agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Biyoteknoloji
(https)

Beğeni Düzeni47Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2009, 21:46   #241
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
Çimlenmiş tohumlardan birkaçı daha..

Eklenen Resimler

Cansunarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 21:52   #242
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
Sevgili Ephesos, istemiyerek uzak kaldım forumdan, bidaha olmayacak inşallah, bu arada yaşım senden abla olacak kadar büyükmü bilemiyorum ama o da şirin geldi

Cansunarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 09:00   #243
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Galeri: 16
Bu konuları en güzel ve yalın halinde ve bilimsel terimleriyle bize aktardığınız için sayın cansunarya size ne kadar teşekkür etsek azdır. Terminoloji kullanmanız bize takıldığımız yerde internetten destek alma imkanı sağlıyor. Biliminsanı alt yapısı herşeyin nasıl olması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor bize. Disiplin ve hassasiyetinizin bir arada olduğu bu çalışmalarınızın devamını diliyorum.

Düzenleyen Kahraman Koray : 14-03-2009 saat 09:02 Neden: imla
Kahraman Koray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 10:09   #244
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sayın Cansunarya, son gelişmelerin haberini merakla bekliyoruz.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2009, 14:16   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2009
merhabalar ben ziraat müh.öğrencisiyim ve suanda patlıcanda anter kültürü yapıyorum ancak çok bılgım yok bana yardımcı olurmusunuz ???

elfcara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 22:25   #246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Bir sorum olacak.

Bitki doku kültüründe, kullanılacak eksplant seçimi açısından uygulanan mikrobiyal, viral kontaminasyonlar açısından yapılan testler var mıdır? Yoksa bitki hastalıkları açısından genel mikrobiyal ve viral kontaminasyon test kitleri ve yöntemleri var mıdır? Ya da bunları anlatacak bir kaynak veya kitap?

Yaşam Sevgisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 10:18   #247
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bitki doku kültürü çalışmalarının asıl nedeni virüszüz bitkiler üretmektir. Orkidelerde bu amacın yanı sıra tohumdan üretimi çok zor ve hatta imkansız varyete ve hybridlerin bir e bir klonlamak, symbiotik çimlenme gereksinimliklerinin asteril bir ortamda güçlüklerinden dolayı, asymbiotik steril ekim yapmaktır.
Bu konuda elbetteki bir dizi kaynak vardır. Bir biomühendizlik öğrencisi olarak bu akademik yayınlara sizin çok daha kolay ulaşacağınızı düşünüyorum. Bir tek kaynak, yani kitap gibi derlenmiş güvenilir bir kaynağın varlığından bihaberim. Türkçe kaynaklar konusunda ise şüpheliyim.

Elbetteki explantlar virüzsüz ve bakteryel kontaminasyon göstermemeli. Bakteryel kont. kolay ise de viral enfektlerin ELISA testinde geçmesi gerekir.
Düz sudaki kireç veya kalsyum kitlerine güvenemiyen biri olarak viral hastalık etmenlerinde olası test kitine de şüpheli yaklaşmaktayım.

Sayın cansunarya bize çok daha güvenilir bilgiler verebileceğinden eminim, ancak kendileri uzun bir müddettir foruma girememekte veya yazmamaktadır.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 22:55   #248
Ağaç Dostu

Nesrin Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2009
Galeri: 11
Sevgili Cansunarya son resimlerdende anlaşıldığına göre bahçeye ekip bu kışı bahçede geçirme dönemi gelmiş görünüyor Tabıkı şaka yapıyorum. Ellerinize sağlık diyorum çalışmalarınızı baştan aşağıya okudum. En kısa zamanda Çalışmalarınızın mutlu sona erişmesi dileğimle.

Düzenleyen Nesrin Sarı : 30-09-2009 saat 22:57 Neden: imla
Nesrin Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 19:40   #249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2009
güzel bi çalişma olmuş

hulya1966 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 17:12   #250
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2009
Merak ettiğim birşey var vejatatif meyve fidanı (dut - karadut)üretimi için sigmanın hangi ürününü kullanabiliriz. Cansu hanımın kullandıgı orkide için olan ürünü meristem doku yetiştirme için uygun olur mu?

Düzenleyen kyalcn : 21-12-2009 saat 22:44
kyalcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 10:37   #251
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Harika bir çalışma olmuş cidden. Alkışlarım oralara ulaşıyor mu bilemiyorum Ben de baştan sona bütün konuyu okudum ve çok heyecan verici geldi.. İnşallah kurtarmışlardır yeni bitkileriniz kendilerini çünkü bir hayli zaman geçmiş son mesajdan bu yana.. Araya doktora falan girdi sanırım, işleriniz yoğundur Ama lütfen bize son durumu haber verin.. Merak ettik gerçekten..

Eovyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 15:34   #252
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elfcara Mesajı Göster
merhabalar ben ziraat müh.öğrencisiyim ve suanda patlıcanda anter kültürü yapıyorum ancak çok bılgım yok bana yardımcı olurmusunuz ???
Ya da bunları anlatacak bir kaynak veya kitap?

Sn Doç. Dr. Nurten Gönülşen in Türkçe "Bitki Doku Kültürü" isimli yayını (Ege Bölge Zirai Araştırma Enstitüsü Menemen/İzmir. Sizlere yardımcı olabilir.

Bunun dışında Prof.Dr. Şebnem Ellialtıoğlu (A.Ü. Ziraat Fak. Bahçe bitkileri bölümü Ankara) yardımcı olabilir,

Prof.Dr.Kazım Abak (Çukurova Ün. Ziraat Fak.) Araştırma Enstitüleri veya Üniversitelerin genellikle Ziraat fakülteleri sizlere yardımcı olabilirler.

Düzenleyen kgursan : 17-01-2010 saat 15:35 Neden: Düzeltme
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 15:53   #253
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Bitki Doku Kültürü çalışmaları, Steril bir ortam ve bazı ekipmanlar ile temel bazı bilgileri gerektirir. Doku kültürü değişik amaçlar için yapılır:
1.Bazı bitki türlerinde Hızlı ve temiz Çoğaltma için, (Explant kültürü)(Afrika menekşesi, Gerbera, vd.)
2. Bazı bitkilerde VİRÜS ten arındırma işleminin bir parçası olarak (Karanfil de Meristem kültürü)
3. Bazı bitkilerde hibrit/ıslah çalışmaları için (Anter kültürü)
4. Bazı zor çimlenen bitki türlerinin (Orkide) tohum çimlendirilmesi için,

Doku kültürü denilen yöntemden faydalanılır.(Bunların hepsi doku kültürü olarak bilinir)

Her yöntemin de kendine göre Besi ortamları, Hormon dengeleri, sıcaklık, ışık istekleri vs. bulunur. Steril çalışma tüm yöntemler için A dan Z ye şarttır.

Ayrıca doku kültürü ile elde edilmiş bitkiciklerin Tüp veya kavanozlardan çıktıktan sonra bir de alıştırma ortamında (Sıcaklık, nem, ışık kontrolu) gelişmeleri gerekir. Ancak bundan sonra Saksıya ekilecek durum oluşur.

Sanıyorum Sn. Cansunarya bu işlerin içinde (akademik çalışmaların) Kaybolmuştur. Kendisine kolay gelsin deyip başarılar dileyelim.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 17:54   #254
Ağaç Dostu

BirLira's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2006
Galeri: 47
http://www.agri.ankara.edu.tr/index....=Staff&no=1099

BirLira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2011, 13:00   #255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2011
bitkilerde vitrifikasyon sorunumuz var neler yapabilirim?

maxma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 12:28   #256
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2009
bitki nedir ve kaçıncı alt kültürdeler...

caturanga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 11:22   #257
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2011
meyve anaçları (gf,29c,cab6,garnem)1.alt külltürden başlıyor şu anda 7.alt kültürde ve vitrifikasyon devam ediyor.ayrı bakteri ve küf sorunumuz var önere bileceginiz bir kimyasal var mı?TEŞEKKÜRLER

maxma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2012, 09:12   #258
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cansunarya Mesajı Göster
Bitkilerin üretilmesinde; Sigma firmasının çeşitli besi yerleri kullanıldı. Bunlar üzerlerinde belirtilen oranlarda hazırlanıp agar ilave edilerek (MS hariç) otoklavlandı. Kullanılacağı zaman mikrodalgada eritilerek kültür kaplarına porsiyonlandı.
Saygıdeger hocam ben evde orkide üretmek istiyoru hobi olarak ama besiyer ve daldan üretmek için ne gibi aşamalar takip etmem gerek araştırmalarım yetersiz kalıyor yardımcı olabilirmisin yardımcı olursanız çok sevinirim

livingdead1978 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 14:00   #259
Yeni Üye

Alıntı:
Besi yerlerinin üzerlerinde litreye kaç gr tartılması gerektiği belirtiliyor. İhtiyaç ölçüsünde steril bir cam kaba tartılıp distile su ile sulandırılıyor, eğer içeriğinde agar yoksa lt ye 6-7 gr kadar agar ilave ediliyor ve varsa diğer katkı maddeleri, PH 5.6 ya ayarlandıktan sonra 126 C lik otoklavda 15 dakika steril ediliyor. Ben 50 ml lik şişelerde otoklav ediyorum buzdolabında saklıyorum. Kullanacağım zaman mikrodalgada çözdürerek ihtiyacım kadarını steril bir ortamda yine steril ekipmanla tüplere geçiyorum.
Çiçekçilerdeki kesme çiçekleri görüp her zaman hayran kalmışımdır. Eğer onları köklendirmeyi başarabilirsem nekadar çiçekli bitki varsa hepsini denemek istiyorum Normalde insan ve hayvan dokularından kültür hazırlanması için ölümden 1-2 saat içinde dokuların işlenmesi gerekir ama gördümki bitkiler için durum böyle değil, çok rahat yaşayabiliyorlar. Karanfilde aldığım dokular aslında normalde tomurcuğun çıktığı bölgeler..Ben bu durumu bekliyordum. Kullandığım agarda köklendirici hormon yok, bu yüzden köklerde henüz çıkmadı. Baştan itibaren hormonlu yapabilirdim ama çıkabilecek kontaminasyonları elimine etmek için bekledim. bu hafta sonunda onları hormon içeren besi yerlerine alacağım.
Evde steril bir ortam tabiiki hazırlanabilir ama en ufak bir kontaminasyon çalışmalarınızı kaybetmenize sebep olabilir. Ben iki haftadır elimde olan gül kültürlerimde bugün muhtemel maya kolonisi oluştuğunu gördüm ve çok moralim bozuldu. Şimdiye kadar elimdekilerin yarısı kadar kontaminasyonlu tüp attım. Eğer gerçekten meraklıysanız hayallerinizin peşinden gitmenizi, yılmamanızı tavsiye ederim. Sonuç olarak ev ortamında da gerekli sterilizasyon yöntemleri uygulandıktan sonra neden yapılamasın? Ben böyle bir ortamım olmasaydı evde de kesinlikle denerdimm!
Sayın hocam ev ortamında bir mikro dalga fırın alıp onu sterlizasyon için kullanmayı düşünüyorum sizden ögrenmek istedigim besiyeri sterlize ederken kavanoza katıp nekadar süre mikrodalgada hangi ısıda bekletmek gerek ve kesim yaptıgım doku için kullanacagım gül dalını nasıl sterlize edebilirim bu konularda yardımcı olursnız çok memnun olurum

livingdead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 14:14   #260
Yeni Üye

Alıntı:
Rica ederim Ephesos, Orkideler için kullandığım medium büyüme hormonu katkılı onlarda bir sorun olmayacak inşallah, sadece karanfil ve diğer bitkiler için kullandığım MS besi yerinde hormonlar yok( basal medium), bugün onlara agar değiştirdim artık kökleneceklerini umuyorum..
Sayın hocam size bir konuda danışmak istiyorum ben besiyer yapmak istiyorum malzemeleri aldım lakin köklendirme hormonundan bahsediyorsunuz elim İBA bulunuyor bitki besiyeri hazırlarken içerisine İBA karıştıra bilirmiyim **** ne oranda karıştırsam **** nasıl bir köklendirme hormonu alsam daha etkili olur gül dallarını besi ortamında köklenidirmek istiyorum **** orkide ikisi içinde yardımcı olursanız çok memnun olurum

Eski 01-05-2012, 14:40   #261
Yeni Üye

Alıntı:
Agaroza genel kullanımda agarda denilmektedir, aslında kısmen ayrı şeylerdir. Agar deniz yosunundan elde edilmiş bir maddedir, genelde sarımsı, kötü kokulu (bence), hafif granülümsü olurlar. Otoklav edildiğindede sarımsı-jelatinöz bir yapı oluşturur. Pekçok mikroorganizmanın üretiminde temel besi yeri olarak kullanılır, bu yüzden kısa zamanda bakteri, mantar, küf vs. üretebilir. Agaroz ise agardan ekstrakte edilen bir polisakkarittir, beyaz, kokusuz toz şeklindedir. Kolayca kontamine olmaz. Dediğiniz gibi elektroforez, PCR v.b moleküler tekniklerde kullanılır.
çok dikkatlisiniz, düzeltme yaparken gözümden kaçmış hemen düzeltiyorum, doğrusu 6-7gr/lt olacak.. Teşekkürler
Sayın hocam agar aldım ama internetten doku kültürü için kullana bilirmiyim yani agaroz olmasımı gerekir illa sterlize etmek için mikrodalgada nekadar süre tutmam gerekir besiyerimi yardımcı olursanız çok memnun olurum

Eski 03-05-2012, 17:31   #262
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2009
Sn. livingdead sadece besiyerini steril etmek yetmez.aynı zamanda explant sterilizasyonuda gerekir.doku kültüründe dal köklendirme diye birşey yok.çoğaltılan mikro sürgüncüklerin köklendirilmesi var.

caturanga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2012, 20:00   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2012
doku kültürü ile fide yetiştirilmesi

Bu konu hakkında araştırma yapıyorum, daha işin başındayım, bilgi paylaşımı yapmak istiyorum, bildiklerimi paylaşmak, bilmediklerimi öğrenmek arzusundayım, şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Halil Önen beğendi.
ilhankar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 00:35   #264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2012
Deeğerli arkadaşım
Ben etobur bitki ve phalaenopsis türlerini doku kulturu yöntemiyle üretiyorum sorularınıza somut cevaplar verebilirim. kimyasalların nerede daha ucuz olduğuna kadar.
**** kullanacağınız kimyasalların miktarına kadar.
Saygılarımla

Doku.kulturu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 11:54   #265
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku.kulturu Mesajı Göster
Deeğerli arkadaşım
Ben etobur bitki ve phalaenopsis türlerini doku kulturu yöntemiyle üretiyorum sorularınıza somut cevaplar verebilirim. kimyasalların nerede daha ucuz olduğuna kadar.
**** kullanacağınız kimyasalların miktarına kadar.
Saygılarımla
Sorulmadan da bildiklerini analatabilirsiniz...

Yıldız olarak görünen kelimelere dikkat etmelisiniz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 19:58   #266
Yeni Üye

Özür dilerim
Ben gerçekten meraklı arkadaşlara cevap vermek istiyorumç. Sebebine gelince, tekrar özür diliyerek söylemek istiyorumki, kendisi hiçbir somut çalışma yapmadığı halde sağdan soldan sadece okuyarak ama asla konunun derinlemesini bilmeden vede son derece teknik terimlerle yazı yazan bilirlerden bıktım. Sadece buradaki arkadaşlardan bahsetmiyorum internet'de ulaştığınız bilgilerin bir çoğu yanlış.
Bana sorarlarsa somut cevap veririm. Etobur bitkiler ve orkideler hakkında. çok yakındada pavlonya ağacı ve patates hakkında.
Saygılarımla

Eski 12-11-2012, 20:03   #267
Yeni Üye

Tekrar herkeze selamlar
Bu arada sayın cansunarya'ya verdikleri somut bilgilerden dolayı çok ama çok teşekkür ederim ayrıca kendisine ulaşmak isterim.

Eski 13-11-2012, 09:57   #268
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Sayın hocam Sizi merakla takip ediyorum çalışmalrınız çok iyi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi livingdead Mesajı Göster
Sayın hocam agar aldım ama internetten doku kültürü için kullana bilirmiyim yani agaroz olmasımı gerekir illa sterlize etmek için mikrodalgada nekadar süre tutmam gerekir besiyerimi yardımcı olursanız çok memnun olurum
sizden ögrenmek istedigim hocam genelde internet üzerinde besiyet sterlize ederken düdüklü tenzere kullanımış düdüklü tencere ile sterlize hakkında bilgi bula biliyorum lakin mikrodalga ile sterlize etmek hakkında bilgi bulamıyorum bu konuda bana yardımcı olursanız çok memnun olurum mikro dalga alırken dijitalmi almamız gerekiyor genelde üzerinde farklı rogram seçenekleri var nasıl kullanırız neye dikkat etmemiz gerekir bilgi verirseniz çok memnun olurum iyi çalışmalar dilerim

Eski 13-11-2012, 13:12   #269
Yeni Üye

Sayın livingdead
Alabileceğiniz en basit mikrodalga fırın bile sizin işinizi görür. 100 ml lik cam içerisindeki suyu 6-7 dakikada stril hale getirebilirsiniz.
Ancak biliyorsunuz sadece cam ve pp torbaları kullanabilirsiniz,örneğin kavanoz kapaklarını mikro dalga fırına koyamazsınız.
Bana sorarsanız tecrübelerime dayanarak söylüyorum bitpazarından alabileceğiniz bir düdüklü tencereden vazgeçmeyin çok basitçe 50 ml besiyeri kavanozlarınızdan 10 adedini bir seferde düdüklüye koyun buhar çıkmaya başlayınca ağzını kapatın ve ortalama 25 dakika kaynatın(düdüklüye koyacağınız su miktarı 2,5 parmağı geçmesin)
ve altını kapatıp soğumaya bırakın. Emin olunki ortamlarınızda kirlenme bitmiştir,steril hale gelmiştir.
Saygılarımla

Eski 11-12-2012, 10:52   #270
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Alıntı:
Okuduğum kaynaklarda aktif kömürün fenolik eksudasyonu en iyi absorbe eden madde olduğu, bitkilere verdiği fenolik hasarı azaltmak adına bazı besi yerlerine aktif kömürün katıldığı belirtilmiş.
Neden hormon içermediği konusuna gelince sebebini bende bilemiyorum. Belki yapraklarını çıkaran bitkinin kendi kök hormonunu üretebileceği düşüncesiyle konulmamıştır. ?..
Bu hafta bir deneme yapmayı düşünüyorum. Yapraklı kültürlerden birisinin besi yerini yarı yarıya hormonlu besi yeri ile karıştırıcam, bir tanesinede IBA ileve edicem. Bakalım ne olacak..

Sayın Ephesos eğer bu bitkinin çiçek saplarını kesmeyi düşünüyorsanız veya elinizde kesilebilecek bir sap varsa sizinle de ufak bir deneme yapabiliriz nedersiniz?
Sayın hocam bende saf İBA var ama alkolde eriyen cinsten onu besi ortamına nasıl ilave ede bilirim yardımcı olursanız çok memnun olurum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024