View Single Post
Eski 19-03-2014, 15:22   #44
Ormancı_ali06
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2013
Toprak analizi

Sevgili hemşerim öncelikle bu azminden dolayı seni tebrik ediyorum. Uygulamalarının tamamını inceledim bu işe yeni başlamış biri olarak gayet başarılı sonuçlar alacağını tahmin ediyorum. Ancak Topraktan aldığın numune derinliği 120 cm ye kadar olması yeterliydi ki sen 150 cm almışsın iyide yapmışsın Tek sıkıntı 0-30,30-60,60-90 ve 90-120 cm den aldığın toprak numunelerini karıştırman olmuş. Bu numunelerin ayrı olarak alınıp incelenmesi gerek. Toprakta kireçlenme varmı, varsa hangi horizonda, bitki gelişimi için bir sıkıntı teşkil edermi vb. tüm fikirleri bu numunelerden elde edebilirsin. Ben Orman mühendisiyim bu yıl kasım ayında Zile de yaklaşık 70 Dekar alanda 1650 Adet Chandler fidanını toprak ile buluşturdum. Zamanım olmadığı için tohumla çöğürle uğraşamadım. Bu tür ceviz, badem vb. gelir getirici türlerle ilgili olarak Orman genel Müdürlüğünün 15 yıl geri ödemesiz 100 Bin Tl ye kadar kredi olanağı var. Yapacağın işi projelendirmen şartı ile bu imkanlardan da faydalanabilirsin. En azından yapacağın yatırımın bir kısmını bu kredi üzerinden karşılamış olur keseni fazla zorlamazsın. Geri ödemesini de 15 yıl sonra yapacağın için bahçenden elde edeceğin geliri düşününce seni fazla zorlamaz Tekrar tekrar tebrik ediyorum seni. Allah emeklerini boşa çıkarmasın kardeşim.
Ali Rıza UĞURELLİ
ali.ugurelli@hotmail.com

Ormancı_ali06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön