agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 4 Gönderen bonsaisever
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2007, 19:58   #1
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Ağacınızın Türüne Göre Toprak Karışımı

Ağacımızın türüne göre toprak karışımında torf, toprak ve kalınlığına göre çakıl oranını gösteren tablo.

toprak karışımı1.jpg
toprak karışımı2.jpg

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 11:00   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2009
Gerçekten çok faydalı teşekkürler.

Çakıl, perlit veya vermikülüt veya kedi kumu ile değişebiliyor mu?

unalsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 19:20   #3
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Su tutma ve drenajına göre değişecektir.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 12:14   #4
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unalsel Mesajı Göster
Gerçekten çok faydalı teşekkürler.

Çakıl, perlit veya vermikülüt veya kedi kumu ile değişebiliyor mu?
Çakıl veya dere kumu içerisinde su tutmaz. Vermikülit (tarımsal), kedi kumu ve perlit(tarımsal) gibi malzemelerin hacimlerinin büyük bir kısmı boşluklardan oluşur ve bu boşluklar içerisinde su ve hava tutarlar. Böylece hem gerekli nemliliği hem de toprağın havalanmasını sağlarlar.

Not: Parantez içinde tarımsal yazmamın nedeni bu malzemelerin tarımsal olarak satılanları yüksek sıcaklıklarda pişirilerek genleştirilirler. Böylece içlerindeki boşluk miktarı çok daha yüksektir.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 12:32   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Çakıl veya dere kumu içerisinde su tutmaz. Vermikülit (tarımsal), kedi kumu ve perlit(tarımsal) gibi malzemelerin hacimlerinin büyük bir kısmı boşluklardan oluşur ve bu boşluklar içerisinde su ve hava tutarlar. Böylece hem gerekli nemliliği hem de toprağın havalanmasını sağlarlar.
Teşekkürler, perlit, vermikülütü kabaca çakılın gelişmii olarak adlandırabiliriz o zaman. Perlit var ise çakıl kullanma gibi bir sonuç çıkar mı?

Eski 31-03-2010, 14:09   #6
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Gelişmişi demek doğru olmaz. Perlitin karışma girmesi çakıl veya kum yerine geçmez. Perlit kullandığınız bir karışımda bir de esas malzemeyi ( veya dolgu malzemesini) oluşturacak bir şey kullanmanız gerekir. Çünkü perlit çok hafiftir ve sulama esnasında su yüzeyine çıkar. Esas malzemeniz de torflu bahçe toprağı veya sadece torf olabilir. Yalnız torf ve perlitten oluşan bir karışım çok fazla su tutacaktır. İçine ince dere kumu eklemenizi tavsiye ederim. Tabi burda ağacınızın türü çok önemli.

Size kendi tecrübemden bir örnek vereyim. Eylül 2009'da ficus ginseng türü bitkimi eşit miktarlardaki torf,perlit ve yanmış hayvan gübresinden oluşan bir toprak karışımıyla, yaklaşık 2 avuç kadar toprak alan çok küçük bir saksıya diktim. Saksının altında 4-5 tane delik var ve deliklerin üstünde yaklaşık 2 cm'lik çakıllar var. Şu an kökleri o kadar kuvvetli ki neredeyse saksıyı doldurdu. Deliklerin altından su çıkacak kadar sulama yaparsam yaklaşık 2-3 gün nemini koruyor. Bu bitkiye kasım 2009 başından itibaren iç mekanda bakıyorum ve haziran başında tekrar dışarı çıkarmayı düşünüyorum. Yalnız bitki yazın dışarıda iken 2 günde bir sulama istiyor.

Ficus türleri susuzluğa kısmen dayanıklı bitkiler olsa da toprağında her zaman nem istiyor. Bu yüzden kum kullanmamam herhangi bir probleme sebebiyet vermedi.

Burada dikkatinizi çekmek istediğim üç nokta var birincisi bitki türü, ikincisi saksı büyüklüğü, üçüncüsü ise sulama aralığı . Bu karışımı ve sulama aralığını 20 litrelik bir saksıdaki çam veya ardıç türüne uygularsanız muhtemelen 2-3 aya köklerinin neredeyse tamamı çürümüş olur.

Dün üç ayrı ficus ginsengin saksısını ve toprağını değiştirdim. Bu sefer daha büyük saksılar kullandım ve vermikülit, iki ayrı markanın kedi kumu, ince dere kumu ve torflu toprak kullandım. Toplamda organik malzeme miktarı inorganiklere eşit miktarda. Bu sefer saksı diplerine kalın bir tabaka küçük çakıl döktüm ve saksı delikleri önceki tecrübeme göre çok daha büyük. Merak ederseniz ileride böyle bir karışımdaki bitkinin gelişimindeki etkisini diğeri ile karşılaştırabilirim (ama dediğim gibi saksı değişimini dün yaptım)

Düzenleyen jeomeo : 31-03-2010 saat 14:16 Neden: eksik bilgi
Eski 31-03-2010, 14:16   #7
Ağaç Dostu

Teşekkürler jeomeo öğrenmek istediğim bu idi tam olarak.

Sanırım küçük kaplarda drenaj için deneysel çalışmalar yapmak da gerekecek bu durumda.

Eski 31-03-2010, 15:09   #8
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Bence iyi bir fikir. Yaklaşık 3-4 cmlik 20-25 saksıda değişik oranlarda yaptığım karışımlarda çoğunluğu sukkulentler olmak üzere (bonsailerden çok daha fazla drenaja ihtiyaçları oluyor) çeşitli bitkiler yaşatmayı deniyorum. Denemeler yapma çok iyi bir öğrenme yolu (aslında çoğu zaman şurda birisi demişti diyorsunuz ama insan kendi öğrenince başka oluyor ).

Düzenleyen jeomeo : 31-03-2010 saat 15:10 Neden: yazım yanlışı
Eski 31-03-2010, 18:49   #9
Ağaçsever

hsynyldz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
jeomeo bilmek istediğim bi konu var herhalde en doğru cevabı sen verirsin karışımlarda çakıl yerine pomza kullanarak aynı işlevi görebilirmiyiz. son zamanlarda hazırladığım karşımlar eşit oranda torf,perlit, vermiculit (2/3) pomza (1/3), orta kararda süzek bi karışım gibi gözlemliyorum. Acaba yanılıyormuyum dersin?

hsynyldz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 22:43   #10
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Pomza da su tutan bir malzemedir. Ama yazdıklarının hepsinden daha az su tutar. İri tanelerini saksı altında drenajı arttırmak amacıyla kullanabilirsin ama dere çakılı veya kuvars kumu ya da granit parçası kullanılmış bir karışıma nazaran toprağın hep daha nemli olacaktır.

Ben saksı altlarına dere çakılı (bazen inşaatlarda kullanılan kireçtaşı çakılı) ve lav taşı olarak satılan skorya'yı beraber kullanıyor, gayet memnunum. Skorya kullanmak daha avantajlı, çünkü yalnızca taş değil, besleyici özelliği de var.

Bu arada ben iki çeşit kedi kumu, akadama, dere kumu, torf, hydroton, seramis, pomza, perlit, skorya ve vermiküliti aynı karışım içerisinde kullanıyorum. Bunların içerisinde su tutmayan yalnızca dere kumu, ama yaptığım karışım son derece süzek oluyor. Hatta dikkat ettiyseniz, 8. bonsai toplantısında sedir için kullandığım toprak (üzeri eski balçıklı toprakla örtülü olmasına rağmen) neredeyse sırf dere kumu kadar süzek idi, ama güneşe çıkmadığı sürece 2-3 gün kadar nemliliğini koruyabiliyor. Demek istediğim, kendi tecrübeniz ile en uygun oranı bulacaksınız, ve en doğru toprak o olacak

Düzenleyen jeomeo : 31-03-2010 saat 22:51 Neden: eksik bilgi
Eski 01-04-2010, 11:41   #11
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Bu arada şunu da tekrar vurgulamak gerekiyor sanırım. Yukarında bonsaisever'in verdiği oranların içerisinde vermikülit, pomza, kedi kumu vs. olmamasının sebebi geleneksel olarak, en basit, ucuz ve kullanışlı toprak karışımı torf, kum ve topraktan oluşur.

Benim toprak karışımlarımın çoğunda değişik malzemeler kullanmamın sebebi zaten bahçemizde kullandığımız malzemeleri karışımımın içine dahil etmem ve çeşitli malzemeleri deneme merakımdır.

Eğer pomza yerine su koyarsam, toprak yerine perlit koyarsam vs. gibi sorulara verdiğim yanıtlar, "eğer böyle bir toprak denemesi yaparsam nelerle karşılaşırım?" diye düşündüğünüzü varsayarak verdiğim cevaplardır. Ağacınızın cinsine göre yukarıda verilen oranlarda hazırlayacağınız karışım ve gereğince ilgi ağacınız için en iyisi olacaktır.

Sevgilerle

Eski 01-04-2010, 15:12   #12
Ağaçsever

hsynyldz's Avatar

aslına bakarsan dere kumu ve çakılı eksik tutmuş olduğumu diğerleriyle aynı işlevi görür düşüncemi çürütmesi iyi oldu, olası kök çürümesi süprizleriyle karşılaşmak istemiyorum. pomzayı sakısı dibine yayarak kullanıyorum ama yaptığım oranlamaya dere kumu ya da kedi kumunuda ilave etmem gerekiyor, bunu yaparken en önemlisi ağacın ne istediğini iyi kavramak. Arada Zeolit'le ilgili fikirinide sorayım (akvaryumculardan temin edilebilen), çok teknik konuya girip kafa karıştırmayacağım ama gübreleme esnasında azotun tutulmasını sağladığıyla ilgili bi kaç şey okudum, oranlara filan girmeden sence gönül rahatlığıyla kullanılır dermisin. Bende alternatifler üzerine eğildim kusura bakmayın

Eski 01-04-2010, 16:40   #13
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Akvaryumcularda nasıl zeolit sattıklarını bilmiyorum (su filtresinde kullanmak amaçlı olduğunu tahmin ediyorum). Zeolit, bir mineral grubunun ismidir. Yani zeolit adı altında ki birçok malzeme birbirinden farklı özelliklerde olabilir. Bildiğim kadarıyla tarımda kullanılan zeolit yapısında değişim olmadan katyon değişim özelliği, su kaybetme ve kazanma özelliği ile, hem besleyici hem de toprağı havalandırıcı ve nemlendirici özelliği nedeniyle kullanılıyor. Bu özellikleri ile akadamaya benziyor. Fakat yukarıda belirttiğim gibi , ağaca göre hazırlanmış doğru oranlardaki kum, toprak ve torf ile bonsai için gerekli toprak özellikleri elde edilebiliniyor.

Zeolit ile ilgili şöyle bir tecrübemi paylaşayım. Aralık ayında çıplak kök olarak gelen zeytin fidanları, drenaj deliği olmayan büyük ve ikiye kesilmiş bir pet şişe içinde yalnızca zeolit içerisinde herhangi bir problem olmadan mart ortasına kadar yaşadılar. 15 gün kadar önce içinde bulunduğu zeoliti bahçe toprağı ile karıştırıp bahçeye diktim. Zeytin fidanlarını getiren komşum ise sadece zeolit içerisinde kaktüs, vişne, leylak gibi birbiriyle alakasız bitkileri yetiştiriyor ve sanırım hala hepsi hayatta.

Eski 01-04-2010, 23:36   #14
Ağaçsever

hsynyldz's Avatar

Cevap gayet açıklayıcı oldu teşekkür ederim, akvaryumcudan dememin sebebi kolay bulunabilmesi adına ordan temin edilebiliyor, hem filtre hemde zeminde kullanılıyor. Zaman zaman aldığım için bitkilerede kullanılabileceğini öğrenmiştim. Senden teyit ettiğim iyi oldu

Eski 03-04-2010, 00:04   #15
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Az önce dünyanın en bilindik bonsai üstadlarından biri olan Walter Pall'un bir forumda zeolit ile ilgili yorumunu okudum. Zeolit kullanımının avrupada yaygın olduğunu söylüyor. Pomza, lav taşı, akadama , pişmiş kil, strafor taneleri, sert ağaç kabuğu, turba (veya torf) ve hindistan cevizi torfu gibi modern malzemeleri beğendiğini belirtiyor. Ardından da tüm bu substratların çok iyi drenaj özelliğinin olduğunu fakat içerisinde besin bulunmadığının altını çiziyor. Bu yüzden yoğun besleme(gübreleme) gerektirdiğini söylüyor.

Tabi burda farkına varmamız gereken, Walter Pall'un bu karışımları "bonsai"de kullandığıdır. Büyük bir kısmımız gelişmekte olan fidanlar üzerinde bonsai çalışması yapıyor, fakat hala "bonsai"miz yok

Eski 03-04-2010, 10:32   #16
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Bonsaimiz yok mu?

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 12:08   #17
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Sayın Kalyon,

Tırnak içinde yazmış olmamın sebebi formunu tamamlamış, üzerinde yıllarca çalışılmış yaşlı ağaçları kastetmem. Bu ağaçlar en az 5-6 saksı değişimi geçirmiş, yeterince paralel saçak kök geliştirmiş, kısaca kök terbiyesi tamamlanmış oldukları için sığ saksılarda yüksek drenajlı topraklarda, yüksek miktardaki gübrelemeler ile yaşıyorlar.

Takdir edersiniz ki, ağaçlar daha küçük daha sığ saksılara geçtikçe, toprak miktarı da azalıyor. Bu yüzden drenaj ve nemli kalma özelliğinin ağaç sağlığı için önemi de artıyor. Walter Pall tüm bonsaileri için aynı toprağı kullandığını söylüyor.

Bir çam ağacı ile bir meyve ağacı aynı toprakta aynı gelişimi göstermezler. Ama gerekli özelliklere sahip bir toprakta her tür ağaç, uygun bakım ile yaşamını sürdürebilir (bunun güzel örnekleri de çok çok az toprakla yaşayan kaya içi ve kaya üstü çalışmalardır). Tamamlanmamış ve eksikleri olan bonsai çalışmaları gelişmeleri için, ilk mesajdaki gibi uygun toprak karışımları öneriliyor. Özellikle karışımların içerisine toprak (bahçe toprağı) eklenmesinin nedenlerinden biri de budur. En basit mantıkla kum ve çakıl drenajı sağlar, torf su tutar ve toprak besler.

Bu forumdaki çoğu ağaç için, "bonsai" yerine "bonsai çalışması" demek ya potansiyel bonsai demek daha doğru olur diye düşünüyorum. Yanlış olduğu için değil ama en azından kendi çalışmalarıma , Walter Pall'un çalışmalarından sonra bakınca, kendiminkilere bonsai demeyi yakıştıramıyorum

Eski 14-05-2011, 21:01   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Merhabalar,

İşyerinden getirdiğim ficus ginseng ile bonsai işine atılmış oldum. Ama henüz bu konuda çok bilgisizim, o yüzden soracağım sorular komik gelebilir. Öncelikle bitkiyi getirdikten sonra toprağını değiştirmiştim ama ben direk marketten aldığım çiçek toprağını kullandım. Öğrendim ki karışım yapmak gerekmiş. toprağı 1 ay önce değiştirmiştim. Şimdi eski toprağı biraz torf ve çakıl taşıyla karıştırıp ağacı tekrardan diksem bir sorun olur mu? Toprağı tamamen mi değiştirmem gerekir? bir de bu karışımlar tamamen homojen mi olmalı? yoksa çakıl taşları saksının dibinde bulunmalı gibi durumlar var mı? Benim ficus ginseng için listede incir için olan karışım oranını mı uygulamalıyım? yardımcı olursanız sevinirim.

silensio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2011, 17:08   #19
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Ben alta çakıl taşı koyuyorum, bunun dışında hazırladığınız karışımı kullanabilirsiniz. Ayrıca ficus bonsai için köke çok fazla müdahale etmeden bir dikim şansınız daha vardır, ancak bence kullanmış olduğunuz çiçek toprağı da bu sene için yeterli olacaktır.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 14:25   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2012
merhabalar,
fukien tea ağacımı 4 ay önce bir çiçek marketten aldık, bir şekilde yaşatmayı başardım, toprak karışımını bilmediğimden baharla birlikte değiştirmek en doğru toprakta devam etmek istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. sdece toprak karışımı değil, değişimin ağaca zarar vermeden nasıl yapılabileceğini de anlatabilirseniz çok sevinirim.
bu başlıkta fukien tea bulamadım

ozkan.ank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 19:30   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Orkide toprağı uygun mudur?

Merhaba,

Bonsailerle ilgili araştırma yaparken bir video da paketlerde satılan orkide toprağının bonsailer için uygun olduğundan bahsediliyordu. Bununla alakalı iki sorum olacak. Birinci sorum tabi ki orkide toprağını deneyen **** konu ile ilgili bilgisi olanların fikirlerini sormak. İkinci sorum ise bonsainin her tür ağaçtan yapılabileceğini göz önünde bulundurursak bu orkide toprağı her tür ağaçtan yapılmış bonsai için uygun olur mu? Örneğin şuan bonsai adayı olarak bir çam ağacım var fakat orkide toprağını koymak pek mantıklı gelmiyor.

Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

pilvikuja Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 16:27   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pilvikuja Mesajı Göster
Merhaba,

Bonsailerle ilgili araştırma yaparken bir video da paketlerde satılan orkide toprağının bonsailer için uygun olduğundan bahsediliyordu. Bununla alakalı iki sorum olacak. Birinci sorum tabi ki orkide toprağını deneyen **** konu ile ilgili bilgisi olanların fikirlerini sormak. İkinci sorum ise bonsainin her tür ağaçtan yapılabileceğini göz önünde bulundurursak bu orkide toprağı her tür ağaçtan yapılmış bonsai için uygun olur mu? Örneğin şuan bonsai adayı olarak bir çam ağacım var fakat orkide toprağını koymak pek mantıklı gelmiyor.

Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.
Toprak karışımı tutturamadığım için gelişimini durduran Ficus Ginseng türü bonsaime orkide toprağı uygulamıştım. Orkide toprağı gerçekten iyi geldi ve şuan dallarda yeni sürgünler var.

pilvikuja Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 22:19   #23
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Aslında bonsai için doğrudan orkide toprağı çok uygun değil. Orkideninin isteklerine uygun olarak gevşek bir karışım hazırlanıyor.
Bu karışım neredeyse hiç bir besin içermez. Zaten orkidenin besin ihtiyaçları da ağaçlardan çok düşüktür.
Yakındaki bir serada ficuslar var. İthal, neredeyse hiç toprak kalmamış bir çuvala sarılı kökler halinde yaşıyorlar. Dirençli bir tür olduğu için asgari şartlarda yaşayabiliyor.

Karışım besin içermediği için ağaca gerekli gübreleri düzenli olarak vermek gerekir.
Çama daha farklı bir toprak karışımı gerekir. Sadece orkide toprağının zarar vereceğini düşünüyorum.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 11:21   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2013
Wink

iyi günler arkadaşlar benim bir çin kuş eriğim var bir arkadaşım yeni hediye etti fakat ağacımın toprağı çok sağlıksız değiştirmem gerekiyor listede kendi ağacımı bulamadım elimde küçük akvaryum çakıl taşları bahçe toprağı ve genel kullanım torfu var ağacıma uygun bir karışım hazırlamak için nelere ihtiyacım var ve yüzdeleri nasıl olmalıdır yardımcı olursanız çok mutlu olurum teşekkür ederim

rkursada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 16:15   #25
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Açıkcası çin kuş eriğim hiç olmadı, bu ağacı tecrübe etmedim ve teorik bilgilerle de konuşmak pek istemem, ancak yerinde olsam en az %40-50 akvaryum çakıllarına %25-30 torf ve %25-30 bahçe toprağı şeklinde karıştırırdım.

Toprağın çok su tutmasındansa çok az su tutması her zaman daha iyidir. Toprak hızlı kuruduğunda sık su vererek telafi edebilirsin ve iyi bir sulama rejimi ile denge sağlayabilirsin ama toprak çok uzun süre ıslak kaldığında meydana gelecek kök çürümesini telafi edemezsin.

Ayrıca deneyimlemekten korkma. Sadece bir tane ağaç üzerinde çalışarak ve bu ağacı kaybetmekten korkarak bonsaiyi öğrenemezsin ve kendini geliştiremezsin. Ne kadar çok deneyim o kadar hızlı öğrenme!

Başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 00:04   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2012
Merhaba benim de bi çin kuş eriği türü bonsaim var ve sn. Sakaki'nin uyarısı üzerine toprağını değiştireceğim. Sizlere sorum aşşağıda verdiğim linkteki toprak karışımını kullansam sizce sıkıntı olur mu okuduklarıma göre içeriğinin güzel olduğunu düşünüyorum belki bunun yanına biraz daha başka bi inorganik ya da organik malzeme kullanırım diye düşünüyorum elimde çokca yutong taşı var bu taş da aynı ponza taşı gibi ( hatta aynı taş bile olabilir, merak edenler görsellerden arayabilir ) içeriğine biraz da bundan katarak güzel bir karışım elde ederim diye düşünüyorum. fikirlerinize, önerilerinze açığım tabi.

http://www.zengardentr.com/Bonsai-to...m,PR-1314.html

Düzenleyen tt_tez : 21-04-2014 saat 00:04 Neden: link'i yazmayı unutmuşum.
tt_tez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 11:06   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Herkese merhaba, geçtiğimiz hafta sonu aldığım akçaağacım bir bonsai adayı olup gövde kalınlaştırması ve kök sağlığı açısından daha büyük bir saksıya almayı düşünüyorum.
Saksıda nası bir karışım yapmalıyım.
2 torf- 1toprak- 1çakıl taşı şeklinde uygun olurmu ,ya da başka önerisi olan varsa? Saksı değişimi için geçmi kaldım acaba?Köke zarar vermeden değiştirsem olur herhalde.

Düzenleyen glarienn : 06-05-2014 saat 13:37
glarienn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 13:49   #28
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi glarienn Mesajı Göster
Herkese merhaba, geçtiğimiz hafta sonu aldığım akçaağacım bir bonsai adayı olup gövde kalınlaştırması ve kök sağlığı açısından daha büyük bir saksıya almayı düşünüyorum.
Saksıda nası bir karışım yapmalıyım.
2 torf- 1toprak- 1çakıl taşı şeklinde uygun olurmu ,ya da başka önerisi olan varsa? Saksı değişimi için geçmi kaldım acaba?Köke zarar vermeden değiştirsem olur herhalde.
Toprağını dökmeden daha büyük bir saksıya şu anda da aktarabilirsiniz. Bunun için ağaca birkaç gün su vermeyerek toprağın kurumasını bekleyin (aksi halde saksıdan çıkarırken toprak yapışarak saksıda kalacak ve ağacınızın kökleri açığa çıkacaktır), daha sonra saksının (plastikse eğer) yan çeperine dışarıdan saksının bir çok yanından bastırarak köklerin saksıdan kolayca çıkabilir hale getirin.

Bitkiyi mevcut saksısından dikkatle ve toprağını dökmeden çıkardıktan sonra, daha büyük olan saksının merkezine oturtun (yüksekliğini ayarlayarak) ve boşta kalan kısımları yeni toprak harcınızla doldurun.

Bir de belirttiğiniz karışımı biraz daha az nem tutucu hale getirin bence. Örneğin torf oranını biraz azaltarak yerine pomza ekleyebilirsiniz.

NOT: Saksının en altına iri çakıl taşları döşemeyi unutmayın.

shawshang beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 14:35   #29
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Saksıyı kesmekte güzel bir yöntem. Küçük bir el baltam var. Çok fazla güç harcamadan, nazikçe baltayı saksı ağızından tabanına doğru yarıyorum. Aynı işlemi karşı taraftan yapıyorum. Birde saksıyı yatırıp iki yarığı birleştirecek şekilde tabanınıda yardığımda saksı yukarıdan aşağıya ikiye bölünmüş oluyor. Toprağı dağıtmadan rahatlıkla çıkıyor.
Elbette bu kesme işlemini hem saksı büyütmek hemde kırılmış eski saksılara uygulamakta fayda var. Çünki bu işlemden sonra saksıyı bir kez daha kullanma şansınız kalmıyor.

Sakaki beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 17:25   #30
Yeni Üye

erdem7's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2013
Listede zeytin yok? Onun için nasıl bir karışım uygundur? Ben; torf, kum ve biraz tuz (bakteri ve omurgasızları önlemek için) kullanmayı düşünüyorum. Tuz kullanmamın bir başka nedeni zeytinlerin genelde denize yakın yerlerde yetişmesi. Hata ediyorsam lütfen söyleyin...

erdem7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024