agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni630Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-09-2012, 17:55   #1201
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hevesli meraklı Mesajı Göster
yanlız işi bilen biri bize çelikleri nasıl kargoya vereceğimizi anlatırsa çok iyi olur. annemin de demek istediği bu idi. özel bir paketleme yapmak gerekir mi? veya paketlerken nelere dikkat etmeliyiz? gibi.
Çelikler küçükse kargolamak kolay.
Ben köklenmiş çelikleri toprağı ile birlikte almaya özen gösteriyorum.
Bunun için de kaşık kullanıyorum.

Önceden hazırladığım kağıt peçeteye toprağı ile birlikte koyup(bitkinin sadece toprak altında kalan kısmını
), peçeteyi etrafına sardıktan sonra, çok hafifçe elimle sıkıştırıyorum.

Daha sonra peçeteyi ıslatarak, yine toprakaltı kısmını küçük bir buzdolabı poşetine koyup ağzını hafifçe sıkıştırıyorum.
Sıkıştırmaktan maksat, kargoda bitki açılıp toprağı dökülmesin.

Bitkinin boyutuna uygun sağlam bir karton kutu(ki, bazan bu ilaç kutusu bile olabiliyor)ya koyup koli bandı ve ya seloteyple(kutu çok küçükse)yolda açılmasını önleyecek şekilde paketliyorum.
Haydi kolay gelsin

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 18:06   #1202
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Dün akşam hava almak için balkona çıktım. Öyle güzel bir koku sarmış ki etrafı,alt komşunun balkonundan geliyordu. 15 dakika falan kokuyu bırakıpta içeri giremedim doğrusu.

Bugün sohbet ederken hemen melisadan bahsettim, saksıyı görebileceğim bir yere çekip gösterdi; üstü pıtır pıtır çiçek doluydu. Çiçekleri geçince benim için bir çelik hazırlayacak. Böyle güzel kokulu bir bitki her balkona lazım bence.

Kiraz ve iris41 beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 18:46   #1203
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Benimki de en coşkulu günlerini yaşıyor. Üzerinde 5-10 değil yüzlerce çiçeğiyle kokusunu açık penceremizden odalarımıza kadar kadar taşıyor. Şu anda bahçede tam ters köşedeyim mesela, rüzgar buraya bile getiriyor kokusunu...

Yalnız Kiraz'ın yazdığı gibi, hava durgun olsa ve çok yakınımızda olsa yoğun koku rahatsız eder. Bu yüzden dikecekleri uyaralım, ne çok yakın, ne çok uzağınıza dikin...

gilan, Kiraz, sakdag ve 1 kişi beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 20:18   #1204
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Antalya kemerde kaldıgım yıllarda bahcede bir koku inanılmaz hala hatırlıyorum muhteşemdi görevliyi cagırdım bu koku nereden geliyor dedigimde melisa diye bir bitkiden demişti sadece geceleri kokarmış dönerken bir celik almıştım köklü sagolsun benim icin topragıyla hazırlamış istanbula geldi ama kışı dışarda bıraktıgımdan o yıl kaybettim .
Yeni edindigim melisayı tekrar kaybetmek istemiyorum hangi ay da iceri almalı diye tetrar sorsam sadece bitkiye yardım icin cevap gelirmiki ? yoksa yine deneme yanılma metodu devreye girecek .
dışarda bıraktım don yedi bahara kalan saglar bizimdirmi demeliyim

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 07:01   #1205
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
'Her güzelin bir kusuru vardır.' Derler ya!
Melisa'nın kusuruda biraz geç çiçeklenmesi. Daha sıcak sahil bölgelerimizde, biraz daha erken çiçekleniyordur muhakkak. Ama Karadeniz sahil kesiminde, geceleri bizler artık evlerimize kapanıyor, kapı pencereyi örtüyoruz.

İşte tam bu günlerde çiçeklenip güzel kokusunu salgılamaya başlıyor.

Geçen kış, donarak ölen melisalarımın yerine haziranda küçük bir yeni fidan getirip diktim İstanbul'dan. Şimdi epeyce büyüdü. Ama ne yazık ki daha dün gece kokmaya başladı. Ancak bir bahaneyle evden bahçeye çıkınca o güzel kokusunu hissettim.

Yinede bahçemde bulunması mutluluk verici.

Not: Fotoğrafta yüklemek istedim ama yükleyemedim.

iris41 ve vehbi beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 08:32   #1206
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Orhan Bey, bizimki de öyle oldu. Ama mesajların birinde, vazoya konulursa ev için de de koku vereceği yazılıydı, dün unuttum, bu gece deneyeceğim.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 08:36   #1207
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Yılda bir defa mı çiçekleniyor acaba? Komşum, baharda da çiçeklendiğini ama az sayıda çiçek oluşturduğunu söylemişti.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 08:38   #1208
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

İstanbul'da baharda toparlanmaya çalışıyor, çiçeklenemiyor ama sıcak yerlerde olabilir. İlk çelik aldığım kış içeri aldığımda çiçeklenmişti.

Eski 13-09-2012, 14:14   #1209
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Benim melisam şuan içerde 10 gün önce içeri aldım geçtimiz kışta içerdeydi mayıs ayından ağutos ayına kadar dışarda durdu eskişehirde gece serin olmaya başladı bende şimdiden eve alışsın diye içeri aldım 10 gün önce çiçek açtı sadece bir dalında çiçeklenme oldu daha sonraları diğer bütün dallar çiçeklendi aerosol gibi durup durup koku püskürtüyor evde koku bir yere gitmediğinden çok keskin koku hakim ve sabaha kadar devam ediyor . Tek dalı çiçekliyken zor tahammül ediyorduk şimdi yarısından fazlası açmak üzere nasıl dayanacağız kokusuna bilmiyorum bazı geceler üstne ince bir namaz örtüsü örtüyordum sabah örtüyü alıyorum örtüdeki koku bile parfüm gibi günlerce kalıyor .Çok muhteşem bir çiçek maşaALLAH.

Kiraz ve iris41 beğendi.

Düzenleyen pembegül : 13-09-2012 saat 20:51
pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 16:07   #1210
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
'Her güzelin bir kusuru vardır.' Derler ya!
Melisa'nın kusuruda biraz geç çiçeklenmesi. Daha sıcak sahil bölgelerimizde, biraz daha erken çiçekleniyordur muhakkak. Ama Karadeniz sahil kesiminde, geceleri bizler artık evlerimize kapanıyor, kapı pencereyi örtüyoruz.

İşte tam bu günlerde çiçeklenip güzel kokusunu salgılamaya başlıyor.

Geçen kış, donarak ölen melisalarımın yerine haziranda küçük bir yeni fidan getirip diktim İstanbul'dan. Şimdi epeyce büyüdü. Ama ne yazık ki daha dün gece kokmaya başladı. Ancak bir bahaneyle evden bahçeye çıkınca o güzel kokusunu hissettim.

Yinede bahçemde bulunması mutluluk verici.

Not: Fotoğrafta yüklemek istedim ama yükleyemedim.
Orhan Bey,
Benim de melissa geçen kış donmuştu.Haziranda kurumuş gövdeden sürgün verdi.Şimdi ilk defa çiçeklenecek tomurcuk dolu üzeri..Tabi dediğiniz gibi oldukça geç çiçeklendi.İstanbul'da bile artık geceleri balkonun kapılarını kapatıyoruz serinledi havalar.OLsun diyelim kokusu yetiyor zaten

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 19:10   #1211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Arkadaşlar yumurta kabuğu karınca için konulur. Isterseniz deneyin karınca gelmeYECEKTİR. AYRICA Yumurta kabuğunu ezerek toprağa karıştırırsanız çiçek kalsiyum ihtiyacını buradaN karşılar.

pembegül beğendi.
serdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 22:12   #1212
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Orhan Bey,
Benim de melissa geçen kış donmuştu.Haziranda kurumuş gövdeden sürgün verdi.Şimdi ilk defa çiçeklenecek tomurcuk dolu üzeri..Tabi dediğiniz gibi oldukça geç çiçeklendi.İstanbul'da bile artık geceleri balkonun kapılarını kapatıyoruz serinledi havalar.OLsun diyelim kokusu yetiyor zaten
Yılmaz Bey;
Haklısınız.
Eğer benimkiler gibi, kışın diplerinde su durup kök boğazının alt kısmıda donmamışsa, yeni sürgünler veriyor. Hatta bu sürgünler, bir yıl önceki gövdesi kadar iri ve sağlıklı oluyorlar.

Bende, akşamları o kokuyu doyasıya hissetmek için, birkaç kez bahçeye çıkıyorum.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2012, 12:07   #1213
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Ben dün gece arada bahçeye çıktım ama meslisa sürekli koku vermiyor ya da benimki küçük diye öyle oluyor. Dışarı çıktığım anda koku olmuyor ama üç beş dakika ara ile yoğun koku pompalanıyor sanki. Bir dal kırıp vazoya koydum, gece evde güzel koktu, bu akşam aynı dal kokacak mı bilmiyorum.

Eski 14-09-2012, 14:30   #1214
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Galeri: 120
Sevgili Kiraz, melisa çiçeği dediğiniz gibi belli aralıklarda kokusunu pompalıyor, büyüklükle ilgisi yok, yan komşu bahçede ağaç olmuş bir melisa var, oda belli aralıkla kokusunu veriyor, on iki yıllık bir bitki

Kiraz beğendi.
Fatoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2012, 18:08   #1215
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Melisayı işi garantiye almak icin bu gün iceri aldım ne olur ne olmaz
Cevap veren dostlarıma teşekkür ederim ne cok arkadaşım varmış

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2012, 19:35   #1216
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Ben dün gece arada bahçeye çıktım ama meslisa sürekli koku vermiyor ya da benimki küçük diye öyle oluyor. Dışarı çıktığım anda koku olmuyor ama üç beş dakika ara ile yoğun koku pompalanıyor sanki. Bir dal kırıp vazoya koydum, gece evde güzel koktu, bu akşam aynı dal kokacak mı bilmiyorum.
Dün vazoya koyduğum dal gündüz kokusuzdu ama şimdi kokmaya başladı. Bahçesi soğuk olanlara duyurulur

iris41 ve Fatoş beğendi.
Eski 15-09-2012, 13:17   #1217
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Uzun zamandir sahip olmak istediğim bu bitkiyi çelikten tutturmaya ve tohumdan üretmeye çalışıp basaramayinca Mutlu Beyden gelişmiş bir tane alarak kendisine kavuştum. Yaklaşık on gündür unlu bit mücadelesi veriyoruz kendisiyle. Bir kere neemazal iki kere de arap sabunlu ilaçlama yaptım, kontroller hala sürüyor. Aksi gibi üzeri tomurcuk dolu, dokmesinden korktuğum için tekrar neemazal kullanarak risk almak istemiyorum. Kokusunu henüz hiç bilmiyorum, geldikten bir kaç gün sonra tomurcuklanmasi sürpriz oldu. Ne zaman açacak diye sabırsızlıkla bekliyorum.

Eklenen Resimler

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 13:47   #1218
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Az önce yapılan kontrolden çıkan sonuç, ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 17:37   #1219
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Arkadaşlar bol güneş alan bir yere alın suyunuda hergün verin suyu çok seviyor bir haftaya varmaz çiçeklenir ...

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 00:51   #1220
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2011
melissa budama-çelik fotoğrafları

melissalarımız bu mesajda bahsettiğimiz şekilde budandı çelikleri alındı gecikmelide olsa o gün yaptığımız çeliklerin ve budama sonrası ana gövdenin hali.

en alttaki 2 şişe çok önceden yaptığımız çelikler nedense büyümedi annem komşu için hazırlamıştı onları öle beklemedeler

Eklenen Resimler

Kiraz ve YeniBON beğendi.
hevesli meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 00:54   #1221
Ağaç Dostu

ilk ikisi budama sosnrasında kalan kel kısımlar bayağı sert budamışız doğrusu))

şimdi annem üst katta şuanki fotoğraflarını çekiyor. 1 haftada ki değişimi görmeniz için. son 2 si gene çeliklere ait.

Eklenen Resimler

YeniBON ve defdef beğendi.
Eski 17-09-2012, 01:14   #1222
Ağaç Dostu

1 hafta sonra budama ve çelikler-1

resimleri annem çekti bazıları bulanık ama saat geç olduğundan seçemedik hepsini koyuyoruz.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 17-09-2012, 01:16   #1223
Ağaç Dostu

1 hafta sonra budama ve çelikler-2

2. kısım fotoğraflar

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2012, 01:18   #1224
Ağaç Dostu

1 hafta sonra budama ve çelikler-2

3. kısım fotoğraflar

Eklenen Resimler

defdef beğendi.
Eski 17-09-2012, 01:19   #1225
Ağaç Dostu

1 hafta sonra budama ve çelikler-4

4. kısım fotoğraflar

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2012, 01:20   #1226
Ağaç Dostu

1 hafta sonra budama ve çelikler-5

5. ve son kısım fotoğraflar

Eklenen Resimler

Kiraz beğendi.
Eski 17-09-2012, 13:21   #1227
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Ankara havası istisna olabilir, belki. Ama çelik için acele etmissiniz, sayın Hevesli. Çelikleme de çelik boyunun fazlası gömülse daha iyi olur gibi geliyor bana. Su kaybı açısından.

İzmir havasında kasım sonuna kadar iklim uygun olursa çiçek açıyor. Bu yıl yaz geç geldi (çiçeklenme gecikti) ama pir (aşırı sıcaktan çiçeklenme gecikti) geldi.

Çalı kök yapısı derin olmuyor. Bu sebeple kışın kök bölgesini malçlama ile don'lardan korumak faydalı olur.

Budama hafif yapılırsa dallarda yapraklanma ve dolayısı ile çiçeklenme gecikiyor. Dipten gelen canlı sürgünler, budanan dalları geçiyor.

Yaz erken gelirse 15 mayıs ve kasım sonu her ayın yarısını çiçekli geçiriyor buralarda.

pembegül beğendi.

Düzenleyen Zeytinci : 17-09-2012 saat 13:24 Neden: ilave yapıldı.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 19:03   #1228
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Tomurcuklanmış.

Name:  melisa.JPG
Views: 1742
Size:  30.0 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 22:45   #1229
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Ankara havası istisna olabilir, belki. Ama çelik için acele etmissiniz, sayın Hevesli. Çelikleme de çelik boyunun fazlası gömülse daha iyi olur gibi geliyor bana. Su kaybı açısından.

İzmir havasında kasım sonuna kadar iklim uygun olursa çiçek açıyor. Bu yıl yaz geç geldi (çiçeklenme gecikti) ama pir (aşırı sıcaktan çiçeklenme gecikti) geldi.

Çalı kök yapısı derin olmuyor. Bu sebeple kışın kök bölgesini malçlama ile don'lardan korumak faydalı olur.

Budama hafif yapılırsa dallarda yapraklanma ve dolayısı ile çiçeklenme gecikiyor. Dipten gelen canlı sürgünler, budanan dalları geçiyor.

Yaz erken gelirse 15 mayıs ve kasım sonu her ayın yarısını çiçekli geçiriyor buralarda.
sevgili zeytinci,
biz bu melissadan önce anneannemin bitkilerine yazdan yaza bakan birileri idik

sonra anneminde daha önce bahsettiği gibi kız kardeşimin üst komşusu olan ve bitkileri çok seven sefer amcaya bayram ziyaretine gittiğimizde(ki boluda yaşıyor kardeşim sefer amca da dolayısı ile) bu yeşil bitkiyi gördük bayağı heybetli 180 boylarında gövdesi kuvvetli bir şeydi. ne olduğunu sorduk allah rahmet eylesin o dedi bu melissa diye. ve aslında kokusunu bildiğimiz yaz akşamları o muhteşem kokusunu yayan ama adını bilmediğimiz bitki olduğunu öğrendik ondan. bizi kırmadı ufacık minicik bir çelik verdi ankarada olur mu bilmem dedi az çok bakımından bahsetti.

aldık geldik ankaraya. suladık büyüttük ama hep boyuna gidiyor. hiç çiçek açmıyor araştırdık zamanla bakım yanlışlarımızı anladık ki hala oldudğuna eminim bilmediğimiz şeyler. onun o upuzun boyunu kısaltmaya karar verdik. sanırım bir kaç sene önceydi. budadıklarınızı saplayıp tutar die bişi okumuştuk cidden öyle oldu hatta annem düşen yaprakları dahi sapladı tuttular

bizde gittikçe profesyonelleşiyoruz bu sefer amcanın hatıra melissası ile. mekani cennet olsun çok tatlı bir dede idi. onlarca orkidesi vardı çocukları gibi bakardı bitkilerine

bizimki bakım yanlışlarımızdan dolayı die dşünüyorum senede 1 belki 2 defa açıyor. bu saatten sonra bu sene açmayacağını düşündüğümüzden birde cahelet cesaretinden eylüldede budayabilirsiniz die de bişi okumuştuk önceki sayfalarda amaaaaaaaaaan budalayım gitsin dedik. ormana dönmüşlerdi çünkü

birde bizimkisi hiç dışarda kalmıyor. hep evin için. teras çok rüzgarlı zarar görsün istemiyoruz. şimdi bu budama sonunda ana gövdelerden kaybımız olmaz ise seneye daha profesyonel bakım yapacağız

en en en ana gövde hala budanmadı. boyu yaklaşık 2.5 metre falan onuda sanırım bu hafta buducaz çünkü çiçeklenme durmuş durumda

genede gözlemliyoruz.hayırlısı kısmet

Eski 18-09-2012, 13:09   #1230
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hevesli meraklı Mesajı Göster
budadıklarınızı saplayıp tutar die bişi okumuştuk cidden öyle oldu hatta annem düşen yaprakları dahi sapladı tuttular
Sizden öğreneceğimiz çok şey var. Bu yaprak konusu ilginç. Her gün birşey öğreniyoruz. Yeşil parmak diye buna denir.
Gelişmeleri lütfen fotoğraflayın.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024