agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-04-2006, 12:48   #91
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2005
Galeri: 78
Harika.. Uzun ömürlü olsunlar inşallah. Problem çıkarsa buralardayım)

Humeyra Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-04-2006, 13:34   #92
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
bauhausdan 19 Ytl ye aldığım bu tür'e internette şöyle bir baktım da en ucuz satış yerin de 65 Ytl 100 Ytl ye kadar da çıkıyor

Çok güzel çiçekler açmışlar.Saksı biraz dar geldi bana ben de dün orjinal saksısındaki ağaç kırıntıları ile hindistan cevizi torfunu karıştırıp daha büyük saksılara ektikten sonra orkideler için aldığım vitamin ile bolca suladım.

bonsaisever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-04-2006, 13:55   #93
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Son derece uygun almışsınız. İndirim mi var nedir? İnternetten bitki almak akıl kârı değil zaten. Bu arada saksıyı fazla büyütmeseydiniz. Gerçi satın aldığınızda saksıları yüksük kadar oluyor, değiştirmek gerekiyor ama en fazla 2 boy büyük olsun. Bu bitkiler ufak saksıda daha iyi yetişir.

Eski 05-04-2006, 01:12   #94
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Toprak pH sı ve Bitki Besin Alımı

Bitkilerin besin maddelerini alabilmeleri için toprağın reaksiyonuna bağlıdır.Toprağın pH sı, yani reaksiyonu hepimizin bildiği gibi asitlik veya alkalilik değeridir. Her element her pH derecesinde alınamaz. Dolayısıyla biz toprağımızın reaksiyonunu bilmiyorsak, verdiğimiz gübreyi belki de bitkimizin hiç alıp kulanmadığı gerçeği ile karşılaşırız.
Aşağıdaki tabloda hangi pH derecesinde hangi besinin alınabildiğini, hangisinin alınamadığını görebilirsiniz.

Name:  ph besin alimi.jpg
Views: 4853
Size:  53.2 KB

Örneğin tabloya bakarsak demirin alımının asit değerlerde yüksek olduğunu, ortam alkalileştikçe demirin alınamadığını görürüz. Gerçekten de toprakta fazla kireç olunca bitkide demir eksikliği o derece açıktır ki, alışkın bir göz pH metre kullanmadan hemen bunu izler. Genel olarak bitkiler 6.5-7.5 pH sınırlarında en fazla besin alımını gerçekleştirir. Bu arada sulama suyumuzun pH sının da toprak pH sını etkilediğini söylemeye gerek yok sanırım.Aşırı kireçli sularımıza da dikkat çekmek istiyorum.

Basit bir pH metreyi ziraat marketlerden alabilirsiniz.Elbette çok çok gelişmişlerini de. Bir turnusol kağıdıyla da basitçe bakabilirsiniz. Toprağınız çok alkali olmuşsa kükürt, çok asit olmuşsa tarım kireci ile gübreleyip dengeleyebilirsiniz.

Aksi taktirde verdiğiniz besin maddelerinden bitkinizin hiç faydalanamayıp fizyolojik olarak hastalanması söz konusu olacaktır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-04-2006, 01:56   #95
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Question Sigaranın Yeni Bir Marifeti

Bu gün çok ama çok enteresan bir bilimsel araştırma okudum. Sizinle başlığını ve özetini paylaşıyorum.

"Bitki Büyüme Maddeleri Uygulaması ile Sigara
Dumanının Çimlenmeyi Engelleyici Etkileri
Arasındaki Iliskilerin Arastırılması
Ömer MUNZUROGLU
Fırat Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü
Elazıg-TÜRKIYE

Özet: Bu çalısmada, bir monokotil (Triticum aestivum cv. Cumhuriyet) ile bir dikotil (Cucumis sativus
cv. Beit alpha)’in tohum çimlenmesi ve çimlenme sonrası asamada olusan morfogenetik belirimler üzerine
sigara dumanının etkileri arastırılmıstır. Ayrıca bu olaylarda sigara dumanı ile dıstan uygulanan
çesitli büyüme maddeleri arasındaki etkilesimler belirlenmeye çalısılmıstır.
Elde ettigimiz sonuçlara göre sigara dumanı uygulaması her iki bitki türünün tohumunda da
çimlenmeyi önemli ölçülerde etkilemis, özellikle çimlenme ortamında sigara dumanı bulundugu zaman
çimlenme tamamen engellenmis, tohumlar sigara dumanı olmayan ortama alındıklarında çimlenme
yetenegini yeniden kazanmıslardır. Çimlenme üzerindeki bu inhibisyon, çimlenme sonrası asamada
olusan morfogenetik belirimler üzerinde de açık bir sekilde ortaya çıkmıstır. Sigara dumanının bu
olaylar üzerinde olusturdugu inhibisyon aynı anda ortama büyüme maddesi verilerek azaltılamamıstır."

Ne kadar ilginç değil mi?
Bu çalışmanın tamamını okumak isteyenler için adres;

http://journals.tubitak.gov.tr/biolo...1-13-96085.pdf

Sahi tohumdan acer yetiştirmeye çalışan sevgili bonsaici arkadaşlarım; Siz yoksa sigara mı içiyorsunuz

Düzenleyen Mine Pakkaner : 30-04-2006 saat 00:14
Eski 05-04-2006, 13:09   #96
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Sahi tohumdan acer yetiştirmeye çalışan sevgili bonsaici arkadaşlarım; Siz yoksa sigara mı içiyorsunuz
Şu işe bakın tohumlarım bile etkileniyorsa vay halime

Eski 06-04-2006, 03:20   #97
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Ticari Kimyevi Gübreler

Piyasada pek çok gübre var.Mevsim dolayısıyla gübrelemenin yoğun yapıldığı dönemdeyiz. Bilmeyenler için üre, şeker, kompoze gübre kavramları birşey ifade etmeyebilir. Aşağıda ticari kimyevi gübrelerle ilgili bilgi bulacaksınız. Bu tanımlayıcı bilgiler Tarım ve Köyişleri Bakanlığı sayfalarından alıntıdır.

TİCARET GÜBRELERİ

Bileşiminde azot, fosfor ve potasyum gibi bitki besin maddelerinden birini veya birkaçını birarada bulunduran ve ticaret amacı ile pazarlanan gübrelere ticaret gübreleri denilmektedir. Halk arasında "suni gübre" veya "kimyevi gübre" diye adlandırılan bu gübrelerin değeri doğrudan doğruya bünyelerindeki besin maddesi miktarları ile ölçülmektedir.

Ticaret gübreleri içerisindeki bitki besin maddelerinin çeşidine göre;

1. Azotlu gübreler

2. Fosforlu gübreler

3. Potasyumlu gübreler

4. Kompoze gübreler diye sınıflandırılır.

Şimdi sırasıyla kullanılan bu ticaret gübrelerinin özelliklerini ve kullanım şekillerini görelim.

1. AZOTLU GÜBRELER

Azotlu gübrelerin birçok çeşidi olup, yurdumuzda ençok kullanılan azotlu gübreler şunlardır.

Amonyum sülfat

Amonyum nitrat (Kireçli ve saf amonyum nitrat)

Üre

AMONYUM SÜLFAT

Genellikle beyaz renkli olup toz şekere benzediği için çiftçilerimiz tarafından şeker gübre diye adlandırılır. Aslında bu gübrenin renkli veya beyaz olmasının, etkisi ile hiçbir ilgisi olmayıp her ikisi de iyi gübredir.

Bu gübrenin kendisi asit karakterli olduğu için nötr ve alkali yani kireçli topraklarda güvenle kullanılabilir. Bu gübrenin içinde ağırlının 1/5 oranında yani % 21 oranında azot bitki besin maddesi vardır. Bu nedenle eğer bu gübreyi asit reaksiyonlu topraklarda uzun süre ve çok kullanılırsa toprakların daha fazla asitleşmesine sebep olacağından toprağı verimsizleştirir.

AMONYUM NİTRAT

Amonyum Nitrat gübresi piyasada kireçli ve saf olmak üzere iki şekilde satılmaktadır.

Kireçli olanı yaklaşık olarak ağırlığının 1/4 oranında yani % 26 saf azot besin maddesi bulundurur.

Saf olanı ağırlığının 1/3 oranında yani % 33 saf azot besin maddesi bulundurur.

Amonyum nitrat gübresinin içinde bulunan azot besin maddesinin yarısı amonyum yarısı da nitrat şeklinde bulunur. Bitki her iki şekildeki azot besin maddesinden de yararlanabildiği için bu gübrenin etkisi hem daha çabuk olmakta hemde devamlı olmaktadır.

Amonyum nitrat gübresi ekim zamanında kullanılabildiği gibi bitkinin büyüyüp geliştiği dönemlerde de başarı ile uygulanabilir.

ÜRE

Üre içinde bulunan azot besin maddesi bakımından diğer azotlu gübrelerden daha zengindir. Üre gübresinin içinde ağırlığının yarısına yakın % 46 saf azot besin maddesi bulunur.

Üre gübresi toprağa atıldıktan sonra içindeki organik bünyeli azot toprakta kimyasal değişmelere uğrayarak kısa zamanda bitkilerin kolayca faydalanabilecekleri bir hale gelir.

Üre bütün bitkilere başarı ile uygulanabilir.

Sonbahar gübrelemesinde kullanıldığı gibi, bitkilerin belirli gelişme dönemlerinde, ilkbaharda veya daha sonra da kullanılabilir. Fazla miktarda üre verilmesi gerektiğinde hepsi bir defada değil birkaç kısma bölünerek atılmalıdır.

Üre toprağa verildikten sonra derhal toprağa karıştırılmalıdır. Aksi halde toprak yüzeyinde kalan gübreden azot kaybı olabilir.

2. FOSFORLU GÜBRELER TRİPLE SÜPERFOSFAT

Triple süperfosfat gübresi kirli beyaz veya gri renkli yuvarlak danecikler halinde olup bu gübreye çiftçilerimiz taban gübresi veya TSP’ de demektedir.

Triple süperfosfat gübresinin kullanılmasında dikkat edilecek en önemli konu gübrenin ekim veya dikimden hemen önce verilmesini ve mümkün olduğu kadar tohum ve kök derinliğine gömülmesini sağlamaktır.

Bu gübre uzun süre rutubetli yerlerde saklandığında su çekerek topaklaşabilir. Bu keseklerin tekrar tanecikler şeklinde dağıtılarak kullanılmasında tarımsal yönden bir sakınca yoktur. Kullanımı kolaylaştırmak için bunları kırmalıyız.

3. POTASYUMLU GÜBRELER

Topraklarımız genellikle azot ve fosfor bakımından fakir potasyum besin maddesi bakımından ise yeterli durumda olduğundan ülkemizde potasyumlu gübre kullanımı azot ve fosforlu gübre kullanımına göre daha az olmaktadır.

Kullandığımız potasyumlu gübreler şunlardır.

Potasyum sülfat

Potasyum klorür

POTASYUM SULFAT

Potasyum sülfat gübresi kirli beyaz renkli küçük kristal tanecikler halindedir. Ağırlığının yarısı oranında % 50 potasyum besin maddesi bulundurur. Bu gübreyi bütün bitki çeşitlerinde uygulayabiliriz.

Potasyum sülfat gübresi rutubetli yerlerde saklanmaması gerekir. Bu gübre rutubetli yerlerde kesekleşir. Kesekleşmiş olan bu gübre ufalanarak tekrar kullanılabilir. Ancak ufalanmış olan gübre mibzerle atılmamalı elle veya gübre serpicisi ile atılmalıdır.

POTASYUM KLORÜR

Potasyum klorür gübresi ağırlığının yarısından biraz fazla % 60 potasyum besin maddesi bulundurur. İçinde bulunan klor maddesi nedeniyle potasyum klorür gübresi tütün ve patates gibi bazı bitkilerin kalitesini düşürebileceği için bu bitkilere potasyum sülfat gübresi kullanılmalıdır.

4. KOMPOZE GÜBRELER

Kompoze gübreler birden daha fazla bitki besin maddesini birarada bulunduran gübrelerdir.

Kompoze gübrenin içerisindeki bitki besin maddeleri sırası ile azot, fosfor ve potasyumdur. Bu besin maddeleri % olarak ifade edilmektedir. Örneğin 20-20-0 oluşumundan meydana gelen bir kompoze gübrenin 100 kilosunda 20 kilo saf azot, 20 kilo saf fosfor var. Potasyum ise yok demektir.

Kompoze gübreler birkaç çeşit bitki besin maddesini birlikte bulundurdukları için çiftçileri çeşitli gübreleri ayrı ayrı alma taşıma, depolama ve tarlaya verme sıkıntısından kurtarmış olur. Bu gübrenin kullanımı daha az emek ve zaman harcayarak çiftçiye ekonomi ve kolaylık sağlar.

Bütün bu iyi yönlerine rağmen her zaman kompoze gübre kullanamayız çünkü:

a) Kompoze gübrelerin içinde bulunan bitki besin maddeleri miktarı ekeceğimiz bitkinin isteğine her zaman uygun olmayabilir. Az olabilir, istenenden çok olabilir.

b) Kompoze gübrenin içinde bulunan bitki besin maddeleri iklime ve toprağımızın özelliğine göre ayrı ayrı ve farklı usullerle verilmesi gerekiyor olabilir. kompoze gübrelerde besin maddeleri birarada olduğundan bu imkansızdır.

Kompoze gübrelerin bu özellikleri gözönünde bulundurularak yararın daha çok olacağının düşünüldüğü hallerde kompoze gübrelerin kullanılması uygun olabilmektedir.

Yurdumuzun çeşitli bölgelerindeki topraklarında genellikle potasyum besin maddesi yeterli miktarlarda bulunduğundan kullanılacak kompoze gübreler çoğunlukla içinde potasyum bulunmayan kompoze gübreler olması gerekir. Tarlamızdan aldığımız toprak örneklerinin analiz sonuçlarına göre toprağımızda azot ve fosfor yanında potasyum eksikliği de görülüyorsa o zaman içinde azot, fosfor ve potasyum bulunduran kompoze gübreleri kullanmalıyız.

Genellikle kompoze gübreler içinde tek besin maddesi bulunan diğer gübrelerden daha pahalıdır. Bunun sebebi birçok besin maddesinin bir araya getirilerek içindeki besin maddesi miktarının artırılmış olmasıdır.

DİAMONYUM FOSFAT

Diamonyum fosfat gübresi kompoze bir gübredir. Diamonyum fosfat gübresi halk arasında DAP diye adlandırılmaktadır. 100 kg diamonyum fosfat gübresinde 18 kg saf azot ve 46 kg fosfor bulunur. Yani içerisindeki her bir kilo azota karşılık 2,5 kg. fosfor bulunur. Bu nedenle daha ziyade fosforlu bir gübre gibi kullanılır.

Diamonyum fosfat gübresi iri ve kirli beyaz renkte granül tanecikleri halindedir.

AylinK. beğendi.
Eski 06-04-2006, 22:27   #98
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Merhaba,

Yeni bir üyeyim..Sitede genel bir arama yaptım..sonra bir bilene sormaya karar verdim

Kısa süre önce bir manolya ağacıyla tanıştım..Şu anki çabam bir manolya fidesi elde etmek..Bir kaç bahcivana sordum..Kolay olmadığını ama daldırma ile tutabileceğini söyledi..Balkonumda deneysel fındık, zeytin, limon ve mandalina fide çabalarım var..Hala başarılı olamadım o yüzden buna daha teknik yaklaşmak istiyorum..

Mine hanım bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? Daldırma dalın ucundan bir parça kopartmak ve nemli toprağa saplamak anladığım kadarıyla..ama saksının üstünü sera etkisi yaratmak için naylonla kapatmak **** başka tüyolar varmı işe yarayacağını bildiğiniz..Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

velveteen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-04-2006, 22:53   #99
Ağaç Dostu

yale's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2006
Galeri: 228
"Şu anki çabam bir manolya fidesi elde etmek"

merhaba
Eğer Mine Hanımın dediği isimle "magnolia soulangeana " ağacı ise adresinizi yazın size hemen göndereyim sevgilerimle

yale Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-04-2006, 23:13   #100
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
evet ta kendisi simdi baktım netten..

siz kendiniz mi üretiyorsunuz fideleri? kendimde deneyebilirim bilgi verirseniz..gönderirseniz de sevinirim..ama bu çok kolay bir başarı olur..ben size adresimi emaille yollayayım..haberleselim..gercekten cok sevinirim..

velveteen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-04-2006, 01:22   #101
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Köklendirme Hormonu

Bonsaici arkadaşlarım geçenlerde köklendirme hormonu fiyatlarının yüksekliğinden bahsetmişlerdi. Üyesi olduğum bir tarımsal haber grubunda bu mesajı okuyunca aklıma hemen onlar geldi.

"Değerli fidan üreticileri,

Elimizde 5 gr'lık paketler halinde IBA mevcuttur.

5 gr IBA = 40,00 YTL
En az 250 gr IBA için toptan fiyat uygulanacaktır.

İsmail Bahçecioğlu

irtibat için: 0 505 732 2532"

Bu çok makul bir fiyat diye bildireyim dedim.Sedir, acer vs. köklendirmede sorunu olan herkes yeşil parmaklı(ninemin lafıdır) olabilir

Eski 07-04-2006, 01:25   #102
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Çok teşekkürler IBA'toz halinde soğuk tutulması mı gerekiyor?

Eski 07-04-2006, 01:30   #103
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

http://www.kobiline.com/alisveris/ta...34&storeID=205

burada 70 diyorlardı oradan almayı düşünüyordum

Eski 07-04-2006, 13:15   #104
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Ben üreticilik yaptığım dönemde buzdolabının rafında saklıyordum

Eski 07-04-2006, 22:19   #105
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

İsmail BAHÇECİOĞLU ile görüştüm, çok hoş bir insan. 5 gr gönderiyor.

Cem Akçağaçları hazırla

Eski 07-04-2006, 22:38   #106
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Gelişmeleri merakla izliyorum, bana da haber verin

Eski 07-04-2006, 23:19   #107
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Açıkcası gelişmeleri ben de merak ediyorum

Eski 07-04-2006, 23:41   #108
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Mine hanım burada da merhaba )
İş olsun diye suya koyduğum ve neredeyse kurudular
sandığım asma çeliklerim hızla tomucuklanıp açtılar.
Kök verme ihtimalleri nedir? Henüz birşey yok.

Eklenen Resimler

arsakay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-04-2006, 00:06   #109
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Köklenme mümkün olabilir,ancak, genelde çeliğin enerjisini kök oluşturmak için kullanması gerekir.Oysa şimdi enerjisini yaprak sürmek için harcıyor. Köklenemeden ölmesi de mümkün, şimdi sıcağı bulmuş habire gelişiyor.

Bir de Arsakay, o, ortada en büyük yapraklı çelik var ya, onun üzerinden anlatayım, boğum dediğimiz yaprakların çıktığı yerden sonra bu kadar uzun bir parça bırakmayınız. Yoksa bu geriye doğru kurur.Boğum ya da gözün hemen 0,5 cm üzerinden çeliği kesin. Aşağıda da suyun içindeki kırılma beni yanıltmıyorsa gözden sonra uzun bir parça var. Çeliği bu şekilde uzun bırakmayınız, gözün hemen 0.5 cm altındankesin. Bardağın dışında ise sağdaki çeliğinizin üst kesimi daha doğru.

Karışık mı oldu?

Eski 08-04-2006, 00:25   #110
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Çok iyi bir anlatım.

Peki çeliklerin yapraklanması kötü mü? Benim yaklaşık bir ay önce budamış olduğum acer lerin hepsini ektim. Hepsinin yaprakları çıktı bir süre sonra bağzıları kurudu bağzıları halen daha yaprakları ile duruyor. Onları da dün akşam üst kesim yerlerinden aşı mağcunu ile sıvadım

Eski 08-04-2006, 00:49   #111
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Yapraklı çelikler ve odun çelikleri farklılık arzediyor. Yapraklı yeşil çeliklerde köklenme ile yaprak yüzeyi arasında bir oran var,yaprak yüzeyi arttıkça köklenmenin de arttığı ortaya çıktı. Eskiden yaprakları ,iyice alırdık, sonra bunun doğru olmadığını öğrendik.Ama odun çeliklerinde kallus dediğimiz mühre ve sonrasında kök oluşumu öncesi yapraklanmayı istemiyoruz.

Bonsaisever, acerlerin köklenince veya çimlenince o kadar sevineceğim ki...Kim bu kadar sevgi ve koruma içgüdüsü ile çelik tepesi macunlar, inanamıyorum.

Eski 08-04-2006, 01:22   #112
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Acer yetiştirebilmek için hangi yola başvuracağını bilmeyen bir bonsaisever

Eski 08-04-2006, 10:20   #113
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Acer yetiştirebilmek için hangi yola başvuracağını bilmeyen bir bonsaisever
Çok tatlısın

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-04-2006, 10:43   #114
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Karışık mı oldu?
Hiç karışık olmadı. Önemli bilgiler bunlar.
Söylediklerinizi şimdi yapsam, çok mu geç oldu?

arsakay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-04-2006, 22:51   #115
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Biraz geç olabilir ama doğru çelik kesmeyi denemiş olursunuz.

Eski 08-04-2006, 23:12   #116
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
bardakta çimlendirililen asma dallarını kıskandım..bende yapayım dedim.
komşunun asma dalından kestim.
günlerdir kanıyor orası.. şimdi ordaki kanamayı durdurmak için ne yapmalıyım. asma sürekli özsuyunu akıtıyor

memet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-04-2006, 23:40   #117
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bitkilerin zamansız ve uygunsuz şekilde kesilmesi bu sonuçları verebiliyor. Mevsim itibariyle bitki uyandı. Ozmotik basınç vasıtasıyla öz suyu pompalanıyor.Yara kapanmadığı için de dışarı akıyor.

Siz oraya bir parçacık aşı macunu sürün. Bulamazsanız biraz bal mumu eritin içine toz çimeto katın karıştırıp yarayı bununla kapatın.Hiç birşey bulamazsanız killice bir parça toprağı çamur yapın yarayı sıvayın.Aslında bu yöntemi sevmem çünkü topraktaki hastalık etmenlerini bitkiye bulaştırma riski var ama durumu kurtarmanıza yardımcı olur.

Bu arada ek bir bilgi, çimlenen tohumlardır, çelikler yani kestiğiniz dal parçaları köklenir

Eski 09-04-2006, 02:17   #118
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Unhappy Bonsaisever için

Bonsaisever, aşağıdaki bilimsel araştırma işine çok yarayabilir.Tam da IBA satın aldığın dönemde bu bilgileri bence kaydet. Sık kullanılanlara eklediğim dosyaları kurcalarken bunu görünce aklıma geldin.

Burada verirdim tamamını ancak içinde çok tablo var. Özetini linkiyle birlikte aşağıya koydum

DIŞ MEKAN SÜS BİTKİLERİNDE ÇELİK İLE ÜRETİMİN OPTİMİZASYONU

Murat ZENCİRKIRAN

ÖZET

Ülkemiz süs bitkileri sektörü içerisinde önemli alt sektörlerden biriside “Dış Mekan Süs Bitkileri”dir.

Özellikle bu sektör çevre düzenleme için ihtiyaç duyulan materyalin temini açısından son yıllarda giderek önem kazanmış, yapılan üretim miktarı ile karşılanamayan talep artışı dış mekan süs bitkileri ithalatı ile giderilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte dış mekan süs bitkileri fidanı yetiştiriciliğinde, özellikle çelik ile üretimde: üretim materyalinin seçimi, alınma zamanı, köklendirmede kullanılacak hormon ve konsantrasyonu hakkında pratik bilgilerin eksikliğinden kaynaklanan düşük verimlilik de üretim kapasitesini ve fidan kalitesini olumsuz yönde etkilemiştir.

Bu bildiri ile çelik ile üretimi yapılabilecek önemli dış mekan süs bitkilerinde verimli bir şekilde köklendirme yapılabilmesi için uygun çelik alma zamanı, çelik tipi, köklendirme hormon ve konsantrasyonları konu ile ilgili araştırmalar ve yaptığımız çalışmalar incelenerek ortaya konulmaya çalışılmıştır.

http://www.agr.ege.edu.tr/~fitekno/Doc12.htm

Eski 09-04-2006, 12:01   #119
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Merhaba Mine, bir soru da benden, Kükürt ev bitkilerinde görülen kırmızı örümceklere karşı nasıl kullanılabilir, uygulama nedir? Veya işe yarar başka bir organik reçete var mı?
Ben kükürtü asmalara, güllere tülbent içine koyup öyle toz halinde serpiyorum ama ev bitkilerinde sulandırmak filan gerekir mi ve ne ölçüde kullanılmalı?

Eski 09-04-2006, 12:40   #120
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Teşekkür ederim.

Biber

12.mesajı oradan alıntı yapılmıştım

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024