agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-11-2009, 20:12   #2551
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkzade Mesajı Göster
...
Aile mezarlığımıza peyzaj yapmak istiyorum. Özellikleri yazları kurak geçiyor. Kışları ise yumuşak geçiyor. Dört mevsimde göze hitap edecek bir düzenleme yapmak istiyorum. Çit olark mazı düşünüyorum ama tam emin değilim...
Sulama imkanınızın ne olduğu çok önemli, bir de bakım şartlarınız. Düzenli bakabilecek misiniz? Çit dediğiniz zaman düzgün ve kurallı budama gerektirir, yapabilecek misiniz?

Çit bitkisi olarak mazıyı ben önermiyorum, mazının dalları seyrek. Ligustrum, kartopu kullanabileceğiniz bitkiler. Taflan seçmeyin, çünkü küllemeye yakalanıyor ve görüntüsü çok kötüleşiyor.

Bu arada kabirin üzerine dikeceğiniz bitkilerin seçimi de önemli. Tamamen suzu imkansız, ne sıklıkla bakım yaptıracaksınız? Kabir üzerinde bitki değil de renkli tanburlu çakıllarla veya tüfle de bir düzenleme yapabilirsiniz. Bodur yayılıcı ardıçla kaplayabilirsiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-11-2009, 20:16   #2552
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Mine Hanım

Arkadaşımın bir elma bahçesi var. Bu yıl fazlaca miktardaki elmayı tarla dışına taşımayıp gübre olması için toprağa karıştırmak istiyor. Toprak için bir zararı olur mu?

zooteknist Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-11-2009, 23:32   #2553
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Elma bahçelerinde kök yapısı nedeniyle yüzlek sürüm gerek. 12-15 cm pulluk derinliğinde sürüm yapılmalı. Bu sürüm meyveyi nasıl parçalayıp karıştıracak? BU meyve çürüyecek, humuslaşaçak da bitkiye yarar sağlayacak, zor iş. Madem gübre olsun istiyor arkadaşınız, meyveyi bir tarktör kepçe vasıtasıyla kenara alsın, yine aynı makineyle parçalayıp çukura doldurup kompostlaştırsın. EM bir ürün de kullanırsa kompostlaşma süreci kısalacaktır.

Eski 10-11-2009, 01:52   #2554
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Mine Pakkener,
Diyelim ki bu arkadaşımız sizin önerilerinizi çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleştiremedi. Pulluk derinliğinde toprak ile karıştırsa, ilk sene olmasa bile gelecek senelerde faydası olmuyacak mı? Siz zor iş dediniz diye bu işlemden de vazgeçebilir. Bu işlemi bir nevi yeşil gübre olarak kabul edemeyiz mi?
Saygılarımla.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-11-2009, 10:37   #2555
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Sayın Mine Hanım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Sulama imkanınızın ne olduğu çok önemli, bir de bakım şartlarınız. Düzenli bakabilecek misiniz? Çit dediğiniz zaman düzgün ve kurallı budama gerektirir, yapabilecek misiniz?

Çit bitkisi olarak mazıyı ben önermiyorum, mazının dalları seyrek. Ligustrum, kartopu kullanabileceğiniz bitkiler. Taflan seçmeyin, çünkü küllemeye yakalanıyor ve görüntüsü çok kötüleşiyor.

Bu arada kabirin üzerine dikeceğiniz bitkilerin seçimi de önemli. Tamamen suzu imkansız, ne sıklıkla bakım yaptıracaksınız? Kabir üzerinde bitki değil de renkli tanburlu çakıllarla veya tüfle de bir düzenleme yapabilirsiniz. Bodur yayılıcı ardıçla kaplayabilirsiniz.

Yaz günleri haftada 2-3 defa sulayabilirim. Mezarlık yakın olduğu için bakım yapmam kolay. Sulama imkanım mevcut. Kabrin üzerine dört mevsim çiçek olmasını istiyorum. Daha doğrusu mezarlığın her mevsim çiçekli , canlı ve göze hitap etmesini istiyorum.

turkzade Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-11-2009, 10:44   #2556
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
MİNE HANIM!
Cansıkıcı sorularımdan birini daha soracam. Lütfen bağışlayın beni
Koklendirmeyi hızlandırıcı ürünler konusnda bilgi almak istiyorum bu konuda yardımınıza ihtiyacım var . Odunsu, yarı odunsu bitkiler icin ve çiçekleri koklendirmem için nasil bir koklendirici hormon kulanmam gerek ve nereden temin edebilirim?
internette dolastigim sayfalarda bir cok kafa karistırıcı yazılar okudum beni bu konuda siz bilgilendirirseniz mutlu olacam.
Sorularım:
1-iba ile iaa arasındaki fark nedir?
2 -deniz yosunu tozu koklendirmede diğer kimyasallara gore ne kadar etkili? ve deniz yosunu nu hangi amacla kulanmayı tavsiye edersiniz?
3-Hobi amaclı calısacagım icn tum bitkilerde kulanabilecegim bir urun var mı yanı hem odunsu hem yarı odunsu hemde yumusak bitkiler için?
4 gordugum bir ilandaki alintiyi aktariyorum bu konuda fikriniz nedir?
5-İnternette satilan koklendirmeyı hızlandiran hormonlara ne kadar guvenebilirm? saticilar ne kadar durust ? guvence olarak nasil bir guvence alabilirim saticidan? (Bir arkadasim bu yolla kandirildigini iba yerine perlit ve un karismi bir urun gonderildigini soyledi bunu soyleyen arkadasim kendisi de ziraat muhendisi ama işini yapmiyor tekstil işi ile ugrasiyor)
Son olarak satıs yapılan bir urunun ozelikleri hakkında yorumunuz?
"----ÇELİK KÖKLENDİRME HORMONU 50 TL KÖKDENDİRME TOZU KÖKLENDİRİCİ köklendirme.hormonu koklendirme çelikle üretim çelik çoğaltma

Genel amaçlı bir köklendirme sağlar
Yarı odunsu ve odunsu çeliklerin köklendirilmesinde seri ve hızlı bitki üretimine uygundur
50 gr’lık orijinal ambalajında sunulmaktadır.
En etkili köklenme sağlayan IAA(İndol Asetik Asit) içerir.
Toz formundadır.
Her türlü bitkiyi çelikden ( daldan) köklendirmek için kullanılır
50 gr’lık bu ambalaj 2000-2500 adet çeliği DALI köklendirebilmektedir.
%98 köklenme sağlamaktadır.

HORMONUN KULLANIMI:
Çeliği 45 derecelik açıyla yatay kesin.
Kesilen kısmı su ile nemlendirin.
Sadece kesilen nemli kısmı hormona batırarak fazlasını silkeleyin ve direkt dikin.

Fiyatı : 50,00 TL
Köklendirme Hormonu kullanılarak Ekim Kasım ve Aralık aylarında Gül, Kurtbağrı, Himalaya sediri, Porsuk, iğde, Mavi servi gibi birçok bitkiyi çelikle üretebilirsiniz.---"

triple Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-11-2009, 19:21   #2557
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Sayın Mine Pakkener,
Diyelim ki bu arkadaşımız sizin önerilerinizi çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleştiremedi. Pulluk derinliğinde toprak ile karıştırsa, ilk sene olmasa bile gelecek senelerde faydası olmuyacak mı? Siz zor iş dediniz diye bu işlemden de vazgeçebilir. Bu işlemi bir nevi yeşil gübre olarak kabul edemeyiz mi?
Saygılarımla.
Yeşil gübreleme olmaz çünkü yeşil gübrelemede kullanılan bitkiler belli, baklagiller ve onlarla birlikte ekilen yulaf, çavdar mısır gibi bazı bitkiler. Bunlar kökleri ile toprağı tutuyor, azot bağlayarak zenginleştiriyor, erozyonu önlüyor,toprak tavını koruyor vs. Meyve artıklarıyla bunu sağlayamazsınız. Bütün hayvansal ve bitkisel atıkları kompostlayarak vermemizin sebebi olgunlaştırıp humusa dönüştürmektir.

Bahçede kalan meyve miktarını bilmiyorum, az bir miktarsa belki göz ardı edilebilir. Organik tarımda da malumunuz bitkisel ve hayvansal atıkların kompostlanarak toprağa geri verilmesi önerilir.

Ben olsam kompostlarım.

Eski 10-11-2009, 21:00   #2558
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkzade Mesajı Göster
Yaz günleri haftada 2-3 defa sulayabilirim. Mezarlık yakın olduğu için bakım yapmam kolay. Sulama imkanım mevcut. Kabrin üzerine dört mevsim çiçek olmasını istiyorum. Daha doğrusu mezarlığın her mevsim çiçekli , canlı ve göze hitap etmesini istiyorum.
Bu durumda mevsimlik çiçeklerden faydalanmanız şart olur. Sonbahardan kış sonuna hercai menekşe, ilkbaharda kadife, ateş, aslanağzı olabilir, yaz başı petunya, yaz ortası rozet. Yalnız tek şartı var her seferinde tek çeşit ve onda da tek renk kullanmalısınız.

Kabir toprağına su tutucu jel, tınlı toprak ve leonardit ilave edin. Açıklığı çıtır taflan (minyatür taflan) gibi bir mini çit bitkisiyle çevirin. Bunu da herdaim kısa ve kübik biçimli tutun. İçini her mevsim yeni çiçekle donatın. Kabir dış çerçevesi zeminine beyaz tanburlu çakıl döktürün, kenara mavi çim gibi bir bitki de dikebilirsinz. Size fikir versin diye ne demek istediğimi şöyle bir görsele dönüştürdüm.

Name:  kabr.jpg
Views: 2016
Size:  26.1 KB

Eski 10-11-2009, 21:13   #2559
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi triple Mesajı Göster
...Odunsu, yarı odunsu bitkiler icin ve çiçekleri koklendirmem için nasil bir koklendirici hormon kulanmam gerek ve nereden temin edebilirim?...
Bulduğunuz internet adresinden de alabilirisniz, sitemizde Selahattin Yılmaz da satışını yapmakta.

Alıntı:
1-iba ile iaa arasındaki fark nedir?
İkisi de köklendirme hormonudur, birlikte veya tek tek köklendirmede kullanılırlar. Bazen ikisi de birlikte kullanılır, bu şekilde ticari preparatlar da sık olmasa da bulunabilir.

Alıntı:
2 -deniz yosunu tozu koklendirmede diğer kimyasallara gore ne kadar etkili? ve deniz yosunu nu hangi amacla kulanmayı tavsiye edersiniz?
Elbette çok daha az etkili deniz yosunu kök gelişimini teşvik eder ama hormon değildir. Aktivatör etkili bir gübredir, forumu araştırırsanız bu konuda bilgi bulursunuz, gerçi köklendirme hormonu ile ilgili bilgi de mevcut, aram motorları size yardımcı olur.

Alıntı:
3-Hobi amaclı calısacagım icn tum bitkilerde kulanabilecegim bir urun var mı yanı hem odunsu hem yarı odunsu hemde yumusak bitkiler için?
Hobi amacıyla satılan bir ürünü hepsinde deneyebilirsiniz ama profesyonel olarak biz her tip çelikte farklı derişiklikte hormon hazırlarız.

Alıntı:
Etiket bilgisi eğer doğruysa kullanınız.

Alıntı:
İnternetten alışveriş yapmadığım için bilmiyorum, tanımadığım birinden ürün almıyorum, bu yüzden size Selahattin Yılmaz'dan alışveriş yapmanızı tavsiye ediyorum.

Eski 11-11-2009, 08:01   #2560
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Çok Teşekkür ederim Mine Hanım

Zaman ayırıp verdiğiniz, değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim...

turkzade Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-11-2009, 21:25   #2561
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:

Bahçede kalan meyve miktarını bilmiyorum, az bir miktarsa belki göz ardı edilebilir. Organik tarımda da malumunuz bitkisel ve hayvansal atıkların kompostlanarak toprağa geri verilmesi önerilir. Ben olsam kompostlarım.
Sayın Mine Hanım,
Tabii ki sizin dedikleriniz doğru. Yapılması gerekeni belirtmişsiniz. Bilhassa üstüne basa basa belirttiğim husus; Hiç bir şey yapmamaktansa, elindeki imkana göre kalan elmaların doğrudan topraga gömülmesiyle de ( Bir nevi yeşil gübre gibi demekten kastım bu idi) toprağın bu organik artıktan faydalanabileceği hususuydu. Belkide ben ne demek istediğimi yeteri kadar açık anlatamadım.
Saygılarımla.

Eski 12-11-2009, 17:16   #2562
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Ürünün tarla koşullarında bırakılmasının sakıncaları.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zooteknist Mesajı Göster
Mine Hanım

Arkadaşımın bir elma bahçesi var. Bu yıl fazlaca miktardaki elmayı tarla dışına taşımayıp gübre olması için toprağa karıştırmak istiyor. Toprak için bir zararı olur mu?
Canlı bitki toprağa karıştılması ile yarttığı sorunları açıklamak gerekirse toprağa bırakılan atıklar mikroorganizmalar tarafından işlenmesi sırasında toprakta bulunan atığın miktarına bağlı olarak azotu ve oksijeni kullanırlar sonçta toprakta bu mineraller tükenir toprak yurgun düşer, sözün kısası kaş yaparken göz çıkarmış oluruz.

En uygunu ekili alan olmayan bir yerde miktara göre samanla harmanlanarak bir çukurda solucanlarla kompost yapımında kullanılabilir

epsody Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-11-2009, 12:30   #2563
Ağaçsever

merih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2006
Galeri: 69
Nectaroscordum/siculum soğanından aldım,çok estetik görünüyor fakat bakım bilgilerine ulaşamadım.Saksıda yetiştirmek için uygun mudur?Teşekkür ederim.Sevgi ve saygıyla

merih Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2009, 01:36   #2564
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Elbette yetiştirebilirsiniz, ancak süs soğanları yerini ve bakımını beğenirse 90-120 cm' e kadar boylu bitkiler oluşturur. Saksıda yetiştirirseniz boyu daha kısa olacaktır. Derin bir saksıya birkaç tane dikerseniz daha estetik bir görüntü elde edersiniz.

Eski 15-11-2009, 18:57   #2565
Ağaçsever

merih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2006
Galeri: 69
Teşekkür

Alıntı:
Elbette yetiştirebilirsiniz, ancak süs soğanları yerini ve bakımını beğenirse 90-120 cm' e kadar boylu bitkiler oluşturur. Saksıda yetiştirirseniz boyu daha kısa olacaktır. Derin bir saksıya birkaç tane dikerseniz daha estetik bir görüntü elde edersiniz.
Mine Hanım cevap için çok teşekkür ederim.Ben Ankara'da yaşıyorum balkonda mı ,yoksa iç mekan da mı olmalı ?Sevgi ve saygılarımla esen kalın.

merih Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-11-2009, 19:46   #2566
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2009
Ben Bozüyük te orman köyünde 1000 m rakımda kivi yetiştirmeyi denedim ancak fidelerini Yalova dan aldığım için kurudular başarılı olamadım. Bu incir ve nar için de aynı oldu. Eskişehir Devlet Üretme çiftliğine uğradım adı üstünde çiftlik bir şeyden haberleri yok. Ancak biliyorum ki avrupada daha sert iklimlerde bu bitkiler mükemmel yetişmekte. Kışın
-10 ,15 dereceye dayanabilecek bu bitkilerin fidelerini nereden temin edebilirim? Bilgilendiren olursa sevinirim.

ekrem cakır Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-11-2009, 14:58   #2567
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2009
Yapraklarda yanma

Mine Hanım,
Leylak agacımın yapraklarında fotografta gorulebilecegi gibi yanıklar olustu. Tedavi icin ne yapmak gerekir?
Simdiden tesekkurler

Eklenen Resimler

LAKPULAT Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-11-2009, 15:39   #2568
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2007
mine hanım merhabalar
benimde bir sorum var.
bahçemizde limon serviler var ve yanyana dikilmiş 5 limon serviden 3 ü sarardı resmen renk değiştirdi. diğerlerinde bişeyh yok bunun sebebi nedir ve onları nasıl düzeltebilirim. ayrıca baz mavi servilerdede aşırı kuruma başladı iki sıra alıindeler öndeki sırada hiçbişey yok arka sırada kuruma var.gübre verdik ama 1 ay oldu sonuç alamadık.ayrıca üzerlerinde herhangi bir böcek **** bit hiç bişey yok ne olur bana yardım edin.

nehir35 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-11-2009, 23:35   #2569
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Sayın Nehir35
Biliyorum yenisiniz. Mine Hanım'ın size daha kolay ve daha iyi yardımcı olmasını isterseniz, Kendisine biraz daha açıklayıcı bilgiler vermeniz yararlı olur sanırım. Örnek verecek olursak,
- Bahçeniz nerede?
- Bitkilerinizi sulama durumu nedir?
- Toprak yapısı nasıldır?
- Bitkileriniz kaç yaşında?
- Nasıl bir bakım yapıyor sunuz?
- Nekadar, ne zaman ve hangi gübreden verdiniz?
Ve en güzeli bitkilerinizi fotoğraflama imkanınız varmı? Ne zaman sararmaya başladı. Takdir edersiniz ki, bazı yardımcı bilgiler olursa Mine Hanım size daha kolay yardımcı olabilir.
Saygılarımla.

Eski 20-11-2009, 15:02   #2570
Ağaç Dostu

turko-g's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2009
Mine Hanım Merhaba,
Benim sardunyalarımda yaprak uçlarında sararmalar var. Küçük bir saksı iki kök. Aşırı nem etkili olabilir mi? Çünkü bulunan ortam kapalı bir balkon, dışarısı kuzeye baktığından soğuk ve içeriden gelen sıcak hava ortamıyla balkon pencereleri ve diğer bitkilerimin topraklarıda devamlı nemli.
Ayrıca diğer bitkilerimin topraklarını da ortamı havalandırsamda nemini önleyemiyorum. Toprağa nemi alacak birşeyler katmam mı gerek veya nem için neler öneririsiniz. (Fazla nem saksı altlarında gri böcekler yapıyor)
Şimdiden teşekkürler.

turko-g Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-11-2009, 10:30   #2571
Ağaçsever

reddown's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2007
Sayın Mine Hanım,

Çelikler için torf mu kullanayım, kum mu, yoksa sırf perlit mi ya da hepsinin karışımı mı olsun? Ya da sizin bir tarifiniz var mı? İç mekan, dış mekan, ağaç... her türlü bitkiden çelik almayı düşünüyorum.

reddown Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-11-2009, 20:59   #2572
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LAKPULAT Mesajı Göster
...Tedavi icin ne yapmak gerekir?
Simdiden tesekkurler
Kısa sürede bitki dinlenme moduna geçecek. Şu anda yapacağınız tek şey bozuk yaprakları temizleyin, arkasından budama yapın. Elinizde varsa yosunlu bir gübre verin. Bahara girerken de tescilli mikrobiyal gübrelerden birini uygulayın. Bu bağışıklığını güçlendirip hastalıklara karşı dayanımını da arttıracaktır.

Eski 22-11-2009, 22:01   #2573
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nehir35 Mesajı Göster
mine hanım merhabalar
benimde bir sorum var.
bahçemizde limon serviler var ve yanyana dikilmiş 5 limon serviden 3 ü sarardı resmen renk değiştirdi. diğerlerinde bişeyh yok bunun sebebi nedir ve onları nasıl düzeltebilirim. ayrıca baz mavi servilerdede aşırı kuruma başladı iki sıra alıindeler öndeki sırada hiçbişey yok arka sırada kuruma var.gübre verdik ama 1 ay oldu sonuç alamadık.ayrıca üzerlerinde herhangi bir böcek **** bit hiç bişey yok ne olur bana yardım edin.
Son senelerde bu problem yalnız limon servilerde değil, mazı ve leylandilerde de görülüyor ama limon serviler hızla ölüyorlar. Pekçok üretici pek çok ilaç denedi, geçenlerde yaptığımız bir görüşmede tek sonuç alınanın bakır etkili maddeli preparatlar olduğunu söylediler. Bu arada onlara da patojen testi yaptırmalarını tavsiye ettim, eğer yaptırırlarsa sonucu bildiririm. Şu anda size bağışıklığı güçlendirecek bir önerim olacak, ISR 2000 bitki aktivatörü kullanabilirsiniz.

Bu arada mavi servilerde dikim konumunu tam anlamasam da arka kalanlar ışık eksikliğinden yapraklarını karartıp kurur aklınızda olsun.

Eski 22-11-2009, 22:05   #2574
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merih Mesajı Göster
..Ankara'da yaşıyorum balkonda mı ,yoksa iç mekan da mı olmalı ?...
Kışı içeride geçirtiniz, sonra balkona alırsınız. Kapalı bir balkonunuz varsa orada tutabilirsiniz.

Eski 22-11-2009, 22:10   #2575
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turko-g Mesajı Göster
Mine Hanım Merhaba,
Benim sardunyalarımda yaprak uçlarında sararmalar var. Küçük bir saksı iki kök. Aşırı nem etkili olabilir mi? Çünkü bulunan ortam kapalı bir balkon, dışarısı kuzeye baktığından soğuk ve içeriden gelen sıcak hava ortamıyla balkon pencereleri ve diğer bitkilerimin topraklarıda devamlı nemli.
Ayrıca diğer bitkilerimin topraklarını da ortamı havalandırsamda nemini önleyemiyorum. Toprağa nemi alacak birşeyler katmam mı gerek veya nem için neler öneririsiniz. (Fazla nem saksı altlarında gri böcekler yapıyor)
Şimdiden teşekkürler.
Nemi önlemek havalandırma ile mümkün olur. Bu arada kış döneminde vereceğiniz suyu da azaltın. Sardunyalarınızın yaprak uçlarındaki sararma yalnız nemden değil, mevsimsel de olabilir, görmediğim için farazi fikir yürütüyorum besin eksikliği olabilir, ama aşırı nemim sardunyada sıkıntı yarattığı da bir gerçek. Dikkat edin böyle ortamlarda mantari hastalıklar çabuk yayılır.

Eski 22-11-2009, 22:14   #2576
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reddown Mesajı Göster
...
Çelikler için torf mu kullanayım, kum mu, yoksa sırf perlit mi ya da hepsinin karışımı mı olsun? ...
Bu dediklerinizin hepsini kullanabilirsiniz. Torf suyunu kaybetti mi yeniden alması çok zor olur, bir de özel olarak işlemden geçmediyse hastalık etmeni taşıyıp çeliklerinizi çürütebilir. Perlit bu açıdan daha güvenilir. Elbette ilk kez kullanılıyorsa. Kumu bulmak daha kolay ama onda da dere kumu olduğundan emin olmanız gerek. Bir de hastalık etmenini kum da taşıyor olabilir.

Eski 23-11-2009, 07:06   #2577
Ağaçsever

reddown's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2007
Çok teşekkür ediyorum Mine Hanım..

reddown Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-11-2009, 09:01   #2578
Ağaç Dostu

lipres's Avatar

Sayın Mine Pakkaner;
Benim sorunum bazı saksılarımda oluşan minik sinekler, çiçeklerim gayet sağlıklı ama; topraklarında (balkondaki ve evdeki saksılar da) bizim sirke sineği dediğimiz küçük sinekler oluşuyor. Toprağı biraz karıştırdığımda içinde az da olsa larvalarını görüyorum. Bununla nasıl baş edebilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

lipres Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-11-2009, 12:35   #2579
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Mine Hanım, çimlerle ilgili sorunumu aşağıdaki sayfaya da yazmıştım.
Çimlerde yaşanan sorunlar

Yazdıklarımın kopyaları:
"Bu baharda yapılan rulo çimim sonbaharda çok canlıydı ve haftada bir kere biçilecek şekilde uzuyordu. Şimdi ise yaprakları çok inceldi, üzerine basınca yatıyor ve bir iki güne kadar yapraklar kalkmıyor. Bu mevsimde pek güneş almıyor ama eski çimimde bu problemle karşılaşmamıştım. Cinsinden olabilir mi? Gübre takviyesi yapayım mı?"

"Evet Güler Hanım, eskisini tohum atarak yapmıştık. Çimdeki zayıflama son iki haftadır daha belirgin oldu. Kökler sık ama yapraklar çok zayıf. Bir ay önce gübre verdim, daha önce verdiğim Vilmorin marka gübreden değil de büyük torbalarda satılan, ismini hatırlamadığım suni gübreden kilo ile alarak vermiştim ama çimde yanma, kuruma yok."

Bu konuda önerinize ihtiyacım var, teşekkür ederim.

Kiraz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-11-2009, 16:03   #2580
Yeni Üye

Alıntı:
Kısa sürede bitki dinlenme moduna geçecek. Şu anda yapacağınız tek şey bozuk yaprakları temizleyin, arkasından budama yapın. Elinizde varsa yosunlu bir gübre verin. Bahara girerken de tescilli mikrobiyal gübrelerden birini uygulayın. Bu bağışıklığını güçlendirip hastalıklara karşı dayanımını da arttıracaktır.
Mine Hanım,

Tavsiyeleriniz icin cok tesekkurler.. Bir sorum daha olacak, su anda agacta tomurcuklar var eger budarsam zarari olmaz mi?
Tekrar tesekkurler

LAKPULAT Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024