agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-09-2007, 22:42   #1051
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu bir fırça çalısı veya az bilinen adıyla Afgan söğüdü. Botanik adı Callistemon sp.

http://www.agaclar.net/galeri/showim...&searchid=1367
Fırça Çalısı (Callistemon sp.) burada da bitki ile ilgili bilgi mevcut.

Üretimi genelde çelikle olur, ancak tohumla üretim de mümkün. Tohumlar çok ince olduğu için üzerine kapak atılmaz, sadece toprak yüzeyine bastırılır, üzeri bir streç veya cam ile kapatılır ve sürekli ıslak tutulur. Çimlenme tamamlanınca su azaltılır. Bunu sağlayamıyorsanız saksıyı suya koyun, ya da tabağında su bırakın,bu sayede ıslak kalır. Çimlenme gerçekleşince sudan uzaklaştırın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-09-2007, 00:04   #1052
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.Demek adınıda yanlış söylemişler bana,sağolun.

caucasus Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-09-2007, 23:57   #1053
Ağaçsever

aykut99's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2007
Menekşelerimin yapraklarında kurşun kalem ucu büyüklüğünde delikler oluşuyor.Sizce bu ne olabilir?

aykut99 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-09-2007, 00:01   #1054
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Menekşeleriniz afrika menekşesi mi, hercai menekşe mi yoksa mor menekşe mi? Bir fotoğraf görmek mümkün mü? Delik birdenbire bir gecede mi oluşuyor? Önce kuruyor sonra mı deliniyor? Siz bir fotoğraf yüklerseniz iyi olacak.

Eski 30-09-2007, 00:11   #1055
Ağaçsever

aykut99's Avatar

Değerli Mine Hanım; öncelikle özür dilerim, çünkü fotoğraf yükleme imkanım yok... Ama dediğiniz gibi ilk önce sarı lekeler oluşuyor, sonrada delikle açılıyor.
Ayrıca menkşelerim afrika menekşesi. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim

Eski 30-09-2007, 08:40   #1056
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2007
mine ablacım bana gözyaşı otu hakkında herhangi bi bilgi verebilirmisiniz ödevimi tamamlamam için gerekli

şimdiden teşekkürler...

psiko Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-09-2007, 09:51   #1057
Ağaçsever

aykut99's Avatar

Mine Hanım benim soruma bir cevabınız yok mu

Eski 30-09-2007, 10:16   #1058
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Aykut, bu durum mantar veya virüs etmenli bir patojenik hastalık olduğunu düşündürüyor. Görmeden fikir yürütmek de kolay değil. Ancak, yaprakta hastalık başlayan noktada hastalıklı doku yavaşça kuruyor ve sonra dökülüyor. Bunun için önce bitkinin hastalığının artmasını engelleyecek koşullar yaratmalısınız, iyi havalanmalı, suyu azaltın, ılık bir ortama koyun, yaprağa su değdirmeyin. Fungusit bir ilacınız varsa kullanın. Yoksa forumda oksijenli su solüsyonu tarifini bulup tatbik edin. 2 gün sonra da asprinli su tarifimizi okuyun. Tariflere arama makinası ile ulaşabilirsiniz.

Geçmiş olsun.

Eski 30-09-2007, 10:20   #1059
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi psiko Mesajı Göster
mine ablacım bana gözyaşı otu hakkında herhangi bi bilgi verebilirmisiniz ödevimi tamamlamam için gerekli

şimdiden teşekkürler...
Psiko vereceğim cevap Yuppo'ya verdiğimin aynısı olacak.
Sevgiler.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Sevgili Yuppo aramıza hoşgeldin.
Ödevlere yardım için öncelikle senin şimdiye kadar hazırladığın kısımı siteye koyman şartını arıyoruz. Ödevlere Yardım Kuralları

Bu arada sitemizde afrika menekşesi ile ilgili çok bilgi bulacaksın. Üyelerimiz tecrübelerini çok paylaştılar. Site içi arama makinasını kullan.

Bir de lütfen sadece büyük harflere yazma. Normal yazı düzeninde olduğu gibi türkçe karakterlerle ve büyük harfi cümle başlarında kullanmanı rica ederim.

Kolay gelsin. Umarım vaktinde ve iyi bir ödev verirsin.

Eski 30-09-2007, 12:12   #1060
Ağaçsever

aykut99's Avatar

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,sağ olun

Eski 01-10-2007, 14:46   #1061
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba Mine hanım,

1 ay önce küpeli, haseki küpesi ve yabani yasemin tohumlarını sıkıştırılmış karton kaplarda toprağa ektim. Kapları da yoğut kasesinin içine koyup ağzını kapattım ki nemini korusun. Ankarada sıcaklık gündüz 20'nin gece 10'un altına düşmedi gibi. Ancak hiçbiri çimlenmedi. Sebebi ne olabilir?

Kornişonlarımda yaprak biti var. Sarımsak+sıvı sabun+karbonat+yağ+su karışımını uyguladım ama gitmeye niyetleri yok. Bu karışım bitleri sadece kaçıracak mı, yoksa öldürecek mi? Bir de bu karışım kornişon çiçeklerine zarar verir mi?

Kükürt bitkiler için besindir demişsiniz forumda. Ben de daha önce küpelim için sulandırılmış kükürtü sulandırıp kullanıyordum ama küpelim öldü. Şimdi bu kükürtü diğer bitkilere besin olsun diye verebilirmiyim? Verebilirsem nasıl kullanmalıyım?

Teşekkür ederim

Tuba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2007, 19:23   #1062
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Tuba,

*Çimlenme için gece 10 gündüz 20 derece düşük sıcaklıklar. Tohum bayat da olabilir. Beklemelisin.

*Karbonatı niye koydun, o külleme için, bit ilacında işi yok. Bu karışımlar repellent yani kaçırıcı. Düzenli olarak da uygulanması gerekir. Acı biberli solüsyonu uygula. Kornişonun çiçeklerine püskürtme. Aslında çiçeklere hiçbir ilaç mümkün olduğunca püskürtülmez zaten.

Kükürt bir besin elementidir ama mikro elementtir. Yani eksikliği dışında düzenli olarak besin anlamında kullanılması gerekmez. Ayrıca toprak asitliğini de düşürür. Elindeki kükürdü kırmızı örümcek ve külleme için kullanmak üzere ayır.

Eski 02-10-2007, 11:35   #1063
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Pekala Mine hanım. Yani içeri alsam çimlenme ihtimalleri halen var.
Çok teşekkür ederim

Tuba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-10-2007, 11:44   #1064
Bahar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Merhaba Mine Hanım
Benim drenajla ilgili bir sorum olacak.600 m2 civarında bahçeme ektiğim ağaçlar birer birer ölüyor.En son suyu seviyor diye pavlonya aldım.Oda aynı şekilde öldü.Sırf bahçesi için özenerek seçtiğim evimden bile ağaçlar ölmeye devam ettikçe günden güne soğuyorum.Drenaj yaptırmaya kalksam mümkün olmadığını söylediler elektrik kabloları,su ve bahçe sulama boruları vs yüzünden.Müteahhit en önemli ayrıntıyı nasıl gözardı eder anlamış değilim.Sitede benim dışımda kimsenin ağaç ekmemesi bu yüzdenmiş meğer.Bunun bildiğiniz kolay bir çözümü varmı? veya suyu seven ne tür bitkiler ekebilirim?

bahars Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-10-2007, 15:16   #1065
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2007
merhaba Mine Hanım
yeni mezun bir peyzaj mimarıyım..size chamerops excelsa oldugunu düşündüğüm palmiyeler için kaç yaşında olduklarını nasıl anlarız?alana gitme şansımız yok.agacın fotografı var ve gövde çapının nekadar olugunu biliyoruz.bitkinin türünüde tam teşhis edemedim.yardımcı olursanız cok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim

Eklenen Resimler

crunch84 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-10-2007, 15:56   #1066
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahars Mesajı Göster
...
Benim drenajla ilgili bir sorum olacak....Bunun bildiğiniz kolay bir çözümü varmı? veya suyu seven ne tür bitkiler ekebilirim?
Bahar Hanım üzüldüm. Ancak taban suyu seviyeniz yüksekse ve drenaj imkanınız da yoksa bu koşullarda sizin yağacağınız çok fazla birşey yok.

Çok iyi ve tecrübeli bir peyzaj mimarının tasarımından, çok iyi ve tecrübeli bir ziraat mühendisinin de bitki, toprak, alt yapı vs. bilgisinden faydalanarak güzel bir bahçe tasarlatın. Zemini adacıklar halinde yükselterek saçak köklü ağaçlar da dikmek mümkün. Harika bir bahçe olmaması için bir sebep yok. Hatta bir tarafına zen bahçesi yaptırın hoşlanırsanız. Yalnız dediğim gibi doğru kişileri seçip onlarla çalışmanız önemli. Profesyonel destek ve biraz masrafla rüya gibi bir bahçeye sahip olursunuz, üzülmeyin.

Eski 02-10-2007, 16:07   #1067
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi crunch84 Mesajı Göster
merhaba Mine Hanım
yeni mezun bir peyzaj mimarıyım..size chamerops excelsa oldugunu düşündüğüm palmiyeler için kaç yaşında olduklarını nasıl anlarız?alana gitme şansımız yok.agacın fotografı var ve gövde çapının nekadar olugunu biliyoruz.bitkinin türünüde tam teşhis edemedim.yardımcı olursanız cok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim
Crunch84, hoşgeldiniz, mesleğinizde başarılar ve bol şanslar dilerim. Kendinizi sürekli yeniler ve geliştirirseniz çok başarılı olmamanız için hiç bir sebep yok. Yalnız bitkilerin yetişme istekleri, yapısı, besleme ve hastalık/ zararlı konularında kendinizi yetiştiriniz.

Palmiyeniz sizin de dediğiniz gibi Chamerops excelsa. Görüntüden en az 25-30 yaş civarı olduğunu tahmin ediyorum. Boyuna göre oranlayarak söyledim.

Eski 02-10-2007, 16:28   #1068
Ağaçsever

aykut99's Avatar

Şifalı bitkilerden Karaçalı(Karadiken)[lat:Paliurus spina Christi] 'nın bilimsel açıklaması hakkında bilgi verebilir misiniz?

Eski 02-10-2007, 17:56   #1069
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahars Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım
Benim drenajla ilgili bir sorum olacak.600 m2 civarında bahçeme ektiğim ağaçlar birer birer ölüyor.En son suyu seviyor diye pavlonya aldım.Oda aynı şekilde öldü.Sırf bahçesi için özenerek seçtiğim evimden bile ağaçlar ölmeye devam ettikçe günden güne soğuyorum.Drenaj yaptırmaya kalksam mümkün olmadığını söylediler elektrik kabloları,su ve bahçe sulama boruları vs yüzünden.Müteahhit en önemli ayrıntıyı nasıl gözardı eder anlamış değilim.Sitede benim dışımda kimsenin ağaç ekmemesi bu yüzdenmiş meğer.Bunun bildiğiniz kolay bir çözümü varmı? veya suyu seven ne tür bitkiler ekebilirim?
Merhabalar Bahar hanım, bahçenizin durumuna üzüldüm, öncelikle yapacağınız, Okaliptus bulun bol miktarda dikin . Orada hem yetişebilecek hemde aşırı (tonlarca ) su tüketen bitki olduğundan çevresindeki taban suyunun azalmasına da yardımcı olacaktır. Eğer çevrenizdeki evler buna sebep ağaç dikmemişlerse onlarıda teşvik ederseniz oraya bu bitkinin çok faydası olacaktır.

Bu bitki bataklık kurutmada kullanılır. Çiçeği ve kokusuda vardır. Soğuğa en dayanıklı türü; "eucalyptus gunnii" dir. Kolay gelsin selamlar.

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-10-2007, 22:53   #1070
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Mehtap hanım, sizce kuru kuru okaliptuslar dikilmiş 600 m2 bir ev bahçesi çok sevimsiz olmaz mı, bu yüzden düzenleme belli bir plan çerçevesinde ve tasarıma dayanarak yapılmalıdır. Yoksa dikilecek bol miktarda okaliptus bir ev bahçesinde hiç hoş gözükmeyecektir. Ha varsın olsun, sadece ağaç dikilsin deniyorsa o başka.
Ancak, diğer su sever, ağır topraklardan hoşlanan bitkiler seçilerek bir kombinasyon yaratılırsa, sırf bahçesi olduğu için özenilerek satın alınmış ve şu anda soğunulan bir ev yine hoş bir bahçeye sahip olur, ne dersiniz?

Bir de okaliptusların ev bahçesinde, peyzajda kullanılmalarının yaratacağı bazı sakıncalar vardır. Çünkü kökleri su ve kanalizayon tesisatlarını tahrip eder. Hele ki foseptik çukuru varsa, kök sistemi tehlike yaratır. Bütün bunlar tasarımda, yerleşimde ve sayının belirlenmesinde mutlaka dikkate alınmalıdır.

Eski 02-10-2007, 23:14   #1071
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Sayın Mine hanım, aslında bu konuya bulaşmam, sayın Bahar'n çaresizliği bölgenin taban suyunun çok yüksek olması ****** bir tek onun okaliptus dikmesiylede sorun çözülmez bu yüzdende çevresinide teşvik etmesi gerektiğini yazdım.

****** söylediklerinizde peyzajcı olarak haklısınız, ben konuya duygusal baktım, sonra pişman da oldum zaten burnumu soktuğuma. Aslında ben size yazmayı düşünüyordum nedenini iyiki yazdınız " Sürçü lisan ettik affola" Saygı ve sevgilerimle.

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-10-2007, 23:23   #1072
Bahar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Sevgili Mine Hanım ve Mehtap Hanım
Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim.Okaliptus bitkisini bende düşünmüştüm.Ancak aynen Mine Hanımın dediği gibi bütün tesisat borularını mahvedersin dediler.Neler düşünmedimki.Pavlonya,salkım söğüt komik gelebilir ama kavak bile düşündüm yeterki ektiklerim ölmesin diye.Kavaktan bonsai yapmayı düşünen ilk benimdir sanırım Şuana kadar beyaz leylak,mavi ladin,tatar hanımeli,limon servi bitkilerim ölmek üzere.Manolyalarda boyunlarını büktüler Peyzajcı getirdim birkaç firmadan.Onlarda budadılar zamansız anlayamadılar.Anlayacağınız bu civarda çiçek satan firma bol miktarda var ama dediğiniz gibi peyzaj ve topraktan anlayan pek yok.Ama zen bahçesi fikri çok cazip geldi.Bunun için hemen araştırmaya başlayacağım.Ektiğim güzelim ağaçların ölmesinden daha az masraflıdır diye düşünüyorum. İlginize ayrı ayrı teşekkür ederim.Sevgilerimle...

bahars Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-10-2007, 01:21   #1073
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehtap gürbüz Mesajı Göster
Sayın Mine hanım, aslında bu konuya bulaşmam, sayın Bahar'n çaresizliği bölgenin taban suyunun çok yüksek olması ****** bir tek onun okaliptus dikmesiylede sorun çözülmez bu yüzdende çevresinide teşvik etmesi gerektiğini yazdım.

****** söylediklerinizde peyzajcı olarak haklısınız, ben konuya duygusal baktım, sonra pişman da oldum zaten burnumu soktuğuma. Aslında ben size yazmayı düşünüyordum nedenini iyiki yazdınız " Sürçü lisan ettik affola" Saygı ve sevgilerimle.
Mehtap hanım, burnunuzu sokmanız ne demek. İyi ki bu mesajı yazdınız. Bu sayede akıllara ilk gelecek ağaç olan okaliptüsün kontrollü dikimi gerektiğini de bildirmiş olduk. Okaliptüsün bataklık kuruttuğunu bildirdik ( Bu arada merak eden üyeler için ek bilgi olsun; okaliptusun ilk yıllarda su tüketimi azdır,bitkinin transprasyon yeteneğine bağlı olarak sonraki yıllarda artmaktadır.
Maksimum su tüketimleri Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında meydana gelmektedir.)

Yüksek taban suyuna sahip bir alanda bile, iyi bir tasarımla değişik ve güzel bir bahçeye sahip olunabileceğine değindik. Burada hepimiz her başlığa serbestçe yazabiliriz. Bilginiz olan konularda burada da soru cevaplayabilirsiniz, lütfen çekinmeyin.
Saygı ve sevgi bizden efendim.

Eski 03-10-2007, 14:56   #1074
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2007
merhaba

Mine hanım benim soruma cevap vermeyecek misiniz? (

crunch84 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-10-2007, 15:33   #1075
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Mine Pakkaner 'e soralım 2006-2009 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) bu mesajı size hitaben dün yazmıştım.

Eski 03-10-2007, 20:29   #1076
Ağaçsever

aykut99's Avatar

Eski 04-10-2007, 20:24   #1077
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
çim biçme

Bahçeme çim ekimi yaptım.Çim tohumunun karışım olması sebebi ile , çıkan çimin bazılarının boyu 10 cm , bazıları daha yeni çıkıyor.Çim biçme zamanını neye göre belirleyeceğim?
Bazı Web sitelerinde biçmeden önce ve sonra silindirlenmesi iyi olur deniliyor , siz buna katılıyormusunuz?
Ekimi kapak olarak sadece dere kumu kullanarak yaptım, toprak önceden
gübrelendi ve dinlendirildi.
Malumunuz ; çimlerin arasında yabani otlar ( çoğunlukla geniş yapraklı )
belirdi , bunları mekanik yöntemlemi yoksa ot ilacı ile mi temizleyebilirim? Yanlız belirtmeliyimki ; mekanik yöntem beni biraz zorlayacak gibi görünüyor.
Organik çim gübresi kullanmak istiyorum. Ne zaman kullanabilirim?
Yardımınızı bekliyorum , iyi çalışmalar.

Oyaman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-10-2007, 23:00   #1078
Doğal yaşam tutkunu

hakan07's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2007
Melhem ağacı hakkında kimseden bilgi alamadım.
Tuhaftır kaynaklarda da bulamıyorum. Bu gagalı ağaç hakkında hiçkimse birşey bilmiyor mu?

hakan07 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-10-2007, 01:30   #1079
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykut99 Mesajı Göster
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykut99 Mesajı Göster
Şifalı bitkilerden Karaçalı(Karadiken)[lat:Paliurus spina Christi] 'nın bilimsel açıklaması hakkında bilgi verebilir misiniz?
Sorunuz buydu Sayın Aykut99, ancak bilimsel açıklamadan ne kastettiğinizi anlamış değilim. Tam olarak ne öğrenmek sitediğinizi söylerseniz bilgim dahilinde yardımcı olmak isterim.

Eski 05-10-2007, 01:31   #1080
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakan07 Mesajı Göster
Melhem ağacı hakkında kimseden bilgi alamadım.
Tuhaftır kaynaklarda da bulamıyorum. Bu gagalı ağaç hakkında hiçkimse birşey bilmiyor mu?
Melhem ağacı yöresel bir isim olabilir. Dolayısıyla ağacın botanik adını veya fotoğrafını iletebilirseniz, diğer arkadaşlarımızla beraber teşhis etmeye çalışırız.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024