agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2010, 20:31   #1351
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2010
sayın tarım bılısım il genelı olarak dıkım cevız dıkımı bayagı var bu başlaadılar

sefa1154 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2010, 10:49   #1352
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Yeni bahçe kuracak arkadaşlar Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Merkezi ni arayın chadleri kıyı kesimi hariç iç bölgelere öneriyorlarmı sorun.Ben sordum.Meyve olur ama içini doldurmaz deniyor.Artık gerisi size kalmış.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2010, 09:59   #1353
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Sayın Prof.Dr. Yaşar AKÇA Derki;
Cengiz Bey

Tecrübe ve gözlemlerim benim için önemli. Chandler ve Fernor geç
yapraklanan ve yan dallarda meyve veren iki çeşit. Tozlayıcı olarak
franquette,fernette kullanılıyor. Sahil kesimde kavramı çok geniş. Hangi
yükseltide ve nerede? Niksar da, Samsunda Chandler mükemmel sonuç verdi.
Chandler de meyve bakteriyal yanıklığına dikkat!

Cevizin adaptasyon yeteneği çok zayıf. Ankara Ayaşta en iyi sonuç Chandler
ve fernor da. İç kısımlarda fernor en iyi seçim olabilir. Y

YA

tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2010, 10:24   #1354
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
merhaba,

fidanların ekim zamanı geldi, ekim sırasında, açılan çukurlara 15-15-15 kompoze gübre ve 18-46 DAP gübre vermeyi planlıyorum. Birileri "ekim sırasında toprağa kireç de vermek gerekir" dedi, kafam karıştı.

Hangi durumlarda kireç vermek gerekir? Ne kadar vermek gerekir?

Bilen var mı acaba?

WM1TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2010, 10:52   #1355
Ağaç Dostu

Öncelikle analiz yapılmasında fayda var.analize gore hangi gubre ve nekadar verilecei cıkar.en onemlisi PH DURUMU eger cok yuksekse zaten vereceginiz hicbir gubreyi mineral maddeleri alamaz.organik madde oranıda belli olur.Yaşı 5 yaşında olan için 500 gr tsp suaylarda veririli.mart 15 te can gubresi 250 gr mayıs 15 te 250 gr can yine atıldıktan sonra kapanmalı toprakla ve agacin tac izdusumune atılmalı.bahar aylarında sivi gubre kullabilirsniz.**** sulandırılşan damlama gubreleri 20+20+20+ M.E icerikli mineral madde devadır bor cinko.humik asitte kullanılabilir organik madde zayıf ise

Eski 07-12-2010, 11:40   #1356
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Cevizde iba kullanarak fidan elde etmenin mümkünlüğü nedir. Deneme ve sonuç varmıdır. Kendi köyümdeki sertifika lı ve iyi sonuç veren ağaçlardan alınan çeliklerde denemek istiyorum.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2010, 12:26   #1357
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Sn. tarimbilisim.

Ilginiz ve zaman ayirdiginiz icin tekrar tesekkur ederim.

Bu tozlayici fidani cesitlerin tam merkezine gelecek sekilde mi dikmemiz gerekiyor. Yoksa konumu okadar da onemli degil mi?

Fidan alimi konusunda Ankara' da ****** bircok satici var.

Sorun guvenilir ve dogru bilgi veren saticilar bulmakta.

Yanlis bir secim yaptiginizda, aradan yillar gectikce diktiginiz fidandan istediginiz verimi alamadiginiz zaman bir daha geriye gelmeyecek onca zamaninizi ve emeginizi kaybetmis oluyorsunuz.

Maalesef bu konuda daha once kotu tecrubelerim oldu.

Bu sebeple bu sefer hem cesit hem de satin aldigim yer adina daha bilincli bir secim yapmak istiyorum.

Cesit olayi tamam sira bunu bulabilecgim dogru adres kaldi.

Bu konuda tavsiyesi olan var mi?

Tesekkurler

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2010, 14:52   #1358
Ağaç Dostu

doc d.r olan ziraat fakultesi hocamızdan aldıgım fidancı numarasi.bursada yabancı cesitler mevcutmus
0-532 513 5195
0 224 211 1697

duzcede var fidancı ama ellerinde fazla yabancı cesit yoktu .
0 380 544 2486

balikesirde var suan tuplu satısları var..
0 532 515 47 29
sertifikalı oldugu surce fidanlardan kuskunuz olmasın .uzerinde yazar sertfikanın .
hakim ruzgarlar dikkate alinarak bahcede uygun sekilde dagıtmak lazım tozlayıcıları.

Eski 10-12-2010, 08:16   #1359
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2010
merhabalar,ANTALYA nın ilçesi,Korkutelinde 6 dönümlük arazimize şebin-bilecik cevizleri ektik,gelişimi ve yapılması gerekenler hakkında bilgi almak istiyorum.Ayrıca tarlada, tarla faresi de mevcut nasıl bir önlem almamız gerekir,cevizler şu an 1 yaşında.saygılarımla...

alpars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2010, 18:19   #1360
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WM1TR Mesajı Göster
...
Hangi durumlarda kireç vermek gerekir? Ne kadar vermek gerekir?

Bilen var mı acaba?
Tarım kireci, kalsiyum eksikliğinde takviye amacıyla kullanılır, toprağın pH'ını da arttırır. Toprak analizi yaptırmadan kullanmamanızı öneririrm, eğer pH'ınız zaten yüksekse, ileride başka türlü problemler yaşayabilirsiniz.

Ayrıca kirecin dikimde verilmesinin, Cevize özel hiçbir faydası da yoktur. (Demek istediğim, toprak analizi yaptırma zamanınız/fırsatınız yoksa, fidanlarınızı güzelce dikin; daha sonra analiz sonuçlarına göre gerekirse kireç ilave edebilirsiniz. Fidanların kısa vadede kalsiyuma özel bir ihtiyacı yoktur.)

Benim bildiğim bu şekilde. Kolay Gelsin.

Zeyno waffle beğendi.
ahmettt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2010, 13:16   #1361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2010
Kürşad bey vermiş olduğunuz ceviz hakkındaki,mail adresine girdim ve çok faydalı bilgiler edindim.İlginiz için çok teşekkürler...

alpars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2010, 13:49   #1362
Ağaç Dostu

http://www.facebook.com/pages/wwwtar...19367&comments
cevizde budama PROF DR. SAYIN YAŞAR AKCA nın anlatımlarıyla.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 22-12-2010, 19:42   #1363
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Uzun bir süredir forumda yeni yazılar yok.Sebebi teknik bir hatadan dolayı mı?

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2010, 08:57   #1364
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Hayır tarımsal faliyetler bittiği için olmalı.Ben bir şeyler yazayım hiç olmazsa yaklaşık 1000 adet aşısız cevizcikler dikeceğim bu hafta.Yeni seneyede aşılamayaı düşünüyorum.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2010, 15:33   #1365
Ağaçsever

Ağaçlar uykuya geçiyor.
Aslında bu sıralar ceviz fidanı dikmek için uygun zamanlar.

Eski 23-12-2010, 16:12   #1366
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bir arkadaşıma bir bahçe belki de iki bahçe kuracağız, herşey kesinleşsin sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2010, 19:17   #1367
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Sayın LİLİUM; sanırım bu bahçe chandler cinsi cevizlerden olacak...

Eski 23-12-2010, 21:39   #1368
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Evet chandler düşünüyoruz.

Eski 23-12-2010, 22:10   #1369
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Chandler cevizlerim bu yıl 3. yılına girdiler.Forumda bilgi paylaşımında bulunacağım.Çünkü bu forumu devamlı takip ediyorum ve buradan çok şey öğrendim.

Eski 23-12-2010, 22:20   #1370
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Deneyimlerinizi, yetiştirme şeklinizi, buraya kadar olan tecrübelerini beklentilerinizi Bu başlıkta da paylaşabilirsin.

Eski 24-12-2010, 07:25   #1371
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2010
Merhaba arkadaşlar

Yazılarınız sıkılmadan okudum ve iyi bilgiler edindiğimi düşünüyorum.Buyüzden foruma üye olarak bilgi ve tecrübelerinizden daha fazla faydalanmak istedim.
Ben Edirne de orman arazisi kiralama peşindeyim ve başvuruyu yapmama az bir zaman kaldı.Yaklaşık 90-100 da arazi kiralayıp ceviz yetiştirmek istiyorum.Kiralayamadığım takdirde mecburen arazi satın alacağım.Kafaya taktım bikere ceviz olayını fakat kafamda milyonlarca soru işareti var.izninizle bilgisi olan arkadaşlara sorularımı sormak istiyorum.
1-Ceviz çeşit ve özelliklerini resmi ve kesin olarak gösteren devletin bir döküman varmıdır?(Tarım ve köyişleri bakanlığı gibi).Çünkü heryerde ayrı özelliklerden bahsediliyor anlatılanlar bazen birbiriyle çakışıyor.
2-iklim,sıcaklık ve toprak bilgilerini (Edirne) nereden öğrenebilirim?
3-''şu kadar saat soğuklama ihtiyacı'' ne anlama gelir?
4-Edirnede bir fidan firmasından öğrendiğim kadarıyla,Edirne ye en uygun ceviz Chandler mış.ve sattığı aşılı fidanlar ilk senesinde meyve yapıyormuş Doğrumudur?
5-Chandler hangi senelerde ortalama kaç kg verim yapar?
6-cevizin pazarlaması hususunda,buğday ve ayçiçeğinde olduğu gibi bir borsası **** devletin ceviz alan herhangi bir birimi varmıdır **** alıcıyı kendimizmi bulmak zorunda kalacağız?
7-100 dönüm arazi için sanırım minimum 1500 fidan ekiliyor.Sertifikalı fidanların maliyeti ve ekim ücreti 100 dönüm için tahmini nekadar tutar?
8-Devlet desteği alabilmek için fidanlar sertifikalı olmak zorundamı?
9-kaliteli ve bilgilerine itibar edebileceğimiz bildiğiniz forum ve siteler hangileridir?
10-ceviz hakkında uzman olarak bildiğiniz irtibata geçebileceğim **** kitaplarını alabilceğim bildiğiniz kişiler kimlerdir? (Yaşar Akça gibi)

Arkadaşlar kusura bakmayın çok uzun oldu ama bilgilere çok ihtiyacım var ve gördüğüm kadarıyla bu konulara hakim birçok kişi var bu forumda.gezdiğim diğer forumlarda bilgi alabileceğim kişler bulamadığım için hepsini sizlere sormak zorunda kaldım.umarım mağzur görürsünüz.Simdiden teşekkürler

selcukdemirci22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 12:07   #1372
Yeni Üye

cevizde ara tarım

Selamlar.Ben ceviz bahçesi kuruyorum.Bu konuda daha yeni yeni bilgi sahibi oluyorum.Sormak istediğim ceviz bahçesinde ilk yıllarda ağaç arası küçük bitkiler yapılabilir diye biliyorum ancak ne tür bitkiler yapabilirim.Mesala bizim bölgemizde kekik yapılıyor.Ben eğer ağaçların arasına zaten ömrü iki yıldır kekiğin yapabilirmiyim?Şimdiden teşekkürler.

yusufvemetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 12:15   #1373
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Yusuf bey projeli yapıyor ve hibeden yararlanıyorsanız. Alt dikime müsade etmiyor tarım.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 13:43   #1374
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selcukdemirci22 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar

Yazılarınız sıkılmadan okudum ve iyi bilgiler edindiğimi düşünüyorum.Buyüzden foruma üye olarak bilgi ve tecrübelerinizden daha fazla faydalanmak istedim.
Ben Edirne de orman arazisi kiralama peşindeyim ve başvuruyu yapmama az bir zaman kaldı.Yaklaşık 90-100 da arazi kiralayıp ceviz yetiştirmek istiyorum.Kiralayamadığım takdirde mecburen arazi satın alacağım.Kafaya taktım bikere ceviz olayını fakat kafamda milyonlarca soru işareti var.izninizle bilgisi olan arkadaşlara sorularımı sormak istiyorum.
1-Ceviz çeşit ve özelliklerini resmi ve kesin olarak gösteren devletin bir döküman varmıdır?(Tarım ve köyişleri bakanlığı gibi).Çünkü heryerde ayrı özelliklerden bahsediliyor anlatılanlar bazen birbiriyle çakışıyor.
2-iklim,sıcaklık ve toprak bilgilerini (Edirne) nereden öğrenebilirim?
3-''şu kadar saat soğuklama ihtiyacı'' ne anlama gelir?
4-Edirnede bir fidan firmasından öğrendiğim kadarıyla,Edirne ye en uygun ceviz Chandler mış.ve sattığı aşılı fidanlar ilk senesinde meyve yapıyormuş Doğrumudur?
5-Chandler hangi senelerde ortalama kaç kg verim yapar?
6-cevizin pazarlaması hususunda,buğday ve ayçiçeğinde olduğu gibi bir borsası **** devletin ceviz alan herhangi bir birimi varmıdır **** alıcıyı kendimizmi bulmak zorunda kalacağız?
7-100 dönüm arazi için sanırım minimum 1500 fidan ekiliyor.Sertifikalı fidanların maliyeti ve ekim ücreti 100 dönüm için tahmini nekadar tutar?
8-Devlet desteği alabilmek için fidanlar sertifikalı olmak zorundamı?
9-kaliteli ve bilgilerine itibar edebileceğimiz bildiğiniz forum ve siteler hangileridir?
10-ceviz hakkında uzman olarak bildiğiniz irtibata geçebileceğim **** kitaplarını alabilceğim bildiğiniz kişiler kimlerdir? (Yaşar Akça gibi)

Arkadaşlar kusura bakmayın çok uzun oldu ama bilgilere çok ihtiyacım var ve gördüğüm kadarıyla bu konulara hakim birçok kişi var bu forumda.gezdiğim diğer forumlarda bilgi alabileceğim kişler bulamadığım için hepsini sizlere sormak zorunda kaldım.umarım mağzur görürsünüz.Simdiden teşekkürler

Elimde geldiğince yardım etmeye çalışayım. Yanlışım varsa, doğrusunu bilenler lütfen düzeltsinler ki doğruyu bulalım.
1. Hayır yok. Fakat en güzel dökümanlar bir üniversite sitesinde var: http://ceviz.ksu.edu.tr
2. İklim bilgilerini Edirnede meteorolojiden öğrenebilirsiniz. Çok kapsamlı bir bilgi veriyorlar. ufak bir ücret karşılığında.maks 50 lira olması lazım. fakat toprak bilgileri nerdeyse tarla başına değişir, almayı/kiralamayı düşündüğünüz yerin toprak analizini MUHAKKAK yaptırmalısnız.
3. 7.2 derece altında geçen sıcaklık süresidir. Ağacın bir nevi soğuk altında dinlenme ve kendini yenileme sürecidir.
4. Ilk senesinde ceviz veren fidanı ilk kez duyuyorum. En az 3 sene geçmesi gerekir.
5. Chandler gibi aşılı fidanlar 3ünüc seneden itibaren ürün vermeye başlarlar ve 10uncu seneden başlayarak maksimum verime geçerler. Benim düşüncem ortalama ağaç başına 30kg kabuklu. Bunun altını zor görürüm ama iyi bakımla ve güzel doğa şartlarıyla üstüne çıkabilirim diye düşünüyorum. 50 olursa super olur.
6. Şimdilik kendin bulmak zorundasın ama edirnede borsasını kuracaklarmış diye duydum, zaten bizim ağaçlar ürün vermeye başlayınca netleşir. Bunu sormak için daha erken. Ama alıcı her zaman vardır. Aydın Kuruyemiş şöyle demişti, tüm ülkenin kapasitesini işleyebilriz.
7. Ortalama fidan başı maliyet 12 lira civarı, pazarlık yeteneğine bağlı olarak aşağıya indirebilrisin. Nakliye ve ekimi için de fidan başı en az yarısı kadar isterler. Fidancı yakınsa nakliye ucuza gelabilir.
8. Evet.fidancıdan tüm belgeleri almak zorundasın
9. Burası çok güzel bir "yaşanmış örnek" sitesi. ayrıca http://www.ceviz.com.tr/, http://www.ceviz.gen.tr/,
10. Yaşar hocanın kitabı , selami bayrak ın kitabı. Bu ikisi elinin altında olsun daima.

Eski 24-12-2010, 16:09   #1375
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Sayın WM1TR ...
Yabancı çeşitler ilk yıldan itibaren meyve veriyor. Ama bunları saçma kadar büyüklüğe ulaşınca koparıyoruz.Fidanın gücünü meyveler alıyormuş. Fidan yeterli büyüyemiyormuş. Benim fidanlarım ilk yazlarında meyve bağladılar. Ama biz onları kopardık. Sadece 2-3 tanesinde merak edip meyve bıraktık. Bu meyveleri de olgunlaşınca heyecanla koparıp yedik.(Tarifi imkansız bir keyif...)Ayrıca 2. yılda da üçer beşer meyve bağlıyormuş.

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 18:47   #1376
Ağaç Dostu

100 dekara 1000 adet dikmeniz gerekiyor .sertfikalı fidan destegi ile sertfikasız fidan destegi farklı.Sertfikalı dikneiz daha mantıklı. TARIM bakanlıgı enaz 10 dekar tek parca raziye dikilen cevizlere destek veriyor.Bhce kurmadan once il ilce tarım mudurlugu ile gorusun mutlaka.

Eski 25-12-2010, 08:51   #1377
Yeni Üye

teşekkürler arkadaşlar
peki her bölgeye uygun yanlızca tek bir çeşitmi oluyor.
yoksa bikaç çeşit uygun olup onların arasından seçimi bizmi yapıyoruz acaba.
örneğin Edirnede acaba hangi türler tercih ediliyor bu günlerde.**** toprak su ve iklim bilgilerine göre her arazide farklı çeşit olabiliyormu.

selcukdemirci22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 18:20   #1378
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Cevizlerimin geçen hafta boyandıktan sonraki resmi..

Eski 28-12-2010, 18:25   #1379
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

ilk fotağrafım yükleyemedim sonra deneyeyim..

Eski 29-12-2010, 10:26   #1380
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

fotoğraf deneme

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024