agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 2 Gönderen l.ozgurel
  • 1 Gönderen ancestral

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2020, 22:43   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Burhaniye, Gömeç, Ayvalık Hakkında

Merhaba,
Eşimle birlikte İstanbul'u kısmen terk etmek istiyoruz. Hali hazırda İstanbul'da iki işletmemiz (kahve dükkanı) bulunduğundan yıllara yayılmış bir geçiş yapmak daha anlamlı geliyor. (Hem sosyal açıdan bu yeni hayata alışmak, hem de parasal açıdan birikim yapmaya devam edebilmek için.)

Her ne kadar İzmir-Muğla-Antalya hattı insanın güneye kaçışı için cezbedici gelse de romantizme kapılmıyoruz. Hem yeni otobanla İstanbul'a yakın olması, hem de İzmir ve Muğla gibi turistik bölgelere çok uzak olmaması açısından Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık sırtlarını yaklaşık 2 yıldır tarıyorum. Hangi köyde ne tip arsalar bulunabileceğine yönelik bir miktar bilgi ve tecrübe edindim.

Amacımız ne?
Öncelikle huzur ve özgürlüğe kavuşmak. İnsan gürültüsünden uzak ama yarım saatlik bir mesafede hastane, birkaç restoran, bar vb. ulaşabileceğimiz bir yer olsun istiyoruz. Kadastro yolumuz olsun, evimizi yapabilelim ama yol ağzı olmasın istiyoruz. Zor bir değişim olacağını biliyoruz ve bu yüzden de emin adımlarla ilerlemek niyetindeyiz. Geç kalmadan arazi yatırımını yapıp, yavaş yavaş şekillendirmek, nasıl bir ev yapacağımıza ve neler yetiştireceğimize karar vermek yöntem olarak nasıldır?

Şimdilik teknik gereksinimler şöyle gibi:
- Tarla vasfı
- 5000 metrekare üzerinde alan (5%ten yararlanabilmek için)
- Kadastral yola minimum 25 metre cephe
- Elektrik şebekesine yakınlık
- Su sondajıyla kolayca su alabilmek

Yumurtalar ayrı sepetlere...
Evin ihtiyacı olan üretimi mümkün olduğu kadar burada yaparak kapalı devre bir sistem oluşturabilmeyi hedefliyoruz. (uzun vadeli) Örneğin mümkün olduğu taktirde güneş enerji sistemini biraz büyük planlayarak şebekeye geri satabilmek... Böylece hem çiftlik içerisindeki ihtiyacı büyük ölçüde gidermiş, arta kalan (az miktar da olsa) enerjiyi paraya çevirmiş olmak mümkün. Hem de iki sistem birbirini ikame edeceğinden kesintisiz bir enerjiye sahip olmak önemli bir arzumuz.

Kozak Yaylası
Her şeyin başladığı yer aslında. Doğasına aşık olduk. 2 yıldır köy köy dolaşıyorum. Her sene fiyatlar biraz daha artıyor. Beni endişelendiren 2 şey var burada: 1. Ağaçların yüksek olması nedeniyle arazide yapılabilecek tarım faaliyetlerinin kısıtlı olması. 2. Granit ve taş ocaklarının uzun vadede huzur kaçıracak sayıya ulaşabilme ihtimali.

Gömeç, Mutluköy, Keremköy vb.
Pek çok deniz manzaralı ve romantik kısmı mevcut ve bu alanların hemen hemen tamamı zeytinlik. Yani tarla vasfında yer bulmak oldukça zor. Bunun 5% ile ev yapılabilmesi konusunda sorun oluşturacağını söylüyorlar. Hem de böyle bir arazi ile zeytin dışında bir alternatif kalmıyor geleceğe yönelik olarak. Mecburiyet doğuyor.

Burhaniye sırtları (Pelitköy, Şahinler, Ağacık vb.)
Düz alanlarda güzel tarlalar mevcut. Tepelerde tabii ki manzara eşsiz.

Özellikle bu bölgede deneyimi olanların pek değerli yorumlarıyla bana ışık tutmasını çok isterim. Her türlü görüş mutlaka bir noktada işime yarayacaktır.

Şimdiden teşekkür ederim.

MeyveliTepe ve Asoo beğendi.
l.ozgurel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 13:19   #2
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi l.ozgurel Mesajı Göster

Şimdilik teknik gereksinimler şöyle gibi:
- Tarla vasfı
- 5000 metrekare üzerinde alan (5%ten yararlanabilmek için)
- Kadastral yola minimum 25 metre cephe
- Elektrik şebekesine yakınlık
- Su sondajıyla kolayca su alabilmek
Tarla vasfında bir yer alacaksanız önceden ev izinlerini araştırın. Balıkesir'de uygulanan prosedür ve masraf Çanakkale'de uygulanandan çok farklı. Birisi büyükşehir, diğeri değil. Balıkesir'e karar verirseniz altından kalkamayacağınız boyutta maliyet farkı çıkabilir. Büyükşehir sınırları içerisinde tarlaya ben ev yaptım geçtim deyip 100 metrekare yer yapamazsınız. Belirli tarımsal faaliyetler karşılında belirli metrekarelerde kulübe veyahut bakıcı evi izni alabilirsiniz. 25 metrekareden başlar, 150 metrekareye kadar gider.

Çanakkale nispeten demeyeyim, çok çok daha kolay, halen köy yerleşik alanlarına 1-2 günlük bir koşuşturma sonrası ev yapabiliyorsunuz.

Balıkesir'e giderseniz artık köy diye bir şey olmadığı için sadece tarım il müdürlüğü ile 3-4 ay uğraşırsınız. Sonra mimar, sonra projeler, sonra onaylar, en son belediye. Tüm bunlar sadece izin alabilmek için. Masraflarına değinmiyorum bile.

Alıntı:
Yumurtalar ayrı sepetlere...
Evin ihtiyacı olan üretimi mümkün olduğu kadar burada yaparak kapalı devre bir sistem oluşturabilmeyi hedefliyoruz. (uzun vadeli) Örneğin mümkün olduğu taktirde güneş enerji sistemini biraz büyük planlayarak şebekeye geri satabilmek... Böylece hem çiftlik içerisindeki ihtiyacı büyük ölçüde gidermiş, arta kalan (az miktar da olsa) enerjiyi paraya çevirmiş olmak mümkün. Hem de iki sistem birbirini ikame edeceğinden kesintisiz bir enerjiye sahip olmak önemli bir arzumuz.
Yine moralinizi bozmak gibi olmasın ama, Türkiye'de biliyorsunuz elektrik dağıtımı özelleşti. Şirketler sizi yatırım yaptığınıza pişman edecek üçkağıtlara başvurmaya başladılar. Günlük tüketimini tamamen kaşrılayıp, üstüne 2kw elektrik satıp eskisinden daha fazla fatura ödeyen kişiler var Muğla'da. Ki siz daha kuzeydesiniz, üretebileceğiniz elektrik belirgin miktarda az olacak.

Tavsiyem boşuna on-grid sistem kurmayın, off-grid akülü sistem kurun. Yetmediği yerde şebekeden beslenin. Çoğu MPPT solar invertör bunu yönetebiliyor.

ancestral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 22:28   #3
Yeni Üye

Ancestral selam, konu ile ilgili daha önceki paylaşımlarınızı da okudum. Çok teşekkür ederim. Bunları da kulağıma küpe ederim.

Sadece şu söylediğinizi anlayamadım: "Tavsiyem boşuna on-grid sistem kurmayın, off-grid akülü sistem kurun. Yetmediği yerde şebekeden beslenin. Çoğu MPPT solar invertör bunu yönetebiliyor."

Güneş enerjimi üreteceğim ama yedek olarak şehir şebekesini de arazime getireceğime göre zaten on-grid hale getirmiş olmaz mıyım? Elektrik satma işine bulaşma anlamında söylüyorsanız, zaten gelir planımı buna dayandırmak gibi bir niyetim yok. Sadece kendim için zaten kuracağım sağlam bir sistem benim arazide olmadığım 1 hafta sisteme elektrük satsa fena mı?

Eski 13-05-2020, 12:42   #4
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Aynen, satmak gibi bir şeye bulaşmayın diye dedim. Zira satış yaparsanız şebekeyi kullandığınız için dağıtım bedeli adı altında yine fatura yolluyorlar size.

E satmayacaksanızda çift yönlü sayaç ve buna uygun inverter gibi şeylere yatırım yapmanıza gerek yok.

Eski 13-05-2020, 13:05   #5
Yeni Üye

Hımm. Anladım. Çok iyi oldu söylediğiniz.

Diğer söylediklerinizden anladıklarım şunlar:

1. Tarla vasfı+kadastral yola 25 metre cephe, vb. kriterlere uyması yetmiyor. Aynı zamanda Büyükşehir kanununda her ilin ayrı bir mevzuatı oluyor ve bunlara da uyman gerekiyor. Doğru anlamışım sanırım.

2. Tapu'da vasıf olarak "tarla" yazmasıyla "zeytinlik" yazması bir fark var mı? Yani Zeytinliklerin korunmasıyla ilgili olarak ek yükümlülükler geliyor mu acaba?

Eski 13-05-2020, 13:33   #6
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Şimdi muhtemelen buraya biris gelip bizim emmi yaptı, ben yaptım diyecek ama, zeytinliğe hiçbir şekilde inşaat yapamazsınız.

Mevzuatlar ilden ile değil, ilin büyükşehir statüsüne ve aldığınız arazinin cinsine göre değişiyor. İki büyükşehir mevzuatı arasında sadece inşaat aşamasında istenen şeyler açısından fark olabilir. Bunun dışında tarım arazisi alırsanız her türlü size İlçe Tarım/İl Tarım/Bölge Tarım yolu gözükür.

Tekrarlayayım, risk alırsınız, ben yaptım oldu dersiniz, yaparsınız. Çevrede de yapanlar vardır, belki senelerdir oturuyorlardır bile. Ama yarın ne olacağını kimse garanti edemez. Çok üzülürsünüz kaçak iş yaparsanız. Hele ki bizim gibi tanımadığınız, el adamı olacağınız yere gidiyorsanız çok büyük cesaret kaçak iş yapmak. 1. günden şikayet ederler sizi tartmak için.

Eski 13-05-2020, 15:31   #7
Yeni Üye

Herhangi bir şekilde kaçak yapı yapmak niyetinde olsam bu kadar süredir araştırmam, burada da sizin değerli fikir ve tecrübelerinizden yararlanmaya çalışmam.

Ben sadece öğrenmek için soruyorum, kaçak göçek herhangi bir şey yapma niyetim yok. Her şeyi adım adım ve usulüne uygun yapmaya çalışıyorum.

Sizin söylediğinizden anladığım kadarıyla: Zeytinliğe, il/ilçe tarım veya bölge tarım müdürlüklerinden izin almaya kalksam da RESMİ bir izin almam mümkün değil. O zaman zeytinlik vasfında olan tüm seçenekleri doğrudan eleyeyim.

Teşekkürler.

Eski 13-05-2020, 16:30   #8
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Alıntı:
Herhangi bir şekilde kaçak yapı yapmak niyetinde olsam bu kadar süredir araştırmam, burada da sizin değerli fikir ve tecrübelerinizden yararlanmaya çalışmam.

Ben sadece öğrenmek için soruyorum, kaçak göçek herhangi bir şey yapma niyetim yok. Her şeyi adım adım ve usulüne uygun yapmaya çalışıyorum.

Sizin söylediğinizden anladığım kadarıyla: Zeytinliğe, il/ilçe tarım veya bölge tarım müdürlüklerinden izin almaya kalksam da RESMİ bir izin almam mümkün değil. O zaman zeytinlik vasfında olan tüm seçenekleri doğrudan eleyeyim.

Teşekkürler.
Doğrudur, resmi olarak mümkün değil. Hatta zeytin ağacı öyle korunuyor ki yasalarla, bırakın inşaatı zeytinliklerin 1km etrafında koyun kuzu beslemeniz bile yasaktır normalde. Hayvan otlamaya çıkıp özellikle keçiler ağacı yemesin diye.

Herkes besliyor, siyasi erk ve çevresi talan edip yapıyor tabi o ayrı. Köy yeri zeytin, çam kesti diye hapis yatan adam dolu. Zeytinlikler imara kapalı ama bağ bahçe evi diye 4 katlı villa dikiyorlar, hatta maden sahası ilan ediyorlar.

Yanlış anlamayın ben lafımı size söylemedim zaten. Arada burada bile çıkıyor gelip biz yaptık oldu diyenler.

Eski 13-05-2020, 20:31   #9
Yeni Üye

Evet evet haklısınız. Çok iyi anladım.

Ben öyle kaçak işlere girmem, vicdanen de öyle bir talana ortak olmam. Doğanın görüntüsüne ve işleyişine uygun bir ev yapmak istiyorum.

Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.
Bundan sonrasında da dikkat ederim belirttiklerinize.

Etiketler
arsa, ayvalık, burhaniye, çiftlik, tarla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024