View Single Post
Eski 20-05-2014, 19:45   #30
formullaone
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal Özcan Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar.
Ben toplam 3.000 adet chandler ceviz ağacı olan bir üreticiyim. Chandler çeşidine tozlayıcı konusunda 7 yıldır araştırma ve uygulama yaptım. Sonuçları aşağıdadır.

Uygulama Bölgesi : Kocaeli/İzmit/Akmeşe Beldesi. Rakım : 100 mt.

Kaman_1 : 4 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az bir ay önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Bursa'95 : 3 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az bir ay önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Pedro : 7 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 10 gün önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Fernette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 15 gün önce uyandı ve üzerinde hiç erkek çiçek görmedim.

Fernor : 4 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler uyandı dişi çiçek açtı. Fernor haala uydkuda.

Franguette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç : 5 yaşında müthiş erkek çiçek vardı ve zamanlama olarak ideal bir tozlama gerçekleştirdi.

Balkal : 4 yıl gözlemledim. Sonuç : Franguette'den bir hafta sonra uyandı ve yeterince erkek çiçek yaptı. Franguette'nin bitmek üzere olduğu zamanda devreye girdi ve döllemeyi tamamladı.

Bilgilerinize sunarım. Saygılarımla...

Bu konuda bilgi paylaşımında bulunmak isteyen arkadaşlar arayabilirler.

Cemal Özcan
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir/Üretici Çiftçi

cozcan@live.com
0 541 3231525
Sayın cemal özcan,öncelikle paylaşımınız için teşekkürler.

Fernette çeşidinin Chandler'dan 15 gün önce uyanması mümkün değil. Chandler dişi çiçekleri ilk döneminde Fernette erkek çiçekleri ile tozlanıyor. Ayrıca üzerinde erkek çiçek görmemeniz normal değil. Elinizdeki çeşidin Fernette olmadığını düşünüyorum.

Fernor çeşidi erkek çiçek açtığında Chandler'ın üzerinde yeni yeni dişi çiçekler açmış oluyor. Biraz da olsa yetişiyor bu çiçeklere.

Balkal çeşidi bizde de mevcut. 3. yazına uyandı, ancak üzerinde henüz ne erkek ne de dişi çiçek var.

Franquette çeşidi de 3. yazına uyandı ancak aynı şekilde ne erkek ne de dişi çiçek yok.

7. yılında Pedro'da verim nasıldı ? Bahçeniz sık dikim mi ? Biraz bahsedebilir misiniz?

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön