agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni153Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2008, 10:34   #181
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2008
msgurkan

İncirin muhteşem bi görüntüsü var.
Onu saksıda gormek sana büyük bir zevk verecek galiba.

iremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2008, 10:46   #182
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
İremre, onu bonsai haline getirebilirsem gerçekten güzel olacak. Bu tekniği herkese tavsiye ederim.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 18:06   #183
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Arkadaşlar,
Perlit arayan arkadaşlar için bir müjdem var. Bauhaus şubelerine perlit getirtilmeye başlanmış ben bugün (23.05.08) İstanbul Beylikdüzü bauhaus'tan 10 lt. lik perlit aldım üstelik fiyatı da 1.75 YTL idi.

Bi de köklendirici toz sordum üzerinde Bitki Gelişim tozu/hormonu yazan bir toz verdiler. Turuncu renkli bir toz. Tekrar tekrar sordum ve köklendirmede de kullanabileceğimi söylediler. Acaba bu hormonu/ tozu havai köklendirmede kullanayım mı? Fikri olan var mı?

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 13:44   #184
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Elma ağacında havai köklendirme

Bende havai köklendirmeyi, elma ağacında denedim.(19 mayıs günü) Umarım, Mehmet Salih Bey kadar başarılı olurum

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 19:37   #185
Ağaçsever

zerdüşt's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Galeri: 13
Ali bey merhaba.. Air Layering makalenizi defalarca okudum. Sonra gaza gelip bahçemdeki zeytin ağacını kobay olarak kullanmaya karar verdim fakat elimde köklendirme tozu yoktu onun yerine bildiğimiz asprinin kullanılabileceğini duydum. Toz haline getirip aynen köklendirme tozuymuş gibi uyguladım. Yapalı 10 gün gibi bir süre geçti. Bir gelişme göremiyorum zaten bildiğiniz gibi zeytin yaprağını döken bi ağaç ta değil. Gelişmeleri (tabi olursa) burdan aktaracağım fakat zeytinin hava köklendirmesinde sonuç için tahmin ettiğiniz bir süre **** bir deneyiminiz var mı? şimdiden teşekkürler..

zerdüşt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 18:10   #186
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Yaz mevsimi boyunca beklerken, boş durmayıp graliçyaya havai köklendirme uyguladım. 19 mayısta, kırmızı elmaya uyguladığım çalışma köklenmeye başladı. Graliçyanın fotoğrafı burda

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 1321.jpg (70.0 KB, 1199 views)
Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2008, 13:45   #187
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Sayın zerdüst,

Zeytin nispenten kolay köklenen türlerden. Yine de kolay köklenen türlerde bile 6-8 hafta gibi bir süre beklemek gerekiyor. 10 gün çok kısa bir süre. Hiç zeytinle çalışmadım ama yanlış hatırlamıyorsam havai köklendirmeye bahar sonlarında başlamak daha idealdi. Yaz dönemi ise yarı yeşil dallardan çelik almak için ideal.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2008, 18:48   #188
Ağaçsever

zerdüşt's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Galeri: 13
Teşekkür ederim Eaglion. Daha çok deneyimsizim deneye yanıla ( en az yanılma tercihimdir) öğreneceğim artık. 16 mayısta başlamıştım airlayering çalışmasına. Şimdi aralayıp baktım hepsine 4 tanesinden sadece 1'inde başlamış köklenme. Diğerleri hala duruyor öylece - hatta bir tanesinden hiç umudum yok diyebilirim-

Bir de ahlatta air layering denemesi vardı ama onu toprağa gömerek yapmıştım. Ona da baktım sonuç olumlu ancak daha çok ince kökler. Umarım yaz sonu gibi hepsini alıştırma saksılarına alabilirim.

Bu arada yarı yeşil dallardan çelik almak uygun demişken hemen iğdeden de çellik alayım bari. Cevabınız için çok teşekkür ediyorum tekrar.

zerdüşt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 13:08   #189
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Arkadaşlar haftasonu yaptığım 2 havai köklendirme çalışması: Kayın gövdeli akçaağaç ve kuş üvezi ağaçlarına IBA da kullanarak köklendirme uyguladım. Bakalım sonuç ne olacak.

Kabukta şerit açtım,

1.JPG

Hormon sürüp, şeridin altından poşeti telle ağaca sabitledim.

2.JPG

Toprak doldurup bağladım.

3.JPG

Süpürge tarzı yapmak istediğim için, mevcut sürgünlerin hemen üstünden v şeklinde kesip, sürgünleri de yukarı yönlendirmek için poşetle çok sıkmadan bağladım.

4.JPG

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 13:09   #190
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Bu da Üvez ağacındaki benzer uygulama. 2 yerden köklendirme uyguladım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 5.JPG (47.5 KB, 1160 views)
Dosya Türü: jpg 6.JPG (41.4 KB, 1151 views)
Eski 28-07-2008, 12:03   #191
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Bol sanslar Vyssera. Posetteki topragin surekli nemli kalmasina dikkat et.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 14:55   #192
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
3 hafta kadar önce (tarih kaydetmedim), Ficus benjamin bitkisini alçaktan filiz vermesi için kestim, bitki tek sap şeklindeydi çünki. Filiz vermeye başladı. Ben de üstten havai köklendirme yapıp iki bitki elde etmek istedim. 2 cm. kadar bitrkinin kabuğunu çepeçevre kestim.Bir plastik kutu alıp bitkiye üstten geçirdim. Üstteki kutunun içini de kum ve torf karışımı doldurdum. Bu gün bir baktım, resimdede görüleceği gibi üstteki saksının içi kök dolmuş. Ben bu bitkiyi ayrı bir saksıya almak istiyorum normal olarak. Ama hava dışarıda 40 dereceler dolayında ve çok sıcak. Ben şimdi bunu yapabilir miyim. Elde ettiğim bitkiyi öldürmekten korkuyorum. Bu bitki buna dayanıklı mıdır. Yeni saksıya alırken budama yapmama gerekir mi?
Herkese göstereceği ilgiden dolayı teşekkür ederim.

ficus_benjamin.JPG
Kökler

ficus_benjamin (1).JPG
Yeni bitkim

Üstten elde ettiğimi bonsai çalışmak istiyorum.
Bu arada ben havai kökl beklerken boş durmadım ve çıkan dalların hepsini yönlendirdim. Şekli acaba bonsaiye uygun mu?

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 18:11   #193

izzeterisen's Avatar

Ben sabredemedim ve bitkiyi sökerek ana gövdeden ayırarak bol saçak köklü olarak diktim. Bakalım ne olacak, ama arsız bir bitki , yaşar sanırım.
Ama gördüğüm şu oldu ilk çıkan dal toprak seviyesinde kaldı. Bakalım ne yapacağım ? Ne yapmam gerekir? Aslında taş üstünde (over rock) bu bitkiyi görmek isterdim.
Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Görünümler :

31072008.JPG

31072008 (1).JPG

31072008 (2).JPG

31072008 (3).JPG

Eski 01-08-2008, 13:35   #194
Ağaç Dostu

Agaciniz uzerinde hic bir budama yapmadan gubre vermeden, onu 3-4 hafta golge bir yerde tutup sulamasina dikkat ediniz. bu sicak havalarda olumsuz etkilenebilir.

Onunuzdeki kis sonu onu saksisindan cikarip, daha once hazirlaycaginiz guzel bir tasin uzerine yerlestirip kokleri de tas uzerine istediginiz gibi dizip, seritler halinde kestiginiz bezlerle sarip, tekrar derince bir saksiya tas ve kokler toprakla ortulecek sekilde dikiniz.

Bir yildan sonra, saksinin ust kismindan bir tabaka toprak alip kokleri biraz ortaya cikariniz. Bu islemi 2-3 ayda bir tekrarlayip koklerin ve tasin istediginiz kadar asagisina indikten sonra onunuzdeki uygun mevsimde, agacinizin ust kismi ile calisabilirsiniz, bu calismayi isterseniz, agacinizi bonsai saksisina aldiktan sonra da yapabilirsiniz.
kolay gelsin.

Eski 01-08-2008, 15:46   #195

izzeterisen's Avatar

Teşekkür ederim Ali Bey,
Ama yine sormak istediğim bazı şeyler ortaya çıktı. Dediğinize göre en az 2-3 yıl bu bitki büyüyecek. Hiç dokunmazsam 2 m. boyunda kocaman bir bitki olur. Bu zaman boyunca hiç mi bir şey yapmayacağım. Örneğin budama,telleme, eğme gibi.

Eski 02-08-2008, 11:34   #196
Ağaç Dostu

Ilk yilda, koklerin iyice gelismesi icin yukardan budama yapmazsaniz iyi olur.

Agaciniz uzerindeki dal dizimini, dallari telleyip yapabilirsiniz (incirlerdeki tellemeleri surekli kontrol ediniz cabuk buyumelerle dallar teli, kabuk icine alip tel sarimlarindan yaralar meydana gelebilir) . Kalinlasmasini istediginiz dallar uzerinde(ornegin ilk dal ) hic budama yapmazsanis o dal daha cabuk gelisip kalinlasacaktir.

Agacinizin 2-3 yillik bir sure icerisinde bir metreden fazla buyumesi sorun degildir. agaciniz uzerinde istediginiz kokler ve govde olustuktan sonra budayarak agacinizi istediginiz boyuta indirebilirsiniz.
Yine de bu zaman size fazla gorunmusse ve agacinizin govde yapisi ile kokler istediginiz gibi gelismisse, ilk yildan sonra agacinizi budayabilirsiniz.

Eski 21-08-2008, 12:05   #197

izzeterisen's Avatar

İyi günler Ali Bey,
Bir yerde çok güzel, 1-3 m kadar boylarında çok güzel dallanmış çınar ağaçları (Platanus sp.) gördüm. Çay kenarında olduğu için kökleri çakılın içinde topraklı olarak almak veya kışın su baştığında o bitkilerden birini almak çok zor olabilecek.
Acaba bir tanesini alamazsam, havai köklendirme bu bitkide mümkün müdür.
Teşekkür ederim.

Eski 22-08-2008, 12:05   #198
Ağaç Dostu

Izzeterisen merhaba, cay kenarinda gordugunuz cinar fidanlarina hic bir uygulama yapmadan once, Doğadan ağaç toplama (Yamadori) burada yazilanlari isterseniz bir gozden geciriniz.
Cinar agaclarinin, sanirim yapraklari cok buyuk oldugundan, pek bonsai yapilmiyor. Ama ben cinardan da bonsai yapilabilecegini. Yapragini doken bircok agac cinslerinin yapraklarini kucultmek sorun olmuyor ayni yontemle cinarin yapraklarinin da kucultulebilecegini dusunuyorum.

Cinar uzerinde de havai koklendirme uygulanabilir.

Eski 22-08-2008, 15:46   #199

izzeterisen's Avatar

Ali Bey, benim çınarı almayı düşündüğüm yer, Muğla'nın ortaca-Dalaman ilçelerini bölen Dalaman Çayı yatağında. Ya bu ağaçları sel götürecek, ya da kum ocaklarına kiralanacak olan bir yerde. Ben buradan bir ağaç alırsam kurtarmış olacağım. Zaten çay toprağı, kumu getiriyor, onlar orada çıkıp yetişiyor bir süre, sonra da bir sel alıp onları söküp götürüyor veya kum ocaklar burası kum dolunca yok ediyorlar onları. Tam anlamıyla yetişmiş, büyümüş hiç ağaç yok, en uzununun boyu 3 m. dolayında . Sel geldiği zaman bu ağaçları söker götürür zaten. O açıdan hiç şüphe olmasın.
Gördüğüm ağaçlar yerden itibaren dallanmışlardı, o yüzden h0şuma gittiler.
iyi günler.

Eski 28-08-2008, 14:59   #200
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Merhaba arkadaşlar Air-Layering yöntemi genellikle tropik bitkilerde kullanılıyor bu yöntemin anavatanı Çin'dir.
Sphagnum Moss. Peat kullanıldığında başarı yüzdesi artmaktadır.
köklendirme hormonu bu işlem için aslında olmazsa olmaz değildir. Önemli olan kesilen bölgenin kambiyum tabakasının iyice çizilmesi , kaplama materyalinin hava almaması , güneş almaması ve sürekli nemli kalması burda dikkat edilecek husus Sphagnum Moss. Peat'i ıslamayınız. Sprey ile nemlendirilmesi yeterlidir.

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 14:17   #201
Ağaçsever

expe's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2007
havai köklerdirme

Tekrar selam.havai köklendirme hakkında kafama takılan bi soru var. Siteyi araştırdım, mutlaka vardır ama gözüme takılmadı, yani bulamadım. Bu uygulamayı yapmak için en uygun zaman nedir. Silivri'deki evime gidip bir kaç çalışma yapmak istiyorumda.

expe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 19:56   #202
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Aslında bu bilgi var.. Aslında bu her ağaç için değişir ,ama ilk bahar başı ve yaz başı arası 2-5 ay en ideal zamandır. Ağacın geliştiği dönemi baz almak lazım,bu mevsimde kesinlikle denemeyin.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 18:17   #203
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Ali Bey. Daha önce havai köklendirme çalışmasını Lendemir'in gardenyasında görmüştüm. Ve çok hoşuma gitmişti. Denemek için sabırsızlanmama rağmen gardenyamın üzeri tomurcuk dolu olduğundan çiçek bitimini bekliyordum. Bugün de sizin çalışmalarınızı gördüm. Genelde havai köklendirme için ilkbahar uygun zaman görülmüş. Bizim burada iklim kışın ılık ve yağışlıdır. Don olayları görülmez. Vişne, dut gibi meyve veren ağaçlar üzerinde deneme yapmak istiyorum. Sonbaharın son deminde işe koyulsam hatamı etmiş olurum? İnşallah kısa süre içinde bu yazımı görür ve cevaplandırırsınız. Zira 2 gün sonra o meyve ağaçlarının çok yakınında olacağım . Kendimi tutamayabilirim.

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2008, 09:42   #204
Ağaç Dostu

Hatcee hanim iyi gunler.
Bu mevsim(sonbahar) agaclar uzerinde yapacaginiz havai koklendirmede bahar kadar hic bir gelisme olmiyacaktir. O yuzden, bahara kadar beklemenizin daha dogru olacagini dusunuyorum.

Sonbaharda agaclarin uyku donemi gelismelerini kismen ve ya tamamen durduruyorlar. Onun icin bu mevsim koklenme gerceklesmiyecek.

Baharda koklenmesini istediginiz yerden agacin kabugunu soyup resimlerde (bu forumdaki ilk mesajlarda)gordugunuz gibi bir islem uygularsaniz agac uzerinde koklenme olacaktir.

Agac uzerinde kabugunu soydugunuz yerden yukariya dogru odunsu kisimdan su ve besinler yurudugu icin, koklendirmek istediginiz yerin ust kisminda normal gelime olup tomurcuk ve yapraklar acilacaktir.
Yapraklarin gunes isinlerindan uretigi enerji ise kabuktan, agacin asagilarina ulasirken kabugun soyuldugu yerden kesintiye ugraycak ve kesinti olan bolgede iki kabuk arasindaki mesafe dar ise agac kabugunu yenileyip kendini iyi edecek ve asagilara dogru iletisimi sagliyacaktir.

Soyulan kabugun arasindaki mesafe yeterliyse(koklenme yapilacak dalin capi kadar bir kabuk soymasi uygundur) agac kabuk baglayip arayi kapatmak yerine, nemli ortamdaki toprak karisimi icerisine kok salmiya basliyacaktir.

Kolay gelsin.

Eski 19-10-2008, 11:01   #205
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Çok teşekkürler Ali Bey. İlkbaharı bekleyeceğim. Bu arada orman tarzı bir deneme yaptım. Çalışmamı şimdi yükleyeceğim. Gözatarsanız ve yorumlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim.

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 12:24   #206
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

185. mesajdaki akçaağacı dedem kesti, ama ilk 1 bucuk ayda köklenme işareti göstermemişti. 186. mesajdaki üvez ise 2-3 ay içinde köklenmedi. Bunun nedeni, bölgenin 1850 rakımda olması ve dolayısıyla biraz soğuk olması olabilir, ya da köklenme için sadece toprak yerine yosun kullansaydım belki köklenirdi. Kışın da yaklaşmasıyla umudu kesmeye başladım.

Eski 17-11-2008, 13:00   #207
Ağaç Dostu

Vyssera uzulme tekrar denersin.

Kabuk soyulan yerlerin iyice temizlenmesi gerekir. Temizlenmezse agac yarasini iyilestirmeye baslar kokler ve yapraklar arasinda tekrar iletisim basladigindan, bitki kabugun cikarildigi yerden kok salma zorunlulugunu asar.

poset icerisindeki karisim da surekli nemli tutulmalidir.

Havai koklendirme yapmak icin en iyi mevsim de bahardir.

Eski 21-11-2008, 13:50   #208
Ağaç Dostu

Gecen hafta, bir Cin karaagacinin uzerinde olan kurbanlik dali budamadan once, dal uzerinde havai koklendirme yapip yeni bir sey denemek istedim.

Bogma metodu ile govdenin kalinlastirildigini bilmekten yola cikip, havai koklendirme icin dalin uzerinden soyulan kabugun ust tarafini tel ile bogup nebari( Topragin, hemen ust kisminda gorunen, govde ile koklerin, iyice kalinlasip gelismesi) baslangici olusturabilirmiyim diye dusunerek asagidaki uygulamayi yaptim.

havai koklendirme 3 001.jpg
havai koklendirme 3 002.jpg
havai koklendirme 3 003.jpg
havai koklendirme 3 005.jpg
havai koklendirme 3 006.jpg

Gelismalari sizlerle paylasacagim
Hepinize iyi bir haftasonu dilerim.

Eski 08-02-2009, 19:39   #209
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2008
Galeri: 3
Ali Bey selam,
Yukarıda 3/4 birim kaynamış su + 1/4 birim bal ile yapılan köklendirme hormonunu deneyeceğinizi yazmışsınız.
Uygulama yapabildiniz mi? Sonucundan verdiğiniz bilgiyi göremedim.
Kolay gelsin.

kaybol.2008 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 11:51   #210
Ağaç Dostu

Kaybol. 2008 iyi gunler, bal ile yapacagim denemeyi, bir turlu yapamadim. Firsat bulur da yaparsam sizlerle paylasacagim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024