agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni426Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2014, 15:38   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cnrtkt Mesajı Göster
Ben de aynı fikirdeyim.
Aşısız çöğürleri kalıcı yerlerine diktikten sonra yerinde aşı yapaçağım. Farkı gözlemlemek için ben de bir kaç tane tohum ekeceğim ve bir kaç tane de aşılı tüplü chandler, kasım gibi de açık köklü chanler dikeceğim. Hepsini sınava sokacağım bakalım hangileri daha başarılı olacak.
Bu işleri yaparken fantazi boyutuna geçmiyorumdur inşallah
Kapama bahçe kuracağım derken deneme tahtasına çevirmesem bari olayı. Ama merak işte , daha doğrusu tecrübe edinme isteği.
Valla üstadım senin bu yaptıklarını görünce aynısını yapalım diyoruz ama herşey PARA PARA PARA varlığıda yokluğuda bi dert işe iyi giriştin birde bahçen bizim ki gibi büyükse nasıl kalkardın işin içinden bilemem )))

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2014, 16:19   #32
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 Mesajı Göster
Valla üstadım senin bu yaptıklarını görünce aynısını yapalım diyoruz ama herşey PARA PARA PARA varlığıda yokluğuda bi dert işe iyi giriştin birde bahçen bizim ki gibi büyükse nasıl kalkardın işin içinden bilemem )))
Haklısınız, eğer büyük olsaydı bunların yarısını bile yapamazdım eminim. Az olsun öz olsun diyerekten özeniyorum.

cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 08:53   #33
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
gerçekten işin sadece taban gübrelemesi kısmına 5400 lira gibi bir bütçe ayırmak bence biraz fazla olmuş. dönüme 2-3 ton gübrede gayet yeterliydi. unutmayın daha pek çok masrafınız olacak bahçenin 15-20 yıllık getirisini girişte bahçeye yatırmayın derim.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 10:14   #34
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
gerçekten işin sadece taban gübrelemesi kısmına 5400 lira gibi bir bütçe ayırmak bence biraz fazla olmuş. dönüme 2-3 ton gübrede gayet yeterliydi. unutmayın daha pek çok masrafınız olacak bahçenin 15-20 yıllık getirisini girişte bahçeye yatırmayın derim.
Doğru dediniz, zaten o darbeden sonra adımlarımı biraz daha küçük atıyorum.
Beş kere soruyorum. İki kere düşünüyorum. Düşün düşün, gübredir işin misali

Eski 19-03-2014, 11:34   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Merhaba, sayfanı takip edip "Eyvallah" çekiyorum o bir !

çögür satın alımı hakkında yazma isteği duydum, bence tohumları toprağa vermek için haliya geç değil. 3-4 gün suda bekletip hafiften aşagdan catlama başlayanları topragın 2-3 sm. derinine ekersen 2-3 haftaya varmaz filizler görünür, daha bu yıl aşılarsın .
cögürlerın ister kazık kök kesilmemiş olsun bir defa yerlerinden alınmışlar,iyi bakımla büyümelerine engel degil elbet ama direk yerinde olmaları değilmiydi baştan niyet. suyu eksiksiz verilen çöğür daha bu yaz aşılanabilir.

hoşçakalın, başarılar dilerim

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 12:22   #36
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
Merhaba, sayfanı takip edip "Eyvallah" çekiyorum o bir !

çögür satın alımı hakkında yazma isteği duydum, bence tohumları toprağa vermek için haliya geç değil. 3-4 gün suda bekletip hafiften aşagdan catlama başlayanları topragın 2-3 sm. derinine ekersen 2-3 haftaya varmaz filizler görünür, daha bu yıl aşılarsın .
cögürlerın ister kazık kök kesilmemiş olsun bir defa yerlerinden alınmışlar,iyi bakımla büyümelerine engel degil elbet ama direk yerinde olmaları değilmiydi baştan niyet. suyu eksiksiz verilen çöğür daha bu yaz aşılanabilir.

hoşçakalın, başarılar dilerim
Değerli paylaşımınız için teşekür ederim sayın karabuz.

Sayın gökhan07 vasıtası ile soğuk katlama sonrası poşete alınmış, kazık kökü üzerinde 1 yaşında 200 adet çöğür bulduk. Bu çöğürlere kısa zaman içerisinde dilcikli ingiliz kalem aşısı yaparak yaz sonrası bahçeye dikmeyi düşünüyorum.

Baştan niyetim, dediğiniz gibi fidanı yerinde köklendirmekti ancak; bu şekilde bir yol izleyerek fidan gelişiminde en az 1 yıl kazanç sağlayabiliriz.

Tabi ki önerinizi değerlendireceğim.Teşekkür ederim tekrar.

gökhan07 ve ermana beğendi.
Eski 19-03-2014, 13:08   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Sayın gökhan07 vasıtası ile soğuk katlama sonrası poşete alınmış, kazık kökü üzerinde 1 yaşında 200 adet çöğür bulduk. Bu çöğürlere kısa zaman içerisinde dilcikli ingiliz kalem aşısı yaparak yaz sonrası bahçeye dikmeyi düşünüyorum.

Fidanları şimdiden asıl yerine dikerseniz daha iyi olur ve hemde yerinde gelişmiş olur ( fidan çukurları 100x80 cm ölçülerinde hazırlayıp ve hayvan gübresini toprakla karıştırınız), sonra haziran ayı sonu gibi göz aşısı yaparsınız, tutmayanları ise önümüzdeki yıl dilçikli aşı yaparsanız hiç zaman kaybınız olmaz. Poşete al sonra aşı yap tekrar yerine dikmeniz fidanı hırpalıyor.

karabuz, cnrtkt ve patara67 beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 13:22   #38
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Sayın ykaya194,
Fidanlar tüplü, 1 hafta içerisinde serada dilcikli aşı yapmayı düşünüyoruz. Tutmayanlara da ağustosta yama aşı yapılacak.
Aşı işini ömünüzde ki yıla da bırakmak istemiyoruz.

ykaya194 ve cnrtkt beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 13:25   #39
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Fidanları şimdiden asıl yerine dikerseniz daha iyi olur ve hemde yerinde gelişmiş olur ( fidan çukurları 100x80 cm ölçülerinde hazırlayıp ve hayvan gübresini toprakla karıştırınız), sonra haziran ayı sonu gibi göz aşısı yaparsınız, tutmayanları ise önümüzdeki yıl dilçikli aşı yaparsanız hiç zaman kaybınız olmaz. Poşete al sonra aşı yap tekrar yerine dikmeniz fidanı hırpalıyor.
Fidanlar poşet içerisinde şuan. Şimdi dilcikli aşı, temmuz ağustos gibi tutmayanlara göz aşı düşünüyoruz. Fidanlar geldiğinde bir süre serada kalacaklar.

(gökhan07 cevap için benden evvel davranmış )

ykaya194 beğendi.
Eski 19-03-2014, 14:13   #40
Ağaç Dostu

Birinci 3-5 yıl zaten kök sistemıne agacın genel güçlenmesine calışıyoruz, şu an tüpe alınmış çöğürü serada veya asıl yerinden başka bir yerde ne kadar büyütürseniz büyütün,asıl yerine gidince illyaki bir sert kesim şart olacaktır ilk ekim yılının stresini atlatmak için.

bugün 19,03,14. bugün eksen tohumları- ağustosta aşılasan - 2015 ekimde en kötü 2 metre kök ve 2 metre sürgün atmış fidanın olmuş olur.

hazır tüplü cögürü aldık diyelim bu gün, aşıladık hadı şansımıza tuttu. güzelce bakımlarını yaptık oldular 2 metre aşılar. kökler- poşet izin verdigi kadar olur ancak. Aralıkta diktik asıl yerlerine- bir köklere hafif budama yapacagız mecbur, iki - ilkbaharda 3-5 göz üzerinden sert kesim yapacagız, yaz sonu iyi bakımla 1 metre büyüme yaptımrış oluruz belkı , 2 metre kök yaptırabilirmiyiz emin degilim. güzel calışmalar yapıyorsun dogruyu bulacagına eminim.

saygılar

hdoğan ve cnrtkt beğendi.
Eski 19-03-2014, 15:01   #41
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın karabuz,
Bu gün itibari ile tohumlar tarlaya dikilse çimlenir mi? (soğuk katlama yapmadan)
Aşılanan tüplü fidanlar içinde ki aşı köklerin beslediği kadar büyüyor (en fazla 1 metre) onun içinde toprağa dikerken az bir kök budaması yapılıp bahar da 2-3 göz üzerinden kesmeye gerek kalacağını zannetmiyorum. Tabi ki karar caner beyin.

cnrtkt beğendi.

Düzenleyen gökhan07 : 19-03-2014 saat 16:14
Eski 19-03-2014, 15:12   #42
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Ağustosta yapılan aşılarda durgun aşı olacağı için nisanda patlayacaklar.

Eski 19-03-2014, 15:18   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Fidanlar poşet içerisinde şuan. Şimdi dilcikli aşı, temmuz ağustos gibi tutmayanlara göz aşı düşünüyoruz. Fidanlar geldiğinde bir süre serada kalacaklar.
Tüplü olduğunu atlamışım ancak yinede önerin şu olacak; Eğer asıl yerleri hazır veya kısa sürede hazır olabilecekse önce yerine dikip daha sonra aşı yapılmalı, sebebine gelince; Tüpte fidanın kök gelişimi yavaş oluyor ve güç yukarıya gidince ince ve uzun bir dal oluyor.Halbuki bu dönemde kök gelişimine öncelik vermeli gibi geliyor bana.
Kök gelişimi asıl yerinde daha hızlı olur, ayrıca aşı yerinden filizlenip yaprak açmış fidanlar yer değiştirince ( tüpten çıkarıp dikildiğinde) strese giriyor, halbuki uyanmadan dikilirse stres yapmaz.
Bu benim şahsi görüşümdür yanılmış olabilirim.

Kolay gelsin.

cnrtkt ve patara67 beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 15:22   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2013
Toprak analizi

Sevgili hemşerim öncelikle bu azminden dolayı seni tebrik ediyorum. Uygulamalarının tamamını inceledim bu işe yeni başlamış biri olarak gayet başarılı sonuçlar alacağını tahmin ediyorum. Ancak Topraktan aldığın numune derinliği 120 cm ye kadar olması yeterliydi ki sen 150 cm almışsın iyide yapmışsın Tek sıkıntı 0-30,30-60,60-90 ve 90-120 cm den aldığın toprak numunelerini karıştırman olmuş. Bu numunelerin ayrı olarak alınıp incelenmesi gerek. Toprakta kireçlenme varmı, varsa hangi horizonda, bitki gelişimi için bir sıkıntı teşkil edermi vb. tüm fikirleri bu numunelerden elde edebilirsin. Ben Orman mühendisiyim bu yıl kasım ayında Zile de yaklaşık 70 Dekar alanda 1650 Adet Chandler fidanını toprak ile buluşturdum. Zamanım olmadığı için tohumla çöğürle uğraşamadım. Bu tür ceviz, badem vb. gelir getirici türlerle ilgili olarak Orman genel Müdürlüğünün 15 yıl geri ödemesiz 100 Bin Tl ye kadar kredi olanağı var. Yapacağın işi projelendirmen şartı ile bu imkanlardan da faydalanabilirsin. En azından yapacağın yatırımın bir kısmını bu kredi üzerinden karşılamış olur keseni fazla zorlamazsın. Geri ödemesini de 15 yıl sonra yapacağın için bahçenden elde edeceğin geliri düşününce seni fazla zorlamaz Tekrar tekrar tebrik ediyorum seni. Allah emeklerini boşa çıkarmasın kardeşim.
Ali Rıza UĞURELLİ
ali.ugurelli@hotmail.com

cnrtkt ve Tugsad beğendi.
Ormancı_ali06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 15:25   #45
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın ykaya194,
Size katılıyorum, ama bu sene için bahçede yonca ekimi yapılacak.
Onun için tarlaya dikilmiyor, koruması zor olur düşüncesiyle.

cnrtkt beğendi.

Düzenleyen gökhan07 : 19-03-2014 saat 16:15
Eski 19-03-2014, 15:55   #46
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ormancı_ali06 Mesajı Göster
Sevgili hemşerim öncelikle bu azminden dolayı seni tebrik ediyorum. Uygulamalarının tamamını inceledim bu işe yeni başlamış biri olarak gayet başarılı sonuçlar alacağını tahmin ediyorum. Ancak Topraktan aldığın numune derinliği 120 cm ye kadar olması yeterliydi ki sen 150 cm almışsın iyide yapmışsın Tek sıkıntı 0-30,30-60,60-90 ve 90-120 cm den aldığın toprak numunelerini karıştırman olmuş. Bu numunelerin ayrı olarak alınıp incelenmesi gerek. Toprakta kireçlenme varmı, varsa hangi horizonda, bitki gelişimi için bir sıkıntı teşkil edermi vb. tüm fikirleri bu numunelerden elde edebilirsin. Ben Orman mühendisiyim bu yıl kasım ayında Zile de yaklaşık 70 Dekar alanda 1650 Adet Chandler fidanını toprak ile buluşturdum. Zamanım olmadığı için tohumla çöğürle uğraşamadım. Bu tür ceviz, badem vb. gelir getirici türlerle ilgili olarak Orman genel Müdürlüğünün 15 yıl geri ödemesiz 100 Bin Tl ye kadar kredi olanağı var. Yapacağın işi projelendirmen şartı ile bu imkanlardan da faydalanabilirsin. En azından yapacağın yatırımın bir kısmını bu kredi üzerinden karşılamış olur keseni fazla zorlamazsın. Geri ödemesini de 15 yıl sonra yapacağın için bahçenden elde edeceğin geliri düşününce seni fazla zorlamaz Tekrar tekrar tebrik ediyorum seni. Allah emeklerini boşa çıkarmasın kardeşim.
Ali Rıza UĞURELLİ
ali.ugurelli@hotmail.com
Sevgili Ali Rıza bey,
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Yüzümüzün akıyla başaracağız inşallah. Benim bahçem 6 dekar, bildiğim kadarıyla 10 dekardan az arazilere kredi olanağı yok.

Sanırım numune alış şeklini anlatırken yanlışlık yaptım. Düzeltirim orayı.
Numuneler şu şekilde karıştırıldı. Elimizde 6 adet çukur ve 5 adet te derinlik aralığı var. Üzerinde 0-30 yazan kovaya 6 çukurun herbirinden sadece 0-30 cm aralığındaki topraktan koydum. 30-60 yazan kovaya da 6 çukurun herbirinden sadece 30-60 cm derinlik aralığındaki topraktan koydum. bu işlem 60-90 , 90-120 , 120-150 cm derinliği içinde yapıldı. Yani elimdeki her bir kovada sadece üzerine yazdığım derinlikteki topraktan mevcut olmuş oldu. 6 yerden 0-30 cm derinlikteki toprak bir kovada, 6 yerden 30-60 cm derinlikten alınan toprak ayrı bir kovada. Bu şekilde, ayrı derinliklerden alınmış 5 kova toprak elde etmiş oldum.

Eski 19-03-2014, 16:24   #47
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Tüplü olduğunu atlamışım ancak yinede önerin şu olacak; Eğer asıl yerleri hazır veya kısa sürede hazır olabilecekse önce yerine dikip daha sonra aşı yapılmalı, sebebine gelince; Tüpte fidanın kök gelişimi yavaş oluyor ve güç yukarıya gidince ince ve uzun bir dal oluyor.Halbuki bu dönemde kök gelişimine öncelik vermeli gibi geliyor bana.
Kök gelişimi asıl yerinde daha hızlı olur, ayrıca aşı yerinden filizlenip yaprak açmış fidanlar yer değiştirince ( tüpten çıkarıp dikildiğinde) strese giriyor, halbuki uyanmadan dikilirse stres yapmaz.
Bu benim şahsi görüşümdür yanılmış olabilirim.

Kolay gelsin.
Evet, biz de ilk önce bu şekilde düşündük. Arazi tam olarak hazır değil şu an. Yonca ekimi için çalışılıyor. Arazide aşıyı muhafaza etmemiz biraz sıkıntılı olabilir düşüncesindeyiz. Ama yonca ektikten sonra denemelerimi yapacağım sizin ve sayın karabuz' un önerdiği şekilde. Hem gelen çöğürlerin birkaçını hemen kalıcı yerine dikeceğim, hem de kalıcı yerlere tohum ekeceğim.

gökhan07 beğendi.
Eski 19-03-2014, 16:53   #48
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
Birinci 3-5 yıl zaten kök sistemıne agacın genel güçlenmesine calışıyoruz, şu an tüpe alınmış çöğürü serada veya asıl yerinden başka bir yerde ne kadar büyütürseniz büyütün,asıl yerine gidince illyaki bir sert kesim şart olacaktır ilk ekim yılının stresini atlatmak için.

bugün 19,03,14. bugün eksen tohumları- ağustosta aşılasan - 2015 ekimde en kötü 2 metre kök ve 2 metre sürgün atmış fidanın olmuş olur.

hazır tüplü cögürü aldık diyelim bu gün, aşıladık hadı şansımıza tuttu. güzelce bakımlarını yaptık oldular 2 metre aşılar. kökler- poşet izin verdigi kadar olur ancak. Aralıkta diktik asıl yerlerine- bir köklere hafif budama yapacagız mecbur, iki - ilkbaharda 3-5 göz üzerinden sert kesim yapacagız, yaz sonu iyi bakımla 1 metre büyüme yaptımrış oluruz belkı , 2 metre kök yaptırabilirmiyiz emin degilim. güzel calışmalar yapıyorsun dogruyu bulacagına eminim.

saygılar
Sayın karabuz,

Tecrübesizliğime verin , daha önceden tohumdan ceviz yetiştirmedim. Nekadar zamanda filizlenir , olgunlaşır birebir gözlemlemedim.

Dediğiniz gibi, bugün 19 Nart 2014 eksek tohumları , çıkacak filizler 2014 Ağustos' ta aşılama için gereken olgunluğa gelir mi?

Siz bunu daha önce uyguladınız mı?

Lütfen yanlış anlamayın sizi sorgulamak niyetinde değilim asla.

Saygılar.

Eski 19-03-2014, 18:18   #49
Ağaç Dostu

aşılamak haricinde cok yaptım, bizım buralarda ceviz aşılanmaz denır haalya. şu an mevcud bahçem 143 dekar -3500 civarı fidanım var, sayın Liliumdan aldıgım 60 fidanlın haricinde aşılı 30-40 fidan daha var . digerlerin tamamı kendi üretimim. kısmet olursa ilk birkaç yıllarını atlatsınlar yerinde aşılama nietindeyim.

yaşadıklarımı anladayım kısaca
2010 aralık ayı. 800 kabuklu ceviz ektim nisanin ilk haftası hic araştırma yapmadan şaka gibi. agustosta parmak kalınlıgına geldiler - o zaman tabi aşılamak planı hic yok. aralıkta bagzılarını tarlaya degiştirdım, birazı kaldı oldugu yerde (tarla bulamadım) yerini degiştirdiklerim bir yıl hiç büuümedi desem yalan degil -30-40 sm filiz attılar. yerınde kalanlar oldu 2 metre kökler bilek kalınlıgı 50 sm aşagi kazdik cıkarıriken kökler elektrik diregi mübarek - kökü balta ile kestik resmen. akranları tarlada erden görünmüyordu.

2012 önceki fidanların azaldıgını girünce 1000 adet kabuklu ceviz ektim nısanın son haftası agustos sonu 10-15 sm boy vardı ve kalem kalınlıgında - zorlasak aşı olurdu ama yapılmadı. onlarin birazı bakımzızlıktan (sulamadım 40-50 gün) kurudu 700 adet kadar ektim gecen kış onlardan yine aşılamadan yerlerine

2013 te işi abarttım nisan başı 7000-8000 bin kabuklu ceviz ektim sulamayı düzenlı yapmadım ona ragmen 2400 yakın fidan hayatta kaldı ve 20-50sm arası büyüme yaptılar. yine aşılamadan yerlerine ektim . son 200 civarı fidanı dün yerlerine ektım bu yıllık sezonu kapadım. ..

AH DİYORUM BUGÜNKÜ AKLIM OLSA DÖNSEM 2010a ciddiy ormanım olurdu. halya yerlerine alışmaya calışıyor fidanlar.neden dikmedin farkı görünce dersen..aralarda yonca var zor olur diye,yonca boğar büyümezler sandım, bakımını tam yapamıyorum bahcelerin bagzen işim geregi yolculuk yapıyorum 1-2 ay yokum dönüyürum orman olmüş bahceler.

karar senin

cnrtkt beğendi.
Eski 20-03-2014, 10:19   #50
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2013
Alıntı:
Sevgili Ali Rıza bey,
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Yüzümüzün akıyla başaracağız inşallah. Benim bahçem 6 dekar, bildiğim kadarıyla 10 dekardan az arazilere kredi olanağı yok.

Sanırım numune alış şeklini anlatırken yanlışlık yaptım. Düzeltirim orayı.
Numuneler şu şekilde karıştırıldı. Elimizde 6 adet çukur ve 5 adet te derinlik aralığı var. Üzerinde 0-30 yazan kovaya 6 çukurun herbirinden sadece 0-30 cm aralığındaki topraktan koydum. 30-60 yazan kovaya da 6 çukurun herbirinden sadece 30-60 cm derinlik aralığındaki topraktan koydum. bu işlem 60-90 , 90-120 , 120-150 cm derinliği içinde yapıldı. Yani elimdeki her bir kovada sadece üzerine yazdığım derinlikteki topraktan mevcut olmuş oldu. 6 yerden 0-30 cm derinlikteki toprak bir kovada, 6 yerden 30-60 cm derinlikten alınan toprak ayrı bir kovada. Bu şekilde, ayrı derinliklerden alınmış 5 kova toprak elde etmiş oldum.
Ozaman sıkıntı kalmadı
Orman Genel Müdürlüğünün sahipli araziler için vermiş olduğu krediler için minimum arazi büyüklüğü 0,5 Ha olmalı. Bu da 5 dönüm yapmakta. Kredilendirmeye esas gider kalemleri ise proje bedeli, aşılı fidan bedeli (Sertifikalı), arazi hazırlığı, dikim ve ihata bedelidir.

cnrtkt beğendi.
Ormancı_ali06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 10:35   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Galeri: 24
Okudum , tüm yazdiklarini okudum, hem gülümsedim hem sevindim, yaptiklarini paylasmani da resimlemeni de cok sevdim. Eline saglik, umarim basari seninle olur akslik yasamazsin tüm dilegim budur.

cnrtkt ve Tugsad beğendi.
erhan62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 10:53   #52
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ormancı_ali06 Mesajı Göster
Ozaman sıkıntı kalmadı
Orman Genel Müdürlüğünün sahipli araziler için vermiş olduğu krediler için minimum arazi büyüklüğü 0,5 Ha olmalı. Bu da 5 dönüm yapmakta. Kredilendirmeye esas gider kalemleri ise proje bedeli, aşılı fidan bedeli (Sertifikalı), arazi hazırlığı, dikim ve ihata bedelidir.
Yeri gelmişken toprak analizinin önemini bir kez daha vurgulayalım.

Temel çok karlı bir iş olarak düşündüğü için tavukçuluk yapmaya karar verdi. İlk olarak elli tane civciv alıp ayaklarından toprağa gömdü. Güzelce gübreleyip suladı fakat iki gün sonra civcivlerin hepsinin öldüğünü gördü.

Yaptiği yanlisin farkına varan Temel elli civciv daha alıp bu seferde kuyruklarından toprağa gömdü. Aynı şekilde gübreledi, suladı, çapaladı fakat nafile, bu civcivler de öldü.

Ne yapacagini bilemeyen Temel, Amerika' da kümes hayvanları yetiştiriciliği eğitimi gören, amcaoğlu İdris' e durumu yazıp yardım istedi.

Birkaç hafta sonra İdris in cevabi geldi :
- Sevgili emiceoğlum Temel, yazdıklarını okuyup, anladım. Fakat doğru bir teşhis koyabilmem için bana bir miktar toprak numunesi göndermen gerekir..

------------------------------------------------

Sayın abicim , arazi üzerime tapulu değil şuan, kadastro her sene olduğu gibi bu sene de gelecekmiş. Belki o zaman tapu işlemlerini hallederim. Fidan için değilde sulama vs. için farklı teşvikler için çalışacağım.

Eski 20-03-2014, 10:59   #53
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erhan62 Mesajı Göster
Okudum , tüm yazdiklarini okudum, hem gülümsedim hem sevindim, yaptiklarini paylasmani da resimlemeni de cok sevdim. Eline saglik, umarim basari seninle olur akslik yasamazsin tüm dilegim budur.
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Bu forum gerçekten bilgi deryası. Her yaptığımı paylaşıyım. Belki bi abimiz bi yanlışımızı görür, ensemize patlatır bi şaplak diye de ensemi her an açık tutayım.

frkslr beğendi.
Eski 20-03-2014, 11:38   #54
Ağaç Dostu

Sen oku arastir sor sorustur burasi ile kalma bakiyorum ve izliyorum yazdiklarini ama seni de cicekten cicege bir damla bal icin kosan arilara benzetiyorum.Yaptigin is ilk zamanlar geliri az bile olsa ileriye yönelik bir yatirim cocuk gibi yetistireceksin para emek Zaman baglayacaksin, bunlari cahilce bir hata ile zora sokmamak icin her yolu arastir ceviz konusunda Bilgi eksigi ve kirliligi de oldugunu unutma, mümkün ise fransizca sitelere gir orada ve USA nin Kaliforniyadaki ceviz yazilarini oku.. Hic olmadi yazilari anlayamazsan print Edip bir tercume burosuna götür tercüme ettir. Cünkü bir hata ile yatirimi zora sokarsin cok cesitten kacin iyi bilinen uyumlu bölgeye yatkin cesit senin ilk hedefin olmali.. Toprak tahlili yaptirdigin iyi olmus taban suyu yüksekligi kirec cevizde etkendir, Üretecegin cevizin tüm bilgilerine ulas icabinda üniversitelere danis kitap al oku. hastaliklari verimi budamasi gübresi ilaci konularini ögren, satis pazarlama sartlarini olustur yedek fidan yap kuruyanlar olabilir kaldi ki olur

cnrtkt beğendi.
Eski 20-03-2014, 12:06   #55
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Sen oku arastir sor sorustur burasi ile kalma bakiyorum ve izliyorum yazdiklarini ama seni de cicekten cicege bir damla bal icin kosan arilara benzetiyorum.Yaptigin is ilk zamanlar geliri az bile olsa ileriye yönelik bir yatirim cocuk gibi yetistireceksin para emek Zaman baglayacaksin, bunlari cahilce bir hata ile zora sokmamak icin her yolu arastir ceviz konusunda Bilgi eksigi ve kirliligi de oldugunu unutma, mümkün ise fransizca sitelere gir orada ve USA nin Kaliforniyadaki ceviz yazilarini oku.. Hic olmadi yazilari anlayamazsan print Edip bir tercume burosuna götür tercüme ettir. Cünkü bir hata ile yatirimi zora sokarsin cok cesitten kacin iyi bilinen uyumlu bölgeye yatkin cesit senin ilk hedefin olmali.. Toprak tahlili yaptirdigin iyi olmus taban suyu yüksekligi kirec cevizde etkendir, Üretecegin cevizin tüm bilgilerine ulas icabinda üniversitelere danis kitap al oku. hastaliklari verimi budamasi gübresi ilaci konularini ögren, satis pazarlama sartlarini olustur yedek fidan yap kuruyanlar olabilir kaldi ki olur
Gizli kamera falan yok değilmi burda
Yaptıklarımı bir bir sıralamışsınız. Hatta yapmayı planladıklarımı da.
Sizlerin de yardımı ve desteği ile her geçen gün heyacanım atıyor, emin olun.

Eski 20-03-2014, 12:25   #56
Ağaç Dostu

Ben bu sitede bir Zaman soru sormustum Visne agacim var budamasi nasil, budanir mi diye. Bana yazilan cevap budanmaz, veya cok az budanir oldu.. Yetmedi tabi yasim 52 o Zaman ne yaparsin atladim üniversiteye gittim Berlin Üniversitesi .. O sinirle okulu da bitirdim budamayi da ögrendim desem. Kafana ne takiliyorsa sormaktan ziyade önce arastir. Sonra sor, olayi özümse. Yurtdisinda o Kadar cok Bilgi var ki inanilmaz her konuda kitap buluyorsun, her konuda paylasiyorlar, adamlar bahce konusundaki kitaplari üst üste koysa emin ol 10 katli bina boyunu bulur desem buna inan, bu sebeple birazdan öte ilerlememiz hep güclesiyor. Yayinlanan kitaplarda ahim sahim bir para degil, ha bir de tabi su var önümüzde yabanci dil. Keske her dili anlayabilsem dedim simdi de Almanca Ingilizce Türkce yaninda Ispanyolcaya basladim. Cünkü cok Kadim ve bilgili bir toplum, ve ayrica Akdeniz ülkesi olmasindan dolayi ayni bitkileri paylasiyoruz. Ne diyeyim derler ya ögrenmenin sonu yok. Galiba Dogru.

bahcedenn, YESHILL ve cnrtkt beğendi.
Eski 20-03-2014, 13:35   #57
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Ben bu sitede bir Zaman soru sormustum Visne agacim var budamasi nasil, budanir mi diye. Bana yazilan cevap budanmaz, veya cok az budanir oldu.. Yetmedi tabi yasim 52 o Zaman ne yaparsin atladim üniversiteye gittim Berlin Üniversitesi .. O sinirle okulu da bitirdim budamayi da ögrendim desem. Kafana ne takiliyorsa sormaktan ziyade önce arastir. Sonra sor, olayi özümse. Yurtdisinda o Kadar cok Bilgi var ki inanilmaz her konuda kitap buluyorsun, her konuda paylasiyorlar, adamlar bahce konusundaki kitaplari üst üste koysa emin ol 10 katli bina boyunu bulur desem buna inan, bu sebeple birazdan öte ilerlememiz hep güclesiyor. Yayinlanan kitaplarda ahim sahim bir para degil, ha bir de tabi su var önümüzde yabanci dil. Keske her dili anlayabilsem dedim simdi de Almanca Ingilizce Türkce yaninda Ispanyolcaya basladim. Cünkü cok Kadim ve bilgili bir toplum, ve ayrica Akdeniz ülkesi olmasindan dolayi ayni bitkileri paylasiyoruz. Ne diyeyim derler ya ögrenmenin sonu yok. Galiba Dogru.
Örnek alınacak insansınız , helal olsun size.

Eski 21-03-2014, 07:43   #58
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Yol çizildi

Arkadaşlar değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.

Çöğürden vazgeçtik, tohuma devam dedik. Hakkımızda hayırlısı.
Bakalım bu yıl içinde aşı yapılabilecek olgunluğa getirebilecekmiyim tohumları. Olmadı seneye Mart ayında hallederiz artık.

Eski 21-03-2014, 08:13   #59
Ağaç Dostu

Tohum olarak yörenizin cetin cevizlerinden kullaniyorsun sanirim, bitkinin erken gelismesi acisindan, Organik gübreleri döktükten sonra cögür dikecegin bölgeden toprak analizi yaptirmanda fayda var. Nedeni Organik gübredeki yavas salinimli azot fosfor az da olsa potasyum veya eksik olan kirec olusan asitli degerler ile degisime ugramis olabilir, 100 tl daha harcasanda belki 1 sene kazanmana yardimi olabilir. Hem artik biliyorsun ki Organik gübre her türlü eksigi karsilamiyor. Iz elemetlerden bir cogu eksik veya degisim gösterebilir cünkü bayagi hatiri sayilir ölcüde Organik meteryal kullandin. Yazmaya günlük tutmaya devam.

cnrtkt beğendi.
Eski 21-03-2014, 08:36   #60
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Tohum olarak yörenizin cetin cevizlerinden kullaniyorsun sanirim, bitkinin erken gelismesi acisindan, Organik gübreleri döktükten sonra cögür dikecegin bölgeden toprak analizi yaptirmanda fayda var. Nedeni Organik gübredeki yavas salinimli azot fosfor az da olsa potasyum veya eksik olan kirec olusan asitli degerler ile degisime ugramis olabilir, 100 tl daha harcasanda belki 1 sene kazanmana yardimi olabilir. Hem artik biliyorsun ki Organik gübre her türlü eksigi karsilamiyor. Iz elemetlerden bir cogu eksik veya degisim gösterebilir cünkü bayagi hatiri sayilir ölcüde Organik meteryal kullandin. Yazmaya günlük tutmaya devam.
Evet yöresel cevizler. Kendi bahçemin değil ama memleketimin cevizleri.

Güzel fikir abicim. Ben kışa doğru analiz alıyım diye düşünüyodum. Normalde Kasım gibi ekecektim tohumları. Böyle olunca analizi de erkene almakta fayda var. Leonarditi de sereyim toprakla karıştırıyım. Ondan sonra alıyım numuneleri. Pazartesiye kadar çukurlar da açılmış olur 1 hafta beklesin çukurlar. Analiz de çıkar o zaman kadar.0-30 ve 30-60 aralığı yeterli olur sanırım.

Leonarditi de analiz ettiriyim diye düşünüyodum. Orfe Teknik' in, Agrohum için verdiği değerler doğru mu acaba merak ediyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024