agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-11-2009, 11:30   #2581
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Mine Hanım,2007 yılında bana bu konuda yardımcı olmuştunuz ama malesef taşınma sırasında aldığım çıktılar kaybolmuş bulamadığım için size tekrar yazmak zorunda kaldım şimdiden mazur görün.
Menekşelerim yine aynı hastalığa yakalandı yani yine yaprakları ve gövdesi beyaz beyaz pamuklaşma oldu ne yapabilirim fotoğrafını ekte yolluyorum.Gösterdiginiz ilgiye şimdiden çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

metinkeskin05 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-11-2009, 22:45   #2582
Yeni Üye

Necmiye Demir's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Merhaba Mine Hanım ben yeni üyelerinizden Necmiye Demir. Oturduğum sitenin bahçesinde, balkonumun dibinde bir limon ağacı var. 9 yıldır meyva verdiğini görmedim yapraklarındaki dikenler batıyor diye neredeyse her sene dibinden kesiyorlar o inadına yeniden büyüyor yola sarkmasın diye kendimce önlemler alıyorum sitenize güvenerek bugün gene kesme muhabbeti vardı aşı yapacağım ya da aşılattıracağım, güzel çiçekler açacak diye savuşturmaya çalıştım. Sizden yardım istiyorum bu güzel ağacı kurtarmam için bana yardım edin. Ben çekirdeklerden bir sürü limon fidesi elde ettim ve onları hediye ettim çünki aşı bilmiyorum, kedilerim saksılara çok meraklı ama turunç fidanı muhakkak edineceğim. Güzelliklerle.

Necmiye Demir Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-11-2009, 17:43   #2583
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metinkeskin05 Mesajı Göster
Mine Hanım,2007 yılında bana bu konuda yardımcı olmuştunuz...
Size daha önce verdiğim cevaplar bunlardı Metin Bey, geçmiş olsun.

Alıntı:
ancak önce bütün bozuk, hastalıklı lekeli yaprakları temizleyiniz. Toprağın üzerindeki yarım cm kadar kısmı alıp atınız. Ayrıca 1 çay bardağı suda 1/4 aspirin eritip saksıyı sulayınız.
Alıntı:
Elinize alacağınız kürdan gibi bir şeyle mümkün olduğu kadar üzerlerindeki pamuksu tabakayı kaldırın. Sonra da örneğin Malathion'la ilaçlayın. İlacı küçük bir püskürtücüye koyup bit olan yerlere sıkın. Tüylü yapraklı olduğu için her yere sıkmayın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-11-2009, 18:40   #2584
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lipres Mesajı Göster
...sorunum bazı saksılarımda oluşan minik sinekler...
Toprağınızdaki organik maddelere geliyorlar. Gördüğünüz larvaları temizleyin, saksılara bitkisel maddeler (mesela bazı üyelerimizin yaptığı şekilde domates rendesi vermek gibi) koymayın. 1lt suya 1 çorba kaşığı kekik yağı karıştırıp iyice çalkalayın ve bununla saksıları sulayın. Bir kavanozun içine birkaç dilim muz atın, ağzına naylon gerin kapatın ve lastik bir bantla tutturun, daha sonra muzlar iyice kararınca kurşun kalemle 2-3 delik açıp kavanozu saksıların arasına koyun. Bu doğal bir tuzaktır. İnternette veya zirai ilaç bayilerinde satılan sarı yapışkan tuzakları da kullanabilirsiniz.

Eski 27-11-2009, 18:59   #2585
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Sn. Mine Hanım, çimlerle ilgili sorunumu aşağıdaki sayfaya da yazmıştım...
Sorunuzu aynı başlıkta cevapladım.

Eski 27-11-2009, 19:05   #2586
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LAKPULAT Mesajı Göster
... su anda agacta tomurcuklar var eger budarsam zarari olmaz mi?...
Çiçek açacak kadar güçlü olduğuna göre keyfi de yerinde demektir. Bırakın açsın. Sonra zaten kışlayacak. O zaman bozuk, kurumuş dalları çıkarırsınız.

Eski 27-11-2009, 23:14   #2587
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Necmiye Demir Mesajı Göster
..sitenize güvenerek bugün gene kesme muhabbeti vardı aşı yapacağım ya da aşılattıracağım, güzel çiçekler açacak diye savuşturmaya çalıştım. Sizden yardım istiyorum bu güzel ağacı kurtarmam için bana yardım edin. ...
Bu durumda yeniden ana dalı kestirip oradan çıkacak ince dallara çeşit aşısı yaptıracaksınız. Göz aşısı yaptırın. Siz yapacak olursanız diye nasıl uygulayacağınızı görmeniz için bir grafik yüklüyorum. Name:  asigoz1.jpg
Views: 1603
Size:  36.8 KB

Resimlerle de anlatırsak şöyle;

Name:  narenciyeasi.jpg
Views: 1170
Size:  42.0 KB

Eski 28-11-2009, 01:05   #2588
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi dragut
...
Goji fidanlarımdan, çelikle yeni fidanlar elde etmek istiyorum. Odunlaşmamış taze dallarda hangi köklendirme hormonunu kullanabilirim.

...Schisandra Chinensis tohumlarım geldi. 20 gün soğuklama yapın diyor. Ama kaç derecede yapılması hakkında hiç bir bilgi yok.
...
IBA veya NAA kullanabilirsiniz. Doz çeliğin alınacağı dalın olgunluğuna göre 500 ppm i geçmesin. Yarı odunsu dallarda 500 ppm, taze dallarda 250 ppm dozlarında kullanabilirsiniz.

Soğuklamayı 4-5 derecede yapın. Genelde buzdolabının sebzeliği uygundur.

Schisandra chinensis (vitalberry) başlığını takip ederseniz çimlendirmeyi başaran arkadaşlarımızla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Eski 29-11-2009, 15:24   #2589
Ağaç Dostu

lipres's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2009
Çok teşekkür ediyorum Mine Hanım, sağolun.

lipres Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-11-2009, 23:03   #2590
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
[ATTACH]Name:  hasta yaprak.jpg
Views: 1171
Size:  32.2 KB[/ATTACH]Mine hanım, benjamin kauçuğum sağlıklı yaprak çıkarıyor, fakat bir süre sonra eski yaprakta kararma oluyor. Bu kararan yaprağı kesiyorum, bir süre sonra yeni yaprak çıkardığında bu kararma tekrar ediyor. Bunun sonucunda bitki istenen gelişimi gösteremiyor.

Yapraktaki bu kararmanın sebebi ne olabilir? Önlemek için ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Sevgi Durul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-11-2009, 18:49   #2591
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Name:  japon g.JPG
Views: 978
Size:  20.6 KBMine hanım bir sorum daha olacak. Japon gülümün yapraklarında sararma ve içe doğru kıvrılma var, sanki susamış gibi. Ama suladığımda da düzelmiyor. Sorunu sizce ne olabilir?

Sevgi Durul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-12-2009, 14:23   #2592
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
mine hanım bu başlıktan hakikaten çok şey öğrendim. size içtenlikle teşekkür ederim.

limoncu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-12-2009, 12:46   #2593
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Mine Hanım herzamanki gibi yine yardıma yetiştiniz.Çok ama çok teşekkür ederim.

metinkeskin05 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-12-2009, 18:20   #2594
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Galeri: 2
Merhaba,şunu uzun süredir merak ediyorum:Saksıları böyle yapsak,taşlarla , yeni yumrular ya da sürgünler gelişebilir mi?Kedim büyük saksıları eşeleyip uygun bulursa tuvalet olarak kullanıyor da...

Eklenen Resimler

denizkedisi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-12-2009, 13:23   #2595
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Mine Hanım merhaba. Aslında cevabınıbirazcık tahmin ettiğim ama yinede bir umut, sorum olacak. Bahçede bulunan güllerin dibini, görsel açıdan güzelleştirmek için, gülün dibini belli bir çapta açıklık bıraksak ve yaklaşık 50 cm çapında bir daireyi betonlasak(en fazla 15 cm derinlikte) ve üzerine mevsimlik bodur çiçekler diksek(çuha gibi) güllere çok mu zarar vermiş oluruz?cevabınız için şimdiden teşekkürler

tarçınt Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-12-2009, 13:58   #2596
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Bu arada neden böyle bir şey istediğimi açıklayayım. Ne kadar temizlesemde güllerin dibinde yabani otlar büyüyor, hem görüntü kötü oluyor hem de çiçeğe zarar veriyor diye düşünüyorum....

tarçınt Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-12-2009, 14:36   #2597
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Sn denizkedisi, mesajınızda resmi olan çiçek sizin mi.Bir arkadaşımdan alarak çoğalttım ama adını bilmiyorum.Biliyorsanız çok sevineceğim...

livadi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-12-2009, 22:59   #2598
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Galeri: 2
Bu netten ama bende daha büyüğü var.Adı Zamioculcas Zamiifolia .

denizkedisi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-12-2009, 11:53   #2599
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
torf ve menekşelerdeki sorunlar

Mine Hanım!
Bir kez daha bilginize basvurmamı gerektiren bir olayla karsı karşı karşıyayım. Önerilerinizi bekliyorum saygılarımla;
İki farklı sorunla karsı karşı karşıyayım. İlki saksılarımdaki torflarda gorulen beyazlamalar.İkincisi ise menekşelerimin ikisinde gorulen ayrı ayrı sorunlar.
Menekşelerimde gorulen sorunlardan ilki bolsayıda tomurcuk vermesine karşın acmadan kuruması acanların ise cok kısa surede oce sararıp sonra kuruması
İkinci sorun ise menekşelerimiden birinin yeni cıkan yapraklarının beyazımsı bir renk onunda yapraklar vermesi yeşil rengin de cok soluk kalması.
Not tüm menekşelerim aynı toprak ve aynı ortamda aynı ışık miktarı ve aynı sıklıkla sulanmakta.

Eklenen Resimler

triple Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-12-2009, 11:56   #2600
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Torf ve menekşelerdeki sorunlar 2

Bunlarda diger resimler!! yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

triple Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-12-2009, 19:26   #2601
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2009
tohumla gül üretmek

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Sorularınız için burayı kullanabilirsiniz...
Merhaba
sitede çok yeniyim.İnşallah doğru yere yazıyorumdur.Tohumdan gül üretimi hakkında bilgiye ihtiyacım var.Teşekkürler.

myndospark Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-12-2009, 09:31   #2602
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Sayın Mine Hanım

Kiraz bahçesi olan bir arkadaşım kirazlara DAP gübresinin hangi ayda verilmesinin daha uygun olacağını sordu. Ağaçlar 14 yaşında. Acaba ne kadar gübre verilmelidir? 15 15 15 gübresinden de vermeyi düşünüyor. Tavsiyeleriniz ne olur?
Teşekkürler.

zooteknist Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-12-2009, 09:50   #2603
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Helichrysum italicum

Sayın Mine Hanım,
Helichrysum italicum ile bir tecrübeniz oldu mu?

Eklenen Resimler

Düzenleyen drhegeli : 10-12-2009 saat 12:21 Neden: noktalama işareti
drhegeli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-12-2009, 12:20   #2604
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2009
Merhaba, ben site de yeniyim. Bitkilerden de fazla anlamıyorum. Koç taştan bir sarmaşık aldım, beyaz (kırmızı olanı da var) boru şeklinde çiçekler açıyor. Yaprakların dibinde ve yaprak arası saplarda ufak beyaz küf şeklinde beyaz topçuklar oluşuyor, parmağımla ellediğimide lif lif uzayan yapışkan bir yapısı olduğunu gördüm. Yapraklarda leke şeklinde sararma da oldu. Ne yapmam gerekiyor. Oda bitkisi değil, ama havalı ve ışık alan yerlerde olabilir dediler. Bulunduğu yer de öyle. Başında hayatından çok memnundu. Seyahate gittiğimde birine bıraktım. Ondan sonra yaprakları sarardı. Toprağını değiştirdim ama bu durumlar ortaya çıktı. Ne yapabilirim. Bilgi verirseniz sevinirm

glotr Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-12-2009, 14:15   #2605
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
..sağlıklı yaprak çıkarıyor, fakat bir süre sonra eski yaprakta kararma oluyor. Bu kararan yaprağı kesiyorum, bir süre sonra yeni yaprak çıkardığında bu kararma tekrar ediyor. Bunun sonucunda bitki istenen gelişimi gösteremiyor.

Yapraktaki bu kararmanın sebebi ne olabilir? Önlemek için ne yapmalıyım?
Ficuslarda bütün çeşitlerde bu sorun görülür. Genelde sebep klorlu ve kireçli sular. Potasyum ilavesi bitkiyi bu sorunlarda daha güçlü kılıyor. Bulamazsanız mangal kömürü külü ekleyebilirsiniz. Bitkinin hayatiyetini etkilemez.

Eski 10-12-2009, 21:18   #2606
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
... Japon gülümün yapraklarında sararma ve içe doğru kıvrılma var, sanki susamış gibi. Ama suladığımda da düzelmiyor...
Şu görüntü besin eksikliği özellikle demir eksikliği tablosu veriyor. DEmirli bir besin verin. 1 lt suya 1 çay kaşığı demirsülfat verebilirsiniz. Yakında eğer dışarıda kalırsa yaprak dökecek ve kışı dinlenmede geçirecek. Bu sürede suyu azaltın ve beslemeyin. İlkbahar başı saksı ve toprak yenileyin, dengeli gübreleyin.

Eski 10-12-2009, 21:20   #2607
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizkedisi Mesajı Göster
...Saksıları böyle yapsak,taşlarla , yeni yumrular ya da sürgünler gelişebilir mi?...
Gelişir, elbette çok kalın bir tabaka kaplama yapmamanız gerekli, bir de malzeme ağır ve çok sıkışık olmamalı.

Eski 10-12-2009, 21:24   #2608
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarçınt Mesajı Göster
...güllerin dibini, görsel açıdan güzelleştirmek için, gülün dibini belli bir çapta açıklık bıraksak ve yaklaşık 50 cm çapında bir daireyi betonlasak(en fazla 15 cm derinlikte) ve üzerine mevsimlik bodur çiçekler diksek(çuha gibi) güllere çok mu zarar vermiş oluruz?...
Neden betonluyorsunuz ki? Beton atmayın, o zaman mevsimlik çiçekleri de rahatça dikersiniz. Baston güllerin altına alisyum veya mavi çim dikmeyi ben de çok severim. Gülleriniz onların yüzlek köklerinden ve paylaşacağı besinden zarar görmez korkmayın.

Eski 10-12-2009, 22:36   #2609
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi myndospark Mesajı Göster
...Tohumdan gül üretimi hakkında bilgiye ihtiyacım var...
Gül Yetiştirme başlığında arkadaşlarımızın çalışmalarını okuyabilirsiniz.

Eski 10-12-2009, 23:38   #2610
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi triple Mesajı Göster
Mine Hanım!
Bir kez daha bilginize basvurmamı gerektiren bir olayla karsı karşı karşıyayım. Önerilerinizi bekliyorum saygılarımla;
İki farklı sorunla karsı karşı karşıyayım. İlki saksılarımdaki torflarda gorulen beyazlamalar.İkincisi ise menekşelerimin ikisinde gorulen ayrı ayrı sorunlar.
Menekşelerimde gorulen sorunlardan ilki bolsayıda tomurcuk vermesine karşın acmadan kuruması acanların ise cok kısa surede oce sararıp sonra kuruması
İkinci sorun ise menekşelerimiden birinin yeni cıkan yapraklarının beyazımsı bir renk onunda yapraklar vermesi yeşil rengin de cok soluk kalması.
Not tüm menekşelerim aynı toprak ve aynı ortamda aynı ışık miktarı ve aynı sıklıkla sulanmakta.
Topraktaki beyazlaşmalar suyunuzun kireçli olması ile ilgili. Bu tabakayı üzerinden sıyırıp atın, arada sulama suyuna limon tuzu veya suyu katın.

Yapraklar ve tomurcuklarla ilgili olası sebepler şunlar;
Genç yaprakların beyaz veya soluk renkte çıkışı aşırı kireçten dolayı demir eksikliği nedeniyle olur. Aşırı derecede olursa çiçeklenmeyi de etkiler, tomurcuklar böyle kurur.

Yaprakların beyazlaşması genelde ışık sorunudur, ama hepsi aynı yerde duruyorsa akla virüs gelir. Bu durumda o menekşeyi tecrit edilir, ondan üretim yapılmaz, yapraklarını kestiğiniz makas veya bıçağı çamaşır suyu ile denfekte edilir.

Bu arada kırmızı örümcekler için de kontrol yapmalısınız. Emgi yaparak buna sebep olabilir, aynı şekilde tomurcuklarda da emgi yapabilir ve öldürürler.

Yine aynı şekilde toprağın aşırı ıslak oluşu, havalanmanın azlığı, bir kök hastalığının başlaması tomurcukları açmadan öldürür.

Bitkinizde herhangi bir sağlık sorunu varsa çiçeklenmede de problem olması kaçınılmaz bir durum.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024