agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni188Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2013, 17:28   #481
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2013
fasulyem de örümcek ağı gibi bir şey var birde küçük böcekler

Selamlar fasulyemde küçük böcekler var. Kamera bile tam algılayamıyor. Birde fasülyenin yaprağından sapına kadar heryer örümcek ağı **** küf benzeri bir şey ile kaplı. YApraklarını sarartmaya başladırlar. Resimlerde tam belli olmaya bilir yardımcı olabilirmisiniz.

Birde bu fasülyenin cinsini bilmiyorum ama oldukca büyük tane idi. bozuk 1 tl büyüklügünde yaklaşık tanesi. şuan fidenin uzunlugu 1 mt civarında yanlız henüz bir çiceklenme **** ürün veme diye bir şey yok. ne zaman fasülye verecek

Eklenen Resimler

suwat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 21:41   #482
/

Giriş Tarihi: 21-04-2013
sayın suwat bildiğim kadarı ile bu örümcek bu kadar ilerlemişse hemen bir ziraatçiye uğrayın derim çünkü el yapımı ilaçlar pek etkili olamayabilir bu seviyede.Ayrıca yine tam emin olmamakla birlikte fasulyeyi bir müddet susuz bırakıp çiçeğe yatması sağlanıyor diye biliyorum..

solucan17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 22:22   #483
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suwat Mesajı Göster
Selamlar fasulyemde küçük böcekler var. Kamera bile tam algılayamıyor. Birde fasülyenin yaprağından sapına kadar heryer örümcek ağı **** küf benzeri bir şey ile kaplı. YApraklarını sarartmaya başladırlar. Resimlerde tam belli olmaya bilir yardımcı olabilirmisiniz.

Birde bu fasülyenin cinsini bilmiyorum ama oldukca büyük tane idi. bozuk 1 tl büyüklügünde yaklaşık tanesi. şuan fidenin uzunlugu 1 mt civarında yanlız henüz bir çiceklenme **** ürün veme diye bir şey yok. ne zaman fasülye verecek
Zavallı fasulyecik, kırmızı örümcek illetinden kurtulsa açacakmış çiçek ama Bence ondan ümidi kesin ve biran önce bu bitkiyi de yok edin ki diğer bitkilerinize de zarar gelmesin. Yeniden fasulye ekmek için geç kalmış sayılmazsınız. Bu kez daha dikkatli olup, zararlılar bu kadar ilerlemeden ev yapımı ilaçlarla önlem alabilirsiniz.

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 21:58   #484
Ağaçsever

Boska's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suwat Mesajı Göster

Sayın suwat,
Arkadaşlarımız ilaçlama konusunda gereken bilgileri vermişler. Ben fasulyenin cinsi konusundaki tahminimi söyleyeyim.
1TL büyüklüğünde taneleri olan fasulye cinsi BOMBAY ya da halk arasındaki adıyla DOMBAY fasulyesidir. Genellikle piyazlarda kullanılır. Kabuğu çok kalın ve sert olduğu için yemeğinin yapıldığını sanmıyorum.
Diğer fasulye cinslerine göre oldukça geç ürün verir. Çiçekleri çok güzeldir. Sanki akasya çiçeği gibi salkım salkım çiçeği olur.
Sabrederseniz ürününü de görürsünüz, acele etmeyin.
Kolay gelsin

Boska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 22:40   #485
Yeni Üye

Fasülye günde en az 5 cm uzuyor kıyamadım söküp atmaya. Ufak kökte olsa atamazdım sanırım. Yanliz diğer sebzelerime bulaşırmı bilmem ama fasülyenin dibinde yaklaşık 20 kök biber vardı (annem biberin çekirdeklerini boca etmiş onlarda baya büyümüş ) biberlerde herhangib ir hastalık **** böcek belirtisi yoktu. Bugün aldım biderleri başka bir yere. Fasülye'nin tüm yapraklarına fısfıs yardımı ile sirkeli su sıktım. Pazartesi günü okuldaki hocamdan tam destek alabilecegime inanıyorum. Balkonumda yaklaşık 15 kadar saksı bunların içinde de 50 kökte fazla çeşitli cinslerde süs bitkisi, çilek, soğan, çam, erik, şeftali , limon, fasülye gibi bitkilerden var sadece bu böcegin fasülyede olması hatta aynı saksıdaki biberlerde bile olmaması böcegin sadece fasülye ile beslendiği kanı getirdi bende. Dedigim gibi atmaya kıyamadım ilaçlamadan sonra bir kaç gün daha şans vermek istedim ins düzelir yoksa yazık.

Bir sorunum daha var.
bir saksıda 3 kök cherry domates ve 2 kökte soğan vardı hepsi çok saglıklıydı domatesler ciceklemndi soğanlardan bir kaç yaprak aldık bile yanlız bugün fasüye ile ugraşırken domates saksısının sirke sineği kaynadığını fark ettim biraz dibini karıştırınca soğanların artık sudam mı yoksa domatresin gölgesinde kalıp hava sürkilasyonu ve ışıktan mahrum kalmasından mı bilmiyorum cürümeye başladığını gördüm söküp attim soğanları. domatasler çok sağlıklı duruyor ondan dolayı dokunmak istemedim daha fazla saksıya. domatessaksısının üzerinede biraz sirkeli su fısfıs ile uzaktan sıktım. sirke sineklerinin bitkiye çok zararı olmadığını biliyorum fakat işte özenle baktığınız bitkilerinizin sinek kolonisi haline gelmesi ****** üzüyor insanı. bu konuda söylemek istediğiniz bir şeyler varsa okumaktan mutluluk duyarım.

Eski 05-05-2013, 18:45   #486
Ağaçsever

Boska's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Bir saksı için cinsi chery de olsa fazla domates dikmişsiniz. Bir de yanına soğan, domatese nefes alacak alan kalmamış
Saksı büyük de olsa imkanınız oldukça tek domates ekin. İki belki ama 3 domates kesinlikle fazla.
Sirke sineklerinin sağlam domatese zararı olacağını sanmıyorum. Genede fısfıs iyi olmuş.
Hepimizin sık yaptığı bir soğan yetiştirme şekli, siz de öyle mi yaptınız bilmiyorum. Kışlık soğanlardan filizlenmeye başlayanları bulduğumuz toprağa gömeriz, ama saksıya, ama bahçeye. İşe de yarar, taptaze yeşil soğan elde ederiz ama soğanın toprakta kalan kısmı da çürür ve sizde olduğu gibi sirke sineği gibi canlılara davetiye çıkarır.
Neyse, size geçmiş olsun. Dilerim bir daha bu tür terslikler yaşamazsınız.

Boska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 19:48   #487
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Boska Mesajı Göster
Bir saksı için cinsi chery de olsa fazla domates dikmişsiniz. Bir de yanına soğan, domatese nefes alacak alan kalmamış
Saksı büyük de olsa imkanınız oldukça tek domates ekin. İki belki ama 3 domates kesinlikle fazla.
Sirke sineklerinin sağlam domatese zararı olacağını sanmıyorum. Genede fısfıs iyi olmuş.
Hepimizin sık yaptığı bir soğan yetiştirme şekli, siz de öyle mi yaptınız bilmiyorum. Kışlık soğanlardan filizlenmeye başlayanları bulduğumuz toprağa gömeriz, ama saksıya, ama bahçeye. İşe de yarar, taptaze yeşil soğan elde ederiz ama soğanın toprakta kalan kısmı da çürür ve sizde olduğu gibi sirke sineği gibi canlılara davetiye çıkarır.
Neyse, size geçmiş olsun. Dilerim bir daha bu tür terslikler yaşamazsınız.
Evet bay Boska aynen dediğiniz gibi kuru soğanı diktim saksıya oda önce büydü sonra cürüdü

Eski 10-05-2013, 11:22   #488
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2013
bence domates uygun bir karar biberde olabilir

kara_sakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 20:27   #489
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Arkadaşlar balkonumda geniş iki saksıda daha bu sene diktiğim 8-9 kök çilek var. Havaların ısınmasıyla meyveler olgunlaşmaya ve kızarmaya başladı. Neredeyse her bir çileği ayrı ayrı takip ediyorum olmasını bekleyerek. Tam kızarmaya başlıyor ve ben heyecanla beklerken kuşlara kaptırıyorum o çileği. Zayiatım 4-5 oldu. Her birini de heyecanla bekliyordum. Bilirsiniz bu duyguyu. Arkadaşlar bu kuşlara karşı nasıl bir önlem alırım? Çilekleri nasıl kurtarırım lütfen yardımlarınızı esirgemeyin. Üzerine cd falan asmayı denedim ama demek ki işe yaramadı.

oma1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 16:06   #490
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Balık ağıyla ya da tülle örtün zaten 8-9 fide diyorsunuz. Bence en kolayı bu.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2013, 16:12   #491
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Ben de öyle yaptım sineklik örttüm üzerlerine :P Teşekkürler öneri için sayın doğan.

oma1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 20:14   #492
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Biberlerim Ölüyor :(

Başlıkta yazdığım gibi balkonda saksılara ekmiş olduğum biberlerime yaprak bit'i (forumdaki konularda okuduğum üzere çıkardığım sonuç) dadanmış ve giderek öldürüyor. Tam çiçek açtı diye sevinirken şimdi bunlar yüzünden gelişim olmuyor

Yine forumda okuduğum yağ arap sabunu sarımsak ve suyu fısfısla sıktım bu sefer de yapraklar karardı ama yine geldi başımın belası. aşağıya resimlerini ekliyorum yorumlarınızı bekliyorum el birliğiyle kurtaralım biberlerimi

Eklenen Resimler

xandencic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 20:29   #493
nil
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Geçmiş olsun Xandencic. Ben pazardan aldığım bir miktar kıyılmış tütünü suda beklettim 1-2 gün ve o su ile fısfıs yaptım biber böceklerine geçen yıl. İşe yaradı.

nil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 15:28   #494
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
herkese merhaba.yeni üyeyim siteye.
balkonda sebze yetiştiriyorum severek yaptığım bişey
şu an kocaman domateslerim, hiç çıkacağına ihtimal vermesem de tek tek attığım ve ürün vermiş fasulyelerim vs var.
roka biber ve salatalıkta inanılmaz sayıda bit oluşuyo diğerlerinde pek yok gibi
2-3 günde bi sirkeli su sıkıyorum biberlerdekiler kısmen gitti ama roka ve salatalık öldü gibi
bu bitler için ne yapmam lazım?
kimyasal filan kullanmak istemiyorum

incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 17:46   #495
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2013
Merhaba sanırım yeni üye olduğum için konu açamıyorum ben balkonuma bir çok şey diktim fide olarak domates,biber diktim birde soğanlar var tabi tohum olarak ta tere maydonoz ve dereotu tohumları ektim.Maydonoz daha önceden ekildiği için çıktı biraz bugünde tere ve dereotu ektim şimdi ise salatalık ve semizotu tohumları ekmek istiyorum eksem çıkar mı acaba?

Sinaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 19:18   #496
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2013
yaprak bitine arap sabununu eritin su ile fısfıs kutusuna koyarak yapraklara püskürtün zararıda yok denedim test ettim

murat_tufan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 08:46   #497
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat_tufan Mesajı Göster
yaprak bitine arap sabununu eritin su ile fısfıs kutusuna koyarak yapraklara püskürtün zararıda yok denedim test ettim
yaprak biti dediğmiz şu kğçük yeşil olanlar mı?
biberlerimde bolca var ne yazık ki..

incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 15:03   #498
Yeni Üye

Yaprak biti ve örümcek sorununu çözümünü şu şekilde anlatayım,

Orman fakültesinde 1 sınıf öğrencisiyim. Bu sorunum olduğunda hemen ilgili öğretmene koştum ev ilaçlarını önerdi. Fakat çözüm anlıktı ertesi gün aynı bitler ve örümcekler tekrar çoğalıyordu. Biraz forum biraz hocaların tavsiyesi ile şöyle bir karışım elde ettim;

1 lt suya bir sigaranın yarı tütünü;
1/6 limon suyu;
1/4 çay bardağı sirke;
1 çay kaşığı arap sabunu;
1/8 çay kaşığı kükürt;
1/2 çay kaşığı pul biber;

bu malzemeleri suyun içinde 24 saat karanlık bir yerde bekletin. 24 saat sonra karışımı süzün. Süzmezseniz fısıfısınız içine kaçıp bozabilir. 3 fısfıstan oldum . İlkindi vakti gibi fidelerinizin üstüne fısfıslayın. Sadece böceklerin olduğu yapraklara değil fidelerin her yerine gelecek gibi olsun. Yanlız iyi takip etmeniz gerekecektir pul biber yaprakları yakabiliyor. Fidelerinize zararda verebilirsiniz. İyi bir takip ve kontrollü kullanım neticesinde 2-3 günde çözüme ulaşabilirsiniz.

geçmiş olsun.

Eski 26-06-2013, 18:45   #499
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Bu güne kadar balkonda saksı içinde sebze yetiştirirken edindiğim gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istedim..Bundan 6,7 sene önce başladığım (ağaçlar.net in yardımıyla ) bu zevkli uğraş bazen hayal kırıklığıyla sonuçlandı..Fakat bu da ayrı bir güzellikti..Benim gibi daha yeni başlayıp bilgi edinmek isteyen arkadaşlara nacizane bir öneri olarak yazıyorum..

Maalesef pet şişede yetiştiricilikte hiç iyi sonuçlar alamadım..Fakat saksıda yetiştirme devam..Uygun saksı olduğu taktirde en güzel biber ve oturak fasulyeden ürün alınıyor..Patlıcan zor, kabak hiç denenmesin kavun olabiliyor, salatada yetiştirilebilir,oturak fasulye de çok güzel sonuç alınıyor,domates te benim tavsiyem kesinlikle Çanakkale ve bodur armut domates...Bunlar benim edindiğim sonuçlar..Başarılı olan arkadaşlar da vardır eminim..Ben kendi deneyimlerimi paylaşmak istedim..

limonağacı beğendi.
banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 20:19   #500
/

Giriş Tarihi: 21-04-2013
Bende bu sene ilk defa teras yetiştiriciliği yapmaya başladım benimde seracılıktan kalma bilgilerim ile kaynaştırdığım denemelerimde ortaya çıkan sonuçlarım
Teras yaklaşık sabah gün doğumundan itibaren saat beşe kadar güneş görüp, bayağı bol rüzgara sahip oluyor.
DOMATES:
Ektiğim çeşitler Red robin, Tınyy tım, alman garten, kiraz cheryy, altın cheryy, Rüzgara ve sıcağa dayanıklılık tınyy tım ve bol mahsulde yine tınyy tım ler birinci. Diğerlerinde rüzgardan kırılmalar sıcaktan çiçek dökmeleri oldu ayrıca iki tane 10 litrelik plastik şişeye ektiklerimden hiç verim alamadım...

SALATALIK: Güneş ile problem çıkmadı yalnız kesinlikle rüzgardan uzak durması gerekiyor

BİBER: Güneş ve rüzgar ile pek problemleri yok en çabuk ve en güzel verim kıl tatlı ile serrano acı biberden aldım

malesef patlıcan ve kavundan verim alamadım

solucan17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2013, 15:07   #501
Yeni Üye

ankfantoma's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2013
Arkadaşlar, ben de bu sene yeni taşındığım evin balkonuna sebze olarak domates,biber ve soğan,çiçek olarak da fesleğen,leylak,sarmaşık gül,karanfil,sarmaşık petunyalar ektim.
Bir yerde sıvı mikrobiyal organik gübre duymuştum.Getittirdim ve kullandım.Biberlerim coştu ama domateslerim galiba saksısı küçük kaldığı için (7 lt'lik saksılar) çok fazla ürün vermedi.
Siz domates için ne kadar büyüklükte saksı tavsiye edersiniz bana...

ankfantoma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2013, 17:47   #502
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2013
Wink Bir kaç soru

Merhabalar, daha 2-3 ay öncesine kadar bahçe işlerine merak sarmış, küçük bahçeye sahip olan bir öğrenciyim. 3-4 metre kare bir alana domates ve marul ektim, gölgelik alana brokoli, tere, roka, bahçede, başka bir çimli alana ise biber ve salatalık ektim. en az 4-5 saat güneş alıyor ama domatesi mayıs sonu - haziran başı ektim, daha dün küçük domatesler çıkmaya başladı, bu saatten sonra büyüyüp, kızarır mı? Ektiğim biberler henüz 10cm kadar, aynı şekilde bunlardan da ürün alabilir miyim? Salatalık henüz fide şeklinde ama yaptığım araştırmalar kolayca büyüdüğünü söylüyor, imkansız mıdır salatalık almam? Brokoliler de henüz 10cm kadar ancak okuduğum kadarıyla yaz - sonbahar bitkisiymiş, ürün alma olasılığı nedir?
Ve bir acemi olarak şu aklıma takıldı, büyümüş, domates tutmuş domates fidelerini saksılara dikip, kış boyunca korumaya alsak ve bu şekilde tekrar eksek verim alınır mı? ya da bu mümkün müdür? 15 metre kare kadar bir bodrum katı var oraya fideleri taşımayı düşünüyorum eğer mümkünse.
Acemi ve aceleci sorularım için beni affedin, çok hevesli ve söylediğim gibi aceleciyim Şimdiden teşekkür ederim

Ertan A. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2013, 19:39   #503
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
- Domatesler kizarir, daha cok vaktiniz var.
- Biberlerden de urun alirsiniz diye dusunuyorum. Ektiginiz cesidin ekimden hasada kadar ihtiyaci olan sureye de bagli olmak kaydiyla, sizin durumunuzda Eylul ortalarina kadar uzanan bir hasat sezonunda bitkiler sicakliktaki dusmeden dolayi daha rahat edecektir. En az bir dokum meyve alabilirsiniz sanirim.
- Salatalik icin bahsettiginiz sartlarda ve zamanlamayla meyve vermek biber ve domateslere gore cok daha kolay. Ektiginiz cesidin verimine gore bol bol meyve alirsiniz. Salataliklarin ekimden hasada kadar istedigi sure genelde 60-65 gundur.
- Brokoliden de urun alirsiniz ama brokoli, cok sicak havalarda hizlica tohuma kalkabiliyor. Bazi cesitlerin sicaklik dayanimi daha fazla oluyor. Deneyip bakmanizi tavsiye ederim; belki de cok iyi sonuc alacaksiniz.

Domates, belli bir asamadan sonra baska yere nakledilmeyi pek sevmiyor. Kokleri mevsim boyunca besine ve suya ulasmak icin yayilip gelistikten, govde boyu uzadiktan ve dal sayisi arttiktan sonra zor oluyor. Deneyip gormek amaciyla nakledecekseniz bile once bitkiyi iyice budamanizi tavsiye ederim. Bunun disinda benim cok sevdigim bir yontem su: Su anda buyuyup gelisen bitkinin taze filizlerinden birisini dibinden koparip koklendirmek. Koklendikten sonra dediginiz yere alabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ertan A. Mesajı Göster
Merhabalar, daha 2-3 ay öncesine kadar bahçe işlerine merak sarmış, küçük bahçeye sahip olan bir öğrenciyim. 3-4 metre kare bir alana domates ve marul ektim, gölgelik alana brokoli, tere, roka, bahçede, başka bir çimli alana ise biber ve salatalık ektim. en az 4-5 saat güneş alıyor ama domatesi mayıs sonu - haziran başı ektim, daha dün küçük domatesler çıkmaya başladı, bu saatten sonra büyüyüp, kızarır mı? Ektiğim biberler henüz 10cm kadar, aynı şekilde bunlardan da ürün alabilir miyim? Salatalık henüz fide şeklinde ama yaptığım araştırmalar kolayca büyüdüğünü söylüyor, imkansız mıdır salatalık almam? Brokoliler de henüz 10cm kadar ancak okuduğum kadarıyla yaz - sonbahar bitkisiymiş, ürün alma olasılığı nedir?
Ve bir acemi olarak şu aklıma takıldı, büyümüş, domates tutmuş domates fidelerini saksılara dikip, kış boyunca korumaya alsak ve bu şekilde tekrar eksek verim alınır mı? ya da bu mümkün müdür? 15 metre kare kadar bir bodrum katı var oraya fideleri taşımayı düşünüyorum eğer mümkünse.
Acemi ve aceleci sorularım için beni affedin, çok hevesli ve söylediğim gibi aceleciyim Şimdiden teşekkür ederim

ciroz, glgn ve Ertan A. beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2013, 00:52   #504
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
- Domatesler kizarir, daha cok vaktiniz var.
- Biberlerden de urun alirsiniz diye dusunuyorum. Ektiginiz cesidin ekimden hasada kadar ihtiyaci olan sureye de bagli olmak kaydiyla, sizin durumunuzda Eylul ortalarina kadar uzanan bir hasat sezonunda bitkiler sicakliktaki dusmeden dolayi daha rahat edecektir. En az bir dokum meyve alabilirsiniz sanirim.
- Salatalik icin bahsettiginiz sartlarda ve zamanlamayla meyve vermek biber ve domateslere gore cok daha kolay. Ektiginiz cesidin verimine gore bol bol meyve alirsiniz. Salataliklarin ekimden hasada kadar istedigi sure genelde 60-65 gundur.
- Brokoliden de urun alirsiniz ama brokoli, cok sicak havalarda hizlica tohuma kalkabiliyor. Bazi cesitlerin sicaklik dayanimi daha fazla oluyor. Deneyip bakmanizi tavsiye ederim; belki de cok iyi sonuc alacaksiniz.

Domates, belli bir asamadan sonra baska yere nakledilmeyi pek sevmiyor. Kokleri mevsim boyunca besine ve suya ulasmak icin yayilip gelistikten, govde boyu uzadiktan ve dal sayisi arttiktan sonra zor oluyor. Deneyip gormek amaciyla nakledecekseniz bile once bitkiyi iyice budamanizi tavsiye ederim. Bunun disinda benim cok sevdigim bir yontem su: Su anda buyuyup gelisen bitkinin taze filizlerinden birisini dibinden koparip koklendirmek. Koklendikten sonra dediginiz yere alabilirsiniz.
Çok teşekkür ediyorum, keyifle yaptığım işteki acaba boşa mı gidecek korkusunu yok ettiniz. Bir kaç sorum daha olacaktı, etrafımdaki insanlar domatese çiçekten sonra hiç su verme diyor ama okuduğum yabancı kaynaklarda her gün su verilmeli deniyor (nemli olarak) hangisi doğru acaba? su vermeye başladım ama umarım bir zarar vermez. İkinci olarak da salatalık çok güneş alan bir yerde bu problem olur mu? olursa günlük gölge sağlamayı düşünüyorum

YeniBON beğendi.
Eski 06-07-2013, 04:47   #505
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sonuc ne olursa olsun keyfine varmanizi dilerim. Istediginiz gibi sonuc elde edemeseniz bile ise yarayacagini dusundugunuz bir yontemi elemis olursunuz. Bu deneme/yanilma sureci aslinda cok zevklidir.

Su adreste benim isime yaradigi sekliyle domatesleri nasil suladigimi anlatmistim; mantikli buluyorsaniz deneyebilirsiniz: Sarı Ampul Domates

Bence salataligin bol gunes gormesinde bir sakinca yok. Oyle dusunmenizin ozel bir nedeni var mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ertan A. Mesajı Göster
Çok teşekkür ediyorum, keyifle yaptığım işteki acaba boşa mı gidecek korkusunu yok ettiniz. Bir kaç sorum daha olacaktı, etrafımdaki insanlar domatese çiçekten sonra hiç su verme diyor ama okuduğum yabancı kaynaklarda her gün su verilmeli deniyor (nemli olarak) hangisi doğru acaba? su vermeye başladım ama umarım bir zarar vermez. İkinci olarak da salatalık çok güneş alan bir yerde bu problem olur mu? olursa günlük gölge sağlamayı düşünüyorum

ciroz ve Ertan A. beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2013, 09:15   #506
Moderatör

h_dogan's Avatar

Domatese ya da diğer sebzelere meyve tutana kadar su pek verilmez ondan sonra ihtiyaca göre herzaman verilebilir. Yani Sn. Ertan A.'nın dediğinin tam tersi. Bundaki amaç bitkiyi çiçek açmaya ve dolayısıyla meyve tutmaya teşvik etmek. Meyve tutmaya başladıktan sonra sulamazsanız birkaç meyveden sonra bitki açtığı çiçekleri dökmeye başlar. Çünkü bitki susuz kalırsa doğal olarak kökleriyle topraktaki besinleri alamaz hem de susuzluktan strese girer. Siz susuz yetiştirmek istiyorsanız ayrı tabi.

ciroz, glgn ve Ertan A. beğendi.
Eski 08-07-2013, 18:41   #507
Yeni Üye

Sn. birnefestoprak ve Sn. h_dogan, yardımlarınız için çok teşekkür ederim, ilk domatesim çıktı, hayırlısıyla diyorum

Eski 08-07-2013, 22:47   #508
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Genişçe saksılara ektiğim salatalıkların sırık mı yoksa yerde yetişen cinsten mi olduğunu karıştırdığım/hatırlamadığım için kale filesi şeklinde bir ağ yapmıştım sarılmaları için. Saksının içinde uzadıkça yana/aşağı devrildikleri için ipe sarılırlar dedim. Tabi sırık salatalık muamelesi yapmış oldum biraz kendilerine

Bu durum bir sorun yaratır mı acaba? Şu anda çiçek açmış durumda salatalıklar. Meyveye dönüp ağırlaştıktan sonra gövde taşımakta sıkıntı yaşayabilir mi? İçlerinde tarla salatalık cinsi vardı mesela. Yerde yetişiyor bu tür. Sıkıntı olur mu ağa dolanmaları?

eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2013, 07:57   #509
Moderatör

h_dogan's Avatar

Ağ sağlamsa sıkıntı olmaz ben de bir kere normal salatalığı ipe sardırıp büyütmüştüm. Budama yapmama rağmen normal sırık kadar uzamamıştı tabi.

Eski 12-07-2013, 18:45   #510
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Acemiden sorular

Merhaba
Benim bazı sorunlarım var,
Öncelikle yediveren limonumun yaprakları çök kötü durumda kuruyor,bazıları parçalanıyor ve bazı yapraklar yapış yapış olmuş ve resimdeki o yeşil limon uzun süredir ne sarardı nede büyüdü öyle duruyor. Çiçeklerim rüzgardan döküldü.Özellikle yaprakların bakımı için ne yapabilirim genelde günün tüm güneşini görüyor balkonda ve balkonum rüzgarlı.

Diğer sorum ise bazı biberlerim ve salatalıklarım sararmaya başladı çok güneş ve rüzgar olmasından olabilir mi ? Hepsini hazır toprak ile yetiştiriyorum fesleğen ve limon hariç. Önerilerinizi bekliyorum özellikle güneş ve rüzgar sıkıntı olur mu ?
İçeri almak gerekir mi? Ve lütfen şu limonlarımı kurtaralım .

Büyük halini görmek için
Tıklayın (Limon)

Büyük halini görmek için
Tıklayın (Limon)

Büyük halini görmek için
Tıklayın (Limon)

Büyük halini görmek için Tıklayın (Biber,salatalık,domates vs)

Büyük halini görmek için Tıklayın (Biber,salatalık,domates vs)

Darkgod Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
acemi, bahçıvan, balkon, sebze, soru, sorun, yetiştiricilik

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024