agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 3 Gönderen araştırmacılar
  • 2 Gönderen ykaya194
  • 1 Gönderen ozcantekin
  • 3 Gönderen Feijoa
  • 2 Gönderen Feijoa
  • 1 Gönderen Feijoa

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2015, 12:34   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2015
ceviz dikim mesafesi

şubat 2015 te oluşturdugumuz ve7*6 olarak dikim yaptıgımız bahcemizi ilerde degişiklik yapamayız dusuncesi ile 7*4 cevirmek istiyoruz.

10 dönum alana 232 adet ceviz dıktık. 7*4 e cevirmek için bu fidanların yarısını söküp 2 metre daha dar dıkıcez ve bi o kadar daha fidan dıkıcez.

rakım 650 ceşit chandler.

üstadlar cevaplarsa sevinirim.

böyle bir işe girmelimiyiz.
cukurları ay sonu gibi actırsak actıgımız gibi diksek olur mu.

ayrıca yanlış bir uygulama yuzunden tepe budamalarını yenilemiz gerekecek. yani yeni dıktıgımız ve yer degiştirdiğimiz fidanlarda aynı boyutlarda olacak.

fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum..

mehmet_yldrm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2015, 13:19   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2014
Thumbs down 7x6 dikim sıklığı idealdir.

fidancıların gazına gelip bahçe düzenini bozmayın.8-10 yaşlarındaki chandler bahçelerini bir görün gezin ondan sonra karar verin armut kiraz veya elma dikmiyorsunuz.erken verime yatma budama ile bu sıklık verimli hale getirilmesi sıkıntılı olur sanırım..ben chandler bahçemi 2015 mart ında 8x7 aralık mesafesi ile diktim.selamlar

labtek, Tugsad ve erdal1970 beğendi.

Düzenleyen araştırmacılar : 05-11-2015 saat 22:30 Neden: ekleme
araştırmacılar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2015, 13:47   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
http://www.agaclar.net/forum/attachm...487_edited.jpg

Bu bahçe 3 yaşında ve 8*6 m aralıklı. 8-10 yaşına geldiğinde ağaçların büyüklüğünü hesap edin ve dikim aralığını ona göre karar verin.

barba1981 ve Tugsad beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2015, 15:51   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-11-2013
Dikim mesafesi konusu benimde çok araştırdığım, çok ikilemde kaldığım konulardan biriydi, hala kafamda %100 olarak netleştirdim mi dersem diyemem, bende bu sene 310 kadar fidan dikeceğim ilk olarak 8x4 olarak karar vermiştim sonra 7x5 dedim en son 7x6 olarak çukurları açtırdım. Hatta arazi bol olsa da 7x7 veya 8x8 dikebilsem diyorum.

Bence araziniz bu şekilde ideal olmuş , illa değiştireceğim derseniz fidanları aktarmak ayrı bir maliyet, aktarırken fidana vereceğiniz zarar ayrı bir mesele.

Çukurları açtırmak için geç kalmışsınız, bu işi yağışlar başlamadan toprak ıslanmadan yapmalıdınız, bundan sonra kepçeyle arazide çalşmak demek yaş toprağın ezilmesi demek,

ozcantekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2015, 01:24   #5
Ağaçsever

dediğiniz g,b, yaptım degiştrimedim duzeni...

Eski 03-06-2016, 23:53   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Mehmet bey son durum nedir acaba.

ertuğrul 37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2016, 13:32   #7
Ağaçsever

dikim mesafesini değiştirmedik. 7*6 olarak kaldı

Eski 10-09-2016, 16:15   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2016
bende 7*4 olarak diktim .

bookseller81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2016, 09:56   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2015
iyi günler

küçük bir ceviz bahçesi kurmak istiyorum. araştırmalara yeni başladım. ilk önce dikim mesafelerini öğrenmek istiyorum.bahçem 130 m. X 21 m. en uygun dikim şekli nasıl olmalıdır.yardımcı olurmusunuz.

apek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2016, 19:50   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Sayın apek;

Dikim mesafesi olarak fazla bir seçenek yok gibi,sizin de aklınızdan 7*3,5 ya da 8*4 gibi düşünceniz yok ise;
Benim düşüncem sıra arası 6,5 sıra üzeri 8 m tavsiye ederim.Uzun taraf başı 5 er m, kısa taraf 4 er metre boşluk olacak şekilde yapabilirsiniz.Toplamda 3*16=48 fidanınız olacaktır.Yinede son karar sizindir.Kolay gelsin iyi akşamlar

coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2016, 13:15   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2015
coskun sarıkaya kusura bakma biraz işlerimden dolayı bakamadım.verdiğin bilgiler için teşekkürler

apek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2018, 14:46   #12
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Konu biraz eski ama başlık uygunluğundan dolayı buraya yazayım dedim.
1-)Her cevizin dikim mesafesi farklıdır.
2-)Nasıl bir sistem oluşturulacağı kararlaştırılmalıdır.(Abd deki ceviz bahçeleri gibi 20 yıldan sonra söküp tekrar sıfır dikmek(bizde bunu yapana deli derler...)
Sık dikim yapıp 8-10 yıl sonra aralardakini imha etmek.
Nihai şekliyle dikim yapmak.

HOWARD için tavsiyem:6x4 dikip 8-10 yıl sonra 8x6 bırakmak.
CHANDLER için tavsiyem 6x4.5 dikip yine tahmini 8-10 yıl sonra 9x6 bırakmak.
FERNOR İÇİN tavsiyem 6x6 dikip yine tahmini 8-10 yıl sonra 12x6 bırakmak.

. Tabi bunlar mutlak değil ama,Yıllar sonra dallarla ve sıkış-pıkış bir bahçeyle tarlayla uğraşmak istemiyorsanız,Bazı işi bilmez Fidancıların Ya da bazı zirai ürün satıcılarının gazına gelmeyin.Zira dönüştürülemez bir dikim şekliyle dikerseniz Ya çok sıkışık olacak, Ya da aralardakini çıkarayım dediğinizde çok aralık kalacaktır.

NİHAİ ŞEKLİYLE ( Minimum )DİKİM ÖNERİLERİM İSE;
HOWARD için:7 x 4 Cisco Tozlayıcıyla
CHANDLER İçin 9 x 4.5 Fernette veya Franguette ile
FERNOR için 10 x 5 ya da 10 x 6 Ronde veya meynalesse ile

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2018, 18:11   #13
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
...
Sık dikim yapıp 8-10 yıl sonra aralardakini imha etmek.
Nihai şekliyle dikim yapmak...
Sık dikip aradakileri daha sonra kaldırmanın mantığı nedir?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 01:54   #14
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Sık dikip aradakileri daha sonra kaldırmanın mantığı nedir?
Bu daha çok ekonomi yönüne bakar.Birim alandan daha fazla verim almak,Verimin düşük olduğu ilk yıllarda yeni meyve alınmaya başladığı ilk yıllarda masrafları amorti etmek kısa sürede yapılan masrafları geri almak..
Ama arazi noktasında sıkıntısı olmayanın böyle bir şeye ihtiyacı yok.
Daha kısıtlı imkanlar ve araziyle yetiştiricilik yapacaklar için bir anlamı var.
Bir de şu var;
Uyguladığımız ve başardığımız sistem üzerinden örnek vereyim:
İlk dikim yılında 3-4 m. Boylandırma, 2.yıl taçlandırma ve 3.yıl daha sonra kesilecek olanları meyveye yatırma,4.yıl bütün ağaçları meyveye yatırma..
Bu hesaplamalar daha ekonomik olduğunu ortaya koyacaktır.
Sık dikim yapıp bir dönüm de 3.4.5.6.7.8. Yıllarda normal dikime gore 2 kat urun alınacaktır.Ozellikle 5-6-7-8. Yılların verimi 2 kat ağaç olduğu için daha kârlı olacaktır.Biz şu an Yeni kuracağımız pikan bahçesini 9x6 kuracaz ***.
10-20 yıl sonrasını görürsek ömrümüz halimiz olursa 12x9 a dondurucez.
Tabi İlk mesajlarda da yazdım.Herkes kafasına yatan daha uygun gördüğü bir sistem üzerinden gider.İsterse kendi sistemini kurar.

TCM ve erdal1970 beğendi.
Eski 29-01-2018, 09:34   #15
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Ayrıntılı bilgi için sağolun. Ben sık dikip sonra fazlalıkları alma olayında amaçlananın tutmayanlar olursa, riski azaltmak için yapıldığını sanıyordum. 'O zaman aradaki mesafeler düzensiz olacak niye böyle yapıyorlar ki' nin cevabını almış oldum.

Bir bilen bulmuşken ufak bir sorum daha var; 1000 m.kare hobi amaçlı ekip biçtiğimiz bahçemizde büyük ceviz ağacı vardı. Ancak tam sınırda olduğundan komşunun tarafına geçiyordu yarısı, adam sorun yapmasa da sonuçta koca ağaç. Bir de aşı olmadığından (bize söylenen) meyveleri bir yıl küçük, ertesi yıl daha küçük (yani hep küçük), bir yıl zor kırılıyor, ertesi yıl daha zor kırılıyor (hep çetin ceviz) neyse geçen aylarda ağaç kesildi.

Benim bahçeyle ilgili en büyük korkularımdan biri de bahçemde işlenen insanların başına bir şey gelmesi. Misal; beş yıldır ceviz ağacına birini çıkarıp toplatmam ben, adam düşse evi satsak belki mağduriyeti gideremeyiz.

Bu sebeple bahçede oluşan alana iki adet chandler dikelim dedik, fazla boylanmasın aşağıdan döküverelim cevizleri

İzmir/Ödemiş/Bademli kooperatifinden poşette fidanlarımızı dün diktik yaylaya. Rakım 1.000 m. İki ağacın birbirinden uzaklığı 6 m. çevrelerindeki kiraz ağaçlarından uzaklıkları 4-5 m. yan bahçenin tellerine de 3-4 m. uzaklıklarda. 10 m. uzaklığa da kestane diktik.

Çevre parsellerde (en yakını 10 - 20 m.) ceviz ağaçları mevcut.

Ağaçlardan çok fazla bir beklentimiz yok, yani ikisinden yarım çuval ceviz olsa, yeşilliği olsa yeter.

Üstteki bilgiler doğrultusunda; - Mesafeler (muhakkak biraz daha açsak iyiydi ama) yeterli mi, dikimde hatamız var mı?
- Tozlaşma için ilave ağaç gerekli mi?
- Chandler uygun seçim olmuş mu?

Müsait zamanınızda minik cevaplar verirseniz sevinirim, şimdiden sağolun.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 09:58   #16
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Bir bilene soralım!

İklim şartlarını göre ceviz fideleri ne gibi etkendir.
Ilıman veya serin iklimlerde hangi çeşitler dikim yapılır?
Mesela 2000 m yükseklikte hangi çeşitleri dikerim.

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 13:19   #17
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Alıntı:
Ayrıntılı bilgi için sağolun. Ben sık dikip sonra fazlalıkları alma olayında amaçlananın tutmayanlar olursa, riski azaltmak için yapıldığını sanıyordum. 'O zaman aradaki mesafeler düzensiz olacak niye böyle yapıyorlar ki' nin cevabını almış oldum.

Bir bilen bulmuşken ufak bir sorum daha var; 1000 m.kare hobi amaçlı ekip biçtiğimiz bahçemizde büyük ceviz ağacı vardı. Ancak tam sınırda olduğundan komşunun tarafına geçiyordu yarısı, adam sorun yapmasa da sonuçta koca ağaç. Bir de aşı olmadığından (bize söylenen) meyveleri bir yıl küçük, ertesi yıl daha küçük (yani hep küçük), bir yıl zor kırılıyor, ertesi yıl daha zor kırılıyor (hep çetin ceviz) neyse geçen aylarda ağaç kesildi.

Benim bahçeyle ilgili en büyük korkularımdan biri de bahçemde işlenen insanların başına bir şey gelmesi. Misal; beş yıldır ceviz ağacına birini çıkarıp toplatmam ben, adam düşse evi satsak belki mağduriyeti gideremeyiz.

Bu sebeple bahçede oluşan alana iki adet chandler dikelim dedik, fazla boylanmasın aşağıdan döküverelim cevizleri

İzmir/Ödemiş/Bademli kooperatifinden poşette fidanlarımızı dün diktik yaylaya. Rakım 1.000 m. İki ağacın birbirinden uzaklığı 6 m. çevrelerindeki kiraz ağaçlarından uzaklıkları 4-5 m. yan bahçenin tellerine de 3-4 m. uzaklıklarda. 10 m. uzaklığa da kestane diktik.

Ağaçlardan çok fazla bir beklentimiz yok, yani ikisinden yarım çuval ceviz olsa, yeşilliği olsa yeter.

Üstteki bilgiler doğrultusunda; - Mesafeler (muhakkak biraz daha açsak iyiydi ama) yeterli mi, dikimde hatamız var mı?

Hobi bahçesi hükmünde olduğu için çok önemli değil.
Fernette da franguette bir adet tozlayıcı olmalı..
Ben olsam daha küçük yapılı ve daha lezzetli olduğu için howard ı seçerdim.
Ya da daha büyük yapılı ama lezzetli fernor u..

TCM beğendi.
Eski 29-01-2018, 13:24   #18
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Alıntı:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Bir bilene soralım!

İklim şartlarını göre ceviz fideleri ne gibi etkendir.
Ilıman veya serin iklimlerde hangi çeşitler dikim yapılır?
Mesela 2000 m yükseklikte hangi çeşitleri dikerim.
-2.000 metrede fernor.
-sahil bölgeleri ulıman ve nemli bölgelerde pedro
Gibi...

Eski 21-03-2018, 07:21   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2013
fernor ceviz fidanlarımı 7x5 aralıkla diktim.aşı yerleri hepsinin toprağa gömüldü.dikim aralığı uygunmu aşı yerlerin toprağa gömülmesinin bir sakıncası varmı varsa nelerdir. 300 fidan diktim 10 tane tozlayıcı diktim aralarına yeterlimi tozlayıcılar .bilgilendirilirsem sevinirim saygılar

xaloads Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2018, 08:23   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xaloads Mesajı Göster
fernor ceviz fidanlarımı 7x5 aralıkla diktim.aşı yerleri hepsinin toprağa gömüldü.dikim aralığı uygunmu aşı yerlerin toprağa gömülmesinin bir sakıncası varmı varsa nelerdir. 300 fidan diktim 10 tane tozlayıcı diktim aralarına yeterlimi tozlayıcılar .bilgilendirilirsem sevinirim saygılar
hayırlı olsun.
aşı yerleri toprağa gömülmemeli diye öğrendik.
tozlayıcı hesabını da yüzde 5 olarak alırsak 15 tane dikmek gerekli, fidan değiştirmek gerektiğinde tozlayıcı ile değiştirirsiniz olur biter.

alperrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2019, 23:43   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2018
Merhaba,

İki sene önce 30 dekar arazime 600e yakın Chandler ağacı diktim. Aralık’lar 7x7 çapraz dikim, yani 7x8 m (resim: siyah noktalar). Son yıllardaki gelişimi görünce, önümüzdeki sene aralara da fidan dikmey düşünüyorum ( kırmızı noktalar). Bu şekilde bahçe 7x4 m olur ve 8-10 sene iyi bir budamayla giderim diyorum.

Sizin tecrübelerinize göre bu iyi bi düşüncemi.

Selamlar

Eklenen Resimler

Ceviz-71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 13:53   #22
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Uygundur

Eski 08-10-2020, 07:15   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Konu eski ama bende katkı olsun diye yazayım.
Bu gün bir ceviz bahçesi kuruyor olsam Chadler çesidi için 8x6m
Pedro ve Howard için 8x4 m dikim aralığı belirlerdim.
Burada Chadler ağacının büyüme yapısı ve yandal verimi göz önüne alınmalı ve sıra üzeri mesafeler 6 m yi geçmemelidir.
Yüksek miktarda yan dal verimi meyve tutumu nedeniyle ağaçların dallarına çok fazla baskı yaparak aşagıya dogru sarkıtıyor.
Pedro daki verim ve dalların yere parelel olarak uzanması aşırı meyve yüküyle birleşince dallar yere doğru fazlasıyla uzanıyor. Bu sebeble sıra üzeri 4 m yeterli oluyor.

Ancak bu tercihler yapılırken toprağın yapısı ve kuvvetide göz önünde bulundurulmalı.
Çok daha fazla araların açılması birim alana düşen ağaç sayısını azaltıp verimi düşürecektir.
Ayrıca aşırı verimli olan bu çesitlerde verime yattıkça kalibre problemi doğacağından 8x6 m ara yapıp gerekirse 5 .seneden sonra yan dallar biraz daha budanıp ,meyve yükü azlatılarak kalibrenin de büyütülmeye katkısı sağlanabilir...

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024