agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni74Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2012, 00:24   #31
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Mevsim itibarı ile bu konu çok popüler olacak. Ben de müsaadenizle bir soru sormak istiyorum.

Biliyorsunuz, yerli çeşitlerimizin çoğu dal uçlarında meyve vermekte. Yani uzayıp giden bir daldan eğer ufak yan dallar türemediyse sadece bir "grup" meyve alabiliyoruz.

Doğrudur yerli çeşitlerimizde uç dallar verim veriyor. Yalnız bazı uzayıp giden dallar gelecek yıl uyanmayan gözler ve cıplak bir gövde oluşturuyor, işte bu tür dalları gelişimlerine göre belli mesefelerden vurmak gerekir ki, hem ağaç taç yapısını küçültmüş oluruz hem yan gözler uyansın, bazen aynı yıl da uyanan gözde meyva verebiliyorlar vermeseler bile gelecek yıl bu oluşan gözlerden bir önceki yıldan çok daha fazla meyva alırsın.

Yani dal uçlarında meyve veren cevizlerden uç alma yaptığımızda kabaca o dalın vereceği meyveyi o sene için öldürmüş oluyoruz. Tabi önümüzdeki sene budanan bu daldan muhtemelen yeni dallar açılacağından bir sonraki sene için bir yatırım oluyor.

Evet aynen öyle, Budanmayan uzayıp giden bir dalda iki veya üç meyva, budanan dalda uyanan gözlerin her birinde iki ya da üç meyva ve daha küçük bir taç yapısı.

Sn. Lilium'un ağaçları Pedro ve Chandler diye biliyorum, dolayısı ile hep yan dallardan verimli çeşitler. Peki yerli çeşitlerimiz için (Yalova, Şebin, vs.) modifye lider budama ve 1/3 oranında uç alma halen geçerli bir budama tarzı mıdır?

Chandler kadar olmasada hele ki, pedro kadar hiç olamaz, evet uç alma kuruyan üst üste geçmiş dalları almak yerli cinslerimiz içinde gereklidir. Yalnız 1/3 oranına ben katılmıyorum, bu oranı ağaçın gelişimine göre budayıcı tespit eder. Gelişi güzel 1/3 diye bir şey olamaz.

Kaynaklardan okuduklarım geçerli olduğunu söylüyor ama ürün alma isteğimiz ile budama arasındaki dengeyi nasıl kurmalıyız?

Zor bir soru, ama önemli bir konu, şöyle anlatmaya çalışayım, Ürün budamaları ağaçın gelişimine göre yapılmalıdır, her (ceviz) ağaçın ürün budaması aynı değildir. Budayıcı ağaçı iyi tanımalı, iyi bir budayıcı ağacın yanına geldiği zaman nasıl bir budama yapacağını bilmelidir.

Ürün budamalarında daima, dinç gelişen ağaç daha hafif, zayıf gelişen ağaç daha sert, orta gelişen ağaç da orta derecelerde budanmalıdır. Bunu tam olarak anlatabilmek anlayabilmek için iyi bir budayıcıyı ve ağacı ağacın gelişimini görerek gözlemleyerek ağacı göstererek anlayabilir ve anlatabiliriz, fotoğraflar videolardan tam olarak anlayabilmek yetersiz kalıyor.

Aşağıdaki resimden de anlatmaya çalışayım. 1 numaralı dalın tepe budamasını yapmazsan ucunda bir iki meyva yapar ve geri kısım çıplak kalır. İki numaralı dal da geçen yıl vurulmamış ama (nedenini bilemem ama mutlaka vardır bir nedeni)o bir şekilde yan gözleri uyanmış ve bu gözlerde bu yıl meyva yapar. Şimdi terciğinizi yapın uç dalda bir iki meyvamı yoksa bu uyanan gözlerin her birinde bir iki meyva mı?

Name:  DSC03229.jpg
Views: 5686
Size:  62.2 KB

Alıntı:
Bu videoların bir de ceviz versiyonu olsa ne güzel olur.
Bu yaz belki oda olur.

Çamtepe beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 05:41   #32
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Bu yaz belki oda olur.
Teşekkürler sayın Lilium, yazdıklarınıza katılıyorum.

Bendeki ağaçlarda daha çok o uzayıp gitmiş dallardan mevcut. Sözde geçen sene "profesyonel" bir budama ekibine budattık, iyi anladıkları şeftalileri iyi yaptılar ama cevizde hiç istediğim gibi olmadı, yine elimde "Avarel" dalları olan ağaçlar oldu.

Videoları da heyecanla bekliyoruz. İznik Tarım'dan olan arkadaşların yaptığı gibi çeşitli yaşlardan fidanların budamasını gösteren videolarımız olsa çok süper olur, ilham almak isterseniz, çekinmeyin derim. Zamanım olsa size teknik yardıma kesin geleceğim ama daha kendi budamamı hangi haftaya denk getireceğimi bile bilemiyorum bu yoğunlukta..

Selamlar, kolay gelsin.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 09:03   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
]

Aşağıdaki resimden de anlatmaya çalışayım. 1 numaralı dalın tepe budamasını yapmazsan ucunda bir iki meyva yapar ve geri kısım çıplak kalır. İki numaralı dal da geçen yıl vurulmamış ama (nedenini bilemem ama mutlaka vardır bir nedeni)o bir şekilde yan gözleri uyanmış ve bu gözlerde bu yıl meyva yapar. Şimdi terciğinizi yapın uç dalda bir iki meyvamı yoksa bu uyanan gözlerin her birinde bir iki meyva mı?

Resimdeki 2 nolu dalda meyve gözleri görünüyor
dalın ucundakı yaklasık 60 cm düz büyüyen sürgünü nasıl budamalıyız acaba
aşagıdakı son meyve güzünden sonra sürgünü tamamem almalımızyız...?

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 09:04   #34
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Sevgili Lilium, yardımlarınız için çok teşekkürler. O kadar güzel belirtmişsiniz ki nerden ve nasıl budama yapacağımı benim gibi anlamayan biri için bile çok kolay olacak. Aslında budama konusunda eğitim, kongre vericek yerler olsa çok iyi olur. Ben bilimsel olarak bunu öğrenmeyi istredim. Sayın Çamtepe nin yüklemiş olduğu vidolardaki teknik ceviz içinde geçerlimi acaba?

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 09:43   #35
Ağaçsever

mitat10's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2011
Sevgili lilium abim çok süpersin.Benim jeton remsimli anlatımdan sonra şimdi düştü.
Birde bunu videolu organize bir anlatımla yaptınmı çok hayırduva alırsın.Teşekkürler.
Bir fikir olarak yazıyorum . Bu çekimler olursa veya yapılırken bunu hem bir,senelik toplantı babında hemde eğitim babında katılmak isteyen sitedeki arkadaşlarında katılımıyla bir ortam oluşturula bilirmi acaba?

mitat10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 15:02   #36
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

"Bendeki ağaçlarda daha çok o uzayıp gitmiş dallardan mevcut."

Bakın bir şeyler konuşuldukça bir şeyleri de anlatma fırsatı oluyor. İşte ağaçlarda o uzayıp giden dalların çok oluşu bir budama hatasıdır, hiç olmayacak anlamı da çıkmamalı, çok olmuşsa budama ve bakım hatasıdır, düşünün ki, budayıcı sert budadı ve ya çeşitli nedenlerden dolayı sert budama zorunda kaldınız, bu sefer bunu dengeleyebilmek için bakım programıyla dengelemeye çalışacaksınız, nedir bakım programı, örneğin: gübrelemesini sulamasını kısarak dengelemeye çalışacaksınız.
Onun için en güzeli her bir ağacın kendi gelişimine göre dengeli bir budama, ne dince kaçırmak nede ağaçı çok yormak.

"Videoları da heyecanla bekliyoruz. İznik Tarım'dan olan arkadaşların yaptığı gibi çeşitli yaşlardan fidanların budamasını gösteren videolarımız olsa çok süper olur."

Kısmet diyelim, bu budama mevsiminde böyle bir şey düşünüyorum, şartlar zaman uygun olursa çekip anlatmaya çalışacağım bozuk türkçemle

Eski 30-01-2012, 15:17   #37
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezo Mesajı Göster
Aslında budama konusunda eğitim, kongre vericek yerler olsa çok iyi olur. Ben bilimsel olarak bunu öğrenmeyi istredim. Sayın Çamtepe nin yüklemiş olduğu vidolardaki teknik ceviz içinde geçerlimi acaba?
Budama konusunda budama zamanı bir toplantı yapılsa çok iyi olur diye düşünüyorum, ama bunu bir seminer gibi değilde bahçede ağaçın başında ağaçın genel görünüşüyle nedeni niçinini iyi anlatılarak soru cevap şeklinde olması çok daha yararlı olur düşüncesindeyim, fakat kış günü mart ayında hava soğuk olabilir yağış olabilir, bilemiyorum katılımcı olurmu açaba.

Videolar elma armut gibi fidanlara uygulanan budama şekilleri, (anlatan güzel anlatmış, 4 ve 6 cı video anlatımı daha güzel.) Aşılı ve aşısız cevizlerde bu biraz farklılıklar gösterir, en başta tepe kesimi, hele bir pedro ırkında çok daha fark eder.

Eski 30-01-2012, 19:16   #38
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
İşte ağaçlarda o uzayıp giden dalların çok oluşu bir budama hatasıdır
Sn. Lilium,

İşte tam bu yüzden, bu sene budamayı "sözde profesyonellere" bırakmadan kendim amatörce yapacağım. Yöremizde çok ceviz bahçesi olmadığından İlçe Tarım'daki mühendis arkadaşların da bilgisi biraz yetersiz kalıyor.

Alıntı:
Videolar elma armut gibi fidanlara uygulanan budama şekilleri, (anlatan güzel anlatmış, 4 ve 6 cı video anlatımı daha güzel.) Aşılı ve aşısız cevizlerde bu biraz farklılıklar gösterir, en başta tepe kesimi, hele bir pedro ırkında çok daha fark eder.
Dedim ya budamayı kendimiz yapacağız diye, bu başlık o yüzden faydalı oluyor. Keşke programımız uyuşsa da sizi Bayramiç'te misafir etsek.

Ancak en kötü ihtimalle bu başlıkta bilgilerini paylaşan sayın site üyelerinin, başta da sizin tecrübelerinizden faydalanıp teoriyi pratiğe dökmeye çalışacağız.

Siz budamayı Mart ayında yapacağınıza göre sizin videolar bize yetişmeyecek sanırım, o yüzden sizden rica etsek, bu videolarda anlatılan hangi bilgilerin cevizlere uygulanmaması gerektiğini ana başlıklar halinde yazsanız olur mu?

Yani hazır videoların üzerine bir "fark" kümesi oluşturur, hayalimizde ceviz nasıl videosuna dönüştürebiliriz

Eski 30-01-2012, 20:07   #39
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın Çamtepe, bigadiçte budamayı ne zaman yapıyorsunuz.

Eski 30-01-2012, 22:49   #40
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Bigadiç değil, Bayramiç

Ama bizim bahçe Bayramiç merkezden yukarıdadır. Ovada şeftali ağaçları çiçek açtıktan (Mart sonu-Nisan başı) 1-2 hafta sonra (Nisan 1. - 2. Hafta) bizim orada şeftaliler (beyaz tüysüz) açar.

Yalova 3-4, Şebin çeşitlerimiz 2011 senesinde Nisan son haftasında çiçek açtı. Biz 2011 senesinde budamayı 12 Şubat'ta yapmışız. Ardından da hemen Bordo Bulamacı uygulandı.

Bu sene hedefimiz hava iyi olursa 3 Mart ya da kötü olursa da 10 Mart hafta sonunda budamak, ardından da rüzgar olmazsa hemen bordo bulamacını uygulamak. 10 Mart'ı çok geçiremem zira şeftaliler-vişneler artık çiçek açmaya başlayabilir.. Ya da bu sene şeftali-vişne grubunu "sözde profesyonel" ekiplere Şubat ayında budatıp, cevizleri keyfimce MArt ayında budamak.

Eğer bu seçeneği tercih etmek zorunda kalırsak, bu durumda önce bordo bulamacı, sonra budama gibi bir işlem olacak, bilmem uygun olur mu?

Eski 30-01-2012, 23:23   #41
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Dört gözle bakıyorum ama arkadaşlarda lafa tutunca bigayla bayramı karıştırmışım son iki harf şaşmamış ama

Bende de bir kaç şeftali var, onlardan dolayı bordo bulamacını iki defa yapmak zorunda kalıyorum, şeftali erik kayısılara daha erken atmak gerekiyor, her ne kadar yapraklar fare kulağı devresinde dense de bir iki hafta önce atmaktan ben daha fayda gördüm.

Cevizlere de budamaları bitirdikten sonra ikinci bir kez bordo bulamacı yapıp atıyorum.
Alıntı:
önce bordo bulamacı, sonra budama gibi bir işlem olacak, bilmem uygun olur mu?
Siz yinede önce budama sonra bordo bulamacı uygulamaya bakın.

Eski 04-02-2012, 07:52   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Açıklamalarınız sayesinde az çok bilgi sahibi oldum sadece uç alma konusunda sorular kaldı aklımda, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Uç alma hakkında sorum olacaktı.

Bütün dalların uçlarını alacak mıyız?

Uç alırken keseceğimiz uzunluk ne kadar olmalı?

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 22:51   #43
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

"Bütün dalların uçlarını alacak mıyız?"

Ağaçın büyük bir taç yapmaması için almakta yarar var.

"Uç alırken keseceğimiz uzunluk ne kadar olmal?"

Her ne kadar 1/3 desekte bu dalın göstermiş olduğu gelişime ve dalın ağaç üzerindeki görevine göre değişir.

Eski 07-02-2012, 22:53   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Alıntı:
"Bütün dalların uçlarını alacak mıyız?"

Ağaçın büyük bir taç yapmaması için almakta yarar var.

"Uç alırken keseceğimiz uzunluk ne kadar olmal?"

Her ne kadar 1/3 desekte bu dalın göstermiş olduğu gelişime ve dalın ağaç üzerindeki görevine göre değişir.
Açıklamalar için teşekkürler.

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 23:40   #45
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Abi bu da başka ceviz...

Burdan yeni ceviz ekecek arkadaşlara da tavsiye edelim. İlk yıl tepe vurması yapacak arkadaşlar ya hiç yapmasınlar **** nisan 20 den sonra havalar ısınınca tepe vurması yapsınlar.
Böyle bir tavsiye doğru değil, yeni ekilen fidana, fidan boyluysa uygun boydan kesilmesi doğrudur, Hatta benim deneyimlerimde aşı yerinin üstünden 3-4 göz üzerinden vurup tek ana dal oluşturup ikinci yıl 1.20 lerden tepe vurulursa oluşturacağınız ana yan dalları belli mesafelerden oluşturmak çok daha uygun olacaktır.

"Ben 70 cm den tepe vurması yaptım ağaçların üstten 50 cm i kurudu."

Yeni ekilen bir fidan 70 cm 1metre olan gövdeyi bakamıyor ya da besleyemiyor çıplak bir gövde güneş yanıklığına da maruz kalıp gelişemiyor, İşte bu gibi nedenlerden dolayı yeni ekilen bir fidanı 3-4 göz üzerinden kesilmesini daha uygun buluyorum.

Fotoğrafa gelecek olursak, işaretlediğim yerlerden kesiniz. 1 numara ana lider dalınız, bu liderin eğikliğini bir kazık çakarak 2 numaralı yerden bağlayarak doğrultunuz, ve bu liderden daha sonraki yıllar içerisinde daha yukarılardan yan ana dallar uluşacak ya da oluşturunuz.

Göreceksiniz ileride çok güzel iyi şekil verilmiş kalıcı ana dallarını oluşturmuş bir ağacınız olacak.

Name:  2hztu.jpg
Views: 8601
Size:  59.5 KB

Eski 08-02-2012, 17:42   #46
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2011
Abi verdiğin bilgilere teşekkür ederim. 3-4 göz den kesersek tahminen 40 cm den falan kesmemiz gerek. Bu sene 20 tane daha ceviz ektim. Onları 40 cm den yani 3-4 göz üzerinden hangi zamanda, mesela nisan 25 de açan şebin cevizi için nisan 1 de tepe vurması yapsam nasıl olur? Bi de tepe vurması yaptığım yere aşı macunu mu, tutkal mı süreyim?

Mesut Karakaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 23:13   #47
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Mart ayında kesebilirsin, kesilen yeri aşı macunu ya da sutut ile kapatınız.

Eski 12-02-2012, 21:19   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2012
abi benim 30tane karma (şebin bilecik kaman ) ceviz var geçen yıl dikmiştim. bunların hepsi tuttu. ama ağustos tan sonra üçü kurudu. bunların yerine hangi cins önerirsiniz? (dölleme açısından ). geçen yıl dikimden sonra tepelerini vurduk. ziraat müh. bu yıl sadece bordo bulamacı önerdi. sizin bir tavsiyeniz olur mu? fidanların yanında sebze de yetiştiriyoruz onların bir zararı olur mu ? teşekkürler.
yaklaşık on yaşında bir ceviz daha var aşısız. ama verimi çok iyi bunun sorunu iç kurdu. çözüm için ne önerirsiniz?

nogaifatih beğendi.
resul çalış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 15:20   #49
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Şarköy 'de yaklaşık 40 dönüm kapama ceviz bahçem var. Chandler'larım 3 yaşında, diğerleri (Bursa95,Kaman1,Şebin,Pedro,Bilecik) 5 yaşına geldi. Bugüne kadar tüm bakım işlerini kendim yapmaya çalıştım fakat İstanbul'da ikamet etmem nedeniyle bu yıl yetişemiyeceğimi düşünüyorum. Profesyonel budayıcılara ihtiyacım var. Tavsiye edebileceğiniz birileri varmı.?
Sayın juglandales 3 ve idğer yaşlardaki ağaçlarının verimlerini yazarsanız bize yol göstermiş olursunuz.Şimdiden teşekkür ederim.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 10:04   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Avanos Mesajı Göster
Sayın juglandales 3 ve idğer yaşlardaki ağaçlarının verimlerini yazarsanız bize yol göstermiş olursunuz.Şimdiden teşekkür ederim.
Henüz ağaçları meyveye yatırmadım. Kısmet olursa bu hasat sezonu sonunda mahsul miktarını sizinle paylaşırım.

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 21:02   #51
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Şebin ve Bilecik 4. yılınımı tamamladı 5. yılı büyüdümü.Beşinci yılında hiç ürün alamadınızmı.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 08:34   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Avanos Mesajı Göster
Şebin ve Bilecik 4. yılınımı tamamladı 5. yılı büyüdümü.Beşinci yılında hiç ürün alamadınızmı.
Henüz 4. yılı tamamladık, ağaç başı yaklaşık 1 kg. Aslında daha çok olmalıydı fakat toprak biraz zorladı.

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 16:24   #53
Ağaçsever

leonfather41's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2012
Selamlar;

Siteye yeni üye oldum.Değerli bilgilerinize, görüşlerinize ihtiyacım olacak.Benim 130 adet 2004 yılında diktiğim ceviz ağaçlarım var.Bugüne kadar zamanım olmadığından ilgilenemedim.Ağaçlarımın durumu pek iç açıcı değil.Hafta sonu bordo bulamacı attım,33 nitrat gübreleme yaptım;ot kurutucu ilaç attım,Ağaçları forma sokmak için kendimce budama yaptım.Budadığım yerleri macun ile sıvadım.Ağaçlarımın daha verimli olması için neler yapmam gerektiğini bilen varmıdır.
yardımlarınız için teşekkürler

leonfather41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 10:31   #54
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Sn.leonfather41; 130 adet aslında hiç azımsanmayacak miktar bence. Ben işin uzmanı değilim ama ilk önce toprak tahlili, ona göre gübreleme ve budama çok önemli. Ot kurutucu ilaç da benim asla uygulamıyacağım birşey. Bahçenizin resimlerini de görmek isteriz. Hayırlı olsun..

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 12:38   #55
Ağaçsever

leonfather41's Avatar

Her gübrelemeden önce tahlil yapılması gerekiyormu?Evet budama önemliymiş Sn.Lilium un paylaştığı resimleri gördüm.Benim için yeterli resimlerdir.Daha önce bu siteyi bulmayı isterdim.Çok eğitici bilgiler ve işi bilen kişilerin olduğunu düşünüyorum.Elimden geldiği kadarıyla uygulama yapmaya çalışacağım.Ancak hafta sonu resimleri çekip paylaşabilirim.Ot kurutuya gelirsek benim tarlamda çok fazla ot oluyor.Sürdürme ve taratma imkanı yok tarla biraz dik kimse uğraşmak istemiyor.
ilginiz için teşekkürler

Eski 27-03-2012, 02:07   #56
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Lider doruk dallı budama sistemi

Budamalarıma devam ederken Lider doruk dallı budama sistemi anlatabilmem için şu resmi çektim, yararlı olursa sevinirim.

Name:  DSCN0623.jpg
Views: 20019
Size:  56.2 KB

Eski 27-03-2012, 20:03   #57
Ağaçsever

leonfather41's Avatar

Kaplan cinsi cevizler çok büyük ama işe yaramazlar.içleri boş.verimleri çok iyi.ağaç büyümesi çok iyi ama kuruyunca bitiyor.

Eklenen Resimler

Eski 27-03-2012, 20:11   #58
Ağaçsever

leonfather41's Avatar

2 yıl önce çekilen resimler.hangi bahçede gördünüz bu kadar otu.ot ilacından başka ne çare var?bahçe düz olsa yapacağımı biliiyorumda düz değil

Eklenen Resimler

orion1988 beğendi.
Eski 28-03-2012, 09:55   #59
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leonfather41 Mesajı Göster
2 yıl önce çekilen resimler.hangi bahçede gördünüz bu kadar otu.ot ilacından başka ne çare var?bahçe düz olsa yapacağımı biliiyorumda düz değil
Arazinizin eğimi resimlerden çok anlaşılamıyor, ama traktör giremediğini anlıyorum.
Bu durumda küçük motorlu el çapaları belki işe yarayabilir.

Araziniz çok büyük değilse motorlu bir tırpanla otları biçip malç yapmayı düşünmez misiniz?

Ayrıca malç malzemesini dışarıdan alıp ağaçların taç izdüşümlerine yaysanız çok pratik bir şekilde ot sorununu çözmüş olursunuz diye düşünüyorum. Zaten malçın faydalarını saymakla bitiremiyoruz biliyorsunuz. Malç gibi bir çözüm varken niye ot ilacı ile doğaya zarar vereceksiniz ki?

Eski 28-03-2012, 16:15   #60
Ağaçsever

leonfather41's Avatar

Sn Çamtepe görüşleriniz için teşekkürler.

Evet bu yıl a kadar otları tırpanla biçtiriyordum.Ot biçme makinası aldım otlar uzun olduğundan makinaya sardığı için yapamadım.işim çiftçilik olmadı için zor geliyor.Vucut ham olduğundan hafta içi hiç keyfim kalmıyor yorgunluktan.çıkan otlarıda tarlada bırakıp çürüyorlardı.arazi 6400 m2 çok büyük değil ama, sadece hafta sonları yetişemiyorum.Adam tutuyorum oda binbir nazla yapıyorlar. bu yıl böyle bir yola başvurdum bakalım nasıl fayda/zarar olacak.arazinin eğimi ilk beş sıra görünüyor diğer 6 sıra çok dik olduğundan görünmüyor.Bu hafta sonu gidebilirsem son hallerini yayınlayacağım.budama yaptım bana göre oldular ama birde sizlerin görüşlerini almak isterim

kolay gelsin

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024