agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2011, 19:17   #181
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın bsytkn
Ficus incir türleri özelikle doğru sulaması gereken bir tür.
Bu tür hafdada bir değilde genelde toprağı kurumaya yakın iken sulanmalıdır.
Bir diğer konu ficuslar genelde yer değişikliklerinde hızla yaprak dökerler.
Lakin daha sonra tekrardan acarlar.
Bakımı kolay olan türün en büyük problemi budur.

Bunun dışında gelişme dönemince doğru şekilde gübrelenmelidir.
Toprak karışımları organik içeriği olan ama iyi drene edilmiş toprak karışımı olmalıdır.

Ayrıca orantılı ısı ve orantılı nem ihtiyaç duyarlar eğer orantılı nem ortamda iyi ise bu tür hava kökleri denilen bir tür kök sistemine sahip oldukları için görsel olarak çok güzel etkiler verir.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2011, 16:14   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2011
Bu yapraklar normal mi?

Merhaba, yaklaşık 1 ay önce ikeadan bir bonsai aldım. Aldıktan bir kaç gün sonra yaprak dökmeye başladı ama bir süre sonra durdu. Daha sonra küçük küçük filizlenmeye başladı, resimlerde görüdüğü gibi yeni dallar ve yapraklar vermeye başladı. Benim sizlere bir kaç sorum olacak. Cevaplarsanız çok sevinirim

1-Bonsaimin türü nedir? Bakımında nelere dikkat etmeliyim? İçerde ışık gören bir yerde bakıyorum. Toprağı çok sık kuruyor. Günde bir defa suluyorum ve saksının altından suyun fazlası akıyor.

2-Toprağını değişmem gerekiyor mu? Saksısı bana biraz ufak gibi geliyor ama emin değilim.

3-Sonradan açan yapraklar eski yapraklarına göre çok büyük. Bu yapraklar normal midir? Budama vs yapmam gerekiyor mu?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

crackerdent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2011, 19:30   #183
Yeni Üye

anlucki's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2011
Sayın crackerdent ağacınızın türü Çin karaağacı.Bakımı ile ilgili bilgiler forumda var fazla sulamayın ihtiyacı olduğu zaman sulama yapın.Saksısı iyi görünüyor bence değiştirmeyin,yeni çıkan yapraklar eski yapraklara göre daha büyük olur normaldir ağacınızın şeklini bozmadan istediğiniz gibi budama yapabilirsiniz, bu türle tecrübesi olan bonsai üstadları size daha ayrıntılı bilgi verecektir.

Düzenleyen anlucki : 27-08-2011 saat 19:37 Neden: ekleme
anlucki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2011, 14:58   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2011
Merhaba
Ben Bonsai bakımında çok yeniyim. Bu konuda hiç bir şey bilmiyorum maalesef, ama Bonsaimi çok seviyorum. Bu Bonsai bana hediye geldi, bu yüzden türünü bilmiyorum. Bonsai'm geldiğinde ilk resimdeki gibi çok güzeldi, sonra hızla yaprak dökmeye başladı şimdiyse bu hale geldi.
Boyu uzadı ama dalları kurudu, hala minik açan yapraklar var ama altları kurumuş gibi gözüküyor, ne yapmam gerekiyor. Nasıl eski haline getirebilirim, lütfen yardım edin!

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 318304_233942699987628_141919375856628_599689_1630325813_n.jpg (74.1 KB, 283 views)
Dosya Türü: jpg Photo0288.jpg (56.0 KB, 285 views)
Dosya Türü: jpg Photo0284.jpg (31.4 KB, 276 views)
CaglaBonsai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2011, 17:14   #185
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sanırım içerde ve gölgede kalmış ince uzun sürgünleri nedeni o. Toprak kuruyamadığı için kök çürümesi var gibi görünüyor. Cocopeat içinde gibi. Çok yavaş kurur bu malzeme.
Sulamayı toprağı kurumaya başlayana kadar durdurun . Kış içinde daha iyi bir malzeme ile değiştirmek iyi olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2011, 17:44   #186
Yeni Üye

Haklısınız gerektiğinden fazla sulamış olabilirim, cocopeat ne bilmiyorum ama bir çiçekçinin tavsiyesiyle üstüne toprak ekledim. Toprağını değiştirmem mi gerekir? Toprak değiştirmekten de çekiniyorum açıkçası köklerine zarar veririm diye.
İçerde bakıyorum evde bakılır denildiği için, ama evim çok güneş almıyor. Güneşe çıkarmalı mıyım? O zaman da kurumasından korkuyorum.
Kısacası panik içindeyim...

Eski 12-11-2011, 18:15   #187

memet's Avatar

Cinsini anlayamadım açıkçası ama bu haliyle dışarıda zarar görür. Sulamaya dikkat edin en güneşli yere koyun. Aralık sonu ocak gibi toprak değiştirirsiniz. o zamana kadar forumda bilgilere ulaşıp fikir edinirsiniz.

Eski 13-11-2011, 20:58   #188
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Memet'in tavsiyesine ek olarak türünün ligustrum olduğunu yineliyim. Ligustrum yarı tropik bir bitki olduğu için içeride de bakılabildiğini söylüyorlar, ben hiç içeride bakmadığım için bilemiyorum. Dışarıda yağmurdan ve özellikle rüzgardan koruyabileceğiniz bir yeriniz varsa oraya alın. Dalları, çatallanmaların olduğu yerin bir üstündeki göz kalacak şekilde budayın. Büyük ihtimalle baharla beraber yeşillenecek ve toparlayacaktır.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2011, 21:49   #189
Yeni Üye

Ben acemi olduğumdan daha nasıl budamam gerektiğini anlamadım, göz kalacak şekilde budamak ne demek anlayamadım, daha kolay anlatmanızı rica etsem?
O kupkuru gözüken dalların üstünde bugün yeşillenmeler minicik yapraklar gördüm biraz sevindim açıkçası. Her gün güneşe çıkarmaya başladım, toprağı kuruyana kadar da sulamıyorum. Bir de Koçtaşta Bonsai besini diye bir şey buldum, sizce almalı mıyım? İşe yarar bir şey midir?

Eski 13-11-2011, 22:13   #190
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Şimdilik işaretli yerlerden keserseniz yeterli .Yeni sürgünler verdikce tekrar kesersiniz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 00:17   #191
Yeni Üye

Maalesef o yerler kendiliğinden kurudu ve yok oldu zaten
Bonsai şimdiki hali 2. resimdeki gibi.
http://www.agaclar.net/forum/attachm...-photo0288.jpg

Eski 16-11-2011, 13:10   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Merhaba,

10 gün önce aldığım Bonsaim malesef %70 oranında yapraklarını döktü. Aldığım çiçekci günde 2 kere spreyle nemlendirmemi ve haftada bir su vermemi söylemişti.Dediklerini yaptım ama güzelim ağacım 1 haftada bu hale geldi.
Türü hakkında ve onu nasıl kurtabileceğim hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fotoğraf 1.jpg (40.5 KB, 258 views)
Dosya Türü: jpg fotoğraf 3.jpg (53.8 KB, 253 views)
Dosya Türü: jpg fotoğraf+.. 2.jpg (46.2 KB, 254 views)
cartagena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 17:56   #193

memet's Avatar

Buı mevsimde günde iki kere yapraklarına su sıkma toprağı kurumadan sulama ölümüne neden olabilir.
Yaprakları nemlendirmeyin ve toprağı kuryana kadar sulamayın. Daha sonra toprak kurumaya başladıkça azar azar sularsınız.

Eski 18-11-2011, 12:40   #194
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Buı mevsimde günde iki kere yapraklarına su sıkma toprağı kurumadan sulama ölümüne neden olabilir.
Yaprakları nemlendirmeyin ve toprağı kuryana kadar sulamayın. Daha sonra toprak kurumaya başladıkça azar azar sularsınız.
İlginize teşekkür ederim. Eski haline dönme sanşı var mı acaba ? Birde cinsini söyliyebilir misiniz ? Ona göre araştırıp bakabilmek istiyorum.

Eski 18-11-2011, 13:55   #195

memet's Avatar

Cinsi konusunda emin olamadım açıkçası.
Kışın uygun bir toprak karışımı ile saksı değiştirirsiniz, baharla birlikte gübrelersiniz eski haline döner.

Eski 18-11-2011, 14:41   #196
Yeni Üye

çok teşekkürler.Umuyorum başarabilirim.

Eski 02-01-2012, 13:11   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Bonsai 'nin yaprakları dökülüyor

Merhaba arkadaşlar,

Kız arkadaşıma aldığım bonsai nin yaprakları dökülüyor sanki kuruyor gibi,
bu aşağıdaki resimdeki ile aynı...
2 tane olduğundan birinde dökülme çok fazla birinde daha az fakat uygulanan bakım aynı olduğunu düşünüyorum...
forumda okuduğum kadarı ile sizce bu bonsai dış ortam için mi iç ortam için mi?

Bakımı konusunda ona göre okuyup kurtarma yollarını araştıracağım....

http://www.cicekdiyari.com/buyukresim/2li%20bonsai.jpg

teşekkürler...

kknd2kknd2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 14:24   #198
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

sayın kknd2kknd2

agacınızın fotografını buraya eklemeniz daha iyi olur doğru bi tür karşılaştırması için bizlere yardımcı olmuş olursunuz.

öncelikle saksı altında drenaj deliği varmı bakınız.
bu önemli aldığınız gündem kısa bir süre sonramı dökülme başladı?

bu gibi önemli detaylarıda vermelisiniz.

saygılar

Eski 02-01-2012, 15:31   #199
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Uyarılarınızı dikkate alıp hepsinin cevabını vereceğim.
Çiçek 27 Kasımdan beri bizde ve o dönemde 1 hafta içerisinde dökülmeler başladı ve hala sürüyor.
Ağacın fotografını ilk fırsatta ekleyeceğim. Arkadaşımın evinde olduğundan hemen ekleyemeyeceğim.

Teşekkürler...

kknd2kknd2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 21:24   #200
Yeni Üye

justinianus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2012
Bonsaimin yaprakları sararıyor ve dökülüyor

Merhaba arkadaşlar,
2 hafta önce aldığım bonsaimin bir çok yaprağı sarardı ve döküldü. Şu an hala oldukça fazla sayıda yeşil yaprağı var fakat diğerlerinin de dökülmesinden korkuyorum. ağacı aldıktan sonra forumunuzu takip ederek bonsaimin çeşidinin fukien tea (carmona) olduğunu öğrendim. (umarım yanılmıyorumdur) bu ağacın tropikal bir tür olduğunu ve iç mekan bitkisi olduğunu belirtmişsiniz. sularken kesinlikle bir rutine bağlı kalmadan parmağımla nemini kontrol ediyorum ve kış ayı olduğu için biraz kurumasına izin veriyorum. ortalama 3-4 günde bir suluyorum.
benim sorunum öncelikle yapraklarının dökülmesi, sararması ve üzerlerinde bir böcek tarafından yenmiş gibi delikler olması... ilk aldığımda üzerinde bir iki örümcek vardı. öncelikle onları uzaklaştırdım. sonra yabancı bir sitede gördüğüm öneri üzerine duş fıskiyesi ile su tutarak pislik ve böcekleri temizlemeyi denedim. sularken de iyice gözlemliyorum ve bonsai coşturan adlı üründen suyuna bir ölçek karıştırıyorum. nem açısından altına çakıl taşları ve su ile dolu bir seramik kap da koydum.
sizden ricam bonsaimin görünüşüne bakarak iyi veya kötü durumda olduğunu belirtmeniz. sizce toprağını değiştirmeme gerek var mı? toprağım suyu süzüp drenaj deliğinden dışarı atabiliyor. yani suyun davranışı doğal gözüküyor. her hangi bir hata yapmadığımı umuyorum. şimdiden çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0278-001.jpg (28.4 KB, 202 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0279-001.jpg (36.2 KB, 200 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0281-001.jpg (55.8 KB, 194 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0275-001.jpg (59.0 KB, 195 views)

Düzenleyen justinianus : 03-01-2012 saat 22:00 Neden: eksik bilgi
justinianus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2012, 18:31   #201
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın justinianus
Agacınızın türü sizin belirtiğiz şekilde doğrudur.
Problemi ise kloroz gibi görünüyor
Klorozun genel sebebleri kendi konu başlığında buluna bilir.

Ayrıca forumda bir çok ziraat mühendisi arkadaşlar var.
Onlarda size kloroz konusunda bilgi vereçeklerdir.bunun dışın da satın alınan yerlerde sağlıksız bakım koşullarından dolayı ağaçlarda bu gibi problemler sıkca oluyor.bahar aylarında büyük boy bir saksıya geçirmeniz gerekeçektir.

Eski 04-01-2012, 20:21   #202
Yeni Üye

justinianus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2012
Cevabınız için çok teşekkür ederim bonsaisan. kloroz konusunda internetten biraz araştırma yaptım. karaboya veya demir sülfat ile desteklenmesi tavsiye edilmiş. Gereğini yapacağım. Çiçeği kurtarabileceğimi bilmek beni sevindirdi. Saksı değiştirme konusunda emin değildim. Fakat tavsiyeniz üzerine bu baharda onu da değiştireceğim. Umarım gönderdiğim resimdeki tarz bir saksı bulurum. Gerçekten çok hoş gözüküyor.
toprak konusunda forumlarda daha önce sizin tavsiye etmiş olduğunuz bauhaus'ta satılan floragard isimli markayı denemeyi düşünüyorum. yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg carmonabig.jpg (40.4 KB, 185 views)
justinianus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 23:46   #203
Yeni Üye

papaganos's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
herkese merhaba malümunuz bonsai saksısı pekte kolay bulunan bir ürün değil haliyle kendi saksımızı kendimiz yapmaya çalışıyoruz cam matkabı ile delerek çanak, kase,altlık vb. haliyle bunların içleri kaplı veya sirli oluyor . sirli olmasının bitki gelişimine ne gibi zararları olabilir yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler.

papaganos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2012, 00:08   #204
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papaganos Mesajı Göster
herkese merhaba malümunuz bonsai saksısı pekte kolay bulunan bir ürün değil haliyle kendi saksımızı kendimiz yapmaya çalışıyoruz cam matkabı ile delerek çanak, kase,altlık vb. haliyle bunların içleri kaplı veya sirli oluyor . sirli olmasının bitki gelişimine ne gibi zararları olabilir yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler.
İçi sırlı saksılarda kil yüzeyi sır ile kaplı olduğu için saksı suyu emmez ve saksının içi daha uzun süre ıslak kalır. Bu da zaman zaman kök çürümesine sebep olabilir.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2012, 00:54   #205
Yeni Üye

papaganos's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
teşekkürler jeomeo kabın veya aday saksının iyi drenajı için delik sıralaması ve toprak karısımı saglanmış sa bu sorun ortadan kalkmaz mı ?

plastik saksıda kullanıyoruz haliyle ve podların plastik olanıda var onlarda aynı sorun olur mu?

papaganos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2012, 00:04   #206
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Bonsai saksılarının iç kısımlarının sır ile kaplı olması olasılıklarında birini jeomeo belirtmiş diğerinide bonsai saksıları yapanbiri olarak ben açıklayım.

Seramik bonsai sakılarının içerisi sırlı olur ise ağaçın kökleri sırlı yüzeye tutunamaz.
Bu bir sorundur.Bir diğer sorun seramik ışığı geçirmez lakin havayı geçire bildiği gibi pişirme sıcaklığının seviyesine göre suyuda bünyesinde tutar.Ayrıca yazın terleme özeliği sayesiinde saksı toprağının serin olmasını sağlar.

Şİmdi plastik saksılara gelelim.BU saksıların içeride dışlarında köklerin tutuna bildiği mikro gözenek ve catlaklar vardır.Palstik bünyasinde suyu tutmaz.
Yapısı gereği ısı yalıtımı yapar.

Tek sorunları vardır.Eğer kaliteli değil ise güneş ışığı nem ve doğal koşular ani ısı değişlikleri ile zaman içerisin yapısı bozulur ve kırılma ve özeliğini yitirmektedir.

BU bağlamda plastik bonsai sakısıları sığ saksıya kökleri adapte etmek için idealdir.

Lakin en iyi ve en güzel sonuçlrı seramik bonsai saksılarında alma şansınız yüksektir.

İyi bir bonsai saksısı yıllara meydan okur.

SAygılar.

Eski 20-02-2012, 14:05   #207
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-02-2012
merhabalar bende geçenhafta bir bonsai aldım cinsini bilmiyorum ama küçük yapraklı bir bitkiydi, yani zeytin yaprağı gibiydi yaprakları, rengide onun gibi tam yeşil dedğildi satıcı bayan kireçli su ile suladıkları için öyle olduğunu kısa sürede toparlayacağını söyledi fakat şimdi üzerinde hiç yaprak kalmadı ve kurudu durumu çok kötü yeni gelen bir filizi bile yok ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı acaba ?? şimdiden teşekkürler

ozden35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 14:16   #208

memet's Avatar

Ağacı görmeden fikir belirtmek zor olur. Fotoğraf yükleyebilir misiniz? Ya da bu cumartesi bonsai toplantımız var fuarda, oraya da getirebilirsiniz. Birlikte bakarız durumuna.

Buraya tıklayıp toplantıyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Eski 21-02-2012, 12:11   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2012
hediye gelen bonsaimin cinsini bilmiyorum, 70 80 cm boyunda, bonsai için uzun değil mi, ayrıca yaprakları kararıp dökülmeye başladı, yeni açan yaprakları da va gerçi ama yine de yakında çıplak kalacak diye korkuyorum, bilgilendirirseniz sevinirim

danielsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 12:44   #210
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danielsan Mesajı Göster
hediye gelen bonsaimin cinsini bilmiyorum, 70 80 cm boyunda, bonsai için uzun değil mi, ayrıca yaprakları kararıp dökülmeye başladı, yeni açan yaprakları da va gerçi ama yine de yakında çıplak kalacak diye korkuyorum, bilgilendirirseniz sevinirim
cinsi ginseng miş bonsaimin..

danielsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024