agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-09-2013, 14:10   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Krşehir için bence kaman5 kaman1 chandler maraş18 cevizleri uygun.Ayrıca yerli sertifikası olmayan ama verimli çeşitlerde var Bahçemde bahsettiğim cevizlerden başka sertifikasız tohumdan yetişen (tohumdan olduğu için geç verdi 5.yılda 2 kilo) güzel çeşitlerde var.

yolgezer2001 ve bulgur beğendi.
06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2013, 14:14   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
herkeze iyi çalışmalar, bol kazançlar dilerim.
yeni kuracağım bahçe için kayseri, karasal iklimde 1125 rakımda yetiştirilecek ceviz türü ne olabilir.
chandler benim bulunduğum yere uygun olurmu.
vereceginiz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

övünç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2013, 14:29   #33
Ağaç Dostu

sayın övünç bence chandler kayseri için doğru seçim değil.Maraş 18 Kaman 1 Kaman 5 Bilecik uygun olur.

Eski 01-10-2013, 15:20   #34
Yeni Üye

06 doğacı verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. maraş 18 dikimden yaklaşık kaç yıl sonra verime biner. en verimli döneminde yaklaşık kaç kilo ürün verir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Eski 01-10-2013, 20:01   #35
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi övünç Mesajı Göster
06 doğacı verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. maraş 18 dikimden yaklaşık kaç yıl sonra verime biner. en verimli döneminde yaklaşık kaç kilo ürün verir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.
Sayın Övünç, 2009 Yılı Mart Ayında diktiğim maraş 18 lerden hala 2 avuç meyve alamadım (5. yaşında) Altıncı yaşında ve daha ileriki zamanlarda ne olur onu zaman gösterecek. Benim bahçenin rakımı 1050 Komşu köyde yaklaşık 15 yıllık maraş 18 ağacı olan (bertiz kalaycı cinsi diye de biliniyor) tanıdığım bu yıl 35 kg verim aldığını söyledi. Ayrıca Maraş 18, Chandler, Sütyemez 1, Altay 1, Kaman1 ve Franquette’den oluşan ceviz bahçem sayfasında şu ana kadar yaptıklarımı ve gözlemlerimi paylaştım.

övünç ve acemi25 beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 08:27   #36
Ağaç Dostu

Sayın h.doğan ben iç anadolu için çeşit söylerken verimden çok en uygun çeşidi düşünerek uygun olacak çeşitleri yazdım.Benim 20 yaşında tohumdan büyümüş cevizim var.Yaklaşık 7 sene kadar önce baharda don olayından sonra kurumalar başladı ve en sonunda bu sene cevizi kökten kesip çeşit değiştireceğim.

övünç beğendi.
Eski 02-10-2013, 09:26   #37
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 06doğaci Mesajı Göster
Sayın h.doğan ben iç anadolu için çeşit söylerken verimden çok en uygun çeşidi düşünerek uygun olacak çeşitleri yazdım.Benim 20 yaşında tohumdan büyümüş cevizim var.Yaklaşık 7 sene kadar önce baharda don olayından sonra kurumalar başladı ve en sonunda bu sene cevizi kökten kesip çeşit değiştireceğim.
Sayın 06doğacı, çeşit önerinizi eleştirmek amacıyla değil, şu ana kadar kendi gördüklerimi belirtmek istedim. Maraş 18 verimsiz demek istemiyorum sadece 5. yılda 2-3 kg da olsa meyve alamadım dedim. Gerçek verim durumunun 2-3 yıl sonra net olarak görebileceğimi düşünüyorum. Maraş 18 i dikerken sadece satan ve tescilini yapanların beyanına göre dikmiştim. Dikipte gören birini bulamamıştım o zaman. Nasip bakalım. Selamlar

ladikli beğendi.
Eski 02-10-2013, 10:20   #38
Ağaç Dostu

Sayın h.doğan benim bahçemde 3 yaşında kalaycı çeşidi var.Yalnız tam bakımı yapılmadı.Dibini ayrıktan kurtaramadım ve tabanı sert zemine ektim gelişimi yavaş oldu.Uygun bir kriter olduğunu düşünmüyorum ama cevizlerin içi beyaz ve lezzetli.Ayrıca iç anadolu ikliminede uygun.

Eski 02-10-2013, 15:13   #39
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Sayın h.doğan benim bahçemde 3 yaşında kalaycı çeşidi var.Yalnız tam bakımı yapılmadı.Dibini ayrıktan kurtaramadım ve tabanı sert zemine ektim gelişimi yavaş oldu.Uygun bir kriter olduğunu düşünmüyorum ama cevizlerin içi beyaz ve lezzetli.Ayrıca iç anadolu ikliminede uygun.
Bunlar 2009 Mart dikimi gelişimleri iyi bence ama üzerinde tek meyve yok. Önümüzdeki sene daha net konuşabilirim. Ayrıca olanlarında sadece sürgünün ucunda vardı Sütyemez Hocayı telefonla aramıştım yan dal verimi yüzde 80 diyordunuz ancak sadece sürgün ucunda var diye, "genç fidanlarda bu şekilde, olgunlaştıkca yan dal verimi artıyor" dedi. Yan dal verimi konusunuda, verim durumunuda bir kaç yıla kadar anlarız bakalım nasipse.

Asıl eklemek istediğim resimdeki ağaç daha büyüktü ancak daha önce eklediğim için eklenmiyor. Bu resim haziranda çekilmişti şu an çok daha büyük ağaçlar.

Eklenen Resimler

Eski 02-10-2013, 15:46   #40
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal61 Mesajı Göster
soğuk bölgeler için şebin bilecik ve tokat1 dikebilirsiniz sıcak bölgeler için yalova1,3 dikebilirsiniz yabancı çeşit önermiyorum
Yapmayın kaman1 şu an türkiyenin karasal iklime dayanıklı iç verimi yuzde 65 yazmayım diyorum gene duramadım.

serdar1, Lilium, Musti ve 3 kişi beğendi.
arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 15:52   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Ya hala yalova yazıyorsunuz bide Maalesef Maraş-18 verime geç yatar... ayrıca da çok erken uyanmak gibi de bir sorunu var. Uzak durmak lazım. Kaman-1 olabilir ama konyada 1300 rakımda 6 yaşında Chandler var bunuda unutmayınız??

Hamdi Ayhan beğendi.
chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 15:31   #42
Yeni Üye

Arif hocam, derin bilgi ve tecrübelerinizle en önemlisi güzel üslubunuzla, siz bu formda yazmazsanız olmaz.
Sanırım sizde chandler türünün karasal iklimde olabilecegini düşünüyorsunuz; ancak chandler için kış döneminde -15'den sonrasında bitkinin stres yaşadığını ve o yıl ürün vermediğini okumuştum, nedersiniz?

Eski 05-10-2013, 20:06   #43
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Arif hocam, derin bilgi ve tecrübelerinizle en önemlisi güzel üslubunuzla, siz bu formda yazmazsanız olmaz.
Sanırım sizde chandler türünün karasal iklimde olabilecegini düşünüyorsunuz; ancak chandler için kış döneminde -15'den sonrasında bitkinin stres yaşadığını ve o yıl ürün vermediğini okumuştum, nedersiniz?
Degerli dostlar ben chanler fidanlarımı ilk diktiğimde sulama işini iyi takip ettim,şimdide gene aynı takip ediyorum,Belki ben bu konuda çok fazla bilgili degilim ama fazla kimyasal gübre kullanmadım fermente edilmiş tavuk gübresi ni daha çok kullanıyorum,fidanı büyütmek çok kolay bir iş ama onu kışa hazırlamak daha zor bir olay ben çhantlerin suyunu agustos 10 keserim bazı arkadaşlar bana katılmaya bilir onada saygı duyarım bu yıl agustos 10 sulamayı kestiğim halde hasatta kaman çeşidinden 7-10 gün sonra hasata geliyor kaman la aynı zamanda hasat olmuyor ama hasat yapmak zorundasın evimin oradaki anaç olarak kullandım çhantler odunlaşmazsa aşı yapımında da sorun oluyor 3 sene önceki -23 derecede ben çhatlerle bir sorun gozlemedim.Buradan yazmıştım arkadaşlar yabancı cevizlerin sulamasını 10 ogustosta kesin diye ama bazı arkadaşlar bunu fazla dikkate almadılar,bugun bahçeyi gezdim uç sürsünleri çok güzel odunlaşmış soguk zararı hiçyok gibi yani hiç sitres yaşamadı benim ağaçlarım desem yalan olmaz.Saygılarımla

Hamdi Ayhan ve acemi25 beğendi.
Eski 05-10-2013, 20:27   #44
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Degerli dostum buyumuş ağaçları kesmeden aşı ile çeşid degiştirseniz olmazmı,oluşan govdelere zarar vermeseniz bence dah iyi olur.

Eski 07-10-2013, 10:04   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
herkeze iyi çalışmalar, bol kazançlar dilerim.
yeni kuracağım bahçe için kayseri, karasal iklimde 1125 rakımda yetiştirilecek ceviz türü ne olabilir.
chandler benim bulunduğum yere uygun olurmu.
vereceginiz cevap için şimdiden teşekkür ederim.
chandler bence uygun değil şebin, bilecik, kaman, maraş18 olabilir

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 11:03   #46
Ağaçsever

kurtkus's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Değerli arkadaşlar.14 yıl önce Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde dikmiş olduğum 5 dönüm cevizliğim var.İlçe tarımın önerdiği ve bana sattığı tüplü fidanlardan ''şebin,bilecik ve kaman ''türlerini diktiğimi sanıyordum.6:yılında ilçemizde organik meyvecilikle ilgili çalışmalar başlattık.Bu çalışmalar kapsamında Türkiye'de cevizcilik üzerine marka olmuş bir bilim adamını ilçemize getirdik(ismini bilerek yazmadım).Cevizlerin tek tük veren örneklerinden götürdüm.İriliklerine babam bayılıyordu,ama iç dolgunluğu yok ya da kavruktu.Hoca ilçe tarım müdürünün yanında bu yalova türlerini size kim önerdi diye sordu.Ben de önerinin de ötesine giderek ilçe tarımdan fidanları satın aldığımı söyleyince müdüre çok kızdı.Kimden aldınız bu fidanları .sertifikaları nerede diye sordu?İlçe tarım müdürü bir arkadaşının fidancılık yaptığını ve bunları şebin,bilecik ve kaman diye gönderdiğini söyledi.Annemin ''oğlum aha bu yıl verecek ,aha seneye verecek kesme diyerek rica ettiği için'' ağaçları 12 yıl beklettim ve 60 ağaçtan 100 kg mı geçemeyen cevizler topladım.İki yıl önce annemin bir kaç haftalığına ilçe dışına gitmesini fırsat bilerek ağaçların 50 kadarını kestim ve aşıladım.1 yıllık aşıda 70 ceviz topladım.İnşallah daha iyi olacak.Aşıları da en az 150 ağaç gezerek ilkbaharda ,yazın ve meyveyi topladıktan sonraki iç durumu,randımanı,yağ oranı ,soğuğa dayanıklılığı vs gözeterek daha çok yerli cins ve Oğuzlar türlerini tercih ettim.Annem de iyi ki yaptın oğlum Allah razı olsun diyor.Hayırlısı bakalım ,zaman her şeyin ilacı.Bir de kalem tutmayıp sürgün verenlere göz aşısı yaptım ,şu anda bahçede aşı tutmayan ağacım yok.

Eklenen Resimler

Düzenleyen kurtkus : 09-03-2014 saat 17:22 Neden: fotoğraf yükleme
kurtkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2013, 17:48   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2013
öncelikle herkese selamün aleykum aksarayda rakım olarak 1.200m yükseklikte kış soğuğu -15 ila -17 dereceleri gören arpa buğday mercimek fiğ nohut çavdar gibi ürünlerin yetiştirildiği kıraç bir arazide ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum yüzey suyunun olduğu artezyen kuyunun olmadığı bir arazi toplam 86.500m2 ilk etepta 10.000m2 dikim için. şimdi
1-hangi tür ceviz hangi tür tozlayıcı
2-kaç metreye kaç metre
3-bu iklim kuşağında dikim için en uygun ay
4-toprağın işlenme şekli kullanılacak kimyevi gübre, hayvan gübresi
5-su miktarı 250 fidan için
bilen kişilerin uzmanların beni bilgilendirmesini yapılan işin boşa gitmemesi için rica ederim teşekkürler.

mücahid36 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2013, 18:08   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kurtkus Mesajı Göster
Değerli arkadaşlar.14 yıl önce Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde dikmiş olduğum 5 dönüm cevizliğim var.İlçe tarımın önerdiği ve bana sattığı tüplü fidanlardan ''şebin,bilecik ve kaman ''türlerini diktiğimi sanıyordum.6:yılında ilçemizde organik meyvecilikle ilgili çalışmalar başlattık.Bu çalışmalar kapsamında Türkiye'de cevizcilik üzerine marka olmuş bir bilim adamını ilçemize getirdik(ismini bilerek yazmadım).Cevizlerin tek tük veren örneklerinden götürdüm.İriliklerine babam bayılıyordu,ama iç dolgunluğu yok ya da kavruktu.Hoca ilçe tarım müdürünün yanında bu yalova türlerini size kim önerdi diye sordu.Ben de önerinin de ötesine giderek ilçe tarımdan fidanları satın aldığımı söyleyince müdüre çok kızdı.Kimden aldınız bu fidanları .sertifikaları nerede diye sordu?İlçe tarım müdürü bir arkadaşının fidancılık yaptığını ve bunları şebin,bilecik ve kaman diye gönderdiğini söyledi.Annemin ''oğlum aha bu yıl verecek ,aha seneye verecek kesme diyerek rica ettiği için'' ağaçları 12 yıl beklettim ve 60 ağaçtan 100 kg mı geçemeyen cevizler topladım.İki yıl önce annemin bir kaç haftalığına ilçe dışına gitmesini fırsat bilerek ağaçların 50 kadarını kestim ve aşıladım.1 yıllık aşıda 70 ceviz topladım.İnşallah daha iyi olacak.Aşıları da en az 150 ağaç gezerek ilkbaharda ,yazın ve meyveyi topladıktan sonraki iç durumu,randımanı,yağ oranı ,soğuğa dayanıklılığı vs gözeterek daha çok yertli cins ve Oğuzlar türlerini tercih ettim.Annem de iyi ki yaptın oğlum Allah razı olsun diyor.Hayırlısı bakalaım ,zaman herşeyin ilacı.Bir de kalem tutmayıp sürgün verenler göz aşısı yaptım ,şu anda bahçede aşı tutmayan ağacım yok.
allah yardımcın olsun kardeş bende ekmeyi düşünüyorum fidancıar ellerinde ne varsa onu dikin diyo ama sizin başınıza geleni başıma gelmemesi için ne yapmalıyım teşekkürler.

mücahid36 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 21:51   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2010
İyi akşamlar arkadaşlar, ben cevizin yetişebileceği en yüksek rakımı öğrenmek istiyorum. Zira Sivas'ta 1680 rakımda birçok ceviz ağacı biliyorum ve bu ağaçların boyları yaklaşık6-7 m ve iyi denebilecek miktarda meyvalari var. Bu ağaçların türleri acaba ne olabilir?

mahir0502 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 21:56   #50
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mahir0502 Mesajı Göster
İyi akşamlar arkadaşlar, ben cevizin yetişebileceği en yüksek rakımı öğrenmek istiyorum. Zira Sivas'ta 1680 rakımda birçok ceviz ağacı biliyorum ve bu ağaçların boyları yaklaşık6-7 m ve iyi denebilecek miktarda meyvalari var. Bu ağaçların türleri acaba ne olabilir?
belirtmiş olduğunuz rakım ve iklime bakılırsa fernor-fernette olabilir. karasal iklim ve yüksek rakıma fernor ve onu tozlayacak olan fernette tavsiye ediliyor.

arkeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 23:00   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
ceviz rakım

cevizde rakım

Eklenen Resimler

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2013, 10:09   #52
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Bunlar 2009 Mart dikimi gelişimleri iyi bence ama üzerinde tek meyve yok. Önümüzdeki sene daha net konuşabilirim. Ayrıca olanlarında sadece sürgünün ucunda vardı Sütyemez Hocayı telefonla aramıştım yan dal verimi yüzde 80 diyordunuz ancak sadece sürgün ucunda var diye, "genç fidanlarda bu şekilde, olgunlaştıkca yan dal verimi artıyor" dedi. Yan dal verimi konusunuda, verim durumunuda bir kaç yıla kadar anlarız bakalım nasipse.

Asıl eklemek istediğim resimdeki ağaç daha büyüktü ancak daha önce eklediğim için eklenmiyor. Bu resim haziranda çekilmişti şu an çok daha büyük ağaçlar.
Degerli dostum resimdeki gordugum ceviz agacı için musadenle bir bilgi olarak katkıda bulunmak istiyorum belki yadımcı olurum diye resimdeki ceviz fidanının bir budanması gerekiyor diye düşünüyorum gençlik buyumesi durdurularak agacın yan dal yapmaları saglanırsa daha çabuk ve daha çok meyve alaınabilir saygılarımla

Eski 04-11-2013, 10:14   #53
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arkeo Mesajı Göster
belirtmiş olduğunuz rakım ve iklime bakılırsa fernor-fernette olabilir. karasal iklim ve yüksek rakıma fernor ve onu tozlayacak olan fernette tavsiye ediliyor.
Dgerli dostum o ağaçlar nasıl fernor fernette olabilir arkadaşın dediği 6-7 boyunda imiş ben buradan defalarca sordum en yaşlı fernor bahçesi olan yazsın diye 3-4 yaşında en yaşlı bahçe,o zaman fernor ,fernette TÜRKİYEDE ÇOGALTILIP DAGITILAN BİR ÇEŞİT HERHALDE burada bilgi paylasırken daha dikkatli olunması gerektıgini soylemekte fayda var saygılarımla degerli dostum.

acemi25 beğendi.
Eski 04-11-2013, 10:42   #54
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli dostum resimdeki gordugum ceviz agacı için musadenle bir bilgi olarak katkıda bulunmak istiyorum belki yadımcı olurum diye resimdeki ceviz fidanının bir budanması gerekiyor diye düşünüyorum gençlik buyumesi durdurularak agacın yan dal yapmaları saglanırsa daha çabuk ve daha çok meyve alaınabilir saygılarımla
Sayın Arif GÖÇMEN, tavsiyeniz için teşekkürler. Resimdeki ağaç ve diğer tüm ağaçları mart ayında yüzde 30-40 uç kısmından budamıştım yan dalları patlatmak amacıyla. patlayan yan dallarda meyvesiz doğduğu için sürgünler uzamaya devam ediyor. Kısa meyve dalcıkları oluşmuyor. Chandler gibi değil, chandler de yüzde 30-40 uç kesimi yapıldığında geriye doğru kısa meyve dalcıkları oluşuyor ancak maraş 18 de böyle değil. Aynı yaştaki Maraş 18 in tozlayıcısı bilecikte bile birsürü kısa meyve dalcıkları oluştu, bu sene 30 adet meyve aldım. Bunlar tamamen benim gözlemim yanlışım varsa lütfen düzeltin sizlerden öğrenecek çok şeyimiz var. Saygılar

Eski 06-11-2013, 20:50   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2013
arkadaşlar merhaba konya hadim ilçesinde yaklaşık 1650-1700 metre yükseklikte yüzde 40 eğimde arazi için ne tarz ceviz önerirsiniz tozlayıcı ne olmalı?

gokhan_42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2013, 13:39   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2013
Sayın üyeler;Malatya'da 1050 metre rakımda chandler cinsi ceviz fidanı diktim.İlk kışa gireceğiz burda kışın -25 lere kadar soğuklar görülebiliyor.Fidanlarımı kıştan nasıl korurum fidan sayısı 400 civarı bildiğiniz bir yol varsa yardımcı olun lütfen.

İhsan Kocatürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2013, 17:43   #57
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İhsan KOCATÜRK Mesajı Göster
Sayın üyeler;Malatya'da 1050 metre rakımda chandler cinsi ceviz fidanı diktim.İlk kışa gireceğiz burda kışın -25 lere kadar soğuklar görülebiliyor.Fidanlarımı kıştan nasıl korurum fidan sayısı 400 civarı bildiğiniz bir yol varsa yardımcı olun lütfen.
sayın ihsan bey bende 1350 rakıma chandler diktim.ben çözüm olarak fidanları su bazlı plastik boyayla boyadım.ben resimdeki fidanları 15 ağustosta dikmiştim hala yaprakları yemyeşil daha uyumaya niyeti yok gibi.sen fidanları açık köklü olarak yenimi diktin.yoksa seninkindede yapraklar varmı.belki burda tecrübeli arkadaşların başka tavsiyeleri olabilir.

Gardenias beğendi.
44baba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2013, 20:18   #58
Ağaçsever

Sayın 44 baba;ben mart ayının başında açık köklü diktim.Benim fidanlarda yeşil ama sararma başladı.Üzmek istemem ama boya çok mantıklı gelmedi sebep şu neticede kimyasal madde inşallah zarar vermez.

eenisel beğendi.
Eski 09-11-2013, 22:10   #59
Ağaçsever

Ceviz fidanlarını kıştan koruma

Değerli üyeler;yaklaşan kış mevsiminde ceviz fidanları donmasın diye ne yapabiliriz?

Eski 11-11-2013, 07:38   #60
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
1 lt su bazlı beyaz boya ile 1 lt suyu karıştırarak fidanlarınıza sürmenizi tavsiye ettiler ancak siz bunu kabullenmediniz. toprak analizlerinize göre gübrelemesini iyi yaptıysanız ağacınız daha dayanıklı güçlü olacaktır.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceviz, elazığ

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024