agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2008, 12:25   #31
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
bende çelikten sarı ve yeşil yapraklı bir bitki ektim .200

300 kadar bunun adını bilen varmı yaz kış yeşil kalıyormuş.(sukranayalp siz biliyoormusunuz)oda şimşir türü dediler

tomurcuk054 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2008, 12:41   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Tomurcuk,
Sarı yeşil yapraklı en çok bilinen bitki taflandır. Bunun da türleri var.
Euonymus japonica'nın yaprakları daha büyüktür. Euonymus fourteni ise minik yapraklıdır. Her ikisinin de yaprakları beyaz yeşil veya sarı yeşil varyetelere sahiptir.
Şimşir (Buxus sempervirens) in de sarı-yeşil olanları vardır.

İkisini şöyle ayırt edebilirsiniz. Taflanın dalının kesiti yuvarlak, şimşirin ise dört köşelidir.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2008, 00:53   #33
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Sn Homework
Yazın uç çelikleri alacaksınız. Yaklaşık 10-12 cm. boyda olacak aldığınız çelikler ve sera şartlarında dere kumu karıştırılmış funda toprağında köklendireceksiniz.
funda topragı nasıl oluyor?

Eski 25-04-2008, 20:27   #34
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

şimşir ,altuni selvi

bende sakaryalıyım bende ektım tuttular ,emailime yazarsan seve seve yardımcı olurum emailim;tomurcuk054@hotmail.com

Eski 04-05-2008, 08:58   #35
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
merhaba, arkadasım bana saksıda şimşir verdı kumda cogaltabılecegımı soyledı..şimdi zamanımıdır ?nasıl yapacagım konusunda yardımcı olurmusunuz? sımdıden teskkurler

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2008, 18:06   #36
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

bence daha erken değişik yorumlayanlarda olur tabi

Eski 04-05-2008, 20:36   #37
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Her mevsım olur dıye okumustum.Ben yarın celıkleme yapacaktım..pekı,hangı ayda yapmalıyım tomurcuk054?simşir gölge olan balkonumda duruyor ısık alıyor . yeterlımıdır sızce?tesekkurler ayrıca.Ayrıntılı bılgı verırsenız sevınırım.

Eski 05-05-2008, 21:52   #38
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

Çeliklerin küçük olsun büyükler zor tutuyor. Kumlu toprak çeliklerin diplerini sert bir cisimle döverek eziniz. Direk güneşe çıkarma tuttuktan sonra anca güneşle buluşturursunuz. Ben 200 e yakın çelikledim ama randıman az , eylül ekim gibi çelikleme yapacağım. Ben eylülü bekliyorum. Saygılar

Eski 16-05-2008, 09:00   #39
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Teşekkürler tomurcuk54, eylül ü bekleyeyim bende

Eski 16-05-2008, 09:17   #40
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Nisan ayında bir iki küçük şimşir çeliğini toprağa diktim. Hemde iç mekanda aslında topraktamı olur suda mı olur diye bir iki tanesini de suya koymuştum. Sudaki şimşir çelikleri kahverengine yakın bir renk aldı ve kök tarafından kurumaya başladı. Ama direk toprağa diktiğim şimşirler hala yeşil ve toprağa sıkı sıkı sarılmış durumdalar. Galiba bu işin en iyi yöntemi direk toprağa daldırmak. Bu arada çelik aldığım şimşirim de öyle güzel yeni yapraklar çıkardı ki eskisinden daha canlı oldu.

Bu nisan ayında çeliklediğim şimşirin fotoğrafı.
Name:  Photo-0801.jpg
Views: 3485
Size:  44.1 KB

bepsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 09:18   #41
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Ama bu arada söğüt suyu ile bir iki kez suladım aspirinde verdim bunlarında etkisi varmı bilemiyorum. Tamemen acemice yaptığım şeyler. Sadece okuduklarım doğrultusunda. Emeklerimin boşa gitmemesi beni her zaman sevindiriyor.

Bu da suda bir türlü köklendiremediğim şimşir yapraklardaki renk kaybı görünüyormu bilemiyorum ama

Name:  Photo-0802.jpg
Views: 3162
Size:  26.9 KB

bepsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 11:31   #42
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

bepsi,sögüt suyu ve aspirini nasıl uyguluyorsun?

Eski 18-06-2008, 10:52   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar!

Paylaşımları için bütün arkadaşlara teşekkürler. Anaç meteryali hazırladım. Çeliklemek için biraz daha olgunlaşmasını bekliyorum. Köklendirme sonrası sizlerle tecrübelerimi paylaşacağım.

Sevgili bepsi ! sanırım bu aspirin konusu kesme çiçek güllerin vazoda daha uzun süre kalmaları için kullanılan bir yöntem. Köklendirme çalışmalarında kullanılırmı pek bilmiyorum. Konunun uzmanı değilim kimbilir belkide kullanılır. Bildiğim kadarı ile Şimşir bir dış mekan bitkisi.

Kesilmiş güller vazoda suyun içindeki kısımları çürümeye başladığında çürüyen kısımları çapraz kesilerek alınıyor ve suyu değiştirilerek bir iki aspirin ile takviye ediliyor biliyorum. Dolayısı ile vazoda kalma süresi uzatılmış ve görünümü güzelleşmiş oluyor. Sevgili Cemo umarım faydalı olmuşumdur.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 11:24   #44
/

Giriş Tarihi: 16-06-2008
valla ben koparıyorum şimşiri dikiyorum 2 gün sonra kök salıyor.hiç uğraşmıyorum.karanfilde aynı sardunyada aynı.tek sorunum öylen yaprakları buruşuyor.öylen 15 dk bile duramazsın bizim baçhede 40 C 43 C fln oluyo malum burası edremit

sardunya12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 14:17   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar !

Aysun hanım ! Şimşir konusunda benimde pek bilgim yok. Altuni selvi konusunda çok şey bulacağınıza inanıyorum. Ancak önce hepimizin kendimizi kısaca tanıttığımız bir sayfamız var. Kendinizi tanıtırsanız arkadaşlarımız sizden cevaplarını esirgemezler. Formda bir dolaşma ile çok şey bulacağınızdan eminim.

Aramıza hoş geldiniz.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 23:36   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2008
Arkadaşlar paylaşmış olduğunuz kısa ve öz bilgiler için çok teşekkürler.
Elinde olan var mıdır? bilmiyorum ama daha kapsamlı bilgi alabileceğimiz bir link kitap dergi vs tavsiye eden lursa minnettar olurum...

zeyir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2008, 22:34   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2008
arkadaşlar selam...
bende sakaryada fidancılıkla uğraşıyorum... bu aralarda şimşirle uğraşıyorum... bildiklerimi yazayım... yanlışım varsa düzeltin.... şimşir toprakda değil kumda daha yüksek oranda köklenir, sıcak ta köklenir, güneş ışığı görmeden köklenir... köklendikten sonra saksılanır ya da toprağa dikilir... fakat herkes farklı şeyler söylemiş? neden?

yuceseckin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2008, 19:27   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2008
arkadaşlar selam
benimde nacizane bir düşüncem var şimşirle ilgili.
şimşir bildiğim kadarıyla her mevsim dikilir çelikleme yöntemiyle seralarda yaklaşık 3 ay kalması durumunda %50 başarı sağlanır. moll denilen doğal hormon kullanılırsa %100 başarı sağlanır diye düşünüyorum benim şimşirler bu yöntemle çelikleniyor

saygılarımla

gungoraslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2008, 20:10   #49
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Şimşir herdem yeşil yapraklı küçük toplu bir form oluşturur, ılıman nemli karadeniz kentlerinde çit bitkisi olarak diğer yöreler de tek tek veya guruplar oluşturularak park ve peyzaj çalışmalarında kullanılmaktadır. En boylu saf meşçereleri (Orman alanı) Rize Kaçkar Dağları Milli Parkı, Fırtına deresi vadisinde görülmektedir. boyları 7-8 m. civarındadır.
bahçemde bir adet şimşir 10 yıl oldu dikeli, hiç makas vurmadım gayet güzel 50 cm. çapında bir top formunda.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2009, 16:02   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2009
elimde 10 000 kadar şimşir bulunmaktadır.. 30 cm boylarında güzel formu var isteyenlere 3 ytl. den satabilirim. ilgilenenler için kimi_05_05@windowslive.com

birkan54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2009, 01:43   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Galeri: 20
Şimşir

Name:  Şimşir1.jpg
Views: 4047
Size:  71.1 KB

Name:  Şimşir2.jpg
Views: 5588
Size:  70.2 KB

Name:  Şimşir3.jpg
Views: 6993
Size:  71.9 KB

Konuyu uygun yere açıp açmadığımı bilemiyorum. Yanlışsa bağışlayın. Yukarda ki resimler malum şimşirler. Bir tanışımın bahçe düzenlemesi sebebi ile yerinden sökmek durumunda kaldığı şimşirler. 1 hafta gibi geç bir sürede söküldüğü haberini aldım. Yani kökleri topraklı olmasına rağmen 1 hafta gibi bir süre dışarda kaldı. Söküm işlemi yapılırken zarar gören köklerin bitkinin üst tarafını besleyememesi düşünülerek üst budama yapıldı.

Bu tavsiye üzerine yapılan bir budamadır. Şimşirler' in dallarının sık olduğunu düşünüyorum. Tabi bu benim düşüncem ile olmuyor. Bilgilerinize - tecrübelerinize ihtiyacım var. Kökten gelen dallarda tekrar budama yapmam icabedermi¿ Şimşirleri çelik yöntemi ile çoğatlmak mümkün mü¿ Mümkün ise çelik alınan şimşirler ne gibi işlemlerden geçmelidir¿ Gibi bir sürü soru çıkıyor. Esenlikler diler ve cevaplarınızı beklerim.. Mutlu kalın

shapsough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2009, 18:21   #52
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Sn. shapsough,

Budama işlemi için biraz erken olduğunu düşünüyorum. Neden derseniz? Çünkü ilk aşamada şimşirinizin toprağa adepte olmasını, dallarının gürleşmesini beklemeniz daha doğru olurdu. Alttan gelen dalların gürleşmesini bekleyiniz. Evet şimşir köklendirilebilmesi zor olmayan bir türdür, nisan - mayıs aylarında alacağınız çelikleri yarı gölge bir alanda dikmeniz yeterlidir. Bir çok kişi Sapanca'da evlerinin küçük bir kısmıda olsa şimşir fidelerinden aldıkları çelikleri dikerek çoğaltmaktalar, yani üretimi veya köklendirilmesi adına aşırı bir ilgi gerektirmemektedir.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2009, 19:01   #53
Ağaç Dostu

Değerli mtuncer54, şimşirler dikileli yaklaşık 8 ay kadar oldu. Zavallı şimşirciklerin köklerinin bir kısmı sökülen yerde kalmış. Üst yaprakları besleyemeyebilir düşüncesi ile budama yapıldı. Üst budama yapılmamış şimşirlerde var, onların bir kaç tanesinin yaprakları sarardı, işin aslı şu ben diğerlerininde başına bu sararma halinin gelmesinden korktum.

Şimdi şimşirlerin iç bölgelerinde (ki bu resimlerde görülebiliyor) kimi dalların kurumuş, elimle dokunduğumda kırılır pozisyonda olduklarına şahit oldum. Bu normalmidlir, o dalları temizlemem gerekir mi¿

(Not: Üst budama yapılmamış ve sararmış yapraklara sahip olan şimşirlerin çelikleri kullanılabilir mi, yoksa onlar için Bir Fatiha'mı okumalıyım)

Yazınızda ki bilgiler benim için çok önemli mtuncer54, esen kalınız.

Eski 18-10-2009, 19:12   #54
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Şimşirlerinizin iç dallarında meydana gelen kırılmalar normal bir durum değildir, çünkü şuan o kısımlardaki dallar aktif durumda olmadıkları gözlenmektedir. Evet o dallar temizlenebilir, hastalık veya sararmaların gözlemlenmediği sağlıklı dallardan çelikler alınmasında her hangi bir sakınca yoktur. Bazen fungusit adı verilen mantari hastalıklar bulaşan şimşirlerde tamamında bir sararma meydana gelmektedir. Hastalıklı dallar kesilir, dikim alanlarından uzaklaştırılır.

Eski 18-10-2009, 19:16   #55
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Foroğraftaki görüntüler hiç de iç açıcı değil.
İyice kalınlaşmış, kurumaya yüz tutmuş dalları köke yakın kesin derim. Kurumuş dalları da temizleyin. Gençleştirme budamasına giderek, dibini de bol bol yanık hayvan gübresi takviye edin ve bol bol sulayın derim.
Bu benim fikrim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2009, 19:20   #56
Ağaç Dostu

mtuncer54 dedikleriniz kulakta küpedir. İlerleyen zamanlarda Sapancada yetiştirilen şimşirlerin benzeyenleri ile karşınızda olmak isterim. Çünkü şimşir bitkisine aşık biriyim, onlarla bahçemizde çok şeyler yapacağım inşaAllah. Ayırdığınız vakit için size minnettarım..

Eski 18-10-2009, 19:22   #57
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Foroğraftaki görüntüler hiç de iç açıcı değil.
İyice kalınlaşmış, kurumaya yüz tutmuş dalları köke yakın kesin derim. Kurumuş dalları da temizleyin. Gençleştirme budamasına giderek, dibini de bol bol yanık hayvan gübresi takviye edin ve bol bol sulayın derim.
Bu benim fikrim.
Hepsini dikkate alacağım emin olunuz. Bir bilene soralımda aynı konuyumu açmam gerekiyor, yoksa bu konu oraya mı taşınacaktır!!

Eski 18-10-2009, 19:57   #58
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shapsough Mesajı Göster
mtuncer54 dedikleriniz kulakta küpedir. İlerleyen zamanlarda Sapancada yetiştirilen şimşirlerin benzeyenleri ile karşınızda olmak isterim. Çünkü şimşir bitkisine aşık biriyim, onlarla bahçemizde çok şeyler yapacağım inşaAllah. Ayırdığınız vakit için size minnettarım..
Neden olmasın ki, siz bu kadar istekliyseniz ki ortada İnşAllah şimşir konusunda hedeflerinize ulaşırsınız. Rica ederim ne demek, her zaman için bilgilerim dahilinde yardımcı olmaya hazırım. Saygılarımla.

Eski 18-10-2009, 20:18   #59
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Ben evimize tasindigimizdan beri komsumun bana verdigi celiklerden bir sürü simsir yetistirdim. Gözlemledigim kadariyla bahceye diktiklerim tutarken saksidakiler tutmadi. Ancak büyümüyor diye endiselenmenize gerek yok cünkü oldukca yavas büyüyorlar. Özel bir bakim da yapmiyorum. Biraz sabir gerekiyor sadece büyümelerini beklemek icin.

Düzenleyen ciceksever70 : 09-04-2012 saat 22:27 Neden: kelime hatasi düzeltme
ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2009, 20:47   #60
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Ben evimize sasindigimizdan beri komsumun bana verdigi celiklerden bir sürü simsir yetistirdim. Gözlemledigim kadariyla bahceye diktiklerim tutarken saksidakiler tutmadi. Ancak büyümüyor diye endiselenmenize gerek yok cünkü oldukca yavas büyüyorlar. Özel bir bakim da yapmiyorum. Biraz sabir gerekiyor sadece büyümelerini beklemek icin.
Şimşir fidelerinin en tipik özelliklerinden biri yavaş büyümeleridir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024