agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2006, 21:35   #151
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Mine hanım benim limonun yapraklarında sanki yanmış ve suyu çekilmiş gibi sert bir buruşukluk oluştu.Geçen sene yasemin'in bazı yaprakları da aynı şekilde olmuştu. Üzerinde böcek de göremiyorum.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...1080#post21080

bonsaisever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-04-2006, 21:44   #152
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Mine hanım benim limonun yapraklarında sanki yanmış ve suyu çekilmiş gibi sert bir buruşukluk oluştu.Geçen sene yasemin'in bazı yaprakları da aynı şekilde olmuştu. Üzerinde böcek de göremiyorum.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...1080#post21080
Bonsaisever yaprakların daha yakın bir resmini yollar mısın lütfen?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-04-2006, 21:57   #153
Neco

Giriş Tarihi: 27-09-2005
İlginizden dolayı teşekkür ederim
Ev taşırken zarar görmesin diye arkadaşımın amatör serasına yerleştirdim gittiğimde fotosunu çeker gönderirim.Ben ağaçları ördüğüm sırada oldukça genç ve esnek dallardı şu anda her yerde kaynaşma var fakat gövdenin kalınlaşması yeterli değil. Genç bonsai adaylarında yaptığım gövde gelişimi uygulaması olan geri budama metodunu denemek bana mantıklı geliyor. Ama bu yöntem benim için pratik olsada kanımca ticari olarak pek uygun değil çünkü her bitki ile ilgilenmek iş gücü kaybı. Bana hediye gelen örgü F.Natsha da tepe alma gibi bir metod uygulandığına dair bir ibare görmedim.Sanki ağaç sadece gövdeye çalışmış gibi görünüyor bu durumu arkadaşların örgü benjaminlerindede gördüm ne yapıyorlar bitkilere anlamadım. Bende serada biraz bakalım belki bir şeyler değişir dedim. Sadece bildiğim gövde gelişimi için bitkiyi büyütüp sonra budamak başka bir yöntem varmı acaba?

Necdet Cankat Lehimcioğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-04-2006, 22:33   #154
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Elli resimden ancak bu çıktı. Allahtan şu sıralar fotokritiğe üye kaydını dondurdular )

Name:  DSCN0097.JPG
Views: 1224
Size:  25.1 KB

Eski 18-04-2006, 01:26   #155
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bonsaisever, yapraklarda asimetri,kıvrılma,klorotik lekeler...

Bu klorotik lekeler dalda da var gibi geliyor bana, var mı? Sanki resmin sol altta görülen dalda de leke var?

En taze süren yapraklar temiz gibi doğru mu?Bir lupla yaprakların altını inceleme şansın var mı?

Eski 18-04-2006, 18:18   #156
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Evet dallar lekeli. O dallarda yeni çıkan filizlerde ve yapraklarında lekelenme yok. Limon konusunda gövde de tel sarmaya başladığım yerde de bir filizlenme var. Ona baktım, onda da leke yok. Yaprakların altına baktım. Yukarıda ki resim de tel ucunun bulunduğu noktada sarılık var. O nokta da yaprağın arkası yanmış gibi siyah. Yaprakların kökleri temiz, bir şey bulamadım.

Sulamasını iki üç günde bir yapıyorum. 10-15 gün de bir NPK 20-20-20 yi köklerine döküp, yapraklarına ve gövdeye de püskürtüyorum.

Eski 18-04-2006, 23:20   #157
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Isr-2000

Bonsaisever sorunu resime bakarak tam anlayabilmiş değilim.Herhangi bir zararlıdan kaynaklanmadığını varsayıyorum,ama lupla bakmadan bundan da emin olmamak gerek.Bu belirtileri bir kitaptan okusaydım virüs hastalığına ne çok benziyor derdim. Ancak, bazı hastalıklar zaten sadece laboratuvar koşullarında izolasyon yaparak teşhis edilebiliyor,bazı belirtiler ,besin eksikliği ve hastalıklarınki aynı olabiliyor. Bu arada virüs hastalığı olmamasını dileyelim, çünkü tedavisi yok. Bakteri hastalıklarının da pek yok aslında. Gübrelemeyi şimdilik ayda bir kez yap, yapraklara püskürtmeyi ise sadece mikroelementlerle gübreleme yapacaksan kullan, gövdeye püskürtme yapma.

Şimdi öncelikle Isr-2000 doğal direnç geliştirici kullanmanı öneririm.Bu Tarım Bakanlığından ruhsatlı bir bitki aktivatörü.Ares Organik tarım firmasının ürünü.Bu ürün uyarılmış sistemik dayanıklılığı arttırıyor, bitkinin direnci artınca kendini savunabiliyor. İlaç kullanımı ihtiyacı azalıyor.Yaprakta klorofil oluşumunu ve fotosentezi arttırıyor, mikorizaları arttırıyor vs. dozu. hem yapraktan hem topraktan kullanabilirsin.Saksıdaki bitkilerine ayda bir kez 4ml / bitki dozunda vermeni öneririm.Tohum ekimlerinde, köklü fide şaşırtmalarında kullanmanı da öneririm.Şaşırtma sırasında fideyi bandırma yapabilirsin.

Bu arada özellikle budama, uç alma vs. işlemlerde makasını herseferinde her bitkide dezenfekte etmelisin. bazı patojenlerin makas üzerinde 3-4 ay yaşadığı tesbit edilmiş. çamaşır suyu bu iş için uygun.Ben seralarda 0.5 lt lik bir pet şişenin ağzını kestirip içine sünger koyduruyorum, süngere de çamaşır suyu emdiriyoruz. Çalışan kişi makası her yeni bitkiye geçerken bu süngere silip öyle çalışıyor.Böylece hastalıkların makas yoluyla yayılması önleniyor.

Bu arada senin limonun resmini narenciye uzmanı bir bitki korumacı arkadaşıma da ilettim. Cevap verince seni de bilgilendiririm.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 01-03-2008 saat 19:56
Eski 18-04-2006, 23:41   #158
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Tamam teşekkür ederim

Eski 19-04-2006, 15:19   #159
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
bu ne olabilir

bu bitkinin ne olduğunu biliyormusunuz.

senelerce dolaştığım dağlarda bunu bir kere gördüm. çok yaygın olarak çıkmıştı.
sonra tekrar görmedim hiç.

Eklenen Resimler

memet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-04-2006, 23:11   #160
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Ben tanımadım, belki orman botaniği bilir. Bir de o baksın bakalım ne diyecek.

Eski 22-04-2006, 15:27   #161
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Daha önce karşılaşmadığım bir bitki yorum yapamayacağım.Teşekkürler

ormanbotanigi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-04-2006, 01:39   #162
Ağaçsever

nevbahar's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Galeri: 35
Merhaba Mine Hanım.Ben de sizden bilgi rica edecektim ama önce size şimdiden teşekkür etmek istiyorum.Daha önce size soran arkadaşlara verdiğiniz detaylı cevapları ilgiyle takip ettim.Ben de çok şanslı olduğumuzu düşünenlerdenim.

Benim soruma gelince: Geçen sene İstanbul'da yetiştirmek düşüncesiyle oya ağacının tohumlarını getirdim fakat bu konuda bilgim yok.Bu ağacı hep güney illerimizde gördüğüm içinde emin değilim.Ayrıca tohum ekmek için geç mi kaldım acaba, ne dersiniz?

Tekrar teşekkürler. Selamlar.

nevbahar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-04-2006, 19:23   #163
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevbahar
Benim soruma gelince: Geçen sene İstanbul'da yetiştirmek düşüncesiyle oya ağacının tohumlarını getirdim fakat bu konuda bilgim yok.Bu ağacı hep güney illerimizde gördüğüm içinde emin değilim.Ayrıca tohum ekmek için geç mi kaldım acaba, ne dersiniz?
Oya ağacını tohumdan yetiştirmek çok kolay olmuyor. Çünkü tohumlarda dormansi var. 1 ay kadar buzdolabında ön soğutmaya bırakıp sonra ekerseniz bu engeli kırabiliyorsunuz.Çelikten üretmek daha kolay. Hem yeşil çelikle (temmuz-ağustos aylarında alacaksınız) hem de odun çeliğiyle (mart ayında alınır) yetişir. Köklendirme hormonu kullanılması başarı şansını arttırır.Ticari yetiştiricilikte çelikten yetiştirilir. Tohumdan yetiştiricilik tercih edilmemektedir.

Oya ağacını çok şiddetli kışlarda biraz korumanız şartıyla İstanbul'da yetiştirebilirsiniz. Güneşli bir ortamda tutmalısınız. Gölgeyi sevmez. Kuruluğa tahammül edebilir ama çok bol su ve ağır topraklar zarar görmesine sebep olur. Küllemeye karşı çok hassastır. İzmir'de şu anda taze sürmüş oya ağaçları hep külleme içinde, yetiştirmek isterseniz aklınızda bulunsun diye söyledim.

Eski 24-04-2006, 00:22   #164
Ağaçsever

nevbahar's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Galeri: 35
Mine hanım, bu durumda benim en doğru zamanlamayı (temmuz-ağustos aylarını) beklemem gerekecek herhalde.
Ama elimdeki tohumlarlada şansımı denemezsem içim rahat etmeyecek.Bakalım ne olacak....

İLginize çok çok teşekkürler.Selam ve sevgiler.

nevbahar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-04-2006, 19:04   #165
Ağaçsever

kahverengiel's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2006
Galeri: 2
O bitkiyi bende merak ettim simdi. Cunku bu sene bu bitkiyi ilk defa gordum her zaman gezdigim yerlerde. Daha once hic karsilasmamistim.

Bu arada artik akasya, zeytin, çam fistigi ve mazi tohumlarim var. Zeytin ve çam fistigi gecen sezondan kalmaymis. Akasya ve mazi tohumlarini ise agacindan aldim. Simdi bunlari nasil cimlendirmem gerekir ? Bu hafta sonu da bizim burada bir fidanci var oraya gidip bodur fidanlar almayi planliyorum.

Simdiden tesekkurler.

Eklenen Resimler

kahverengiel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-04-2006, 11:27   #166
Ağaç Dostu

cengin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2006
mantar olabilir mi?

cengin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-04-2006, 20:03   #167
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
bilmemki ...mantar ,denince ne kadar şeyi kapsıyor..çocukluk arkadaşlarımdan biri"aa.. ballıca, biz bunu emerdik tatlı olur demişti"kahverengiel in yolladığı fotoğrafa baktım oda çam ağaçlarının altında bulmuş..eü bioloji bölümünün sitesinden bilgi öğrenmeye çalıştım. ama sitelerine girip bir yerlere ulaşması mümkün olmuyor.başka bir üniversiteden bir hocayla görüştüm. oda açıkça başından savdı.en ufak bir ilgi kıvılcımı göstermeden sizin oradaki okuldan öğren demesi bana nedense bilimsel meraktan uzak geldi

memet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-04-2006, 22:13   #168
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kahverengiel

Bu arada artik akasya, zeytin, çam fistigi ve mazi tohumlarim var. Zeytin ve çam fistigi gecen sezondan kalmaymis. Akasya ve mazi tohumlarini ise agacindan aldim. Simdi bunlari nasil cimlendirmem gerekir ?
Tohum çimlendirme ile ilgili bir başlığımız var. Burada çok faydalı bilgiler bulacaksınız. Kolay gelsin
Tohum çimlendirme hakkında öğrenmek istedikleriniz

Eski 26-04-2006, 02:42   #169
Ağaçsever

kahverengiel's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Tohum çimlendirme ile ilgili bir başlığımız var. Burada çok faydalı bilgiler bulacaksınız. Kolay gelsin
Tamam, tesekkurler

kahverengiel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-04-2006, 10:44   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2006
arkadaşlar kafayı yicem KİWİ AĞCININadı nedir bulamıorum
yardım edin ***

alone_ Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-04-2006, 11:02   #171
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
yardım edin ***
Biz de Türkçe'yi böyle kullananları gördükçe kafayı yiyeceğimizi düşünüyoruz

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-04-2006, 11:19   #172
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alone_
yardım edin ***
Eh malina ile tanistigina göre ben cevap verebilirim

Actinidia deliciosa veya sinonimi (eş adı) Actinidia chinensis olarak literatürde geçiyor. Ayrıca bu bitki ağaç değil sarmaşıktır.

Plumbago Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-04-2006, 18:42   #173
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
mine hanım
yaklaşık 6 hafta önce diktiğim iki servi fidanından biri dipten sararmaya başladı,
dikildiği yer biraz meğilli.dibi su tutmuyor olabilirmi?
kurtarabilmem için bir yol varmı?

eskimo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-04-2006, 19:53   #174
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Su tutmuyorsa bu ciddi bir sorun.Servileri tutana kadar bol sulamak gerekiyor. Ben yaptığım bir uygulamada aşırı geçirgen bir toprakta çareyi servileri damla sulama sistemi ile bulmuştum. Ne zaman servilerin dibine damlatıcı başlıkları yerleştirdik bitkiler canlandı.
Ancak sararmanın pek çok nedeni olabilir. Serada yetişmiş bir fidan aldıysanız alt yaprakları ışıksız kalmış ve bu yüzden sararıyor olabilir.Serviler ışıksızlığa hassastır.

Elbette sebep fidanın hasta olması da olabilir. Fidanınıza dadanmış bir zararlı da olması mümkün.

Biz şimdilik sizin gözleminize dayanarak sorunun fizyolojik olduğunu varsayalım.Önce fidanın köklerini güzelce sıkıştırın, olası boşlukları giderin böylece fidan otursun.Sonra rüzgarın sallamaması için herekleyin.Güzel bir fidan su havuzu hazırlayın. Sonra deniz yosunlu bir terkip verin. Toprağın su ve besin tutma kapasitesini arttırır.

Umarım sorun su yetersizliğidir. Geçmiş olsun.

ahanda beğendi.
Eski 06-05-2006, 09:32   #175
Ayşe Kahraman

spiritwind's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2005
Galeri: 1
...98 yılında internette mor salkım vasıtası ile tanıştığım sevgili arkadaşım...öncelikle bu site senin gibi birine sahip olduğu için çok şanslı..
senden öğrendiklerimi hep uyguladım ve doğru sonuçlar elde ettim...kompost yapmayı ve diğerlerini...
Benim şimdi bir sorum daha var, şakayık nasıl çoğaltılır.
Bunu bir türlü halledemedim..Bizde olanın cinsini bilmiyorum ama pembe ve kat kat çok güzel..sadece Nisan sonun da açıyor..

not:sayende kocaman bir mor salkım yetiştirdim

spiritwind Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2006, 10:31   #176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2006
mine hanım ben sedir ve ladin türlerinin çoğaltım teknikleri hakkında bilgi topluyorum eğer bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim,teşekkürler.

mervekılıç Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2006, 10:43   #177
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
sedir ve ladin türlerinin çoğaltım teknikleri hakkında bilgi topluyorum
Neden topladığınız kadarını paylaşmıyorsunuz?

Eski 07-05-2006, 13:49   #178
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Şakayığın Ayırma Yöntemi ile Üretimi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi spiritwind
Benim şimdi bir sorum daha var, şakayık nasıl çoğaltılır.
Bunu bir türlü halledemedim..Bizde olanın cinsini bilmiyorum ama pembe ve kat kat çok güzel..sadece Nisan sonun da açıyor..
Cok sevgili eski dostum, once nazik övgülerin icin teşekkür ederim .Benim bahçeciliğimi internette paylaşmaya başladığım ilk senelerden beri seninle fasılalı da olsa hep bir araya geldik, ortak nokta bahçe, ağaç, doğa olunca karşılaşmamaya imkan var mı?
Mor salkımın için çok sevindim.

Şakayığına gelince, en kolay ayırma ile üretilirler.
Ayırma zamanı ise sonbahar.

Önce şakayığını bol sula.Toprak tava gelince yerinden sök. Sökerken yumru köklerin zarar görmemesi için dikkatli olmalısın.
Name:  paen1.jpg
Views: 1481
Size:  15.8 KB

Sonra üzerindeki yeşil aksamı keserek uzaklaştır.Kökleride güzelce yıka ki ortaya çıksınlar.
Name:  paen2.jpg
Views: 1441
Size:  13.9 KB

Daha sonra köklerin terbiye edilmesi gerekir. Kılcal kökleri, zayıf, yaralı, hastalıklı olanları uzaklaştır. Uzayan kökleri kes.
Name:  paen3.jpg
Views: 1400
Size:  13.8 KB

Daha sonra yumru kökleri göz içerecek şekilde ayır. Bütün bu işlemlerde kesi yüzeyinde çok fazla yara açmaman önemli, kullanacağın bıçak keskin olmalı.
Name:  paen4.jpg
Views: 1399
Size:  12.9 KB

Bir fungusit ile muamele et, bulamazsan mangal kömürü tozu, oksijenli sulu solüsyon kullan. Ben bu tip dikimlerde deniz yosununu da çok kullanıyorum. Maxicrop öneririm.Fungusitten sonra denizyosunlu su hazırlayıp yumruları ona daldır ve dik.

Dikim esnasında yumrudaki gözler 5 cm kadar toprak altında kalmalı, şöyle;
Name:  sakayik.gif
Views: 1376
Size:  6.2 KB

Dikim çukurunu derince aç, içerisine güzel bir harç koy, kompostun varsa kompost her zaman tercihin olmalı.

Kolay gelsin sevgili bahçe aşığı spiritwind

kerim08 beğendi.
Eski 07-05-2006, 13:59   #179
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mervekılıç
mine hanım ben sedir ve ladin türlerinin çoğaltım teknikleri hakkında bilgi topluyorum eğer bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim,teşekkürler.
Sizin ne kadar bildiğinizi bilirsek ona göre belki eksik varsa tamamlarız, bizim bilmediğimiz varsa onu öğreniriz. Çünkü öyle çok fazla yöntem yok. Orman ağaçları oldukları için ormancı arkadaşlarımız da destek verir. Siz neler topladınız gerçekten

Eski 07-05-2006, 15:47   #180
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
mangal kömürü tozu, oksijenli sulu solüsyon kullan
Oranlarını yazar mısın?

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024