agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni630Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-03-2012, 08:57   #1141
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
En kestirmesi yapraklarını ezip ellerinizi koklayın. Melisa ise kesin anlarsınız, limon gibi kokar.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 11:23   #1142
Yeni Üye

gülperi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2011
Thumbs down

Sevgili Andoro bende tohumarımı ektim sadece bir tannesi çıkmıştı.
Anladıgım kadarıyla boşuna sevinmişim .

gülperi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 11:56   #1143
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sorma sevgili gülperi, benim için de büyük hayal kırıklığı oldu, bir de senin konudan haberdar olmadığını düşünerek kendimi kötü hissediyordum, bugün sana özelden yazıp haber vermeyi planlamıştım. Tohumlar Hollanda 'dan ithal tohum idi, bu markayı bir daha almam.

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 12:09   #1144
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Eğer sizinki oğultu-melisa ise çok geç çimleniyor. Siz vazgemişken bir de bakıyorsunuz çimlenenler var

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 12:57   #1145
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Melisa officinalis, oğulotu çimlenmesi ile sizin bitkiniz . Karar sizin

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 14:21   #1146
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Sn. kiraz, çimlenmeleri ortalama 2 hafta içinde gerçekleşti diye hatırlıyorum, biraz ballıbabayı araştırdım bugün,

Ballıbaba, Taubnessel, Lamium album | Ballı Baba Bitkisi Görseli, Ballı Baba Bitkisi Latince, Ballı Baba Familyası, Ballı Baba Familyası Bitkileri, Ballı Baba Hasat Zamanı, Ballı Baba Latince, Ballı Baba Otu, Ballıbaba Ağacı, Ballıbaba Ailesi, Ballıb

adresinde yer alan şu açıklama benim bitkimin ballıbaba olma olasılığını daha yüksek kılıyor sanki...

Yapraklarının kenarları kertikli, üzeri pürtüklü, koyu yeşil renkli kısa saplı üzeri narin tüylü, karşılıklı ve bir sonraki ile çaprazdır.

Daha önce bahsettiğim gibi benim bitkimin yapraklarında ve yaprak saplarında beyaz dikenimsi şeyler var... Oğul otu olan melisada böyle beyaz minik tüyler var mı bilmiyorum.

Eski 04-04-2012, 07:02   #1147
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Evet değerli arkadaşlarım, dün akşam ne olduğu belirsiz bitkimden bir yaprak kopararak önerildiği üzere elimde ovaladım, avcumun içinde kalan yoğun limon kokusu sanırım teşhisi şüpheye yer bırakmayacak şekilde koydu, bunlar kesin olarak oğul otu olan melisa...

Kiraz, jineop ve münevver beğendi.
Eski 11-04-2012, 23:03   #1148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Artık saksıya dikmelimiyim sizce neredeyse 20 gündür suda köklenmeyi bekleyen çeliklerim?

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
tk646 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 23:16   #1149
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tk646 Mesajı Göster
Artık saksıya dikmelimiyim sizce neredeyse 20 gündür suda köklenmeyi bekleyen çeliklerim?
Biraz daha bekleyin

tk646 beğendi.
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 08:39   #1150
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
sayıntk646
Çelikleri beklettiğiniz suya hemen yumurta haşadığınız suyu soğutup ekleyin.
Hemen pıtırcıklanma başlatıyor ve köklenmeyi çok hızlandırıyor.Ben tamamen yumurta suyunda iki çeliği 2 haftada köklendirdim.

münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 10:12   #1151
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Kışın soğukltan etkilenen melisalarımda hiç bir uyanma belirtisi yok, daha bekliyeyeim mi sizce?

gulşen beğendi.
ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 01:07   #1152
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2011
Lütfen bana birileri bu melisa konusunda yardım etsin....

Evimize yakın yerdeki bir apartmanda melisa var.ve biz o apartmana her gittiğimizde dalını budağını kırıp eve getiriyor ve suya koyuyorum. Ve her getirdiğim parça deli gibi kökleniyor. Torf ve bahçe toprağını karıştırıp kökleri yaklaşık 10 cm olan o parçaları ekiyorum ama ne hikmetse hep kuruyorlar.. Neler neler diktim tutturdum ama bu melisayı ben neden tutturamıyorum... O apartmandaki melisaya artık resmen acıyorum çünkü her gittiğimde dalsız budaksız kalıyor... O saksıyı oraya kim koydu bulabilsem ondan yardım isteyeceğim ama 54 hanelik apartman sorduk- soruşturduk ama bilen yok..muhtemelen ev taşınmasında birileri fazla geldi diye oraya bırakmış..Nerden baksanız 40 litrelik saksısı var çünkü...Ne olur birileri bana yardım etsin..

taha-b Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 01:28   #1153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sayın tahab bende küpeli konusunda öyle idim toprağa diktikten sonra sera ortamı yaptım öyle tutturuyorum belki fikir olabilir size.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 01:35   #1154
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nılgun_dogan Mesajı Göster
Sayın tahab bende küpeli konusunda öyle idim toprağa diktikten sonra sera ortamı yaptım öyle tutturuyorum belki fikir olabilir size.
Suda köklenmiş bitki için sera ortamı bilemiyorum... Şuan yine 3 kök var mesela suda köklenmiş vaziyette duruyorlar.. Suları eksildikçe bulundukları kaba toprak ilave ede ede kabı toprak ile doldurdum. Kap tamamen doluncada (yani bugün) altından delikler açtım ki fazla su kökleri çürütmesin.. Birde böyle deneyeceğim.... Resmen cin fikirler üretmeye başladım kendimce...

Eski 15-04-2012, 01:42   #1155
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2012
Merhaba arkadaşlar yazılanları okudum da biraz olsun bilgi sahibi oldum bitkiyle ilgili. Kıbrısta bu bitkiye 'pakistan gecesi' diyorlar. Bahçemde bayağı büyük iki tane var. Fotoğraflarını yükleyemiyorum. Yaz geceleri kokuları tüm mahalleyi sarar.. Eğer isteyenler varsa çelik yollayabilirim. Sevgiler.

pembegül beğendi.
Kıbrıs_Doga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 18:50   #1156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Ben toprağa geçirdikten sonra yapıyorum sera ortamını pet şişeyi ortadan kesip üstüne koyuyorum.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 08:24   #1157
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taha-b Mesajı Göster

Evimize yakın yerdeki bir apartmanda melisa var.ve biz o apartmana her gittiğimizde dalını budağını kırıp eve getiriyor ve suya koyuyorum. Ve her getirdiğim parça deli gibi kökleniyor. Torf ve bahçe toprağını karıştırıp kökleri yaklaşık 10 cm olan o parçaları ekiyorum ama ne hikmetse hep kuruyorlar.. Neler neler diktim tutturdum ama bu melisayı ben neden tutturamıyorum... O apartmandaki melisaya artık resmen acıyorum çünkü her gittiğimde dalsız budaksız kalıyor... O saksıyı oraya kim koydu bulabilsem ondan yardım isteyeceğim ama 54 hanelik apartman sorduk- soruşturduk ama bilen yok..muhtemelen ev taşınmasında birileri fazla geldi diye oraya bırakmış..Nerden baksanız 40 litrelik saksısı var çünkü...Ne olur birileri bana yardım etsin..
Aldığınız dalları bir de direkt olarak pet şişe içine atıp üstüne de torf+ hayvan gübresi karışımından ekip sulayın.Şişenin ağzını da açık bırakın. İlk sudan sonra hiç su vermeyin. Melissa su seviyor gözlemlerime göre.Bir de öyle deneyin bakalım..Sonucu da hep birlikte görelim ki tecrübe olsun hepimize.

Ben de suda iki filizcik köklendirdim. Ama kök çıkıntıları görünür görünmez pet bardaktaki topraklara geçirdim. Hatta birinde doğru dürüst kök bile yoktu ama hala yaşıyorlar.Hatta yeni yapraklar çıkardılar.

Eski 16-04-2012, 08:26   #1158
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhat Mesajı Göster
Kışın soğukltan etkilenen melisalarımda hiç bir uyanma belirtisi yok, daha bekliyeyeim mi sizce?
Sn ayhat,
Bizim şirketteki kapıcı tam bilmediği için saksıdaki melissayı kurudu diye sökmüş. Altından çıkmakta olan bir sürü filizcik vardı. Yeni uyanıyorlar..

Eski 16-04-2012, 09:29   #1159
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2006
Sevgili taha-b

Melisa bitkisi çok su isteyen bir bitki. Saksının altına derin bir kap koyup, sürekli suda muhafaza edin. Datça da kocam 3 tane melisa ağacım var. Su sızdıran bir borunun dibine dikmiştik. Ağacı şuan 3 metre felan var. İstanbulda evim'in balkonunda da besliyorum aynı şekilde. Erenköy'e yakın oturuyorsanız fidesinden verebilirim.

pembegül ve arapsabunu beğendi.
cyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 10:24   #1160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Sayın Andora adresinizi özelime gönderin size melissa tohumu göndereyim
Ben de istesem

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 11:56   #1161
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver Mesajı Göster
Sn ayhat,
Bizim şirketteki kapıcı tam bilmediği için saksıdaki melissayı kurudu diye sökmüş. Altından çıkmakta olan bir sürü filizcik vardı. Yeni uyanıyorlar..
Çok teşekkür ederim bende sabredeyim o halde

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 13:44   #1162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taha-b Mesajı Göster

Toprağınızda Melisaya iyi gelmeyen bir şey olabilir, başka bir toprakla deneyin, bir de suda köklendirmeyi iç ortamda yapıyorsanız, aniden dış ortama çıkarmanız da ölmelerine neden olabilir. Dış ortama yavaş yavaş alıştırın, sonra kalıcı yerlerine dikin derim..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 22:45   #1163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2012
Öncelikle hepinize merhabalar;
Arkadaslar forumunuzda çok çok yeniyim ve resmen bayıldım. Bahce ve çiçeklere yeni geni merak sarıyorum ve çok hoşuma gitmeye başladı.
Babamlarin evinde melİsa var onsan bir dal istedim bana celikleyip verdi sagilsun. Nasip olursa yarın dikeceğim. Şimdi bunu tamamen gölge bir yere mı dikmem lazım
Şimdiden çok teşekkürler.

fatihcelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 15:59   #1164
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2006
Sayın Fatihçelik

Güneş gören bir yere ekerseniz daha çok çiçeklenir. Gölge yerde yapraklanıyor ancak çiçek açmıyor.

Kolay gelsin.

cyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 18:39   #1165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2012
Cevap için çok teşekkür ederim. Ben biraz gölge bur yere diktim ama söküp değişersem mı acaba

fatihcelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 01:27   #1166
Ağaçsever

Herkese tek tek cevaplamak yerine buradan yazıyorum.. Köklenmeleri için kesip içine koyduğum tüm filizler yaklaşık 8-10 cm kök yaptıktan sonra su dolu olan kaba suları azaldıkça toprak ile doldurmam sonuç verdi. Daha önceden hangi toprağı kullanıyorsam yine aynı toprağı kullandım.. Yani problem toprakta değilmiş. Köklendirmeyi ev içinde yaptığım gibi saksıya aldıktan sonrada yine ev içinde yaşamlarına devam ediyorlar yani dışrıya alıştırma faslına gerek yok.. Açtıklarında görüşmek üzere.. Fotoğraflarınıda o zaman eklerim artık..

Eski 19-07-2012, 15:23   #1167
Yeni Üye

sahindogan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2012
çelikleme hakkında bilgi edinilmek istiyorum arkadaşlar... acaba temmuz ayında celikleme yapsak tutr mı... daha şimdiden cok teşekkur ederim...

sahindogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 12:50   #1168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2012
çok özur dılıyorum yenı katıldım araştırdım melısa yetıştırmek tohum almak ve çelıkleme yapmakla ılgılı bolum bulamadım bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkur ederım saygılar çelıkleme vetohum nasıl yapılıyor??

arsekanat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 13:54   #1169
Ağaçsever

Biraz gayret göstersek...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsekanat Mesajı Göster
çok özur dılıyorum yenı katıldım araştırdım melısa yetıştırmek tohum almak ve çelıkleme yapmakla ılgılı bolum bulamadım bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkur ederım saygılar çelıkleme vetohum nasıl yapılıyor??
İlgilendiğiniz tüm sorular için cevaplar önceki sayfalarda mevcut.. Biraz gayret göstermeniz ve sayfaları okumanız gerekecek. Bu sayfalar; balık vermek yerine balık tutmayı öğretir... Saygılarımla

limon ve YeniBON beğendi.
Eski 06-08-2012, 17:35   #1170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2012
merhaba, ben geçen sene açan melisa aldım süper ama bu sene henüz açmadı çok suluyorum ve suyu seviyor dediler Çiçek açmamasının sebebi nedir acaba?

cevo56 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024