agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni98Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2011, 08:33   #271
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
ilk tohum bio teknoloji ile üretiliyor, üretilen ilk tohum aynı şartlarda ve aynı firma tarafından üç yıl ekimi yapılarak çoğaltılıyor ve piyasaya sürülüyor, bizim anaç veya sıfır tohum dediğimiz tohum bu, yurtdışından gelenlerde ise bio teknoloji ile üretilen tohum yedi kez tarlaya ekilerek çoğaltıldıktan sonra anaç tohum olarak piyasaya sürülüyor, yani biz anaç olarak ilk ekimini yaptık dediğimiz tohum ilk tohumun yedinci vesiyonu, tabi serbest piyasada anaç veya ilk ekim diye satılan ve üreticilerin kandırıldığı çok çeşit var.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 10:54   #272
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2010
değerli arkadaşlar;
bende üst üste tahta yerleştirme sistemi ile perlitte patates yetiştirme denemesi yapmak istiyorum ancak besin olarak ne vermeliyim? bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsanız memnun olurum ...
( PATATES İÇİN BESİN ERİYİĞİ )

besin eriyikleri konusunda özellikle kudret beyden yardımlar bekliyoruz.....selamlar...

ibrahim doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 11:13   #273
Ağaçsever

uugur's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Büyüsün diye bıraktığım patateslerimin hepsi zayi olmuş. Yarılarına kadar kemirilmişler. Büyüyememişler de zaten. Önceden topladıklarımın yarısı büyüklükte kalmışlar. İyi ki onları toplamışım Yukardaki patatesler kuma ektiklerim. Diğerlerini toprağa ekmiştim. Demek ki seneye toprağa ekmemem gerek.
sn. limon, kumda daha iyi sonuç aldığınızı belirtmişsiniz; bu kum dere kumu mudur? kumu gübreyle karıştırıp da mı kullandınız?

patatesleri sulamayı nasıl yapıyoruz, çok su isterler mi?

uugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 16:04   #274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2010
Çuvaldaki patateslerim

Merhabalar

Bu sene 2-3 ay önce çok beğendiğim cinsteki birkaç patates olduğu yerde çimlenmişti kıyamadım ve çuvalda patates denemesi yapayım dedim..Balkonumda elime geçen bir çuvala ektim ve büyüdükçe toprak ekledim. Nişantaşı'nda patates yetiştirilir mi diye alay eden olsada bir bitki aşığı olarak patateslerimi toplamak için sabırsızlanıyorum. Fotodaki boya geldiler. Acaba ne zaman patates toplama zamanı gelir? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim..

Eklenen Resimler

xelax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 02:06   #275
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xelax Mesajı Göster
Merhabalar

Bu sene 2-3 ay önce çok beğendiğim cinsteki birkaç patates olduğu yerde çimlenmişti kıyamadım ve çuvalda patates denemesi yapayım dedim..Balkonumda elime geçen bir çuvala ektim ve büyüdükçe toprak ekledim. Nişantaşı'nda patates yetiştirilir mi diye alay eden olsada bir bitki aşığı olarak patateslerimi toplamak için sabırsızlanıyorum. Fotodaki boya geldiler. Acaba ne zaman patates toplama zamanı gelir? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim..
Sn. xelax, kolay gelsin...

patatesin yaprakları sararıp solduğunda_ kurumaya başladığında_ hasat edilir...

Şu anda kökü_ yumruğu _değil, gövdeyi besliyor. Moralinizi bozmak istemem ama çuvala her toprak attığınızda bunu yapacak...toprak altında kalan gövdede, küçük yumrular olarak kalacak...

Yani bu yöntemle patatesin yumrusu değil gövdesi beslenmiş olur...

Çuvalda patates yetiştirmedim _ dilerim beni utandırır_ sanki bana ters gelen bir şey var gibi...

Sonucunu paylaşırsanız sevinirim...

Kolay gelsin...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 08:30   #276
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. xelax, kolay gelsin...

patatesin yaprakları sararıp solduğunda_ kurumaya başladığında_ hasat edilir...

Şu anda kökü_ yumruğu _değil, gövdeyi besliyor. Moralinizi bozmak istemem ama çuvala her toprak attığınızda bunu yapacak...toprak altında kalan gövdede, küçük yumrular olarak kalacak...

Yani bu yöntemle patatesin yumrusu değil gövdesi beslenmiş olur...

Çuvalda patates yetiştirmedim _ dilerim beni utandırır_ sanki bana ters gelen bir şey var gibi...

Sonucunu paylaşırsanız sevinirim... (Bende paylaşmayı düşünüyorum. Eğer yapabilirsem videolu paylaşacağım.)

Kolay gelsin...
Halil bey,

Bende 5 çuvalda patates yetiştiriyorum. Aynen bu çuvaldaki gibiler. Ama ilk yumruları ektiğim topraktan sonra bir daha toprak eklemedim. Bazı yumrular topraktan dışarıda bazıları toprağın içinde belli belirsiz görünüyor. Dışarıda olanlar yeşil renkte ve pek büyümediler. Yavaş yavaş dallar sararmaya başladı. Toprak ilave edip etmemekte kararsız kaldım.

Öyle çok bir beklenti içinde yumruları ektiğimi söyleyemem. 2-3 kere pişirelim taze taze o kadar. Geçen sene yeşeren yumruları ekmiştim. Ektiğim yumrulardan biraz fazlası taze olarak geri geldi o kadar. Ama tadı şahane

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 14:04   #277
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Bende bu sene diktim, bahçemin %50 eğimli boş bir yeri vardı.Sıra sıra terasladım ve patates diktim.Ama sonuç hüsran oldu, toprak iyiyse her koşulda olur.Çuvalda olmaz bahçede olur, çuvalda olur bahçede olmaz gibi kanılara katılmıyorum.

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 10:17   #278
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2012
Selamlar,

Ben de bahçemde küçük bir alanda ilaçsız ve hormunsuz ekim yapmak istiyorum. Ancak tohumluk patatesi nereden bulacağımı bilemiyorum. İnternette araştırdım. Min sipariş miktarları 1 ton civarı Bana sadece 4-5kilo lazım. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Emre İlhan beğendi.
aigneis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 17:48   #279
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Bunun için lütfen forumun arıyorum kısmını kullanınız. Daha çabuk netice alırsınız

Arıyorum - agaclar.net

aigneis beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 18:27   #280
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aigneis Mesajı Göster
Selamlar,

Ben de bahçemde küçük bir alanda ilaçsız ve hormunsuz ekim yapmak istiyorum. Ancak tohumluk patatesi nereden bulacağımı bilemiyorum. İnternette araştırdım. Min sipariş miktarları 1 ton civarı Bana sadece 4-5kilo lazım. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkür ederim.
marketten patates alip cimlenmesini bekleseniz de olur.

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 20:28   #281
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Pazarda satıyorlardı, tohumluk diye buruşmuş, her tarafından filizler fırlamış. Tohumluk özel mi ayırdılar yoksa filizlenenleri mi tohumluk diye satıyorlar bir şey diyemiycem.
Yalnız çok önceleri annemin bayağı bildiğimiz patatesi küçükleri direk büyük olanları 2 ye bölerek ektiğini bilirim ''şimdilerde köylerde ekmek bile satın alınırken kim uğraşır patatesle'' O yüzden tohumluğunu çok ta aramaya gerek yok, bulamazsanız pazardan aldıklarınızdan ekin, pekte sorun olacağını sanmıyorum.

Angel Aki beğendi.
Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 15:12   #282
Ağaçsever

Sayın nkutsay ve Gazi Barış teşekkür ederim cevaplarınız için. Elimde pazardan aldıklarım var ama kendileri güzel değil ki onlardan olan ürünler güzel olsun. Zaten çok küçük bir alana ekeceğim ve aile içinde yiyeceğiz inşallah. Çok emek ve zaman harcayacağım. Verimi düşük oluyor eski tohumların. Sağolsun bir tarım firması hediye gönderdi. Bir kaç büyük saksıya pazardan aldıklarımı ektim. Başka bir yere de tohumluk patatesleri ekeceğim. Bakalım aralarında nasıl bir fark olacak

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Bunun için lütfen forumun arıyorum kısmını kullanınız. Daha çabuk netice alırsınız

Arıyorum - agaclar.net
Çok teşekkür ederim. Forumu çok etkili kullanamıyorum. Haberim yoktu buradan.

Eski 19-03-2013, 17:55   #283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2011
patates dikimi

bu aralar buralarda 3 . defa patetes dikenler bile var çünkü bu sene bol yağışlı geçti ve tohumlar toprakta çürüdü. ya ni yazın bu yörenin patatesi biraz az olacak dolayısı ile fiatlar da yükselecek sanırım. Kumlu gevşek topraklarda daha iyi verim alınır .

Alazz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2013, 19:34   #284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2012
[IMG]C:\Users\USER\Desktop\Fotoğraf-0590.jpg[/IMG]Abilerim ablalarım , bir sorunum var.
Ben annemin balkonumuzda bulundurduğu patates deposunda ki bir patatesin yeşillendiğini fark etim ve Nasrettin Hoca misali "Ya tutarsa " diyerek saksının birine diktim.
Elbette derine dikilmesi gerektiğini biliyorum ancak elimdeki imkan saksıyla kısıtlı.Patates ise beni epey bir şaşırtarak büyüdü, hemde son hızla! Ancak bu fidecik için ne yapmam gerektiği konusunda hiç bir şey bilmiyorum. Mesela sorularım bu fide iyice büyüdüğünde nereye dikmem gerekecek , olur da patatesi olursa nasıl alacağım , besin takviyesi yapmalı mıyım ... diye uzayıp gidiyor.Bu küçük ama hevesli üyeye lütfen yardım ediniz :}
[IMG]C:\Users\USER\Desktop\Fotoğraf-0590.jpg[/IMG]

İrem T. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2013, 08:11   #285
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Saksı acık büyük olsa bari

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 08:10   #286
Ağaçsever

Benim saksılardaki patateslerim kocaman oldu. Çiçek açtılar. Bu gidişle kışlık patatesim bile çıkabilir

Eski 29-07-2013, 09:18   #287
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2013
hafif çimlenmiş patateslerin soyduğum kabuklarını ektim, büyüdü arkadaşlar. düşündüm de yerelması mantığında. o da kabuktan büyüyor ya.

dinise Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2013, 12:35   #288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2013
saksıda büyütebilirsin 4 5 cm derinliğe dikçeksin sulucaksın ben geçen sene ektim 1 tane boyu 60 70 cm oldu bu sene 2 tane diktim bitanesinden 5 dal çıktı öbürküsünden 1 dal 50 60 cm oldular.fısfıs sulama yapın çünkü daha sağlıklı olurlar yapraklarını ve toprağını ıslatın ama saksıda patates yetişir fakat patates vermez

Bilge Kerem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2014, 09:15   #289
Yeni Üye

Masamone1656's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2014
Patates

Merhaba arkadaşlar ben Masamone1656 ben evde küçük bir saksıya 2 tane küçük cücüklenmiş patates ektim yaklaşık 4 gün oldu bana nasıl yetiştirmem gerektiğini anlatabilirmisiniz

Masamone1656 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2014, 09:39   #290
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Masamone1656 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar ben Masamone1656 ben evde küçük bir saksıya 2 tane küçük cücüklenmiş patates ektim yaklaşık 4 gün oldu bana nasıl yetiştirmem gerektiğini anlatabilirmisiniz
Küçük bir saksıda patates yetiştiremezsiniz. Önceki mesajları incelediğinizde ancak büyük çuvallar içerisinde yetiştirebileceğinizi göreceksiniz.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2014, 15:32   #291
Yeni Üye

Masamone1656's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Küçük bir saksıda patates yetiştiremezsiniz. Önceki mesajları incelediğinizde ancak büyük çuvallar içerisinde yetiştirebileceğinizi göreceksiniz.
Yardımın için teşekkürler...

Masamone1656 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2014, 15:03   #292
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2014
Arkadaşlar merhaba... Balkonumda bir heves ile birlikte bu yaz başladığım domates biber salata nane vb. bitkilerin ekiminden aldığım zevk ile bu kış döneminde hem ben hem de saksılarımın boş durmaması için birşeyler ekmeyi düşünürken aklıma patates fikri düştü. Ve direk bu siteye geleyim dedim. Yanılmadım benden başka çılgınlarla karşılaştım.
Hiç bir bilgim yok patates ekimiyle...
Sizce 20 litrelik boya kaplarında bu patates ekimi yapabilir miyim? Hadi ekim yaptım sizce patates elde edebilir miyim ? Bir de bu ekimi hangi ay yapmalıyız , yani patatesi alıp bir miktar su içinde bekletip filizlendirim hemen bu ay içinde nasipse diksek sonuç ne olur? Anladığım kadarıyla yapraklar büyüdükçe üstüne biraz toprak atacağız. Domatesten sonra bunu da yapmalıyım Saygılar...

bora55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 08:56   #293
Ağaçsever

Bir kaç aydır konuya pek yazan olmamış. Aklıma bu patates yetiştirmeyi koymuş bulunuyorum.
Amacım tonlarca patates almak değil. (İlk deneme için çıtamı düşük tutacağım, 3-5 patates alsam başarı sayacağım)
Maksat toprakla uğraşmak. Toprak dediysek hani bağ bahçe ile değil de 20 litrelik boya kovasında ki toprakla uğraşmak
Malum domates zamanı geçti ve saksılar olsun kovalar olsun boş kalmasın. Balkonda bitki yetiştirmeye taktım efendim... (daha sırada soğan sarımsak var inşaALLAH.)
Bundan 1 hafta , on gün önce patates fikri kafamda oluştuğunda 2 adet patatesi aldım ve küçük su dolu bir kabın içine koydum. Şu anda aşağıda ki resimde ki gibi köklenmeye başladılar bile.
Bugün yarın 20 litrelik kovanın içine bir miktar toprak koyup, (toprağa biraz tavuk gübresi koymayı düşünüyorum onun harici ne malzemem ne de yeterli bilgim yok zaten.) patatesleri ortadan ikiye, bilemedin üçe bölüp(kesip) toprağa ekmeye(dikmeye) başlamayı düşünüyorum. ekim işlemi için ama doğru zamandır ama değildir. Hep beraber sonucu göreceğiz nasipse (amatör ruh sabırsız oluyor mevsim zaman dinlemez!)

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2014, 11:00   #294
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2014
Tatlı patates

Merhaba,

İlk defa Amerika'da yeme fırsatı bulduğum tatlı patatesin tohumunu ya da ta kendisini arıyorum. Satın alabileceğim bir yer var mıdır ya da elinde olup da benimle paylaşmak isteyen arkadaşların yardımını rica ediyorum.

ubuntu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2014, 15:50   #295
Ağaçsever

Pratik olarak ; bildiğimiz patatesleri buzdolabınızda saklarsanız tatlı patatesleriniz olur Tabi sizin dediğiniz çok farklı bir şey...

ubuntu beğendi.
Eski 18-10-2014, 21:37   #296
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2014
Tatlı patates

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bora55 Mesajı Göster
Pratik olarak ; bildiğimiz patatesleri buzdolabınızda saklarsanız tatlı patatesleriniz olur Tabi sizin dediğiniz çok farklı bir şey...
Merhaba,

Yukarıdaki mesajınızı bakılırsa patates ekme teşebbüsünde bulunmuşsunuz, yanılıyor muyum? Sonucu merak ettim, hasat nasıl geçti acaba?

bora55 beğendi.
ubuntu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2014, 10:32   #297
Ağaçsever

Henüz ekmedim. Patatesi yukarıda ki resimde ki gibi biraz su dolu kaba koydum cücklenmesi için Şimdilerde yukarıda ki gibi bayağı bir kök saldı. Sanırım bir kaç gün içinde patates ekme teşebbsüne girişeceğim. Ancak elimde ki 20 litrelik kovada bu işin zor olacağını düşünüyorum Elimde çuvalda var ancak çuvalın için de yapmayı pek düşünmüyorum. Belki de çuvalda yaparım Tam karar veremedim hangisi daha güzel olur diye...

Eski 23-10-2014, 16:26   #298
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2014
Arkadaşlar bende patates yetiştirmek istiyorum. En azından ilk başta bir kaç tane hasat alsam yeter. Bunun için en iyi zaman ne zamandır ve ne yapmam gerekiyor.Lütfen yardım..

Jankenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2014, 14:18   #299
Ağaçsever

Merhabalar.
Yaklaşık 1 ay önce çimlensin diye suya koyduğum patatesleri sonunda üşengeçliğimi yenerek toprağa ekmiş bulunuyorum.
Resimlerde gördüğünüz patatesleri 2 ye bölerek ekim yaptım. Yalnız resimlerde de görülüyor sağ tarafta ki büyük patatesin alt tarafı bozulduğu/çürüdüğü için onu ekmedim direk attım.
20 litrelik boya kovasının yarısını kaplayacak şekilde toprak doldurdum ve patatesleri oraya ektim.
Artık gerisi onlara kalmış bakalım yerlerini sevip büyüyecekler mi. Daha önce de dediğim gibi ALLAH'ın izni ile amacım 1-2 patates elde etmek yükseklerde gözüm yok.

Eklenen Resimler

Eski 15-11-2014, 14:16   #300
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
  • Aklımızda bulunsun; patateslerimizin alt tarafları ya da herhangi bir yerleri çürüse dahi, çimlenen kısımdan patates bir parça olacak şekilde kesilip, dikim yapılırsa, patateslerimiz o şekilde de köklenip gelişiyorlar

Name:  Patates Örn.jpg
Views: 1574
Size:  9.8 KB
  • Kırmızı ile işaretli gözlerden çimlenecekler,
  • Yeşil ile işaretli patetesin beyaz kısımlarından ya da çimlerin hemen altından kökleneceklerdir...

Milla, bora55 ve Angel Aki beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024