agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni73Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-07-2009, 01:18   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fizikçi Mesajı Göster

( Mesajlara aynen katılanlarınki silinmiyor benim bir önceki katılmadığım için silindi. Eğer ifade bildiren ikonlarla ilgili bir sıkıntı varsa bu ikonlar kullanıma niye açık ya hu ??? )

İkonlar konulara ifade katmak için kullanılır.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fizikçi Mesajı Göster
Mesajınızın ne mana ifade ettiği görülebilsin diye açtım.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 12:32   #32
Yeni Üye

baygul's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Biber ismi çok uzatılmış *******, tüm resmi kaynaklarda öyle geçiyor. Rahatsız olan arkadaşlar peter olarakta kullanabilir bence.Önemli olan biber ne kadar acı, verimi nasıl, ekonomik değeri var mı, bunlar tartışılsa daha çok yakışırdı bu siteye.

17mine beğendi.
baygul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 14:52   #33
m.a
Ağaçsever

m.a's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
heryerde ismi öyle geçebilir, ama konuşmaya saygıya çok önem veren böyle bir sitede konu başlığı o şekilde yazılmayıp peter biberi olarak geçse bence daha hoş görünür.. ya da sitemizde bu biberin ismi değiştirilsin neolacak ki yani sitemize özel bi durum olmuş olur. çokta güzel olur.

17mine beğendi.

Düzenleyen m.a : 26-07-2009 saat 14:52 Neden: yanlış kelime
m.a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 15:30   #34
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakany Mesajı Göster
Başlıktaki isim değişmez ise siteyi protesto edip terketmeyi düşünüyorum.(ayrılmam önemli değildir belki ama en azından çağdaş gelişmiş modern bir tepki)

Başka ayrılmak isteyen varsa haber versin...

Duyan da biberin adını organın "Türkçe adıyla" yazdığımı sanacak...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 16:50   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster

VAR! ne yapacaksınız?, ben gerekeni yaptım zaten. Son derece FAŞİST bir tarzınız var. Yazdığınız 10 posttan 8 i alaycı ve küçümser tavırlı. Forumdaki hiç kimseden farklılığınız ve üstünlüğünüz olmadığının farkında değilsiniz sanırım.

17mine beğendi.
bennur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 17:47   #36
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bennur Mesajı Göster
VAR! ne yapacaksınız?, ben gerekeni yaptım zaten. Son derece FAŞİST bir tarzınız var. Yazdığınız 10 posttan 8 i alaycı ve küçümser tavırlı. Forumdaki hiç kimseden farklılığınız ve üstünlüğünüz olmadığının farkında değilsiniz sanırım.
Sevgili bennur siteden ayrılıp ayrılmama konusu sizin bileceğiniz bir iş tabi. Biz karışamayız ama, o biberin isminin direkt olarak yazılmasına gösterdiğiniz rahatsızlık, sizi yine çok iddialı olan bir sözcüğü yazmaktan alıkoyamamış.
" Faşizan"... Çocukken ahlaka aykırı, ya da küfürlü bir sözcük kullandığımızda, büyüklerimiz "ağzına acı biber sürerim haa!" diye uyarırlardı
Faşizan kelimesi, kötü kelimeleri kullanmaya olan meyilinizi gösteriyor. Ahlaka mugayyir bir sözcük değil penis kelimesi. Böyle bir bitki varsa, biçimi de penise benziyorsa, ona burun biberi denecek hali yok. Zaten o isim verilse bile şekli o kadar buruna benzemiyor ki buna gülersiniz.
Asıl faşizanlık, bu konunun kendi ahlak sınırlarını zorlayan arkadaşların sürü psikolojisi yaratma çabalarıdır. "Biz bu penis kelimesini protesto ediyoruz, o kötü, kaka kelimeyi kaldırmazsanız, çeker gideriz!!" tavrı, faşizan bir tavırdır.

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 18:20   #37
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Arkadaşlar neden uzatıyorsunuz ki.. Adı ne olursa olsun şekli bu olan biberi isteyen yetiştirsin isteyen adını ağzına almasın ve yetiştirmesin. Bu kadar basit değil mi?

Adını değiştirince şekli mi değişecek?

Rahatsızlık duyuyorsanız ilgilenmeyiverin bu bitkiyle..

Yoksa muzır bitkilerle ilgilenen bir kurul oluşturuldu bizim haberimiz mi yok!

Senelerdir tombul tombul memeler şarkısını kadınlı erkekli alkışlayarak dinleyen bir toplumun fertleri olarak olayı anlamakta zorluk çekiyorum

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 18:28   #38
Ağaç Dostu

raddle's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Galeri: 4
İnanamıyorum konunun geldiği noktaya.Arkadaşlar neden takıldınız bu kadar biberin adına ya da şekline? Böyle bir sitede olmak en temel anlamıyla farklı olmak demektir.Dünyada yaşayan tek canlının kendisi olduğunu düşünen kişinin bencilliğinin yokedildiği, tüm paylaşımların yürekten yapıldığı, samimiyetlerin tüketilmediği, dahası güzel olan hiç bir şeyin tüketilmediği bir sitede geldiğimiz nokta hoşgörü sınırlarımızı bir kez daha gözden geçirmemizi gerektiriyor diye düşünüyorum.Bizim bakış açımız onun bir canlı,bir bitki olduğunun nasıl dışına çıkabilir ki adı her ne ya da şekli her nasıl olursa olsun. Üzgünüm ama adına ve şekline takılan arkadaşlar lütfen tavrınızı bir kez daha kontrol edin çünkü abesle iştigal ediyorsunuz.

raddle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 22:03   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Benim teklifim biberin ismi 'erkekbiberi' olsun.
Başlığıda böyle değişelim.
Birileri sosyallik çağdaşlık gelişmişlik adına bu ismi ve başlığı hoş görüpte ne varki demese iyi olur.".....
Sevgili hakany kardeş haklı. Bir kere elin gavuru penis biberi demiyor, penis pepper diyor. Bu yüzden ben de sosyalleşme ve çağdaşlaşma adına bu biberin adınının Türkçe olması gerekir diyor ve "kamış biberi" denmesini başlığın da buna göre değiştirilmesini öneriyorum.

Alıntı:
"...."
Önemsemeyenler olabilir ,Mesela eşiniz , bacınız veya siz manavdan alışveriş yaparken
Bana penis biberi ver demesi ne kadar normal olur?veya manavda biberin üstündeki karta penis biberi yazmak?".....".
Fantazi kurup örnekleri çoğaltabiliriz (vajina şeftali,popo karpuz...)
hakany kardeşimiz yine haklı.
Bu biberin poşette satılmasını, hatta 18 yaşından küçüklere satışının -zinhar- yasaklanmasını istiyorum.

Alıntı:
"......"Dışkıya benzeyen yemeği bilimselliğe bulaştırıp, boklambaç demek gibi bişey bu.
Bu vesileyle daha önce bizzat benim önerdiğim kadınbudu, dilber dudağı, hanımgöbeği gibi adap ve edep dışı yemek isimlerinin de adaba ve edebe uygun isimlerle değiştirilmesinin sağlanmasına öne ayak olalım. Bunu hatırlamama neden olan hakany'ye teşekkür ederim.

Alıntı:
"......"
Başlıktaki isim değişmez ise siteyi protesto edip terketmeyi düşünüyorum.(ayrılmam önemli değildir belki ama en azından çağdaş gelişmiş modern bir tepki)
Evet bence de bu protesto yerinde. Destekliyorum...
Hatta bu biber poşetlerde değil de uluorta açıkta satılırsa değil siteyi, memleketi de terkedelim ...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bennur Mesajı Göster
"....."Son derece FAŞİST bir tarzınız var. Yazdığınız 10 posttan 8 i alaycı ve küçümser tavırlı. Forumdaki hiç kimseden farklılığınız ve üstünlüğünüz olmadığının farkında değilsiniz sanırım.
Evet sevgili bennur da haklı. Bu konuyu gereken ciddiyet ve hassasiyetten ve özellikle bilimsellikten uzaklaşarak benim gibi sulandıranların hepsi faşisttir. Unutmayın ki tarihin en sulu diktatörleri Mussolini ve Hitler'dir... Onların videolarını gülmeden izleyene helal olsun...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 22:50   #40
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Bitkilerin isminin değiştirilmesi taraftarı olan arkadaşlarım lütfen şu isimle anılan ve mis kokusu için aldığımız bitkiye de isim bulabilirmisiniz? Biber biberdir. İsmine takılmamalı bence.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 22:50   #41
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
hassoman, bu başlık için fazla müstehcen kaçmayacaksa, size ''öpüldünüz'' diyebilirmiyim?

İnsaf diyorum arkadaşlar. Forumdaki her konuya girip, yorum yazıyormusunuz? Zannetmiyorum. Ben sadece ilgilendiğim konuları takip ediyorum. Kabak sevmediğim için kabak yemeklerini ya da kabak yetiştiriciliğini ziyaret etmişliğim ya da yorum yazmışlığım yoktur. Ya da ağaç yetiştirme ile ilgili bölümlere. Neden ? Çünkü balkonda ağaç yetiştirmek zordur
Pekiyi, başlığından bile rahatsız olduğunuz (ki bence başlık konu edileni bire bir tanımlıyor) bir konuya neden inatla girip rahatsızlık bildiriyorsunuz? Rahatsız oluyorsanız görmeyin, girmeyin, yorum yazmayın. Siz başka bir isim verince ya da başka bir isim vererek yetiştirince bu biber şekil mi değiştirecek?

Tekrar insaf diyor ve iyi geceler diliyorum

DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 23:03   #42
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Malina,
Siteyi bu konuma getirme de tabi ki sizin katkılarınız çoktur. Ama sitenin devamlılığını sağlayanlar ise forumun üyeleridir.. Sevgi ve saygı karşılıklı olmalıdır, sitenin sahibi olduğunuz için insanların üyeliklerini sonlandırabilirsiniz,ama ben sizden daha ılımlı, daha mantıklı ,yalnış anlaşılmış tatsızlıklara yapıcı bir yaklaşımla çözümlemeye çalışmanızı beklerdim. Olayın bu tarza dönüşmesinin zemininde ki ,iletişimsizliklere zemin hazırlayan nedenlerden biri de sanal ortam da insanların eksik ifade ve tanımamanın verdiği hoşgörüsüzlüktür.Bazılarımıza normal gelen herhangi bir olay, bir kelime diğer bir insan için normal olmayabilir ,bundan daha doğal bir olay olamaz.Yaklaşım tarzınızı bir kere daha gözden geçirmenizi ve bazı zamanlar da karşımıza güzelliklerle çıkarak aramıza katılmanızı ümit ediyorum. İstemeyen terk etsin diye bir yaklaşım bunca senedir tüm üyeler ve sizler tarafından yapılmış emeklerin heba olması demektir. Yine de isterseniz hepimiz gidelim. Saygı ve sevgilerimle.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 23:44   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Biberin adından girip site yönetiminin faşizanlığı iddialarına kadar devam etmiş tüm mesajları okudum ve pes ettim. Milletimiz her konuda olduğu gibi böyle bir konuda bile fikir birliğini sağlayamadı. Bırakalım adını, şeklini, dünyada zaten ticari bir değeri yok, manavlara da gelmez zaten, bir tür hobi bitkisidir. Optimusa katılıyorum, kesinlikle bahsi geçen yararları vardır.

YeşilSeven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 07:09   #44
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
hakany'nin yazdıklarına katılıyorum.

Allah aşkına yabancı kaynaklar dediğiniz şey kim? kimler? onların dedikleri yıkılamaz Allah kanunları mıdır ki bu bibere illaki bu ismi vermeye çalışıyorsunuz? Yabancı kaynaklarda da penis biberi deniyormuş. Densin! Lütfen arkadaşlar ya, kendi özünüze kendi kültürünüze sahip çıkın.

Birileri demiş ki ismi haricinde herşey normal öyle mi? ismi değişince gururla manavdan alabileceğiz yani... Evet belki isminin değişmesi şeklinin değişmesini sağlamıyor, ama siz şekline müdahale edebilir misiniz? O Allah'ın yarattığı bir mahluktur. Ama ismine müdahale edebilirsiniz çünkü o insanın uydurduğu bir isimdir.

Üstelik lütfen böyle nezih bir ortamda bu kadar bilinçli insanların var olduğu bir sitede isimlerin, sembollerin vb. şeylerin insanların duygu ve düşünceleri üzerindeki çağrışımlarını bilmediğinizi söylemeyin. Psikoloji denen bir olay var değil mi? Biz "robot" muyuz arkadaşlar. Gayet lakayt bir şekilde penis biberi diyeceğiz de aklımıza hiçbirimizin hiçbir çağrışım gelmeyecek, gayet "saf" bir şekilde gayet "masumane" duygu ve düşüncelerle olaya yaklaşacağız. Penis biberini yemeğin yanına koyup kötü çağrışımlar yapmadan yiyeceğiz... Yapmayın lütfen... Gerçekçi olun, gerçek dünyaya gelin.

Hem birileri ordan hanımgöbeğine, vezir parmağına gelmiş.... Bu isimler sizin bahsettiğiniz penis biberinden çok çok çok çok çokkkkk daha normal olmalarına karşın örnek diye koyabiliyorsunuz da nasıl oluyor penis biberini gayet makul karşılıyorsunuz... Burda bizler elbette birbirimizi tanımıyoruz. O nedenle isim vermek haddim değil ama "genel" bir şey söylemek istiyorum. Bir zaman özel bir TV kanalında yemek yapan bir şahıs sizin bu örnek verdiğinz vezir parmağı vs.. onların da güzel çağrışımlar yapmamasından ötürü kendince değiştirmiş, başka isimler vermişti, herkes o şahsı topa tutmuştu. "Kitabın her iki yüzünü de okumak" denir buna, biliyorsunuz değil mi?

Belki bizler atıyorum "bilgisayar biberi" desek bile onun neye benzediğini elbette bileceğiz ancak yeni yetişen körpe beyinlere "bak yavrum penis biberi, bak bu senin bilmem neyine benziyor" demek acaba çocuğun ahlakı üzerinde nasıl bir etki bırakacak? (unutmayın ki ülkelerin yıkılışı ahlak değerlerinin yıkılışından kaynaklanır, ekonomilerinin **** başlka şeylerin çöküsüşünden değil) buna modernlik diyorsanız bu modernlik değildir. o çocuğun dikkatini nereye celb ettiğinize bir dikkat edin... uzun oldu ama illa "penis biberi" demek isteyenlere hayretle bakıyorum, hatta hayretim bile şaşıyor bu duruma... İnsan basit bir varlık değildir, ruhunda pekçok sanatsal güzelliği barındırıan (eğer kaybetmediyse) bir varlıktır, sanatsal ortamdan çıkıp gayet basit bir varlık haline gelmeyelim.

(bu arada penis biberi diyen desin gene, başlığı da bu haliyle bırakmak isteyen bıraksın. yukarıda yazdıklarım benim düşüncem. nimeti, cinsel bir organ ismiyle bahsetmekde de abesiyet görmeyenlerin zaten fikrini değiştirebileceğimi sanmam. bu söylemler o kişiyi bağlar. birileri türkçe düzgün bir isim verene kadar ben gene peter biberi demeyi tercih ediyorum. Sonuç olarak doktorda değiliz öyle değil mi?)

saygılar....

17mine beğendi.
optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 07:19   #45
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Son olarak Yeşilseven'e de katılıyorum. Bu şey hiç bir zaman manavda şurda burda satılmaz, hobi olarak yetiştirilir. İsim için herkes fikrini söyleyebilir, nitekim söyledim ama karşılıklı atışmalara girmeye gerek yok, uzatmaya gerek yok. burda penis diye adlandırmak isteyen devam edebilir, adlandırmak istemeyenler de kendi aralarında yine burda oylama yapıp bir isim verebilir. Oylama sonucu çıkan ismi Sevgili Malina'nın Penis Biberi-Bilgisayar Biberi gibi başlığa bu haliyle taşıyacağına eminim. Her iki tarafın da gönlü olmuş olur. Hobi olarak yetiştiren arkadaşlar da burdan birbirleriyle fikir alışverişi yaparlar.

Şu kadar yazıdan görünen o ki, herbirimizin değerleri çok farklı, bakış açısı çok farklı...
Yazılarım da alıntı dahi yapmadım. (benimle aynı düşüncede olmayan arkadaşların isimlerine dahi bakmıyorum, çünkü şahsılara indirgemek olayı, en büyük hatam olur) Ben düşünceleri eleştirdim, şahıslara inmem!

Herkes fikir tartışması yaparken bence şunu unutmamalı... "KÜÇÜK insanlar, kişileri; ORTA insanlar olayları; BÜYÜK insanlar, fikirleri tartışır. beyin fırtınası yapmak, fikir alış verişi yapmak güzeldir. Ama karşılıklı tartışmalara girip sitenin huzurunu kaçırmayalım...

17mine beğendi.
Eski 27-07-2009, 09:17   #46
Ağaç Dostu

Yağız59's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jineop Mesajı Göster
Sevgili Malina,
Siteyi bu konuma getirme de tabi ki sizin katkılarınız çoktur. Ama sitenin devamlılığını sağlayanlar ise forumun üyeleridir.. Sevgi ve saygı karşılıklı olmalıdır, sitenin sahibi olduğunuz için insanların üyeliklerini sonlandırabilirsiniz,ama ben sizden daha ılımlı, daha mantıklı ,yalnış anlaşılmış tatsızlıklara yapıcı bir yaklaşımla çözümlemeye çalışmanızı beklerdim. Olayın bu tarza dönüşmesinin zemininde ki ,iletişimsizliklere zemin hazırlayan nedenlerden biri de sanal ortam da insanların eksik ifade ve tanımamanın verdiği hoşgörüsüzlüktür.Bazılarımıza normal gelen herhangi bir olay, bir kelime diğer bir insan için normal olmayabilir ,bundan daha doğal bir olay olamaz.Yaklaşım tarzınızı bir kere daha gözden geçirmenizi ve bazı zamanlar da karşımıza güzelliklerle çıkarak aramıza katılmanızı ümit ediyorum. İstemeyen terk etsin diye bir yaklaşım bunca senedir tüm üyeler ve sizler tarafından yapılmış emeklerin heba olması demektir. Yine de isterseniz hepimiz gidelim. Saygı ve sevgilerimle.
Bu yoruma kesinlikle katılıyorum...

Saygı ve sevgilerimle...

17mine beğendi.
Yağız59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 10:04   #47
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jineop Mesajı Göster
Sevgili Malina,
Nasıl okuyorsunuz, okuduğunuzu nasıl yorumluyorsunuz?

Baştan alalım.

Siz forum yöneticisi olun ve aşağıdaki kırmızı cümleye cevap verin, ben de öğreneyim..

Alıntı:
Arkadaşlar, bu gibi isimleri Olgunlukla karşılamak Türkçeyi konuşulamaz bir dil haline getirir.
Günlük hayatta sıkıntı yaratır.
Önemsemeyenler olabilir ,Mesela eşiniz , bacınız veya siz manavdan alışveriş yaparken
Bana penis biberi ver demesi ne kadar normal olur?veya manavda biberin üstündeki karta penis biberi yazmak?Evde çocuğun annesinden bu biberi bu isimle istemesi,cinselliğin mahremiyetini ortadan kaldırır.Bu sözleri doktorla konuşurken elbette normaldir,Cinsellik gerçektir bilimseldir vardır ancak ancak uluorta dolaşması normal değildir.Bu söylediklerimİ erkeklik iç güdüsü ile yazmıyorum.Değerler penceresinden bakıyorum.Her alanda batılı olmak zorunda değiliz.Bizi ayakta tutan değerlerimize sahip çıkmalıyız.
Benziyor diye benzediğiyle isimlendirmekde acayip olur.
Fantazi kurup örnekleri çoğaltabiliriz (vajina şeftali,popo karpuz...) her şeyi normal görmek dili bozar , değerleride deforme eder.Mesele budur.
"Bazılarımıza normal gelen herhangi bir olay, bir kelime diğer bir insan için normal olmayabilir, bundan daha doğal bir olay olamaz." demişsiniz. Ben de böyle düşünüyorum. Bu nedenle fikir belirtenler arasında beğenmediklerini dile getiren arkadaşlar hala forum üyesi... Kimseye "beğenmezseniz gidersiniz" diyen yok. Ama "adını değiştirmezseniz giderim" diyene de eyvallah diyecek halimiz yok.

Eski 27-07-2009, 11:16   #48
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster

Sn. Hakany'nin Sizin kırmızıya boyadığınız cümlesi sonunda yaptığınız elbette normal ama, bunu yaparken benim kırmızıya boyadığım size ait cümlenin pek hoş olmadığı da bir o kadar aşikar değil mi Sn. Malina?

Sanırım Sn. Jineop ve sizi suçlayan Sn. Bennur'un sıkıntı duydukları da bu cümleniz olsa gerek.

Aslında bir bitki isminden dolayı bu kadar sıkıntı duyulması da ne demek anlamış değilim? Kalmış ki olayı bu noktaya getiriyorlar. Manavda satılırsa bile, ismini söylemekten imtina edenler almayıverirler olur biter. Eczanelerde satılan ve çok daha müstehcen olan şeyleri (örnek vermeye gerek bile yok) almak mecburiyetinde olduğumuz zaman gerekirse açık açık neye yaradığını bile söyleyerek alıyoruz, bu bitkinin adını söylemek zor geliyorsa almak zorunda değil kimse. Neticede adını değiştirince şekli değişmeyeceğine göre ve poşette satılamayacağına göre (kalmışki ticari bir değeri olmadığı da defalarca belirtilmiş) sıkıntı ne?

Bir arkadaş "biz doktor da değiliz" demiş, evet doktor değiliz ama bitki meraklısıyız ve böyle bir bitki var, ayrıca literatüre de geçmiş, bitkinin o şeklinden ve isminden rahatsızlık duyuyoruz diye literatürden çıkartmak uygun mu? Bu isim ve şekildeki bir bitkiye orjinal ismi ile bu forumda bir başlık atılmış olmasının ahlakla veya ahlaksızlıkla ne alakası var. Bana bitkinin ismide şeklide çok ilginç geldi, açtım başlığı baktım. Kendin yetiştirir misiniz diye sorarsanız şu anda cevabım "hayır" olacak çünkü ilginç bitkiler yetiştirmek gibi bir merakım ve çabam yok, böyle bir merakım olsaydı elbette yetiştirirdim.

Sevgiler, saygılar.

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 11:21   #49

jineop's Avatar

Sevgili Malina,
Bakın ne güzel ifade etmişsiniz.Ben zaten bu rest çekme olayının doğru olduğunu ve bu yüzden başlığın değiştirilmesi fikrinin doğru olduğunu savunmuyorum. Ama sizin ifadeniz de o kadar kesin ve net ki.Ben olsam son açıklamanızı en baştan yazar bu başlığı da ilginç sebzeler gibi ana başlık altına alırdım.Kısa ve kesin yaklaşımın yanlış anlaşılabilme yönünü ortaya koymaya çalışıyorum. Amacım sadece yanlış anlaşılmaları eksik ifade nedeniyle olmasını önlemek ,sizi mutsuz etmek ya da size karşı saygısızlık etmek değil. Biraz güzel sözle süslenmiş ,ılımlı ama tabi ki doğrularınızdan tavizsiz. Sevgiyle kalın.

Eski 27-07-2009, 13:08   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu kadar reklamdan sonra gelecek sene tamamen PP yetiştirmeye karar verdim Antep biberi, Demre biberi, Urfa biberlerine konu başlığı bile açmamış ve haklarında 3-5 cümle yorumda bulunmamıştık.

Ayrıca başlığın PP olarak değiştirilerek, olayın daha gizemli bir havaya büründürülmesinden yanayım

Zaten çok yakında aktarlar, bu biberin peşine düşecek "acı viagra" gibi adlarla kurutulmuşunu satacaklardır.

PP manavda-pazarda değil aktarlarda hak ettiği yeri alacaktır

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 13:30   #51
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Ayrıca başlığın PP olarak değiştirilerek, olayın daha gizemli bir havaya büründürülmesinden yanayım
Çok da gizemli görünmüyor, ingilizce okuma meraklıları onu pipi diye okuyacaklardır. İsmiyle müsemma olacaktır böylelikle...

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 14:12   #52
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

siz daha güzelini yazmışsınız denizakvaryumu. Bazı bitkileri yabancı isimleriyle, kimisini Türkçe adıyla, kimisini de latince ismiyle anıyoruz, yazıyoruz. Forumda da bu şekilde çok örnek var. Bunu da latince adıyla anabiliriz. (ben de Peter ismini bulmuştum). Yazdığınız cümleye göre oldukça zaten acıymış. Şu haliyle bu biberi yiyebilecek kişi yok demektir gibi birşey. Yine en başa dönüp benim yazdığım gibi, belki de bu biber yenmek için değildir. Şekli itibariyle ilgili hastalıklara tedavi edici ya da önleyici olarak çeşitli maddeleri içerdiğini anlatılmak istedndiği için böyle yaratılmıştır. Kim bilir...

17mine beğendi.
Eski 27-07-2009, 14:28   #53
Ağaç Dostu

Yağız59's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2008
Selam
Bu konuya yazı yazan herkes iyi veya kötü birşeyler karaladı. Merak ettiğim şudur ki sonunu nereye bağlayacağız. Bunca yazılandan sonra acaba fikir birliğine varacak ve bir isim altında birleşecekmiyiz yoksa bırakacağız ve dağınıkmı kalacak?... Her ne olursa olsun kişiler fikirlerini ortaya koydular. Bazılarına katıldım ancak bir kısmı düşünceme uygun düşmedi, örtüştüremedim. Ancak bu gibi durumlarda(gerçi bana göre konu içinde cinsel bir obje içeriği bulunduğundan bu kadar uzadı) bir arkadaşımızın ifade ettiği gibi konuyu farklı isimler içeren bitkiler başlıklı bir bölüme taşısak ve/veya size göre bu bitkinin adı ne olmalıdır gibi bir soru ile anket yapsak çoğunluğun oyu ne ise sonucuna razı gelsek olmazmı. Bunların dışında farklı alternatif fikirlerde üretilebileceğinden eminim. Bana göre zaten çokta gündemde kalabilecek bir konu değil tahmin ettiğim üzere... Söylenebilecek birçok şey söylendi şu ana kadar. Kanal yöneticileri de sanırım işin şirazesinin kaymaya başladığını hissettikleri an olaya müdahale ederler sanırım. Ama benim tavsiyem bu gibi konularda en başta yapılacak açıklamalar çok önemlidir...

Yağız59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 14:58   #54
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Bu kadar reklamdan sonra gelecek sene tamamen PP yetiştirmeye karar verdim Antep biberi, Demre biberi, Urfa biberlerine konu başlığı bile açmamış ve haklarında 3-5 cümle yorumda bulunmamıştık.

Zaten çok yakında aktarlar, bu biberin peşine düşecek "acı viagra" gibi adlarla kurutulmuşunu satacaklardır.

PP manavda-pazarda değil aktarlarda hak ettiği yeri alacaktır
Bol miktarda meyvesi temin edilir

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 15:14   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Son "damacana" olayından sonra Biber'e de kuşkuyla bakıyorum artık...

grandeur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 15:17   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Bol miktarda meyvesi temin edilir

Sizin fidelerden bu sene ürün alabilecekmiyim onu merak ediyorum...PP ler daha yeni çiçek açtılar .

Kırmızılaşan herhangi bir ürünün bahçede durma şansı şimdiye kadar olmadı

Çeri domatesler, çilekler kim vurduya gitti.Sanırım bu bibere kimse dokunmaz

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 15:21   #57

jineop's Avatar

Öğrenmenin ve öğretmenin diğer yolunun değişik başlık olduğu da kanıtlandı böylece

17mine beğendi.
Eski 27-07-2009, 15:48   #58
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Alıntı:
Latince sevenler için bu biberin adı;

Capsicum annuum var. annuum 'Peter'

Ve yine bu biberin acılığı konusunda fikir vermesi açısından

"...Peter Peppers are hotter than the tabasco and at least 10 times hotter than the jalapeno."

cümlesi gözlerden kaçmasın.
Latince İngilizce derken senin kısaltmayı da İngilizce okuyup Türkçe yorumlarlarlarsa al sana 2. polemik

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 15:59   #59
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Sanırım bu bibere kimse dokunmaz
Büyük bir ihtimalle

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 17:09   #60
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BalıkcıSerdar Mesajı Göster
Sn. Hakany'nin Sizin kırmızıya boyadığınız cümlesi sonunda yaptığınız elbette normal ama, bunu yaparken benim kırmızıya boyadığım size ait cümlenin pek hoş olmadığı da bir o kadar aşikar değil mi Sn. Malina?

Sanırım Sn. Jineop ve sizi suçlayan Sn. Bennur'un sıkıntı duydukları da bu cümleniz olsa gerek.

Aslında bir bitki isminden dolayı bu kadar sıkıntı duyulması da ne demek anlamış değilim? Kalmış ki olayı bu noktaya getiriyorlar. Manavda satılırsa bile, ismini söylemekten imtina edenler almayıverirler olur biter. Eczanelerde satılan ve çok daha müstehcen olan şeyleri (örnek vermeye gerek bile yok) almak mecburiyetinde olduğumuz zaman gerekirse açık açık neye yaradığını bile söyleyerek alıyoruz, bu bitkinin adını söylemek zor geliyorsa almak zorunda değil kimse. Neticede adını değiştirince şekli değişmeyeceğine göre ve poşette satılamayacağına göre (kalmışki ticari bir değeri olmadığı da defalarca belirtilmiş) sıkıntı ne?

Bir arkadaş "biz doktor da değiliz" demiş, evet doktor değiliz ama bitki meraklısıyız ve böyle bir bitki var, ayrıca literatüre de geçmiş, bitkinin o şeklinden ve isminden rahatsızlık duyuyoruz diye literatürden çıkartmak uygun mu? Bu isim ve şekildeki bir bitkiye orjinal ismi ile bu forumda bir başlık atılmış olmasının ahlakla veya ahlaksızlıkla ne alakası var. Bana bitkinin ismide şeklide çok ilginç geldi, açtım başlığı baktım. Kendin yetiştirir misiniz diye sorarsanız şu anda cevabım "hayır" olacak çünkü ilginç bitkiler yetiştirmek gibi bir merakım ve çabam yok, böyle bir merakım olsaydı elbette yetiştirirdim.
Sizin yazdıklarınız normal, benim "Başka ayrılmak isteyen varsa haber versin..." demem kötü, ayıp, seviyesiz vs vs öyle mi?

Sizin yazdıklarınız arkadaşın, "konu adı değişmezse üyelikten ayrılırım" deyişini değiştirecek içerikte mi? Şu an yazamıyor ama yazabilseydi hala aynı şeyi söyleyecekti (çünkü konu adını değiştirmeyeceğim) bu durumu nasıl çözecektiniz?

Üyeler kendi üyeliklerini iptal edemiyorlar, bunun için mutlaka bana başvurmaları gerekiyor. Konu adı nedeniyle üyelikten ayrılmak isteyenlere "Başka ayrılmak isteyen varsa haber versin..." demenin neresi kötü?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024