agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2010, 09:02   #1081
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2010
Merhaba arkadaşlar. Foruma daha önce hiç yazmadım, sadece okuyordum. İki yıldır balkon sebzeciliğine merak saldım. Geçen sene domates ve biberlerimden güzel verim aldım. Domatesin cinsinden sanırım lezzetinden memnun kalmadım.
Bu sene ise daha geniş kapsamlı, çeşitli güzel şeyler yapmayı planlıyorum ve yapmaya da başladım. Fotoğrafları çekip buraya yüklemeyi düşünüyorum inşallah. Gerçekten pek az şey beni bir şeyler yetiştirmek kadar heyecanlandırıyor.
Bu arada bir arkadaştan rica etmiştim ve bana tarla domatesi diye isimlendirdikleri domatesten ve renkli dolma biberlerden annesinden temin ettiği tohumları getirdi. Yumurta kartonuna ektim, bir ay filan oldu bir kısmı çimlendi bir kısmı da topraktan başını çıkartmaya çalışıyor.
Bu arada yumurta kartonunu tavsiye eden arkadaşlara teessüf ederim. O kadar çabuk kuruyor ki toprağı, şu sıralar bir gün ihmal etsem hepsi hazan oluverecekler. Tahminim yumurta kartonu hem üstten hem de karton kısımlardan nem kaybettiği için öyle oluyor. Nacizane benim tavsiyem fidecilerin kullandıkları gibi plastik materyal kullanmak. Bundan sonra ben öyle yapacağım ve şu an yeşerenlerimi de ilk fırsatta pet bardaklara şaşırtacağım.
Fideciklerimin ve balkonumun fotoğraflarını (her konuda biraz ağırdan alan biri olarak) ilk fırsatta çekip burada paylaşmayı planlıyorum. Şimdilik sevgiyle kalın.

doctorb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 15:31   #1082
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doctorb Mesajı Göster
Yumurta kartonuna ektim, bir ay filan oldu bir kэsmэ зimlendi bir kэsmэ da topraktan baюэnэ зэkartmaya зalэюэyor.
Bu arada yumurta kartonunu tavsiye eden arkadaюlara teessьf ederim. O kadar зabuk kuruyor ki topraрэ, юu sэralar bir gьn ihmal etsem hepsi hazan oluverecekler. Tahminim yumurta kartonu hem ьstten hem de karton kэsэmlardan nem kaybettiрi iзin цyle oluyor. Nacizane benim tavsiyem fidecilerin kullandэklarэ gibi plastik materyal kullanmak. Bundan sonra ben цyle yapacaрэm ve юu an yeюerenlerimi de ilk fэrsatta pet bardaklara юaюэrtacaрэm.
.
Sayin doctorb yumurta kartonu ile ilgili sozlerinize yuzde yuz katiliyorum. Bende hem para vermeden alabilmem, hem tavsiyeler hemde organik madde olmasi sebebiyle bir kisim tohumlarimi bu kaplara ekmistim. Soylediginiz gibi bir elim sudaydi, surekli kurudugu icin sulamam gerekiyordu, buyumeleri derinlik az oldugu icin bir zaman sonra durdu ayrica bol sulayincada karton yumusayip dagilmaya basliyordu. Hatta bir kisim fidelerin kokleri kabin altini delip disari cikmisti. Hic bir arkadasa tavsiye etmiyorum plastik materyalleri bu amacla kullaniniz.

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2010, 15:36   #1083
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
rgok arkadaşın bardağa marul diktiği gibi bu sene bende diktim çok harika oldu

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 12:46   #1084
Yeni Üye

fidelerim ve balkon bahçem

bunlar arkadaşımdan çekirdeğini alarak çimlendirdiğim renkli dolma biber ve tarla domatesi dediğimiz domatesler[ATTACH]144745[/ATTACH[ATTACH]Name:  fideler3.jpg
Views: 2484
Size:  53.0 KB[/ATTACH]] inşallah problemsiz yükleyebilmişimdir

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen doctorb : 17-05-2010 saat 13:39
Eski 17-05-2010, 13:22   #1085
Yeni Üye

hıyarlarım

Bunlar da beni hem şaşırtıp hem de ziyadesiyle sevindiren hıyarlarım.Üstten çektiğim fotoğraftan iki gün sonra çektim diğer ikisini.[ATTACH][ATTACH]Name:  hıyar3.jpg
Views: 2194
Size:  49.0 KB[/ATTACH][/ATTACH]

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 17-05-2010, 13:31   #1086
Yeni Üye

Bir arkadaşın hediyesi ahududu ve eşimin doğum günümde (25 Mart) hediye ettiği, şu an çok güzel çiçeklenmiş olan iki domates fidesinden biri. [ATTACH]Name:  domates1.jpg
Views: 2357
Size:  73.1 KB[/ATTACH]

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 17-05-2010, 13:38   #1087
Yeni Üye

Ve balkonumdan birkaç genel görüntü. Diğerlerine ek olarak biberiyeler var, topak patlıcan, biberler, çeri domatesler vs. vs. İnşallah bir ay kadar sonra daha da güzelleşecek bahçem!. O zaman da fotoğrafları paylaşırım.
[ATTACH]144776
[ATTACH]144777
[ATTACH]144778

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 17-05-2010, 16:31   #1088
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2010
Sırık domates fideleri

Saygı deger buyuklerim benim de sırık salkım cinsi domates fidelerim bunlar ama yetersiz ısık aldıgını düsünüyorum sizin de fikirlerinizi alabilir miyim bunlar su anda durgun su ortamında ama balkona manuel sulama ile buyutmek için saksıya almayı dusunuyorum tecrubelerinizi aktarırsanız sevinirim...

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
civilengineer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 22:49   #1089
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi civilengineer Mesajı Göster
Saygı deger buyuklerim benim de sırık salkım cinsi domates fidelerim bunlar ama yetersiz ısık aldıgını düsünüyorum sizin de fikirlerinizi alabilir miyim bunlar su anda durgun su ortamında ama balkona manuel sulama ile buyutmek için saksıya almayı dusunuyorum tecrubelerinizi aktarırsanız sevinirim...
bunların biran önçe şaşırtılması lazım bide daha pişkinleşmemiş gibi görünüyor az sulayarak güneş görürlerse daha iyi olur....

efsane1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 11:13   #1090
Yeni Üye

Yorumun için teşekkürler efsane1907, bunlardan 4 tanesini balkona aldım akıllı saksı sisteminin içine, 2 tanesini saksıya, 1 tanesini de durgun su ortamına. Hepsini şaşırttım ama şaşırtma yaparken neye dikkat etmek gerekiyo bazılarının saçak kökleri fena buyumus, sasırtma yaparken birazı telef oldu, cok narin çünkü kökleri. Bir de bunlar sürekli cam kenarında duruyo balkon çok rüzgarlı, tüm gün güneş ışıgını direk alamıyolar, bunun etkisi olur mu ? En yakın zamanda fotografları cekip eklerim, herkese basarılar...

Eski 20-05-2010, 15:57   #1091
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi civilengineer Mesajı Göster
Yorumun için teşekkürler efsane1907, bunlardan 4 tanesini balkona aldım akıllı saksı sisteminin içine, 2 tanesini saksıya, 1 tanesini de durgun su ortamına. Hepsini şaşırttım ama şaşırtma yaparken neye dikkat etmek gerekiyo bazılarının saçak kökleri fena buyumus, sasırtma yaparken birazı telef oldu, cok narin çünkü kökleri. Bir de bunlar sürekli cam kenarında duruyo balkon çok rüzgarlı, tüm gün güneş ışıgını direk alamıyolar, bunun etkisi olur mu ? En yakın zamanda fotografları cekip eklerim, herkese basarılar...
Bildigim kadarini yazayim. Eger yanlissam zaten buyuklerim beni de duzeltirler.
Sasirtirken fidenin govdesinden tutmuyoruz cunku oraya yakin bakarsak kucuk kucuk diken gibi seyler var. Onlar sasirttiktan sonra yeni toprakta kok olacaklar. O yuzden mumkun oldugunca yapraklarindan tutuyoruz. Ikinci onemli nokta eski topragi olabildigince koklerden ayiklamaniz gerekiyor. Yani kokler ciplak olacak. Sasirtirken koklerin kopmasi hic problem degil. Bir kac gunde toparlar. Hem belki daha iyi sasirmis olur. Yani kok kopmasi telef olmasi problem degil.
Gunes, domates icin cok onemli. Asiri ruzgar tam piskinlesmemis fidelerinizi kirabilir. Bence bir muddet daha cam kenarinda dursunlar. Ne zaman ki govdeleri yesil renkten morumsu renge donusurse o zaman fideleriniz hazirdir demektir. Bunun icin suyu kesmeniz gerek. Tum gun almasa bile en azindan bi 4-5 saat gunes alsa yeter diye dusunuyorum.

koliva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 10:04   #1092
Yeni Üye

Bunlar bugun cekildi 3 farklı yetişme sistemi, inşallah bir an önce toparlarlar kendilerini... Ama akıllı saksı sisteminde bi problem olmus su seviyesini kontrol eden mekanizma örtü ile sıkışınca o görüdügünüz mavi bidondaki suyun hepsi saksıya bosalmıs yorumlarınızı bekliyorum...

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 05-06-2010, 18:44   #1093
Ağaçsever

akya's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Herkese merhaba, topraksız tarım başlığında paylaştığım resimleri buraya da eklemek istedim...

Bu yıl balkonumda tekrar deneme yaptım, işte resimler ve ayrıntılar.

http://img690.imageshack.us/img690/5333/img0839k.jpg
http://img94.imageshack.us/img94/6139/img0850u.jpg
http://img687.imageshack.us/img687/7860/img0848sx.jpg
http://img41.imageshack.us/img41/8896/img0842o.jpg
http://img43.imageshack.us/img43/7688/img0840g.jpg
http://img251.imageshack.us/img251/5730/img0851at.jpg

* Balkonum doğuya bakıyor, öğleye kadar güneş alıyor, çok fazla rüzgar almıyor.

* Saksılarımda cocopeat, perlit ve normal toprak karışımı (aynı ölçülerde) var. (Normal torf, iri kum, toprak ile de olabilir)

* Nisan ilk haftasında hazır aldığım 3 domates, 1 sivri biber, 3 patlıcan fidesiyle dikim yaptım. Bence fidelerin asıl yerlerine dikim yapılmadan önce iyice pişkinleşmiş olması( 10 cm uzunluk, kurşun kalem kalınlığı, koyu yeşil renk) önemli. Fide döneminde iyi güneş almamış, boyu çok uzamış cılız fideler iyi olmuyor.

* Her saksıyı yaklaşık olarak 2-3 günde bir 5 litre besinli suyla sabahları suladım. Burada dikkat ettiğim nokta, su miktarını saksının altından su gelecek ancak saksının altındaki hazneden taşmayacak şekilde ayarlayabilmekti. Ayrıca tekrar sulamayı katı ortam iyice kurumadan hafif nemliyken yaptım.

* Besinim sayın envorun reçetesiyle 2-2,5 EC, ve 6-6,5 PH.

Bence çok fazla otomasyona girilmeden, iyi ışık alan, çok fazla yağmur ve rüzgar almayacak bir balkonda ve besinli sulamayla herkes sebze yetiştirebilir. Tabi bu gece sıcaklıklarının 7-8 derecenin altına düşmemeye başladığı ilkbahar döneminden kışa kadar yapılabilir.

akya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 22:47   #1094
Yeni Üye

balkonda topraksız domates

Sayın akya ne dersin benim fideler de seninki gibi domates verir mi ? valla hiç umudum yok ve bu işi ilk defa yapıyorum topraksız olarak en kısa zamanda foto cekip göndericem ben akıllı saksı sistemi durgun su ve normal saksıda manuel sulayarak 3 farklı yetiştirme sistemi kurdum bakalım sonuclarını sabırsızlıkla merak ediyorum.. ama eline koluna saglık domatesler biberler marketten secilerek alınmıs gibi bu ec metre ve ph ölçeri nereden temin edebilirim sayın akya ?

Eski 09-06-2010, 10:34   #1095
Ağaçsever

akya's Avatar

Sayın civilengineer,

Balkonda başarı için aslında dikkat etmemiz gereken bir kaç faktör var;Yeterli ışık, pişkin fide, besinli sulama.(Yazları her gün ya da ikigünde bir sulayabilirseniz otomatik sulamaya gerek olmaz)ec ve ph ölçmek ilk etapta zorunlu değil gibi geliyor bana.

Sizin fidelerin açık yeşil renkli, cılız ve uzun olmasından yeterli ışık almadığı anlaşılıyor. Kesinlikle balkonun en güneş alan yerine alın, yeriniz darsa bazı fidelerinizden vazgeçin. Çok rüzgar alıyorsa bir sırıkla şimdiden destekleyin. Ama bence yeni ve pişkin fidelerle tekrar denemeye başlayın...

Eski 11-06-2010, 10:06   #1096
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2010
cinbiber-fasülye-karpuz-limon diktim küçük bir sera yaptım filizlen me başlayınca resim koyarım

oğuzKaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 12:21   #1097
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

domates dallarını budayıp bardaklara diktim sizce tutar mı meyve verir mi?

Eski 12-06-2010, 22:59   #1098
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Daha önce forumda okumuştum tuttuğunu.Toprağınız gübreli ise umut var sanırım.Hatta bunu deneyen arkadaş budadığı dallardan daha fazla meyve aldığını yazmıştı.

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 09:59   #1099
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

diktiğim bütün dallar sararmış başarısızlıkla sonuçlandı

Eski 15-06-2010, 11:37   #1100
Ağaçsever

senemr's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
bildiğim kadarıyla domates dalı değilde, dallarının arasından çıkan sürgünler kökleniyordu.

senemr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 12:29   #1101
Yeni Üye

Evet ben de koltuk alırken kopardığım irice iki dalı bardaklara diktim ve sürekli nemli tuttum, ikisi de köklendiler.

Eski 15-06-2010, 17:59   #1102
Yeni Üye

Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oğuzKaptan Mesajı Göster
cinbiber-fasülye-karpuz-limon diktim küçük bir sera yaptım filizlen me başlayınca resim koyarım
Fasulye: baya bi büyüdü

cin biber: fazla çıktı biraz daha büyüsün ayrı saksılara taşıcam

karpuz: küçükte olsa çıktı

limo: daha yeni filizleniyor

Yeni diktiklerim:

tere: diktim 1 gün sonra filizlenme başladı

marul-maydonoz: hafif filizlenme başladı

Bilge Kerem beğendi.
Eski 15-06-2010, 18:02   #1103
Yeni Üye

Resim koymayı öğreniyim koyacam

ben hiç bişey dikmezdim bu site sayesinde başladım

bi soru sorabilirmiyim ? = sordun zaten

bu espiriydi: diktiğim şeylerin bazılarının yanında incecik kahverengi bişey uzadı bunu
kopartiyimmi

Eski 18-06-2010, 19:05   #1104
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Sayın ozger ve doctorb, bugün dalların dibinden çıkan 10-15 cm boyundaki 3 tane sürgünü kesip saksılara diktim. Bakalım kök atıcak mı bu sefer doğru iş yaptım sanırım

Eski 19-06-2010, 23:37   #1105
Yeni Üye

Balkonda Sebze Yetiştiriciligi

Sayın akya aslında gıyaben tanısıyoruz sizinle arkadasım kemal bahsetmiş sanırım benden, enver beyle de görüşmüştük ist.da. Bunlar 2 gün önceki fotograflar çiçekten domatese dönüşen fide durgun su ortamında digerlerine göre baya hızlı buyudu, sadece çiçek açmış olan manuel sulama ile diger saksıdakiler akıllı saksı sistemine baglı sizce ne kadar süre sonra hasat edilir meyve halindeyken extra bişeye gerek var mı ?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 21-06-2010, 17:18   #1106
Ağaçsever

akya's Avatar

Sırık domates ise yaprak ile gövde arasından çıkan filizleri almalısın. Böyle yaparsan mevcut çiçeklerin ve meyvelerin daha iyi bir gelişim gösterecektir. Normal şartlarda meyve bağlayan çiçekler yaklaşık 8 haftada hasata gelir. Kolay gelsin.

Eski 21-06-2010, 22:10   #1107
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Sayın akya bodur çeri de budama yapmadım ama her çiçek meyveye dönmüyor.Şimdiden sonra çıkan koltukları budasam mı?

Eski 22-06-2010, 10:12   #1108
Ağaçsever

akya's Avatar

Bodur çeşitlerde budama yapmıyoruz. Sırık domateslerde ise tam tersi budama yapılması gerek. Domates yetiştirirken çeşitlerin bu özelliklerine göre uygulama yapmak lazım. Çok yüksek sıcaklıklarda çiçekler meyveye dönüşmeyebilir.

Eski 22-06-2010, 14:04   #1109
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Yazınızı okumadan önce bir kaç koltuk almıştım.Annem ve anneannem de budama dediler ama çiçeklerin çoğu dökülünce ne yapacağımı şaşırdım.Ama artık budamam.İlginize teşekkür ederim.

Eski 26-06-2010, 20:34   #1110
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

10 gün önce domates sürgünlerini saksıya diktim yeşil duruyolar hatta çiçek açtılar ama güneşe çıkardığım zaman soldular tekrar gölgeye aldım ne kadar süre böyle gölge de durcak kök oluşturmadı sanırım daha.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024