agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni2941Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-11-2006, 10:24   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Ben de çoktan yazmıştım özelinize. Bana da ses vermediniz
Yanlış bir şey mi yaptım acaba

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2006, 20:13   #92
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
ben bir tane japon gülü aldım kırmızı açtı çiçeği ama bir gün kaldı üstünde çiçek bu normal mi? bu arada bunu nasıl üretebilirim elinde farklı renkte fazla olanlar varsa banada yollayabilir mi? ben bu site yüzünden evi gene botanik bahçesine çevirmeye başladım ev halkı isyana başladı hareket edecek alan kalmamış evde her türlü aksiyon hareketi yasaklandı tarafımdan. top oynamak koşmak estirmek fazladan cam pencere açmak yasak

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2006, 20:27   #93
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi some_at
Ben de çoktan yazmıştım özelinize. Bana da ses vermediniz
Yanlış bir şey mi yaptım acaba
Özel, genel fark etmiyor sanırım bende bir cevap almadım. Sağlık olsun. Ben bir kırmızı japon gülü çeliği buldum. Bundan sonra edineceklerimde olmayan arkadaşlarım için olacaktır.

bahcıvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2006, 09:12   #94
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Ben edindimde ne oldu ...
Bilmediğim nedenden dolayı hepsini kaybettim.Çelikleri torfa dikip.Üstüne poşet geçirdim.Birkaç gün sonra Çürümüş bir şekilde buldum.
Sevincim kusrağımda kaldı..

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2006, 09:55   #95
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Ben sesiz kalayım dedim
ancak sayın Elfogi'nin de belirtiği gibi hibiscuslarım tek bir sap kalana değin çelikleyip dağıttım. ancak sonradan bu tarz haberler beni duraklattı. bir kaç üyeden takas ettiğim çeliklerde de karşı tarafın bunu yaşadığını duyunca burda bir şeylerin yanlış yapıldığı yolunda bir düşünce oluşdu kafamda.

şu anda elimde kendi anaç bitkilerimin çelikleri yok karşı taraflardan aldığım çelikleri geliştiriyorum. bendekilerin gelişimi gayet iyi gibi. belki ilerde hazır köklenmiş küçük saksılar halinde takası kendi fikrimce daha verimli olur kanısındayım.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2006, 10:40   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Elfogi,

Sonuca üzüldüm.

Ancak tekrarının olmaması ve diğer arkadaşlara bilgi olması açısından sormak isterim:

"Poşeti öğlenleri, günün ısındığı saatlerde kaldırıp havalanmasını sağladınız mı? Yoksa, poşetler sürekli çeliklerin üzerinde mi kaldı?"

Sürekli kapalı tutarsanız çürümeye yolaçarsınız; ki sanırım sizin vak'ada da bu olmuş.

Tabii her zaman olduğu gibi bu konuda da yine uzman arkadaşlar kesin teknik açıklamayı yapacaklardır.

Saygılar...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2006, 10:42   #97
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Takas karşılığında ne isteyeceğinizide bilirsek hazırlık yapardık

Eski 07-12-2006, 11:32   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Elfogi,

Bakın, Mine Hn.'ın bana zamanında çelikler ve poşet uygulamasıyla ilgili yönlendirmesi aşağıdaki bağlantıda.

Sizin de sorununuz çok ıslak toprak ve havasız kalmış zavallı çelikçik olabilir bence...

Yasemin Üretimi

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2006, 12:12   #99
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcıvan
Takas karşılığında ne isteyeceğinizide bilirsek hazırlık yapardık
Bahçıvan, bazı aşırı çıkışlar yapıyorsun, anlıyorum/anlamıyorum orasını geçelim.

Ama çok açık yazılmış bu yazının nesini anlamadın da yukarıdaki gibi bir cümle kuruyorsun?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox
Ben sesiz kalayım dedim
ancak sayın Elfogi'nin de belirtiği gibi hibiscuslarım tek bir sap kalana değin çelikleyip dağıttım. ancak sonradan bu tarz haberler beni duraklattı. bir kaç üyeden takas ettiğim çeliklerde de karşı tarafın bunu yaşadığını duyunca burda bir şeylerin yanlış yapıldığı yolunda bir düşünce oluşdu kafamda.

şu anda elimde kendi anaç bitkilerimin çelikleri yok karşı taraflardan aldığım çelikleri geliştiriyorum. bendekilerin gelişimi gayet iyi gibi. belki ilerde hazır köklenmiş küçük saksılar halinde takası kendi fikrimce daha verimli olur kanısındayım.
Yaşatılamama gibi bir durum var, en iyisi çelikleri köklendirmeyi de ben yapayım deniyor. Karşılığında bilmem ne isterim denmiyor.

Lütfen dikkatli oku olur mu?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2006, 19:08   #100
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Sayın praecox
Benim Hatamdan dolayı çelikleri kaybettim.Üzgünüm.Fikrinize saygı duyuyorum.Biz acemiler için güzel bir fikir...

Eski 08-12-2006, 19:09   #101
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Sayın Lerdemir
Ayne sizin tahmin ettiğiniz gibi oldu.İşler yoğun olduğu için sanırım havalandırmayı unuttum.İlginiz için teşşekkürler...

Eski 08-12-2006, 23:16   #102
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Bahçıvan, bazı aşırı çıkışlar yapıyorsun, anlıyorum/anlamıyorum orasını geçelim.

Ama çok açık yazılmış bu yazının nesini anlamadın da yukarıdaki gibi bir cümle kuruyorsun?

Yaşatılamama gibi bir durum var, en iyisi çelikleri köklendirmeyi de ben yapayım deniyor. Karşılığında bilmem ne isterim denmiyor.

Lütfen dikkatli oku olur mu?
Pardonda ben anlayamadım bu tepki neden benim sorduğum ****** çiçek olarak ne istendiğidi. Bunun dışında başka birşey insanın nasıl aklına gelebilirki.
Şuan beni çok üzdüğünüzü belirtmeden edemiyeceğim.

Eski 08-12-2006, 23:24   #103
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

[QUOTE=malina]yapayım[/B] deniyor. Karşılığında bilmem ne isterim denmiyor.

Şu yukarda yazanıda demin farkedememişim. Böyle anlam çıkarmanız gerçekten çok üzücü.

Aslında şuan çok şey söylenebilir fakat. Sadece şunu söyliyeceğim sitede herkes bir şekilde küstürülüyor . bonsaireef arkasından uyar11 sıra bende mi?
Bunu hakkettik mi?
Eğer hak ettikse açıkca buraya yazın bende bu siteyi terk ederim.
Ama bazıları gibi birşey olmamış gibi davranamam. ben çiçek derken başkalarının aklına bilmem ne mi sorusu gelecek kadar yanlış anlaşılıyorsam orada durmam anlamsızdır bana göre...

Eski 09-12-2006, 02:42   #104
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Sayın malina mesajımı yazalı yaklaşık 3 saat oldu siz zahmet edip bir cevap yazmadınız.
Ben 42 yıllık hayatım boyunca hiç korkak olmadım, olanlardanda hoşlanmadım.
Ve 42 yıl boyunca hayatımda ağaçlar net te yoktu bundan sonra olmamasınında çok bir eksikliği olmayacaktır mutlaka ne sizin için nede benim için.
Birde tekrar belirtmek istiyorumki, siz bazı insanlara karşı kayırıcısınız. Bazı hataları görmemek için insanın kör olması gerekir.
****** ben sizin site dışı bağlantılarınızı bilemem bilsemde ilgilenmem. Çünkü bir site içindeyiz ve orda yaşadıklarımız söz konusu.

Dediğim gibi korkuları sevmem, huzursuzluklarıda. Huzurum olmayan yerdede olmam.
Buradan herkese sevgilerimi sunuyor ve sitenizden ayrılıyorum.

Eski 09-12-2006, 07:55   #105
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Alıntı:
Sevgili arkadaşlarım,
Şuan sitemizden ayrılma kararı almış bulunuyorum. Bunun nedeni takas için bir çiçek belirtilmesini istediğim bir mesajımın malina tarafından bel altı bir şekilde algılanmasıdır.
Onurlu bir insan olarak hakkımda böyle düşünebilen bir insanın evinde misafir kalamıyacağım gibi bu sitede de üye kalmamam gerektiğini düşünüyorum.
Hepinizle sanal ve kısmen reel olan bu sohbetler çok keyifliydi.
Buradan kendisine çiçek veya tohum vermeye sözüm olan arkadaşlarıma sözüm geçerlidir.
Ayrıca gerçek hayattaki cafem hepinize açıktır (gelmeden önce haber verirseniz poğaça yaparım )
Benimle sohbet etmek isterseniz.
ferihaorman@hotmail.com adresinden görüşebiliriz.
Hepinize gönül dolusu sevgilerimi bırakıyorum.
Mutlu kalın.

Çıkmadan taze çay demledim semaverde, ayrıca size ellerimlede poğaça yaptım, hatta turuncun tavsiye ettiği gibi fırını iyice ısıttıktan sonra tepsiyi fırına koydum. Bu kez daha güzel oldu yani
Kahveye yazmışsınız. Konuyu bilmeyen neler olup bittiğini anlamayacak diye buraya alıntılamak zorunda kaldım.

Alıntı:
Yazdığım bir cümleyi belaltı ima olarak algılamanızı anlamakta zorlanıyorum. Cümlede o bölüme vurgu yapacak olsam onu kalınlaştırırdım. Ne demek istediğimi doğru ifade ettiğimi sanıyorum.

Algılamakta zorlanışım, bunu ima etmiş olabileceğimi düşünmenizden, yoksa argoda Karşılığında bilmem ne isterim ifadesinin cinsel anlamda istemek olduğunu biliyorum.
İyi de size bunu neden söyliyeyim ki?

Benim de burada sataşma var demem gerekir
Tabii ki ben sizin site dışı bağlantılarınızı bilemem, bilsem de ilgilenmem.

Durum gerçekten komik.

"Karşılığında bilmem ne isterim denmiyor" yerine yazılacak başka cümleler tabii ki olabilir. EB mi, orkide mi, torf mu ? Hepsini kapsayan ya da hepsine gönderme yapan anlamda "bilmem ne" kullanılmıştır.

"Belden aşağı" muhabbetiyle hiç suçlanmamıştım. O da oldu

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2006, 10:43   #106
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Burda ki konu sanırım beni de kapsıyor.

bu özelikle karşılığında "bilmem ne" alırım demek den benim olası kastım veya yazmak istediğim, bilmem sizin elinizde hangi renkler var nelerle takas edebilirim yani hangi renkleri veya hangi diğer değişik ilgimi çekebileceğim türleri anlamında kullanılmıştır.
karşı taraf ben istiyorum diye yazar da bende bu şu var diye karşı teklifte bulunmazsa...
Takdir edersiniz ki fazlasın birileri ile paylaşmak demek çiçekleri bilmeyen birine vermek anlamında değildir. takasdan anladığım bitkilerimi bilen anlıyan birine vermek vede bildiğim bakabileceğim bitkileri almak demektir. sahip olmak istediğim bitkilere bakamıyacaksam ilgimi de çekmiyorlarsa, takasa girmem.

burda tabii iyi niyetli arkadaşların olası hatalar veya bildikleri halde bazı hastalıklara bitkilerin yenik düşmesi sonucu gibi durumlar bu kapsam dışındadır

Düzenleyen praecox : 09-12-2006 saat 11:20 Neden: ek
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2006, 13:40   #107
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Hepimiz kardeşiz.Ortada yanlış anlaşılma var.Herkes dile getirmek istediği ifadeyi açıklamış.Ortada herhangi bir sorun da yok..Küçük sebeblerde ya da olmayan bir sebeb yüzünden de siteden ayrılmaya da gerek yok ...Hepimizin birbirimize ihtiyacı olabilir ya da olmayabilir.Ama bilgilerimizi ve de elimizdeki çiçekleri paylaşabiliriz.Arzu eden istediği kişiye verebilir.Herkes bu konuda özgürdür. İnsan elinde fazla olan bir türü zaten herkesle paylaşmaya hazırdır.isteyen katılır **** katılmaz.Kimse bir yere gidemez herkes burda kalmalı..Okey...

Eski 09-12-2006, 14:36   #108
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Alıntı:
Aslında şuan çok şey söylenebilir fakat. Sadece şunu söyliyeceğim sitede herkes bir şekilde küstürülüyor . bonsaireef arkasından uyar11 sıra bende mi?
Bunu hakkettik mi?
Konuyu bilmiyorum. Konu ile ilgim yok. Burada sadece benden bahsedildiği için yazıyorum.
Bahçıvan benim siteden bir süreliğine ayrılma nedenim küstürülme değildir. Bu konuda açıklama yapma gereği duyuyorum çünkü başkaları da o şekilde düşünebilir. Editörlükten ve sitede yazmadan bir süreliğine ayrılma nedenim tamamen ders çalışmam gerektiğinden kaynaklanıyor. Çok fazla zaman harcayıp sınavıma gereken önemi veremediğimden böyle bir karar aldım. Sınavımı kazanır kazanmaz tekrar sitede yazmaya devam edeceğim. Sizin anladığınız gibi bir küstürülme durumu söz konusu değildir.

Bu siteden yüzyüze görüştüğüm kimse yok. Herkes ile burada tanıştım ve burada muhabbet ediyorum. Ama öyle güzel dostluklarımız var ki bunu kesinlikle kaybetmek istemem.
Malina bu sitenin ayakta kalması için en çok çaba sarfeden kişidir. Bana her zaman destek olmuştur. Çok sıkıntılı zamanlarımda hep yanımda olmuştur. Bunuda buradan belirtmek istedim. Malina hep yanlış anlaşılıyor. Malinayı çok seviyorum. Diğer arkadaşlarımı da çok seviyorum. Burada bir aile ortamı var ve aile arasında bazen böyle tartışmalar olur ama küslük olmaz, olmamalı!

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2006, 15:19   #109
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Ne güzel o zaman ...Buna sevindim...Sınavlarınızda başarılar...

Eski 18-01-2007, 22:11   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2007
Merhaba,
Uzun yillardir bir japon gülü agacim var.Fakat son dönemde cicek acmiyor? Acaba bununla ilgili bilgisi olan arkadaslar bilgi verebilir mi ? Cicek actirmak icin neler yapmak gerekir ?

Japon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 23:41   #111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldiniz Japon; sorularınıza yanıt alabilmek için kendinizi Yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtmanız gerekiyor. Ondan sonra uzman arkadaşlarımız size yardımcı olmaya çalışacaklardır. Sevgiler.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2007, 12:54   #112
Yeni Üye

Merhaba Todor , ilgili baglantıyı farketmemistim.Yardimci oldugun icin tesekkurler.

Eski 19-01-2007, 13:00   #113
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Benim de vardı bir zamanlar. Kışın balkonda unutupta donarak ölümüne sebep olana kadar
Bol güneş seviyor. Eğer uzun süredir aynı saksıdaysa, yeterli beslenemediğinden toprak değişimi istiyor olabilir. Gübreleme yapıyor musunuz?

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2007, 13:50   #114
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Japon Mesajı Göster
Merhaba,
Uzun yillardir bir japon gülü agacim var.Fakat son dönemde cicek acmiyor? Acaba bununla ilgili bilgisi olan arkadaslar bilgi verebilir mi ? Cicek actirmak icin neler yapmak gerekir ?
Merhaba japon, aramıza hoşgeldin

Bize bitki hakkında biraz daha bilgi verebilir misin? Hatta mümkünse resmini de siteye eklersen daha da faydası olur. Mesela, bitki saksıda mı, toprakta mı? Yapraklarda bir problem var mı? Güneş görüyor mu?

Bu tip bilgileri verirsen daha sağlıklı yorum yapabilmemiz mümkün olcaktır.

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2007, 15:13   #115
Yeni Üye

Merhaba, hosbulduk,

Bitki ev icinde orta buyuklukte bir saksıda , sag taraftan pencereye bakiyor sol yani duvar.Kis ayinda pek gunes almiyor, ama eskiden kisinda cicek acmisti.

Bu bitkilerde kac yasindaki bitkiye yasli denir bilemiyorum ama 15 sene herhalde yasli oluyordur.

Yapraklarinda genel anlamda bir problem yok, bir iki yapraginda kucuk tirtil yenmesi gibi delikler var ama azinlikta. zaten tirtil da yok .

Yakinda topragini degistirmeyi dusunuyorum biraz daha buyuk bir saksiya aktaracagim.Bunlar yeterli olur sanirim.
Suya istekli bir agac ayrica ne kadar cok su verilirse (olcuyu kacirmadan) o kadar canli duruyor.

Birde piyasada cicekler icin vitaminler var bunlarda uygun olabilirmi ?
Ya da gubremi satin almaliyim.

Evde yasayan Japon Gullerinin cinari icin yaptiginiz yardimlara tesekkur ederim.

Eski 19-01-2007, 15:31   #116
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Umarım; japon gülünüz eskisi gibi bol bol çiçek açar. Sizden bir ricam var. Lütfen, güzelim Türkçe' mizi düzgün kullanalım. İmla kurallarına uyalım ve harfleri doğru kullanalım. ç,ş,ğ,ü,ı bizim dilimizin harfleridir. Kullanmakta tereddüt etmeyin. İngilizce' ye de özenmeyin

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2007, 16:03   #117
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Saksıdaki bir bitki için 15 yaş oldukça fazla sayılır.

Bitkiyi daha büyük saksıya alırken, dallarına sert budama yapmanız, kök uçlarından aşırıya kaçmamak koşuluyla budama yapmanız durumunda bitkinizi biraz gençleştirmeniz mümkün olacaktır.

Ayrıca sulama ve gübre konusunda da dikkatli davranmanız gerekir. Çünkü gelişme ortamını çok iyi tuttuğunuz takdirde bitki çiçek açmak yerine boylanmayı ve gelişmeyi tercih edecek çok gür fakat çiçeksiz bir bitkiniz olacaktır.

Japon güllerinin doğal yetişme ortamlarının kısmen kurak bölgeler olduğunu unutmamanız gerekir.

Piyasada bulunan vitaminlerin bitkilere faydası vardır. Saksı değişiminden sonra dozajına uygun olarak kullandığınızda bitkinin gelişmesine ve çiçek açmasına yardımcı olur.

Anladığım kadarıyla bitkinin bulunduğu ortam kışında sıcak. Yine de bu işlemleri yaparken özellikle erken ilkbahar dönemini tercih etmenizi tavsiye ederim. Bitki kendini toparlamaya başladıktan sonraki bahar günlerinde bitkiyi dışarıya çıkarın ve direk güneş ışığı görmesini sağlayın.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Japon Mesajı Göster
Evde yasayan Japon Gullerinin cinari icin yaptiginiz yardimlara tesekkur ederim.
Burada ne demek istediğinizi pek anlamadım ama yine de sitemiz adına "rica ederiz ne demek" diyeyim

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2007, 16:14   #118
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turunç Mesajı Göster
Umarım; japon gülünüz eskisi gibi bol bol çiçek açar. Sizden bir ricam var. Lütfen, güzelim Türkçe' mizi düzgün kullanalım. İmla kurallarına uyalım ve harfleri doğru kullanalım. ç,ş,ğ,ü,ı bizim dilimizin harfleridir. Kullanmakta tereddüt etmeyin. İngilizce' ye de özenmeyin
Gösterdiğiniz dikkat için çok teşekkür ederim.Hızlı yazım alışkanlığından kalma buna paralel, geçmişte kullanılan değişik dil özelliklerindeki klavye alışkanlıklarından kalma, bir tecrübe olsa gerek.Ayrıca tanımadığınız bir kişi için hangi konuya özendiğini açıklamakta, günümüz önyargı ile insan tanımlama sorunlarının başında gelmektedir.

Dediğiniz gibi; İmla kurallarına uyalım ve harfleri doğru kullanalım.Ayrıca virgülden sonra bir boşluk bırakalım, yazım estetiğine katkı sağlayalım.Forum yüz simgelerini kullanalım , mirc gibi programlar ile karşımıza çıkan noktalama işaretlerinden oluşturulmuş kombinasyonları kullanmayalım.

Üye adlarımızı Türkçe seçmeye ve Türkçe karakter kullanmaya özen gösterelim.Gerekiyorsa program kodlarında değişiklik yapalım.

(Yukarıdaki metinde yapılmış herhangi bir dilbilgisi hatasını mazur karşılamanızı umuyorum.)

Eski 19-01-2007, 16:22   #119
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Plumbago Mesajı Göster
Saksıdaki bir bitki için 15 yaş oldukça fazla sayılır.

Bitkiyi daha büyük saksıya alırken, dallarına sert budama yapmanız, kök uçlarından aşırıya kaçmamak koşuluyla budama yapmanız durumunda bitkinizi biraz gençleştirmeniz mümkün olacaktır.

Ayrıca sulama ve gübre konusunda da dikkatli davranmanız gerekir. Çünkü gelişme ortamını çok iyi tuttuğunuz takdirde bitki çiçek açmak yerine boylanmayı ve gelişmeyi tercih edecek çok gür fakat çiçeksiz bir bitkiniz olacaktır.

Japon güllerinin doğal yetişme ortamlarının kısmen kurak bölgeler olduğunu unutmamanız gerekir.

Piyasada bulunan vitaminlerin bitkilere faydası vardır. Saksı değişiminden sonra dozajına uygun olarak kullandığınızda bitkinin gelişmesine ve çiçek açmasına yardımcı olur.

Anladığım kadarıyla bitkinin bulunduğu ortam kışında sıcak. Yine de bu işlemleri yaparken özellikle erken ilkbahar dönemini tercih etmenizi tavsiye ederim. Bitki kendini toparlamaya başladıktan sonraki bahar günlerinde bitkiyi dışarıya çıkarın ve direk güneş ışığı görmesini sağlayın.

Burada ne demek istediğinizi pek anlamadım ama yine de sitemiz adına "rica ederiz ne demek" diyeyim
Önerileriniz için teşekkür ederim.O zaman bu işlemleri ilkbaharda uygulamaya çalışacağım.

Orada demek istediğim ;
Hızlı yazılmış zor anlaşılan hali;
Daha açık anlamı;
Ev ortamında yaşayan japon güllerinin çınarı için yaptığınız yardımlara teşekkür ederim.
Tamamen doğru anlamı;
.........

Eski 07-02-2007, 20:36   #120
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Merhabalar benim de salonumda bir japon gülüm var katlı kırmızı , takriben 10 lt lik bir saksıda ve boyu 1.5 mt yi geçiyor , çok dallı ve budaklı iyice dağildığı için bir kurdela ile topladım ama ben sadece baharda çiçek açtığını sanıyordum. Yorumlarda kışın da çiçeklendiğini yazanlar olunca endişelendim zira ben bütün yıl bunu bekliyorum.bir süre daha idare eder umarım bu saksıda kırşehirden izmirdeki evimizin bahçesine götürmeyi düşünüyoruz bir şekilde.

FUSNUR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024