda..!). Hatta 8 yaşındaki kızım için yine organik şampuan kullanıyorum. Ben internetten topluca ısmarlıyorum, İstanbul'da olanlar doğrudan da alabilirler.

chambre beğendi.
Didem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 14:52   #64
Ağaçsever

Özden's Avatar

Sevgili Didem;
Özel bir sırrım olsa paylaşacak daha iyi bir dost ortamı bulamazdım zaten Ama özel birşey yapmıyorum. Klasik yarı-sıvı arap sabunu.
Tuz konusu makinede yeterli temizliği sağlamak için deterjandan daha önemli gibi geliyor bana. Dediğim gibi uygun bir alternatif olmadığından şimdilik normal makine tuzlarından kullanıyorum.

Eski 15-04-2010, 15:03   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2010
Çöven otu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Evet hatırladım... saponin'ler sabun da adını bu içerik sınıfından alır.
Eskiden müdril olarak da kullanılırdı. şimdilerde helvada var yanılmıyorsam.
Bilgi doğrudur.

OĞUZKAAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 15:14   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2010
Deterjan yerine alternatif temizleyici

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Demeyeyim demeyeyim diyorum ama, temizlik adına sularımızı kirleten yegane şey deterjan. üstelik kimsenin dokunmak istemediği ve hatta adını bile anmadığı bir materyal. Zira bir eve su girdiğinde onsuz çıkmadığı tek kimyasal. Düşünsenize mutfakta deterjan, banyoda deteryan, lavaboda deterjan. Tuvaletteki insan atıkları bile bu deterjandan daha temizdir bence. Bir ülkenin suyu alınıp evlere taşınıp kirletilip geri çıkıyorsa akıllara zarar bir oranla bu kirlenmenin sonuçlarını yaşarız. Bu memlekenin suyu çok fazla sürmez içilemez hale gelir. Daha şimdiden büyükşehirlerin suyu içilemez durumda varın Anadoluyu siz düşünün. Alternatif temizlik arayışlarına ne giriliyor nede tercih ediliyor, varsa yoksa kimya sanayi.
Sayın yılmaz, siteye yeni girdim. ama haklı endişenizi görünce cevaplandırayım dedim. Tasalanmayın, zira deterjan yerine ondan daha güzel fonksiyonu olan doğal bir temizlik malzemesiyle tanıştım. Reklam olmasın diye e-mailimden öğrenebilirsiniz. Selamlar

OĞUZKAAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 22:52   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Didem Mesajı Göster
Dr-ozden,

Ben de parlatıcı olarak elma sirkesi kullanıyorum uzun zamandır. Ancak arap sabunu ile hiç de iyi sonuçlar almadım. Sırrınız nedir öğrenebilir miyim.

Bu arada tuz bölmesine de turşu yapımında kullanılan kaba tuzdan koyuyorum. Biraz hızlı bitiyor sadece. 2-3 yıldır makineme henüz birşey olmadı.

Buradan reklam olur diye yazmaya korkuyorum ama isteyen olursa özeline organik sertifikalı bulaşık ve çamaşır deterjanları, çamaşır yumuşatıcılarının markalarını verebilirim. (Kafayı bununla bozduğumu söylemiştim yukarılarda..!). Hatta 8 yaşındaki kızım için yine organik şampuan kullanıyorum. Ben internetten topluca ısmarlıyorum, İstanbul'da olanlar doğrudan da alabilirler.
Arkadaşlar,
bu arkadaşın bahsettiği %100 organik bitkisel temizlik ve kozmetik ürünlerinin satışını yapıyorum.
tamamen yerli bir firmadır. kimyasallara göre çok ta hesaplıdır. ilgilenenler lütfen göz atsın.. cevahirbursa[dot]com

yasin_cetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 23:54   #68
Ağaçsever

aycicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Bu konunun açıldığını görünce yazmadan edemedim. Benim de geçen seneden beri aklımda kendi deterjanımı yapmak. İlgilenenler varsa evimizde yapıp sonuçlarını buradan yazabiliriz, yaptıklarımızı başkalarıyla paylaşabiliriz.

İşin aslı şu, yurtdışında Garbage Enzym ( Çöp Enzym) denilen ve evdeki sebzelerden ve meyve artıklarından yapılan çok etkili ve yaygın olarak kullanılan doğal bir deterjan var. Yalnız fermente olmasını beklemek biraz zaman alıyor, 3 ay. Ama bir kere yapınca yaptığınızdan bir miktar ayırıyorsunuz ve onunla tekrar yapıyorsunuz bu sefer yanlış hatırlamıyorsam 1 ayda oluyor. Paylaşımın önemi burda ortaya çıkıyor. Deterjanınızdan bir miktar arkadaşınıza veriyorsunuz, o da kendi deterjanını yapıyor bu sayede 3 ay beklemek zorunda kalmıyor

Linkini veriyorum, ingilizce bilenler buradan okuyup şeker, su ve meyve kabukları kullanarak hemen yapmaya başlayabilirler.

http://www.o3enzyme.com/enzymeproduction.htm

İngilizce bilmeyenler merak etmesin sizin için çeviri yapacağım

chambre beğendi.
aycicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 01:06   #69
Ağaçsever

aycicegi's Avatar

Evet, işin özünü anlatan çeviri aşağıda. Yalnız bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var, nasıl kullanacağınız , kullanım alanları ..vs.'yi de yazmadan olmaz, eksik kalır. Bir kere kullanım alanı o kadar geniş ki şaşırıp kalmamak elde değil. Onları da yazıcam bir sonraki mesajda...

Garbage Enzym (Çöp Enzim) Nasıl Yapılır

Gerekli maddeler.
1. Kahve rengi şeker. Herhangi işlem görmemiş şeker veya kahve rengi şeker işinizi görecektir ama asla beyaz şeker kullanmayın.
2. Mutfak artığı. Mutfak artığından kastı sebze ve meyveler. Artan yemeklerinizdeki sebzeleri de kullanabilirsiniz ama kullanmadan önce sebzeleri suya sokup üstlerindeki sosların gitmesini sağlamalısınız. Et ve et ürünleri asla kullanmayın.
( Bence en iyisi meyve kabukları kullanmak. Yapanların çoğu meyve kabuğu kullandığını yazmış yorumlarda ve güzel kokması için limon ve portakal kabuğu atıyorlarmış. )
3. Su
4. Plastik şişe

Nasıl Yapılacağı:
1 ölçü şeker,
3 ölçü meyve kabuğu
10 ölçü su

Örnek oran: 300 gr. Şeker + 900gr meyve kabuğu + 3 litre su , karıştırılarak 5 litrelik pet şişeye konur ve kapağı kapatılır,şişenin üstüne tarih yazılır ve 3 ay bekletilir. Oda sıcaklığında serin ve kuru biryerde bekletilir. İlk ay, günde bir kere kapağı açılır ve oluşan gazların dışarı çıkması sağlanır.Gazlar çıktıktan sonra kapağını kapatmayı unutmayın.

2. ve 3. aylarda sadece gaz oluştuğunda kapağını açın ve gazın çıkmasını sağlayın sonra tekrar kapağı kapatmayı unutmayın. Fermantasyon süresince bazen üstte beyaz bir tabaka oluşabilir, normaldir. Eğer solucan veya kurt gibi birşey görürseniz panik olmayın, 1 avuç kahve rengi şeker katın ve karıştırıp kapağı kapatın. 1 gecede yok olduklarını göreceksiniz.
3 ay dolunca organik deterjanınızı süzgeçten geçirin, meyve kabuklarını toprağa gömebilir veya çöpe atabilirsiniz. Deterjanınızı su ile karıştırıp kullanın.

Eski 18-04-2010, 09:21   #70
Ağaçsever

Özden's Avatar

Sn. aycicegi;
İlginç geldi paylaşımınız, küçük ölçekli olarak deneyeceğim. Siz deneyip sonuç aldınız mı?

Eski 18-04-2010, 09:53   #71
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aycicegi Mesajı Göster
Bu konunun açıldığını görünce yazmadan edemedim. Benim de geçen seneden beri aklımda kendi deterjanımı yapmak. İlgilenenler varsa evimizde yapıp sonuçlarını buradan yazabiliriz, yaptıklarımızı başkalarıyla paylaşabiliriz.

İşin aslı şu, yurtdışında Garbage Enzym ( Çöp Enzym) denilen ve evdeki sebzelerden ve meyve artıklarından yapılan çok etkili ve yaygın olarak kullanılan doğal bir deterjan var. Yalnız fermente olmasını beklemek biraz zaman alıyor, 3 ay. Ama bir kere yapınca yaptığınızdan bir miktar ayırıyorsunuz ve onunla tekrar yapıyorsunuz bu sefer yanlış hatırlamıyorsam 1 ayda oluyor. Paylaşımın önemi burda ortaya çıkıyor. Deterjanınızdan bir miktar arkadaşınıza veriyorsunuz, o da kendi deterjanını yapıyor bu sayede 3 ay beklemek zorunda kalmıyor

Linkini veriyorum, ingilizce bilenler buradan okuyup şeker, su ve meyve kabukları kullanarak hemen yapmaya başlayabilirler.

http://www.o3enzyme.com/enzymeproduction.htm

İngilizce bilmeyenler merak etmesin sizin için çeviri yapacağım
Sn. Ayçiçeği,

Bahsettiğiniz konu forumda aylardır tartışılıyor ve çevirisi de yapılmış durumda.

Enzim (Enzyme) başlığını okumanızı tavsiye ederim.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 10:51   #72
Ağaçsever

aycicegi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. Ayçiçeği,

Bahsettiğiniz konu forumda aylardır tartışılıyor ve çevirisi de yapılmış durumda.

Enzim (Enzyme) başlığını okumanızı tavsiye ederim.
Sayın Sarıcan,

Bu konu açılınca forumda yok zannedip araştırmadım. Teşekkürler, inceleyeceğim.

Eski 18-04-2010, 11:18   #73
Ağaçsever

aycicegi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dr-ozden Mesajı Göster
Sn. aycicegi;
İlginç geldi paylaşımınız, küçük ölçekli olarak deneyeceğim. Siz deneyip sonuç aldınız mı?
Sayın dr. ozden,

Henüz denemedim ama geçen seneden beri aklımda bir türlü denemek kısmet olmadı. Dün formda bu başlığı görünce bir hevesle yazdım, belki bu hevesle haftaya ilk enzimimi yaparım diye içimden geçirmiştim hatta ama forumda bu konu varmış.

O kadar çok kullanım alanı var ki, her türlü temizlik işlerinde, leke çıkarmada, araba temizleme, toprak gübreleme, deodorant olarak, böcek ısırmalarında antiseptik olarak, yüz toniği olarak ...vb. liste uzun anlayacağınız.

İsterseniz ordakileri bir okuyun önce. Çünkü bazı püf noktalar var, mesela kapağı açarken dikkat olmalısınız kendinizi yaralayabilir veya etrafı batırabilirsiniz şiddetli gaz çıkışından dolayı. Daha kısa sürede sonuç olmak için kısa yollar var ayrıca, yapanlar yazmıştır eminim forumda.

Bizim bu yazışmalarımız ve benim alttaki çevirim daha önce bunu duymayanlara ışık tutsun diyelim.

Bende bu gazla bugünden itibaren meyve kabuklarını saklamaya başlıyorum

Eski 18-04-2010, 18:56   #74
Ağaçsever

Özden's Avatar

Tamam bir deneyelim
Forum gerçekten çok geniş, ben de enzim başlığını görmüştüm ama içeriğinin böyle olduğunu düşünmemiştim, bu vesileyle okudum

Eski 29-09-2010, 10:24   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2010
ben bu konuyla ılgılı ıyı bır arastırma yaptım dogal bır urun astım hastasıyım ilk defa bır temızleyıcıden etkılenmeden rahatsız olmadan kullanabılıyorum

basketci61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 14:02   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2010
ellerinize emeginize sağlık arkadaslar..gerçekten çok yararlı bilgiler vermişsiniz..ben de anneyim ve en çok bebegimi düşündüğüm için zehirli kimyasalları kullanmak istemiyordum..

fatmazehra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2010, 23:07   #77
Yeni Üye

beyağıllı's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
odun külü çamaşır suyundan çok daha etkili.Odun külünün bulaşık ve çamaşır temizliğinde kullanıldığını öğrenince fırın ve tencere temizliğinde denedim ve şaştım kaldım.Sizlerede öneririm

beyağıllı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2010, 23:09   #78
Yeni Üye

beyağıllı's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
evt dediğiniz gibi ucuza gelsin diye daha farklı kmyasal maddelerin kullanılmadığını nerden anlayacağız.

beyağıllı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2011, 17:51   #79
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feriha Mesajı Göster
Bulduğum linkle yetinmeyip yazdığım maile cevap olarak arayan Ersağ üst direktör Sn Ömer Faruk bey ile yaptığım görüşmeler sonucu bu ürünün Ritha Sapindus mukorossi ağacının taneleri kullanılarak yapıldığını öğrendim.
Ritha tıpta ve temizlikte kullanılıyor
ERSAĞ ürünlerini ben de kullanıyorum. Alıştığımız deterjanlar gibi bol köpüklü değil; ama fosfatsız, bitkisel bir ürün olduğu için tercih ediyorum. Artık deterjan kullanmıyorum.

Lalezar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 14:50   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Prof.Saraçoğlu,

bulaşık makinesi tableti ile çamaşır makinesi tableti çıkarmış.

%100 Zeytin- ve Defne yağından üretilmiştir. Fosfat ve Sülfat içermez. Sentetik kimyasal içermemektedir.Bu ürünün doğallığı İstanbul Teknik Üniversitesi onaylıdır.

http://www.saracoglu.at/bolum.php?na...id=deterjanlar

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 20:52   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2010
turmepanın da böyle ürünleri varmış.
Aşağıdan bakabilirsiniz.
http://www.turmepa.org.tr/urunlerimi...-urunleri.aspx

todash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 13:01   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2011
soapnut

Sabun cevizinin (soapnut) meyvalarından organik sıvı deterjan ve sabun yaptim. Cok guzel islevi var. Tum camları,aynaları, evdeki muslukları lavaboları bununla temizliyor. Antiseptik ve organik tertemiz oluyor.

Çamaşırları da ilk andan itibaren bunlarla yıkamaya döndüm. Super bir urun oldu. Çamassirlarim sentetik kokulardan ve kopuk yapici ajanlardan uzak cild ve doga dostu. Ayrıca yumusatici kullanmama gerek kalmadi. Temizleme icin Kimyasal kullanmadigimdan, bu kimyasallari yıkama sonrasi ayirmama da gerek kalmadi. Hem masraflarim dustu hem de ekolojik bir urune sahip oldum. Bu urunu simdi gelistiriyorum, cok miktarda yapabilirsem online satisina baslayacagim.
www.sabunagaci.com
beni twitter.com/escosku takip edin. Tum dunyadaki diger temizlik seven doga dostu insanlar gibiyseniz, Bir kere bu urunu kullanınca vazgecemeyeceksiniz. Kimyasallara donmek istemeyeceksiniz...

escos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 13:02   #83
Yeni Üye

soapnut, sabun, dogal deterjan burada

Sabun cevizinin (soapnut) meyvalarından organik sıvı deterjan ve sabun yaptim. Cok guzel islevi var. Tum camları,aynaları, evdeki muslukları lavaboları bununla temizliyor. Antiseptik ve organik tertemiz oluyor.

Çamaşırları da ilk andan itibaren bunlarla yıkamaya döndüm. Super bir urun oldu. Çamassirlarim sentetik kokulardan ve kopuk yapici ajanlardan uzak cild ve doga dostu. Ayrıca yumusatici kullanmama gerek kalmadi. Temizleme icin Kimyasal kullanmadigimdan, bu kimyasallari yıkama sonrasi ayirmama da gerek kalmadi. Hem masraflarim dustu hem de ekolojik bir urune sahip oldum. Bu urunu simdi gelistiriyorum, cok miktarda yapabilirsem online satisina baslayacagim.
www.sabunagaci.com
beni twitter.com/escosku takip edin. Tum dunyadaki diger temizlik seven doga dostu insanlar gibiyseniz, Bir kere bu urunu kullanınca vazgecemeyeceksiniz. Kimyasallara donmek istemeyeceksiniz...

Eski 22-10-2011, 14:25   #84
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi escos Mesajı Göster

www.sabunagaci.com
KEndimi Alıntıladım ama diger forum basligi altindaki gelismemi paylaşmak istedim..

Su anda kendi hazirladigim karisim dogal urunleri degil ama hammaddem olan dogal sabun cevizini sahibinden.com da ucretsiz kargo ile deneme olarak satmaya basladim. Tutarsa gelis maliyeti de azalacagindan daha ucuza getirtebilecegim.
"SABUN AĞACI" da ise bu urunle neler yapabilirsiniz. Recetelerimi paylasacagim. Dedigim gibi ufak bir adim ama evde ekolojik ortamda ailecek cok mutluyuz
Yemyesil Gunlere Insallah!

Eski 12-12-2011, 11:55   #85
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Bulaşık makinasında parlatıcı yerine, çamaşır makinasında da yumuşatıcı yerine sirke ve yine çamaşır makinasında deterjanın yarısı kadar da karbonat deneyen var mı? Makinaları bozarmıyız acaba?

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 20:13   #86
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Makinaların tuz haznesine sofra tuzu veya daha kalın olan turşu tuzu koyabilirsiniz. Zaten ticari markalı ürünler de aynı tuz.

Arap sabunu doğal olarak değerlendiriliyor ama bildiğim kadarı ile ana maddesi potasyum hidroksit.(KOH)

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 20:23   #87
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhat Mesajı Göster
Bulaşık makinasında parlatıcı yerine, çamaşır makinasında da yumuşatıcı yerine sirke ve yine çamaşır makinasında deterjanın yarısı kadar da karbonat deneyen var mı? Makinaları bozarmıyız acaba?
çamaşır makinasında ben asla kireç önleyici kullanmadım. beyazları kaynatmam gerektiğinde ana yıkama bölümüne 1 su bardağıda deterjanın yanında sirke koyuyorum. aslada kireçlenmedi kirecide söküyo.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 11:34   #88
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feriha Mesajı Göster
Bulduğum linkle yetinmeyip yazdığım maile cevap olarak arayan Ersağ üst direktör Sn Ömer Faruk bey ile yaptığım görüşmeler sonucu bu ürünün Ritha Sapindus mukorossi ağacının taneleri kullanılarak yapıldığını öğrendim.
Ritha tıpta ve temizlikte kullanılıyor
evet işte benim sevgili bitki ürünüm sapindus mukorossi:

www.sabunagaci.com

ham tamamen organik bitkicik olarak kullanılabilir...

Eski 06-02-2012, 12:03   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2010
Galeri: 3
Merhabalar

Bir süredir çamaşır deterjanı yerine sabun tozu-çamaşır sodası,ev temizliğinde sıvı arap sabunu , bulaşık mak. parlatıcı yerine sirke kullanıyorum.
Bulaşık makinasında arap sabunu kullanımı konusunda genellikle olumsuz yorumlar buldum bu yüzden denemedim , elde yıkamadada matlaştırdığından kullanmıyorum.
Bulaşık makinasın ve elde yıkamada ,ayrıca el ve vücut temizliğinde kullanabileceğim organik - bitkisel ürünler arayışındayım . Tavsiye edebileceğiniz ürünler var mı?
Selamlar

laydogmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2012, 16:15   #90
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
(Daha önce bahsedilmiş mi, formda aradım ama göremedim. Öyle ise bu mesajı daha sonra silerim)

İşte bu ! Bizler talep ettikçe, zararlı kimyasallarla doğayı, sağlığımızı, cebimizi eritmekten vazgeçtikçe üreticiler buna yöneleceklerdir. Ambalaj da çevreyle uyumlu olduğu zaman tamamdır.

Adana'da faaliyet gösteren CEO firması tarafından zeytinyağı ve defne yaprağından doğal olarak üretilen ve hiçbir kimyasal içermeyen atomize toz deterjanı, Dünya Buluş ve Patent Fuarında iki ödül aldı.

Almanya'nın Nürnberg Kenti'nde 30 ülkeden 780 firmanın katılımıyla gerçekleştirilen Dünya Buluş ve Patent Fuarı'nda, CEO Madencilik, Kağıt, Kimya, Endüstriyel Maddeler Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından "New" markasıyla üretilen atomize toz deterjanı genel yarışma bölümünde Gümüş madalya kazandı. Ayrıca, ilk kez bu yıl verilen çevreye saygılı yerel buluşlar dalında da büyük özel ödüle layık görüldü.

Türk Patent Enstitüsü tarafından Türkiye'de "Yılın Buluşu" seçilen ve fuarda Türkiye'yi temsil etmesi kararlaştırılan 3 firmadan biri olan CEO Madencilik, Kağıt, Kimya, Endüstriyel Maddeler Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin Genel Müdürü ve Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ercan Karakaya, ürettikleri kimyasal içermeyen toz deterjan ile iki ödülü kazanmanın sevincini yaşadıklarını söyledi.

Cenap Bülbün ve Osman Yavuz ortaklığında kurdukları firma tarafından ürettikleri toz deterjanın bir devrim niteliğinde olduğunu belirten Kimya Mühendisi Ercan Karakaya, "Kimyasal içerikli olanlardan daha etkin temizleme gücüne sahip deterjan, zeytinyağı ve defne yaprağından üretildiği için çamaşırlara ayrıca yumuşatıcı kullanmak da gerekmiyor" görüşünü dile getirdi.

Türkiye'de doğal ürünlere yatırım yapan, doğal sentetik içermeyen toz deterjan üreten ilk firma olduklarını vurgulayan Karakaya,"Yüzde 100 yerli hammadde kullanarak ülke kaynaklarını değerlendirerek büyük katma değer yaratacağız, hem döviz kaybından kurtulacağız, hem de yöre çiftçisini kalkındıracağız" diye konuştu.

Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, Adana sanayi firmalarının dünya ve yurt ölçeğinde ödüller kazanmasının gurur verici olduğunu söyledi. Son yıllarda Adana sanayi firmalarının önemli buluşlara ve başarılara imza attığını vurgulayan Sürenkök, "Kent sanayisinde yaşanan olumlu gelişmeler, teknolojide ve kaliteli üretimde ulaştığı seviyeyi göstermektedir" dedi.

Sürenkök, bu yıl içerisinde Sunar Grubun "Sunar İnce Belli" ile "Ambalaj Ayyıldızları" yarışmasında Gümüş ödül, Sunar Mısır'ın gıda sektöründe; 'altın madalya' olarak nitelendirilen 'FAO Madalyası', CEO firmasının ise kimyasal içermeyen atomize toz deterjan deterjan ile Gümüş madalya ve özel ödül kazanmanın Adana sanayi için önemli başarı olduğunu kaydetti. (haberler.com)

(metro market ve Carfour da var)
Name:  NEWMATİK.jpg
Views: 2238
Size:  29.9 KB

En çok kullandığımız bulaşık ve çamaşır deterjanları. Bu ikisini doğal ürünlerden alırsak ve bunlar yaygınlaşırsa yeraltı suları çok daha az kirlenir....

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024