agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2014, 10:11   #121
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tozluraf Mesajı Göster
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz beyazlık satın aldığımda da vardı. Yeni yapraklarda yok. Bunu gidermek için ilaç vs. kullanmak gerekir mi? Ayrıca saksıyı değiştirmem gerekir mi? Gördüğüm kadarıyla genelde seramik yassı saksılar kullanılıyor.
Elinizle dokunduğunuzda yapışkanımsı, küfe benzer bir şey ise pamuklu bittir, baş edilmesi zor bir zararlı da değildir. Forumda bununla (gerekli mücadele yöntemi ve ilaçlar) ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Saksıyı şu anda değiştirmeyin, sağlıksız bir ağaç üzerinde bu tür herhangi bir işlem yapmak sağlığını daha da bozabilir. Ayrıca, seramik sığ bonsai saksılarına, bonsaimiz sergileme aşamasına geldiği zaman geçiriyoruz. O zamana kadar dilerseniz ağacınızı kök terbiyesi için alıştırma saksıları dediğimiz yayvan ama bonsai saksılarına nispeten yine daha derin olan saksılara aktarabilirsiniz, ancak bu işlem için öncelikle ağacın sağlığına kavuşmasını, sonrasında ise uygun mevsimi (ilkbahar başı) beklemeniz gerek.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2014, 10:13   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Elinizle dokunduğunuzda yapışkanımsı, küfe benzer bir şey ise pamuklu bittir, baş edilmesi zor bir zararlı da değildir. Forumda bununla (gerekli mücadele yöntemi ve ilaçlar) ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Saksıyı şu anda değiştirmeyin, sağlıksız bir ağaç üzerinde bu tür herhangi bir işlem yapmak sağlığını daha da bozabilir. Ayrıca, seramik sığ bonsai saksılarına, bonsaimiz sergileme aşamasına geldiği zaman geçiriyoruz. O zamana kadar dilerseniz ağacınızı kök terbiyesi için alıştırma saksıları dediğimiz yayvan ama bonsai saksılarına nispeten yine daha derin olan saksılara aktarabilirsiniz, ancak bu işlem için öncelikle ağacın sağlığına kavuşmasını, sonrasında ise uygun mevsimi (ilkbahar başı) beklemeniz gerek.
Anladım, ilginiz için çok teşekkür ederim.

tozluraf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 14:27   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2014
Bonzaim nasıl eski haline gelir?

Merhaba. hediye olarak gelen bonzaimin beyaz çiçekleri vardı ve çok güzeldi. bekletilmiş suya daldırıp çıkararak suluyordum. Önce yapraklarında siyah noktalar belirdi ve yapış yapış oldu. hatta bu yapışkanlık saksı altındaki tabağında da belirmeye başlamıştı. 2 ayda gün gün yaprakları sararıp döküldü kurudu. Hiç budama da yapmadım.Sanırım bir hastalılk bulaştı ve hala dallarda var. Bir aydır daldırma yöntemi ile sulama yapmak yerine, küçük bir fıs fısla dibine gövdesine dallarına gün aşırı sulama yapıyorum. dibinden gövdesine doğru yapraklar belirdi ama dalları nasıl tekrar canlandıracağım? Fotoğrafta dallarda görülen beyazlıklar nedir, ne yapmam gerekir? Teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bon-1.jpg (65.9 KB, 139 views)
Dosya Türü: jpg bon-2.jpg (59.9 KB, 137 views)
misall Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 09:24   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2014
Bir hafta bekledim ama bir şey yazan olmamış. bit olduğunu anlayıp evde sabun, sirke vs ile ilaç yaptım. sıktım. bitler ölmüş gibi görünüyor. mevcut yapraklar daha canlı gibi.üst dallarda bir değişiklik göremedim. bir arkadaş izmaritle yapılan bir ilaçtan bahsetti, olabildiğince suyla seyrelterek onu da denedim. bitler şimdilik ortada görünmüyorlar ama dalları nasıl canlandırabilirim, benim asıl derdim bu. bilen biri cevap verse de şu garibi hayata döndürsek ??

misall Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 10:48   #125
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba sn misall

Bit var mı yok mu fotoğrafa bakarak söylemesi zor ama bence bitkinizde ters giden başka şeyler olmuş, muhtemelen kökleri çürütmüşsünüz ve bitkiniz yukarıdan başlayarak aşağı doğru kuruma yapmış. Dip kısmında hafif bir canlılık var gibi ama o toprak ve saksıda kaldığı sürece muhtemelen o kısım da ölecek.

Bitkinizi en kısa zamanda biraz daha büyük saksıya, uygun geçirgenlikte ve fazla nem tutucu olmayan bir toprak karışımı kullanarak ekin. Saksı değişimi esnasında kökleri gözünüzle ve elinizle bir kontrol edin.

NOT: Yapraksız halde olduğundan ne tür olduğunu anlayamadım ama eğer yaprak döken bir tür ise kuruma yapmamış ve sadece doğal olarak yaprak dökmüş de olabilir. Bunu anlamak için üstteki dallardan bir kaçını hafif sıyırarak veya bir tanesini kırarak altta yeşil doku olup olmadığını kontrol edin.

Kolay gelsin.

Eski 23-01-2014, 12:00   #126
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
bonsaim kuruyor

Merhaba arkadaşlar,

Bonsaim uzun zamandan beri yaprakları döküyordu, birşey olmaz diye bekledim, şu an ise üzerinde tek bir yaprak yok. Hafta da bir sulama yapıyordum, daha önceden toprağını değiştirdim, saksının altına çakıl koydum drenaj yapsın diye. Önce sarardı sonra döküldü, kurumaya yüz tuttu bonsai.

xYJZJZ.jpg

Düzenleyen Sakaki : 23-01-2014 saat 13:17 Neden: Yazım ve noktalama hataları
bonsaist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 12:04   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2014
merhaba arkadaşlar ismim cumhur , acemi bir bonsai sever olarak bir kaç sorum olacak
1: bonsai de kök çürümesinin belirtileri nelerdir ?
2:bonsainin uyku döneminde olduğunun belirtisi belirtisi nelerdir ?
3: hangi durumlarda ağaçlar dallarını kurutarak kısaltırlar? (dead back)
4:ağaçta mantar oluşumunun belirtileri ?
şimdiden çok teşekkür ederim

cumhur_911 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 12:52   #128
Yeni Üye

ulmus parvifolia'da ; dead back , yaprak ve dal kuruması

Direk ışık almayan ama aydınlık bi odada , 4 günde 1 toprağını sulayarak , gün içerisinde de fısfıs ile yapraklarını nemlendirerek aylardır sorunsuz baktığım ağacımı 15 -20 günde bir sıvı gübre ile besliyordum.
Kışa girerken tüm yapraklarını sarartarak döktü , ben uykuya gireceğini düşünüyordum . bir süre sonra resmen coştu ve tüm ağaç yeniden yeşerdi . harika görünüyordu 
3 günlüğüne şehir dışına çıkmıştım döndüğümde ağacımı tüm yapraklarını üzerinde kurutmuş , dalların uçlarından geriye doğru kurumalar başlamış şekilde buldum. Odamda köpeğim olduğu için arkadaşlar ufo sobayı açık bırakmışlar , çok yakınında olmasa da ağacı etkilemiştir diye düşündüm, güzelce suladım ve fısfısla nemlendirerek bi süre devam ettim. Baktım ki 10- 15 geçmesine rağmen sonuç yok . bi köklerine bakayım dedim , daha önce bonzai seminerine gittiğimde, arkadaşlar toprağının değişme ve köklerinin budanması gerektiğinden bahsetmişlerdi . bende bahçıvan bi arkadaşla gerekli toprak karışımını forumdan okuduğum kadarıyla hazırladım ve bahçıvan kökleri budadı ve kökte çürüme yok dedi. Fakat sizlerin forumda bahsettiğinden biraz farklı budadı  kök yumağını dışından hızlıca küçülttü. saçakları tek tek tamamen açmadan hızlı bir budama oldu.
Yaklaşık 10 gün sonra dallardaki kuruma hızının arttığını fark ettim .bende dalları canlı kısımlarına kadar kısaltmaya başladım . bilmiyorum doğru mu yapıyorum :S
Daha önce kestiğim bir dalın gövdeyle birleştiği yerde kararma başladı ilk olarak. Daha sonra üst dallardan birisi hızla karardı. Resimlerde görünüyorlar. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler  saygılar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_3844.jpg (68.0 KB, 123 views)
Dosya Türü: jpg IMG_3843.jpg (71.0 KB, 122 views)
Dosya Türü: jpg IMG_3874.jpg (60.6 KB, 121 views)
Dosya Türü: jpg IMG_3871.jpg (52.1 KB, 119 views)
Dosya Türü: jpg IMG_3835.jpg (65.8 KB, 119 views)
Eski 23-01-2014, 12:55   #129
Yeni Üye

bu şeffaf kurtçuğu da az önce toprağını biraz eşelediğimde buldum . torfu direk doğadan alarak kullandık belki o arada geldi bilemiyorum

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_3876.jpg (54.3 KB, 117 views)
Eski 23-01-2014, 13:16   #130
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaist Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Bonsaim uzun zamandan beri yaprakları döküyordu, birşey olmaz diye bekledim, şu an ise üzerinde tek bir yaprak yok. Hafta da bir sulama yapıyordum, daha önceden toprağını değiştirdim, saksının altına çakıl koydum drenaj yapsın diye. Önce sarardı sonra döküldü, kurumaya yüz tuttu bonsai

Eklenti 466428

Sn bonsaist,

Bunun bir çok nedeni olabilir: Hatalı sulama, yanlış toprak karışımı, enfeksiyon veya mantar, kök çürümesi, susuz kalma, strese girme, hatalı ortam, yanlış ısı/ışık koşulları, zararlılar... saymakla bitmez. Ve teşhisi de bu fotoğraftan yapmak neredeyse imkansız.

Yapacağınız en doğru şey Ficus bitkinizin ihtiyaçlarını, bakım koşullarını, besin, toprak, su, ortam (ısı ve ışık) gerekliliklerini iyice öğrenip, buradan yola çıkarak hatayı nerde yaptığınızı düşünmek olacaktır. Tüm bu konularda gerekli bilgileri bonsai bölümü altındaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Not: Bitkinizin gövdesinde tırnağınızla minik bir çentik atarak kabuk dokunun altında yeşil canlı doku olup olmadığını da bir kontrol edin. Eğer yeşil dokuya rastlayamıyorsanız bitkiniz ölmüş de olabilir.

Eski 23-01-2014, 13:30   #131
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cumhur_911 Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar ismim cumhur , acemi bir bonsai sever olarak bir kaç sorum olacak
1: bonsai de kök çürümesinin belirtileri nelerdir ?
2:bonsainin uyku döneminde olduğunun belirtisi belirtisi nelerdir ?
3: hangi durumlarda ağaçlar dallarını kurutarak kısaltırlar? (dead back)
4:ağaçta mantar oluşumunun belirtileri ?
şimdiden çok teşekkür ederim
Merhaba,

Bu konular hakkında uzun ve detaylı bilgiler bonsai başlığı altındaki konularda mevcut, o yüzden kısa kısa cevaplar vermeye çalışacağım:

1) Yukarıdan başlayarak aşağı doğru yaprak sararması ve dökülmesi, toprakta kötü bir koku, dal ve gövde kabuk dokusunda büzüşmeler ve kırışıklıklar, kabuk dokuyu hafif kaldırdığınızda kambiyum dokunun yeşil renkte olmaması, saksı değişiminde gözle açıkça göreceğiniz çürümüş dokular, vs.

2) Öncelikle her ağacınızın yaprak döken bir tür mü yoksa yaprak dökmeyen bir tür mü olduğunu tespit ediniz. Eğer yaprak döken bir tür ise, sonbahar sonlarına doğru uykuya girip bahar başında uyanacaktır (dış ortam şartlarını baz aldığınızda). Elbette en bariz belirtisi yapraklarını dökmesidir

3) Bunun çok sebebi olabilir: kök çürümesi, kök kuruması, stres, türe göre aşırı soğuk havalar, yanlış zamanda yapılan hatalı budamalar, hastalık, vs.

4) Bu da mantarın türüne göre değişiklik gösteren bir durum. Her mantar rahatsızlığın belirtisi aynı değildir. Külleme hastalığında yapraklarda isminden anlaşılacağı gibi beyaz lekeler görülürken, siyah leke hastalığında yapraklarda önce sarı benekler ardından siyaha dönen ve büyüyen lekeler görülür, vs. (daha birçok farklı mantar hastalığı mevcut).

Başarılar

Eski 23-01-2014, 13:33   #132
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Direk ışık almayan ama aydınlık bi odada , 4 günde 1 toprağını sulayarak , gün içerisinde de fısfıs ile yapraklarını nemlendirerek aylardır sorunsuz baktığım ağacımı 15 -20 günde bir sıvı gübre ile besliyordum.
Kışa girerken tüm yapraklarını sarartarak döktü , ben uykuya gireceğini düşünüyordum . bir süre sonra resmen coştu ve tüm ağaç yeniden yeşerdi . harika görünüyordu 
3 günlüğüne şehir dışına çıkmıştım döndüğümde ağacımı tüm yapraklarını üzerinde kurutmuş , dalların uçlarından geriye doğru kurumalar başlamış şekilde buldum. Odamda köpeğim olduğu için arkadaşlar ufo sobayı açık bırakmışlar , çok yakınında olmasa da ağacı etkilemiştir diye düşündüm, güzelce suladım ve fısfısla nemlendirerek bi süre devam ettim. Baktım ki 10- 15 geçmesine rağmen sonuç yok . bi köklerine bakayım dedim , daha önce bonzai seminerine gittiğimde, arkadaşlar toprağının değişme ve köklerinin budanması gerektiğinden bahsetmişlerdi . bende bahçıvan bi arkadaşla gerekli toprak karışımını forumdan okuduğum kadarıyla hazırladım ve bahçıvan kökleri budadı ve kökte çürüme yok dedi. Fakat sizlerin forumda bahsettiğinden biraz farklı budadı  kök yumağını dışından hızlıca küçülttü. saçakları tek tek tamamen açmadan hızlı bir budama oldu.
Yaklaşık 10 gün sonra dallardaki kuruma hızının arttığını fark ettim .bende dalları canlı kısımlarına kadar kısaltmaya başladım . bilmiyorum doğru mu yapıyorum :S
Daha önce kestiğim bir dalın gövdeyle birleştiği yerde kararma başladı ilk olarak. Daha sonra üst dallardan birisi hızla karardı. Resimlerde görünüyorlar. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler  saygılar

İşlemleri hangi tarihlerde yaptığınızı bilmiyorum ama her işlem için uyulması gereken bir tarih vardır. Kök budaması kışa girerken veya kış ortasında değil, ilkbahar başında yapılır.

Eski 23-01-2014, 13:41   #133
Ağaçsever

Eve gittigimde ilk isim govdeye bi centık atıp kuruyup kurumadıgına bakmak olacak tesekkur ederım bırde yesıl yapraklı bıtkıler ıcın sıvı gubre versem olurmu acaba gubre vermıslıgım yoktur bonsaiye

Eski 23-01-2014, 14:32   #134
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaist Mesajı Göster
Eve gittigimde ilk isim govdeye bi centık atıp kuruyup kurumadıgına bakmak olacak tesekkur ederım bırde yesıl yapraklı bıtkıler ıcın sıvı gubre versem olurmu acaba gubre vermıslıgım yoktur bonsaiye
Rica ederim.
Bitkilerimize gübreyi/besini uyku döneminde değil, ilkbaharda başlayıp sonbahar ortalarına doğru sona eren büyüme/gelişme döneminde vermemiz gerekir (tropik bitkiler hariç) Sizinki tropik bir tür olmasına karşın, sağlığı yerinde olmadığı için ASLA gübre vermeyiniz.

Ben de sizden birşey rica edeceğim; mesajlarımızda Türkçe harfleri kullanmaya ve noktalamaya özen göstersek olur mu? Bu şekilde diğer üyelerde bilgilerden daha iyi faydalanır.

Kolay gelsin.

Eski 23-01-2014, 14:36   #135
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Asıl Sorun Yetiştiricilerde

Okuduğum Tüm sayfalarda genelde aynı sorun sulama yanlışlığı, erken saksı değişimi, yer sıkıntısı (fazla güneş, soğuk vs vs.) halbuki formda onlarla ilgili çok makale ve yazı var okuyunuz size gereken bilgileri yazılar verecektir, yönlendirecektir.
Gelelim asıl gözlemlediğim sıkıntıya Bonsaisi olan kişiler hemen gelişsin, hemen büyüsün yemyeşil olsun, kökleri güçlü olsun, şekil vereyim keseyim budama yapayım ASIL STRESE girenler YETİŞTİRİCİLER
Bonsai sanatı rahatlama, zaman ve bolca emek gerektiren bir hobidir. Tüm bonsai severlere sesleniyorum önce stresten çıkınız ağaç için daha çok okuyunuz ve uygulayınız. Yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Önce kendinizi dinleyin daha sonra Ağacınızı herşey yoluna girecektir.

seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 14:54   #136
Yeni Üye

Alıntı:
İşlemleri hangi tarihlerde yaptığınızı bilmiyorum ama her işlem için uyulması gereken bir tarih vardır. Kök budaması kışa girerken veya kış ortasında değil, ilkbahar başında yapılır.
Cevaplar için teşekkür ederim hocam. Peki ağacım için şuanda ne yapmamı önerirsiniz ?

Eski 23-01-2014, 15:47   #137
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Cevaplar için teşekkür ederim hocam. Peki ağacım için şuanda ne yapmamı önerirsiniz ?
Önce "hoca" kısmını kaldıralım, henüz kalfa bile sayılmayız

Benim fotoğrafta gördüğüm toprak görüntüsü hiç hoşuma gitmedi açıkcası, çok sorunlu görünüyor. Acilen saksısından çıkartıp, toprağını temizleyip, güzel bir toprak karışımı hazırlayarak yeni (mümkünse daha geniş) bir saksıya, kökleri yıkadıktan sonra aktarın. Bunu yaparken kökleri de bir kontrol edin, tamamen ölmüş mü yoksa canlı kökler var mı anlamak için! Ölü kökler hafif dokunuşlarla kolayca koparlar.

Ağacın görüntüsü de şu an pek hoş değil ama ölmüş de sayılmaz. Yeni saksı ve toprak karışımı ile kökler biraz rahat edebilir (eğer tamamen ölmemişse).

Toprak karışımı olarak: 1 ölçü torf, 1 ölçü ince dere kumu, 1 ölçü bahçe toprağı ve 1 ölçü ince pomza işinizi görecektir.

Eski 23-01-2014, 15:50   #138
Yeni Üye

ok peki 2 sorum var. bi arkadaşım mantar olabileceğini söylemişti , onunla ilgili ev yapımı (oksijenli suyu seyrelterek hazırlanan) karışım kullanayım mı ?
birde kuru dalları kesmeye devam edeyim mi ?

Eski 23-01-2014, 16:00   #139
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Aslında teşhis kesin mantar demek doğru olmayabilir. Yerinizde olsam İstanbul'da Harun Parlak ve tourkana arkadaşlarımızın düzenli olarak yaptığı bonsai atölye çalışmalarından birine ağacınızla birlikte en kısa zamanda katılmanız en doğru karar olur. Hem yakınen inceleyerek daha doğru bir teşhis sağlarlar hem de diğer konularda da bilgilenirsiniz.

Eski 23-01-2014, 18:52   #140
Ağaçsever

Valla dediğimi yaptık üst kısımlar kurumuştu oraları budadım orta kısmına centik attım beyaz süt akıverdi canlı sanırım ne yapmalı buna bilemedim artık tek kol kaldı bonsaim :-(

Eski 25-01-2014, 12:40   #141
Yeni Üye

Bonsaide Kuruma

http://img.tapatalk.com/d/14/01/26/u2asyged.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/01/26/abudenab.jpgAğacın kök kısmı böyle görünüyor fakat toprağın 4 gündür sulanmamasına rağmen hala nemli oluşu dikkatimi çekti.
Kökte çürüme var mı sizce ?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Düzenleyen cumhur_911 : 25-01-2014 saat 22:23
Eski 27-01-2014, 15:32   #142
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Cevaplarınızı bekliyorum

Özenle baktığım bonsaim (Zanthoxylum) 2 gün evde yalnız kalmıştır.

Toprağında herhangi bir kuruma söz konusu olmayıp kendide canlıdır fakat şöyle tomurcukların da kararma meydana geldi.

Tomurcuklar kuru olmayıp sadece kararmıştır.

Sizce bu neyin belirtisi ya da göstergesidir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20140127_144336.jpg (58.2 KB, 102 views)
Dosya Türü: jpg 20140127_144316.jpg (35.4 KB, 101 views)
Eski 27-01-2014, 16:20   #143
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Eğer baktığınız ortam soğuksa olabilir.

Eski 27-01-2014, 16:31   #144
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Daha dikkatli olmak lazım

Alıntı:
Eğer baktığınız ortam soğuksa olabilir.

ben evdeyken 22 - 24 arası derece ama gittiğimde 19 derecelere düşürüyorum klimayı (klima uzakta direk olarak vurmuyor)

Sağlıklı büyüyor bu durumda iken başka saksıya alsam ne önerirsiniz ?

Sizce yaptığım saksı uygun mu?

http://www.agaclar.net/forum/attachm...119_092900.jpg

Düzenleyen seccomann01 : 27-01-2014 saat 16:32 Neden: yazım düzeltmesi
Eski 30-01-2014, 14:02   #145
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Lütfen yardımcı olun anlamadım gitti (((

Birkaç sürgünde ve yaprak altında siyah noktalar belirdi ortam sıcaklığını kontrol altına aldım acaba saksısını mı değiştirmem lazım?

Köklerinde herhangi bir şey var olup olmadığına bakmalı mıyım?

Eski 30-01-2014, 15:43   #146
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Bir yaprağını yakından fotoğraflama şansınız var mı?

Eski 30-01-2014, 17:58   #147
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Alıntı:
Akşam fotolar burada

Eski 30-01-2014, 19:52   #148
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Buyurun

Alıntı:
Kırmızı ile gösterdiklerim yeni filizlenen dallar, beyaz ile gösterdiklerim ise malumunuz bir hastalık ya da başka bir etkenden kaynaklanan bir sıkıntı yorumlarınızı önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20140130_202922.jpg (33.4 KB, 93 views)
Dosya Türü: jpg 20140130_202746.jpg (32.0 KB, 93 views)
Eski 31-01-2014, 17:35   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2014
Bonsaim kurumuş mu? Lütfen Yardım.

Merhaba. 1 haftadan bu yana yaprak dökerek bu hale geldi. Normal midir? Kurtarma imkanım var mıdır?
Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bosai.jpg (35.4 KB, 109 views)
onurözbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2014, 21:38   #150
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Bonsainizin türünü yazarsanız ustalar daha net yardımcı olurlar. Benim tavsiyem gövdede ufak bi kesikle kabuk altına bak yeşilse kurumamıştır başka bi sorun olabilir. Ama kahverengi ise kurumuş demektir. Yinede türünü yazarak ustaların yorumlarını beklersen daha iyi olur...

Akhilleus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, bonsai, gürgen, kuruma, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024