agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni270Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-07-2012, 03:51   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Cevizde tozlama

bazı kaynaklar ve yabancı siteler pedronun kendi kendini tozladığını söylüyor ama bazı sitelerde ve birkaç uygulamada pedroya kaman1'in tozlayıcı olarak konduğunu görüyorum. sitede sayın dere1974 de bu şekilde uygulama yapmış yanlış anlamadıysam. açıklayan çıkar mı bunu.

şartları zorlarsam bahçeye 10'a kadar pedro yapabilirim ve bunları da maksimum verimde tutmak isterim. bunun için kaman1 mi koymam lazım.

eğer evetse burada bir ikilem yaşıyorum. 10 pedroya 2 kaman1 alacağım, e onlar versin diye de onun tozlayıcısı şebin alacağım, şebine de bilecik alacağım.

sonuç; ya pedro-kaman1-şebin-bilecik alacağım, ya da pedrolar yeterince vermeyecek, ya da 10 pedroya 2 kaman alacağım, kamanlar vermeyecek. neyi kaçırıyorum?

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 08:32   #2
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Sayın junior kaçırdığınız bir şey yok kaman da pedro marka cevizin de ceviz verecektir. Benim kivi bahçem var 50 kök ağaçlık 50 kök ağaçtan 6 adedi erkek kivi onlar hiç meyve vermiyor sadece tozlayıcı vazifesi görüyor şimdi ben neyi kaçırdım desem komik durum olmaz mı.

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 09:16   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Pedro Walnut - Fruit Trees Online from Bay Laurel Nursery

Linke göre Pedro nun tozlayıcıya ihtiyacı yok...

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 14:30   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
tozlayıcı olarak kullanılacak bir çeşit olduğunda dişi çiçeklerin hepsinin döl tutma ihtimali daha yüksek oluyor dolayısı ile bakımı iyi olan bir ağaç daha fazla verim verebiliyor çok iyi baktığınız halde tozlanma yetersiz kalınca döl tutma oranı azalıyor vede meyva verimi düşük oluyor yer işgal edecek diye kaçınmadan mutlaka tozlayıcı dikmekte kesinlikle fayda var

kendini tozluyor diye dikmezseniz tozlaşma zamanı geldiğinde tüm doğal şartların dört dörtlük olması gerekiyor rüzgar yönü uygun olacak, yağmur olamayacak vs gibi. biliyorum...

Düzenleyen ncp1963 : 03-07-2012 saat 19:30
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 21:29   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
arkadaşlar birbirine sınır olan fernor ve chandler bahçeleri kuruldu,bunlar ileride birbirini tozlayıp fazla tozlamadan dolayı meyve dökme sorunu yaşarmı ? fernor ve chandler birbirini tozlamaz diye biliyorum ama ? ki bahçelerin zaten kendi içlerinde %5 oranında fernette ve franquette tozlayıcıları dikili.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 13:11   #6
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster

Linke göre Pedro nun tozlayıcıya ihtiyacı yok...
Evet pedroya dozlayıcı koymanıza gerek yok. Pedro kendi kendini dozlayan bir çeşittir.

Yarım saattir şu resmi bulmaya çalışıyorum, görsel olarak da anlatabilmek için.

Name:  ojcj.jpg
Views: 27643
Size:  37.3 KB

Başka bir cinste böyle bir oluşum gördünüz mü? bu meyva iriliğinde bile erkek çiçek bulunabiliyor.

Şimdi dozlayıcı dikmek gerekiri biri bana anlatabilir mi?

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 12:03   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
Değerli forum üyeleri
Cevizde tozlamanın çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.Bizim ceviz bahçesi kurduğumuzda nasıl bir tozlama şekli oluşturmamız gerektiğini çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Benim yaptığım araştırmalara göre örneğin fernorun gerçek tozlayıcısının fernette değil ronde de montignac olduğudur.

Yabancı çeşit cevizlerin çiçek şemalarını izlediğimizde fernorun dişi çiçeğiyle fernettenin erkek çiçeklerinin çakışma süresi 2 veya 3 gündür. Oysaki kısaca ona ronde de deniliyor, onun erkek çiçeklerinin fernorun dişi çiçekleriyle çakışma süresi yaklaşık 6 veya 7 gün gündür (fernorun dişi çiçek açımı süresi yaklaşık 10 gündür). Şu durumda gerçek tozlayıcının hangisi olduğu ortadadır .

Hava şartlarının 2 veya 3 günlük O dönemde hava şartlarının uygun olmaması halinde (yağmurlu....vb) fernor ve fernette tozlaşmasının sıkıntılı olabileceğini düşünmekteyim.

Chandlerde de durum birazdaha şartların uygun olmasına rağmen yine aynıdır.bu konuyla ilgili tesbitlerim uzman kişi ve dış kaynaklı verilere dayanmaktadır.

Tozlaşmayla ilgili daha bir çok araştırmalarım mevcut yeri geldiğinde onlarda cevap bulacaktır.Bu konuyla ilgili bilgi ve düşüncesi olan arkadaşların paylaşımları hepimizin menfaatine olacaktır.

Saygılarımla.

orkide01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 13:00   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
[Evet bende fidan alirken fidanci bana iki tane fidan verdi gercek tozlayicinin bu oldugunu soyledi ben de diktim gercekten buysa buyudugu zaman asi kalami almak icin kullanilabilinir.

cunku bende fernor uc tane chandler 650 adet..ronde de montignac 2 tane .
gercek oldugunu nasil bilecegiz onu da bilmiyorum gorecegiz artik.

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 15:33   #9
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide01 Mesajı Göster

Benim yaptığım araştırmalara göre örneğin fernorun gerçek tozlayıcısının fernette değil ronde de montignac olduğudur.

Hava şartlarının 2 veya 3 günlük O dönemde hava şartlarının uygun olmaması halinde (yağmurlu....vb) fernor ve fernette tozlaşmasının sıkıntılı olabileceğini düşünmekteyim.
Yeri gelmişken bir eklemede ben yapayım.

Chandlerin da gerçek tozlayıcısı cısko dur, bu cins neden getirilmedi üretilmedi bilemiyorum,
İki adet getirttik büyüsün göreceğiz.

Cevizde dozlaşmanın hava sirkilasyonuyla olduğu çoğu kişiler tarafınca bilinir, dolayısıyla yağmurlu havalarda dozlaşmanın sıkıntı yaratacağa kesin diyebiliriz.

formullaone ve orkide01 beğendi.
Eski 17-07-2013, 19:22   #10
Ağaçsever

chandler tozlayıcısı

değerli arkadaşlar
konu tozlayıcıdan açılmış iken bazı bilinmiyen veya yetersiz bilinen tozlamayla ilgili araştırma sonuçlarına göre lilium arkadaşımızın belirttiği gibi chandlerin bir diğer tozlayıcısı cisco dur.Ama chandlerin dişi çiçek açım süresi oldukça uzun olduğundan (yaklaşık 15 gün)tam tozlanma isteniyorsa fernette ile rondede karışımı tozlama çok uygun düşmektedir.Sebebi ise tahmini ilk 6-7 günü fernette onun hemen bitiminde ise rondede erkek çiçeğini açmaktadır.saygılarımla.

Lilium, S.aziz ve erdal1970 beğendi.
Eski 18-07-2013, 11:10   #11
Ağaçsever

tozlama şekli ve hesabı

değerli arkadaşlar
cevizde tozlamanın nasıl uygulanacağı konusu şöyledir.tozlamalar hakim rüzgar tarafı ağırlıklı olarak yerleştirilir.ülkemizde genellikle bu yön kuzeyi işaret etmektedir.kuzey tarafı kapalı olan yerlerdede diğer yönlerden olabilir.bunu en iyi anlamanın yolu o bölgede bulunan bilhassa kavak ağaçlarındaki rüzgarın ters istikametteki yatımıdır.bir başka husus ise bu benim görüşümdür ki fidancılar genellikle tozlama hesabı yapariken yüzde 10 gibi bir hesap yapmaktadır.bu hesap sık dikim(8x4,7x4)için uygundur.ama 8x8 veya 10x10 gibi dikimlerde genç yaşta ağaçlarda verim almak için yetersizdir.çünki dekar başına 1 ağaç gibi bir rakam düşmektedir.genç bir ağaç için 1 dekara bir adet tozlamalık polen sayısı az olacağından sıkıntı yaratabilir.onun için tozlamalık sayısı birim alan üzerinden yapılırsa daha isabetli olacağı kanısındayım.saygilarımla.

Eski 06-09-2013, 23:23   #12
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Smile

Alıntı:
Değerli forum üyeleri
Cevizde tozlamanın çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.Bizim ceviz bahçesi kurduğumuzda nasıl bir tozlama şekli oluşturmamız gerektiğini çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yabancı çeşit cevizlerin çiçek şemalarını izlediğimizde fernorun dişi çiçeğiyle fernettenin erkek çiçeklerinin çakışma süresi 2 veya 3 gündür. Oysaki kısaca ona ronde de deniliyor, onun erkek çiçeklerinin fernorun dişi çiçekleriyle çakışma süresi yaklaşık 6 veya 7 gün gündür (fernorun dişi çiçek açımı süresi yaklaşık 10 gündür). Şu durumda gerçek tozlayıcının hangisi olduğu ortadadır .

Chandlerde de durum birazdaha şartların uygun olmasına rağmen yine aynıdır.bu konuyla ilgili tesbitlerim uzman kişi ve dış kaynaklı verilere dayanmaktadır.

Tozlaşmayla ilgili daha bir çok araştırmalarım mevcut yeri geldiğinde onlarda cevap bulacaktır.Bu konuyla ilgili bilgi ve düşüncesi olan arkadaşların paylaşımları hepimizin menfaatine olacaktır.

Saygılarımla.

kardeşim zaman buldukça senin yazılarını okuyarak bilgimi geliştiriyorum.
aslında senin bilgine çok ihtiyacım var.eger mail adresini yazarsan bana.gerektiğinde daha güncel konuşabiliriz.size ulaşabilmek adına bu yazını hem okudum hemde size derdimi anlatma yolu olarak kullandım. size soracagım pekçok konu var.mesela hemen birisini sorayım.benim yegen 8 adet
fernette 7 adet de frenquette ceviz fidanı almak istiyor.senin bildiğin fidancılar
vardır mutlaka.köyde daha önceleri dikilmiş olan ağaçlara tozlayıcı yapmak
istiyor.bir kısmını da damızlık için dikecek.saygılar

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 12:31   #13
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
1 km uzaklıktaki bahçe benim bahçeme kadar dölleyici tozu iletebilir mi?
diğer bahçe kuzeyimde yani hakim rüzgar yönünde.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2014, 09:58   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2013
?hııı

Musti beğendi.
bekir16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2014, 09:34   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2014
Merhaba sayın arkadaşlar;

İzmir Buca köyünde bulunan zeytinlik arazimin 2 parça boş alanı mevcuttur. Bu yerin biri eğimli, taşlıklı ve hafifi esinti alan yüksekte... bir diğer parçası da düzlük, taşsız kırmızı toprak tarlada dır. Bir yakınım Yalova 4 numara cevizi tavsiye etti. Nasıl yapmalyım tavsiyesi olan var mı.. En fazla mahsül veren ve anlattığım arazime uygun cins sizce hangisidir?
Arazim genelde nemli, su yok; fidanlar kendine gelene kadar şişeden damlama suyla besleyeceğim...

huseyin_elk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 11:36   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim

hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 11:45   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
şubat ayı içerisinde cevize gübre verilirmi
verilirse hangi çesitler

hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 13:14   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Ben mayıs 2012 de dikmiş olduğum ceviz fidanlarıma şubat son haftasında şeker gübresi denilen N26 (azot fosfor potasyum) gübresi vereceğim.

Mart ortasında da damlama sulama ile humik asit vereceğim.

Benim uygulamam size de bir fikir verebilir, bir örnek olabilir.
Kolaylıklar diliyorum.

vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 22:16   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huseyin_elk Mesajı Göster
Merhaba sayın arkadaşlar;

İzmir Buca köyünde bulunan zeytinlik arazimin 2 parça boş alanı mevcuttur. Bu yerin biri eğimli, taşlıklı ve hafifi esinti alan yüksekte... bir diğer parçası da düzlük, taşsız kırmızı toprak tarlada dır. Bir yakınım Yalova 4 numara cevizi tavsiye etti. Nasıl yapmalyım tavsiyesi olan var mı.. En fazla mahsül veren ve anlattığım arazime uygun cins sizce hangisidir?
Arazim genelde nemli, su yok; fidanlar kendine gelene kadar şişeden damlama suyla besleyeceğim...
İzmir için Chandler tavsiye edilir.Yalova 4 güneş yanığına hassastır.İzmir sıcağı pişirir.Yinede yalova dikersen meyve olduğunda kaolin kili uygularsın.
İzmirde zeytin daha mantıklı bence zeytine devam et.Kolay gelsin.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 10:18   #20
Yeni Üye

Angry Chandler fidan

Alıntı:
Değerli forum üyeleri

Tozlaşmayla ilgili daha bir çok araştırmalarım mevcut yeri geldiğinde onlarda cevap bulacaktır.Bu konuyla ilgili bilgi ve düşüncesi olan arkadaşların paylaşımları hepimizin menfaatine olacaktır.....

Saygılarımla.

Eski 25-02-2014, 10:22   #21
Yeni Üye

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
İzmir için Chandler tavsiye edilir.Yalova 4 güneş yanığına hassastır.İzmir sıcağı pişirir.Yinede yalova dikersen meyve olduğunda kaolin kili uygularsın.
İzmirde zeytin daha mantıklı bence zeytine devam et.Kolay gelsin.
Teşekkürler...
Toplam 8 fidan düşünüyorum, merakımdan zaten zeytin ihtiyacımdan fazla şuan... 7 adet chandler fidanıyla 1 adet fernente siparişi verdim, tozlaması için. umarım yetişirler. Tekrar teşekkür ederim cevabınız için.

ömür-uşak beğendi.
Eski 14-05-2014, 00:37   #22
Ağaç Dostu

Tozlayıcı konusunda kafam karışmış durumda. Fernoru en iyi Fernette tozlar diyen de var, Franquette tozlar diyen de. Franquette geç ancak daha verimli tozlar diyenler de var.

Bu konuda görsel tecrübesi olan var mı ?

Eski 14-05-2014, 12:59   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Tozlayıcı Fernette ve Franquette konusu gercekten cok karışık.

örnek şurada - Variété noyer Fernor
veya diğer Fransız sayfalarına bakarsak
-Pollinisateurs : Fernette et Ronde de Montignac ( 5 %) deniyor.

oysaki bir çok fidancı Franquette tozlayıcıdır diyor.

benzer durum chandlerde de var.

En garantilisi hepsinden bulundurmak galiba.

Lilium ve formullaone beğendi.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2014, 02:38   #24
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
Tozlayıcı Fernette ve Franquette konusu gercekten cok karışık.

örnek şurada - Variété noyer Fernor
veya diğer Fransız sayfalarına bakarsak
-Pollinisateurs : Fernette et Ronde de Montignac ( 5 %) deniyor.

oysaki bir çok fidancı Franquette tozlayıcıdır diyor.

benzer durum chandlerde de var.
Bu veriye bende katılıyorum,

Yanlış olan chandlere dozlayıcı fernor verilmesi diye düşünüyorum.

formullaone beğendi.
Eski 15-05-2014, 02:54   #25
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Tozlayıcı konusunda kafam karışmış durumda. Fernoru en iyi Fernette tozlar diyen de var, Franquette tozlar diyen de. Franquette geç ancak daha verimli tozlar diyenler de var.
Franquette fernetteden bir kaç gün daha geç açıyor daha faydalı olur diye düşünüyorum bir kaç gün içinde o büyük taç yapısına gerek varmı düşünmek gerekir. Artı ronde olmazsa olmaz gibi geliyor.

formullaone beğendi.
Eski 16-05-2014, 19:18   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Yapılan tartışmalara baktığımda, Chandler cinsi ceviz dikimi yapılan bahçeler de Tozlayıcı olarak hemen her ceviz cinsinin adı geçmiş, ancak benim chandler bahçemde tozlayıcı olarak Kaman-1 dikili.
Geçen iki yıl da fidanlar da meyva vardı.
Eger yanlış görmediysem Kaman_1 ciçekleri chandler dan daha erken açmıştı.
Bu konuyu bilen ve tartışan arkadaşlar için bilgi olarak yazmak istedim.

vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 21:18   #27
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetinte Mesajı Göster
Yapılan tartışmalara baktığımda, Chandler cinsi ceviz dikimi yapılan bahçeler de Tozlayıcı olarak hemen her ceviz cinsinin adı geçmiş, ancak benim chandler bahçemde tozlayıcı olarak Kaman-1 dikili.
Geçen iki yıl da fidanlar da meyva vardı.
Eger yanlış görmediysem Kaman_1 ciçekleri chandler dan daha erken açmıştı.
Bu konuyu bilen ve tartışan arkadaşlar için bilgi olarak yazmak istedim.
Sayın vetinte, Kaman 1 erkek çiçekleri (püskülleri), chandler dişi çiçekleri ile tam çakışıyormu, kaman 1 de püsküller varken chandler de püskülleri gördünüzmü?

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 16:14   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-09-2013
Merhaba Arkadaşlar.
Ben toplam 3.000 adet chandler ceviz ağacı olan bir üreticiyim. Chandler çeşidine tozlayıcı konusunda 7 yıldır araştırma ve uygulama yaptım. Sonuçları aşağıdadır.

Uygulama Bölgesi : Kocaeli/İzmit/Akmeşe Beldesi. Rakım : 100 mt.

Kaman_1 : 4 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az bir ay önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Bursa'95 : 3 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az bir ay önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Pedro : 7 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 10 gün önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Fernette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 15 gün önce uyandı ve üzerinde hiç erkek çiçek görmedim.

Fernor : 4 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler uyandı dişi çiçek açtı. Fernor haala uydkuda.

Franguette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç : 5 yaşında müthiş erkek çiçek vardı ve zamanlama olarak ideal bir tozlama gerçekleştirdi.

Balkal : 4 yıl gözlemledim. Sonuç : Franguette'den bir hafta sonra uyandı ve yeterince erkek çiçek yaptı. Franguette'nin bitmek üzere olduğu zamanda devreye girdi ve döllemeyi tamamladı.

Bilgilerinize sunarım. Saygılarımla...

Bu konuda bilgi paylaşımında bulunmak isteyen arkadaşlar arayabilirler.

Cemal Özcan
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir/Üretici Çiftçi

cozcan@live.com
0 541 3231525

Cemal Özcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 18:22   #29
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Cemal bey sitemize hoş geldiniz diyeceğim fakat neredeyse bir yıl olmuş üye olalı ve sizin ilk mesajınız,

Kusuruma bakmayın hoşgeldiniz biraz sitemkar oldu özür dilerim.

Yazışmalara deneyimlerinizi paylaşmaya her zaman bekleriz sizleri burada görmek beni sevindirdi doğrusu.

[QUOTE][Fernette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 15 gün önce uyandı ve üzerinde hiç erkek çiçek görmedim./QUOTE]

Bunda yanılmış olmayasınız ya da çeşidin adına doğru olduğuna eminmisiniz diye sormadan edemeyeceğim, zira bendeki fernetteler söyleminin tam tersi daha ilk yıl erkek çiçek gösterdiler bu yılda boyları daha bir metre yok üstleri yapraktan çok erkek çiçek vardı.

Bursa 95 konusunda hemfikirim,

Franguette de 5 yıl çiçek görmeniz sevindirici bir haber fakat yoğunluğu konusunda bir şey yazmamışsınız.

Alıntı:
Aramak yok burada paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Eski 20-05-2014, 19:45   #30
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal Özcan Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar.
Ben toplam 3.000 adet chandler ceviz ağacı olan bir üreticiyim. Chandler çeşidine tozlayıcı konusunda 7 yıldır araştırma ve uygulama yaptım. Sonuçları aşağıdadır.

Uygulama Bölgesi : Kocaeli/İzmit/Akmeşe Beldesi. Rakım : 100 mt.

Kaman_1 : 4 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az bir ay önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Bursa'95 : 3 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az bir ay önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Pedro : 7 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 10 gün önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Fernette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 15 gün önce uyandı ve üzerinde hiç erkek çiçek görmedim.

Fernor : 4 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler uyandı dişi çiçek açtı. Fernor haala uydkuda.

Franguette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç : 5 yaşında müthiş erkek çiçek vardı ve zamanlama olarak ideal bir tozlama gerçekleştirdi.

Balkal : 4 yıl gözlemledim. Sonuç : Franguette'den bir hafta sonra uyandı ve yeterince erkek çiçek yaptı. Franguette'nin bitmek üzere olduğu zamanda devreye girdi ve döllemeyi tamamladı.

Bilgilerinize sunarım. Saygılarımla...

Cemal Özcan
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir/Üretici Çiftçi

cozcan@live.com
0 541 3231525
Sayın cemal özcan,öncelikle paylaşımınız için teşekkürler.

Fernette çeşidinin Chandler'dan 15 gün önce uyanması mümkün değil. Chandler dişi çiçekleri ilk döneminde Fernette erkek çiçekleri ile tozlanıyor. Ayrıca üzerinde erkek çiçek görmemeniz normal değil. Elinizdeki çeşidin Fernette olmadığını düşünüyorum.

Fernor çeşidi erkek çiçek açtığında Chandler'ın üzerinde yeni yeni dişi çiçekler açmış oluyor. Biraz da olsa yetişiyor bu çiçeklere.

Balkal çeşidi bizde de mevcut. 3. yazına uyandı, ancak üzerinde henüz ne erkek ne de dişi çiçek var.

Franquette çeşidi de 3. yazına uyandı ancak aynı şekilde ne erkek ne de dişi çiçek yok.

7. yılında Pedro'da verim nasıldı ? Bahçeniz sık dikim mi ? Biraz bahsedebilir misiniz?

ncp1963 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024