agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bir bilene soralım (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/)
-   -   Mine Pakkaner 'e soralım 2006-2009 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/905.htm)

MSaygin 28-02-2008 13:05

merhaba Mine Hanım,

Çelikle üretimle ilgili bir kaç teknik sorum olacak;

1.Şeftali çeliklerini önce aşılayıp, sonra köklendirmek igib bir yöntem deniyoruz.Çeliğin dip kısmına IBA uyguluyoruz.Aşılanan kısımda da kallus oluşumunu hızlandırmak istiyorlar.Bu durumda, aşı kısmına da IBA uygulasak, olumlu ya da olumsuz bir etkisi olur mu merak ediyoruz.
Ayrıca, aşı yapıp sonra bu aşılı çeliği köklendirme uygulaması sık uygulanan bir yöntem mi?Bu yöntemin artı veya eksileri nedir?

2.Köklenen çeliği tavadan almak için köklerin ne uzunluğa gelmesini beklemek gerekir? Kökler 1cm. kadar uzadığında tavadan almayı ve kontrollü salınımlı gübre içeren bir karışımla viyollere almayı planlıyoruz.Doğru mu düşünüyoruz?

Teşekkürler :)

Mine Pakkaner 28-02-2008 14:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi napcan (Mesaj 207459)
... Bahçeme ekmiştim iki yıl önce. Ne olduğu konusunda bilgi verirseniz sevinirim...

Maalesef tanıyamadım, bilen arkadaşlar varsa destek alalım.

Mine Pakkaner 28-02-2008 14:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çimen7 (Mesaj 207502)
Mine hanım merhaba,

Bende şans bambusu var. üstünden spiral kısmınd asararma vardı. Sararmış kısmı kesip mum ile kapatmıştım fakat, bugun baktım sararma devam ediyor. Dısarıda satılan bildigimiz beyaz mum ile kapatmıştım...

Sararma devam ediyorsa bozulan kısmı tamamen kesip köklerini de oksijenli sulu solüsyonla yıkayınız, suyunu değiştirip kabını güzelce yıkayın, sonra suyuna aspirin koyun. yarım lt suya çeyrek aspirin. Yara yerine aşı macunu da sürebilirsiniz. Oyun hamuru da kulanabilirsiniz. Bu şekilde toparlarsa ne ala.

Mine Pakkaner 28-02-2008 14:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Özcan2007 (Mesaj 207624)
Sayın Mine Pakkaner
Hünnap çeliği hormonsuz köklene biliyormu ?

Kökten ayırma ve tohumla üretimi biliyorum. Bu yüzden çelikle üretimi hakkaında bir yorumda bulunamayacağım. Ancak sizin için bir baktım, 5000- 7500 ppm İBA ve NAA uygulaması havai daldırma ve en az 2 yaşlı sürgünlerden alına çeliklerin köklenmesinde iyi sonuç veriyormuş.

oyaağacı 29-02-2008 22:12

Sayın Mine Hanım ,
1423 numaralı mesajıma yorum getirmediniz sanırım gözünüzden kaçtı :(

Mine Pakkaner 01-03-2008 08:37

Oyaağacı, bitkinizin murraya olduğunu düşünüyorum.

Mine Pakkaner 01-03-2008 08:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 208799)
merhaba Mine Hanım,

Çelikle üretimle ilgili bir kaç teknik sorum olacak;

1.Şeftali çeliklerini önce aşılayıp, sonra köklendirmek igib bir yöntem deniyoruz.Çeliğin dip kısmına IBA uyguluyoruz.Aşılanan kısımda da kallus oluşumunu hızlandırmak istiyorlar.Bu durumda, aşı kısmına da IBA uygulasak, olumlu ya da olumsuz bir etkisi olur mu merak ediyoruz.
Ayrıca, aşı yapıp sonra bu aşılı çeliği köklendirme uygulaması sık uygulanan bir yöntem mi?Bu yöntemin artı veya eksileri nedir?

2.Köklenen çeliği tavadan almak için köklerin ne uzunluğa gelmesini beklemek gerekir? Kökler 1cm. kadar uzadığında tavadan almayı ve kontrollü salınımlı gübre içeren bir karışımla viyollere almayı planlıyoruz.Doğru mu düşünüyoruz?

Teşekkürler :)

1. Aşıya hormon uygulamasını hiç dumadım ve kendim de yapmadım. Neden denemiyorsunuz? Bir çok şey merak ve denemeyle bulundu. Hücre bölünmesini çoğaltıyorsa doku oluşumu da hızlanabilir.

Aşılı çeliğin tutması konusuna gelince, çelik hem aşıyı tutması için hem kök atması için çok çalışacak, bu performansı gösterir mi bilmiyorum. Bunu da hiç denemedim. Bu konuda denemeleriniz olursa lütfen fotoğraflayın ve bizle paylaşın.

2. Kökleri henüz fazla uzamadan çeliği tavadan almak en doğrusu. Düşünceniz yerinde. Kontrollü salınımlı gübre ile birlikte viollare koyacağınız harca mikoriza katarsanız çelik tutumunuz çok artar.

öğretmen 01-03-2008 11:21

Mine Hanım,
Bende süs biberi olarak aldığım bir biber var.Biberleri yuvarlak bilye gibi,erik gibi..Satıcı biberinin yendiğini söyledi.Ama size sormadan yemek de istemiyorum.Üzerinde kızarmış biber vardı..Ben de ektim.İnşallah çıkar.Beni aydınlatırsanız sevinirim.(Bu soru için burası uygun mu bilmiyorum.)

COYOTE 01-03-2008 12:05

Hastalığı atlatmaya çalışan diğer bitkilerinize gelince onları da tedavimizin şu noktasında 1 lt suda 0.5 tablet aspirin ve 0.5 tablet B1 vitamini eriterek sulayın. (B1 bitkide doğal direnci arttırıyor )

Mine hanım verdiğiniz bu tarifi kaktüs ve sukullentlere uygulayabiliyor muyuz acaba?

Özcan2007 01-03-2008 17:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE (Mesaj 209392)
Hastalığı atlatmaya çalışan diğer bitkilerinize gelince onları da tedavimizin şu noktasında 1 lt suda 0.5 tablet aspirin ve 0.5 tablet B1 vitamini eriterek sulayın. (B1 bitkide doğal direnci arttırıyor )

Mine hanım verdiğiniz bu tarifi kaktüs ve sukullentlere uygulayabiliyor muyuz acaba?

Doğal direnç geliştirici ilaçlar var adıda [ısr 2000] tarım ilaçları satan bayilerden bulabilirsin.

Özcan2007 01-03-2008 18:19

Sayın Mine Pakkaner
İlk sorum sitrik asit'i toprak ph düşürücü olarak kullanabilirmiyiz.
İkinci sorun sitrik asit ile yaprak gübresini karıştırsak ağacın gübreyi alınımı daha hızlımı oluyor.

COYOTE 01-03-2008 18:22

Teşekkür ederim Özcan2007 kaktüslere de uygulanıyor mu peki?

Mine Pakkaner 01-03-2008 20:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Özcan2007 (Mesaj 209451)
Doğal direnç geliştirici ilaçlar var adıda [ısr 2000] tarım ilaçları satan bayilerden bulabilirsin.

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=158 mesajda bu ürün için detaylı bilgi vermiştim.

Mine Pakkaner 01-03-2008 20:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE (Mesaj 209392)

Elbette uygulayabilirsiniz Coyote, içiniz rahat olsun.

Mine Pakkaner 01-03-2008 20:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi öğretmen (Mesaj 209378)
Mine Hanım,
Bende süs biberi olarak aldığım bir biber var.Biberleri yuvarlak bilye gibi,erik gibi..Satıcı biberinin yendiğini söyledi.Ama size sormadan yemek de istemiyorum.Üzerinde kızarmış biber vardı..Ben de ektim.İnşallah çıkar.Beni aydınlatırsanız sevinirim.(Bu soru için burası uygun mu bilmiyorum.)

Sorunuz için uygun yerdesiniz Sayın Öğretmen endişelenmeyin. Biberin çok çeşitli varyeteleri var. Eğer aldığınız bitki gerçekten biberse yenir. Tohumu da çimlenir, sürekli üretme şansınız olur.

Mine Pakkaner 01-03-2008 20:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Özcan2007 (Mesaj 209462)
Sayın Mine Pakkaner
İlk sorum sitrik asit'i toprak ph düşürücü olarak kullanabilirmiyiz.
İkinci sorun sitrik asit ile yaprak gübresini karıştırsak ağacın gübreyi alınımı daha hızlımı oluyor.

Sitrik asiti gübreleme yaptığınızda suya karıştırısanız gübrenin alınımını arttırırsınız.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2174başlığını ve oradaki tabloyu inceleyiniz.

Sulama suyunu asitleştirince toprağınız da asitlenir, ancak bunu toprakta sitrik asitle değil kükürtle yapmanız gerekir.

COYOTE 01-03-2008 20:41

Çok teşekkür ederim Mine hanım. Önce ne olu ne olmaz arapsabunlu karışım püskürtüp daha sonra bu tarifi uygulayacağım.

Özcan2007 02-03-2008 15:55

Sayın Mine Pakkaner
Zeytin fidanlarıma kükürt uygulamak istiyorum. Tarlanın ph çok yüksek ph 8 civarı. Ben zeytin fidanlığının önceki sahibi 1 yaşında 100 gr kireç uygulamış. Şimdi ikinci yaşında kaç gr kükürt uygulamalıyım. Kükürtün bitkilere yakıcı etkisi varmı. Şimdiden teşekürler mine hanım.

zeytunsever 02-03-2008 16:24

soğuk vurgunumu verticillium mu anlamadık. arazim taban arazi.eskiden mısır yetiştiriyorduk.sulanabiliyor salma suyla. havuz havuz suladık yazın. 2006şubat ayında dikmiştik zeytinleri. gemlik tipi. içinde 250-300 kadar ayvalık var. 2400 kadarda gemlik.şu an 10-15 tam kuruma 100 eyakın dallarının birazını dökmüş birazı kurumuş birazı yeşil ağaç var. arazi bizim burda kalın kuvvetli toprak diye tabiredilen cnsten. bu tarla kolay susamaz derler.yani toprak kalın suyu tutuyor derler köyde. şimdi birileri dediki ağacın diplerinde çok su kalıyor.kökler hava alamıyor taban suyu yüksekmi acaba dedi. ama taban suyu yüksek mi diyende ziraat mühendisi. asla bu tarlada taban suyu problemi yok diyende ziraat mühendisi.kime inanacam şaşırdım.tabandaki su varsa gitsin diyen zeytin arasına patlatma çek 80 cm derinliğinden tekli patlatma vur 2 zeytinin ortaından dedi 5*5 dikim.yani tam ortadan patlatma vur dedi. bu zeytine zarar verirmi. yoksa faydası olur mu?şu an tarlalarda otlar çıktı. şekil budaması yapıyoruz.budama bitince sürecez.inşallah.nasıl toprak işleyelim,ortadan tekli patlatalımmı yoksa tacın dışını 7li liper derler burda çapadan daha derin batar onunlamı sürelim yoksa ot ölmesi için hafif çapamı çekelim. saygılarımla acil cevap bekliyorum. birde şekil budamasında çok önemli püf noktası nedir çok acil cevap bekliyorum. tacın içini nekadar açalım. osmaniye 80.vilayet deyiz. adana dan ayrılan osmaniye.iyi akşamlar.

zeytunsever 02-03-2008 16:37

internette bir sitede bu yazıyor. Taban suyunun bir metreden daha yakın olduğu veya kışın zeytin köklerinin 3-4 haftadan fazla su altında kaldığı yerlerde zeytinlik tesis edilmemelidir. Bu gibi yerlerde ancak drenaj yapıldıktan sonra zeytinlik tesis etmelidir. bu ne demek anlayamadım. yani toprağı 1metre eşince sumu çıkacak.?birde zeytin köklerinin 3-4 haftadan fazla su altında kalması nasıl oluyor ki?

zeytunsever 02-03-2008 16:38

bilenler lütfen yardım ediniz acil cevap bekliyorum.saygılarımla.

Özcan2007 02-03-2008 16:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ZEYTUNSEVER (Mesaj 209687)
internette bir sitede bu yazıyor. Taban suyunun bir metreden daha yakın olduğu veya kışın zeytin köklerinin 3-4 haftadan fazla su altında kaldığı yerlerde zeytinlik tesis edilmemelidir. Bu gibi yerlerde ancak drenaj yapıldıktan sonra zeytinlik tesis etmelidir. bu ne demek anlayamadım. yani toprağı 1metre eşince sumu çıkacak.?birde zeytin köklerinin 3-4 haftadan fazla su altında kalması nasıl oluyor ki?

Drenaj tarlanın dört kenarına açılmış olan hendek veya çukurda denilebilir. Tarlanın suyunu çeksin diye kullanıyorlar drenajı. Genellikle ova tarlalarda açarlar.

zeytunsever 02-03-2008 16:57

SORUM DRENAJ DEĞİL yani toprağı 1metre eşince sumu çıkacak.?birde zeytin köklerinin 3-4 haftadan fazla su altında kalması nasıl oluyor ki?

zeytunsever 02-03-2008 16:58

Bu Arda Kuruyan Soğuk Vurgunu Ağaç Fotoğrafi Var Mi. Gittiniz Mi Bahçenize Sayin özcan

MSaygin 02-03-2008 20:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 209342)
1. Aşıya hormon uygulamasını hiç dumadım ve kendim de yapmadım. Neden denemiyorsunuz? Bir çok şey merak ve denemeyle bulundu. Hücre bölünmesini çoğaltıyorsa doku oluşumu da hızlanabilir.

Aşılı çeliğin tutması konusuna gelince, çelik hem aşıyı tutması için hem kök atması için çok çalışacak, bu performansı gösterir mi bilmiyorum. Bunu da hiç denemedim. Bu konuda denemeleriniz olursa lütfen fotoğraflayın ve bizle paylaşın.

2. Kökleri henüz fazla uzamadan çeliği tavadan almak en doğrusu. Düşünceniz yerinde. Kontrollü salınımlı gübre ile birlikte viollare koyacağınız harca mikoriza katarsanız çelik tutumunuz çok artar.

Cevaplar için teşekkür ederim Mine Hanım.
Aşıya hormon, aşılama işleminin bir noktasından sonra aklımıza geldi, zaten bir miktar da denedik.Fotoğraf çekme şansım olmadı ama sonucunu forumda mutlaka paylaşırım.Makinayla omega aşı yapıldı, aşı bölgesi hormona batırıldı, sonra da üzeri mumlandı.
Aşılı çeliklere gelince, sanırım bu işe yarayacak, aşılı çeliklerde kallus dokusu oluşmaya başladı bile.Sizin dediğiniz gibi, muhtemelen enerji bölüşümü olacak ve gerek kök oluşmasında gerek aşı tutmasında kayıplar olacak ama bir denemek istedik.Köklenmede kayıptan ziyade sanırım tutmayan aşılarda kayıp daha çok olacak.

Mikorizayı araştıracağım, ilk defa duyuyorum.Öneri için teşekkür ederim.

Şu an en önemli konu ve yeni sorum da şu :)

Çelikleri ısısı, nemi kontrollü bir odada köklendiriyoruz.Çeliklerin hemen hepsi kallus dokusu oluşturdu.Çelikleri 10-15 adetlik gruplar halinde bağlayıp, perlitte köklendiriyoruz.Hemen hepsi kallus oluşturmasına rağmen, ancak bir kısmı kök oluşturma aşamasına geçti.Bu durumda kök oluşturanları viyollere almak istiyoruz ama bağları açtıktan sonra kök oluşturmamış olanları yeniden bağlayıp köklenmeye devam ettirmek çok zahmetli ve zaman alıcı bir iş olacak.

Kallus oluşturmuş olması yeterli, onları da viyollere alsak, kök aşamasına geçmesinde sorun olmaz diyebilir miyiz, yoksa mutlaka kök oluşana kadar odada kalmaya devam mı etmeli? Eğer kallus bir kere oluştuktan sonra köklenme garantilenmiş oluyorsa, bu durumda hepsini birden viyollere almak büyük kolaylık sağlayacak.

İki satırlık soruyu roman yaptım, kusuruma bakmayın, derdimi iyice anlatabilmek istedim ;)

Tekrar teşekkürler.

zeytunsever 03-03-2008 08:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ZEYTUNSEVER (Mesaj 209686)
soğuk vurgunumu verticillium mu anlamadık. arazim taban arazi.eskiden mısır yetiştiriyorduk.sulanabiliyor salma suyla. havuz havuz suladık yazın. 2006şubat ayında dikmiştik zeytinleri. gemlik tipi. içinde 250-300 kadar ayvalık var. 2400 kadarda gemlik.şu an 10-15 tam kuruma 100 eyakın dallarının birazını dökmüş birazı kurumuş birazı yeşil ağaç var. arazi bizim burda kalın kuvvetli toprak diye tabiredilen cnsten. bu tarla kolay susamaz derler.yani toprak kalın suyu tutuyor derler köyde. şimdi birileri dediki ağacın diplerinde çok su kalıyor.kökler hava alamıyor taban suyu yüksekmi acaba dedi. ama taban suyu yüksek mi diyende ziraat mühendisi. asla bu tarlada taban suyu problemi yok diyende ziraat mühendisi.kime inanacam şaşırdım.tabandaki su varsa gitsin diyen zeytin arasına patlatma çek 80 cm derinliğinden tekli patlatma vur 2 zeytinin ortaından dedi 5*5 dikim.yani tam ortadan patlatma vur dedi. bu zeytine zarar verirmi. yoksa faydası olur mu?şu an tarlalarda otlar çıktı. şekil budaması yapıyoruz.budama bitince sürecez.inşallah.nasıl toprak işleyelim,ortadan tekli patlatalımmı yoksa tacın dışını 7li liper derler burda çapadan daha derin batar onunlamı sürelim yoksa ot ölmesi için hafif çapamı çekelim. saygılarımla acil cevap bekliyorum. birde şekil budamasında çok önemli püf noktası nedir çok acil cevap bekliyorum. tacın içini nekadar açalım. osmaniye 80.vilayet deyiz. adana dan ayrılan osmaniye.iyi akşamlar.

çok zor sorular mı bunlar.?bir cevap lütfen.yardım bekliyorum

zeytunsever 03-03-2008 08:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ZEYTUNSEVER (Mesaj 209687)

acil cevap bakliyorum. yardım lütfen .

COYOTE 03-03-2008 08:53

Mine hanım senecio rowleyanusta unlu bit varmış nihayet gördüm, senecio herreianus ta ise maalesef kırmızı örümcek var.( toplu iğne başının 1/4 ü kadar kahverengimsi yaratık)aspirinli olan tarifi koruyucu olarak kullanmadan önce ikisine de kükürtlü su mu püskürtsem acaba(aynı zamanda da bu su ile sulayacak mıyım)? Kafam o kadar karıştı ki çok tarif var hangisini nasıl uygulasam bilemedim. Uygulama aralarında da aspirinli karışımla sulasam çok mu yüklenmiş olurum?
Unlu bit mücadelesinden bir türlü kurtaramadığım yeşim ağacını budaya budaya bonsaiye çevirdim:(, seneciolarımı kurtarmak istiyorum açıkçası. Çok teşekkür ederim.(sorum arada kaynamıştı )

lerdemir 03-03-2008 14:59

Sevgili ZEYTUNSEVER.

Gerçi henüz "24 saat kesintisiz ve gönüllülük esasında nöbetçilik uygulaması"na geçilmedi forumumuzda; lakin yine de sabır edebilirseniz Mine Hn veya konusunda bilgili bir üyemiz ilk fırsat bulduklarında cevaplayacaklardır.

Malum; sektör için bahar öncesi işlerin yoğunlaşmaya başladığı dönemlerdeyiz; ayrıca bunun hastalığı var, ailevi mesuliyetleri var ve burada farkında bile olamadığımız daha nice zaruretler var...

Ayrıca, zeytin konusunun özel olarak işlendiği Olea (Zeytin) başlığında konu ile bizzat iştigal eden diğer üyelerimizle de buluşup görüş alışverişinde bulunabilirsiniz.

zeytunsever 03-03-2008 15:55

haklısınız. stresten galiba . kuruyunca zeytinler herkes bişe deyince insan şaşırıyor inanın.kusuruma bakmayın. mine hanımın cevabını sabırla bekleyeceğim. saygılarımla.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024