agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni817Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2019, 13:20   #91
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2010
Konuyu açmamdaki sebep bir usta ekibi ile anlaşmamdı. Ustalar günden güne yaptıkça ben de buradan yayınlayacaktım. Ancak işin içine usta faktörü girince hayalleri programlayamıyorsunuz. İki gün geldiler, çatıyı yaptık, sonra kayıp.
Ustalar gitti gelmez, uçtu konmaz. Kulaklarını çınlatarak bekliyoruz.

camouflage Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 08:37   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Haftasonu Bolu taraflarındaydık ailecek, köylerin arasında gezdik biraz bölgede evi olan arkadaşların bol bol kulaklarını çınlattık.

camouflage beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 08:55   #93
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili camouflage; Hayırlı uğurlu olsun.

camouflage beğendi.
bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2019, 11:02   #94
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-11-2018
Çok güzel bir bahçeniz var Eviniz de öyle, harika. Duvar doldurması olarak kullanılan ağaçlar ve diagonal kirişler iyi durumda görünüyor. Dışına bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz ?

camouflage beğendi.
umsturz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2019, 11:38   #95
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2017
Kolay gelsin, merakla bekliyoruz.

camouflage beğendi.
ygorer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2019, 12:43   #96
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umsturz Mesajı Göster
Çok güzel bir bahçeniz var Eviniz de öyle, harika. Duvar doldurması olarak kullanılan ağaçlar ve diagonal kirişler iyi durumda görünüyor. Dışına bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz ?
Dışarıdan XPS panel, onların da üzerine emprenye ahşap planladık. Hatta biraz erkende olsa, ahşabı aldık

abk ve Asoo beğendi.
Eski 03-04-2019, 15:01   #97
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-11-2018
Oooo iş çok. Xps üzerine grenli boya da güzel oluyor ama ahşap kadar yakışıklı durmaz Sizin planınız nedir bilmiyorum ama ahşabı 2'şer cm üste binecek şekilde çakarsanız kuruduğunda çekme yapacağından araları gözükmez hoş olur. Veya bir el planyası ile geçme - lamba açılabilir basit olarak. Ne düşünüyorsunuz ?

Düzenleyen umsturz : 03-04-2019 saat 15:02 Neden: imla hatası
umsturz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2019, 14:59   #98
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umsturz Mesajı Göster
Oooo iş çok. Xps üzerine grenli boya da güzel oluyor ama ahşap kadar yakışıklı durmaz Sizin planınız nedir bilmiyorum ama ahşabı 2'şer cm üste binecek şekilde çakarsanız kuruduğunda çekme yapacağından araları gözükmez hoş olur. Veya bir el planyası ile geçme - lamba açılabilir basit olarak. Ne düşünüyorsunuz ?
Ahşap, emprenye sırasında ısıl işleme maruz kaldığı için çekme yapmayacağını ümit ediyorum.
Bu arada ustalar gelmese de biz içerisini folyolu cam yünü ile uzay mekiğine benzetmeyi başardık. Üzerine alçıpan gelecek.

Eski 05-04-2019, 19:16   #99
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Sitemizde '' Bu ustalar beni kanser edecek'' başlığına uğradınız mı?

Yalnız değilsiniz.

Süreç zor ama sonundaki mutluluk için değer.

Kolaylıklar diliyorum.

camouflage beğendi.
derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2019, 23:05   #100
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Bu evi tamir etmeye kalkmak büyük hayal ister şahsen ben hiç cesaret edemezdim. Ama bittiğinde aynı evmi bu ev diyeceğiz büyük ihtimal. Kolay gelsin

camouflage beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2019, 16:44   #101
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Bu evi tamir etmeye kalkmak büyük hayal ister şahsen ben hiç cesaret edemezdim. Ama bittiğinde aynı evmi bu ev diyeceğiz büyük ihtimal. Kolay gelsin
Önümüzde yola ışık tutan @korucak gibi birisi varsa gaza bile geliyorsunuz.

chelik26 beğendi.
Eski 13-04-2019, 18:16   #102
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Sitemizde '' Bu ustalar beni kanser edecek'' başlığına uğradınız mı?

Yalnız değilsiniz.

Süreç zor ama sonundaki mutluluk için değer.

Kolaylıklar diliyorum.
Anlaşılan o ki, ustalardan hayır gelmeyecek. Evi dıştan XPS yapmak yerine izotüp isimli poliüretan içerikli kendim uygulayabileceğim bir ürün gördüm. Aramızda uygulayan, memnuniyet veya şikayetini bildirebilecek arkadaşlar var mı acaba?

Eski 14-04-2019, 08:37   #103
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi camouflage Mesajı Göster
Anlaşılan o ki, ustalardan hayır gelmeyecek. Evi dıştan XPS yapmak yerine izotüp isimli poliüretan içerikli kendim uygulayabileceğim bir ürün gördüm. Aramızda uygulayan, memnuniyet veya şikayetini bildirebilecek arkadaşlar var mı acaba?
PU köpük, kolay görünen ancak zor bir işlemdir.
Yüzeylerin temizliği aşırı önemdedir. Temizlik yetersiz ise yapışmaz.
Yalıtım kalınlığını sağlamak için beton kalıbı mantığı ile bir düzenek oluşturmanız gerekir. Sizin uygulamanızda pratik yol; dış kaplamayı yaptıkça araya köpük sıkmak şeklinde olacaktır. Varsayalım ki 30 cm kaplama arasına köpük sıktınız. İkinci 30 cm ile ilkinin birleşme yerinde boşluklar oluşacaktır. Üçüncü ile ikinci arasında aynı şekilde ve kontrol edemeyeceğiniz boşluklar oluşacaktır.
XPS yi kendiniz uygulayabilirsiniz. Ahşap yüzey için çivi yerine vida kullanabilirsiniz.
Mantolama dubelinin dubel bölümü, xps kalınlığını geçmeyecek şekilde kesilir. (Dubel olarak kalan bölüm vidaya yataklık yapacak. Böylece vida xps ye dokunmayacak. Kesme işlemini yan keski ile gerçekleştirebilirsiniz.)
Dubel deliği ölçüsüne en yakın dış çapta (vida ile delik arasında boşluk kalmaz ise levha oynamaz.) ve taşıyıcı ahşaba 3-5 cm vidalanacak boyda matkap uçlu vida kullanılır.
Duvar olacak kütükler düzgün bir yüzey oluşturmayacağından, levhaların ek yerlerinin sızdırmaz olarak birleşmesi için önlem almalısınız. (Gereken yerlere kontrplak ile ayarlama yapabilirsiniz. )
Yalıtıma başlamadan önce, kaplama tahtalarını çakacağınız ızgaraların yapılmış olması gerekir. Izgara dış yüzeyi xps kalınlığından düşük olmamalıdır.
3 cm yalıtım kalınlığı bulunduğunuz bölge için az gelir düşüncesindeyim.
Kolay ugulanabilecek uygulama ise şilte ile yalıtım. Eğer dış kaplamadan içeriye su geçmemesini sağlayabilecekseniz kolay yol var. Bulabilirseniz alüminyum folyo yerine fibrocam kaplamalı şilte kullanmanızı öneririm. Şilteyi en üst bölgeden iki ahşap arasında sıkıştırarak bağlarsanız, serbest ve esnek bir yalıtımınız olur. Kaplama tahtası yalıtımı hafifçe sıkıştırır ise daha iyi olur.
Hayalleri gerçekleştirmekten vazgeçmek olmaz. Çalışmaya devam.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2019, 16:28   #104
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
PU köpük, kolay görünen ancak zor bir işlemdir.

Yüzeylerin temizliği aşırı önemdedir. Temizlik yetersiz ise yapışmaz.

Yalıtım kalınlığını sağlamak için beton kalıbı mantığı ile bir düzenek oluşturmanız gerekir. Sizin uygulamanızda pratik yol; dış kaplamayı yaptıkça araya köpük sıkmak şeklinde olacaktır. Varsayalım ki 30 cm kaplama arasına köpük sıktınız. İkinci 30 cm ile ilkinin birleşme yerinde boşluklar oluşacaktır. Üçüncü ile ikinci arasında aynı şekilde ve kontrol edemeyeceğiniz boşluklar oluşacaktır.

XPS yi kendiniz uygulayabilirsiniz. Ahşap yüzey için çivi yerine vida kullanabilirsiniz.

Mantolama dubelinin dubel bölümü, xps kalınlığını geçmeyecek şekilde kesilir. (Dubel olarak kalan bölüm vidaya yataklık yapacak. Böylece vida xps ye dokunmayacak. Kesme işlemini yan keski ile gerçekleştirebilirsiniz.)

Dubel deliği ölçüsüne en yakın dış çapta (vida ile delik arasında boşluk kalmaz ise levha oynamaz.) ve taşıyıcı ahşaba 3-5 cm vidalanacak boyda matkap uçlu vida kullanılır.

Duvar olacak kütükler düzgün bir yüzey oluşturmayacağından, levhaların ek yerlerinin sızdırmaz olarak birleşmesi için önlem almalısınız. (Gereken yerlere kontrplak ile ayarlama yapabilirsiniz. )

Yalıtıma başlamadan önce, kaplama tahtalarını çakacağınız ızgaraların yapılmış olması gerekir. Izgara dış yüzeyi xps kalınlığından düşük olmamalıdır.

3 cm yalıtım kalınlığı bulunduğunuz bölge için az gelir düşüncesindeyim.

Kolay ugulanabilecek uygulama ise şilte ile yalıtım. Eğer dış kaplamadan içeriye su geçmemesini sağlayabilecekseniz kolay yol var. Bulabilirseniz alüminyum folyo yerine fibrocam kaplamalı şilte kullanmanızı öneririm. Şilteyi en üst bölgeden iki ahşap arasında sıkıştırarak bağlarsanız, serbest ve esnek bir yalıtımınız olur. Kaplama tahtası yalıtımı hafifçe sıkıştırır ise daha iyi olur.

Hayalleri gerçekleştirmekten vazgeçmek olmaz. Çalışmaya devam.
Vakit ayırıp ayrıntılı anlatımınız için çok teşekkürler. Farklı fikirler geldikçe ilerleyen zamanlarda burayı okuyanların mukayese yapabilmesi için önemli bilgiler olduğunu düşünüyorum.

İlk başdaki amacımız evin dışındaki toprak sıvayı döküp altında sağlam olmayan dizeme (dik ağaçlar) sökülüp yerine ytong (gaz beton) örmekti. Sıvayı döktüğümüzde altdaki ağaçların sağlam olduğunu gördük.

XPS yerine pu köpük düşünme sebebim aslında yalıtımdan ziyade dizeme (dik ağaçlar) ile karkas (diyagonal ağaçlar) arasındaki kot farkını gidermek. Böylece düz bir zemin oluşacak çalışmam daha rahat olur diye ümit ediyorum.

abk, Ayazkızı ve blnturkek beğendi.
Eski 15-04-2019, 07:04   #105
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

[QUOTE=camouflage;1565778]Vakit ayırıp ayrıntılı anlatımınız için çok teşekkürler. Farklı fikirler geldikçe ilerleyen zamanlarda burayı okuyanların mukayese yapabilmesi için önemli bilgiler olduğunu düşünüyorum.

İlk başdaki amacımız evin dışındaki toprak sıvayı döküp altında sağlam olmayan dizeme (dik ağaçlar) sökülüp yerine ytong (gaz beton) örmekti. Sıvayı döktüğümüzde altdaki ağaçların sağlam olduğunu gördük.

XPS yerine pu köpük düşünme sebebim aslında yalıtımdan ziyade dizeme (dik ağaçlar) ile karkas (diyagonal ağaçlar) arasındaki kot farkını gidermek. Böylece düz bir zemin oluşacak çalışmam daha rahat olur diye ümit ediyorum.

Tahmin ettim. Bu resimler daha aydınlatıcı oldu. XPS bu tür yapı için zor uygulama. Plaka veya şilte mineral yünü (Cam veya taşyünü) daha kolay. Ancak suya hassas.
Önerim : Yapılacak iş cephe kaplaması olarak düşünülmeli. Cephenin iki köşesine çivi çakıp, ip gerilmeli. Düzgünsüzlükler saptanmalı. (İki uçtan da 5 cm açılarak gerilen ip üzerinden, yer yer duvara uzaklıklar ölçülebilir.) Duruma ve eldeki kaplama tahtalarına göre cephe planına karar verilmeli. (Yatay ve düşey kontrol yapılarak.) "Yüzeysel Düzgünsüzlük" fazla ise şilte kaçınılmaz. Kırıklık var ise, cephe bölünmüş olarak çözülebilir.
Şilte kullanmak kolaylık olur. Alüminyum folyo dışa getirilirse ve ek yerleri bantlanırsa suya direnç oluşur. 8 cm kalınlıktaki şilte rahatça 3 cm sıkıştırılabilir. (Folyonun tek sakıncası, herhangi bir nedenle alev alırsa, yanmayı durduracak zaman bulamazsınız. Isı veren bir tepkime ile çok hızlı yanar. "Folyo bitinceye kadar." Kaynak arkı sıçraması yeterli olabilir ! Bu nedenle, iç ortamda kullanılması pek istenen bir durum değildir.)
Sıva yapılmayacak ise kütüklerin ahşap koruyucu ile korunması gerekir. Ağaç üzerinde ıslanmamış yüzey kalmamalı. (Kurt girdikten sonra çözüm bulmak zor.)
Sıva yapılarak düzeltme sonrası, yalıtım yapılabilir. Sıva yapılırken rabitz tel veya benzeri güçlendirici kullanılmalı. (Geleneksel olarak kullanılmaz ama işe yarayan uygulamadır. Özellikle çatlamalara karşı.)
Dış kaplamayı taşıyacak ızgara düzenine göre yukarıdaki işlemleri planlamak gerekli. İşlem sırası:
Düzgünsüzlükleri saptama.
Cephe görünüşüne karar verme.
Izgara şekillenmesine göre duvarda yapılacak işleri planlama.
Kolaylıklar dilerim.

Düzenleyen Portakal Rengi : 15-04-2019 saat 07:05 Neden: düzeltme
Eski 22-05-2019, 12:11   #106
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Beklenen usta ücretini aldığı günden itibaren yaklaşık 3,5 ay sonunda geldi. Gelmez olsaydı. Ben bu işe geç kaldım, erken bitirmem lazım diyerek bahçeye kepçe soktu. Hülasa yaklaşık 3 yıldır düzeltmeye çalıştığımız bahçe artık yok diye biliriz.

Eski 22-05-2019, 13:34   #107
Ağaç Dostu

Fotoğraflara bakınca gözlerime inanamadım, bir emek nasıl heba edilir canlı örneği olmuş.

camouflage beğendi.
Eski 22-05-2019, 14:20   #108
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Alıntı:
Beklenen usta ücretini aldığı günden itibaren yaklaşık 3,5 ay sonunda geldi. Gelmez olsaydı. Ben bu işe geç kaldım, erken bitirmem lazım diyerek bahçeye kepçe soktu. Hülasa yaklaşık 3 yıldır düzeltmeye çalıştığımız bahçe artık yok diye biliriz.

Güzelim bahçenize yazık olmuş, keşke izin vermeseydiniz. Benim içim sızladı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 07:33   #109
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Artık, olan olmuş diyelim. İşini tam bitirmesini sağlamaya çalışın. (Bitirmeden gitme riski ortadan kalkmamıştır. Ençok yakın akrabaları hastalanır, ölür filan.)
"Şunlardan kurtulduk bari" deyip, yeniden başlıyoruz. Mehter yöntemi diyorum. Sevgili Ülkem ! Önümüze bakalım. Kolaylıklar.

OSMAN45 ve camouflage beğendi.
Eski 23-05-2019, 08:57   #110
Ağaç Dostu

Evet bitmeden gitmesine izin vermeyin hala bu risk var. Biz parayı parçalı verdik buna rağmen biz işin başında olmadığımız zamanlarda hiç gitmedi, illa birileri hastalanır.

camouflage beğendi.
Eski 27-05-2019, 20:27   #111
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Artık, olan olmuş diyelim. İşini tam bitirmesini sağlamaya çalışın. (Bitirmeden gitme riski ortadan kalkmamıştır. Ençok yakın akrabaları hastalanır, ölür filan.)
"Şunlardan kurtulduk bari" deyip, yeniden başlıyoruz. Mehter yöntemi diyorum. Sevgili Ülkem ! Önümüze bakalım. Kolaylıklar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Evet bitmeden gitmesine izin vermeyin hala bu risk var. Biz parayı parçalı verdik buna rağmen biz işin başında olmadığımız zamanlarda hiç gitmedi, illa birileri hastalanır.
Enteresandır ilk defa benim ustanın başıma gelmiyormuş demekki. Şimdi sizlerin yazdıklarınızı okuyunca öğrenmiş oldum. Her aradığımda bir hastalık, neyse, son aradığımda ocakta taş bitti demişti Ben yuttum mu? Hayır, ama parayı vermişim bir kere sıktım dişimi, bekledim.
Umarım ağız tadımızı bozulmadan bitiririz.

Eski 02-06-2019, 20:59   #112
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Bayram öncesi ustalar taş duvarı bitirdiler. Geç oldu, güç olmadı.
Şimdide camları kendim değiştirmeye çalışıyorum. Becerebilirsem ne ala, olmazsa bir usta çağırır 3-5 hafta da O'nu bekleriz Bu arada arka bahçeye bir kapı açtım, ardından balkonla taçlandırmayı düşünüyorum.

Düzenleyen camouflage : 10-06-2019 saat 12:51
Eski 07-06-2019, 15:36   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2018
Ahsap desenli pvc daha mi uygun olurdu sanki

camouflage ve domata beğendi.
aliaksoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 12:17   #114
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Büyük iş yapmışsınız
Güle güle oturun

camouflage ve g.c. beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 08:39   #115
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliaksoy Mesajı Göster
Ahsap desenli pvc daha mi uygun olurdu sanki
Görsel açıdan çok haklısınız.
An itibariyle tadilat masrafı tahminimin yaklaşık 3 katına yaklaştı. Sanırım iktisadi açıdan düşünmeye başladım

Eski 10-06-2019, 11:07   #116
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Evi ilk aldığımda asmanın altına çardak yapmıştım.
Elde fazla kum, çimento kalınca dün gün boyunca beton döktük. Daha temiz olacak diye ümit ediyorum.

Muda beğendi.

Düzenleyen camouflage : 10-06-2019 saat 12:50
Eski 10-06-2019, 11:23   #117
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
An itibariyle tadilat masrafı tahminimin yaklaşık 3 katına yaklaştı. Sanırım iktisadi açıdan düşünmeye başladım
Kaplama satılıyor aliexpresste falan bakabilirsiniz.
Ahşap görünüme ucuz yolla kavuşmuş olur. Elinize sağlık, kesenize bereket çok güzel iş olacak sonunda.

camouflage ve domata beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 16:14   #118
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Alıntı:

Artık her şeyin çözümü var, ahşap gösteren yapıştırmalar var, çok rahatsız ederse onlardan yapıştırırsınız olur biter

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

camouflage beğendi.
domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2019, 09:51   #119
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Alıntı:
Ahşap, emprenye sırasında ısıl işleme maruz kaldığı için çekme yapmayacağını ümit ediyorum.
Bu arada ustalar gelmese de biz içerisini folyolu cam yünü ile uzay mekiğine benzetmeyi başardık. Üzerine alçıpan gelecek.
Cam yünlerini içerisine fare girer endişesi ile taş yünü ile değiştirdik. Üzerine planladığımız üzere alçıpan yerleştirdik.

Eski 12-07-2019, 17:06   #120
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Her ne kadar ahşap kaplayalım, otantik olmasına çalışsak da olmayınca olmuyor. Mecbur dış tarafı kalın sıva, ardından XPS panel ve mineral sıva yapmaya karar verdik. İşlem öncesi rabis telini çaktık. Şimdi sıra geldi ustayı beklemeye.
Gerçi geçtiğimiz aylarda konuştuğumuzda bayram sonu gelirim demişti ama sanırım kurban bayramından bahsetti.

abk, Dutlubahçe, g.c. ve 2 kişi beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024