agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-10-2006, 17:11   #511
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turunc
Merhaba!
Sayın Mine Pakkaner; size aşı macunu ile ilgili bir sorum olacak. forumları okudum ve aşı macunu tarifini öğrendim. Fakat bu malzemeleri almak için müsait değilim.
Acaba aşı macunu yerine bildiğimiz mum kullanabilirmiyiz? Biraz tuhaf olduğunu biliyorum.
Cevap için şimdiden teşekkürler.. Saygılar..
Çok tercih ettiğimiz ve pratik bir yöntem olmamakla birlikte geçici çözüm olarak kullanılabilir. Geçici diyorum çünkü sıcak ve güneşli günlerde etkisini kaybeder.

Dövülüp ince elenmiş odun kömürü tozunu da erimiş muma karıştırmanıza öneririm. Tozu erimiş muma hızla karıştırın. Soğumadan uygulamanız gerek ki kaplama yapsın. Mum yerine balmumu da kullanılabilir.

Kolay gelsin, saygılar.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-10-2006, 18:59   #512
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Sayın turunc, Aşı macununu Eminönünde Mısır çarşısının yanındaki çiçekçilerde, yarım kilosunu 8-10 Ytl ye alabilirsiniz

bonsaisever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2006, 08:20   #513
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Mine Hanım Cevap için teşekkürler. Odun kömürü benim neden aklıma gelmedi Harikasınız.
Sayın Bonsaisever sizede teşekkür ederim. Fakat Mısır Çarşısı bana ters bir yer ve küçük çocuklu bayanlar kafasına göre öyle yerlere gidemiyor Beni anlayacağınızı umarım. Sizede bilgiden dolayı teşekkür ederim. Bol bonsaili günler..

turunç Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2006, 09:03   #514
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bazı arkadaşlar aşı macunu yerine cam macunuyla idare ediyorlar ..forumlarda zaman zaman konusu geçiyor...

memet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2006, 15:12   #515
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2006
meraba arkadaşlar

filiz hanım Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2006, 15:13   #516
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2006
lütfen bana hızlı cevap dışında nasıl yazı yazabilirim açıklayabilir mi?

filiz hanım Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2006, 15:19   #517
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Hızlı cevabın üstünde solda konuyu yanıtla diye bir yazı var, orayı tıklayın...

fmt79 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2006, 15:45   #518
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Mesaj kutusunun altındaki gelişmiş moda dön yazısını tıklayın.

turunç Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2006, 20:45   #519
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Acer tohumları.

Sayın Mine hanım,

biliyorum her bi şekilde bu soracağım sorunun hem forumun bir yerlerinde sorulmuş vede olsun zatı aliniz olsun bonsai konusunda bilgili kişilerce cevabı verilmiştir. Hatta deneyimim olmamakla birlikde bu sorunun cevabından da eminim ama yine de size sormadan edemedim.
Kardeşimin evinin bahçesinden bu ay Acer palmatum sınıfı bir ağaçcıktan tohum aldım.
Bu tohumları en sağlıklı nasıl çimlendirebilirim?
Tohumlar kuru olarak şu anda buzdolabında. Sphagnumla ıslak 6-8 hafta yine buzdolabında tutmak sureti ile katlamak gerekir mi? Hemen ekimine geçeyim mi?

praecox Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2006, 21:38   #520
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu konuda ne çok derin tartışmalarımız, çalışmalarımız sürüyor bilseniz Erkan Bey . Çözüm de üretemedik.

Geçen ocaktan beri konuyla ilgili uğraşıyoruz. Henüz sonuç da yok. Tohumdan üretimle ilgili şimdiye kadar dormansi kırılıp düzgün bir üretim yapılamadı. Denemeler sürüyor. Katlama denendi, ancak kimyasallarla muameleler denenmedi hatırladığım kadarıyla...

Ben hiç Acer palmatum yetiştirmedim, ancak tohumlar olgunlaşmadan hemen toplanır ve ekilirse dormansi tam oluşmadığından kolay çimlenirler diye bir bilgim de var. Belki bu da sonraki üretimler için denenebilir. Klasik yöntem ıslak katlama.

Erkan Bey, sizin enteresan denemeleriniz olacağını şimdiden biliyorum. Yukarıda link verdiğim başlığa bu konudaki çalışmalarınızla katkıda bulunursanız tahmin edemeyeceğiniz bir ilgi ile takip edilecektir.

Saygılar

Eski 20-10-2006, 01:46   #521
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Acer

Sayın Mine hanım,

yukarıda verdiğiniz mesajlaşmalardan sizin belirtiğiniz bir kaynaktan alıntı yaptığınız bir yazınızda bir şey dikkatimi çekti.
Sizden alıntı...
Tohumda dormansi:
1. Bazı tohumlarda sert tohum gömleği ve bunun üzerindeki mumsu tabaka suyu geçirmez.

Bu konu ile ilgili olarak "Tween 80" ile veya ben çoğu zaman bildik bulaşık deterjanı da kullandım. Şayet Tween 80 gibi bir polysorbat bulunamıyorsa en iyisi nonionik tensidler içeren bebek şampuanı kullanmaktır.

Bu sorunu etobur bitkilerde en çok Darlingtonia californica'larda yaşıyorum.
hydrophob yapıdaki tohum kabuklarını 48 saat ılık suda bekletmek bazılarında hiç yetmiyor. Hassas ve ufak tohumları da eğelemek veya zımparalamak mümkün olamıyabiliyor. (bu eğelemek veya zımparalama yolu ile çok hassas olmıyan bitkilerde kabuğun hydrophob yapısından oluşan su penetrasyon bariyeri aşılmış olur.
Bazen de 24 saat ıslatılan su ile beraber buzlukda dondurulmasını tavsiye ediyor.
Ancak deneyimlerim o yönde ki donmaya dayanıksız bitkilerde tohumdan ön ıslamalı katlamalarda ıslama suyunun da yüzey gerilimini düşürücü bir tensid kullanılması fayda getiriyor. tabii EBler gibi alkaliniteye hassas bitkilerde nonionik yapılı bir tensid kullanılması mantıklı olur.
Şu an bunları yazarkende aklıma gelen benzalkonyum-chlorid... hem 48 saat suyun kokuşmasını da frenleyen bir anti bakteryel yapısı var hemde insanlarda açık yaralarda dahi kullanılabilinecek kadar therapotik genişliği fazla olan bir aktif madde ve tensid olduğudur.
Denemeyilim...

Bir diğer konu da o ıslama suyunu gerek sonraki 6-8 hafta torfla buzdolabında bekletilmede de, ekimde de can suyu misali substratlara katmak gerekiyor.
Bazı tohumların kabuklarında dormancy'i bitiren abscissin saeure veya gibberelik asit misali hormonlar bulunmakda vede bu ilk ıslama suyunun dökülmesi ile tohumdan gereksiz yere uzaklaştırılmış oluyor.

Bilmem siz ne dersiniz?

saygılarımla

praecox Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-10-2006, 15:05   #522
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Erkan Bey,

Keşke kimyasallar konusunda sizinki kadar derin bir bilgi birikimim olsaydı.

Mumsu tabakayı deterjanla veya bebek şampuanı ile çözmek aklıma gelmemişti. Benzalkonyum-chlorid konusunda ise hiç bilgim yok.

Bu arada fizyolojik dormansi kırmakta bazen katlamayla birlikte GA3 de kullanılıyor . Tohum giberellik asitle muamele ediliyor (ortalama 24 saat 1gr/lt GA3 le ıslatma). Bu açıdan dediğiniz gibi ıslatma suyunu dökmemek akıllıca bir yöntem olabilir.

Denemelerinizin sonuçlarını merakla bekleyeceğiz.

Saygılar.

Eski 20-10-2006, 21:56   #523
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Süs Lahanası yetiştirmek

İyi akşamlar Mine Hanım,

Bir tecrübemi sizinle paylaşmak istiyorum. 2004 yılında seradan satın aldığım süs lahanalarını bahçemize diktim. Gayet güzel ve hoş bir gelişme gösterdiler ve 2005 Temmuz'unda oluşan tohumlarını topladım. Kırmızı tohumları ayrı beyaz tohumları ayrı topladım. Karıştırmadım.

Öğrendiğim kadarıyla süs lahanaları tohumları Ağustos ayı başında ekilmesi gerek. Ama ben o yıl ekim zamanını geçirdim. Geç kaldığımı bildiğim ve bitkilerin yetişmeyeceğini tahmin ettiğim halde Eylül ortasında tohumları ektim. Sonuç tahmin ettiğim gibi çıktı.

Ama bu tecrübeden şu sonucu çıkarttım. Bitkilerin gelişim dönemlerini öteleyemezsiniz. Yani 1,5 ay geç ektiğiniz tohumdan oluşan bitki 1.5 ay gecikmeli büyümez. Bu yıl daha dikkatli davranarak (biraz aşırıyı kaçtım herhalde) 10 Temmuz'da tohumları ektim. Bu yılki sonuç çimlenme ve sağlıklı fide üretiminde gayet iyiydi.

Torbalara şaşırttığım fideler çok güzel büyümeye başladılar ama sonrası gelmedi. Bitkilerim çok kötü değil ama profesyonel üreticilerinki gibi de değil.

Hatam şu olabilir. Toprağına yanmış ahır gübresi katmadım. Bir de öğrendiğim kadarıyla diğer üreticiler BGD ( bitki gelişimi düzenleyicileri ) kullanıyorlarmış. Ben 2 haftada bir vermek üzere 20+20+20 formatında bitki besini ( kimyevi gübre değil) verdim.Sonuç tam istediğim gibi değil. Yaptığım hatalar veya yapmadıklarım neler. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir de tohumları kırmızı ve beyaz olarak ayrı ayrı topladığım ve depoladığım halde tohum ekiminde bu konuya dikkat etmiş olmama rağmen lahanaların tamamı kırmızı renkli oldular. Bu normal mi? Tohumda renk değişimi olur mu?

Bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim. Biraz uzun yazdım kusura bakmayın. Olayı tam nakledebilmek içindi. İyi akşamlar.

Düzenleyen malina : 22-10-2006 saat 15:47 Neden: paragraf yapıldı
uyartem Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-10-2006, 23:16   #524
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Uyartem,

Piyasada profesyonel yetiştiriciliğini yaptığımız bütün mevsimlik çiçekler tamamen hibrit tohumdan yetiştirilir. Hibrit tohumdan yetişen bitkinin üzerinden tohum aldığınız zaman açılma gösterir.Boyutlarında küçülme bu yüzden olur.

Renk konusuna gelince lahananın döllenme biyolojisi yüzünden yabancı döllenme hakimdir. Lahanalarınız tozlaşmış, ve kırmızı renk baskın olduğu için bütün hepsi kırmızı çıkmış.

Lahanalar organik gübreye çok iyi tepki verir. Dediğiniz gibi , keşke harca yanmış veya kompostlanmış organik gübre katsaydınız.

Bu arada süs lahanası yetiştiriciliğinde BGD kullanılmamakta. Ancak GA3 deneyebilirsiniz. İri baş teşkilini sağlayacağını düşünüyorum.

Size profesyoneller gibi üretim yapacaksanız hibrit tohum kullanmanızı, fide harcınızı iyi hazırlamanızı, doğal BGD içeren deniz yosunlarını kullanmanızı öneririm.

Eski 21-10-2006, 07:59   #525
Ağaçsever

Mine Hanım,
Cevabınız için teşekkür ederim. Sonucun hibrit tohuma dayanması ne kötü. Ama yapılacak bir şey yok. Hibrit tohum alınacak, iyi sağlam bir harç hazırlanacak ve GA3+Deniz yosunu. Piyasadan satın alabileceğim ticari marka önerebilirmisiniz. Bu arada site çalışanlarının ve üyelerinin Ramazan Bayramını kutlarım. Bayramda İzmir'de olacağım. Hoşçakalın.

Eski 21-10-2006, 10:12   #526
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Deniz yosununu kullanmanızı kesin öneririm.

GA3 konusunda yapılmış bir deneme sonucu bilmiyorum.GA3 kesme çiçek yetiştiriciliğinde iri kelle elde etmekte kullanılıyor. Ancak çiçek sapının boyunu uzatmakta da kullanılıyor. Dediğim gibi siz bazı denemelr yapmalısınız.Belki de sonuçtan memnun kalmazsınız.

Eğer deneme yaparsanız bize de sonucu yazın. En az 10 fide de deneyin. Denediklerinizi ve denemediklerinizi resimleyin. Deniz yosunlarında bitki gelişim düzenleyiciler doğal olarak bulunmaktadır. Onları da ayrı deneyin.

Herhangi bir zirai ilaç -gübre, malzeme bayisinde pek çok ticari marka bulabilirsiniz. Deniz yosunu için Maxicrop, ve giberellik asit içinse herhangi bir marka olabilir.

Eski 22-10-2006, 10:23   #527
Ağaçsever

Mine Hanım,
Önerileriniz için teşekkür ederim. Bir dahaki sefere önerileriniz doğrultusunda yetiştireceğim. Ama bu denemeye 2007 Temmuz'unda başlayacağım . Sonuçlarını o zaman bildirebilirim. İyi günler..

Eski 24-10-2006, 21:48   #528
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Mine hanım ;
Bayramınız kutlu olsun.

Uzun süredir aklıma takılan bir konuda bitkilere daha kompakt bir yapı kazandırmak için kullanılan Türkiye'de ticari preparat ismi '' Durduran'' olan kimyasalların Acer gibi ağaçlarda kullanımı.
İçeriğinde ne var araştırmadım ama yurtdışında da benzer ilaçlar satılmakta. Bu tür kimyasalların daha kısa yaprak düğümleri ve daha sık yaprak oluşumu ve sonuçta da daha kompakt formlu bitkiler yetiştirmek üzere kullanıldığını biliyorum. Bu konuda sizin görüşleriniz nelerdir ? Bilmediğimiz ne gibi sakıncaları olabilir ? Acer gibi ağaçlarda kullanımı uygun olur mu ?

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

acerpalmatum Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2006, 01:21   #529
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim.
Soru soruyu doğuruyor kusura bakmayın uygulama için en uygun dönem ne zaman olmalıdır ?

Eski 25-10-2006, 10:23   #530
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Nasıl bir bitkiye kullanacağınızı bilmiyorum. Ancak sadece küçük bir fidanda denenebilir. Birkaç fidanda farklı dönem ve dozlarda denemelisiniz.Ağaç ve çalılarda hiç uygulamadığım için fikir yürütmek istemiyorum. Deneyimi olan başka üyelerimiz varsa belki bilgilerini paylaşırlar.

Eski 25-10-2006, 11:10   #531
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-10-2006
Merhaba ;
Suyun ph'ını düşürüp asitli hale getirmek için kullanılabilecek yöntemleri yazmışsınız burda.http://www.agaclar.net/forum/showthr...6828#post46828

Peki ph ı yükseltmek için neler yapılabilir , ve saf suyun ph ı kaçtır acaba ? bazı tohumların çimlendirmesinde safsu kullanılmaktamıdır ?
Son olarak fosforik asit, nitrik asit, sülfürik asit , granül kükürt,üperfosfat gibi maddeleri nerelerden temin edebiliriz ? bazı maddeleri bir firmaya fatura kesmeden vermiyorlar kimyasal madde satan dükkanlar.Yoksa bu tarz maddeleri sorunsuz temin edebilirmiyiz ?

Düzenleyen Tanus : 25-10-2006 saat 11:52
Tanus Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2006, 11:50   #532
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Suyun pH sı genel olarak zaten yüksektir.pH yükseltmek için kireçli, kalsiyumlu katkılar konur. Saf su nötr dür. Tohum çimlenme için ila ki nötr ortam istiyorsa kullanılabilir.

Bu saydığınız kimyasalları zirai malzeme satıcılarından ve kimyevi madde satıcılatından temin edebilirsiniz. Her miktar bulamazsınız. Profesyonel olmayan kullanıcılar için satış şeklini (faturalı- faturasız vs) bilmiyorum. Kısaca bunlardan çok basit temin edebilecekleriniz var, neden kendinizi zora koşuyorsunuz? Bakkaldan limon tuzu alın ve asitlik için onu kullanın .

Eski 25-10-2006, 23:48   #533
Ağaç Dostu

Sayın Mine hanım bodurlaştırıcıyı acerlarda uygulamayı düşünüyorum.
Burada anlatılması mümkün mü bilmiyorum ama ; bodurlaştırıcıların etki mekanızması, çalışma prensibi nedir ? Belki çalışma prensibini bilirsek daha iyi bir çözüm üretebiliriz diye düşündüm.

Eski 26-10-2006, 00:21   #534
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hormonlar / Bitki Gelişimini Düzenleyiciler (BGD) mesajlarını okuyunuz. Burada engelleyiciler ve etkileri anlatılmakta. Bir de http://ebkae.gov.tr/belgeler/bgd.htm belgesinde işinize yarayacağını umduğum bilgiler bulacaksınız.

Eski 27-10-2006, 12:17   #535
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim mine Hanım

Eski 27-10-2006, 15:07   #536
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan
Merhaba.
Leylandi tohumunu nereden bulabilirim?
Şimdiden teşekkürler.
http://www.agm.gov.tr/download.asp bu adrese bakarsanız, Ağaçlandırma genel Müdürlüğü fiyat listelerini verdiğine göre tohum da satıyor demektir.

Selamlar

Eski 27-10-2006, 20:14   #537
Yeni Üye

qblie's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2006
Merhaba Mine Hanım,
Sabrınıza sığınarak bir kaç soru sormak istiyorum. Bitki yetiştirmek konusunda deneyimimi yok internetten araştırarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Çiçek ve saksıda sebze yetiştirmeyi planladığım bir terasım var. Bir arkadaşım 2 hafta kadar önce üç adet gül, melissa ve limon çamı hediye etti ve gayet amatörce onları saksılara diktim, henüz bir kaybım yok, güller biraz sarsıldı ama halen hayattalar. Bakımları (sulama, gübreleme, ilaçlama vs.)konusunda tavsiyelerinizden yararlanmak isterim. Saksıda sebze yetiştirmek konusu çok cazip geliyor, saksı torf, biber, domates ve maydanoz tohumları aldım. Tohumların amalajlarında ekim dönemlerinin ocak - mart dönemi olduğu yazılı, bu mevsimde ekebileceğim sebzeler var mı ? Son olarak saksıda limon ağacı yetiştirmek istiyorum, bir kaç çeşidi olduğunu duydum, siz hangisini tavsiye edersiniz ve İzmir'de nereden almamı önerirsiniz.
Şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin

qblie Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-10-2006, 20:30   #538
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

qblie,
Gül ve melisa ile ilgili başlıklarımız var onları okumanızı öneririm.Limon servi tam güneş sever, eğer gölgede durursa bir müddet sonra dalları kurur, kararır.

Bu mevsimden sonra yapacağınız fazla bir bakım işi yok. İlkbahara kadar gübre de vermeyeceksiniz. Herhangi bir sorun çıkmadan rutin bir ilaçlama yapmamalısınız. Kış mevsimi suyu azaltın saksı toprağı kurumalı olunca bir miktar su verirsiniz.

Bu mevsimde pazarda bulabildiğiniz kışlık sebzelerin fidelerini dikebilirsiniz. Tohumdan fide için geç kaldınız. Terasınızı süslemek için mutlaka hercai menekşe, şebboy, süs lahanası fideleri de alıp dikmelisiniz.

Saksıda yetiştirmek için bodur limon alabilirsiniz. Urla veya İnciraltı'ndaki herhangi bir fidanlıktan alabilirisiniz.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 28-10-2006 saat 00:06
Eski 27-10-2006, 23:50   #539
Yeni Üye

qblie's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2006
İlginize teşekkürler

qblie Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-10-2006, 01:12   #540
Ağaçsever

Skala's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2006
Maymun Çıkmaz Agacı Hakkında Farklı Yetiştirme Teknik Kaynak Aradım.

Sayın Mine Pakkaner
Her konuda sitede yardımlarınız için teşekkür ederim. Maymun çıkmaz ağacı yetiştirilmesi hakkında konu bulamadıgımdan size danışmıştım. İlgi alanımda bu agaç türünü yetiştirmek yer almakta farklı yetiştirme teknigi konular arasında aramıştım. ilğinize saygılar sunarım.Skala

Not : Mesaj kutunuz dolmuş olabilir size özelmesaj sistemiyle ulaşamadım.

Skala Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024