agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Balıklar
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2012, 13:40   #31
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Dış filtre ve alıcağınız çöpçüler yeter,masraf yapmanıza gerek yok.Diğer malzemelerde kafi.

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 14:16   #32
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Aslında hazır bakteri kültürleri var çöpçü yerine o hazır bakteri kültüründen suya katılıp böylece hazırlanabilir. Çöpçünün bakterisi discusta bakteri çakışması yapabilir. Ya da hiç biri yapılmayıp discus alınan yerden bir kaç litre kendi sularından alınıp kendi akvaryumunuza bu aldığınız sudan da aşılama yapabilirsiniz.

gokcegokce beğendi.
mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 15:59   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2011
öneri için teşekkürler mandalinleerik çöpçülerimi aldım bende hazır bakteri kültürü var ama discus için ayrı olanı mı var ? eğer discus'a da uygunsa hemen kullanırım.

ziringaglia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 16:25   #34
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Discus için özel bakteri kültürü olacağını sanmıyorum. Çöpçülerin bakterileriyle ilgili bir bilgim yok yanlış bir şey söylemek istemem. Ama şunu söyleyebilirim çöpçülerin bakterilerileri ile alacağınız discusların bakterileri çakışabilir. Bununla ilgili kimse garanti veremez.
Ayrıca dış filtre için kullanacağınız malzeme sıralaması da önemlidir. Ayrıca dış filterenin emiş hortumuna pipo filtre süngerini kesip geçirirseniz büyük parçacıkları filtre çekmez ve bakteri oluşumunu daha da hızlandırmış olursunuz.

gokcegokce beğendi.
Eski 05-02-2012, 16:36   #35
Ağaç Dostu

peki sn mandalinleerik öncelikle dış filtre işini hallediyorum sonra da bakteri kültürümü akvaryuma ilave ediyorum çöpçüye gelince discus akvaryumunun çöpçüsü olmaya adaylar şimdilikk ben discus akvaryumuma komando çöpçü yerine vatoz düşünüyorum öreğin albino longfin cüce vatoz çöpçüler lepistes akvaryumuna postalanır artık (:

Eski 05-02-2012, 16:41   #36
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Hayırlısı olsun.

Eski 05-02-2012, 17:01   #37
Ağaç Dostu

teşekkürler mandalinleerik çok sabırsızım bu konuda çünki ben discus balığını daha yeni değil en az 3 yıldır istiyorum ama akvaryumcuların çok hassas vb. sözleri yüzünden bu güne kalmıştı bir an önce elime geçmesi için uğraşıyorum denizlideki hobicilerden bir tanesine mesaj attım yanıt bekliyorum bu günde böyle bitti

Eski 05-02-2012, 17:04   #38
Ağaç Dostu

habipapo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Galeri: 1
sayın mandalinleerik resimkoyduğun için sevindim sitenin renklenmesi güzeldir paylaşım artar

habipapo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 17:08   #39
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ziringaglia Mesajı Göster
teşekkürler mandalinleerik çok sabırsızım bu konuda çünki ben discus balığını daha yeni değil en az 3 yıldır istiyorum ama akvaryumcuların çok hassas vb. sözleri yüzünden bu güne kalmıştı bir an önce elime geçmesi için uğraşıyorum denizlideki hobicilerden bir tanesine mesaj attım yanıt bekliyorum bu günde böyle bitti
Bence discus alacaksanız bilinen bir kaç isim var Mert Taşkıran, Adil Özçelik ve A.Ali Kebap bunlarla irtibata geçip çok çok güzel ırk discuslarınız olabilir. Mert Taşkıran sanırım paketleme yapıp gönderim yapıyor.

gokcegokce beğendi.
Eski 05-02-2012, 17:11   #40
Ağaç Dostu

habipapo's Avatar

sayın ziringaglia akvaryuma içbirşeykoymanıza gerekyok diskusları alacaınız kişiden 1damacanasu alsanız yeter boşuna masraf yapmayın

Eski 05-02-2012, 17:14   #41
Ağaç Dostu

habipapo's Avatar

sayın mandalinleerik doğrusöylüyorsunuz bene mert taşkırandan almıştım arkadaşlar çok purofosyoneller

gokcegokce beğendi.
Eski 05-02-2012, 21:18   #42
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habipapo Mesajı Göster
sayın mandalinleerik doğrusöylüyorsunuz bene mert taşkırandan almıştım arkadaşlar çok purofosyoneller
Bende Mert beyin balıklarına bayılıyorum açıkçası.

Eski 08-02-2012, 21:14   #43
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Geldi mi Discus'lar?

Eski 08-02-2012, 23:08   #44
Ağaç Dostu

henüz gelmediler salı günü dedemi kaybettik açıkçası pek ilgilenicek vakit bulamadım ama bu hafta geliyorlar bize çok yakın bir hobiciden aldım sağlıklı gözüküyorlardı uzun süredir bu hobiyle ilgilendiğinden içim raha 2-3 litrede discusların bulunduğu akvaryumdan su vericek geri kalan herşey hazır discuslarımı ve suyu bekliyorum artık

Eski 09-02-2012, 08:22   #45
Ağaç Dostu

habipapo's Avatar

sayın ziringaglia başınız sağolsun allah sabırlar versin

Eski 09-02-2012, 22:47   #46
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Başınız sağ olsun.

Eski 20-02-2012, 11:26   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Başınız sağolsun Allah sabır versin discus konusuna gelince çok güzel bir seçim sahibini tanıyan bir balık resmen sizi seyredecekler benim ağır bir boyun fıtığı rahatsızlığım olduğu halde vaz geçemiyorum onlardan sürekli su değişikliği yapıyorum çevremin eleştirilerine ramen 8 aydır bakıyorum hemde bu discus konusunda çok acemiyim yavru olarak aldım resmen 1 tl kadardılar şimdi fincan altlığı kadar oldular hiç korkmayın vede çok üzerlerine düşmeyin güzel beslenme ve elinizden geldiği kadar sık su değişikli okadar başarılar hayırlı olsun.

gokcegokce beğendi.
nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 09:07   #48
Ağaç Dostu

habipapo's Avatar

sayın nılgun dogan discus larınızın resim lerini mümkünse yüklermisiniz

Eski 21-02-2012, 12:05   #49
Ağaç Dostu

Akşam çocuklar gelince yüklerim ben resim yüklemeyi beceremiyorum.

Eski 21-02-2012, 16:03   #50
Ağaç Dostu

Çok acemiyim bu konuda sakın kusura bakmayın ırklarıymış cinsleriymiş bu konularda bilgim hiç yok kırmızı olanların renkleri daha oturmadı heralde genlerinden dolayı ve renklendirici hiç bir şey kullanmadım zamanı gelince renklenirler heralde.

Eski 21-02-2012, 16:46   #51
Ağaç Dostu

habipapo's Avatar

sayın dogan balıklarınızın form ları çok güzel nazar deymesin bence 1tane cüce vatoz atarsanız akvaryumunuzun camlarıtemiz lenirse dağa güzel olacaktır

Eski 21-02-2012, 16:51   #52
Ağaç Dostu

Evet ama dana yüreği yeminden yedikleri için cücelikten çıktılar ve yemlediğim zaman discuslarıma yapışmaya başladılar bende onları çıkardım.

Eski 22-02-2012, 23:18   #53
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Nilgün Hanım discuslarınız çok güzel. Bazılarının Fin orantılı. Ben özellikle kırmızı olan Rose Red discusları çok severim. Zamanla renkler yerine oturacaktır. Yerli bir discusun rengini alması 2 seneyi bulabilir.
Yosunlar benim de dikkatimi çekti. Akvaryumculardan bulacağınız saplı sünger temizlik aparatı ile camları yosundan kolayca arındırabilirsiniz ayrıca aynı aparatla tabanı da temizleyip bir kaç gün üst üste %40 su değişimi yaparsanız cam gibi bir suya sahip olursunuz. Ayrıca kullandığınız köşe filtresi yerine, üretim filtresi kullanırsanız daha yararlı olacaktır.

gokcegokce beğendi.
Eski 23-02-2012, 16:25   #54
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
nilgün hanım balıklar çok güzel hangi şehirde nerden aldınız?

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 12:54   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Galeri: 2
Nilgün Hanım,
Ben de nacizane gördüklerimi ve tavsiyelerimi ekleyeyim.

Bu fotoğrafta gördüğüm öndeki 3 balığın da göz gövde oranları iyi durumda.Yani yanık değiller.Arkadakinin ise fotoğrafın çekilme açısından dolayı tam yorum yapamam.

Bu fotoğrafın altındaki yukardaki diğer fotoğrafta ve sağ arkadaki ise diğerleri kadar büyümeyecek.Göz gövde oranı gözün büyüklüğünden yana.Ama bu olasılık normal üzülecek birşey yok.Bunu söyledim ki şimdiden diğerleri kadar büyümezse üzülmeyin.

Sizdeki ırklar Blue Turquoise ve Red Cover; Red cover ırkınınTomato,Rose Red, Red Valentine varyeteridir ama sizdeki ağırlıklı Red Cover.

Akvaryumunuda yosunlanma görüyorum.Bir araba silgeci alıp su değişimlerinde bu yosunlanma ve pamuklanmayı camlardan silin ve su çekimini ondan sonra yapın.Zamanla kalan bu yosunlanma ve pamukçuklar bakteriyel ve mantar hastalıklarına yol açar.Bazen bakteriyel rahatsızlıkların ikincil hastalığı yüksek sıcaklıkta olan diskuslar için mantar hastalığıdır.

Flitre olarak dış flitre içten pipo flitre(oksijen için) kullanıyorsunuz.İyi seçimler.Elbette kullandığınız flitre malzemelerini bilmeden söylüyorum.

Su değişimleri bu boy için genelde günlük önerilir.Ancak dış flitrede ve balık oranında haftada bir büyümeyi sorunsuz devam ettirecektir.

Çevre=Su kalitesi (Ph, mineral oranı, nitrat oranı/balık)+Beslenme rejimi

Yani balığın genetik özelliklerinin (büyüme, renk canlılığı, üreme kapasitesi vb.)ortaya çıkması sizin elinizde.

Yani Büyüme=Genetik (kod) Özellik+Çevre

Genetik özellik islah edilmiş ırklarda üreticisine ve/veya seceresine bağlı.

Ancak sizin manüble edeceğiniz ortam çevre, yani akvaryumdaki suyun özelliklerini dengede ve discusun isteklerine göre tutmanıza bağlı.

O zaman;

1-Diskus soğuk kanlı sıcak su balığıdır.Yani ortam sıcaklığı ne ise discus vücut sıcaklığı odur.Discusun akvaryum ortamındasağlıklı su sıcaklığı 29-31 C dir.

2-Renklerin parlak olması, büyüme oranı akvaryum ortamındaki su kimyasına bağlıdır.
-Max 10 mg/l nitrat.(suda amonyak ve nitrit oranları 0 olmalıdır.Ama döngü Amonyak tan nitrite nitritten nitrata dönüşüm olduğu için yararlı bakteri kolonisinin dış, pipo flitrede iyi oturmuş olması da önemlidir.Yoksa çok su değişimi isteyebilir.
-Asidik su ki islah edilmiş ırklar 7-7,5 Ph gibi nötr ve hafif alkali sularda da olur ama ideali 6,5-7 Ph aralığıdır.
-Sizin elinizdeki boydakşi diskuslar 250-400 microsiemens suda ki benim genel tercihim min 300 microsiemens dir.Çünkü sudaki kalsiyum oranı da büyümeye etki eder.

-Renklendiriciler hormon değilse ve doğal karotenler içeriyorsa sizin Red Cover ırkına etki edebilir.Ancak buna rağmen doğal renk oturumu bir diskusta net olarak 6 aydan önce olmaz.Olursa burda zaten üreticisi renkllendirici kullanmış demektir.Hormon kullanımından kesinlikle kaçınmak gerekir.Hormon dengesiz kullanımı balık karaciğerini yoracak, üremeyi etkilecek ve büyümeyi durdurma noktasına getirecektir.

Umarım yardımcı oldum.

Düzenleyen B.Unver : 28-02-2012 saat 13:48
B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 21:54   #56
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Sayın B.Unver verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Belli ki sizden öğreneceğimiz çok şey var.

Eski 01-08-2012, 14:51   #57
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Su Değişimi

Videoyu izlediğimde verdiğim ilk tepki: Biz yapsaydık kesin hepsini kaybetmiştik dedim.

B.Unver beğendi.
Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 14:26   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Galeri: 2
İnanın öldürmezsinizAncak değişimi yapacağınız suyun kalitesi önemli.Suyun kalitesi sertliği, Ph derecesi ve sıcaklığı gibi parametrelerin derin farklılıklar göstermemesi ve ağır metal ile klor içermemesine bağlı.

Evimde diskus üretirken ve yetiştirirken bu sistemin minisi vardı.

Ayrıca videosunu paylaştığınız Lucky Tropical Malezya Penang havaalanın yanındadır.2008 yılında ziyaret ettiğim, Malezyada hatırı sayılır bir üreticidir.Sahibi biraz aksi ve ticari açıdan zorlu olan Çin asıllı Lawrence Soon bu işi iyi bilen ancak üretimden çok collector/toplayıcı bir satıcıdır.Uluslararası dereceleri olan biri.İyi yakalamışsınız video yu.Tebrikler.Beni anılarıma götürdü.

Fatih beğendi.
B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 18:12   #59
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B.Unver Mesajı Göster
Nilgün Hanım,
Ben de nacizane gördüklerimi ve tavsiyelerimi ekleyeyim.

Bu fotoğrafta gördüğüm öndeki 3 balığın da göz gövde oranları iyi durumda.Yani yanık değiller.Arkadakinin ise fotoğrafın çekilme açısından dolayı tam yorum yapamam.
Sizler burada ne fotoğrafı görüyorsunuz?

Bu nedenle sık sık hatırlatıyoruz:

Alıntı:
Fotoğrafları foruma yükleyin

Forumdaki yazıları destekleyen fotoğraflar, mutlaka foruma yüklenmelidir. (70 k sınırı var) Dışarıdan verilen bağlantılarla gösterilen fotoğraflar, zaman içinde sorun yaratabilir. Bağlantılar bozulması nedeniyle fotoğraflar görünmez ve bu nedenle yazı anlamsızlaşırsa, yazının tümü silinebilir. Üzerinde yazı yazan fotoğraflar, animasyon özelliği olan gifler mesaj alanına eklenmemelidir.

Fotoğraf küçültme için bilgiler:
Web üzerinden fotoğraf küçültme
Ayrıca farklı programlar için bilgi:
http://www.agaclar.net/forum/fotograf/
Forum Kuralları

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 18:56   #60
Ağaç Dostu

Yanıtınız için teşekkürler bir müddet kalmıştı resimler onun için aklıma takıldı.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024