agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2008, 13:41   #1591
Ağaçsever

canofer's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
çok teşekkürler

canofer Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-04-2008, 14:24   #1592
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Leonardit ve humik asit

Mine hanım merhaba,
Yukarıdaki soruma cevap gelmemiş de size sorayım istedim. İyi günler

Tuba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-05-2008, 12:44   #1593
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Mine hn.merhaba
Picon veya pikon cevizi hk.bilgi bulamadım biraz bilgi verirseniz sevinirim.
Teşekkürler

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-05-2008, 12:12   #1594
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2008
Sayın Mine Hanım,

Bahçemde bulunan limoni selvilerde, gövdeden uçlara doğru dallar kurumaya başladı.Uç kısımlar sağlıklı görünmesine rağmen gövdeye doğru olan kısımlar kahverengileşerek kuruyor. Bu konuda ne yapabilirim ? Teşekkürler

kızılhisar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-05-2008, 15:26   #1595
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-12-2006
Galeri: 6
Sayın Mine PAKKANER, Fritillaria imperialis isimli, Ağlayan Gelin de denilen, Ters Lale'nin mevsimi dışında üretilmesi için neler yapılması gerekir? Genellikle Mayıs ayında alınan soğanlar kurutularak sonbaharda ekilir deniliyor, zorlama yapılması için veya dormansiyi kırmak için yapılabilecek şeyler nelerdir? Teşekkür ederim...

Innuendo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2008, 04:43   #1596
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın Mine PAKKANER, asmalarda görülen "powdery mildew" adlı hastalığın Türkçe bir adı var mıdır? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla

malbman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2008, 06:23   #1597
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turco Mesajı Göster
Mine hn.merhaba
Teşekkürler
Yanılmıyorsam pikan cevizi olucak (pecan). Bu şekilde aratırsan bulursun diye tahmin ediyorum .

Özhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2008, 06:32   #1598
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tuba Mesajı Göster
Leonardit ve humik asit

Mine hanım merhaba,
Yukarıdaki soruma cevap gelmemiş de size sorayım istedim. İyi günler
Forumun daha önceki mesajlarında Selahattin Bey dönüşümlü olarak kullanılmasını önermişti. Böylece dozaj karmaşasından da kurtulunmuş olur heralde.

Özhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2008, 11:00   #1599
betül38

betül38's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Mine Hanım,
NPK10+40+10 gübresi aldım çiçekli ve çiçeksiz salon çiçeklerinde kullana bilirmiyim

betül38 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2008, 15:42   #1600
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Cangana

Burada tekrar etmek istemedim.
Mine hanım bilginiz var mı?
Teşekkürler

Kerem50 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2008, 18:54   #1601
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2008
merhabalar Mine hanım...!,yukarıda verdiğiniz sitede anlatımlar yabancı dil,ayrca resimlerdende anlamak mümkün değil,hiç budama yapmayan birileri için oldukça zor anlaşılıyor.Bu nedenle anlaşlabilen türkçe herhangi bir site tafsiyesinde bulunabilirmisiniz.(Anlatımlı ve gösteimli olarak)

mesut5 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2008, 13:24   #1602
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Pecan cevizi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Karaçalı Mesajı Göster
Yanılmıyorsam pikan cevizi olucak (pecan). Bu şekilde aratırsan bulursun diye tahmin ediyorum .
Sağol Karaçalı
Pecan cevizi diye anılıyormuş.Bu şekilde ulaştım.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2008, 20:53   #1603
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Sayın Mine Hanım,
Bir süredir seralarda Melia Azedarach (Tesbih ağacı) aramaktaydım. Bugün Alibeyköy Belediye fidanlığındaki bir orman mühendisi (bir kaç saat kadar aradığım diğer ağaçlarla gerçekten çok ilgilendikten sonra) ellerinde bir kaç tane 12-14 kutür yeni söküm Tesbih Ağacı fidanı olduğunu söyleyerek epey tereddüt etti ve sonra 'Aslında yeni söküm pek vermek istemem ama...Yok yok; ağacı iyice desteklersiniz, bir şey olmaz. Merak etmeyin, alın' dedi. Zaten fiyatı da pek bir şey değil.
Ben ne demek istediğini anlamasam da, gereken teknik bilgiye sahip olmadığım için ısrarlı olup bir şeyler soramadım. Cuma günü diğer ağaçları almaya geldiğimde karar vereceğimi söyledim.
Silivri'deki diğer bahçelere de bakan emektar fakat çekirdekten yetişme bahçevanımız da "Abla ben senin bu garip ağaçlarından, çalılarından bir şey anlamıyorum zaten; şimdi ne diyeyeyim ben sana..." deyip kestirip attı telefonda...
Böyle garip bir soruyla sizi meşgul ettiğim için üzgünüm fakat bu ağacı çok istediğim ve yanlış bir şey yapıp da zavallıyı öldürmekten korktuğum için size danışmaktan başka çare bulamadım.
Bana bir fikir verirseniz sevinirim.
Saygılarımla.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2008, 22:45   #1604
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turco Mesajı Göster
Mine hn.merhaba
Teşekkürler
Pikan cevizi - Pecan (Carya illinoinensis) başlığına bir bakmanızı tavsiye ederim.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2008, 22:48   #1605
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızılhisar Mesajı Göster
Sayın Mine Hanım,

Bahçemde bulunan limoni selvilerde, gövdeden uçlara doğru dallar kurumaya başladı.Uç kısımlar sağlıklı görünmesine rağmen gövdeye doğru olan kısımlar kahverengileşerek kuruyor. Bu konuda ne yapabilirim ? Teşekkürler
BU son dönemde hızla yaygınlaşan bir mantari hastalıktan olabilir. HAstalık mazı ve leylandileri de etkiliyor. Bakırlı bir preparat denemelisiniz. Bir tarım ilacı bayisine başvurun.

Eski 07-05-2008, 22:58   #1606
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın Mine PAKKANER, asmalarda görülen "powdery mildew" adlı hastalığın Türkçe bir adı var mıdır? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla
Powdery mildew külleme hastalığıdır Sayın Malbman.

Eski 07-05-2008, 23:21   #1607
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mesut5555 Mesajı Göster
merhabalar Mine hanım...!,yukarıda verdiğiniz sitede anlatımlar yabancı dil,ayrca resimlerdende anlamak mümkün değil,hiç budama yapmayan birileri için oldukça zor anlaşılıyor.Bu nedenle anlaşlabilen türkçe herhangi bir site tafsiyesinde bulunabilirmisiniz.(Anlatımlı ve gösteimli olarak)
Sorunuzu ilk yazdığınız meyve ağaçlarında budama başlığı çok detaylı bilgiler içeriyor. Ancak elimde Türkçe video yok. Olan bir site de bilmiyorum.

Eski 07-05-2008, 23:22   #1608
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KEREM50 Mesajı Göster
Cangana

Burada tekrar etmek istemedim.
Mine hanım bilginiz var mı?
Teşekkürler
Bu isimle bir ağaç bilmiyorum. Yerel isimler yanıltıcı olabiliyor. Bir fotoğraf görme şansımız olursa fikir yürütebiliriz.

Eski 07-05-2008, 23:35   #1609
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Funda Kalaycıoğlu Mesajı Göster
Sayın Mine Hanım,
Bir süredir seralarda Melia Azedarach (Tesbih ağacı) aramaktaydım. Bugün Alibeyköy Belediye fidanlığındaki bir orman mühendisi (bir kaç saat kadar aradığım diğer ağaçlarla gerçekten çok ilgilendikten sonra) ellerinde bir kaç tane 12-14 kutür yeni söküm Tesbih Ağacı fidanı olduğunu söyleyerek epey tereddüt etti ve sonra 'Aslında yeni söküm pek vermek istemem ama...Yok yok; ağacı iyice desteklersiniz, bir şey olmaz. Merak etmeyin, alın' dedi. Zaten fiyatı da pek bir şey değil.
Ben ne demek istediğini anlamasam da, gereken teknik bilgiye sahip olmadığım için ısrarlı olup bir şeyler soramadım. Cuma günü diğer ağaçları almaya geldiğimde karar vereceğimi söyledim.
Silivri'deki diğer bahçelere de bakan emektar fakat çekirdekten yetişme bahçevanımız da "Abla ben senin bu garip ağaçlarından, çalılarından bir şey anlamıyorum zaten; şimdi ne diyeyeyim ben sana..." deyip kestirip attı telefonda...
Böyle garip bir soruyla sizi meşgul ettiğim için üzgünüm fakat bu ağacı çok istediğim ve yanlış bir şey yapıp da zavallıyı öldürmekten korktuğum için size danışmaktan başka çare bulamadım.
Bana bir fikir verirseniz sevinirim.
Saygılarımla.
Funda Hanım, tesbih ağacı son derece güzel bir ağaçtır, beğenmekte çok haklısınız. Şu anda İzmir'de çiçek içindeler ve güzelim çiçekleri mis gibi de kokuyor.

Orman mühendisi arkadaşımız tereddüt etmekte çok haklı, yeni söküm bir ağacın henüz tutup tutmayacağı belli olmaz. Söküm ağaç alacaksak hemen sorarım ne zaman söküldü? Ağaç eğer düzgün sökülmüşse, söküleli birkaç ay olmuşsa, yeni kılcal kökler oluşturmuşsa, yeni yaprakcıklar vermeye başlamışsa sorun yok demektir. Ancak vakitsiz bir söküm risk oluşturur ve genellikle hüsranla sonuçlanır.

Bu durumda ağacı desteklemek için mutlaka dallarını sert budamalı, kökleri teşvik etmek için mikoriza veya deniz yosunları kullanılmalı, ağaç güzelce hereklenmeli veya çok büyükse gerdirme ile sabitlenmelidir.

Eğer ağacı sökmedilerse bırakın yerinde kalsın seneye alırsınız. Yok söktülerse alın şansınızı deneyin, hem bu sayede sizin ihtimamlı bakımınızla ağacın da yaşam şansı olacaktır.

Eski 07-05-2008, 23:37   #1610
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi betül38 Mesajı Göster
Mine Hanım,
NPK10+40+10 gübresi aldım çiçekli ve çiçeksiz salon çiçeklerinde kullana bilirmiyim
Çİçekli bitkiler için çok uygun bir formülasyon bu Betül Hanım, ancak çiçeksiz bitkilerde N daha yüksek olmalı.

Eski 07-05-2008, 23:38   #1611
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Beni yüreklendirdiniz Mine Hanım. İlginize gerçekten çok teşekkür ederim.
Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2008, 03:42   #1612
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Mine hanım gecenin bir yarısı hiç üşenmeden verdiğiniz yanıt için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla

malbman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2008, 12:32   #1613
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Mine hanım, benim bahçeye diktiğim patlıcanlar ölüyor. hafta sonu çapa yaparken bazılarının dibinde siyah kurt buldum. Ama dana burnu değilmiş. Yarın pazardan yine fide alıp tekrar dikicem.Bu 3cü kez dikişim olacak. ne yapmam gerekiyor?

nazlı06 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2008, 13:12   #1614
betül38

betül38's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
çok teşekkür ederim Mine Hanım,

betül38 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2008, 17:21   #1615
Ağaçsever

Mine hanım,benim takribi olarak 100 civarında zeytin ağacım mevcut.Bunlardan 60 adeti Edremit geri kalanıda yöresel Memecik zeytinidir.Edremit olanlar henüz 6-7 yıllık ancak Memecik olanlar 30-40 yaş arasındalar.Memeciklerde sıksık görünen rahatsızlıklardan biriside dal kurumasıdır.Ben bu ağaçların gövde ve dallarına bakıyorum herhangi bir kanser ile ilgili emare yok.Kuruyan dalı kesmek zorununda kalıyorum üremesin diye,ancak yinede dallarda kuruma devam ediyor.Daha önceden bu şekilde kurumanın üremesini önlemiştim.acaba sorun sizce nedir ve nasıl bir önlem alabilirim.Şimdiden teşekkür ederim.

Düzenleyen mesut5 : 10-05-2008 saat 18:34
Eski 08-05-2008, 20:21   #1616
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2008
Teşekkür ederim Mine Hanım.

kızılhisar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-05-2008, 13:21   #1617
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 Mesajı Göster
Mine hanım, benim bahçeye diktiğim patlıcanlar ölüyor. hafta sonu çapa yaparken bazılarının dibinde siyah kurt buldum. Ama dana burnu değilmiş. Yarın pazardan yine fide alıp tekrar dikicem.Bu 3cü kez dikişim olacak. ne yapmam gerekiyor?
Toprak kurdtlarından biri olabilir. İlaçlı mücadele yapmanız gerek. Bu yüzden size en yakın ziri ilaç bayisindeki ziraat mühendisinden bilgi ve ilaç almanızı öneririrm. Ancak siz yine de etiketindeki kullanım alanlarını ve dozu iyi okuyunuz.

Eski 10-05-2008, 13:25   #1618
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mesut5 Mesajı Göster
Merhaba Mine hanım,benim takribi olarak 100 civarında zeytin ağacım mevcut.Bunlardan 60 adeti Edremit geri kalanıda yöresel memecik zeytinidir.Edremit olanlar henüz 6-7 yıllık ancak memecik olanlar 30-40 yaş arasındalar.Memeciklerde sıksık görünen rahatsızlıklardan biriside dal kurumasıdır.Ben bu ağaçların gövde ve dallarına bakıyorum herhangi bir kanser ile ilgili emare yok.Kuruyan dalı kesmek zorununda kalıyorum üremesin diye,ancak yinede dallarda kuruma devam ediyor.Daha önceden bu şekilde kurumanın üremesini önlemiştem.acaba sorun sizce nedir ve nasıl bir önlem alabilirim.Ayrıca Edremitlerin içerisinde (Fidanlıktan satn alınarak dikilme) ilginç bir bir zeytin var.benim çok garibime gitti.Meyveleri küçük küçük ama salkım gibi,normalde zetin çiçek açtığı zaman,çiçek dalında mecut çiçeklerin bir kısmını ağaç atar ve 1 veya 2 meyve verir ancak bu ağaç hepsini meyve yapıyor üzüm salkımı gibi.Bu konu hakkındada bilgilenmeye ihtiyaç hissettim,daha önce forumda belirtilen tabii ilçlar meyveler içinde geçerlimidir,teşekkürler ve saygılar
Acaba vertisilyum solgunluğu mu var ağacınızda. lütfen hemen en yakın tarım ilçe veya il müdürlüğüne gidiniz. Bu hastalık ise çok tehlikeli ve ölümcüldür.

Bahsettiğiniz zeytin yabancı bir çeşit. Yağlık bir zeytin. Son yıllarda ülkemizde de bu çeşitle zeytinlikler tesis edilmeye başlandı.

Tabii ilaçları meyvelerde de kullanabilirsiniz.

Saygılar.

Eski 10-05-2008, 18:56   #1619
Ağaçsever

Mine hanm sizi sorularmla bunaltmıyorumdur umarım,yukarıda bahsettiğim Edremit türü zeytinleri,yol üzeri Edremitten satın almıştım,dolayısıyla sertifkalı değiller,sertifikalıya dönüştürebilme olasılığım varmıdır,teşekkürler.

Eski 10-05-2008, 20:12   #1620
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Mesut Bey, bu imkansız, diktiğiniz zeytinler ya sertifikalıdır ya da değildir. Maalesef, eğer böyle birşey istiyorduysanız baştan sertifikalı fidan almanız gerekirdi.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024