agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2013, 09:32   #1291
Yeni Üye

hideline's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2013
Selamlar

Arkadaşlar bu sebze kasası 2 adet pembe domates fidesi yetiştirmek için uygun olur mu? Yoksa ufak mı gelir teşekkürler.

Eklenen Resimler

adneser beğendi.
hideline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2013, 19:14   #1292
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Faydalı olur sanırım
Domates Yetiştirme

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2013, 20:16   #1293
Yeni Üye

hideline's Avatar

Teşekkürler yardımınız için hiç faydalı olmaz mı çok güzel.

Eski 08-04-2013, 22:03   #1294
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
belki bilenler vardir bilmem ama, pembe domates ile ilgili PDA(Pembe Domates Ağı) diye bir blog buldum. pek hoşuma gitti paylasayim dedim. daha cok balkon, teras yetistiricieri icin..gecenlerde CNNTURK e de cikmislar..

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 20:07   #1295
Yeni Üye

hideline's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
belki bilenler vardir bilmem ama, pembe domates ile ilgili PDA(Pembe Domates Ağı) diye bir blog buldum. pek hoşuma gitti paylasayim dedim. daha cok balkon, teras yetistiricieri icin..gecenlerde CNNTURK e de cikmislar..
Anlaşılan konuyu takip etmemişsiniz geçmiş sayfalarda sıkça PDA'dan bahsedilmiş gene de tekrar belirtmeniz iyi olmuş.

Eski 11-04-2013, 20:26   #1296
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hideline Mesajı Göster
Anlaşılan konuyu takip etmemişsiniz geçmiş sayfalarda sıkça PDA'dan bahsedilmiş gene de tekrar belirtmeniz iyi olmuş.
biraz azar hissetmis gibi oldum ama neyse .. bu konuda PDA ile ilgili bir giris hatirlamiyorum belki atlamisimdir diye tekrar arama yaptirdim ve boyle bir giris bulamadim.. syg.

Eski 12-04-2013, 10:10   #1297
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2013
merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. bende 1-2 hafta öncesine kadar maydonoz ve dereotu ektim. tohumlarda hiç bir faaliyet yok. 3 gün öncede salatalık ektim hiç biri çıkmadı. yağmur sulama yapıorum. nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum

gamzeyarimay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2013, 10:31   #1298
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Ev disinda iseler gec cimleniyorlar. Sicak ve nemli ortamda daha cabuk sonuc alir sonrasinda disariya cikarirsiniz.

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2013, 13:38   #1299
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gamzeyarimay Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. Bende 1-2 hafta öncesine kadar maydonoz ve dereotu ektim. Tohumlarda hiç bir faaliyet yok. 3 gün öncede salatalık ektim hiç biri çıkmadı. yağmur sulama yapıorum. Nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum
ne bu acele....
önce sabır.......

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2013, 00:14   #1300
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gamzeyarimay Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. bende 1-2 hafta öncesine kadar maydonoz ve dereotu ektim. tohumlarda hiç bir faaliyet yok. 3 gün öncede salatalık ektim hiç biri çıkmadı. yağmur sulama yapıorum. nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum
Maydonoz 1 ay gibi sürede çimleniyor aşağı yukarı, dereotu 3 hafta sürer, salatalık 3 gün ile 1 hafta arasında çimlenir. Ne az sulayın ne de çok. Tohumdan yetiştirmek sabır istiyor.
Örneğin ben yaklaşık 1,5 ay öncesinde yıldız çadırı tohumu ektim. Sitedeki tüm üyelerim yıldız çadırı 3 günde çimlenirken benim ki 1,5 ay gibi bir sürede çimlendi. Peki neden bu kadar geç çimlendi

1- Erken ekim yaptım
2- Sürekli balkonda duruyor ( yani serin )

Ban sabretmeyip olmuyor deyip sulamayı kesseydim şuan 3 tane yıldız çadırım olmazdı

ddmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2013, 00:26   #1301
Ağaç Dostu

benim maydonozlar da dere otlari da geç cimlendi disarida.. don't panic.

Eski 13-04-2013, 02:54   #1302
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
maydanozda dereotu da ister içerde ister dışarda geç çimleniyor.bende bugün ektim haydi bakalım.. acelecilere roka ve tere tavsiye ederim, en çok 4-5 günde hopp semaya uzanış

loveforlife beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2013, 10:47   #1303
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
benimkilerin oldukca sicak evde cimlenme sureleri (gun):

maydanoz 11
dereotu 7
nane 13
roka 5
semizotu 7
tere 5

iki haftadir balkonda cimlendirmeye calistigim kekikte yeni yeni tek tuk bir seyler cikti ama kekik mi ot mu bilmiyorum.

ddmk beğendi.
nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 14:52   #1304
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Thumbs up

Merhabalar, herkese kolay gelsin...
Ben de 1 hafta kadar önce marul, maydanoz, roka, dereotu, biber, yeşil soğan ektim yoğurt kaplarıma. Üzerlerine yazmadım ve karıştırdım... Şimdi 5 kapta çimlenme başladı. Ya marul ya da roka. İçeri aldım kuşlar rahat bırakmaz diye. Bakalım, ne olacak. Domatese cesaret edemedim, fidesini bulursam alırım, tohumdan çok zor oluyor. Bir de pet şişede deneyen var mı, bilgi verirseniz çok sevinirim...

aras09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 15:51   #1305
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Kolay gelsin arkadaşlar . Geçen sene balkonda ekmeye başladım (domates , biber , salatalık ,çilek) ama acemi olduğum için toprak taş gibi oldu hiç bir şey alamadım . Bu sene yapacağım bu işi dedim iyi bir toprak buluyum dedim gittim hiç ellenmemiş çok eski bir ceviz ağacının altından aldım 10 çuval toprak koyun gübresi ve ponza ile karıştırdım evede çıkardım sadece çilek ektim başka bir şey ekmedim ama ekeceğim 10 güne kadar domates biber salatalık maydanoz yeni öğrendim ceviz ağacının altındaki toprakta hiç bir şey yetişmezmiş yine mi yanlış yaptım ekeceklerim ölürmü ne yapıyım arkadaşlar lütfen yardım edin....

Düzenleyen s-kaptanoglu : 14-04-2013 saat 19:15
s-kaptanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 16:53   #1306
Ağaç Dostu

bizim forum da doğa gibi valla..
bahar geldimi şenleniyor. eskiler çiçeklenip yeni tohumlar çimleniyor...
hosgeldiniz sn aras09, s-kapanoglu...

Cemil B., ddmk ve aras09 beğendi.
Eski 14-04-2013, 19:11   #1307
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
günes actımı havalar ısındımı bizlerde neseleniyor topraga tohumları ekiyoruz.. doga renkleriyle guzelll

aras09 beğendi.
Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 20:51   #1308
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler, hoşbulduk...
Bahar çok güzel o bakımdan ama benim gibiler için, öğrenciler için sınav dertleri de başlıyor...
Doğaya bakıp havaya girmemek mümkün mü?
Bakalım bu balkon bahçeciliği sınavımız nasıl geçecek...

Cemil B. beğendi.
Eski 14-04-2013, 21:30   #1309
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Alıntı:
hoş bulduk teşekkürler ama bizi üzecek bu işler herhalde

s-kaptanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 13:04   #1310
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s-kaptanoglu Mesajı Göster
hoş bulduk teşekkürler ama bizi üzecek bu işler herhalde
Ben de yeniyim, hoşgeldiniz siz de...
Sormayın , insan çok üzülüyor olmayınca ama böyle böyle öğreneceğiz herhalde...
Sabırlı olmak ve yılmamak lazım.
Doğa bizi terbiye ediyor diyelim...

ddmk beğendi.
Eski 17-04-2013, 16:18   #1311
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2013
Arkadaşlar merhaba herkese,aranıza Ankara'dan katıldım. Ben de 2 senedir balkonumda sebze yetiştirmeye çalışıyorum. İlk sene pek başarılı değildim ama geçen sene cherry domateslerim,maydonoz-roka-dere otu,biberlerim gayet güzel yetişmişti. İnşallah bu sene de umutluyum.

Havalar biraz düzelirse; bu haftasonu pazar günü artık dikime geçmek istiyorum. MErak ettiğim bir şey var, geçen sene kullandığım torflar hala saksılarında duruyor; onların hepsini bir yerde toplasam ve bir miktar gübre ile de harmanlasam bu sene kullanabilir miyim? Herhangi bir sakıncası var mı?

Çiçeklendiğinde fotoğraf koyacağım ben de inşallah,burada paylaşanları görünce imreniyor insan

Saygılar sevgiler tüm doğa dostlarına...

emora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 21:34   #1312
Ağaçsever

best86's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2011
Merhaba, öncelikle hoşgeldin. Ankara'da sağlıklı ucuz fide alabileceğin yerler konusunda danışabilirsin. İlk aşamada fideden yetiştirmek daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aras09 Mesajı Göster
Ben de yeniyim, hoşgeldiniz siz de...
Sormayın , insan çok üzülüyor olmayınca ama böyle böyle öğreneceğiz herhalde...
Sabırlı olmak ve yılmamak lazım.
Doğa bizi terbiye ediyor diyelim...

aras09 beğendi.
best86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 21:42   #1313
Ağaçsever

best86's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2011
Sayın Emora,

Aynı torfu kullanmanızı tavsiye etmem. Bitkiler kökleriyle sadece besin maddesi ve su alımı yapmaz. Enzim gibi bazı maddelerde salgılayabilirler. Mesela Solanaceae familyasından(patates, domates, biber, patlıcan vs.) sebzeler solanin denilen zehirli bir madde salgılarlar. Aynı torfta aynı bitkileri yetiştirmeye çalışmanız aynı besin maddelerini tüketmeleri sebebiyle toprak yorgunluğuna ve tabi ki bu zehirli maddelerin toprakta birikmesine, bitki tarafından alınmasına da neden olacaktır. Ayrıca alacağınız ürünlerde verim ve kalite kaybı da gözlemleyebilirsiniz. O torfu süs bitkilerinde değerlendirmenizi ya da fasulye, bezelye gibi değişik sebzeleri yetiştirerek kullanmanızı tavsiye ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emora Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba herkese,aranıza Ankara'dan katıldım. Ben de 2 senedir balkonumda sebze yetiştirmeye çalışıyorum. İlk sene pek başarılı değildim ama geçen sene cherry domateslerim,maydonoz-roka-dere otu,biberlerim gayet güzel yetişmişti. İnşallah bu sene de umutluyum.

Havalar biraz düzelirse; bu haftasonu pazar günü artık dikime geçmek istiyorum. MErak ettiğim bir şey var, geçen sene kullandığım torflar hala saksılarında duruyor; onların hepsini bir yerde toplasam ve bir miktar gübre ile de harmanlasam bu sene kullanabilir miyim? Herhangi bir sakıncası var mı?

Çiçeklendiğinde fotoğraf koyacağım ben de inşallah,burada paylaşanları görünce imreniyor insan

Saygılar sevgiler tüm doğa dostlarına...

best86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 23:40   #1314
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emora Mesajı Göster
...geçen sene kullandığım torflar hala saksılarında duruyor; onların hepsini bir yerde toplasam ve bir miktar gübre ile de harmanlasam bu sene kullanabilir miyim? ...
uzman falan degilim ama burada daha önce bu konuda burada fikirlerini paylasan arkadaslara katiliyorum..
sebze sırf torfta ya da torf agirlikli toprakta yetismemeli. mumkunse bahce topragi agirlikli karisimlarda yetismeli...
ben olsam elinizdeki torfa bahce topragi ve yanmis koyun gubresi belki cok az da kum ve/veya perlit ekler(ben perlit eklemiyorum) ve dert etmeden sebzelerimi yetistirirdim.. ben senelerdir oyle yapiyorum.
kolay gelsin.

Eski 18-04-2013, 08:18   #1315
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2013
Sayın best86 ve antihistaminik değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Söyledikleriniz çok mantıklı.

Bu torfları da atmayacağım tabii, bir arkadaşımın köyünden elenmiş bahçe toprağı getirteceğim,buna 1/4 oranında doğal gübre ekleyip harmanlayacağım. Bu sene de böyle denemeyi düşünüyorum. "Perlit" nedir,nereden temin edilir bilmiyorum; o yüzden pek sıcak gelmedi o madde bana.

Havalar da Ankara'da hem iyi soğuk hemde aşırı yağmurlu.Bu dikim işini bir hafta daha erteleyip,sonraki Pazar gününe bırakmakta yarar var sanırım.

best86 beğendi.
emora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 16:32   #1316
Ağaç Dostu

zenfide den organik fidecik!lerim geldi. pek minikler ama guzel paketlenmisler hosuma gitti...
domates yetiştirme başligina koydum burada da paylasayim dedim.

Eski 18-04-2013, 16:56   #1317
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2013
Merhaba

Bende bugün üye oldum.Ben bugün maydanoz ektim.Büyük bir saksıya yarısına da biber ekeceğim.Tohumdan ekiyorum.Maydanozları hemen ektim ancak biber tohumlarını 24 saat nemli tülbent içinde tutun yazıyordu.Yarın ekmem gerekecek.Bende öyle yaptım.bu konuda bilgisini olan var mı?
Bir ben saksımı balkona koydum ama sitedeki yazışmaları okuduğum da içeride daha çabuk filizleneceğini anladım.Doğru mudur?
Bir de daha önce akşam sefası ekmiştim.Bir metre oldu boyu.Tohumları ektiğim saksıda hala balkon demirlerine bağladım.Bu şekilde çiçek açar mı acaba?
Bilgini olan var mı acaba?

Hülyab beğendi.
HERAKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 18:06   #1318
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2013
Kimse cevap vermeyecek mi acaba

HERAKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 21:26   #1319
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HERAKAN Mesajı Göster
Merhaba

Bende bugün üye oldum.Ben bugün maydanoz ektim.Büyük bir saksıya yarısına da biber ekeceğim.Tohumdan ekiyorum.Maydanozları hemen ektim ancak biber tohumlarını 24 saat nemli tülbent içinde tutun yazıyordu.Yarın ekmem gerekecek.Bende öyle yaptım.bu konuda bilgisini olan var mı?
Bir ben saksımı balkona koydum ama sitedeki yazışmaları okuduğum da içeride daha çabuk filizleneceğini anladım.Doğru mudur?
Bir de daha önce akşam sefası ekmiştim.Bir metre oldu boyu.Tohumları ektiğim saksıda hala balkon demirlerine bağladım.Bu şekilde çiçek açar mı acaba?
Merhaba sevgili Herakan foruma hoşgeldiniz bende çok eski sayılmam ama bildiğim kadarıyla fikrimi söyleyebilirim. Ben tüm tohumlarımı (sebze yetiştiriyorum) ev ortamında çimlendiriyorum çünkü bildiğim kadarıyla ilk çimlenme aşamasında güneşten ve soğuktan korumak gerekiyor diye biliyorum.

Maydanoz çok uzun sürüyor çimlenmesi sabırla beklemelisiniz. Biber, domates, salatalık gibi tohumları bende tülbentte bekleterek nemlendirmiştim çimlendirmesini hızlandırdığını düşünüyorum. Bence çimlenene kadar ev ortamında bekletin hatta nem olması için üzerine streç film kapatabilirsiniz havalar hala soğuk dışarısı sıkıntı olabilir belki...Akşam sefası ile ilgili hiçbir bilgim yok ona yorum yapamıyorum..

Umarım güzel verim alırsınız...

ddmk beğendi.
Hülyab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 23:26   #1320
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HERAKAN Mesajı Göster
Merhaba

İçerde çimlendirme ortam sıcaklığının (dışarıya nazaran) sabit sıcaklıkta ve daha sıcak olduğu için çimlendirme süresini kısaltır.
Yalnız biber şaşırtma isteyen isteyen bir bitkidir. Önce bir viyol ya da pet pardak gibi ya da bu iş için kullanacağınız her hangi bir kapta ve her kaba bir tohum gelecek şekilde ekilmeli ve belli bir büyüklüğe gelince sabit kalacağı yere şaşırtmanız gerekmektedir.

Cemil B. ve Hülyab beğendi.
ddmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024