agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni98Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2008, 10:25   #211
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayax Mesajı Göster
benim bildiğim bir bütün patatesi 4 parcaya ayırıp ekilince oluyor, yanılıyormuyum?
4 parça diye bir sınırlama yok patatesi keserek ekme işlemi büyük patates yumrularında (tohumluk) yumru üzerinde kök ve yaprak oluşturabilecek göz sayısına göre yapılır. Ancak genelde bu sayı 2 dir. Çünkü tohum olarak ektiğiniz yumru ne kadar büyük olursa patatesiniz o kadar güçlü çıkar ve gelişir. Ancak unutulmamalıdır ki tohumluk amacıyla kestiğiniz yumrularda muhakkak fungisit kullanmalısınız yoksa yumru yüksek oranda çürür ve patates çıkmaz. Eğer bu tür kimyasallar kullanmak istemiyorsanız en ideali iri tavuk yumurtalarından azıcık büyük veya en az onun büyüklüğünde yumrularla ekim yapmanız.

akgb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2008, 10:34   #212
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
İyi fikir Berduray. Patates çuvalları var ya iri delikli file gibi, onlar oldukça dayanıklı, çürümezler. Onlarla deneyebiliriz.
Sayın limon doğru anladıysam file çuvalda patates yetiştirmeyi düşünüyorsunuz. Ancak bu çuvallar +4 derecede içi patates doluyken (depolama şartlarında) 4-5 aylık bir sürede bile çürüyebiliyor. Bu nedenle en az 3 ay boyunca toprak altında devamlı sulanarak sağlam kalacağını düşünemiyorum. Patates yumrularını normal bir şekilde topraktan çıkartmak sırasında neden zarar veriliyor onu çözemiyorum?

Eski 02-11-2008, 10:42   #213
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Akgb, bizim ektiğimiz patatesler 3-5 tane olunca, topraktan çıkarırken bir kaç tanesini zedelediğimiz için, hepi topu 2-3 kg patatesimizi sağlam çıkarmanın peşine düşmüşüz.

Bizimki acemi işi anlayacağınız

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2008, 22:54   #214
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Akgb, bizim ektiğimiz patatesler 3-5 tane olunca, topraktan çıkarırken bir kaç tanesini zedelediğimiz için, hepi topu 2-3 kg patatesimizi sağlam çıkarmanın peşine düşmüşüz.

Bizimki acemi işi anlayacağınız
Hayır olurmu öyle şey Özür dilerim. Ben öyle demek istemedim. Sadece sökerken biraz uzağından kazma benzeri bir aletle çıkarabilirsiniz diye düşünmüştüm. Çünkü bizde merakımızdan günde 50-60 ocağı açıyoruz bazen ve genellikle zarar olmuo. Ama madem ööle bence saksı yöntemi fileye oranla daha sağlam bir yöntem Hatta şu motor yağı tenekeleri bile olabilir böyle bir iş için patates için derin değil de azıcık yayvan bir saksı gerekio sanırım. Tekrar özür dilerim...

Eski 10-02-2009, 23:11   #215
Ağaçsever

muhacir07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Sayın Tekin verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Bilgisayar kullanmayla ilgili biraz sıkıntım var.Bu yüzden bazen aceleyle yanlışlık yapıyorumÇuvalda patates ile ilgili sayfaya en son kasım ayında mesaj yazılmış.Farkedilemeyeceğini düşündüğüm için özel mesaj yolladım.

muhacir07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 23:24   #216
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Ozaman özele yazdığım bilgileri buraya da kopyalayım.
Umarım sizin için bir sakıncası yoktur.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 23:28   #217
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Patates normal tarlaya ekildiğinde 20 cm kadar olunca bir çapa yaplır. Bu çapa işlemi hem bitkiyi ayakta tutmak için hemde orada oluşacak saçak köklerden patetes yavrulaması içindir.
Siz çuvala 20 cm kadar toprak doldurup patatesleri dikin çuval 1 mt boyunda dersek 20 cm ye kadar kısaltacaksınız yani toprak derinde çukurda gibi değil meydan da olacak normal tarlagibi.
Patatesiniz filezlenip 25 cm olunca 20 cm toparak ilave edin ilave etdiğiniz kısımda saçak kökler oluşacaktır. ve fideniz tekrar uzayıp 25 cm uzayınca siz tekrar 20 cm kadar toprak doldurun orada da saçak kökler oluşup yavrulamaya başlayacaktır. böylece çuval dolana kadar devam edeceksiniz. Toprağınız patates toprağı derler gevşek ve kumlu olmalıdır dıranaj da iyi olmalı çuvalı biraz yüksekce yere koyun fazla sılandıkca fazla su süzülüp gitsin. Gübreleme de ilk dikim öncesi biraz hayvan gübresi karıştırın sonra peşinden fosfor içerikli azot lu gübre kullanın ikinci aşamaya geçtiğinizda yani toprak ilavesine başladığınızda potasyum ağırlıklı azotlu gübre verin. 3 aşamada tekrar potasyumlu azot vereceksiniz.
Bitkilerde beslenme düzeni yıllık üç aşamalı yapılır.
bitkilerde fosfor kahvaltı azot hava potasyum da ekmek gibi düşünün.
Daha sonraki besinler insanlarda olduğu gibi vitamin eksikliği olarak meydana çıkar demir eksik mangan calsiyum vs diye bitkilerde aynı aradaki fark biz azotu havadan onlar toprakdan almaya çalışır. havanın %74 azot olduğu halde bu toprakda 0.05 gibidir. mutlaka fosil **** suni hayvan gübresi gibi azot ihtiyacını karşılamak lazım.
bundan sonraki sorularınızı forumda sorarsanız oraya yazılandan sizingibi sonra gelen arkadaşlarda faydalanır.
burdan bilgi vermekden kaçınmam ama oraya yazılırsa hem başkalarıda öğrenmiş olur hem benim doğru olduğunu sandığım sizlere aktardığım bilgi ya teyid edilir **** eksiğim varsa bende öğrenmiş olurum.
sizde doğrusunu öğrenmiş olursunuz. Aksi takdirde benim doğru bildiklerimle kalırız. Yanlış da biliyor olanilirim.

Önemli NOT ikinci toprağı doldurdukdan sora sulamayı derinlemesine yapmayın. Su en altdaki köklere gidince besini oradan almaya devam edeceği için yukarıda saçak kök oluşturmayacak **** daha az oluşturacaktır.
her toprak ilavesinde doldurduğunuz toprak kısmı ıslayacak kadar su verin ki üst kısımlarda saçak ök olşsun.
Toprak ilave ederken toprak doldurduğunuz kısımdaki yaprakları koparmayı unutmayın.

Angel Aki beğendi.

Düzenleyen Harun Parlak : 11-02-2009 saat 00:24
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2009, 13:27   #218
Ağaçsever

muhacir07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Ben de sizden bunu rica edecektim.Siz önce davranmışsınız,teşekkür ederim.

muhacir07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 09:56   #219
Ağaçsever

aykutince's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2009
Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler çok güzel yalnız benim merak ettiğim birkaç nokta var
1- Kum dan bahsetmişsiniz. Kumu nerden bulabilirim. Bauhause da torf ,perlit ve toprak çeşitleri var kum **** kumlu toprak nerden alınır bilmiyorum
2- çuval değilde saksıya eksem ne kadar büyüklükte bir saksıya eksem ne kadar büyüklükte bir saksı yeter.
3-Patatesleri söktükten sonra tekrar eksem yıl boyu dönüşümlü olarak sürdürülebilir mi?
Teşekkürler

aykutince Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 17:45   #220
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Geçen Kasım ayında bahçeye patates ektim. Acemilik işte, çıkmadı tabi Bir iki hafta önce o alandaki yeşillikleri farkettim. Benim patatesler çimlenmiş, birkaç tane daha gömdüm.Bahçemde toprak az olduğu için pek derin sayılmaz. Şimdi baya büyüdüler,bakalım ne olacak?
Name:  Görünt007.jpg
Views: 4390
Size:  43.3 KB

Bilge Kerem beğendi.
maviyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 10:07   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Çuvalda patates düşünüyorum ama hangi aylarda gömülür.
Bir çuvala ne kadar patates gömülür.

v0lkhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 11:42   #222
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Name:  patates.jpg
Views: 3336
Size:  36.6 KB

Çimlenmeye başladılar. Büyüdükçe toprak ilavesi yapacağım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 20:08   #223
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bir çuval çimlenmiş patatesleri ekmek için saklamıştım, tamamen unutmuşum. Sayenizde hatırladım, yarın halletmem gerek.

Çuvalda sulama yaparken çok zorlanmıştım. Çuvalın ağzını birisinin tutması gerekiyor. Ama yine denemek istiyorum. Bu sene daha hazırlıklıyım

Eski 11-05-2009, 20:33   #224
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Çuvallara toprak ilave etme işlemi hızlandı. Her çuvala bugüne kadar ortalama 25cm kadar toprak ilave ettim.

Eski 20-05-2009, 14:34   #225
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Patates normal tarlaya ekildiğinde 20 cm kadar olunca bir çapa yaplır. Bu çapa işlemi hem bitkiyi ayakta tutmak için hemde orada oluşacak saçak köklerden patetes yavrulaması içindir.
Siz çuvala 20 cm kadar toprak doldurup patatesleri dikin çuval 1 mt boyunda dersek 20 cm ye kadar kısaltacaksınız yani toprak derinde çukurda gibi değil meydan da olacak normal tarlagibi.
Patatesiniz filezlenip 25 cm olunca 20 cm toparak ilave edin ilave etdiğiniz kısımda saçak kökler oluşacaktır. ve fideniz tekrar uzayıp 25 cm uzayınca siz tekrar 20 cm kadar toprak doldurun orada da saçak kökler oluşup yavrulamaya başlayacaktır. böylece çuval dolana kadar devam edeceksiniz. Toprağınız patates toprağı derler gevşek ve kumlu olmalıdır dıranaj da iyi olmalı çuvalı biraz yüksekce yere koyun fazla sılandıkca fazla su süzülüp gitsin. Gübreleme de ilk dikim öncesi biraz hayvan gübresi karıştırın sonra peşinden fosfor içerikli azot lu gübre kullanın ikinci aşamaya geçtiğinizda yani toprak ilavesine başladığınızda potasyum ağırlıklı azotlu gübre verin. 3 aşamada tekrar potasyumlu azot vereceksiniz.
Bitkilerde beslenme düzeni yıllık üç aşamalı yapılır.
bitkilerde fosfor kahvaltı azot hava potasyum da ekmek gibi düşünün.
Daha sonraki besinler insanlarda olduğu gibi vitamin eksikliği olarak meydana çıkar demir eksik mangan calsiyum vs diye bitkilerde aynı aradaki fark biz azotu havadan onlar toprakdan almaya çalışır. havanın %74 azot olduğu halde bu toprakda 0.05 gibidir. mutlaka fosil **** suni hayvan gübresi gibi azot ihtiyacını karşılamak lazım.
bundan sonraki sorularınızı forumda sorarsanız oraya yazılandan sizingibi sonra gelen arkadaşlarda faydalanır.
burdan bilgi vermekden kaçınmam ama oraya yazılırsa hem başkalarıda öğrenmiş olur hem benim doğru olduğunu sandığım sizlere aktardığım bilgi ya teyid edilir **** eksiğim varsa bende öğrenmiş olurum.
sizde doğrusunu öğrenmiş olursunuz. Aksi takdirde benim doğru bildiklerimle kalırız. Yanlış da biliyor olanilirim.

Önemli NOT ikinci toprağı doldurdukdan sora sulamayı derinlemesine yapmayın. Su en altdaki köklere gidince besini oradan almaya devam edeceği için yukarıda saçak kök oluşturmayacak **** daha az oluşturacaktır.
her toprak ilavesinde doldurduğunuz toprak kısmı ıslayacak kadar su verin ki üst kısımlarda saçak ök olşsun.
Toprak ilave ederken toprak doldurduğunuz kısımdaki yaprakları koparmayı unutmayın.
Tekin hocam;
Dediğiniz sistemde biz bu yıl patatesleri çuvallara ektik. Ve şuan 25 cm civarındalar. Hafta sonu fotoğraflarını ekleme şansım olacak. İkinci toprağını atmayı düşünüyorum.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 18:05   #226
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Name:  patates.jpg
Views: 6486
Size:  60.8 KB
Çuvallar şimdiden yarıyı geçtiler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 20-05-2009, 21:23   #227
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-03-2008
Merhaba arkadaşlar bugün 4-5 adet cücüklenmiş patates i ortadan 2 ye bölüp diktim. Bakalım sonuç ne olacak.

ılgım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 17:02   #228
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Merhaba; 2-3 hafta önce hafif sökmeye başlamış patatesin sökmüş kısmını yani sadece kabuk kısmını biraz etlice alarak saksının bir kenarına sokuşturmuştum en fazla 2 cm derinliğe, acaba burdan da bitki elde edebilir miyim diye denemek için. Sonuç kocaman bir patates fidesi

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
dermo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 16:42   #229
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sevgili Meyvelitepe, Patatesler ne durumdalar?

Eski 21-07-2009, 17:07   #230
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Patatesler sizlere ömür malesef. Bir şey hepsini kesti Çuvalları döküp aradığımda hiç bir şey bulamadım. Yanlız ikisinden kadı lokması çıktı.

Eski 23-07-2009, 20:56   #231
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Geçmiş olsun. Kadı Lokmaları da Danaburunlarından beterler, her yerdeler.

Eski 25-01-2010, 12:53   #232
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Tatlı patates yetiştiren var mı?

Yabancı mutfaklarda epey rağbet görüyor, forumda aradım ama çıkmadı, başka bir başlığı varsa göremedim...

Şurada resimler, şurada bilgiler var.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 14:51   #233
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
merhaba arkadaşlar !
Ben 6 sene evvel Amerikadan kırmızı patates getirdim .Ulıdagdaki işcilere dagıttım .Hepsi çuvalla uretmişler .Fakat ticari yapmıyorlar .istanbulda ithal olarak satılıyor .İnsan arzu ediyor,herşey vatanımızda uretilsin .Yurt dışına dovuzlerimiz gitmesin .Bu sitenin en sevdigim tarafı ,her turlu uretim için bilgi olması ve danışılması .Herkese selamlar

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 15:43   #234
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
[QUOTE=berduray;568844]Tatlı patates yetiştiren var mı?

Yabancı mutfaklarda epey rağbet görüyor, forumda aradım ama çıkmadı, başka bir başlığı varsa göremedim...

Sevgili berduray;
sizin gibi bende internetten araştırdım karşıma tatlı patates olarak bilinen patatesin Yöresel ad olarak Hatay patatesi veya kırmızı patates olarak geçiyormuş.
Saygılar

Kaynak;www.36hafta.com/icerik/302/ipomoea-batatas-(l...

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 15:46   #235
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Peki bu yumrulardan elinde olan ve paylaşmak isteyen var mı? Talibim...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 11:55   #236
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Hatay' dan gelen tatlı patates dedikleri patatesin tadına bakmıştım. Ama hoşuma gitmemişti. Patates tadını alamadım ben.

cenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 11:59   #237
Ağaç Dostu

Özellikle Sevgili limon ve diğer arkadaşlar. Patates yetiştirme maceralarınızı severek okudum. Harikasınız. Ve büyük toprağı olanlar, ne kadar şanslısınız

Eski 27-01-2010, 13:36   #238
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sağolun sevgili cenan. Ben de arada eski yazıları okuyorum. Ne zaman ekmişim, ne zaman toplamışım, aradan ne kadar zaman geçmiş... çok faydalı oluyor bu yazılar. Bu sene patatesin yerini yer fıstığı alacak sanırım.

Eski 27-01-2010, 13:56   #239
Ağaç Dostu

Sizden öğreneceğimiz çok şeyler var sevgili limon. Tecrübelerinizi esirgemeyin lütfen

Eski 27-01-2010, 22:28   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2010
acil sifalar

burakbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024