agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Melisa, Kolonya çiçeği, Parfüm Çalısı (Cestrum nocturnum) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/1082.htm)

denizakvaryumu 13-04-2006 14:37

Melisa, Kolonya çiçeği, Parfüm Çalısı (Cestrum nocturnum)
 
Halk arasında parfüm çiçeği-melisa diye bilinen ,yaz aylarında enfes kokusu metrelerce uzaktan hissedilen bu çiçek için detaylı bilgi arıyorum.

Mine Pakkaner 23-04-2006 21:18

Cestrum nocturnum -Melisa, Kolonya çiçeği,Parfüm Çalısı
 
3 Eklenti(ler)
Bu arada ben de melisa, parfüm çiçeği veya kolonya çalısı gibi isimler de verilen, muhtemelen en kuvvetli parfüme sahip bu kokulu çalı, cestrum nocturnum hakkında kısaca bilgi vereyim.

Cestrum nocturnum 3,5 - 4 m ye kadar boylanabilen, tropik veya subtropik bölgelerde yetişen herdem yeşil bir çalı. Hava sıcaklığı yeterli olmazsa yapraklarını döküyor. Çok açık yeşil tubuler çiçekleri var. çiçekler geceleri çok yoğun bir koku veriyor. Bitki aşırı rüzgara hassas. Birçok hibridi var.Hafif gölgeli ve korunaklı alanlarda daha başarılı sonuç veriyor. Tohumla, daldırma ile veya yeşil tepe çeliğiyle üretiliyor.

Bazı astım hastalarında ve allerjik bünyeli kişilerde aşırı, yoğun parfüm kokusunun tıkanmaya sebep olduğunu bizzat gördüm.Bitkinin görsel olarak hiçbir özelliği ve güzelliği yok, sadece geceleri verdiği koku yüzünden yetiştiriliyor.

Eklenti 1157

Çiçekli bir dalını keserseniz evde vazoda uzunca süre koku vermeye devam eder, yalnız suyuna biraz oksijenli su katın ki uzun dayansın.

Bu arada, bütün parçaları zehirli (dal, yaprak, çiçek vs.) Melisa da dendiği için tıbbi melisa ile kesinlikle karıştılmaması gerekiyor.

Bu durumda bitki çaylarını, bitkileri tüketirken ne kadar dikkatli ve bilgili olmamız gerektiği, kulaktan dolma bilgilere fazla itibar etmememiz gerektiği ortaya bir kez daha çıkıyor. Melisa çayı pek çok şeye iyi geliyormuş diye cestrum yapraklarını tüketmek çok riskli olur.

Bu arada cestrumların pek çok türü var. Aşağıda bizde de düzenlemelerde kullanılan iki türünü görmektesiniz.

Mor çiçekli cestrum (cestrum fasciculatum )

Eklenti 1158

kırmızı çiçekli cestrum (Cestrum elegans)

Eklenti 1159

denizakvaryumu 24-04-2006 07:50

.
 
Mine Hanım cevabınız ve ilginiz için çok teşekkürler,
bahar dallarımı (japon ayvasını) çok seven yaprak bitlerinin şimdi neden parfüm çiçeğime gelmediklerini öğrenmiş oldum,bu durumda, aynı tütün suyu gibi bu bitkinin yapraklarından da bu bitlere karşı bir su hazırlanabilir mi?

Diğer sorum ise;Mor ve kırmızı çiçekli cestrumun da ,cestrum nocturnum gibi güzel kokup kokmadığı.

Bu arada uyarınız için çok teşekkürler,bu çiçeği melisa diye yapraklarını toplayan kişileri görünce artık uyaracağım.

İyi çalışmalar

Mine Pakkaner 25-04-2006 21:28

Mor ve kırmızı çiçekli cestrumlar kokulu değil, piyasada ada mercanı diye satılıyorlar.

Bir bitkinin insanlar için zehirli olması aslında yaprak bitleri için de zehirli olmasını gerektirmiyor. Örneğin zakkum, zehirli bir bitki ama yaprak bitleri onu pek seviyor. Tütün dezehirli ama onu da seven böcekler var.

Ancak cestrumdan böcek ilacı eldesi konusunda araştırmalar da sürüyor, cestrum parqui den elde edilen ekstratın insektisit etkisi olduğu belirlenmiş. Siz de cestrumunuzun bu etkisini deneyebilirsiniz. Bize de sonuçları bildirin.;)

didegok 27-07-2006 08:38

cestrum nocturnum
 
2 Eklenti(ler)
***. cestrum nocturnum ile ilgi 2 resim de ben göndereyim dedim.

ben kocaelide bir piknik sırasında o zaman adını bilmediğim ve kokusuna hayran kaldığım bu bitkiden köküyle söktüğüm bir dalını balkondaki bir saksıya dikmiştim. kokusu inanılmaz. ancak daha sonra maalesef kurudu. şimdi bitki hakkında edindiğim bilgilerle de tekrar edinip, daha sağlıklı bir şekilde yetiştireceğim inşallah.

Eklenti 2848

Eklenti 2849

Ful Sokağı 27-07-2006 13:10

Melisa
 
Ben bu fotoğraftaki mantarları çözemedim...:(

Mine Pakkaner 27-07-2006 13:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ful Sokağı
Ben bu fotoğraftaki mantarları çözemedim...:(

Ful sokağı hangi mantarlar? Ben de mantar göremedim...:(

Mine Pakkaner 27-07-2006 13:29

Alıntı:

***. cestrum nocturnum ile ilgi 2 resim de ben göndereyim dedim.

ben kocaelide bir piknik sırasında o zaman adını bilmediğim ve kokusuna hayran kaldığım bu bitkiden köküyle söktüğüm bir dalını balkondaki bir saksıya dikmiştim. kokusu inanılmaz. ancak daha sonra maalesef kurudu. şimdi bitki hakkında edindiğim bilgilerle de tekrar edinip, daha sağlıklı bir şekilde yetiştireceğim inşallah.

Eklenti 2848
Didegok hoşgeldiniz, yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi tanıtırsanız seviniriz. ;)

Ful Sokağı 27-07-2006 14:02

12.mesajda birinci resimdeki beyaz şekilleri ben mantara benzettim de...

denizakvaryumu 27-07-2006 14:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Ful sokağı hangi mantarlar? Ben de mantar göremedim...:(

Beyaz görünenler, parfüm çiçeğinin tohumları :D

Ful Sokağı 27-07-2006 14:05

yoksa yumurta kabuğu mu, bizim yaşlılar da yapardı birden aklıma geldi

Ful Sokağı 27-07-2006 14:12

:o Allah allah, tohum mu şimdi bunlar....

didegok 28-07-2006 08:44

2 Eklenti(ler)
[ATTACH]Eklenti 2893[/ATTACH]evet arkadaşlar onlar aynen öyle bitkinin tohumları.
hatta yabancı kaynaklarda meyveleri olaraka geçiyor. ancak yumurta kabuğu olarak bile yorumlamanız beni çok şaşırttı doğrusu. bu konuda yorum yapmayacağım ama tek söyleyeceğim: bilgilendirilme konusunda dalgacı olmanız ve aranıza yeni katrılmış birini bu şekilde karşılamanız da ayrıca beni kırdı.. neyse... önemli değil.
ben başka renklerinin de bulunduğu başka resimler de gönderiyorum.
bilgi edinmek isteyenler için..
herkese kolay gelsin

Ful Sokağı 28-07-2006 09:22

Sanırım söylediğim yanlış anlaşılmış, yumurta kabuğu derken benim dalga geçmek gibi bir niyetim kesinlikle yoktu. Belki konuyu takip edenler arasında bilgisi olanlar da yazacaklardır, İzmir'in kırsal kesiminde bahçede bulunan saksıların içine ince bir çubuk dikip bunu üzerine yarım yumurta kabuğu koyarlar. Tam anlamını bilmiyorum ama sanırım nazarlık işlevi görüyor, ninem annem ve onların yaşıtları (70 civarı) bunu çok yaparlardı. Tekrar etmem gerekirse kesinlikle art niyetli değil ama o anda ne olabilir diye düşünürken birden bu konu aklıma gelince açıklamadan hemen öylece yazıverdim. Yanlış anlamaya neden olduğum için özür dilerim. Ancak bu yumurta kabuğu kounusunu bilenler varsa onlar da lütfen yazsınlar. Dalgacı veya saldırgan biri olarak tanınmak istemiyorum, bilenlerden yazmalarını rica ediyorum. Daha önce melisa tohumu görmedim ne yapayım...

didegok 28-07-2006 09:25

peki ful sokağı. bazen böyle yanlış anlaşılmalar olur. problem değil. ;)
kendine iyi bak:p

ayrıca unutmadan belirteyim bu bitki orman bakanlığı literatüründe kibrit çalısı olarak geçiyor.
bir diğer adı da zarif sestrum.

malina 29-07-2006 15:54

Didem, forumda yeni olduğunu biliyorum. Yazılanları okudukça buradaki üyelerin arada esprili yazdıklarını farkedeceksin. Ama bu senin anladığın tarzda karşı tarafla dalga geçme anlamını taşımıyor. Öyle davrananlar olursa site yönetimi onlarla ilgileniyor.

Göreceğin gibi biz böyle başlıklar açmakta bile sakınca görmüyoruz.
Acemilik, sakarlık, şaşkınlık konusunda en yetenekli üye yarışması :)

Lütfen yazılanları kişiselleştirip üzerine alınma, gereksiz gerginlikler olmasın...

Ful Sokağı 29-07-2006 21:32

Tekrar aynı konuya dönmek istemiyorum ama, espri yapma niyetim bile yoktu. İnşallah birileri de yazar, hiç gören yok mu...

nilgunarpat 29-07-2006 21:55

Var,Ful Sokağı var.Yumurta kabuğunu soruyorsunuz ya,rahmetli annem de öyle çiçeklerine koyardı ve hatta yumurta yerken kabuğunu kırmamamızı isterdi bazen kabuk gerekincesanırım. Nazar boncuğu kıtlığımı vardı bilmem ki?Nazarlık olduğunu söylerdi o da ama bana kalırsa eski kuşakların her inanışının altında bir gerçek var.Örneğin o yumurta kabuklarının parçalanıp bitkiye besin olması gibi diyorum ben. Başka bilenlerde yazarsa bende memnun olurum.Lütfen..

gallus 30-07-2006 11:52

burada anlatılan melissa bildiğimiz oğul otu melissa ile aynı değil mi şimdi?
ben bunun araştırmasını yapmıştım bir zamanlar nette, aynı şey olduğunu düşünüyordum . yağı için yetiştiriyorlar. hatta ağır kokusu bu yağdan kaynaklanıyormuş. halk arasında arıları çok çeken bir çiçek oalrak tanımlanıyormuş. bununla ilgili bir kelime vardı ama hatırlayamadım. tarlalarda yetiştiriliyor. şu mevsimlerde şuraya kadar biçilir gibi bilgilere rastlanıyor. salında süs bitkilriyle ilgil yazılarda da pek adına rastlayamıyorsunuz. daha çok şifalı bitkilerle ilgil **** melissa tarımı ile ilgili yazılara rastlıyoruz.
sorumu tekrar edeyim acaba ben mi yanlış anladım. bu iki bitki aynı değil mi? eğer aynı bitkiyse neden yapraklarının kaynatılıp içilmesi zrarlıdır diye bir sonuç çıktı pek anlamadım

teşekkürler

didegok 31-07-2006 09:31

arkadaşlar tamam problem yok. ben de böylece yumurta kabuğunun da bir dala asılabileceği bir gelenek olduğunu öğrenmiş oldum. espri konusuna gelince; elbette espri yapacağız ama daha kimse bana hoşgeldin bile dememişti ki o zaman. :(
:p dolayısıyla bırakın da biraz alınganlık yapayım değil mi ama...:eek:

didegok 31-07-2006 09:43

evt gallus. bu ve diğer bitkinin farklılığı konusunda şüphen olmasın. bu çalı şeklinde büyüyen, diğeri ise gövde ve uzamasıyla daha çok ağaç şeklinde bir bitki. istersen latince isimleriyle internetten daha da detaylı bilgi edinebilirsin.
melisa, oğulotu = melisa officinalis
parfüm çalısı = cestrum nocturnum

gallus 01-08-2006 01:12

sağol Didem doğru latince isimleri farklı zaten ben de bundan kıllanmıştım;)
yanlız yıllardan beri annemin evinde bu melissa dan vardır. dediğin gib ağaç formunda daha çok. yanlız boyu bir iki metreyi geçmiyor. benim dikkatimi çeken Mine hanımın gönderdiği ilk resim ve senin gönderdiğin son resiimli mesajdaki ilk resimdeki bitkiyle neredeyse aynı. eğer gözlerim beni yanıltmıyorsa aynı bitki türü diyebilirim. ama latince isimleri farklı olan iki bitki (burada ön adlarından bahsediyorum) birbirleriyle akraba sayılmazlar. bu benzerlik(görüntü olarak) tam olarak bir tesadüf müdür? .yoksa bir şekilde uzaktan da olsa alakaları var mı?bu arada şunu belirteyim bizdeki oğul otu olan melisadır yani melisa officinalis.

Vildan Sönmez 01-08-2006 08:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nilgunarpat
Var,Ful Sokağı var.Yumurta kabuğunu soruyorsunuz ya,rahmetli annem de öyle çiçeklerine koyardı ve hatta yumurta yerken kabuğunu kırmamamızı isterdi bazen kabuk gerekincesanırım. Nazar boncuğu kıtlığımı vardı bilmem ki?Nazarlık olduğunu söylerdi o da ama bana kalırsa eski kuşakların her inanışının altında bir gerçek var.Örneğin o yumurta kabuklarının parçalanıp bitkiye besin olması gibi diyorum ben. Başka bilenlerde yazarsa bende memnun olurum.Lütfen..

Eskiden çiçek saksılarına yumurta kabuğu koyduklarını bende çok gordüm.Nazarlık yanında karınca,sinek,böcek gelmesin diye derlerdi büyüklerimiz.Duymuşsunuzdur,**** hala görebilirsiniz bazı yerlerde ağaçların gövdesine kireç sürerler bunun için.

Mine Pakkaner 01-08-2006 09:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gallus
sağol Didem doğru latince isimleri farklı zaten ben de bundan kıllanmıştım;)
yanlız yıllardan beri annemin evinde bu melissa dan vardır. dediğin gib ağaç formunda daha çok. yanlız boyu bir iki metreyi geçmiyor. benim dikkatimi çeken Mine hanımın gönderdiği ilk resim ve senin gönderdiğin son resiimli mesajdaki ilk resimdeki bitkiyle neredeyse aynı. eğer gözlerim beni yanıltmıyorsa aynı bitki türü diyebilirim. ama latince isimleri farklı olan iki bitki (burada ön adlarından bahsediyorum) birbirleriyle akraba sayılmazlar. bu benzerlik(görüntü olarak) tam olarak bir tesadüf müdür? .yoksa bir şekilde uzaktan da olsa alakaları var mı?bu arada şunu belirteyim bizdeki oğul otu olan melisadır yani melisa officinalis.

Gallus melisa officinalisin resmi ekte. Otsu bir minik bitki. Dolaysıyla 1-2 m boyunda çalı formuna ulaşamaz. Kolonya çalısına da hiç benzemez.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ficinalis1.jpg

Bir de yalancı melisa var; aloysia triphylla. Buna limon otu da denir.Yapraklarını ezeseniz mis gibi kokar. çalımsı formdadır. Acaba bunu mu benzettiniz?

http://www.plantsafari.com/Images350...triphylla1.jpg

gallus 02-08-2006 01:37

1 Eklenti(ler)
ne yazık ki galiba ben hal karıştırıyorum galiba bahsettiğim çiçek Cestrum nocturnum.işte bizdekinin çiçekleri de aynen böyle( alttaki resim) . akşama doğru kokusu çok daha fazla yoğunlaşan bir bitki. o zamanlar böyle iki melissanın olduğunu bilmediğim için haliyle ikisi hakkında da bilmeden bilgi toplayıp tek bir bitki üzerinde birleştirmişim:D kafamın karışıkllığı da oradan kaynaklanıyor:confused:( hatta bonsaisi olurmu acaba diye araştırmıştım, odunsu gövdesi olmasına rağmen edindiğim bilgiler iki farklı bitki hakkında olduğu için bir kara da verememiştim.şimdi herşey anlaşıldı)
çok sağolun böyle bir başlık açılmasaydı ben de böyle bilmeye devam edecektim. teşekkür ederim
Eklenti 2956
işte bizdeki melisanın aynısı. bu resmi netten buldum.yani namı değer cestrum nocturnum

alifiliz 02-08-2006 13:20

cümlenize merhaba!
izmir den yeni katıldım,ismim Ali.sitenizi 2,3 gündür izliyorum muhabbet ve konular baya hoşuma gitti,izin verirseniz ben de katılmak isterim...
agaçlar.net'e tesadüfen girdim ve mum çiçeği hakkındaki yazılarınız beni çocukluğuma götürdü.anneanne min evinin girişin de vardı ve eve girince mis gibi kokusuyla bizleri ilk o ağırlardı.hala gözümün önündedir o çiçek ve belkide sonraki zamanlardaki çiçeğe olan hayranlığımın sebebidir.sonraları dayımın geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı kullandığı ilaçların yarattığı koku alerjisi nedeniyle anneannem onu bir komşusuna vermek zorunda kaldı.
Gelelim yumurta kabuğuna;
ful çiçeği de eski evlerin nadide bir süsü idi ve onunla da ilk tanışmam gene rahmetli anneannemin sayesindedir.ful çiçeği malumunuz çok güzel kokar,boyu pek uzamaz çiçeği dik tutmak için eskiler destek olsun diye yanına kargı sokarlardı ve o kargının üzerine de yumurta kabuğu geçirirlerdi ki,çiçeği koklamak için eğilenler yumurta kabuğundan dolayı kargı yı farkedip gözlerine batmasın diye(tabi yaşlı kişiler için)işte yumurta kabuğun kerameti odur.
Neyse ilk yazım cok uzun oldu,sıktıysam özür dilerim.Tekrardan herkeze merhaba.

gallus 02-08-2006 23:39

hoşgeldin alifiliz. aramıza katıldığına sevindim

Mine Pakkaner 03-08-2006 11:42

Alifiliz değil sıkmak, ne güzel anlatmışsınız çiçeklerin çocukluğunuzdaki izlerini :)

alifiliz 03-08-2006 13:24

dostluğa kabul
 
:) merhaba;
Sayın mine pakkaner
Sayın gallus ve tüm doğa dostu arkadaşlar.ben de sizlerin yazdıklarınızdan ve paylaştıklarınızdan büyük keyif aldım sağolun.

Mine Pakkaner 03-08-2006 13:29

Alifiliz forumda İzmir'liler için bir başlık var biliyorsunuz. İzmir'den katılanlar, İzmir ekibi' nde buluşuyor :)


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019