agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-07-2006, 11:48   #1
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kara Yosunları

kara yosunları hakkında bilgisi olanlar varmı..
değişik türleri hakkında bizi bilgilendirecek.....

kışın ormanlarda hep görürüm..saksılarda yetiştirilebilir mi acaba.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2006, 11:48   #2
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Karasal Yosunlar Hk.

Karasal yosunlar ya da kara yosunları hakkında gerçek anlamda detaylı bilgi açlığı hissediyorum. Bu konuda amatör meraklı forumdaşlardan akademik formasyon ve vizyon/misyon sahibi dostlardan konuya katkıda bulunmalarını rica ediyorum. Hobide daha aydınlanmak, hayatı daha da iyi anlayabilmek adına. Aşağıdaki görüntülerden konunun yalnız paludaryumlar çerçevesinde kalması gereğini çıkarmayın lütfen. Çerçeve ne kadar geniş, bilgi ne kadar bol olursa o kadar keyifli olur sanırım.

Giriş mesajına bir miktar renk katmak için diğer başlıklarda bahsini ettiğim Adarium'umda iki adet likenli/yosunlu kayamın fotoğraflarını eklemek istiyorum. Bu kayalardan aldığım fotoğraflar eminim ilginizi çekecektir.

Name:  adarium00001ed7.jpg
Views: 15164
Size:  58.4 KB

Name:  adarium0002fw5.jpg
Views: 15004
Size:  54.3 KB

Name:  adarium0003ns0.jpg
Views: 17873
Size:  52.9 KB

Name:  adarium0004el1.jpg
Views: 16086
Size:  59.0 KB

Bu (hemen altta) fotoğraftaki muhteşem canlıdan özellikle bahsetmek istiyorum. Gerçek boyutu başparmağımın tırnağı kadar olan ve gerçek görüntüsü de kuru koyu kahverengi bozkır otuna benzeyen bu kara yosunu, pulverizatörle sıktığım suyu alır almaz hareketleniyor ve 30 sn içinde gözümün önünde hızlı çekim pıtır pıtır açarak bu görünüme kavuşuyor...

Doğrusunu söylemek gerekirse bakımını doğru yapıp yapmadığımı bile bilmiyorum henüz. Adarium aşkına öğrenilecek artık.

Name:  adarium0005zf6.jpg
Views: 14766
Size:  42.2 KB

Saygılarımla,

Düzenleyen gece : 02-03-2010 saat 14:31 Neden: fotoğraflar foruma yüklendi
Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2006, 21:52   #3
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Bonsai saksılarında dip kaplaması olarak sürekli kullanılıyor.Çok güzel çim görüntüsü oluyor.Hemde nem kaybını önlüyor.
Name:  pinus_parviflora_2004_10[1].jpg
Views: 21630
Size:  56.8 KB
http://www.bonsai-in-belgium.be/nl/pinus_parvi_nl.htm

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2006, 21:53   #4
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pitta-life
kışın dikkatini çekmesi çok normal çünkü su miktarı arttığından dolayı hızla büyümek istemektedir...yazın kuraklıkta renkleri solar ama tam olarak ölmezler ..
Bu konuda çok haklısınız.

çiğdem42 beğendi.
Eski 21-08-2006, 11:45   #5
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bu uzun zamandır kullanılan bir teknik.Yazın renkleri bir miktar bozulsa bile nemli kaldığı sürece güzel görünüyorlar.Hatta saksıdan küçük bir hal almak bir yana gelişip saksıyı tamamen kaplıyorlar.

Eski 02-10-2006, 12:22   #6

memet's Avatar

kara yosunu

kış geliyor yosunlar canlandı

Eklenen Resimler

esemeral ve çiğdem42 beğendi.
Eski 10-10-2006, 17:23   #7
gülse

Giriş Tarihi: 13-09-2006
Galeri: 2
selam yosunları görünce paylaşmak istedim evimde bir çiçek yetiştiriyorrum ve çok enteresan bu çiçek yosunda büyüyor bir kaç çiçekçiye bunu söyledim mümkün olamayacağını bunun toprak çiçeği olduğunu söylediler fakat yosunda topraktakinden daha büyük ve canlı yetişiyor.

gulse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2006, 18:25   #8

memet's Avatar

çiçeğinizin fotoğrafını eklemeniz mümkün mü buraya...

Eski 11-10-2006, 20:57   #9
gülse

Giriş Tarihi: 13-09-2006
istediğiniz resmi foruma koyamıyorum kb ı yüksek olduğu için fakat galeriye süs bitkileri bölümüne koydum ordan görüntüleyebilirsiniz.

gulse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2006, 22:11   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet
kış geliyor yosunlar canlandı
Hocam merhaba bu fotoğrafta görmüş olduğunuz sadece bir kara yosunu değil. Belki siz biliyorsunuzdur fakat bilmeyenleri naçizane bilgi düzeyimce bilgilendirmek isterim.

Daha açık renkte görünen yuvarlak, kadeh şeklindeki yapılar likenlere ait.

Bu fotoğraftaki liken de sanırım Leptogium cinsi bir liken.

Likenler algler ve mantarların ortak yaşamları sonucu oluşmuş yaşam formalrıdır diyebiliriz ve çok farklı morfolojik özellikler gösterirler. Kayaların üzerinde görmekten tutun ağaç kabuklarına kadar bir çok yerde yaşarlar.

Fakat malesef o kadar hassastırlar ki kirliliğin başladığı yerlerde yok olmaya mahkumdurlar. Bu yüzden temiz hava, temiz ortam indikatörüdürler deriz biz genelde.

Oluşumları, çaplarının genişlemesi uzun zaman alır, bu yüzden arazide çalışırken olabildiğince az zarar vermeye özen gösteririz.

Ayrıca süksasyon dediğimiz sıralı değişimde yani toprağın oluşumunda çok büyük bir önemi vardır. Bunu da sizlere şöyle açıklayabilirim.
Bir kaya düşünün bu kayaya önce liken yerleşir. Metabolik faaliyetleri sonucunda oluşan liken asitleri tarafından kaya bir miktar erir ve bu erime sonucunda kayadaki minareller serbest kalır. Bu likenin üzerine kara yosunları yerleşmeye başlar ve çorak düz bir kayanın üzerinde organik bir tabakalaşma yavaş yavaş başlar. Artık diğer bitkilerin de yetişebileceği, beslenebileceği toprağın temelleri atılmış olur

Umarım biraz da olsa anlatabilmişimdir.

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2006, 23:31   #11

memet's Avatar

Bu konularda bende hiç bilgiye sahip değilim. Aslında soracaktım bunlar ne diye ...açıklama iyi oldu .

Eski 11-10-2006, 23:35   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet
Bu konularda bende hiç bilgiye sahip değilim. Aslında soracaktım bunlar ne diye ...açıklama iyi oldu .
Faydalı olabildiysem ne mutlu bana

Saygılar.

Eski 11-10-2006, 23:41   #13
Ağaç Dostu

Şimdi aklıma gelen birşey. Ekleyeyim dedim. Bu söyleyeceğim sadece bir hipotezdir.

Likenlerin metabolik faaliyetleri sonucunda liken asitlerinin oluştuğunu söylemiştim. Bonsailerinizin toprağını örtmek için eğer liken kullanırsanız bu oluşan asitler toprağın pH'sını değiştirebilir. Benim anladığım kadarı ile de bonsailerin tolerans sınırlarının çok geniş olduğu söylenemez. O yüzden sanırım karayosunlarını bonsailerinizde kullanırken likenleri ayırarak kullanırsanız daha iyi olur. Hatta karayosunlarını toplarken likenlere zarar vermeden onların olmadığı yerlerden toplarsanız doğayı daha az tahrip etmiş olursunuz.

Saygılar.

Eski 12-10-2006, 01:57   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Sayın rower konu çok ilginç verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2006, 02:02   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Çeviri bölümüne konu hakkında bir adres eklemek geldi şimdi aklıma eğer ilgilenebilirseniz sevinirim. Daha önce hızınız beni çok şaşırtmıştı. Bu kadar hızlı olmasanızda olur. Hani mümkün olurda fırsat bulursanız. çünki yaptığınız iş hiç de kolay değil.

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2006, 08:21   #16
Ağaç Dostu

Rica ederim. Ben teşekkür ederim asıl. Bilgilerimi harmanlamama yorum yapabilmeme yarayacak konular ortaya atıyorsunuz Tabi ki yardımcı olurum çevirinize. İyi günler dilerim.

Eski 21-10-2006, 17:03   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Herkese iyi gunler.
Yukarida Memedin ve Rowerin bahsettigi likenler, benim bazi bonsailerimde kendi basina cikiyor. Simdiye dek agaclarimda olumsuz bir etki yaptiklarini gormedim.
Yalniz kurumaya basladiklari zaman saksidaki goruntuleri guzel deyildir. Bircok bonsai yetistiren agaclarinin altinda likenleri istemiyor kimisi sokuyor kimiside sirke ile yok ediyor, sanirim bonsaide likenleri kullanmak bonsai yapana kalmis bir sey. Asagida bir agac altinda kurumaya yuz tutmus linkener gorunuyor.

Name:  yosunlar 002.jpg
Views: 21848
Size:  64.2 KB
bonsaide likenler

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2006, 01:59   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI
Herkese iyi gunler.
Yukarida Memedin ve Rowerin bahsettigi likenler, benim bazi bonsailerimde kendi basina cikiyor. Simdiye dek agaclarimda olumsuz bir etki yaptiklarini gormedim.
Yalniz kurumaya basladiklari zaman saksidaki goruntuleri guzel deyildir. Bircok bonsai yetistiren agaclarinin altinda likenleri istemiyor kimisi sokuyor kimiside sirke ile yok ediyor, sanirim bonsaide likenleri kullanmak bonsai yapana kalmis bir sey. Asagida bir agac altinda kurumaya yuz tutmus linkener gorunuyor.

Eklenti 4552
bonsaide likenler
Bu likenlerin kurumasının büyük bir nedeninin kirlilik oldğunu düşünüyorum. Daha önce de söylediğim gibi likenler temiz hava, temiz ortam indikatörüdürler ve şehirdeki kirliliğe karşı çok hassastırlar. Kendi hipotezimi kendim çürütüyorum öyleyse

"Likenlerin bonsaiye zararı yoktur çünkü zaten doğal ortamından aldığınız likenler şehire gelince ölmektedirler" :P diyebiliriz belki.

Eski 27-10-2006, 15:55   #19
Ağaç Dostu

Iyi gunler Rower, likenler dediginiz gibi hava kirliliginden etkilenip olebilirler. Benim bonsai saksilarinda cikan [dogadan sokup bonsai saksilarina koymuyorum ,kendileri bazi bonsai saksilarinda ve bahcede cikiyorlar] likenler yaz aylarinda sicaktan etkilenip hemen kuruyuveriyorlar. Kis aylarinda tekrar yesilleniyorlar.Bonsailere de bir zararari olmuyor. Likenlerin, hava kirliligi
yaninda gunesten ve sicaktan da olumsuz etkilendigini dusunuyorum.
Hosca kalin.

Eski 27-10-2006, 16:47   #20
Ağaç Dostu

Resime tekrar baktım da saksınızın dibindeki bitkiler likene çok da benzemiyor. İlkel bitkilerden olabilirler belki, eğrelti türü de olabilirler. Bunu likenler ile uğraşan hocama soracağım. Bilmeden birşey söylemek istemiyorum.

Likenlerin sıcaklık ve güneş ışığına töleranslarının ne derecede olduğunu da aynı hocama sorsam iyi olacak.

Saygılar.

Eski 27-10-2006, 18:12   #21
Ağaç Dostu

Gözünü seveyim şu mail teknolojisinin. Hocama mail ile ulaştım ve mail ile cevap aldım Tahinim doğru çıktı. Resimdeki liken değil. Dediğim gibi ilkel bitkilerden biri çıktı Hocamın gönderdiği cevabı aynen yazıyorum;
"Ciğerotlarından Lunularia; Marchantia cinsine çok yakın bir ciğerotu...Üzerlerinde gemma çanakları gözleniyor"

Gemma çanakları eşeysiz üremeyi sağlayan yapılardır.

turkanatalay beğendi.
Eski 27-10-2006, 18:39   #22
Ağaç Dostu

Karayosunlari=bryophyta Genel özellikleri

Sucul yaşamdan karasal yaşama geçişi oluşturaan bu bitki grubu üyeleri genellikle nemli bölgelerde yayılış gösterirler. Bu ortamlarda gelişmelerinin nedeni üreme evrelerinde muhakkak suya gereksinim duymalarıdır.

İlkel tipleri bulunduğu gibi, çiçekli bitkilere benzer yapılar gösterecek kadar gelişmiş olanları da varolan karayosunlarının çoğunda, ince bir gövde ve bunun üzerinde tek sıralı hücre katmanlarından oluşan ilkel bir yaprak ve ortama tutunmayı sağlayan rizoidleri görmek her zaman olasıdır.

Üremeleri genellikle eşeylidir. Ancak bazı Hepaticea üyelerinde gametofit bireyler üzerinde gemma çanakları oluşmuştur. Bu çanaklar üzerinde oluşan gemmalar eşeysiz üremeyi sağlamaktadır. Eşeyli üremelerinde her zaman antitetik döl almaşı (haploid nesli diploid sporofit neslin izlemesi) görülür.Gametofit döl haploid olup monoik ya da dioik olabilmektedir. Erkek organlar anteridium, dişi organlar ise arkegonium olarak isimlendirilir.

Anteridiumlarda oluşan spermatazoidler suda yüzerek kemotaksis ile dişi organa ulaşır. Döllenmde sonucu ana bitki üzerinde gelişimini sürdüren ve sporogon adı verilen diploid sporofit bitki oluşur. Sorogonun iç dokusunun farklılaşması ile oluşan sporogenik doku (Arkespor) meosise(mayoza) uğrayarak haploid spor tetratlarını verir. Bu sporlar çimlendiğinde zayıf **** iyi gelişen oldukça uzun ömürlü protonema(ön çim) oluştururlar. Protonema da gelişerek üzerinde erkek ve dşi üreme organı bulunan gametofit bireyleri oluşturur. Bryophyta üyeleri sporangium ve gametangiumlarının çok hücreli oluşu ile bu yapılarının dış bölümlerinin bir sıra kısır kenar hücre katmanıyla çevrilmşi olması gibi nedenlerle Tallophyta'dan ayrılır.

Birkaçı dışında genellikle kara yaşamına uyum sağlamış olan türleri içeren karayosunları, nesillerinin haplo ve diplo fazlarındaki farklı özellikleri nedeni ile üç sınıfa ayrılır.

1. Classis: Hepaticae (=Ciğerotları=Marchantiopsidia)
2. Classis: Musci (=Yapraklı karayosunları=Bryopsida)
3. Classis: Anthocerotopsida(=Boynuzlu Ciğerotları)

Eski 28-10-2006, 08:04   #23
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler, Rower, Cigerotlari hakkinda verdiginiz bilgiler icin sayin hocaniza ve size tesekur ediyorum.
Bu arada memet sanada tesekurler bu konuyu acmamis olsaydin, bunlari ogrenmiyecektim.Benim bansai saksilarinda cikan bitkiler cigerotlari ise, sen yine bonsai saksisina alacagin likenlere, asint konusunda dikkatli ol .
Her sey dilediginizce olsun.

Eski 28-10-2006, 13:16   #24
Ağaç Dostu

Rica ederim. Ben de doğru olanı aktarabildiğime sevindim
Bu arada bir önceki mesajımda kullandığım kaynak;

"Ege üniversitesi Fen Fakültesi Teksirler Serisi No: 66 Tohumsuz Bitkiler Laboratuvar Uygulama Kılavuzu"dur.

Eski 18-02-2007, 18:33   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2007
merhaba , bahçemle ilgili sıkıntıklarım var.Bugün otları temzlerken toprak üzerinde tabaka halinde yosunlaşma oldugunu gördüm.Kısa bir araştırma yaptım,karayosunu oldugunu tahmin ediyorum.Birçok sitede karayosunlarının toplanmasının katliam oldugundan bahsedilmiş.ne yapmalıyım?Bahçeme faydaları ve zararları nelerdir?toplamalımıyım?etrafında gül,ortanca,palmiye,sardunya gibi bahçe çiçeklerim var.Bunlara zararı olur mu?Çim sahaya zararı olur mu?Bilgilendirirseniz çok memnun olurum

Nazan Ercaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2007, 19:50   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Kara yosunlarının çalı ve ağaç grubundan hiç bir bitki türüne zararı olmaz. Ancak çim ve benzeri yer örtücüler için rekabet ortamı yarattıkları ve ortamın estetik görüntüsünü bozdukları için istenmezler. Bence bahçenizde bol miktarda karayosunu varsa, bırakın öyle kalsın. Çim ile uğraşmazsınız ve bahçeniz yaz-kış yeşil halı gibi kaplanmış olur. Şunu da belirtmek isterim. Yosunlaşma olduğuna göre bahçe 1- Kuzeye bakıyor olabilir, 2- Çok gölge bahçe olabilir, 3- Bahçede drenaj problemi olabilir, 3- Hava akımlarından etkilenmeyecek kuytu bir bahçe olabilir.
Bunların arasında sizin açınızdan sorun yaratacak tek şey drenaj problemidir. Diğer çalı tarzı bitkilerinizde sorun yoksa tekrar ediyorum, bahçeniz yosunla kaplı olsun; Japon bahçelerindeki gibi.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2007, 20:43   #27
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bahçenizde yosunun fazla olması Şükran Hanım'ın söylediklerine ek olarak toprağınızın asitliğinin yüksek olduğunu da gösterir. Yüksek asidite zamanla bazı çalılar için de sorun yaratır, besin elementlerinin alımını etkiler.

Toprak yüzeyindeki yeşil oluşumlar yani algler çimi öldürür. Yazın sıcak ve güneşte kururlar ama sürekli nemli hatta ıslak tutarsanız gölgede canlı kalmalarını sağlayabilirsiniz. Çiminizin yaşamasını istiyorsanız drenajınızı iyileştirip yeşil tabakayı temizleyin, algisid etkili bir ilaç uygulayın.

Bu arada biz sorunuzu yanıtladık, siz de yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi tanıtırsınız umarız Adresi imzamda bulabilirsiniz

turkanatalay beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2007, 23:20   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2007
Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bir sorum daha olacak. Yaklaşık 5 metre yüksekliğinde bir palmiye ağacım var. Yerini değiştirmek istiyorum. Taşınma koşullarını ve taşıma yapabileceğim mevsim hakkında bilgiye ihtiyacım var.

Nazan Ercaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2007, 23:26   #29
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Nazan Hanım, şu başlığa bakar mısınız lütfen?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 17:09   #30
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Parkta gezerken yosunlar ilgimi çekti. Gerçekten çok güzel görünüyorlardı. Bende onlardan bir miktar aldım ve kavanoza koydum. Kurumamaları içinde kavanozun agzını kapadım. Herhalde bu şekilde kurumazlar ve ben uzun süre seyredebilirim...

Bence bu yosunlar pek çok bitkiden daha güzel görünüyor.

pembegül beğendi.

Düzenleyen saydemir : 25-11-2007 saat 19:37
saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024