agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-10-2012, 16:12   #1
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
zevren07 / bonsailerim

Bugün orman fidanlığından 2-3 bonsai adayı fidan aldım. Bu türlere hangi tarz gider ustalardan tavsiye alıp sonra yanlış bir işlem yapmak istemem. 1 jacaranda, 1 erguvan, 2 servi, 1 adet keçiboynuzu

20121012_170129-1.jpg

20121012_170209.jpg

20121012_174217-1.jpg

Düzenleyen zevren07 : 12-10-2012 saat 16:45 Neden: fotoğraf ekleme
zevren07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 16:20   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Fotoğraf yüklenmemiş. bir daha dener misiniz?

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 19:21   #3
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Ilk hamle

]Kimseden cevap gelmeyince, ben de ciddi bir kök budamaı yaptım. Erguvana ilk şekli verme işlemleriyle başladım.

IMAG0233.jpg

Jakaranda ya da süpürge stili için testere ile budama yaptım.

IMAG0234.jpg

Düzenleyen zevren07 : 13-10-2012 saat 19:59
Eski 13-10-2012, 21:19   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Dün fotoğrafları görememiştim, bugün de biraz geç kalmış oldum.
Bu mevsimde aslında budama yapmak çok uygun olmayabilir. Ağaçları, kışa hazırlanırken tekrar sürgün vermeye teşvik edebilir.
Daha fazla müdahele etmeden şimdilik kendi hallerine bırakmak en iyisi, kış bitrmeden toprak değişimi iyi olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 21:58   #5
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Peki Antalya gibi bir yerde kışın içeri alsam yeni sürgünler zarar görür mü. ? Burda kış 2 ay ona da kış denirse :-)

Eski 29-10-2012, 12:35   #6
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Sert bir sekil budamasi ve kök budaması yaptığım erguvan. hızlı bir sürgün verme çabasına kalkıştı. Bunda buranın hâlâ sıcak olması da etkili. Bu olumsuz bir durum değildir umarım. Sanki yaprakları da küçültücü bir etki yaptı gibi? Uzman arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

IMAG0262.jpg

Eski 29-10-2012, 14:08   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zevren07 Mesajı Göster
Sert bir sekil budamasi ve kök budaması yaptığım erguvan. hızlı bir sürgün verme çabasına kalkıştı. Bunda buranın hâlâ sıcak olması da etkili. Bu olumsuz bir durum değildir umarım. Sanki yaprakları da küçültücü bir etki yaptı gibi? Uzman arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Eklenti 341920
sn.zevren07. çok güzel ağaçlar edinmişsiniz. fakat affınıza sığınarak size pek iyi şeyler söyleyemeceğim. amacım heyecanınızı kırmak değil gerçek anlamda yaşamış olduğum bazı acı tecrübelerimi paylaşmak ve sizinde benim daha önceleri düştüğüm tatsız durumlara düşmemeniz için uyarmak...
1-bence o aşağıya eğdiğiniz dallar hiç bir işe yaramaycak. ipleri kesin serbest bırakın. çünki bedenine göre çok kalınlar. dalların, beden kalınlığının 1/3 den fazla olmaması bir bonsai kuralıdır. sizin dallarınız şu an zaten oldukça kalınlar ve ağacınız zamanla geliştikçe sizin dallarınız beden kalınlığına yakın bir hale gelecek. benimde geçen sene bazı ağaçlarımda yaptığım en büyük hatalardan biriside buydu.
2-adaylarınızın boyları çok uzun. bence kırmızıyla işaretlediğim yerden şubat gibi kesin, şefaf aşı macunuyla kapatın ve sağdaki o ince dalı yukarı kaldırarak yeni zirve ilan edin. güzel bir konikleşme elde edeceğiniz gibi ağacnızın da boyu şu andakinden daha kısa bir hale gelecek.
size yaşamış olduğum bazı acı tecrübelerimden aktarmaya çalıştım. sırf bu basit hatalar yüzünden birçok ağacımı kesip biçmek ve baştan başlamak zorunda kaldım. bu söylediklerimide üstadlarında onaylıyacaklarını düşünüyorum. elbette ağaç sizin ve son kararda. iyi çalışmalar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg erg.jpg (53.5 KB, 175 views)

Düzenleyen badrobot : 29-10-2012 saat 15:26
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2012, 15:06   #8
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Estağfurullah ilginize teşekkür ediyorum. Tecrübe edilmiş şeyleri bir daha tecrübe etmeye gerek yoktur. Tavsiyelerinizi dikkate alarak bir budama daha yapacağım. Açıkçası baştan daha fazla hamle yapmaya korktum. Şubatta sizin dediğiniz şekil bulamazsını yapacağım. Tekrar ilginize teşekkür ediyorum.

Eski 30-10-2012, 08:14   #9
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zevren07 Mesajı Göster

Eklenti 341920
Bir uzman olarak değil de tecrübeme dayanarak yorum yazmak isterim.Sandığınız gibi yaprak küçülmüyor, başta küçük çıksa da daha sonra tekrar büyüdüğünü göreceksiniz.Yaprak küçültme olayında, benim gördüğüm şu oldu; dallar yoğunlaşmadan yaprak küçültmek zor oluyor, çünkü agacın az dalı varsa enerjinin tümü az olan dallardaki yaprak lara akıyor bu nedenle de yaprak küçülmüyor.Kolay gelsin.

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 08:34   #10
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
sn.zevren07. çok güzel ağaçlar edinmişsiniz. fakat affınıza sığınarak size pek iyi şeyler söyleyemeceğim. amacım heyecanınızı kırmak değil gerçek anlamda yaşamış olduğum bazı acı tecrübelerimi paylaşmak ve sizinde benim daha önceleri düştüğüm tatsız durumlara düşmemeniz için uyarmak...
1-bence o aşağıya eğdiğiniz dallar hiç bir işe yaramaycak. ipleri kesin serbest bırakın. çünki bedenine göre çok kalınlar. dalların, beden kalınlığının 1/3 den fazla olmaması bir bonsai kuralıdır. sizin dallarınız şu an zaten oldukça kalınlar ve ağacınız zamanla geliştikçe sizin dallarınız beden kalınlığına yakın bir hale gelecek. benimde geçen sene bazı ağaçlarımda yaptığım en büyük hatalardan biriside buydu.
2-adaylarınızın boyları çok uzun. bence kırmızıyla işaretlediğim yerden şubat gibi kesin, şefaf aşı macunuyla kapatın ve sağdaki o ince dalı yukarı kaldırarak yeni zirve ilan edin. güzel bir konikleşme elde edeceğiniz gibi ağacnızın da boyu şu andakinden daha kısa bir hale gelecek.
size yaşamış olduğum bazı acı tecrübelerimden aktarmaya çalıştım. sırf bu basit hatalar yüzünden birçok ağacımı kesip biçmek ve baştan başlamak zorunda kaldım. bu söylediklerimide üstadlarında onaylıyacaklarını düşünüyorum. elbette ağaç sizin ve son kararda. iyi çalışmalar.
Sayın, badrobot, bonsai konusunda üstad değilim ancak her iki önerinize de katılmadığımı belirtmek isterim.Şöyle ki;
1- Birinci önerinizde yan dalların göveden kalın olduğu konusuna katılmıyorum, çokta kalın değiller,ancak fazla uzunlar, boyları kısaltılabilir, ya da telleyerek kıvrımlı bir şekle sokulabilir. Ayrıca bir agacın bir tarafı gelişirken diğer tarafı durup beklemez, tamamı gelişim gösterir, dolayısıyla dallar kalınlaşırken gövde de kalınlaşacaktır diye düşünüyorum.
2- İkinci önerinize de katılmıyorum çünkü, o söylediğiniz yerden kesince ağaç gereğinden çok kısa olacak, bence ağacın bu mevcut boyunu sabit tutarsanız, doğal olarak gövde de kalınlaşacağı için boy ve kalınlık orantısına zamanla ulaşmış olursunuz ve daha büyük ve güzel bir bonsainiz olur.Fakat tepedeki ince uzayan dalı bir miktar bırakıp kesmek lazım, bir miktar dedim çünkü canlı olarak görseydim, cm derdim. Amacım polemik değil sadece başka bir bakış açısıdır, sayın badrobot 'un tavsiyeleri uygulanamaz değil elbetteki olabilir, tecrübeye saygı duyduğumu belirtmek isterim, ancak bu yazdıklarımda benim görüşlerimdir. Takdir uygulayıcının, herkese başarılar diliyorum.

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 12:56   #11
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sn Hazeyn. öncelikle söylediklerinizi "polemik" olarak algılamadığımı belirtmek isterim. görüş ve fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
sizinde dediğiniz gibi "sadece başka bir bakış açısı."
tüm bilim ve sanat dallarında farklı görüşeleri, akımları, yorumları da dikkate almak gerektiği kanısındayım. bu sayede yeni şeyler öğrenme fırsatını yakalarsınız.
fakat ben yinede bazı deneyimlerime dayanarak her iki görüşümdede şiddetle israrcı olduğumu belirtmek istiyorum.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 13:01   #12
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Sn. zevren07, ağaçlarınız güzel, umarım ileride istediğiniz görselliğe ulaşırlar.

Aranızdaki, özellikle de pratik tecrübe konusunda belki de en deneyimsiz arkadaşınız olsam da, ben de Sn. Hazeyn'in görüşlerine katılmaktayım. Bana en üstteki (alttan dördüncü) yan dalın kalınlığı biraz sıkıntılı görünüyor. Onun daha da kalınlaşmasını uzun bir süre kontrol altında tutmak lazım gibi görünüyor. Bir de üst iki dal böyle fazlaca kalın olduğu için alt iki dalı daha da kalınlaştırmak gerekiyor, özellikle de aslında en kalın ikinci dal olması gereken ama şu anki durumda en ince kalmış olan dalı.

Ben olsaydım sanırım o dal üzerinde hiçbir budama yapmaz, sadece hafif biçimde telleyip şekil vererek uzamasına ve dolayısıyla kalınlaşmasına izin verirdim.

Üst iki dalı gözönünde bulundurunca en alttan çıkan dalı da aynı şekilde, kontrollü biçimde büyümeye bırakırdım.

Ama ağaç şu aşamada elime geçseydi de, yine alt iki dalda sadece istediğim telleme işlemini yaparak hiçbir yeni budama yapmaz ve büyümeye bırakırdım. Bu sırada altta kalan gövde kısmı da kalınlaşarak ileride daha konik bir gövde görünümüne kavuşacaktır.
Eğer arka tarafından yine alt seviyelerden bir sürgün verirse onu da kurbanlık dal olarak üzerinde bırakırdım.

Üst iki dalı ise, ağacın isteklerini ve daha önce üzerinde yapılmış çalışmaları iyice araştırarak önce budama ve uç alımlara tepkilerini öğrenir, daha sonra o dalları kurutmadan mümkün olduğunca uç alımlarla fazla gelişime izin vermeden bir nevi beklemeye alırdım.

Tepe kısmında ise yine bol sürgün gelişimi bekleyip sonra da uç alımlarla uygun bir tepe yapısı oluştururdum. Bunu teşvik için Sn. Hazeyn'in önerdiği şekilde o kısmı kısaltmak çok faydalı olacaktır.

Sadece nacizane görüşlerimdir.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Not: Antalya'da görebildiğim kadarıyla çok fazla bu işle uğraşan arkadaşımız yok gibi geliyor bana, enteresan şekilde. İrtibatı koparmayalım, gerektiğinde yardımlaşalım.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 22:22   #13
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Bahar Antalyada kendini hissettirmeye başladı.Yeni sürgünler insana ayrı bir heyecan veriyorlar. Adeta yorgunluğunuzu alıp götürüyor. Gelişmeleri paylaşarak tecrübemiz artırmak dileğiyle.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024