agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni33Beğeniler
  • 12 Gönderen jineop
  • 1 Gönderen Derya Hanim
  • 6 Gönderen Tohumcu Nılgun
  • 1 Gönderen münevver48
  • 4 Gönderen Tohumcu Nılgun
  • 1 Gönderen Tohumcu Nılgun
  • 1 Gönderen münevver48
  • 2 Gönderen Tohumcu Nılgun
  • 4 Gönderen Tohumcu Nılgun
  • 1 Gönderen Filiz Yalçın

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2012, 07:12   #1
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Meksika portakal çiçeği (Choisya ternata)

Parlak yeşilden sarıya kadar değişebilen renklerde yaprak dökmeyen çok güzel beyaz çiçekleri olan bu çalı Rutacea ailesinden. Boyu ve eni 2.5 metreyi bulabilen ama budanabilen çalı türlerinden. Yaprak şekli ve yapraklarının renk tonu çok cezbedici. Üstüne üstelik -17 lere bile dayanıklı. Çiçeklenme dönemi Haziran-Mayıs . Çiçekleri çok keskin ve güzel kokulu. Ben çok beğendim dün iki tane edindim.

Not: Görseller netten alıntıdır.

Eklenen Resimler

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2014, 19:35   #2
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
sevgili jineop çok güzel bir çiçek. bende bahçemde herdem, yeşil güzel kokulu çiçekler, yetiştirmek istiyorum.bu çiçekle ilgili bilgi ve tecrübelerinizden faydalanabilirmiyiz?galiba narenciye türü bir çalı,siz de bahçeye mi diktiniz?sevgilerimle

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 10:31   #3
Ağaçsever

Derya Hanim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Ciceklerinin kokusu limon cicegine benziyor. Bende yatistiriyorum, bahar basinda ciceklenmeye basliyor, yaz ortasina kadar cicegi geciyor.

münevver48 beğendi.
Derya Hanim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2014, 14:32   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Arkadaslar, bu calinin iki farkli tùrùne buradaki parklarda cok rastliyorum.
Bol cicekli, yogun kokulu, acik ve koyu yesil renkli yapraklari ile gosterisli bir tùr.
Yaprak dokmeyen bu gùzel calinin ciceklenme sùreside uzun sayilir.
Yanina yaklastiginizda kokusunu 2-3 metre oteden hissedebiliyorsunuz.

Asagidaki fotograflari Brùksel botanik parkinda cektim.
Bu gùne kadar tohum keselerine hic dikkat etmemistim, bu yaz gozlemleyip fotograflamak istiyorum.
Nedense internette bu caliya ait tohum fotograflarini fazlaca goremedim.
Bu nedenle ilerde basliga birazda tohum fotografi eklemek istiyorum.

Eklenen Resimler

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2014, 20:47   #5
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

sevgili tohumcu nilgün,bu çalı hakkında çok bilgiye bende raslayamadım. malesef sevgili jineop arkadaşımıza özelindende sormuştum.ama onun ömrü buna yetmedi.doğrusu ondan çok şey öğrenecekken aramızdan ayrıldı. tekrar allahtan rahmet diliyorum.bende bu çiçeği daha ilk gördüğümde çok beğenmiş tam benlik demiştim.kaç defa bilgi veren varmı diye sayfaya girip, bakıyorum hiç kimseden ses çıkmıyor.kendime nasıl kızdım. niye bu kadar oyalandım diye.sanki bu güzel çalıya başka sahip olan arkadaşımız yok .sadece sevgili jineop bu çiçeğin annesi türkiyede başka hiç bir arkadaşda yok eğer birgün buçiçeği bahçemde yetiştirirsem adını da jineopun potakal çiçeği diyeceğim.

sevgili tohumcu nilgün, bende buraya birşeyler yazmak istiyordum. ama elim gitmiyordu. senin sayende benimde elim gitti. belki tekrar gündeme gelir.bu çalı çiçeğine sahip arkadaşlar varsa bilgi ve tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum.sevgili nilgüncüm sanada teşekkür ederim bu çiçekği resimleyip bizlerle paylaştığın için.tekrar gözlemlerini bizimle paylaşırsan çok sevinirim.sevgilerle

Eski 13-05-2014, 20:44   #6
Ağaç Dostu

Mùnevver hanim, bu gùzel cali sanirim Tùrkiye'de fazla taninmiyor, o nedenle sadece 1-2 sitede adina rastladim.
Daha detayli bilgi edinmek icin yabanci kaynaklara goz attim ve asagidaki bilgileri derledim.

Anavatani Meksika olan bu yaprak dokmeyen cali turuncgiller ailesinden.

Caliyi ilk kez 1825 yilinda Fransiz bir botanikci Aimé Bonpland kesfedip Avrupaya tanitmis. Botanik ismi Isvicreli botanikci Jacques Denis Choisy tarafindan verilmis.

Iyi drene edilmis topraklarda, kismi golge ya da tam gùnesli ortamlarda iyi gelisme gosteriyormus.

Ilk ciceklenme zamani genellikle Mayis ayi. Birinci ciceklenme bittikten sonra yaz sonu ya da sonbaharda ikinci bir ciceklenme daha gorùlùyormus. Birinci ciceklenmeden sonra cali hemen budanir ve ya kuruyan cicekler temizlenirse ikinci ciceklenmede de bol cicek aciyormus.

Her ne kadar -15° lere dayanikli olsa da iliman bolgelerde daha iyi gelisiyormus, bu nedenle bu caliyi ilk dikeceginiz yerin kisin soguk rùzgarlardan korunakli olmasinda fayda varmis.

Yaprak ve cicekleri kokulu olan bu cali, 1 m. ve 3 m. arasinda yùksekliklere ulasabiliyormus. Eni de yaklasik 2.5m.

Tohumla uratim: Baharin tohumlar sera ortaminda ekildikten sonra cimlenen fideler belli bir bùyùklùge ulasinca saksilara sasirtilmali, ilk kis mevsimini korunakli bir yerde (sera ya da ev ortaminda) gecirdikten sonra baharin bahceye dikilmeliymis.

Celikle ùretim: Temmuz ayi baslarinda 8 cm. boyunda yari odunsu celik veya Agustos ayinda 15 cm. olgun odun celikler ile ùretimi yapilabiliyormus.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 13-05-2014 saat 23:38
Eski 13-05-2014, 22:19   #7
Ağaç Dostu

Choisya ternata,

Choisya ternata 'Sundence' (Altin yaprakli ternata),

Hibrid Choisya 'Aztec Pearl' (Choisya Arizonica x Choisya ternata)

Bu calinin yukarida yazili olan 3 tùrù, Kraliyet Bahcivanlik Cemiyeti'nin Bahce Merit odùlùnù almistir.

münevver48 beğendi.
Eski 14-05-2014, 07:07   #8
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun Mesajı Göster
Mùnevver hanim, bu gùzel cali sanirim Tùrkiye'de fazla taninmiyor, o nedenle sadece 1-2 sitede adina rastladim.
Daha detayli bilgi edinmek icin yabanci kaynaklara goz attim ve asagidaki bilgileri derledim.

Anavatani Meksika olan bu yaprak dokmeyen cali turuncgiller ailesinden.

Caliyi ilk kez 1825 yilinda Fransiz bir botanikci Aimé Bonpland kesfedip Avrupaya tanitmis. Botanik ismi Isvicreli botanikci Jacques Denis Choisy tarafindan verilmis.

Iyi drene edilmis topraklarda, kismi golge ya da tam gùnesli ortamlarda iyi gelisme gosteriyormus.

Ilk ciceklenme zamani genellikle Mayis ayi. Birinci ciceklenme bittikten sonra yaz sonu ya da sonbaharda ikinci bir ciceklenme daha gorùlùyormus. Birinci ciceklenmeden sonra cali hemen budanir ve ya kuruyan cicekler temizlenirse ikinci ciceklenmede de bol cicek aciyormus.

Her ne kadar -15° lere dayanikli olsa da iliman bolgelerde daha iyi gelisiyormus, bu nedenle bu caliyi ilk dikeceginiz yerin kisin soguk rùzgarlardan korunakli olmasinda fayda varmis.

Yaprak ve cicekleri kokulu olan bu cali, 1 m. ve 3 m. arasinda yùksekliklere ulasabiliyormus. Eni de yaklasik 2.5m.

Tohumla uratim: Baharin tohumlar sera ortaminda ekildikten sonra cimlenen fideler belli bir bùyùklùge ulasinca saksilara sasirtilmali, ilk kis mevsimini korunakli bir yerde (sera ya da ev ortaminda) gecirdikten sonra baharin bahceye dikilmeliymis.

Celikle ùretim: Temmuz ayi baslarinda 8 cm. boyunda yari odunsu celik veya Agustos ayinda 15 cm. olgun odun celikler ile ùretimi yapilabiliyormus.

sevgili tohumcu nilgün, açıklamaların için teşekürler.vermiş olduğun bilgiler bu çalıyı üretebileceğim umudunu veryor. bahçemde limon portakal yetiştiriyorum. bu çalıyıda rahat yetiştiririm diye umuyorum.ama nereden bulurum bilmiyorum .biraz araştırma yapayım. bakalım bulabilecekmiyim. sana tekrar teşekkür ediyorum. bu değerli bilgilerin ve fotoğrafların için. sevgilerimle selamlarımı gönderiyorum.

Düzenleyen münevver48 : 15-05-2014 saat 07:26
Eski 16-05-2014, 13:57   #9
Ağaç Dostu

Yukaridaki sari yaprakli Meksika Portakal calisi tohum kapsùllerini olusturmaya baslamis bile.
Firsat buldukca gelisimlerini fotograflamaya devam edecegim.

Eklenen Resimler

Milla ve Serpil Pirmit beğendi.

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 16-05-2014 saat 18:41
Eski 16-05-2014, 14:16   #10
Ağaç Dostu

Choisya 'Aztec Pearl'

Arkadaslar, asagiya ekledigim Choisya 'Aztec Pearl' tùrùnùn fotograflarini dùn Botanik parkta cektim.

Dar yaprakli tùrùnù Ilk gordùgùmde ùzerinde cok cicek vardi, simdilerde tek tùk cicegi kalmis.

Son fotografta da gorùldùgù gibi cok sayida kùcùk kùcùk tohum kapsùlleri olusmus.

Bu tùrùn diger tùrlere gore yaprak formu daha dar olsada, cicek formlari ve kokulari hemen hemen ayni.

Yapraklarinin kokulu oldugunu ogrenince, dùn gittigim parkta calidan kùcùk bir yaprak koparip,
biraz elimde ogusturduktan sonra kokladim ve baharat gibi koktugunu farkettim. Bence cicekleri daha gùzel kokuyor.

Gorsellik olarak hangi tùrù diye sorsaniz, yukaridaki altin sarisi yapraklari olan tùrù derim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 16-05-2014 saat 18:37
Eski 05-06-2014, 15:18   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2013
Merhaba arkadaşlar, ben E botanikten 9 TL'na 1 adet 30-35 cm boylarında Meksika Portakal Çiçeğinin bir türü olan Choısya Ternata Sundace
aldım. inşallah büyütüp siz değerli arkadaşlara da çelik veya tohum vermek nasip olur.

münevver48 beğendi.
Filiz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024