agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bir bilene soralım (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/)
-   -   Mine Pakkaner 'e soralım 2006-2009 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/905.htm)

Mine Pakkaner 17-07-2008 16:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aykut99 (Mesaj 259962)
Mine Hanım,
Bu sabah menekşelerimin arasında yeşil tırtıllardan buldum, 2 cm kadardı. Sonrada -galiba çoğalmış- küçücük bir tane daha buldum.Ayrıca menekşelerin diplerinde çiçek tohumu gibi minicik siyah taneler var.Daha da çoğalmalarından korkuyorum.Acaba ne yapabilirim?

Öncelikle bulduğunuz canlıları toplayın. Sonra toprağın üst yüzeyini hafifçe alın atın. Gerekirse ilaçlama yapın. Ev yapımı bir ilaç kullanabilirsiniz. Özellikle tespih ağacı tohumu ile yapılanı deneyebilirsiniz. Neemazal veya acephate etkili maddeli bir ilaç kullanabilirsiniz.

Mine Pakkaner 17-07-2008 16:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 260014)
Mine hanım, kükürt 1 litreye 1 çay kaşığı değil, 1 çorba kaşığı olacakmış, satıcı öyle demiş, az önce öğrendim. Foruma bakmadan hemen 1 litreye 1 çorba kaşığı karıştırıp tekrar uyguladım. Kaç gün beklemeliyim? Beklemeli miyim kırmızı örümcek ilacı almak için? Birde kazayla, biraz kükürtlü karışımdan yuttum, birşey olur mu?

Geçmiş olsun. Zirai ilaçları yutmak tehlikeli sonuçlar doğurur, yakın bir sağlık merkezine danışmanda fayda var.

İlaçlamaya gelince, şimdi birkaç gün bekleyin. sonuç alamazsanız akarisid uygularsınız.

sevilla 17-07-2008 17:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yakamozsimsek (Mesaj 259746)
Sevgili sevilla sanirim ispanyolsunuz neyse )) eger alternetifimiz yok ise kesmek zorundayiz ancak bahcenizide siz biliyor sunuz uygun karari alacak olanda sizsiniz.

merhabalar.Valla kesmek zorunda kalıcamda! kökünü nasıl kuruturda yerine güzel bir fidan dikerim acaba? bir metre yanında zakkum diğer yanındada malesef hasta sarmaşık gülüm vede hemen yanında kendiliğinden çıkmış erik fidanı var. Erik fidanını oradan ne zaman söksem kıyamıyorum ama! sarmaşık gülü kurtarmaya çalışıyorum. incirin kökleri malüm! yakınına bişey dikmeye kalktığımda kazdığım çukur içinde beton basamaklar var adeta:( Yanii.. gülermisiniz ağlarmısınız cinsinden. İlgilerinize vede yardımlarınıza teşekkürler.
Not:İspanyol değilim.Türküm, doğruyum ,çalışkamım:D

Mine Pakkaner 17-07-2008 18:25

Sev_illa, buradan aslında planlamanın ve bahçe bakımının ne kadar önemli olduğunu da görüyoruz.

Bahçenize diktiğiniz bitkileri baştan planlarsanız (yani ne, nereye, ne mesafede, sonra nasıl olacak sorularını sorarak). Durumunuz karışık, bahçenizde bir peyzaj anarşisi var gibi duruyor. İncirin 1m yanında zakkum, onun yanında hasta sarmaşık gülü onun yanında yoz bir erik fidanı. Bu arada bir ceviz de var... Diğer mesajlarınızdan aspidistra, malta eriği ve kamelyanız var diye de hatırlıyorum.

Siz iyisi mi planlamayla işe başlayın. Eriği ve inciri söküp bahçeyi rahatlatarak başlayabilirsiniz. Kendiliğinden çıkan herşeyi yerinde bırakırsanız sorun yaşarsınız. Kolay gelsin.

yakamozsimsek 17-07-2008 18:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sev_illa (Mesaj 260059)
merhabalar.Valla kesmek zorunda kalıcamda! kökünü nasıl kuruturda yerine güzel bir fidan dikerim acaba? bir metre yanında zakkum diğer yanındada malesef hasta sarmaşık gülüm vede hemen yanında kendiliğinden çıkmış erik fidanı var. Erik fidanını oradan ne zaman söksem kıyamıyorum ama! sarmaşık gülü kurtarmaya çalışıyorum. incirin kökleri malüm! yakınına bişey dikmeye kalktığımda kazdığım çukur içinde beton basamaklar var adeta:( Yanii.. gülermisiniz ağlarmısınız cinsinden. İlgilerinize vede yardımlarınıza teşekkürler.
Not:İspanyol değilim.Türküm, doğruyum ,çalışkamım:D

Sevgili sevilla ispanyol diye saka yapmistim neyse kok kurutmasinin çok degisik yontemleri vardir ilaçlama ilkidir ancak ben kimyasal maddelere karsiyim herkez onlardan bahsediyor kimsede gelecegimizden bahsetmiyor eger kok kismina inebiliyorsaniz kok kismini en basit yoldan kesiniz eger bu sansiniz yok ise çamasir suyuna ihtiyaciniz vardir bolca dokunuz kuruyup gidecektir ancak eger bahcenizde sebze meyve yetistiriyorsaniz dikkat ediniz yakinlarina dokmeyiniz cunku sebze **** meyve vucuduna alarak çamasir suyunu bir reaksiyon geçirerek zararli konumada gelebilir tabi eger sansiniz varsa inciri kestikten sonra kok kismini yakabilirseniz toprak yakini bolumunu artik kuruma yolu ile yok olup gidecektir .

powered 17-07-2008 20:54

Mine Hanım, bir sorum olucak,
Giberellin GA3 Tablet Hormonu sadece yapraktan mı uygulanır?

Sulama Suyu ile versek yarar **** zarar verir mi?

hacettepe_38 18-07-2008 22:33

*** mine hanım
Daha öncede fidan dikiyorduk size msj göndermiştim çok tşklr verdiğiniz bilgiler çok işimize yaradı.
Şimdi sorum damlama sulama ile ilgili damlama sulama boruları serimi ve fidan dikimini bitirdik fakat gübreleme ile ilgili sizden yardım bilgi almak istiyorum.Damlama sulama ile bu ağaçlara nasıl gübreleri veririz?Kullandığımız veya kullanacağımız gübrelerin bitkiye etkileri olumlu olumsuz nedir?(Ağaçlar 2-4 yaş geneli iğneli ve yapraklı :karaçam,sarıçam,huş,akasya Yükseklik Ve Rüzgar:1700-rüzgarlı Toprak:Kayalık ve taş çok toprak yüzeyi 30-40 cm olduğu için kireçli düz alanlarda kumlu)

Mine Pakkaner 20-07-2008 15:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi powered (Mesaj 260131)
Mine Hanım, bir sorum olucak,
Giberellin GA3 Tablet Hormonu sadece yapraktan mı uygulanır?

Sulama Suyu ile versek yarar **** zarar verir mi?

Bu ne amaçla uygulayacağınıza göre değişir. Çiçek tomurcuklarına da uygulayabilirsiniz, dormansiyi kırmak için tohuma da.

Mine Pakkaner 20-07-2008 15:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hacettepe_38 (Mesaj 260397)
*** mine hanım
Daha öncede fidan dikiyorduk size msj göndermiştim çok tşklr verdiğiniz bilgiler çok işimize yaradı.
Şimdi sorum damlama sulama ile ilgili damlama sulama boruları serimi ve fidan dikimini bitirdik fakat gübreleme ile ilgili sizden yardım bilgi almak istiyorum.Damlama sulama ile bu ağaçlara nasıl gübreleri veririz?Kullandığımız veya kullanacağımız gübrelerin bitkiye etkileri olumlu olumsuz nedir?(Ağaçlar 2-4 yaş geneli iğneli ve yapraklı :karaçam,sarıçam,huş,akasya Yükseklik Ve Rüzgar:1700-rüzgarlı Toprak:Kayalık ve taş çok toprak yüzeyi 30-40 cm olduğu için kireçli düz alanlarda kumlu)

Öncelikle *** gibi kısaltmaları kullanmamanızı rica ederim. Kullandığınız veya kullanacağınız gübreleri bilmeden bu soruları cevaplamak ne mümkün. Siz iyisi mi bir toprak analizi yaptırın, analiz sonucuna göre size tavsiyede bulunacaklardır. Ben analiz için Laben 'den yardım almaktayım. Tavsiyelerini de aynen uygularım.

powered 21-07-2008 04:10

Çiçeklenmeyi artırmak ve daha büyük dolgun çiçek elde etmek amacıyla kullanmak istiyorum. Anladığım kadarıyla çiçek tomurcuklarına uygularsak çiçeklenmeyi hızlandırıcak. Cevap için, teşekkür ederim.

mava 21-07-2008 12:32

2 Eklenti(ler)
Sevgili Mine Hanım,

Daha önceki soruma verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Aldığım bahçede bütün bitkiler iç içe geçmiş. Çok kalabalık görünüyor gözüme. Rastgele söküm yapmak da istemiyorum. Malum, kolay yetişmiyorlar.

Boyu dört metreye ulaşmış kiraz ağacının hemen yanında (gövdeler arasında en fazla bir buçuk metre mesafe var.) resimdeki ağaççık var. Çok güzel görünüyor, bilmiyorum ama sanırım çam türlerinden biri. Tamamen kiraz ağacının altında kalmış.

Söküp atmak istemiyorum, başka bir yere geçirebilme şansım olur mu? Eğer olursa bunu yaparken nelere dikkat etmem gerekir?

saadet98 21-07-2008 12:37

mine çiçeği hangi ortamları sever?

Mine Pakkaner 21-07-2008 17:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mava (Mesaj 260902)
Sevgili Mine Hanım,

Daha önceki soruma verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Aldığım bahçede bütün bitkiler iç içe geçmiş. Çok kalabalık görünüyor gözüme. Rastgele söküm yapmak da istemiyorum. Malum, kolay yetişmiyorlar.

Boyu dört metreye ulaşmış kiraz ağacının hemen yanında (gövdeler arasında en fazla bir buçuk metre mesafe var.) resimdeki ağaççık var. Çok güzel görünüyor, bilmiyorum ama sanırım çam türlerinden biri. Tamamen kiraz ağacının altında kalmış.

Söküp atmak istemiyorum, başka bir yere geçirebilme şansım olur mu? Eğer olursa bunu yaparken nelere dikkat etmem gerekir?

Daha önce bitki taşınması ile ilgili bir soru cevaplamıştım. Bu bilgileri okursanız faydalanacaksınız. Bir de yeni söküm bitkilere kök traşı yapmayı, buna göre yeşil aksam küçültmeyi ve köklenmeyi teşvik edecek kimyasallar uygulamayı tavsiye ederim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 254792)
Kök yapısı izin veren bazı bitkilerin taşınması mümkündür. Ancak bunu uygun mevsimde yapmanız gerekir. Palmiyeler yazın, diğer ağaç ağaççık ve çalılar ise kışın taşınırlar. Yaprak dökenler mutlaka yapraksızken taşınır.

Burada yaşla beraber ziyade tür, form ve köklerin daha önce terbiye edilip edilmediği önemlidir. Kazık köklü bitkiler taşınmada çok iyi sonuç vermez.

Büyük bir ağacın taşınması için bir yıl önceden köklerin terbiyesine başlarız. Ağacın taç iz düşümünden bir metre geriye bir metre derinliğinde çepeçevre kanal açar, bu kanala torf ve kum karışımı doldururuz, burada yeni kılcal köklerin oluşmasını bekleriz. Bu işlemle ağacın kök yapısını küçültmüş oluruz. Eğere ağaç büyükse bir sonraki yıl tekrar bu kanalları gövdeye doğru yanştırırız. Bu şekilde sökülecek hale getiririz. Eğer arazide dikili fidanlar varsa dip kazan gibi bir aletle kök terbiyesi yapmak mümkündür.

Söküme en uygun olanlar oya, iğde, akasya, glediçya, süs eriği, çınar, zeytin, hatmi, gül, mazı, hurma, telli palmiye, çin yelpaze palmiyesi, ıhlamur, dişbudak, manolya, lale ağacı, erguvan, bazı akçaağaç çeşitleri, tespih, leylandi servisi, ardıç, kalem servi, sedir ağacı gibi bitkiler taşınır. Eğer ağaç veya çalı yeni dikilmişse taşıma kolay olur. Ancak bahçede uzun süreden beri yaşayan bir bitkinin yerini değiştirmek herzaman mümkün olmaz. O zaman ya yukarıda anlattığım işlemi yapacaksınız ya da söküm makinesi kullanacaksınız.

Mine Pakkaner 21-07-2008 17:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saadet98 (Mesaj 260903)
mine çiçeği hangi ortamları sever?

Sorularınıza cevap alabilmek için nelere dikkat etmelisiniz?

Alıntı:

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saadet98 (Mesaj 258904)
32131

Bu sorunuzu anlamak ne mümkün Saadet98...
Alıntı:

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saadet98 (Mesaj 258906)
mine çiçeği nerede ve hangi ortamları sever

saadet98, öncelikle mine çiçeğinden kastınızın ne olduğunu anlamak gerekir. Halk arasında mine çiçeği olarak bilinen birkaç çiçek birden var. Nerede demek ile nerede yetişeceğini mi kastettiniz?

Bu arada yenigelen arkadaşlar başlığında ( Yeni gelen arkadaşlar, lütfen kendinizi tanıtın ) kendinizi tanıtmanızı rica ederim. Bir de FORUM KULLANMA KILAVUZU ' nu okursanız dil kullanımına ne kadar önem verdiğimizi de göreceksiniz.

salserol 22-07-2008 13:02

sevgili Mine Hanım.
bahçemde 4 x 3 metre ebatında foseptik çukurumuzun mevcut olduğu köşemizde, maalesef hiçbir şey yetişmiyor. 30 cm toprak dolgunun altında betonun mevcudiyeti mi acaba bir şeylerin yetişmesine engel oluyor. Kanatkar bir bitki olduğuna inandığım zakkum dikmeyi düşünüyorum. Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nedir acaba..
Teşekkür ederim.

Mine Pakkaner 22-07-2008 14:15

30 cm toprak derinliği çok az. Alan da geniş... Maalesef bu sorun hep düzenlemelerimizde karşımıza çıkıyor. Burada saçak ve sığ köklü çalılar yetiştirebilirsiniz. Çalı mine, lavanta, lavantin, çeşme papatyası, bodur pitosporum, taflan, yayılıcı ardıç olur. Pelin, kekik ,mercankökşk, reyhan ve fesleğen, ıtır, adaçayı dikip minik bir ıtri- tıbbi bitki bahçesi yaratmanız da mümkün.

Zakkum da olur. Yer örtücüleri de dikebilirsiniz, Ancak çim önermiyorum.

sevilla 22-07-2008 22:13

Teşekkürler.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yakamozsimsek (Mesaj 260084)
Sevgili sevilla ispanyol diye saka yapmistim neyse kok kurutmasinin çok degisik yontemleri vardir ilaçlama ilkidir ancak ben kimyasal maddelere karsiyim herkez onlardan bahsediyor kimsede gelecegimizden bahsetmiyor eger kok kismina inebiliyorsaniz kok kismini en basit yoldan kesiniz eger bu sansiniz yok ise çamasir suyuna ihtiyaciniz vardir bolca dokunuz kuruyup gidecektir ancak eger bahcenizde sebze meyve yetistiriyorsaniz dikkat ediniz yakinlarina dokmeyiniz cunku sebze **** meyve vucuduna alarak çamasir suyunu bir reaksiyon geçirerek zararli konumada gelebilir tabi eger sansiniz varsa inciri kestikten sonra kok kismini yakabilirseniz toprak yakini bolumunu artik kuruma yolu ile yok olup gidecektir .

Sakın alındığımı sanmayın lütfen. Şaka yaptığınızı biliyorum. Kızmadım yani.Cevabınızı yeni gördüm. İlginize tekrar teşşekkürler.Benim Fransız arkadaşım.:D

malina 22-07-2008 22:47

Arkadaşlar,

Mine Pakkaner işleri nedeniyle forumun tüm bölümlerinde sorulan soruları okuyup cevaplayamayacağı için bu bölümü oluşturmuştuk.

Sorduğunuz sorularla birlikte, size verilen cevapları, soruya uygun başlık altına ekler misiniz? Böylece diğer arkadaşlar için kolaylık olacaktır. Yazıları toparlarken siz de bilgilerinizi tekrar tazelemiş olursunuz :)

powered 24-07-2008 01:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 261387)
Arkadaşlar,

Mine Pakkaner işleri nedeniyle forumun tüm bölümlerinde sorulan soruları okuyup cevaplayamayacağı için bu bölümü oluşturmuştuk.

Sorduğunuz sorularla birlikte, size verilen cevapları, soruya uygun başlık altına ekler misiniz? Böylece diğer arkadaşlar için kolaylık olacaktır. Yazıları toparlarken siz de bilgilerinizi tekrar tazelemiş olursunuz :)

Yani Sorduğumuz soru ve aldığımız cevap için, Bir bilene soralım bölümünde yeni bir konu açarak mı yapıcaz?

staphyle 24-07-2008 10:33

zararlılar hakkında

Merhaba,
Bir süredir balkonumda çeşitli bitkiler yetiştiriyorum. Çiçeklerime(akşam sefası, kadife çiçeği(özellikle bunlara), petunya, fesleğen), balkonumun altındaki erik ağacından (yeşil renkli) yaprak biti olduğunu düşündüğüm bir zararlı bulaştı. İlaç kullanmak istemediğim için arapsabunu uyguladım ve hastalıklı çiçekleri kestim. Ancak bitlerde azalma olmasına rağmen tamamen kaybolmadılar. Ek olarak papatyalarımda oldukça küçük yapışkan siyah, nokta şeklinde zararlılar gördüm, hatta papatyalarımın bir kısmı kurudu. Küpe çiçeğimin yapraklarında da toz şeklinde,siyahımsı renkte canlılar vardı, artık yoklar, zira artık yaprakları da yok. Önce tomurcukları daha açmadan kuruyup sertleştiler sonra yaprakları sararıp kopmaya başladı. Kuruyan dalları temizledim, çiçekli bitkiler için olan sıvı market gübrelerinden verdim, ancak hala yeşil yerleri olmasına rağmen gittikçe kötüye gidiyor, kökü de zayıflamış. Bu başlıktaki neredeyse bütün sayfaları okudum ama ne yapılabileceğine dair tam bir cevap bulamadım, ne yapabileceğim konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim, çiçeklerim gözlerimin önünde soluyor ve ne yaptıysam çözüm olmuyor. Şimdiden teşekkür ederim.
İyi çalışmalar...

Mine Pakkaner 24-07-2008 12:18

Bitkilerinizdeki zararlılara ev yapımı ilaçlar uygulamak istiyorsanız http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/3062.htm başlığındaki tariflerde uygulayınız. tek bir uygulama yeterli olmaz. Uygulama 4-5 gün ara ile birkaç kez yapılmalıdır. Burada pek çok tarif verdim, birkaçını deneyiniz. Ev yapımı ilaç kullanlmak istemiyorsanız zirai ilaç satan bir işyerinden sorununuzu anlatıp bir insektisit alabilirsiniz.

Bazı bitkilerde bulaşıklık ciddi boyutta olunca kurtarmak mümkün olmuyor. Kadife çiçeğinizde yaprak bitinden başka kırmızı örümcek ve trips de olabilir.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...756#post261756 başlığında hasta bitkinizin, zararlıların yakın plan fotoğraflarını çekip ne uygulamanız gerektiğini de sorabilirsiniz.

Adalet Yağcı 25-07-2008 19:02

Nanem hastalandı

2 Eklenti(ler)
Merhaba Mine Hanım;
Yaklaşık onbeş gündür nanemin yaprakları kıvrıldı küçüldü, onbeşgün önce B5A organik gübre vermiştim.

Bugün hepsini biçtim, kıvrıkların altı minik bitlerle dolu, ayrıca dikkatle inceleyince gördümki alt yaprakların altına saklanmış koza içinde tırtıl gibi birşeyler var.

Bugün NeemAzal siparişi verdim onu beklemelimiyim **** evde olan bir yığın kimyasalım var onlardan biriyle hemen müdahale etmemmi gerekir.

Kimyasal ilaç kullanacaksam ne önerirsiniz, 2L.lik bir ölçü verebilirmisiniz.

Teşekkürler ve saygılarımla

Mine Pakkaner 25-07-2008 21:59

Alıntı:

Yaklaşık onbeş gündür nanemin yaprakları kıvrıldı küçüldü, onbeşgün önce B5A organik gübre vermiştim.

Bugün hepsini biçtim, kıvrıkların altı minik bitlerle dolu, ayrıca dikkatle inceleyince gördümki alt yaprakların altına saklanmış koza içinde tırtıl gibi birşeyler var.

Bugün NeemAzal siparişi verdim onu beklemelimiyim **** evde olan bir yığın kimyasalım var onlardan biriyle hemen müdahale etmemmi gerekir.

Kimyasal ilaç kullanacaksam ne önerirsiniz, 2L.lik bir ölçü verebilirmisiniz.
Önce zararlı ile bulaşık nanelerinizi biçin ve atın. Sonra ilaçlama yaparsınız. Neemazal kullanabiliriniz. Elinizdeki ilaçları yazarsanız size neyi kullanıpı neyi kullanamayacağınızı söylerim.

B5a ise ilaç değil, gübre. Dolayısıyla bu zararlıyla hiç alakası yok.

Mine Pakkaner 25-07-2008 22:47

B5a ile ilgili yazışmalar ürünün kendisine ait başlığa taşındı. Orada devam etmeniz ricasıyla.

uyartem 25-07-2008 23:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 20634)
DIŞ MEKAN SÜS BİTKİLERİNDE ÇELİK İLE ÜRETİMİN OPTİMİZASYONU

Murat ZENCİRKIRAN

ÖZET

Ülkemiz süs bitkileri sektörü içerisinde önemli alt sektörlerden biriside “Dış Mekan Süs Bitkileri”dir.

Özellikle bu sektör çevre düzenleme için ihtiyaç duyulan materyalin temini açısından son yıllarda giderek önem kazanmış, yapılan üretim miktarı ile karşılanamayan talep artışı dış mekan süs bitkileri ithalatı ile giderilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte dış mekan süs bitkileri fidanı yetiştiriciliğinde, özellikle çelik ile üretimde: üretim materyalinin seçimi, alınma zamanı, köklendirmede kullanılacak hormon ve konsantrasyonu hakkında pratik bilgilerin eksikliğinden kaynaklanan düşük verimlilik de üretim kapasitesini ve fidan kalitesini olumsuz yönde etkilemiştir.

Bu bildiri ile çelik ile üretimi yapılabilecek önemli dış mekan süs bitkilerinde verimli bir şekilde köklendirme yapılabilmesi için uygun çelik alma zamanı, çelik tipi, köklendirme hormon ve konsantrasyonları konu ile ilgili araştırmalar ve yaptığımız çalışmalar incelenerek ortaya konulmaya çalışılmıştır.

http://www.agr.ege.edu.tr/~fitekno/Doc12.htm

Mine hanım,

Dış mekan süs bitkileri yetiştiriciliğine yeni başlayan birisi olarak vermiş olduğunuz link beni oldukça heyecanlandırdı. Ama linki tıkladığımda çıkan uyarı yazısı ümidimi kırdı. "bu sayfayı açma yetkiniz bulunmamaktadır". Vermiş olduğunuz kısa özetten bana oldukça faydası olacak bir yazı gibi gelmişti. Bu durumda nasıl bir yol izleyebilirim. Bir yardımınız olabilir mi?

Mine Pakkaner 25-07-2008 23:42

http://www.agaclar.net/forum/showpos...1&postcount=13 mesajına hemen göz atın isterseniz :)

fidanımtutusun 26-07-2008 02:27

Merhaba; yaklaşık bundan 1,5 - 2 ay önce bir fidan ektim. (Tüplü) Ne fidanı olduğunu tam olarak bilmiyorum ama elma fidanına benziyor. Haftada 3 kere 5 litre civarında su döküyordum. Baştan tutmuştu fidanım ama şimdi yaprakları kurumaya başladı. Ne yapmalıyım. Fidanımın ölmesini istemiyorum. Gübre vermeliyim? Eski haline dönmesi için her gün sulamalımıyım? Acele cevaplarsanız çok sevinirim. Sevgi ve Saygılarımla...

sevilla 26-07-2008 03:07

Valla b u saatte beni güldürdünüz ya!! Allahta sizi güldürsün. Bu saatte acele cevap ha:)))) Fidanı dikerim ama ne olduğunuda bilmem!!! oda güzel valla! Ne diyim alemsiniz valla:)))

öjenol 26-07-2008 12:13

5 Eklenti(ler)
Aşağıda fotoğraflarını koyduğum kiraz ağacım, böğürtlenim ve salatalığımda ve ayrıca yeni yeni biberimde de yaklaşık 1 aydır kırmızı örümcek zannettiğim zararlı var. Ve giderek sorun büyüyor. İlk önce kükürt uyguladım, daha sonra haftada 1 kez olmak üzere neemazali 3 hafta uyguladım. Fakat sorun fotoğrafta gördüğünüz gibi artarak devam ediyor. Ne yapmalıyım? Teşekkürler...

Eklenti 43859

Eklenti 43860

Eklenti 43861

Eklenti 43862

Eklenti 43863

öjenol 26-07-2008 12:16

1 Eklenti(ler)
:( :( :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024