agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni225Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2011, 10:19   #31
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2011
bi de şebin in içlezzeti süper kabuklusunu 15 e rahat satabiliyosun chandler 12 falan

Mesut Karakaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 10:19   #32
Bilgilendirilen Üye

siz sattınızmı hiç kabuklu kaça verdiniz

Eski 03-01-2012, 09:44   #33
Bilgilendirilen Üye

mitat10 susurluğa gelsek ceviz soyma makinanızla ücreti karşılığında cevizlerimizin yeşil kabuğunu soymamıza yardımcı olurmusunuz

Eski 13-01-2012, 01:41   #34
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Mithat bey, bu bölüm ceviz kurutması hakkında. Cevizle ile ilgili soruları ceviz yetiştiriciliği bölümünde sorsanız iyi olacak. Böyle konu dağılıyor, bilgiler karışıyor.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 14:28   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2012
herkese slamlar benim bu konuda bir fikrim var ben tekstilciyim parça yıkama kazanları var yatay tamburlu bunlar buharla ısınıyor buna buhar deilde sıcak su sistemiyle yanı kalolifer misali aynı suyu devridaim ettirerek olabilir **** elekrikli rsinsdanla ısıtılabilir

plotelli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 14:30   #36
Yeni Üye

necip bey bence dolap deil yavaş dönen bi tambur daha iyi diye düşünyom

Eski 04-01-2013, 05:32   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2012
Ben size basit bir yöntem sunmak istiyorum,yakında internet sitemiz de açılacak ve daha detaylı bilgiyid orada vereceğim,30 metrekarelik bir oda ,50 cm raf arası 4 katlı ahşap raf genişlik 70 cm,kapı girişi hariç çepeçevre raf yapın ve ortada bir soba kurun,ortamı sürekli 40 derecede tutmaya çalışın,raflardaki cevizleride bir ahşap mastar tahtası ile günde 2 kez karıştırın,Amerika da bu yöntem kullanılıyor ve maliyet te çok düşük,hızlı ve sağlıklı bir kurutma sistemidir,

ncp1963 ve ladikli beğendi.
agma tarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 19:50   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2008
Merhabe,
Yazılanları okudum.Benimde böyle bir kurutmaya ihtiyacım olacak.Anlatılanlar olabilir.Ben daha basit bir şey düşünüyorum.Deneyeceğim.Cevizler plastik kasalara veya metalden yapılmış delikli tavalara tek sıra yerleştirip depoya dizmek.Odadaki nem bir klima vasıtasıyla almak suretiyle cevizdeki nemide alınabileceğini düşünüyorum.Gerekirse birde vantilatör konabilir.

salih parlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 08:17   #39
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salih parlar Mesajı Göster
Merhabe,
Yazılanları okudum.Benimde böyle bir kurutmaya ihtiyacım olacak.Anlatılanlar olabilir.Ben daha basit bir şey düşünüyorum.Deneyeceğim.Cevizler plastik kasalara veya metalden yapılmış delikli tavalara tek sıra yerleştirip depoya dizmek.Odadaki nem bir klima vasıtasıyla almak suretiyle cevizdeki nemide alınabileceğini düşünüyorum.Gerekirse birde vantilatör konabilir.
bu sistemde olabilir fakat bunun için zaman lazım yani bir parti cevizi belki bir haftada kurutursunuz sicaklık ve cevize hareket vererk işlem bi kaç saate düşer birde bu iş için büyük mekan lazım yani bina

Eski 22-01-2013, 08:18   #40
Yeni Üye

yani yatay bir tamburla 200kg malzemeyi birkaç saatte kurutursun belki yarı kavrulmuş

Eski 22-01-2013, 09:10   #41
Ağaçsever

mitat10's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2011
cevizve fındık kurutma makinası

Arkadaşlar bu makina sıcak hava üflemeli ve üsteki motorla karştırma yapan,ceviz ve fındık kurutma makinası.Belki aklınızda bir çarışıma faydası olabilir.Name:  macchi5.jpg
Views: 7243
Size:  30.9 KBName:  image_preview.jpg
Views: 7412
Size:  30.9 KB

mitat10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 13:21   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mitat10 Mesajı Göster
Arkadaşlar bu makina sıcak hava üflemeli ve üsteki motorla karştırma yapan,ceviz ve fındık kurutma makinası.Belki aklınızda bir çarışıma faydası olabilir.Eklenti 363417Eklenti 363418
Bu makinaları Türkiye'de yapan bir firma yokmudur.?

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 11:19   #43
Ağaçsever

mitat10's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Bu makinaları Türkiye'de yapan bir firma yokmudur.?
Benim araştırmama göre yok.Trabzon ticaret borsası bu makinalardan almış.Onlarda yanılmıyorsan İtalya dan almışlar,fındık üreticileri için,kayıtlı üreticilerine ücretsiz kurutma yapıyorlar. Kaliteli Fındık Projesi 2012 Trabzon 2012

mitat10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 12:07   #44
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bu makinayı ben bile yapmayı gözüme kestirirken türkiyede bu neden yapılamaz anlayamıyorum, arz telep meselesimidir açaba,
Yapılamayacak bir makina değil yapılabilir, gönende ve türkiyenin başka yerlerinde daha kapsamlı olan çeltik kurutma makinası yapılabilirken bu makina rahatlıkla yapılabilir, ama maliyeti ne olur bilemem, büyük bahçe sahipleri için maliyeti önemli olmayabilir, bizim gibi küçük bahçe sahipleri için maliyeti önemli pire için yorganı yakmayalım.
Bu makinanın küçüğünü yapmayı baya gözüme kestiriyorum ama makinanın çalışmasını görmek lazım nasıldır ne nedir.

Bu konuyu makina mühendisi fabrika sahibi yapılamayacak makinaları yaparak ün kazanmış bir tanıdığım var ona bir bahsedeyim bakalım ne diyecek. hiç bir şey olmasa dahi Belki küçüğünü yapmak için biraz fikir çalarım.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 12:37   #45
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Sizin ceviz kurutma olarak düşündüğünüz tamburlu ayçekirdek kavurma makinası gibi bir şey o zaman.Bizler kamanda kurutmayı şöyle yapıyoruz.İnşaat ta kullanılan kum eleme telleri var,biz bu tellerin etrafinı ahşap tahta ile çerçeveleyip altlarına 50-60 cm ayakla yukarıda tutuluyo 3-4 saat burada kurutulduktan sonra gölge yerde hava sirkülasyonu olan yerde 2-3 bekletip bez veya file torbalara alınır.Pazarlamaya hazır halde bekletilir.

ncp1963 beğendi.
arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 19:53   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Sizin ceviz kurutma olarak düşündüğünüz tamburlu ayçekirdek kavurma makinası gibi bir şey o zaman.Bizler kamanda kurutmayı şöyle yapıyoruz.İnşaat ta kullanılan kum eleme telleri var,biz bu tellerin etrafinı ahşap tahta ile çerçeveleyip altlarına 50-60 cm ayakla yukarıda tutuluyo 3-4 saat burada kurutulduktan sonra gölge yerde hava sirkülasyonu olan yerde 2-3 bekletip bez veya file torbalara alınır.Pazarlamaya hazır halde bekletilir.
telin etrafının çevirdiğiniz tahta yaklaşık kaç cm..cevizleri üzerine tek kat olarak mı seriyorsunuz yoksa 2-3 ceviz üst üste gelecek şekilde 15-20 cm falan mı..

sonra gölge yerde bekletiyoruz demişsiniz öncesinde 3-4 saat açık havada direk güneş görecek şekilde mi kurutuyorsunuz..
kusura bakmayın çok sordum ama daha ayrıntılı yazabilir misiniz rica etsem

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2013, 16:59   #47
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
arkadaşlar herkeske selam bende kurutma makinası yapıyorum sizlerle paylaşmak isterim şuanda proje oluşturuyorum kurutma sistemini güneşten yararlanarak yapmayı düşünüyorum ilk olarak her evde olan güneş enerji sistemi bu sistem kapalı bir ado olacak o odanın içinde güneş enerjisinin su boruları dolaştırılacak oda ise galveniz olacak adanın altı ve iki yan kenarları aliminyum levhalı taş yünüyle izole edilecek odanın üstü ise bakır levha olacak ve güneye bakacak odanın içinde oluşan sıcak hava fan ile cevizlerin bulunduğu odaya aktarılacak burada kurutma işlemi yapılacak bu sistemde PLC kullanacağım (programlanabilir lojik kontrol )

karaçepiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2013, 21:18   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2013
Sayın Lilium:
Yeni bir kurutma sistemi fikri olarak :
Tunel tipi sebze yıkama makinaları vardır. Bir taraftan sebzeyi koyarsınız yaklaşık 2 m. kadar bir mesafede bir palettin uzerinde kayarak diger taraftan yıkanmış malzemeler çıkar.. Bu makinanın tabanına, yanlarına ve tavanına resistanslar yerleştirilerek cevizler bir taraftan kasalı olarak sürülüp diger taraftan kurutulmuş ceviz çıkar. Bu sistemin iyi tarafı ince kabuklu cevizleri hırpalamadan kırmadan kurutmuş oluruz..

TABANLI Kasa Ykama Makinalar, Sele Ykama, Baks Ykama, Palet Ykama, Termobaks Ykama, Tepsi Ykama, Tava Ykama, Kalp Ykama, Endstriyel Ykama Makinalar

atika1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2013, 23:33   #49
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atika1974 Mesajı Göster
Sayın Lilium:
Yeni bir kurutma sistemi fikri olarak :
Tunel tipi sebze yıkama makinaları vardır. Bir taraftan sebzeyi koyarsınız yaklaşık 2 m. kadar bir mesafede bir palettin uzerinde kayarak diger taraftan yıkanmış malzemeler çıkar.. Bu makinanın tabanına, yanlarına ve tavanına resistanslar yerleştirilerek cevizler bir taraftan kasalı olarak sürülüp diger taraftan kurutulmuş ceviz çıkar. Bu sistemin iyi tarafı ince kabuklu cevizleri hırpalamadan kırmadan kurutmuş oluruz..
Ceviz için bu sistem uygun olmayacağı düşüncesindeyim. Bu sistemde çok yüksek ısı ister, kısa sürede yüksek ısı, ceviz çok yüksek ısılarda kurutulmadığını hatırlıyorum, Hem küçük bahçeler için büyük külfet.

Yeni bir şeyler öğreniyorum bu yıl deneyeceğim, basit ve kolay bir yöntem bakalım olacak mı deneyimlerimi de paylaşacağım.

Eski 17-09-2013, 12:33   #50
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaçepiş Mesajı Göster
arkadaşlar herkeske selam bende kurutma makinası yapıyorum sizlerle paylaşmak isterim şuanda proje oluşturuyorum kurutma sistemini güneşten yararlanarak yapmayı düşünüyorum ilk olarak her evde olan güneş enerji sistemi bu sistem kapalı bir ado olacak o odanın içinde güneş enerjisinin su boruları dolaştırılacak oda ise galveniz olacak adanın altı ve iki yan kenarları aliminyum levhalı taş yünüyle izole edilecek odanın üstü ise bakır levha olacak ve güneye bakacak odanın içinde oluşan sıcak hava fan ile cevizlerin bulunduğu odaya aktarılacak burada kurutma işlemi yapılacak bu sistemde PLC kullanacağım (programlanabilir lojik kontrol )
Çalışmalarınızda başarılar dilerim Sn karaçepiş. Kurutma sırasında nem kontrolünün önemli olduğunu unutmayın. Madem PLC kullanma imkanınız var, bir de nem sensörü edinmeyi unutmayın. Nemi de bir kondansatör vasıtası ile hapsedebilirseniz tadından yenmez.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 18:30   #51
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
teşekkürederim sn çamtepe bügün ataman çiftliğini aradım oradaki sistem hakkında bilgi aldım kurutma sistemi dünya sıtandarlarında %8 miş ona göre nem sensörünü kullanacağım artık.

karaçepiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 00:25   #52
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster

Yeni bir şeyler öğreniyorum bu yıl deneyeceğim, basit ve kolay bir yöntem bakalım olacak mı deneyimlerimi de paylaşacağım.
Ben basit ve kolay bir yöntem dedim ama aslında bu işin ustadı osman abim (osman 45)

Yöntem ise vakumlamayla kurutma.

Ben kendisinden duyduğum kadarıyla bana basit gibi geldi, kendisi bu sayfayı görür ya da davet edersek en doğrusunu ondan öğreneceğiz.

Ben bugün denemeye başladım makinada soyduğum cevizleri 3 saat kadar süzülmelerini bekledikten sonra vakumlu poşe de koyup vakumladım , poşeti cevizler mi deldi benmi deldim anlayamadım daha sonra tekrar poşet alıp bu defa bez kumaştan torba dikip cevizleri önce bez torbaya sonra poşete koyup vakumladım,

Bana dediği iki üç saate kadar buharlaşma oluşaçak su birikmesi de olabilir su birikmesi olursa suyu boşaltıp tekrar vakumlayacaksın.

Sanıyorum saat 20,30-21 gibiydi vakumladım ve şu an saat 1,20 poşedi kontrol ettiğimde poşette bir buharlaşma nem olduğunu gözlemledim.

Name:  Resim 088.jpg
Views: 2972
Size:  51.1 KB
Poşedin ön yüzü ve arka yüzü.
Name:  Resim 089.jpg
Views: 2973
Size:  32.8 KB

Sabah neyle karşılaşacağım çok merak ediyorum, Asıl merak ettiğim bu nemlilikteki ceviz vakumlamayla nasıl kuruyacağı.

Vakumladıktan sonra tarttım 12 kilo 20 gram, bakalım sonuçda ne kalacak.

Kendisinden öğrendiğime göre en sağlıklı kurutma ve muhafaza şekli bu olduğu yolundaydı, hasada bir hafta on gün kadar daha var bu denemem sonucunda iyi bir sonuç elde edebilirsem tüm cevizlerimi bu yöntemle kurutacağım.

Osman abi yanlış cümleler kurduysam düzeltirsen sevinirim.

Eski 18-09-2013, 00:45   #53
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaçepiş Mesajı Göster
kurutma sistemi dünya sıtandarlarında %8 miş ona göre nem sensörünü kullanacağım artık.
Kurutma sistemi dersek yanlış anlaşılma olur,

Cevizde kalması gereken idaal nem miktarı %8 olmalı.

Eski 18-09-2013, 07:41   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Patentini alacaktık Nail kardeşim. Şaka şaka.

Yazdığın her kelime doğru.

Bu kadar sürede buharlaşıp tekrar yoğunlaştığını görmek beni de şaşırttı. Demekki elektrik süpürgen oldukça güçlü imiş. Emme ağzını aşağıya getirmen iyi olmuş. O durumda iken sabah tekrar vakumlarsan toplanan suyu da alabilirsin.

Tüm çuvalın oldukça soğuduğunu göreceksin. Buharlaşma ısısını etrafından alamayınca bizzat kendinden almak suretiyle soğur. Güneşte ısıtma imkanın olsa daha iyi sonuç alırsın. Hani güneş altında kurutmanın sakıncalı olduğunu söylüyordun deme, bu durum farklı.

Bu yöntemin diğer yararı mantar ya da bakteri oluşması ve yaşamasının imkansız olduğu bir ortam olmasıdır. Bu durumda aflatoksinden söz dahi edilemez.

Bazı arkadaşlar 100-105 derecede kurutmanın olabileceği gibi bir yanlışa kapılıyorlar. Aman sakın. Yabancı yayınlarda bu rakamlar vardır ama, o fahrenayt derecedir. Bizim kulllandığımız derece ise santigrattır ve 100 fahrenayt yaklaşık 40 santigrata tekabül eder. 40 derecenin üzerinde cevizdeki yararlı Omega3 ve Omega6 yağları zarar görür ve cevizde acıma denen olay başlar.

Her şey gönlünüzce olsun.

Lilium ve kasap.94 beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 08:10   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Cevizi vakumlayarak kurutmak bence çok mantıklı bir yöntem, bunun teknik izahını şöyle yapmak isterim. Yanlışım varsa lütfen düzeltin.
Poşetin içine konulan ceviz vakumlandığında ceviz ile poşet arasında hava kalmaz, cevizin içinde ve dışında basınç farkı oluşur dolayısıyla içindeki basınç dışarıya doğru itme kuvveti oluşturur ve suyunu gözeneklerden dışarıya atar bundan dolayı poşette nemlenir.
Bu sayede omega3 ve omega6 yağlarıda zarar görmez.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 09:42   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Cevizi vakumlayarak kurutmak bence çok mantıklı bir yöntem, bunun teknik izahını şöyle yapmak isterim. Yanlışım varsa lütfen düzeltin.
Poşetin içine konulan ceviz vakumlandığında ceviz ile poşet arasında hava kalmaz, cevizin içinde ve dışında basınç farkı oluşur dolayısıyla içindeki basınç dışarıya doğru itme kuvveti oluşturur ve suyunu gözeneklerden dışarıya atar bundan dolayı poşette nemlenir.
Bu sayede omega3 ve omega6 yağlarıda zarar görmez.
bunla birlikte su"yun kaynama derecesi ortamın basınçı ile dogrudan baglıdır. denis seviyesinde (basınc-1 BAR) kaynama-buharlaşma 100C de olur iken yuksek yerlerde BASINCIN düşmesiyle kaynama noktası düşer. yapay ortamda basıncı düşürmeyle kaynamayı oda sıcaklığında yaptırabiliriz!

wakumlanan poşeti güneşe cıkarırsak basınc düşüklügü nedeniyle ısı takwiesi olmadan kaynama ve ısı kaybı olan poşeti ısıtmış olup buharlaşmanın dewamını saglamış oluruz.
örnek(rakamlar örnek-kafadan);basıncı 0,4atmoswere düşürdük, kaynama 40 dereceye düşdü, yogun buharlaşma cevizlerden ısı "calar" ve sıcaklık 18 dereceye düşer-buharlaşma yavaşlar, yugun buharlaşma olmaz-kuruma olmaz. ısı takwiyesı olursa kuruma kesilmez.

bu işin teorisi. diger yarısı kendi doğrularımızı deneyıp bulup kendımıze uyarlamak.

düşünüyorum da buharlaşmadan poşetın basıncı tekrar yükselebilir mi ? özellıkle kücük poşetlerde wakum kapasitesi az olan yerde, bir kac saat arayla vakumu tazelemek gerektirmez mi acaba?

Saygılar
Atilla Efraim

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 10:44   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Termodinamiği bilen arkadaşlar bilgi paylaşımında bulunmuşlar. Teşekkür ederiz.

Lilium un yaptıkları bir ön denemedir. Geliştirilebilrse ve maliyeti uygun olursa tatbik safhasına geçilebilr.

Lilium beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 11:00   #58
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Termodinamiği bilen arkadaşlar bilgi paylaşımında bulunmuşlar. Teşekkür ederiz.
Sayın OSMAN45,teşekkür ederim.

Fikirler ve bilgiler paylaşılırsa ancak o zaman doğru ve ideal sonuca ulaşılır.

Lilium ve OSMAN45 beğendi.
Eski 18-09-2013, 11:07   #59
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster

düşünüyorum da buharlaşmadan poşetın basıncı tekrar yükselebilir mi ? özellıkle kücük poşetlerde wakum kapasitesi az olan yerde, bir kac saat arayla vakumu tazelemek gerektirmez mi acaba?
Saygılar
Atilla Efraim
Bir müddet sonra cevizin iç basıncı ile dıştaki basınç dengelenecektir ve buharlaşma sona ermiş olur. Poşetin ağzı açılıp nem oranı kontrol edilir ve istenilen nem oranına ulaşmadığı görülürse tekrar vakumlanır.
Sonucu ancak deneyerek elde ederiz.

Sayın lilium'a ve OSMAN45'e kolay gelsin derim.

Lilium, OSMAN45 ve karabuz beğendi.
Eski 18-09-2013, 13:20   #60
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bu konuyla ilgili olarak sayın osman45 daha önce bir başlık da yazmaya başlamıştı, yanlış anlaşılma ya da bir kırgınlık sonucu yazılarına ara vermişti konuşulup sorun çözüme kavuştu, ve kendisinden rica ettim abi bu konuyu yazmalısın benim oldum kadar bir çok ceviz yetiştiricisi bu konularla ilgili çare arıyor bir kişiye faydalı olabilirsek bir şey öğrenip öğretebilirsek bundan daha güzel mutluluk olmaz,paylaşımlarından dolayı kendilerine bir kez daha teşekkür ederim.

Ama lütfen, bazı konu başlıklarında olduğu gibi bu konu başlığında da sataşmalara dalaşmalara mahal vermeyip bilgisi olan fikri olan olumlu yönde paylaşımımızı sürdürelim, katılımcı arkadaşlardan ricam budur.

Konuya ayrı başlık mı açsak açaba? en iyisini yöneticilerimiz bilir nasıl uygun görürseler öyle yapalım.

Konumuza dönecek olursak.

Sabahtan işlerimden dolayı bakamamıştım az önce poşedi kontrol ettim ve aynen dediğiniz gibi poşet hafif şekilde hava oluşarak poşet gevşemiş, (Su birikintisi göremedim) bu hava oluşumunu söylememiş olsaydınız poşedin hava aldığını düşünecektim.

Tekrar vakumladım, paket taş piriket gibi oldu,

Vakumlamayı bir kutu içerisinde yapsak paketler çok düzgün olacak, yani demek istediğim hepsinin aynı ölçülerde olması depolamada da istiflemek muazzam olacak üstüste koyabildiğin kadar koy düzgün bir şekilde sırala, yer olarak da daha az yer kaplar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024