agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni224Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2012, 17:32   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın MeyveliTepe,

Yazacak fırsat olmadı bir kaç gündür. Tavsiyeniz doğrultusunda bahar başında ürünün beyaz renkte olanı ile hem teras çatıyı hemde iç tavanları boyamak niyetindeyim. Son yazınızdan ürünün denemeye değer olduğu çıkmakta. Su bazlı bir ürünmüş bu sebepten içeride de kulllanmaktan çekinmeyeceğim.

(17 kg teneke için yaklaşık 200 TL. gibi bir fiat verilmişti. Malumat olarak ilave ediyorum.)

Tekrar teşekkürler.

Bu arada evin ısıtılması ile alakalı başka bir araştırma peşindeyim.
Banyoya hem elektrik hemde odun yakarak ısıtılabilen eski tarz termosifon koyduk. Bu termosifonu geçen haftaya kadar sadece elektrikle kullanabilmiştik çünkü borulardan tütme yapmaktaydı odun yakınca. Nihayet boruları halledebildim ve odun yaktım döküm ocağında. Çok güzel oldu. Tüm banyo ısındığı gibi evin arka tarafına da yansıdı sıcaklık ancak elektrikle kontrol altında olan su sıcaklığını, odun yakınca kontrol etmek güçleşti, bir kaç defa sıcak suyu boşa akıtarak derecenin 80 leri aşmasını önleyebildim.

Evde kalorifer için tesisat döşeli halde. Bir mühendis tanıdıkla konuştum, açık imbisat deposu ile termosifonu kalorifer tesisatına bağlayabileceğimi ve takılacak peteklere ısınacak suyun gönderilebileceğini alınacak bir iki önlem sonrası sistemin evin ısıtılmasına büyük katkı yapabileceğini öğrendim. Bu işi yapabilecek iyi bir tesisatçı usta aramaktayım. Becerebilirsem bu işi şömine yanında evde ikinci bir ısı kaynağı da yaratmış olacağım ki ısınma sorunu tamamıyla halledilmiş olacak tabii odun ikmali derdi biraz daha artacak...

Ayazkızı beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2012, 21:49   #182
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. Hoşseda,

Konuya atladım, lütfen bağışlayın.

İyice ikna olmadan o kimyasalı kullanmayın, şöyle ki;

Isı üç yolla iletilir. İletim (temas metallerdeki gibi), taşınım (sıvı ve gaz ile taşınarak) ve de ışınım (sıcak cisimden gelen elektromanyetik dalgalar ile; radyasyon) ile çarptıkları yerde ısıya dönüşür.

1- Meyvelitepe'inin incelemesine dayanarak izolasyonu seramik küreciklerin içerisindeki hava sağlıyor. Hava ne kadar çoksa izolasyon o kadar iyidir. Ama film şeklinde sürülen kimyasalın içerisine ne kadar hava sığdıracaksınız ki? İletim ve taşınıma göre bundan daha iyi yalıtımlar var.

2- Boya radyasyonu iyi yansıtıyormuş %86. Bundan sizin fazla oranda yararlanabilmeniz için ışınımı soğuran mat ve siyah yüzeyli eşyalarınızın olması gerekir.
Radyasyondan yararlanmak için boya ile kendinize eziyet etmeyiniz.

En güzeli soba

Termosifonu kalorifere bağlamak ve onu sürekli odunla beslemek size eziyet olmaz mı?

Saygılar.

Ayazkızı beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2012, 09:53   #183
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Teşekkürler sayın Zeytinci uyarınıza, daha derin araştırmadan kullanmayacağım.

Termosifon konusuna gelirsek, onu hakkı ile tesisata bağlatabileyim ve randıman versin odun atmak bana eziyet değil büyük keyf olacaktır. 10 cm çapında odun girecek ağzı var döküm ocağının. Baca da çok güzel çekmekte, kapağını kapatınca iki tane meşe 3 saat idare eder tahminimce. Şömineye devamlı taşımaktayım nasılsa odunu arada da ona atarım. Yeterki sağlığım yerinde olsun, hiç üşenmem.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen hosseda : 02-02-2012 saat 12:11 Neden: hatalı harf
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2012, 10:01   #184
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sn. Hoşseda,

1- Meyvelitepe'inin incelemesine dayanarak izolasyonu seramik küreciklerin içerisindeki hava sağlıyor. Hava ne kadar çoksa izolasyon o kadar iyidir. Ama film şeklinde sürülen kimyasalın içerisine ne kadar hava sığdıracaksınız ki? İletim ve taşınıma göre bundan daha iyi yalıtımlar var.

2- Boya radyasyonu iyi yansıtıyormuş %86. Bundan sizin fazla oranda yararlanabilmeniz için ışınımı soğuran mat ve siyah yüzeyli eşyalarınızın olması gerekir.
Radyasyondan yararlanmak için boya ile kendinize eziyet etmeyiniz.
Sn.Zeytinci, bu malzemenin, 1-2 mm kalınlıkla seramik küreciklerinin içindeki hava ile izolasyon sağlaması mümkün değil. Bunun için kalınlığın 3-4 santime çıkması lazım.

Teorisine göre bu malzemenin izolasyon sağlama şekli IR yansıtılması. Gerçekten %86 oranında yansıtıyor ise bir mantığı var.

Bu bakımdan diğer izolasyon yöntemlerinden farklı ve aslında biribirine alternatif değil.

Ayazkızı beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2012, 18:32   #185
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Meyvelitepe,

Kalın uygulama pratik olmadığı (diyelim ki oldu ekonomik olmaz) için bu boyanın ısı iletimine karşın etkin olmadığı anlaşılıyor.

Geriye IR ışınımı kalıyor. Önce güneş ışınımlarının içeriye girmesi (veya evde ışınım yapan cisim olmalı) ve boyanan yüzeyden eşyalara yansıması grekiyor.

Eşyaların da ışınımı soğuracak (emecek) ve yüzeyinde ısıya dönüşecek cins ve renkte olması lazım. Burada zevk öne çıkıyor.

Mat ve koyu renkli eşyaları kaç kişi beğenir. Varsayalım beğeniyoruz, o zaman yazın ne yapacağız? Eşyaları mı değiştireceğiz?

Satıcısı bir anlatsa da yanılıyor muyuz, anlayalım.

Ayazkızı beğendi.
Eski 07-02-2012, 20:54   #186
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Sera ısıtmasına öneriniz nedir

Arkadaşlar yazılanları okudum. Meyveli Tepe'nin bloğundaki çalışmalarını da inceledim. Ağaçlar nette ısı pompalarıyla sera konusuna değinmesek olmaz diye düşünerek kendimden örnek vermek istiyorum.
Daha büyük ve küçük alanlarda sözkonusu olabilir.

Topraksız tarımla ilgili çalışma yapıyorum. En büyük sorunum ısı. Şimdilik soğuklardan şikayetim var ama bahar aylarından sonra sıcaklardan şikayet etmeye başlayacağız.

Sera ile ilgili bilgiler:
Sera taban alanı 405 m2. (Kare şeklinde)
Seranın yanında kuyu var. Kuyu suyunun ısısı 13C (Derece)
Seranın içinde havuzlarda oluşturdum ve havuzda 30 ton su var. ısısı 8 derece civarında oluyor.
Havuzun ebatları 18,5m X 5m X 0,3 metre
Havuzun üstü straforlarla kaplı ve straforların arasında 1-2 cm lik boşluklar var.
Seranın içindeki havuz alanı 250 m2
Sorumum şu: Kuyu suyunun ısısından faydalanarak seranın içindeki suyun ısısını 15-20 derece arasında olmasını istiyorum.

Ne dersiniz?

Ayazkızı beğendi.
gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 21:33   #187
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Gazeteci28,

Kuyu suyu, sıcaklığını kendi derinlik seviyesindeki toprağın ısısından alarak 13 derece olarak dengelemektedir.

Teorik olarak havuz suyunu kuyu içerisine gönderip tekrar havuza bir pompa ile geri alırsanız toprağın sabit ısınından isftifade edersiniz.

Burada sıkıntı kuyu içerisinde hangi hacimde suyun tutulabileceği bilgisidir. Suyun kuyudan kaçma riski vardır. Kuyudaki su hacmi az ise enerji tasarrufu az olur. Konuyu tanıdığınız bir uzmana inceletmeniz gerekir.

Ayazkızı beğendi.
Eski 09-02-2012, 10:48   #188
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Sn Zeytinci,
Kuyunun içine plastik hortumdan serpantin yaparak ısı transferini düşündüm.
Bu başlık altında evle ilgili geniş bir tartışma yapıldı. Serayla ilgili de üretici firmaların önerileri varsa ya da tecrübe eden arkadaşların tecrübelerini paylaşmak mümkünse seracılık sektörüne maliyetleri düşürme noktasında ciddi katkılar olacaktır.

Ayazkızı beğendi.
Eski 09-02-2012, 19:21   #189
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gazeteci28 Mesajı Göster
Sn Zeytinci,
Kuyunun içine plastik hortumdan serpantin yaparak ısı transferini düşündüm.
Plastik hortum kötü bir iletkendir. Kuyu içindeki su hacminin büyük olmadığını düşünüyorum. Bu iş verimsiz olur.

Kuyudaki belirli miktardaki suyun düzenli bir geliri var ve kendisini 13 derecelik topraktan (kaynaktan) gelen su ile tazeliyorsa kuyu içine eşanjör (ısı değiştirici) yerleştirerek istifade edebilirsin. Uzman birine inceletin.

Ayazkızı beğendi.
Eski 10-02-2012, 10:37   #190
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gazeteci28 Mesajı Göster
Arkadaşlar yazılanları okudum. Meyveli Tepe'nin bloğundaki çalışmalarını da inceledim. Ağaçlar nette ısı pompalarıyla sera konusuna değinmesek olmaz diye düşünerek kendimden örnek vermek istiyorum.
Daha büyük ve küçük alanlarda sözkonusu olabilir.

Topraksız tarımla ilgili çalışma yapıyorum. En büyük sorunum ısı. Şimdilik soğuklardan şikayetim var ama bahar aylarından sonra sıcaklardan şikayet etmeye başlayacağız.

Sera ile ilgili bilgiler:
Sera taban alanı 405 m2. (Kare şeklinde)
Seranın yanında kuyu var. Kuyu suyunun ısısı 13C (Derece)
Seranın içinde havuzlarda oluşturdum ve havuzda 30 ton su var. ısısı 8 derece civarında oluyor.
Havuzun ebatları 18,5m X 5m X 0,3 metre
Havuzun üstü straforlarla kaplı ve straforların arasında 1-2 cm lik boşluklar var.
Seranın içindeki havuz alanı 250 m2
Sorumum şu: Kuyu suyunun ısısından faydalanarak seranın içindeki suyun ısısını 15-20 derece arasında olmasını istiyorum.

Ne dersiniz?
Sn.Gazeteci28,

Kuyudaki suyun ısısı kafi gelseydi ve bu suyu kuyu ve havuzlar arasında çevirdiğinizde kuyudaki suyun ısısı kuyuda tekrar kazanılıyor olsaydı, ısı pompasına filan ihtiyaç duymadan basit bir pompa işe işi halledebilirdiniz.

Sanırım böyle bir durum yok. Bu durumda suyu ısıtmanız gerekiyor. Suyu ısıtabilmek için ısı pompası çok iyi bir çözüm.

Ancak, ısı pompasının verimli olarak çalışabilmesinin koşullarına bir bakalım.

Isı pompaları, kaynak tarafından 1-2 derecelik de olsa ısı farkı alırlar. Bu farkı kondansatör ve evaperatör vasıtasıyla ısıtarak kullanım tarafına aktarırlar.

Yani, kaynak tarafındaki bir kaynağın (toprak-jeotermal, su, hava, sıcak fermentasyon ortamı vb.) gerekli ısı farkını sürekli olarak ısı pompasına sağlayabilmesi gerekir.

Kuyunuzun içindeki su miktarını ve kuyunun karakterini yazmamışsınız. Söz gelimi, kuyuda da bir 30 m3 su bulunduğunu var sayalım. Bu suyu bir pompa ile çekerseniz aynı hızla ve aynı ısıyla tazelenip tazelenmeyeceği çok önemli bir ayrım. Ya da, ısı pompasının kaynak tarafı ısı değiştiricisini kuyuya yerleştirdiğinizde, ısı değiştirici borularda dolaşan sıvı, pompanın geri dönüşünde 1-2 derece soğumuş olarak gelecek. Kuyudaki su bu kaybı hemen telafi edilip ısı pompasına giden suyu sürekli olarak dönen suyun 1-2 derece üstüne çıkarabilecek mi?

Bu sağlanabilecekse olur. Sağlanamaz ise, pompa ısı farkını alamaz duruma gelir, kuyudaki su sürekli olarak soğur ve çok verimsiz çalışmaya başlar.

Su kaynakları olarak genelde göl, deniz, akarsular ya da debisi yüksek kuyular kullanılır. Su kütlesi çok yüksektir. Bu şekilde alınan ısının kaynağın doğal davranışı ile yerine gelmesi mümkün olmaktadır.

Dolayısıyı ile durumunuza bu bakış açısıyla bakmalısınız. Kuyunuz anlattığım şekilde ısı tazelenmesini sağlayacak özellikte değilse kullanmamalısınız. Bunun yerine, bahçeniz müsait ise toprak kaynaklı yapabilirsiniz. Olmadı, hava kaynaklı düşünebilirsiniz. Artık hava kaynaklı ve eskiye göre daha verimli makineler görünmeye başladı. Kaynak tarafı yatırımı olmadığı için ilk yatırımı da daha düşük. Muhtelif markalar var, COP değeri 4.0'ın üzerindeki makinaları fiyat/performans bakımından incelerseniz bir ihtimal hesabınıza uygun bir tane bulabilirsiniz.

Ayazkızı beğendi.
Eski 12-02-2012, 19:07   #191
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Sayın Zeytinci ve Meyveli Tepe verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Kuyu yeraltı suyunun üstünde. Yakınında dere geçiyor. Dere yatağı uzun yıllar önce kuyunun olduğu yerden geçtiğini hafriyat çalışmalarından anlaşılıyor.
Yeraltı suyu daima akıyor ve kuyunun suyunu boşaltmak ya da azalması sözkonusu değil. Derenin kotunun altında bulunuyor. Ağustos ayında bile 2 metre su derinliği vardı.
Şu anki su derinliği yaklaşık 3-4 metre.
Kuyunun çapı 1 metre.
Isıda dışarıda eksi olmasına ve kuyunun ağzı açık olmasına rağmen 13 derecede.
Seranın içindeki havuzlardaki su ise 8 derecede.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Eski 12-02-2012, 19:41   #192
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bahsettiğiniz koşullarda kuyuda bulunan su miktarı az. Bu suyun sabit 13 derecede olması ilginç.

Şöyle bir senaryo düşünelim. Bir boruyu kuyunun dibine, diğer bir boruyu da dereye uzatsanız. 1KW gücündeki bir pompa kuyudan suyu çekip dereye verse kuyu boşalır mı, seviyesi hep aynı mı kalır?

Seviyesinin hep aynı kalacağını var sayarsak (ki bundan emin olmalısınız, yoksa yatırım boşa gider) kuyudan aldığınız suyu ısı pompasından geçirerek dereye verdiğinizde, ısı pompası sürekli ısı farkı yakalayacağından verimli olarak çalışır.

Isı pompasının, ısınmış suyu havuza verip, yine havuzdan ısı pompasına bir de dönüş borusu döşediğinizde, havuzdaki ısı sensörleri vasıtasıyla havuz suyunu 3-4 derecelik telöranslar içinde sabit tutabilirsiniz. Söz gelimi, 22-18 gibi. Havuz 22 dereceye ulaştığında ısı pompası durur, 18'e indiğinde devreye girer gibi.

Tekrar hatırlatayım. Buradaki en riskli durum kuyu ile ilgili yaptığınız varsayımdır.

Ayazkızı beğendi.
Eski 12-02-2012, 22:02   #193
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Sayın MeyveliTepe,
Bu kuyu gibi Belediyenin de keson kuyuları var. Bu sistemle 40 bin nüfuslu ilçenin içme suyu karşılanıyor. Yeraltı suyu var. Bahsetmiş olduğumuz yerden hafriyat alındı ve büyük bir alan göl oldu.
Yeraltı suyu akıp gidiyor denize doğru. Bundan dolayı dışarıda hava 0'a yakın iken kuyunun su sıcaklığı devamlı 13 derecede. Kuyunun kotu derenin kotundan aşağıda.
Isı pompaları şimdilik benim için pahalı bir yöntem olarak görünüyor. Daha uygun çözümler olur mu ne dersiniz?

Ayazkızı beğendi.
Eski 13-02-2012, 19:26   #194
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn gazeteci28,

30 tonluk havuzunuzda 8 derecede suyunuz var.
3 ton'luk kuyunuzda da 13 derece varsayalım geliri düzenli suyunuz var.

Havuz'unuzu kuyu suyu ile 15-20 decere yapamazsınız. Her şey yolunda (kuyu suyu düşündüğünüz gibi) giderse kuyuya serpantin atarak havuz suyunu pompa ile serpantinden geçirip 13 derece yaparsınız. 13 derece kuyu suyu ısıyı geldiği topraktan (galeri) aldığından istikrarlıdır.

15 -20 derece için ilave ısıtmaya ihtiyacınız olacak.

Ayazkızı beğendi.
Eski 13-02-2012, 19:53   #195
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Evet, bir şekilde ısıtma yapmadan havuzlarınızda 20 derece su elde edemezsiniz. İşletme maliyeti ve yatırımı geri ödeme süresi bakımından en verimli araç ısı pompasıdır.

Fakat, şayet uğraşabilecek durumda iseniz iki yöntem önerebilirim.

Biri katı yakıtlı kalorifer sistemi. Sistemde odun, kömür gibi bir yakıt yakmanız gerekiyor. Doğrudan havuzdaki suyu ısıtarak çevirmeniz en etkilisi olur. Bu durumda kuyudaki suyun bir işlevi olmayacak. Havuzdaki suyun ısısında tam bir kontrol yapamazsınız. Her ne kadar bir sensör yardımıyla su dolaşımını kesseniz bile, ısı düştüğünde kazanın kapasitesi havuzu hemen istediğiniz noktaya çıkaramaz. Doğal olarak bu sistem yazın soğutmada işinizi görmez.

Bir diğer imkan güneş enerjisi panelleri. Seranız güneye bakıyorsa ve kışın yeterli ışıma süreniz varsa cebri sirkülasyonlu bir sistem ile havuzunuzu ısıtabilirsiniz. Fakat yine düzensiz olacaktır.

Böyle bir ısıtma düzeni yaparsanız yazın soğutma için kuyudaki ya da deredeki (tercihan) suyun ısısından yararlanabilirsiniz (şayet kuyu veya deredeki su yeterince soğuksa).

Bu arada, havuzlarınız en çok suya değen katı yüzeylerden (yan duvarlar ve tabandan) ısı kaybederler. Bu yüzeylere ısı izolasyonu yaparsanız enerjiyi daha verimli kullanırsınız.

Ayazkızı beğendi.
Eski 14-02-2012, 22:12   #196
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Sayın Meyveli Tepe ve Zeytinci'ye
Sizlere çok teşekkür ederim.
Bende sizinle aynı noktaya geldim.
Kuyunun suyunda sorun yok ama cebri yöntemle suyu havuza basmanın maliyeti yüksek olduğundan (eşanjör'le bile) ilkel bir yöntem yaptım. Bugünlerde sistemi devreye alacağım ve resimlerini sizlerle paylaşacağım.

Ayazkızı beğendi.
Eski 01-03-2012, 18:56   #197
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Isı pompası almayı düşünen arkadaşların bilgisine,

.................................................. ...Isı Pompasının.............Evin Toplam
.................................................. ......harcaması................harcaması
Kasım 2011 ayı harcamam ......................170.- TL..................250.- TL.
Aralık 2011 ayı harcamam....................... 170.- TL..................270.- TL.
Ocak 2012 ayı harcamam....................... 303.- TL................. 380.- TL.
Şubat 2012 ayı harcamam....................... 240.- TL..................322.- TL.
Mart 2012 ayı harcamam....................... 183.- TL..................324.- TL.
Nisan 2012 ayı harcamam....................... 24.- TL..................185.- TL.
Mayıs 2012 ayı harcamam.......................................... ..........105.- TL.
2011-2012 kışında harcamalarım..............1.090.- TL. .....ve....1.836.-TL. olarak gerçekleşmiştir.

.................................................. .............Evin toplam
.................................................. ..............harcaması
Ekim 2012 ayı harcamam..................................59.- TL.
Kasım 2012 ayı harcamam.................................263.- TL.
Aralık 2012 ayı harcamam..................................435.- TL.
Ocak 2013 ayı harcamam...................................329.- TL.
Şubat 2013 ayı harcamam.................................309.- TL.
Mart 2013 ayı harcamam...................................180.- TL.
Nisan 2013 ayı harcamam..................................125.- TL. 1.700.- TL.
Mayıs 2013 ayı harcamam...................................50.- TL.
Haziran 2013 ayı harcamam..................................15.- TL.
Temmuz 2013 ayı harcamam.................................14.- TL.
Ağustos 2013 ayı harcamam..................................14.- TL.
Eylül 2013 ayı harcamam.......................................21.- TL.
Ekim 2013 ayı harcamam......................................62.- TL. 1.876.- TL. (Toplam)

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen ustunizci : 20-12-2013 saat 19:39 Neden: Eksik ayların giderlerini ilave ettim.
ustunizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 10:23   #198
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Sayın Ustunizci ısı pompasını kaç paraya mal ettiniz.
Sisteminize ne türlü parçalar dahil.

Ayazkızı ve gulbirsen beğendi.
kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 19:15   #199
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Sayın Kimyager, (mesajınızı yeni gördüm)

ben, Ağustos 2011 ayında 12 KW.lık havadan suya, monoblok, ısı pompasını 12.000.- TL.ye almış, montajı içinde yaklaşık 250.- TL. masraf etmiştim. Montajını (devreye alma işi hariç) kendim yapmıştım. monoblok yerine, iç ünite ve dış ünite ayrı olan cihaz alınırsa, montaj işi pahalı oluyor. Benim gibi amatör kişiler de montajı yapamazmış. Bu yıl, bir ay önce bir arkadaşıma benim kullandığım cihazın 16 KW.lık modelini 14.000.- TL.ye aldık. O arkadaşın sistemine de bir şey dahil değil.
Benim kurduğum sisteme de herhangi bir şey dahil değil. Radyatörleri ayrıca aldım. Kullanım için sıcak su almıyoruz.

Kolay gelsin.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen ustunizci : 13-11-2012 saat 21:42
ustunizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 15:50   #200
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2013, 15:53   #201
Yeni Üye

doga ile ic ice's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2013
iyi günler meyvali tepe,
su dan suya isitma ve sogutma sistemi kuracagiz. sondaj yaptirdik. sizin kulandiginiz Water Furnace markasi olan cihaz dan memnunmusunuz?
saygilarimla

doga ile ic ice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2013, 18:32   #202
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doga ile ic ice Mesajı Göster
iyi günler meyvali tepe,
su dan suya isitma ve sogutma sistemi kuracagiz. sondaj yaptirdik. sizin kulandiginiz Water Furnace markasi olan cihaz dan memnunmusunuz?
saygilarimla
Evet, çok güvenilir bir makine çıktı. Elektrik panosunda ısı pompasıyla bir alakası olmayan kontaktör arızası dışında beş yıldır şimdiye kadar hiç arıza çıkarmadı. Isıtmada kasımda devreye alıp mayısta sistemi kapatmaktan başka bir şey yapmaya gerek olmuyor. Soğutmayı da Temmuz - Ağustosta kullanıyoruz.

Ayazkızı beğendi.
Eski 08-07-2014, 09:26   #203
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Sayın Meyveli Tepe,

Tyvek kaplama hakkında bir şey sormak istiyorum. Mevcut membran uygulamasında membranlar eritilip birbirine yapışması sağlanıyor bu sayede de su sızıntısı olması engelleniyor. Tyvek ise çatıya direk seriliyor ve üstüne kiremit koyuluyor. Ancak bu şekilde yapmak acaba ileride kayma ya da başka bir nedeniyle sızıntı yaratır mı emin olamadım. Siz çatıyı nasıl yaptırdınız acaba? Tyvek' i serdikten sonra çıta ile çaktınız mı yoksa direk serip üstüne kiremitleri mi sıraladınız? Ya da başka bir yöntem mi kullandınız?

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 10:40   #204
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Tyvek örtü direk kiremit altına serilen bir örtü değil. Her şeyden önce bu örtünün kullanılması sadece havalandırmasız soğuk çatı yapıldığında gerekli, diğer çatı tiplerinde gerekli değil. Sebebi de bu örtü nemi bir yönde geçirir, diğer yönde geçirmez. Bu sayede çatı boşluğundaki nemin yoğuşmadan dışarı atılabilmesi mümkün olur. Bunu sağlayabilmek için kiremitin döşendiği yüzeyin bir alt seviyesinde örtünün döşenmesi, arada en az 1-2 sanim boşluk bırakıldıktan sonra kiremit döşenecek yüzey veya çıtaların hazırlanması gerekir.

Kiremit altına döşenen ayrıca kiremit örtüleri var. Bizim çatıda kiremit yok, shingle var. Onun da özel bir shingle örtüsü var ama bunun tyvek örtü ile bir alakası yok.

Ayazkızı beğendi.
Eski 08-07-2014, 11:08   #205
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Benimki de soğuk çatı ondan araştırıyorum. İnternetten detaylı bilgiler buldum gibi. Dediğiniz gibi baskı çıta ile çatıyı yükseltmek gerekiyor ayrıca bir takım yapiılması gereken teknik detaylar var. Edindiğim tecrübelere göre bulunduğum yerde bunu yapabilecek bir usta yok. Kiremit altını yine babadan kalma sistemle membran kapalatacağım herhalde.

Ayazkızı beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 11:19   #206
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kiremit altına membran örtebilirsiniz ama çatı, havalandırması olmayan soğuk çatı ise ve nemi atacak bir düzenek kurulmamış ise tavanlarınız yoğuşan nemden dolayı ıslanır.

Çok karmaşık işlere girişmemek, risk de almamak adına soğuk çatınıza mutlaka karşılıklı havalandırma delik/baca vs. koymakta fayda var. Buralara zamanla bozulmayacak, çok katlı sinek teli vb. de konmalı ki yarasa ve arılar girip yuva yapamasın (hoş, onlar ille girecek bir yer bulurlar).

Eski 21-11-2015, 20:19   #207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2015
herkeze selam ve saygılarımı arz ederim.
benim için henüz aktuel olduğundan extra yeni bilgi, uygulama, olumlu olumsuz geri bildirim gelişme varmı öğrenmek üzere ilk mesajımı atarak bu konuyu tekrar canlandırayım dedim !?

oğuzhan yurtluk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2015, 22:01   #208
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oğuzhan yurtluk Mesajı Göster
herkeze selam ve saygılarımı arz ederim.
benim için henüz aktuel olduğundan extra yeni bilgi, uygulama, olumlu olumsuz geri bildirim gelişme varmı öğrenmek üzere ilk mesajımı atarak bu konuyu tekrar canlandırayım dedim !?
Nasıl bir gelişme bekliyorsunuz?

Başlığın ilk mesajı 2007 yılına ait. Bu, bir anlamda yer kaynaklı ısı pompası sistemi kuruşumuzun üzerinden 8 yıl geçtiğini de gösteriyor. Bugüne kadar her şey ilk düşünüldüğü gibi gerçekleşti. Evimizin tek ısınma yöntemi bu, performansı da hiç değişmedi. Bu sistem ülkedeki ilk bir kaç kurulumdan biriydi. Geçen zaman zarfında başka bir çok sistem kurulduğunu biliyoruz. Gelişen teknoloji sayesinde artık daha da verimli makinelerin çıktığını da duyuyoruz.

Bir binanın ilk projesinden itibaren düşünülmek ve planlanmak koşuluyla uygun olan koşullarda mutlaka tavsiye edebileceğim bir yöntemdir.

Eski 28-11-2015, 19:07   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2015
alakanız ve cevabınız için teşekkür ederim. duymak istediğim de bu idi kocaeli b.derbentte bir ev yaptırmak üzereyim, ruhsat başvurusu yaptım. hava su toprak kaynaklı ısı pompaları arasında seçim yapma durumundayım. malum hava kaynaklı en ekonomik olanı bunu kapalı devre tüplü güneş ısıtıcısı ile entegre edersem aralık ocak şubat mart beni kurtarırmı bunu etüd etmek üzere sakaryada ekotec diye bir yerli üretici firma ile (avusturya ekolü) görüşeceğim. kifayet edebileceğine kani olamazsam ozaman toprak ve suya yöneleceğim (dikey sondaj toprak ile su sondajı arasındaki farkı da tam anlıyabilmiş değilim) toprak altına yatay döşemede sizin etüd akılcı 3,5m den sonra maliyet zorluyor teşhisi. ancak daha sığ döşeyenler de var hesaplar değişiyor (uzunluk çap vs gibi)diye savunuyorlar. bu konuda, amerikayı tekrar keşvetmemek adına, güvenle direk gidip kapısını çalıp işi bitirebileceğim bir firma, hazır draje bir öneriniz olabilirse memnuniyetle kabul ve teşekkür ederim.

Ayazkızı beğendi.
oğuzhan yurtluk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2016, 12:56   #210
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Bahçe kulübesi için demirden iskelet yapmaya çalıştım. Daha ahşap malzemeyi monte etmeden demir profiller kara sinek, uğur böceği ve ağaçlara musallat olan bir tür böcek musallat oldu.
Bunları evden uzak tutmak için hangi bitkileri ekmeliyim?
Lavanta fesleğen defne börtü böceği kovuyor diye biliyorum.
Bilgisi olanların tavsiyesini rica ediyorum.

looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024