agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni26Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2016, 11:26   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2016
arkadaşlar köy dışında arılarım var ve oraya ev yaptıracagım küçük bişey.ama elektrik beni düşündürmekte köydeki evimden toprak altına kablo çekip götürsem ne gibi sorunlar olabilir.mesafe yaklaşık 1 km

Nurettin güldeş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2017, 15:18   #122
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
bu yöntem ile açılan kuyu için tarımsal sulama elektriği alınabilir mi acaba ?

İzin Belgesi Verilebilmesi İçin Teknik Kriterler
Madde 7- Belgenin verilebilmesi için aşağı teknik kriterler yerinde tespit edilerek bu
kriterlere uygun olanlara belge verilecektir. Bu belgenin verilebilmesi için;
a. Sondaj kuyusu olarak açılmış yerlere derinliği ne olursa olsun belge verilemez.
b. Su kaynağı olarak keson kuyular gösterilmiş ise keson kuyu aşağıdaki kriterlere
uygun olmalıdır.
1. Keson kuyular sızıntı şeklindeki yüzey sularının depolandığı, dere
yataklarında ve alüvyon sahalarda açılan açık kuyular olup bunların çapı
2.00 m ve daha yukarı, derinliği 10.00 ye kadar ve içerisinde minumum
1.00 m. Civarında suyla dolu olmalıdır.
2. Kendini tutamayan zeminlerde açıldığından çember şeklinde beton,
betonarme, taş, tuğla veya briketle örülmüş olmalıdır. Kendini tutabilen
(çatlaklı kaya) zeminlerde ise buna gerek görülmeyip buna ilgili teknik
eleman karar verecektir. Örme işlemi yapılmamış kuyulara belge
verilmeyecektir.

c. Kaptaj, galeri ve tünel vasıtasıyla alınacak su kaynakları, sulama kanalları,
biriktirme havuzları, göletler, dere ve diğer su kaynaklarından alınacak su için
belge istendiği takdirde bunlara ait tesisler eksiksiz olarak tekniğine uygun şekilde
tamamlanmış olacaktır.
d. Belgenin verilebilmesi için gösterilen su kaynağı, sulanması düşünülen saha için
yeterli miktarda olacaktır.
e. Belge istenilen su kaynakları için etüt aşamasında tesisler yapılmış ve gerektiğinde
su etüdü için pompa kurulu ve çalışır vaziyette olacaktır.
f. Keson kuyular belgenin alınacağı tapulu alan içerisinde olacaktır. Dere içine açılan
ve parsel dışında kalan kuyuların olması durumunda mahallinde bu kuyunun
kendisine ait olduğunu araştırması ve tespiti yapılacaktır.
g. Kooperatif, Belediye veya köy halkının tamamının veya bir kısmının yararlandığı
tesislerden elektro motopomp ile su alınması durumunda suyun alınmasına
müsaade edildiğini gösteren belgenin verilmesi mecburidir. (Kooperatif ise Genel
Kurur Kararı, Belediye ise Belediye Encümen kararı, köy muhtarlığı ise köy karar
defterine alınmış karar sureti)
kriterlerine uygunluk şartı aranacaktır.

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2017, 13:48   #123
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Bağ evi için "tarımsal sulama elektriği" haricinde birde içi boş ( ev, kulübe vb. yapı olmayan) ve çevresi çitle çevrilmiş tarlalar için "güvenlik amaçlı elektrik" aboneliği adıyla abonelik veriliyormuş fakat içeriğini tam olarak öğrenemedim.

Eski 13-06-2017, 13:03   #124
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-12-2016
Bahçeye alınan aydınlatma elektriği ( ev elektriğine eş değer ) hakkında şöyle bir yazım var;

Bahçeye Elektrik Aboneliği Nasıl Yapılır?

Bahçeye aldığımız aydınlatma elektriği aboneliğini hem bahçe işlerinde hem aydınlatmada hem de konteyner evde kullanıyoruz. Yazıyı inceleyebilirsiniz.

Saygılar.

aysozbek beğendi.

Düzenleyen Erenler : 13-06-2017 saat 14:57
Erenler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2017, 13:43   #125
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Dsi den sulama icin rapor alirsaniz bag elektrigini yari yariya nerdeyse daha az oderesnz

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2017, 17:24   #126
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Elektrik işini bayağı araştırdım ve Araziye trafo koyulmasını şart koşuyorlar. Minimum 30 bin trafo bedeli deniyor. Bunları karşıladığınız da bile iş bitmiyor. Trafo koyulduğu için hiç elektrik kullanmasanız bile (2 sene önceki miktar)aylık 250 lira sabit ücret alınıyormuş. Bunları düşününce güneş enerjisi veya rüzgar türbini daha mantıklı geliyor.

mutlu_inan beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2018, 13:13   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2018
bahçe elektriği

Arkadaşlar Ankaranın Çubuk ilçesinde bahçem var ve elektrik çektirmek istiyorum. ev 2004 yılı öncesinde yapılmış bi yapı. belediyeden onaylı yazısını da aldık. projemizide çizdirdik. En yakın elektrik trafosu 600 m uzaklıkta TEK e başvuruda bulunduğumuz taktirde bahçemize kadar olan kablo ücreti bizden talep edilirmi? daha önce başına gelen varmı? Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

makovad beğendi.
furkan d. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2018, 20:53   #128
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkan d. Mesajı Göster
Arkadaşlar Ankaranın Çubuk ilçesinde bahçem var ve elektrik çektirmek istiyorum. ev 2004 yılı öncesinde yapılmış bi yapı. belediyeden onaylı yazısını da aldık. projemizide çizdirdik. En yakın elektrik trafosu 600 m uzaklıkta TEK e başvuruda bulunduğumuz taktirde bahçemize kadar olan kablo ücreti bizden talep edilirmi? daha önce başına gelen varmı? Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Kablo ile kurtulursanız şanslısınız. Özelleştirmelerden sonra; Her istediğiniz yere zırt diye elektrik getirmiyorlar. Önce izinleri alacaksınız, izin sonrası mühendis tarafından proje çizilecek, direkleri diktirip (en fazla 50 metre açıklıkta ) ve kablolamayı yaptıracaksınız. Elektrik idaresinden gelip, elektriği açacaklar (kurdela ve makas hazırlamayı unutmayın). Benim arazim elektriğe kuş uçuşu 1 km ve sırf direk maliyeti 50 bin lira tutuyordu.

Eski 02-05-2018, 11:16   #129
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Henüz komisyona gitmemiş affın taslağı aşağıdaki gibi.

MADDE 13- 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“Geçici Madde 16- Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla; 30/09/2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine 31/12/2018 tarihine kadar başvurulması ve bu maddedeki şartların yerine getirilmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilebilir.
Bu tespitler, yapının ve arsasının mülkiyet durumu, yapı sınıf ve grubu ve diğer hususlar Bakanlık tarafından hazırlanan Yapı Kayıt Sistemine yapı sahibinin beyanına göre kaydedilir.
Yapılan tespit sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden (%3) oranda alınacak kayıt bedeli başvuru sahibi tarafından 6306 sayılı Kanunun 7 nci maddesinde belirtilen dönüşüm projeleri özel hesabına yatırılır. Bu oranı iki katına kadar artırmaya, yarısına kadar azaltmaya, ayrıca bölgelere göre kademelendirmeye ve başvuru süresini bir yıla kadar uzatmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.
Yapı Kayıt Belgesi; yapının kullanım amacına yöneliktir. Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara, talep halinde ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilir.
Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilir.
Yapı ruhsatı almış yapı kullanma izin belgesi almamış veya yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda, Yapı Kayıt Belgesi ve maliklerin üçte iki çoğunluğunun muvafakatinin bulunması halinde yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilir. Bu durumda, üçüncü fıkrada belirtilen bedelin iki katı ödenir.**
Yukarıdaki fıkra uyarınca kat mülkiyetine geçilmiş olması 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun Ek-1 inci maddesinin uygulanmasına engel teşkil etmez.
Birinci fıkrada sayılan yapı sahiplerinin binalarında kentsel dönüşüm yapılması halinde Yapı Kayıt Belgesi aranır.
Yapı Kayıt Belgesi alınan yapıların 30/3/2014 tarihinden önce Hazineye ait taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olması halinde, bu taşınmazlar Bakanlığa da tahsis edilebilir. Yapı kayıt belgesi sahipleri ile bunların kanunî veya akdi haleflerinin talepleri üzerine taşınmazlar Bakanlıkça rayiç bedel üzerinden doğrudan satılır. Bu durumda elde edilen gelirlerin yüzde ellisi genel bütçeye, yüzde ellisi ise 6306 sayılı Kanunun 7 nci maddesinde belirtilen dönüşüm projeleri özel hesabına gelir olarak kaydedilir.**Ayrıca bu gelirler hakkında 4706 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin beşinci fıkrası hükmü uygulanmaz.
Bu belgenin geçerlilik süresi yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadardır. Yapı Kayıt Belgesi, sahibine bu maddede sayılanların dışında imar açısından başkaca bir hak sağlamaz. Yapı Kayıt Belgesi alan yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanır. Yapının depreme dayanıklılığı hususu malikin sorumluluğundadır.
Kamu yapıları bu madde hükmünden bedelsiz olarak yararlanır.
Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından belirlenir.”

Tam olarak bu şekilde onaylanıp onaylanmayacağı belli değil fakat, vatandaşın beyanı ile yapı kayıt sistemine kayıt başvurusu ve onaylanması sonucunda alınan belge ile elektrik ve su başvuru yapma hakkı verilecek gibi görülüyor.

tarku beğendi.
Eski 02-05-2018, 17:39   #130
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shawshang Mesajı Göster
Henüz komisyona gitmemiş affın taslağı aşağıdaki gibi.

MADDE 13- 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“Geçici Madde 16- Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla; 30/09/2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine 31/12/2018 tarihine kadar başvurulması ve bu maddedeki şartların yerine getirilmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilebilir.
Bu tespitler, yapının ve arsasının mülkiyet durumu, yapı sınıf ve grubu ve diğer hususlar Bakanlık tarafından hazırlanan Yapı Kayıt Sistemine yapı sahibinin beyanına göre kaydedilir.
Yapılan tespit sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden (%3) oranda alınacak kayıt bedeli başvuru sahibi tarafından 6306 sayılı Kanunun 7 nci maddesinde belirtilen dönüşüm projeleri özel hesabına yatırılır. Bu oranı iki katına kadar artırmaya, yarısına kadar azaltmaya, ayrıca bölgelere göre kademelendirmeye ve başvuru süresini bir yıla kadar uzatmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.
Yapı Kayıt Belgesi; yapının kullanım amacına yöneliktir. Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara, talep halinde ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilir.
Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilir.
Yapı ruhsatı almış yapı kullanma izin belgesi almamış veya yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda, Yapı Kayıt Belgesi ve maliklerin üçte iki çoğunluğunun muvafakatinin bulunması halinde yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilir. Bu durumda, üçüncü fıkrada belirtilen bedelin iki katı ödenir.**
Yukarıdaki fıkra uyarınca kat mülkiyetine geçilmiş olması 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun Ek-1 inci maddesinin uygulanmasına engel teşkil etmez.
Birinci fıkrada sayılan yapı sahiplerinin binalarında kentsel dönüşüm yapılması halinde Yapı Kayıt Belgesi aranır.
Yapı Kayıt Belgesi alınan yapıların 30/3/2014 tarihinden önce Hazineye ait taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olması halinde, bu taşınmazlar Bakanlığa da tahsis edilebilir. Yapı kayıt belgesi sahipleri ile bunların kanunî veya akdi haleflerinin talepleri üzerine taşınmazlar Bakanlıkça rayiç bedel üzerinden doğrudan satılır. Bu durumda elde edilen gelirlerin yüzde ellisi genel bütçeye, yüzde ellisi ise 6306 sayılı Kanunun 7 nci maddesinde belirtilen dönüşüm projeleri özel hesabına gelir olarak kaydedilir.**Ayrıca bu gelirler hakkında 4706 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin beşinci fıkrası hükmü uygulanmaz.
Bu belgenin geçerlilik süresi yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadardır. Yapı Kayıt Belgesi, sahibine bu maddede sayılanların dışında imar açısından başkaca bir hak sağlamaz. Yapı Kayıt Belgesi alan yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanır. Yapının depreme dayanıklılığı hususu malikin sorumluluğundadır.
Kamu yapıları bu madde hükmünden bedelsiz olarak yararlanır.
Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından belirlenir.”

Tam olarak bu şekilde onaylanıp onaylanmayacağı belli değil fakat, vatandaşın beyanı ile yapı kayıt sistemine kayıt başvurusu ve onaylanması sonucunda alınan belge ile elektrik ve su başvuru yapma hakkı verilecek gibi görülüyor.
Bağ evlerini kapsıyor mu acaba?

Eski 02-05-2018, 18:44   #131
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Tarla, arsa vasfındaki alanlarda bulunan yapılarında bedeli ödenerek yapı kayıt belgesi alması sağlanacakmış.

Benim bahçenin numarataj belgesi olduğu için bağ evi kapsamına alınacak gibi görünüyor.

tarku beğendi.
Eski 11-05-2018, 08:38   #132
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

dün akşam tasarı paketin içinde onaylandı

Eski 06-11-2018, 12:45   #133
Yeni Üye

Gunebakan44's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2018
Fatih bey, güneş enerjisi ile ilgili olumlu görüşleriniz hala devam ediyor mu acaba merak ettim. Bu kadar yıl sonra hala memnunsanız bu çok önemli bir veri olacak benim için.

Gunebakan44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2018, 18:08   #134
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Yapı kayıt belgesi

Merhaba, imarlı arsama yaptığım ruhsatsız bağ evi (konteyner ev) 12 m2 sundurma ile beraber 25 m2. Bunun için yapı kayıt belgesi aldım. Bu belge ile su ve elektrik alırken problem yaşar mıyım. Bildiğim kadarıyla yapı kayıt belgesi ile elektrik su bağlanabiliyor. Yaptıran var mı? Arsanın etrafı tel ile çevrili. Numaratajı yok. Sadece imarlı arsa. Lihkap ölçümü mevcut.

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 19:49   #135
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Merhaba, imarlı arsama yaptığım ruhsatsız bağ evi (konteyner ev) 12 m2 sundurma ile beraber 25 m2. Bunun için yapı kayıt belgesi aldım. Bu belge ile su ve elektrik alırken problem yaşar mıyım. Bildiğim kadarıyla yapı kayıt belgesi ile elektrik su bağlanabiliyor. Yaptıran var mı? Arsanın etrafı tel ile çevrili. Numaratajı yok. Sadece imarlı arsa. Lihkap ölçümü mevcut.

numarataj almadan, yapı kayıt belgesini nasıl aldınız? Ben de başvurdum ve numarataj almadan hiç bir işlem yaptıramıyorsunuz. Ölçümü yaptırdığınız kişinin sizi belediye fen işlerine yönlendirmesi gerekirdi. Lihkap ölçümünü yapan kişinin size verdiği belgeleri (özellikle belirli bir formatta oluşturulmuş cd) belediyenin fen işlerine götürüp, adres bilgilerinizi alın.

Elektrik konusu biraz karışık. Evinize 400 metre mesafede trafo var mı? eğer yoksa birbirine 400 metre mesafede abone olacak 5 kişi olması gerekiyor diyorlar. 5 abonenin ortasına trafo koyuyorlarmış (tabi bu 5 rakamı nereden çıkıyor o da ayrı bir saçmalık. Neden 5? 6 değil, 8 değil, 4 değil de 5!) Trafoya maksimum uzaklığınız 400 metreden fazla olamazmış.
İşin özü; Devlet para toplamak için kuyuya bir taş attı. Elektrik şirketleri değneğin hangi ucundan tutsak acaba diye düşünüyorlar. İşi yokuşa sürmek için binbir dereden su getiriyorlar. Bir tanıdığım bu işleri dağıtım şirketinin ilçe merkezinde yapmak istedi olumsuz yanıt alınca, CB. na şikayet dilekçesi yazdı. Bir kaç gün sonra dağıtım şirketinin ana merkezinden arayıp "ilçeye başvurmadan keşke bize başvursaydınız, biz işinizi yapardık" mealinde bir cevap aldı. Yani, dişinizi gösterdiğiniz de kurt kuzu oluveriyor.

Eski 28-12-2018, 07:35   #136
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

İmar barışından yararlanıp, yapı kayıt belgesini aldım ve elektrik çektirmek için girişimde bulundum. Buradan sonrası çok ilginç.

Önce dağıtım şirketine gittim. Bir elektrik mühendisinin dilekçe yazması gerektiğini söylediler. Elektrik mühendisine gittim ve bana söylediği şey ;" Başvuruyu yaparız ancak yakınlarda dağıtım hattı olmadığı için 5 YIL İÇİNDE DEĞERLENDİRMEYE ALIRIZ diye cevap verirler dedi. Bahçemi ilk aldığımda elektrik çektirmek için sözlü müracaat ettiğimde "hattı kendin çek biz elektrik veririz" demişlerdi. Elektrik çekme konusunda, özellikle dağıtım hatlarına uzak yerlerde isteksizler ve yönetmelikler de hakkınız olanları size asla söylemiyorlar. Örneğin hattı kendiniz çektiğiniz de yaptığınız masrafı 10 yıl boyunca dağıtım bedelinden mahsup edebiliyorsunuz. Bunu yönetmelikte okudum ve elektrik mühendisine söylediğimde önce "yok öyle bir şey" dedi. Yönetmelik de yazıyor deyince "haaa bende okumuştum" dedi. Köpekleri tenzih ederim "it iti ısırmazmış gerçekten"

Eski 21-02-2020, 14:52   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi teksavasci Mesajı Göster
ertan bey bende size kendim projelendirdiğim yenilebilir enerji (solar enerji) den bahsedeyim. silivri çayırdere köyünde bulunan 2 dönüm arazim elektrik almak için senelerdir uğraşıyorum.fakat elektrik direkleri geçmedigi için direkleri ve trafo maliyetini ben ve diger kullanıcılara yüklemek istiyorlar,maliyete baktığınız zaman çok çok yüksek kimsede bu işe yanaşmıyor.Bende bir elektrik teknisyeni olarak kendim bir proje hazırladım. ilk önce kulandığım elektrik güç hesabını yaptım. nedir.? bir televizyon,uydu alıcısı ,5 adet lamba, dalgıç pompa vs vs bunları calıştırmak için gereken sistem içinse; bir adet 50w güneş paneli, 3 adet 12v 100A akü kuru tip akü, bir adet solar akü şarj kesici, 600w invertör(12v/220 çeviriçi). Sistemi yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum. tabi bu sistem benim isteklerim dogrultusunda yapılmıştır.örnek vermek gerekirse, ben haftasonları orada bulunuyorum ve elktrik ihtiyacım hafta sonları oluyor bütün hafta sarj ettigim akülerimi ben oradayken bütün ihtiyacımı görüyor ve elektrik faturasıda ödemiyorum. hatta bu hafta çardak yaparken dekupajımı calıştırarak çok rahat ettim. benim kurduğum sistem bana yaklaşık 2000tl buldu. eger böyle bir sistem düşünürsenizsize hertürlü desteği verebilirim . iyi günler

olcay YANAR

teksavascı ; ben tarlama sürekli oturacağım bir ev yapacağım ailemle birlikte ve normal ev elektriğini karşılayabilirmi bu paneller mesela kışın ısınma açısından soruyorum yazın belki sıkıntı olmaz ama..

mustafa sahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 07:38   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2016
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FATİH 61 Mesajı Göster
Merhabalar
sitedeki yazıları bir süredir okuyorum. Bu konuda teksavaşcı beyin bilgi sahibi olduğunu anlıyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Hatayın kırıkhan ilçesinde 40 dk. Nar bahçesi yaptım. Benimde sıkıntım elektrik. Yüksek gerilim hattına ve ayrıca köy elektriğine 700 m mesafedeyim. Buralardan elektrik almam sıkıntılı olacak. Bu yüzden güneş enerjisi ile ilgilenmeye başladım. Kırıkhanda güneşten uzun süre yararlanılabilir.ben bahçedeki evde şu elektrikli cihazları çalıştıracağım.5 tane lamba 1 buzdolabı 1 tv. Birde musluk suyu kadar su çıkaracak bir dinamo. Bunların ne kadar enerji harcayacağını bilemiyorum.bu cihazları çalıştırabilmem için güneş enerjisinin hangi güçteki parçalarına ihtiyacım olacak. Birde enerjiyi depolamak için aküye gerek var. Yazılarda jel akü deniyor. Ama baya pahalı. Bunun yerine araçlarda kullanılan 100 amperlik aküler kullanılabilir mi?. Bu sistemdeki paneller güneş olmayan bulutlu havalarda da elektrik üretebilir mi?
Bilgisi olanlardan yardım bekliyorum. Teşekkürler

abdullah1978 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 08:02   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2016
Merhaba fatih61
bende kırıkhandan siz neredesiniz 05379386335 numaradan ulaşabilirsiniz

abdullah1978 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bag evi, bedava elektrik, elektrik, enerji, solar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024