agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni512Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-07-2013, 21:40   #1
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Maraş 18, Chandler, Sütyemez 1, Altay 1 ve Franquette’den oluşan ceviz bahçem

...

Düzenleyen hdoğan : 02-08-2019 saat 08:48 Neden: Resimdeki ağaç cinsini düzeltme
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2013, 21:50   #2
Ağaç Dostu

nesli60's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
maşallah cok güzellerim inşallah ürünleriniz bol olur bizde artık kışlık cevizimizi size sipariş veririz ALLAH utandırmasın ve ürün bollugu versin..ellerinize saglık resimdeki oglunuz mu? cok tatlı maşallah..

orion1988 ve hdoğan beğendi.
nesli60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2013, 22:27   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2013
Sayın hdoğan Allah nazardan saklasın. Sizde eğer tecrübelerinizle (biz) genç ve tecrübesiz arkadaşlara ışık tutarsanız seviniriz.

hdoğan beğendi.
bulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 08:37   #4
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Maraş 18 (47 Adet), Chandler (5), Sütyemez 1 (3), Altay 1 (3), Kaman 1 (1), Franquette (1) ve aşısız ceviz (15)'den oluşan (aşısız olanlarıları tohumdan yerine ekmiştim bir ay sonra chandler'e aşılayacağım ) ceviz bahçemi 2009 yılından itibaren oluşturmaya başladım. Nasipse emeklilikte vakit geçirmek için hazırladığım bu bahçenin şimdiden büyük faydasını gördüm. Senelik izinlerde ve bazı hafta sonlarında yoğun ve stresli iş ortamından uzaklaştırıyor, dinlendiriyor beni. Bu siteyi birkaç aydır takip ediyorum ve çok faydasını gördüm. Siteyi hazırlayanlara ve tecrübelerini bilgilerini paylaşanlara teşekkür ediyorum.
Maraş 18 (Rakım 1050)
Hayırlı olsun sayın Hdoğan, bol ürünler dileriz. Fidanların da gelişimi çok güzel olmuş göründüğü kadarı ile.

Son resimde bakteriyel yanıklık var, bilginize.

Çamtepe

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 09:53   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
hayırlı olsun, allah yardımcınız olsun.

hdoğan beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 10:21   #6
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Çok sağolun. Bakteriyel yanıklık küçük cevizde mi? (altay) bilgilendirme için teşekkürler.
Merhabalar

Bu resimdeki siyah leke bakteriyel yanıklıktır. Bu sürgün karardığı yerden ölecek kışa doğru. Budama yaptığınız makası dezenfekte etmeyi unutmayın.

Saygılar

Eski 03-07-2013, 13:17   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2013
Alıntı:
Sayın Çamtepe Kusura bakmayın hastalık konusunda fazla bilgim yok bu hastalık yaprak sapındamı sürgündemi oluyor resimde yaprak sapında görünüyor ilerleyerek sürgünemi geçiyor acaba şimdi herhangi birşey yapmam gerekiyormu? saygılar.
hacı bu resimdeki cevizde hiç bir şey yok keyfine bak..

hdoğan beğendi.
mustafa431 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 15:29   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Sayın hdoğan ,çok güzel bahçe kurmuşsunuz.Bir de her aşamasında alın terinizin olması , olayı daha da güzelleştiriyor.Emeğinize sağlık .İnşallah oğlunuz da sizin gibi ağaç dostu olur.Allah muaffak etsin.

hdoğan beğendi.
orion1988 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 17:09   #9
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Sayın Çamtepe Kusura bakmayın hastalık konusunda fazla bilgim yok bu hastalık yaprak sapındamı sürgündemi oluyor resimde yaprak sapında görünüyor ilerleyerek sürgünemi geçiyor acaba şimdi herhangi birşey yapmam gerekiyormu? saygılar.
Bakteriyel Yanıklık ile ilgili daha önce yazdığım mesajlar şunlar:
Ceviz Hastalıkları
Ceviz Hastalıkları
Ceviz Hastalıkları

Hastalık emareleri görünen alanları resimde işaretledim:
Name:  Görüntü0187.jpg
Views: 23586
Size:  65.9 KB

Sizin vermeniz gereken karar bahçenizi gezip, etkilenen ağaç sayısını tespit edip bu yaz mücadele yapıp yapmamaya karar vermektir.

Eğer etkilenen ağaç sayısı az ise, sonbaharda güzelce dökülen yaprakları temizler, bordo bulamacınızı yaparsınız. Bahar başlamadan budamalar esnasında etkilenen ve kuruyan dallarınızı budar, hastalıklı dalları yakar, budama aletlerinizi her ağaçtan ağaca geçerken dezenfekte edersiniz, üstüne bir bordo bulamacı daha yaparsınız.

Havalar ısınırken sıcaklıklar 10 dereceyi geçtikten sonra ağacın altında ot barındırmazsanız, hem antraknoz hem bakteriyel yanıklık riskini azaltırsınız.

Ayrıca tomurcuklar kabardığında bir, fare kulağı olduğunda iki, bir tane de yapraklar açtıktan sonra olmak üzere üç doz mesajlarda bahsettiğim ilaçlardan uygularsınız. Eğer organik tarım uygulaması yapıyorsanız uygulayacağınız ilacı Regalia SC olarak seçersiniz.

Kolay gelsin.

Eski 04-07-2013, 19:41   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Cok guzel bir bahce , ona ayiracak zaman bulabilmekte apayri bir guzellik . Cesitler arasi yorumlariniz bizim icin onemli ...

m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2013, 13:38   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Bakteriyel Yanıklık ile ilgili daha önce yazdığım mesajlar şunlar:
Ceviz Hastalıkları
Ceviz Hastalıkları
Ceviz Hastalıkları

Hastalık emareleri görünen alanları resimde işaretledim:
Eklenti 423197

Sizin vermeniz gereken karar bahçenizi gezip, etkilenen ağaç sayısını tespit edip bu yaz mücadele yapıp yapmamaya karar vermektir.

Eğer etkilenen ağaç sayısı az ise, sonbaharda güzelce dökülen yaprakları temizler, bordo bulamacınızı yaparsınız. Bahar başlamadan budamalar esnasında etkilenen ve kuruyan dallarınızı budar, hastalıklı dalları yakar, budama aletlerinizi her ağaçtan ağaca geçerken dezenfekte edersiniz, üstüne bir bordo bulamacı daha yaparsınız.

Havalar ısınırken sıcaklıklar 10 dereceyi geçtikten sonra ağacın altında ot barındırmazsanız, hem antraknoz hem bakteriyel yanıklık riskini azaltırsınız.

Ayrıca tomurcuklar kabardığında bir, fare kulağı olduğunda iki, bir tane de yapraklar açtıktan sonra olmak üzere üç doz mesajlarda bahsettiğim ilaçlardan uygularsınız. Eğer organik tarım uygulaması yapıyorsanız uygulayacağınız ilacı Regalia SC olarak seçersiniz.

Kolay gelsin.
Sn Çamtepe peki hemen bugünlerde mücadele yapılabilir mi? Yapılabilirse yöntemi nedir?

Abies e.trojana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2013, 14:40   #12
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sayfanız hayırlı olsun.
Bahçenizin keyfini sevdiklerinizle iyi günlerde sürersiniz inşallah.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 12:39   #13
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sn. hdoğan

Ağustos 15 gibi sulamayı keserseniz yeni sürgünler odunsu hale gelecektir zamanlar, Dolayısı ile kışı daha sorunsuz atlatırlar. Kışın budama zamanı da budama yönteminize göre aşırı uzamış dalları "hizaya sokarsınız".

Bu mevsimde uç alma konusunda ben bir şey söylemeyeyim. Sn. Lilium'un tecrübesine daha çok güvenirim bu konuda.

10 yılın üzerinde Chandler bahçesi olanlar var mıdır bilemem, daha önce Gebze'den bir çiftlik fotoğrafı paylaşılmıştı, belki orası ile bir konuşabilirsiniz.

Selamlar

ladikli beğendi.
Eski 08-07-2013, 14:28   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın hdoğan bahçeniz hayırlı olsun.Benim tavsiyem uzun sürgün dallara ağaçla destek vermeniz.Yalnız iple değil şerit şeklinde kesilmiş bez parçası ile fidanı bir kaç yerinden sıkı olmucak şekilde ağaca bağlamanız.

hdoğan beğendi.
06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 17:11   #15
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sn. hdoğan,

Yeşilken budama kısmına Sn. Lilium cevap vermesini tercih ederim. Onun pratik tecrübesi daha önemli.

Sn. Lilium cevap verene kadar, belki de dalların niye kırıldığına da baksak iyi olur. Sanıyorum vakitsiz dal kırılmalarının fiziksel sebepleri (aşırı hızlı fırtına, hayvan zararları ya da iki ayaklı hayvan zararları) dışarıda bırakırsak iki sebebi olabilir:
- Aşırı azot yüklemesi sonucu dalın fazla büyüyüp odunsu dokuyu yeterince oluşturamayıp kırılganlaşması
- Gövde kurdu ya da bakteriyel yanıklık sonucu dalın zayıflaması.

Eğer burada bu iki durumdan birisi varsa o etmeni de hafifletmeyi denemelisiniz. Bu iki etmen dalı ucundan alsanız da dalın kırılmasına yol açacaktır.

Daha önce de bakteriyel yanıklıklık ile şimdiden mücadele etmenin bir faydası olur mu demiştiniz. Bunu da İlçe Tarım'daki ziraat mühendisleri ile tartışmanız daha uygun olur kanaatindeyim. Sonuçta ilaç uygulaması hastalığın ilerlemesini durdurabilir ama enfeksiyonun çok yayıldığı yerlerde (sizin resminizde işaretlediğim büyük çember) dal kaybı kaçınılmaz diye düşünüyorum. Dolayısı ile eğer mesele kimyasal kullanımı ise ben topa girmiyorum Kimyasal kullanın diyecekse bunu ehli demeli..

Selamlar

Eski 08-07-2013, 19:15   #16
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın hdoğan, öncelikle bahçe sayfan hayırlı uğurlu olsun, iyi paylaşımlar dilerim,

Kök gelişimini iyi yapmış ağaçlara yapılan aşılar doğal olarak güçlü filizlerde yapmaları gayet doğal ve normal bir şey,

Genel olarak
Budamaların ya da tepe vurulmasının bu mevsimde yapılması uygun değildir, fakat sizin durumunuz ya da benzer durumlarda tepe vurulması yapılabilir.

Aşı yapılan anaç güçlü bir kök yapısından dolayı iyi, dinç, uzun filizler verir, bu filizler rüzgarlardan dolayı yaprak ağırlıklarından kırılabilir, bu gibi aşılar bir iki yıl hereklerle desteklenmelidir.

Name:  Resim 048.jpg
Views: 11065
Size:  73.8 KB

İki ağaç da aynı ağaç iki resim arasında tam bir ay var.

Name:  Resim 012.jpg
Views: 10663
Size:  57.3 KB

Aşağıya sağa sola sarkan dallar kesilmemelidir (mart budamasında kesilmelidir) mümkünse bu dallar yukarıya doğru hereklerle desteklenip bağlanmalıdır.

Bazı durumlarda ne kadarda desteklesekte aşılar çok dinç gidiyor up uzun dallar oluşturuyorsa bunları hereklesekte korumak oldukça zor, hem upuzun bir dal olmaktansa tepesini vurup aynı yıl yandallarını oluşturmuş oluruz, (böyle bir durumda haziran ayına kadar tepe kesimi yapılabilir) haziran ayından sonra kesim önermem.
Bu gibi ağaçların sulamalarıda diğerlerine göre erken kesilmeli ki, genç sürgünler pişkinleşip kışa girsinler donlardan etkilenmesinler.

Sözü geçen konuyla ilgili benzer bir durumu önceki sene bir fidanıma uyguladım, fidan güçlü bir şekilde uzuyordu haziranda tepesini kestim ve aynı yıl yandallarını oluşturdu, aradaki farkı görmeniz açısından resimlerini koyuyorum

İkiside aynı yılki fidan üstteki tepesi vurulmayan alttaki tepesi vurulan fidan.

Name:  Resim 062.jpg
Views: 8057
Size:  72.9 KB

Name:  Resim 063.jpg
Views: 8248
Size:  70.5 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 19:48   #17
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Sanıyorum vakitsiz dal kırılmalarının fiziksel sebepleri (aşırı hızlı fırtına, hayvan zararları ya da iki ayaklı hayvan zararları) dışarıda bırakırsak iki sebebi olabilir:
Sayın çamtepe, görüşlerinize katılıyorum tabi ki nedenler arasında bunlarda olabilir, fakat sayın hdoğan durumu farklı onunki aşının tam olarak kaynamadan güçlü bir filiz oluşturarak (büyük yapraklar ve yeşil aksamın oluşmasından kaynaklanan ağırlık ve rüzgar tutması sonucu (daha tam kaynamamış (odunlaşmamış) bölgenin gövdeden ayrılması durumu.

Yarılmalara bir benzer durum ise lider gövdeden çıkan boyunlu gözden oluşan ana yandal, bazı durumlarda bu yandal liderliği alır ve lidere lider olur, ikiside eşit kalınlıklara gelebilir, en fazla bu gibi durumlarda yarılmalar görülür.

Bu gibi durumlar yaşanmaması için lider güçlendirilmeli, bunu da yandalı zayıflatarak başarabiliriz, hiç bir zaman yandal kalınlığı liderin kalınlığını geçmemelidir.
geçerse yarılma görmeniz büyük bir olasılık.

Musti, Çamtepe ve hdoğan beğendi.
Eski 09-07-2013, 08:50   #18
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın çamtepe, görüşlerinize katılıyorum tabi ki nedenler arasında bunlarda olabilir, fakat sayın hdoğan durumu farklı onunki aşının tam olarak kaynamadan güçlü bir filiz oluşturarak (büyük yapraklar ve yeşil aksamın oluşmasından kaynaklanan ağırlık ve rüzgar tutması sonucu (daha tam kaynamamış (odunlaşmamış) bölgenin gövdeden ayrılması durumu.

Yarılmalara bir benzer durum ise lider gövdeden çıkan boyunlu gözden oluşan ana yandal, bazı durumlarda bu yandal liderliği alır ve lidere lider olur, ikiside eşit kalınlıklara gelebilir, en fazla bu gibi durumlarda yarılmalar görülür.

Bu gibi durumlar yaşanmaması için lider güçlendirilmeli, bunu da yandalı zayıflatarak başarabiliriz, hiç bir zaman yandal kalınlığı liderin kalınlığını geçmemelidir.
geçerse yarılma görmeniz büyük bir olasılık.
İşte üstadın yorumu daha bir başka oluyor. Benim yorumlarım aşı sürgünü olmayıp da ağacın aşırı vejetatif büyüme gösterdiği durumlar için diye bir düzeltme yapalım, Sn. Lilium ile biribirimizi tamamlayalım.

Sn. Lilium, bu yaz da yanınıza uğrayamadım henüz.. Bayram öncesi ya da sonrası kısmetse uğramaya çalışıp bir acı kahvenizi içeceğim inşallah..

Hepinize selamlar, saygılar..

hdoğan beğendi.
Eski 09-07-2013, 10:12   #19
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
İşte üstadın yorumu daha bir başka oluyor. Benim yorumlarım aşı sürgünü olmayıp da ağacın aşırı vejetatif büyüme gösterdiği durumlar için diye bir düzeltme yapalım, Sn. Lilium ile biribirimizi tamamlayalım.

Sn. Lilium, bu yaz da yanınıza uğrayamadım henüz.. Bayram öncesi ya da sonrası kısmetse uğramaya çalışıp bir acı kahvenizi içeceğim inşallah..

Hepinize selamlar, saygılar..
Sayın Çamtepe aslında her ikiside vardı sorumda, en alttaki resimde sütyemez bir aşı sürgünü değil, lider dalı uzayıp gidiyor, üstteki resimlerde yer alan maraş 18 de aşıdan dolayı aşırı büyüyen sürgünlerdi. Selamlar

Eski 09-07-2013, 10:15   #20
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Ayrıca aşırı gübreleme (azot) yapmadım erken ilkbaharda ziraatçinin tavsiyesi doğrultusunda üre gübresi verdim birde sonbaharda koyun gübresi vermiştim.

Eski 09-07-2013, 19:29   #21
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın hdoğan, faydalı olabildiysem sevinç duyarım.

Üre gübresi %46 azot oranıyla azot bakımından en yüksek gübredir.

Sayın Çamtepe, kapımızın her zaman açık, acı bir kahvemiz de her zaman bulunur gelin buyrun beklerim.

Düzenleyen Lilium : 09-07-2013 saat 20:19 Neden: cümle düzeltme
Eski 23-07-2013, 10:05   #22
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Birkaç gün önce KSÜ'den Sayın Mehmet SÜTYEMEZ hoca ile görüştüm. Sağolsun merak ettiğim sorularımı cevapladı burdan kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. İlgilenen arkadaşlara faydası olur düşüncesi ile paylaşmak istedim.

Soru: KSÜ'de bulunan ve 2005 yılında 5 yaşında ağaç başına 7-13 kg meyve verdiği belirtilen Maraş 18'lerin 2012 yılı itibari ile ağaç başı verim durum nedir? Maraş 18 için en iyi tozlayıcılar hangi cinslerdir?

Cevap: 2012 yılı itibari ile 12 yaşında olan Maraş 18'lerden 45-55 kg arası verim alındığını (ortalama 50 kg), Tozlayıcıların ise Sütyemez 1 veya Bilecik olarak tercih edilebileceğini ifade etti.

Soru: Maraş 18'in tanıtımında % 70-80 yan dal verimi olduğunun belirtildiği ancak benim bahçemde 5.yılında olan Maraş 18 lerin sadece sürgünlerin ucunda meyve olduğu, bunun nedeni nedir?

Cevap: Maraş 18'in genç döneminde sürgün ucunda verdiği ancak olgunlaştıkça yan dal veriminin belirtilen seviyelere geldiğini ifade etti.

Düzenleyen hdoğan : 24-07-2013 saat 08:58
Eski 23-07-2013, 12:51   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2013
ikinci sorunuzun cevabına birebir şahitim ve bütün ceviz türlerinde geçerlidir... dalları yaşlandıkça daha çok verim veriyorlar...

hdoğan beğendi.
mustafa431 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 15:03   #24
Ağaç Dostu

sayın hdogan koyun gübresini bende cevizlere atmak için tarlaya getirttim.Ancak iyi yanmadığı için zararlı böceklere yuva oldu.Özellikle elma ağaçlarının çiçeklerini yediler.Ben koyun gübresini tavsiye etmiyorum.Güvercin gübresi veya organik tavuk gübresi daha iyi.

Eski 23-07-2013, 15:11   #25
Ağaç Dostu

Ayrıca maraş18 e maraş yöresinde kalaycı deniyor galiba bende 10 tane kadar ektim.4 yaşında üzerinde 15 tane ceviz var yalnız iyi bakılmadı ve ekilen yer çok sert tabakaya sahipti yalnız bu sene fidanlar güçlenmeye başladılar.Gübrelemede yapmamıştım ilk iki sene son iki senedir veriyorum gübreyi.

Eski 23-07-2013, 15:35   #26
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 06doğaci Mesajı Göster
sayın hdogan koyun gübresini bende cevizlere atmak için tarlaya getirttim.Ancak iyi yanmadığı için zararlı böceklere yuva oldu.Özellikle elma ağaçlarının çiçeklerini yediler.Ben koyun gübresini tavsiye etmiyorum.Güvercin gübresi veya organik tavuk gübresi daha iyi.
Sayın 06doğacı, koyun gübresini kullanmadan 6-7 ay önce getirtip (1 traktör) talaşla ve 3 torba güvercin gübresi ile karıştırıp yığın halinde bekletmiştim. Tamamen yanmış durumdaydı. Önceki seneye göre ağaçlar çok daha iyi gelişti. Herhangi bir sakıncasını görmedim. Maraş 18 cevizi, satanların söylediğine göre kalaycı cevizi ve o yörede yetişen cevizlerin olumlu özelliklerinden çalışmalar sonucu (Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından) üretilen ve tescil edilen ceviz.

Eski 12-09-2013, 08:34   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
Alıntı:
Özellikle Sütyemez 1 cinsi (maraş 18 e tozlayıcı) cevizler ve bazı maraş 18 cinsi cevizler bahardan itibaren kesintisiz gelişmeye devam ediyor. Resimler 07 Eylül tarihinde çekildi sürgünler aynı hızla sürmeye devam ediyor. (Sulamayı kestim) Fidanların çoğunda gelişme durdu sürgünler pişkinleşti. Hepsine aynı bakımı yaptım bazılarında sürgün dururken bazıları nerdeyse iki katı sürmeye devam etmesinin nedeni ne olabilir, sürmeye devam etmesinin bir sakıncası varmı?
sayın hdoğan
üylül ayının ilk yarısı itibarıyla sürmeye devam eden sürgünler en son gelişmiş yaprak seviyesinden(tahmini tepe noktasından bir karış aşağıdan) tepeleri kesilerek yerine sutut sürünüz.Bu yapılan uygulamanın amacı sürmeye devam eden dalların kış soğuklarından zarar görmesini engellemek içindir.Bu sayede fidan enerjisini(gelişme gücünü)kesilen noktanın altında kalan kısmına harcayacağından iyi bir odunlaşma yaparak kışa daha hazırlıklı girecektir.saygılarımla.

ibas06 ve hdoğan beğendi.
orkide01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 08:05   #28
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Sayın Orkide01 zaman ayırdığınız ve bilgilendirme için teşekkürler ilk fırsatta sürmeye devam eden fidanları söylediğiniz yerden keseceğim. Selamlar

Düzenleyen hdoğan : 14-09-2013 saat 11:06
Eski 07-10-2013, 20:20   #29
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Maraş 18 le ilgili 5 yıllık tecrübelerim;

1. Sürgünlerin sadece ucunda meyve veriyor (yan dallarda verim % 80 değil)

2. 5.Yılında iyi ihtimalle 3-5 adet ceviz veriyor (7-13 kg değil, zaten sadece sürgün
ucunda meyve veren bir ağacın beşinci yılda 13 kg meyve vermesi imkansız)

3. "Maraş 18, gençliğinde sadece sürgün ucundan veriyor ancak olgunlaştıkça yan
dal verimi yüzde 80 oluyor" (tescil edenlerin ifadesi),
Yan dal veriminin zaten gençlik çağında (ilk 8-10 yıl) önemli olduğu 10 yıldan
sonra zaten hemen her cevizin yan dal veriminin arttığı,

4. Maraş 18 e tozlayıcı olarak Sütyemez 1 den ziyade Bilecik'in daha lezzetli ve verimli
olduğu, aynı zamanda da kuru ceviz olarak değerlendirilebileceği.

5. Chandler'in 1050 rakımda bir önceki ağır kış dahil şu ana kadar zarar görmediği

Yukarıda belirttiklerim 5. yıl itibariyle gördüklerim, 6. yılda veya daha sonraki yıllarda ne olur bilemiyorum nasipse görürüz.

Eski 07-10-2013, 21:59   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
selam sayın hdoğan

tam olarak mevkiiniz neresi maraşın neresinde bahçeniz??

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024