agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni26Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2011, 02:08   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2011
merhaba, bugun ELEKTRIK ihtiyacim icin arastirma yaparken forumunuzu buldum. bu basligin tamamini okudum, diger bolumlere daha bakamadim. istanbulda yasayan bir emekliyim. canakkalede bir tarla aldim 20 donum. tarlanin alt ucu gölete 100 m, ust ucu 300m. aralikli olarak yilin 4-5 ayini tarlada gecirecegim. PLANLAMA asamasindayim. onceleri ceviz bahcesi yapmayi dusunuyordum ama (TECRUBELI BAHCECILER) ''toprak cok guzel cevizi baska yere yaparsin buraya klasik deveci armutu bahcesi yap'' dediler ikna oldum. bu ay tarlanin etrafina tel cit yaptiracagim. sonra sirada toprak tahlili ve derin surdurme var. daha sonra fidan anlasmasi yapip, kasim ayinda tupsuz dikim yapacagim yaklasik 800 klasik deveci armutu... MAYIS 2012 de de damlama sulama kuracagim. onceleri goletten pancar motorla su cekersin dediler ama motor disarida olacak 100 m mesafe... tarlaya artezyen yaptirsam 10m inince golet su seviyesine inilir, 15m den su cikar diye dusunuyorum. hemde tel orgumun icinde olur hersey. SORUN SURDA ... buradan bulacagimiz suyu nasil cikaripta yaninda olusturacagim havuza dolduracagiz. dizel motor ilemi elektrik motoru ilemi. ELEKTRİK TARLAYA 800 metre uzaklikta. degerli arkadaslar bana şu konularda yardimci olabilirlermi? 1-Yeni bir kanun cikti (500KW elektirik uretme icin izne gerek yok)bu kanun yukarida foruma daha once yazilmis olanlari nasil etkiler? 2- yukarida anlatilan usullerle ahsap direklerle tarlaya elektrik getirsem 16 direk 1300 tl 800m kablo 35 liradan 28000 tl rakamlar cok buyuyor. ilerde oraya 70-80 metrekare prefabrik bir ev de dusunecegim. bu durumda buzdolabi, tv, uydu, laptop vs elektirkli aletlerde olacak. ben bu isin icinden en uygun maliyetle nasil cikabilirim. ruzgar turbinimi gunes panelimi yoksa ikiside mi? hepsini simdiden planlamam gerek evin yonu bile onemli. ne dersiniz nasil bir yol izleyeyim?

kambur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 13:51   #92
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2011
bağ evinde elektrik konusunda çok sıkıntı yaşadık. ilk başta evin yapılışının ruhsatlı olması gerekiyor. diğer yandan da başvurunuzu yapıyorsunuz ama yokuşa sürülüyor hep iş. trafo ücretini kendiniz öderseniz kapınıza kadar geliyor. ama bu arada oradaki çalışanları da biraz ikna etmeye çabalamanız gerekiyor. hele ki elektrik şirketi özel sektörün elindeyse işiniz daha da zorlaşabilir.

junkcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 19:18   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2011
merhaba.yeni üyeyim ve doğrusu siteyi kullanmakta biraz acemiyim.arama çubuğuna ilgili bir kaç kelime yazdım ve bu konulara ulaştım.sizlerden benzer bir konuda yardım talep ediyorum.6 dönümlük, badem ve karışık meyvadan oluşan bir bahçem var.bahçeye yaklaşık 20-30 metrelik bir kuyu kazdırmayı düşünüyorum.bu kuyudan ki eğer yeterli su çıkarsa,güneş enerjisi ve dalgıç pompa yardımıyla fidanlarımı sulamak istiyorum.bir de jeneratör ve dalgıç yöntemini duydum.acaba hangisi daha ekonomik olur?benim gönlüm güneş enerjisinden yana(pahalı bir kurulum maliyeti olmasına rağmen).bu arada bahçemin özellikleri şöyle:6 dönüm,150 ağaç,eğimli bir arazi,açmayı düşündüğüm kuyu yeri en alçak noktada,bahçenin en yüksek yeri ile kuyu arasında yaklaşık 9 metre kod farkı 120 metre de mesafe var.bu özelliklerde bir fidanlığı sulamak için hangi sistemi ne kadara maledebilirim acaba?Yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler.

attila026 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 09:52   #94
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Elektrik olmayan yerde damla sulama sistemleri

Şebekeden uzak olan her yerde problemler aynı, damla sulama sistemlerinde jeneratör ile kuyudan su basmak, taşıma su ile değirmen döndürmeye benziyor. kısa vadeli cözüm olarak görünsede uzun vadede eziyete dönüşüyor.
Güneşlenme süresi Türkiye'nin 1/3 olan Almanya'da 15 yıldır kullanılan bu sistemler bizde 5-6 senedir kullanılmaya başladı. dogal olarakta bizdeki yeni olan bu sistemler,Almanyadaki fiyatlara oranla 2 katı gibi rakkamlar ulaşmakta.
hibrit sistemler ile yerin durumuna göre güneş enerjisi **** rüzgar enerjisi ile elektrigimizi kendimiz üretebiliriz. ve ihtiyaclarımız doğrultusunda kullanırız.

direk güneş enerjisi ile calışan 12/24 volt solar dalgıç pompalar sayesinde yer altındaki suyumuzu çıkarabilmekle beraber güneşlenme sürasinin az oldugu bölgelerde rüzgar enerjisi ve akü grubu ile bu işlem yapılmaktadır

yaklasık 12 adet dalgıç pompa mevcuttur. fiyatlarıda su basma hızı ve yükseklikle dogru orantılı degişmektedir. Örnek olarak;
0-22m 5000lt/saat 890euro iken ,
70-90m 2000lt/saat 1380 euro
0 -19m 600 /saat 149euro

akülü kurulan sistemlerde toplanan enerji ile bağ evinin ihtiyacı olan lamba, tv, uydu, matkap, vb gibi elektrik giderlerinide karşılayabilirsiniz. kurulan sistemler ilerleyen zamanlarda eklemeler yaparak sistemi büyültebilirsiniz, örnek olarak ; bir -iki adet daha güneş paneli eklenebilir, 2-4 akü eklenebilir ,hatta güneş panellerine rüzgar trübini eklenip evin diger ihtiyacları karşılanabilir.

ilk görünüşte cok maliyetli oldugunu düşünsenizde ilerleyen zamanlarda kendini kısa zamanda amorti edecektir.kurulan sistemlerde aküler 10 yıl ömürlü , güneş panelleri 20 yıl , 20 yıl sonrası %80verimli olarak 50+yıl olarak fabrika verileridir. uzun vadeli bir yatırım olarak görebilirsiniz.sulama sistem ortalama fiyatları 1000tl başlayıp 8000-10000 tl kadar çıkmaktadır. bu sistemlere bir kere para veriyorsunuz uzun zamanlar kafanız rahat ediyor. şebeke elektrigi gelse bile sizin ihtiyacınız olmuyor. egerki uzun vadeli bir yatırım yapıyorsanız bu sistemleri kullanmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla
OlcayYANAR

teksavasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 17:53   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2011
Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

attila026 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2011, 08:22   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2011
olcay bey bende izmir aliağa da güneş enerjili benzer bir sistem kurmak istiyorum 80 m sondaj kuyusu açtırdım. 40 m ye dalgıç pompa indirilip düzenli su alabileceğimi söylediler bu mesafeden su çekip 220 m ileride 30 tonluk 10 m kod farklı depom var bu suyu oraya aktarmak için ne kadarlık bir güneş enerji sistemine ihtiyaç duyarım. Yardımcı olursanız sevinirim

mehmet erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2011, 14:33   #97
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Mehmet bey merhabalar

size özelden mesaj attım. umarım yardımcı olabilmişimdir.

Eski 04-12-2011, 14:38   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2008
Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi bunlar bir işe yaramıyor.
Paranızı boşa harcamayın, şebeke elektriği almaya çalışın.

esmedr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 11:39   #99
Ağaç Dostu

miyawy's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
Selamlar, uzun zamandır siteye uğramamıştım, kendimize bağ evi aramakla meşgülüz ve bizimde elektirik sorunlarımız olabilir, sayın teksavaşcı bu konuda vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Saygılar

miyawy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 10:59   #100
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esmedr Mesajı Göster
Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi bunlar bir işe yaramıyor.
Paranızı boşa harcamayın, şebeke elektriği almaya çalışın.
merhabalar
Almanlar 15 yıldır. boşa kullanıyorlar herhalde, isterseniz bir araştırın.

Eski 09-01-2012, 19:46   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
rüzgar ve güneş enerjisinden elektirik kullanmayı bende cok önemsiyorum ntv de bir doğa proğramında çıkan bir bey evi için sadece kücük aletleri ve aydınlatma için 1000 tl gibi bir harcama ile sorununu çözdüğünden bahsetmişti buzdolabı çamaşır makinası vs. için ise ayrı bir yatırım yapması gerektiğinden bahsetmişti ben sapanca'nın bir dağ köyünde yaşıyorum şebeke elektiriği uzun süreli olmasada sık kesiliyor özelliklede kışın ikamet ettiğim yer kendimin olmadığı için çözüm üretemiyorum ama kendi yerim olsa ilk baş vuracağım çözüm en azından elektirkler kesildiğinde doğal enerji olurdu lektirik kesintileri yüzünden 50 adet bıldırcın yumurtam kuluçka makinaında riske girdi

Gezegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 21:18   #102
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Aslinda sizin isiniz cok daha kolay, elektrik kesintileri icin yapacaginiz cok kucuk bir yatirimla elektriginiz kesilse bile sizi 24 saat idare edebilecek bir sistem icin odeyeceginiz ucret 500- 600 tl gecmez .tabi bunun icinde buzdolabi yok:-) guneydogudada elektrik kesinleri cok oluyormus. bunlar icin degisik cozumler sunuyoruz .

Eski 20-02-2012, 14:04   #103
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Güneş enerjisinden tarimsal sulamada yararlanan arkadaşlar varmı? kullanımı,verimliliği ve maliyeti hakkında tecrübelerini paylaşabilirlermi?
Aşağıdaki havuzdan daha yukarıdaki havuza su aktarmak gerekecek.Bu güneş enerjisiyle mümkünmüdür?

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 09:27   #104
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Eve takılan rüzgar türbinlerini gördünüzmü bayıldım,tek kötü yanı çok rüzgarlı havalarda biraz ses yapması.
PARS MAKINA EV TİPİ RÜZGAR TÜRBİNLERİ, PARS

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 00:40   #105
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 Mesajı Göster
Güneş enerjisinden tarimsal sulamada yararlanan arkadaşlar varmı? kullanımı,verimliliği ve maliyeti hakkında tecrübelerini paylaşabilirlermi?
Aşağıdaki havuzdan daha yukarıdaki havuza su aktarmak gerekecek.Bu güneş enerjisiyle mümkünmüdür?
Uysal bey merhaba
güneş enerji ile calışan yer üstü pompalar var aşagıdaki havuzunuzdan yukarıdaki havuzunuza suyunuzu aktarabilirsiniz. lorentz PS1800 CS-37-1 modelini inceleyiniz. 96v calısır. 2m de 32ton,,,14m 16ton (yükseklik)su basar.pompa fiyatı 2100tl (piyasa fiyatı 1420euro)
3 adet 200pw 2400tl dir.akü grubuna gerek yoktur güneş oldugu sürece calısır.istenilirse akü grubu eklenebilir.
Saygılarımla

Eski 26-03-2012, 13:08   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2012
Solar Enerji

Fatih Bey (Fatih2009), Özelinize mesaj attım. Lütfen beni cevapsız bırakmayın. İyi günler diliyorum

Düzenleyen zebero : 26-03-2012 saat 13:13 Neden: Nick ekleme
zebero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 13:09   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2012
Solar Enerji

Olcay Bey(Teksavaşçı), özeli'nize bir mesaj attım. Lütfen ilgilenirseniz sevinirim...

Düzenleyen zebero : 26-03-2012 saat 13:11 Neden: Nick Belirtme
zebero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 14:07   #108
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

yardımcı olabildiysen seviririm.

Eski 27-11-2012, 23:44   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2012
elektrik baglanmasi

arkadaslar bende yeni bir arsa aldim..ruhsatli konteyner koymayi dusunuyorum elektrik ise 2-3 direk mesafede..sagimda solumda onumde arkamda evler mevcut (100m mesafede) bu elektrigi ben kendim mi cektirmeliyim..yoksa elektrik sirketi gelip kendimi cekecek bir bilgilendirirseniz sevinirim..yerim izmitin gedikli koyu. gecen hafta cikan bir yasa ile mahalle statusune gecti artik kocaelinde koy kalmadi..
yardimci olursaniz cok sevinirim..

bambaska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 18:13   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2013
hayırlı akşamlar sayın arkadaşlar bir bağ evim var 150 mt derinliğinde su kuyusu maksimum 800 mt uzaklıkta bir trafo var şahısa ait ben burdan elektrik almam lazım
ne gibi aksamlar yapmam lazım
lektrik düşümü % kaç olur 7,5 kv lık su dalgıcımı çalıştırırmı

gökhan küçük Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2013, 01:48   #111
Yeni Üye

mahalle olduğu için tedaş çeker yanılmıyorsam tedaşa baş vur

Eski 17-01-2013, 09:59   #112
Yeni Üye

mahalle old. in kapına kadar tedaş ilgilenir

Eski 17-01-2013, 16:40   #113
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-01-2009
arkadaşlar evinizin, tarlanızın,bahçenizin yakınlarında akarsu varsa YouTube sitesinde
su koçu pompası veya ram pump yazarak oradaki pompaları ısrarla incelemenizi tavsiye ederim.
su gücü haricinde hiç bir enerji kaynağına ihtiyaç yok. sağlıcakla kalın.

hüseyindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 12:07   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2013
*** benahaşap ev yapmak ıstıyorum 2.5 dönüm yerım var elek tırık sorun olacaga benziyor dönüşe bilir enerjiyle 10 beygirlik motoru çalış tırmam mümkün olurmu teşekurler

idalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2013, 12:41   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2013
ee

Bursa nın bir köyünden 1350metre karelik 68 metrekaresi imarlı köye yakın bir bahçe aldık elektirik ve su bağlatmak için proje çizdirmek gerektiriyormuş . Biz prefabrik ev yaptıracağız ,prefabriklerin çok detaylı planları olmasına rağmen belediye bu planları kabul etmiyor illa bir mimarla görüşeceksiniz diyor bu konuda bir bilginiz varsa bana bu prefabrik evlerin ayrıntılı olan planlarının kabul görmemesinin nedenini açıklayabilir misiniz. Belediyedekilerden ısrarlarıma rağmen bu konuda bir cevap alamadım. İknicisi bizim arsanın hemen karşısında bir elektirik direği var , bu direk yanında ki evin sahibi tarafından diktirilmiş diyorlar . Biz de bu direkten elektirik alabilir miyiz ? Bunun için ne yapmamız gerekir?

smnckli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2013, 19:10   #116
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnckli Mesajı Göster
Bursa nın bir köyünden 1350metre karelik 68 metrekaresi imarlı köye yakın bir bahçe aldık elektirik ve su bağlatmak için proje çizdirmek gerektiriyormuş . Biz prefabrik ev yaptıracağız ,prefabriklerin çok detaylı planları olmasına rağmen belediye bu planları kabul etmiyor illa bir mimarla görüşeceksiniz diyor bu konuda bir bilginiz varsa bana bu prefabrik evlerin ayrıntılı olan planlarının kabul görmemesinin nedenini açıklayabilir misiniz. Belediyedekilerden ısrarlarıma rağmen bu konuda bir cevap alamadım. İknicisi bizim arsanın hemen karşısında bir elektirik direği var , bu direk yanında ki evin sahibi tarafından diktirilmiş diyorlar . Biz de bu direkten elektirik alabilir miyiz ? Bunun için ne yapmamız gerekir?
prefabrik yapıları bazı belediyer normal inşaat işlemi yaptırıyorlar plan proje vb buda 4 5 bin tl arasında bazıları ise 300-400 tl lik bir ücret karşılığında rushat veriyorlar sizin şansınıza kalmış kolay gelsin.

kenan kırca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 19:06   #117
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2013
Gerçekten en berbet olan konu elektrik aboneliği ve ruhsat mevzusu. kanun da açık var gibi. Tarımsal amaçlı veya bahğ evi gibi yapılarda ruhsata gerek yoktur deniliyor. Fakat elektri verilmiyor . Anlayamadım nasıl bir iştir bu ?

mbb23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 21:40   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur Mesajı Göster
Elektrikçinin birine basit bir proje çizdirip tapuyla birlikte Tedaş'a baş vuruyorsunuz. İnşallah, tarlanın önünde elektrik direği (hattı) vardır. Muhtar da bilir bu detayları, ona da sorma imkanınız varsa yol gösterir ama özet olarak böyle.
keşke bu kadar basit olsa .bahçemin önünde elektrik direği de var bahçede kuyu da var .elime bir dosya tutuşturdular .dolaşmaya başladım. 1. tapu,çap,nufus sureti. 2. muhtar tastiki. diğerleri sırada .bakalım nezaman bitecek .

mustafanevzat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2013, 13:05   #119
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Merhabalar, konuyu okudum ancak herkes farklı şeyler söylemiş.
Benim sağında ve solundaki arazilerde elektrik bulunan önünden genel sulama kanalı geçen bir portakal bahçem var. Bu bahçeye elektrik getirmek ve küçük bir kulübe yaparak hem eşyalarımı koymak hemde piknik yeri gibi bir yapı oluşturmak istiyorum. Sizce elektriği buraya getirmek iiçin ne kadar bir masrafım olur? Sulama kanalına dalgıç pompa kuracağım desem tarımsal elektrik alabilir miyim?

musa_ekrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2015, 13:17   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2015
*** bağ evi elektrik aboneliği

*** arkadaşlar sizlerden elektrik aboneliği için yardım istiyorum.

Ankara ilçesinin bir köyünde bulunan üzüm bağı ve tarla tapusu bulunan arsamıza bir bağ evi yapmak istiyoruz yaklaşık evin büyüklüğü 50-60metrekare olucak tarlaya en yakın elektrik hattı bulunan hane akrabamıza ait tavuk çiftliği buraya hem ev yapıp hemde elektrik hattı çekmek için neler yapmamız gerek bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

cxxs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bag evi, bedava elektrik, elektrik, enerji, solar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024