agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni153Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2013, 17:02   #331
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pislick0 Mesajı Göster
iyi günler herkese. Bende kendim bonsai yetiştirmek istiyorum. Araştırdım biraz en mantıklı yöntem havai köklendirme gibi geldi bana. Temel özellikleri anlatabilirmisiniz veya makale tarzı birşey varsa elinizde paylaşırmısınız.. Şimdiden teşekkürler
Sn pislick0,

Bu konuyu birinci sayfasından itibaren okuyacak olursanız, temel bilgilerin güzel bir anlatımla başlığın ilk sayfalarında verildiğini göreceksiniz:

Air Layering (Havai Köklendirme)

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 20:57   #332
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Güzel yapmış arkadaşlar, yapanı tebrik ediyorum...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 734183_435663599855304_809898699_n.jpg (48.4 KB, 697 views)
Sınırda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 23:17   #333
Yeni Üye

Emresan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2013
Galeri: 1
Satış sitelerinde köklendirici hormonlar satılıyor ancak henüz tecrübem olmadan sadece deneme amaçlı 35-50 TL vermek istemiyorum. Bir de daha uygun fiyata 50gr köklendirici hormon - Agrosil adında bir malzeme pazarlanıyor, bu da işe yarar mı acaba, kullanan var mı (bunu sormadan önce forumda arama yaptım ancak air layering konusu altında bılamadım). Açıklama kısmında çelik için demiş ama belki hava köklendirmesi için de kullanılabilir, ne dersiniz?

Emresan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 16:50   #334
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Emresan,

Köklendirme hormonu şart değil. Ben havai köklendirmelerde şimdiye kadar hiç hormon kullanmadım. Hormonsuz deneyin. Biraz da tecrübe ile daha iyi köklendirmeler yapılabiliyor. Biraz da şans işi. Bazen çok özenirsiniz tutmaz, üstünkörü yaparsınız tutar.

İyi çalışmalar dilerim...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emresan Mesajı Göster
Satış sitelerinde köklendirici hormonlar satılıyor ancak henüz tecrübem olmadan sadece deneme amaçlı 35-50 TL vermek istemiyorum. Bir de daha uygun fiyata 50gr köklendirici hormon - Agrosil adında bir malzeme pazarlanıyor, bu da işe yarar mı acaba, kullanan var mı (bunu sormadan önce forumda arama yaptım ancak air layering konusu altında bılamadım). Açıklama kısmında çelik için demiş ama belki hava köklendirmesi için de kullanılabilir, ne dersiniz?

suphicem beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 00:25   #335
Yeni Üye

Emresan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2013
Galeri: 1
Teşekkürler Sagol, ben mesajınız gelmeden önce maalesef internetten siparişi vermiştim ama neyse ki, dediğim gibi çok uygun fiyata geldi. İlk air layering denememi bir fidancıdan aldığım süs elması üzerinde yaptım dün, yakında denememin fotoğraflarını burada eklerim. Bu arada, açelya ve güzel bir bodur bahardalı (Japonicus) fidanı da buldum, onları da daha sonra "Üyelerin bonsai çalışmaları" nda paylaşıp gösteririm.

tourkana, gece ve sagol beğendi.
Emresan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 15:53   #336
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-07-2011
Havai köklendirme için bulunmaz hint kumaşı sphagnum yosunu şart mı? torf ya da cocopeat de iş görür mü?

delielveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 07:27   #337
Ağaçsever

Turnike yöntemiyle havai köklendirme hakkında bilgisi ya da deneyimi olan var mı?
İbrelilerde tercih edilen bir yöntemmiş.

Forumda Türkçenin doğru kullanımı hakkında

Eski 04-05-2013, 18:54   #338
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Turnike Metodu ile Havai köklendirme

Özellikle ibrelilerde kabuğun halka şeklinde sıyrılması iyi sonuç vermeyebiliyor.

Geçen yıl karaağaçda deneyip olumlu sonuç aldığım turnike metodunu bu sene Mavi sedirde denemeye karar verdim. Aşağıda adım adım anlatmaya çalışacağım.

Havai köklendirme yapılacak yerdeki dalları budayıp yer açıyorum sonra 2-3-4 mm lik bir bakır teli genellikle çift kat olmak üzere şekildeki gibi köklenmenin başlamasını istediğim kısma sarıyorum(bazı ağaçlarda özellikle prunus çeşitlerinde bakır yerine alüminyum tel kullanılması tavsiye ediliyor).

_DSC0404 turnike metodu.jpg

_DSC0412 turnike metodu.jpg

Telleri bükerek ağacın kabuğunu ısırmasını sağlıyorum(sabrınız çok ve aceleniz de yoksa daha da gevşek olabilir, ağaç kalınlaştıkça sıkışacaktır).

Spagnum yosununu teli ortalayacak şekilde sarıp çok ince bir bakır telle etrafını sarıp yosunun düşmeden durmasını sağlıyorum. Yosununuz yoksa bu bölümü atlayıp devam edebilirsiniz(yosunsuzda olumlu sonuçlar alıyorum).

_DSC0418 turnike metodu.jpg

Genellikle eski bir çarşaf parçasının iki ucunu ince telle orta kısım bol olacak şekilde bağlıyorum(burada dal yatay olduğundan iki ucu bağladım, düşey bir dal olsaydı başlangıçta sadece alt ucu bağlıyorum)

_DSC0425 turnike metodu.jpg

Bir tarafta toprak karışımını hazırlıyorum(ağacın cinsine göre farklı bir karışım hazırlıyorum, karaağaç için sırf torf olabilir ama iğneliler için sırf torf fazla rutubet sağlayıp çürüme yapabilir o nedenle ponza taşı, dere kumu, ibrelilerde ağacın kendi toprağından biraz, ağaç kömürü parçacıkları, torf, varsa vermiculit, yanardağ curufu ile hazırladığım bir karışım). Karışım için olmazsa olmaz diye bir madde yok, ben o an elimde olanlarla hazırlıyorum bazen eksik bazen fazla oluyor sizde kendinize göre bir karışım yapabilirsiniz.

_DSC0426 turnike.jpg

5 den fazla fotoğraf ilave edemediğimden bir sonraki mesajda devam edeceğim.....

gece, Jezebel, Sakaki ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen sagol : 04-05-2013 saat 19:40
Eski 04-05-2013, 19:10   #339
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Turnike Metodu ile Havai köklendirme (devam)

Hazırladığım toprak karışımını bir önceki adımda hazırladığım torbaya dolduruyorum.

_DSC0433 turnike metodu.jpg

Bezi kendi etrafında dolaştırıp çok ince bir bakır telle etrafını sarıyorum.

_DSC0435 turnike metodu.jpg

Bezin etrafını mutfak folyosu ile sarıyorum(naylon poşet kullandığım da oluyor. İki ucunu tekrar bir tel veya iple sıkıca bağlıyorum. Burada amacımız buharlaşmayı en aza indirmek.

_DSC0438 turnike metodu.jpg

_DSC0442 turnike metodu.jpg

En dışa ise varsa yeşil yoksa siyah bir çöp poşetinden kestiğim naylonu sarıyorum. Burada amacımız hem köklendirmeyi başlatmak hem de kökleri güneşten korumak. Bu sefer evde yeşil kalmadığından siyah kullandım ama varsa yeşil kullanıyorum, kargalara daha az hedef oluyor. Tam hedef olsun isterseniz kırmızı kullanıp durumu görebilirsiniz.

_DSC0444 turnike metodu.jpg

İbreli ise 1 yıl dokunmuyorum, yapraklı ise dal kalınlığına göre 1 aydan itibaren kontrol ediyorum.

İyi çalışmalar dilerim...

Eski 04-05-2013, 19:51   #340
Ağaçsever

Sağol Sagol Çok güzel bir anlatım olmuş gerçekten. Tam da uygulamayı düşündüğüm sedir cinsinden bir örneği açıklamanız beni ayrıca sevindirdi. Sadece iki sorum var. Birincisi poşetteki nem miktarı kendi kendisini 1 yıl boyunca idare ediyor mu yoksa arada şırınga ile su vermek gerekiyor mu? 2. ise İbreliler ve özellikle sedir için işleme başlamak için en uygun zaman nedir?
Teşekkürler, selamlar...

gece beğendi.
Eski 04-05-2013, 20:05   #341
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Deliveli ilk havai köklendirme denemenizse yaprak döken bir ağaçda denemenizi tavsiye ederim. İbrelilerde dal kalınlığına göre 2-3 yıl göze almanız gerekebilir. Sedirlerde folyoyu birkaç kat sarıp uçlarını sıkıca bağlayınca 1 yıl sonra kuruma olmadı ama emin olmak için arada sarsmadan kontrol edebilirsiniz.
Kullandığım yosunlar taze olduğundan kendi doğal nemi var, diğer karışıma su ilave etmiyorum ağaç kendi suyundan veriyor. Sırf torf kullanırsanız biraz ıslatmak daha iyi olabilir(ibrelilerde çok az). Kontrolde su azalması görürseniz biraz su takviyesi iyi olur.
İstanbul için şimdi tam zamanı ama yinede ibre uçlarına bakın yeni büyüme belirtisini görmeden başlatmayın.

Başarılı köklendirmeler dilerim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delielveli Mesajı Göster
Sağol Sagol Çok güzel bir anlatım olmuş gerçekten. Tam da uygulamayı düşündüğüm sedir cinsinden bir örneği açıklamanız beni ayrıca sevindirdi. Sadece iki sorum var. Birincisi poşetteki nem miktarı kendi kendisini 1 yıl boyunca idare ediyor mu yoksa arada şırınga ile su vermek gerekiyor mu? 2. ise İbreliler ve özellikle sedir için işleme başlamak için en uygun zaman nedir?
Teşekkürler, selamlar...

gece ve delielveli beğendi.
Eski 04-05-2013, 21:36   #342
Ağaçsever

Sphagnum yosunu bulana kadar ibrelilere ilişmeyeceğim. bu sene sonbaharda sedirde havai köklendirme yapacağım alanı budar açarım, artık kısmetse seneye başlarız. İlk etapta,Acer, nar ve zeytinde torf ve cocopeat'la deneme yapmayı düşünüyorum. Siz yosunları kendiniz mi yetiştiriyorsunuz? Baya araştırdım ben, bir tek etobur bitkilerle ilgilenen arkadaşlarda bu yosuna rast geldim, orada da bilgi var satışı yok.

Eski 04-05-2013, 21:42   #343
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Yosun bulamadığım zaman yumuşak bir torf kullanarak da havai köklendirme yapıyorum. O durumda da sonuçlar fena değil.
Yosunu büyük ağaçların kuzeye bakan gövdelerinden veya ormandan topluyorum. Bir dönem praktiker satıyordu ama artık yok, mağazaları kapatıyorlar.

iyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delielveli Mesajı Göster
Sphagnum yosunu bulana kadar ibrelilere ilişmeyeceğim. bu sene sonbaharda sedirde havai köklendirme yapacağım alanı budar açarım, artık kısmetse seneye başlarız. İlk etapta,Acer, nar ve zeytinde torf ve cocopeat'la deneme yapmayı düşünüyorum. Siz yosunları kendiniz mi yetiştiriyorsunuz? Baya araştırdım ben, bir tek etobur bitkilerle ilgilenen arkadaşlarda bu yosuna rast geldim, orada da bilgi var satışı yok.

Sakaki ve delielveli beğendi.
Eski 12-05-2013, 20:26   #344
Ağaç Dostu

Latif's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Galeri: 5
Havai

Fırça çalısında bu aralar havai köklendirme düşünüyorum acaba doğru olurmu?

Latif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 22:56   #345
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Latif Mesajı Göster
Fırça çalısında bu aralar havai köklendirme düşünüyorum acaba doğru olurmu?
Gayet uygun ve doğru bir zaman bence Latif bey.

Eski 13-05-2013, 09:58   #346
Ağaç Dostu

Latif's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Galeri: 5
teşekkürler

Latif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 20:19   #347
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Mutlu Son

Bugün Havi köklendirmeyi açtım ve çok güzel bir manzarayla karşılaştım. Ağacı ayırdım ve alttaki kesi yerini aşı macunuyla kapattım. Yeni ağacımın bulunduğu saksıya bir kazık soktum ve ağacımı bu kazığa sallanmaması için bağladım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20130524_191641.jpg (55.5 KB, 564 views)
Dosya Türü: jpg 20130524_191647.jpg (67.8 KB, 561 views)
Dosya Türü: jpg 20130524_193926.jpg (66.7 KB, 560 views)
Dosya Türü: jpg 20130524_194803.jpg (69.6 KB, 561 views)
alimallah ve Jezebel beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 21:24   #348
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Badrobot,

İlginç bir durum oluşmuş, yarayı iyileştirip tamir etmek üzereymiş gibi görüyorum.
Köklenme ağacın alt kısmında oluşmuş gibi görünüyor yoksa fotoğraf mı yanıltıyor.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Bugün Havi köklendirmeyi açtım ve çok güzel bir manzarayla karşılaştım. Ağacı ayırdım ve alttaki kesi yerini aşı macunuyla kapattım. Yeni ağacımın bulunduğu saksıya bir kazık soktum ve ağacımı bu kazığa sallanmaması için bağladım.

Eski 15-06-2013, 12:23   #349
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Havai koklendırme pis koku

Merhaba arkadaslar elma agacına havai koklendırme ıle bonsai yapmayı dusunuyorum yaklasık 1 ay oldu bugun bakmaya gıttıgımde naylonun altından bir iki delik actım su aksın düye fakat kotu bi koku gelmeye basladı sanki fazla su bozuulmus gıbıydı su aksın dıye delıkler actım bunu zararı olurmu sızce
kullandıgım malzeme
torf---perlit---siteden almıs oldugun sıvı 4000 lik IBA
Yardımcı olursanız sevınırım

bonsaist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2013, 22:14   #350
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaist Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar elma agacına havai koklendırme ıle bonsai yapmayı dusunuyorum yaklasık 1 ay oldu bugun bakmaya gıttıgımde naylonun altından bir iki delik actım su aksın düye fakat kotu bi koku gelmeye basladı sanki fazla su bozuulmus gıbıydı su aksın dıye delıkler actım bunu zararı olurmu sızce
kullandıgım malzeme
torf---perlit---siteden almıs oldugun sıvı 4000 lik IBA
Yardımcı olursanız sevınırım
Merhaba sn bonsaist,

Aramıza hoş geldiniz öncelikle.
Fazla sudan dolayı çürüme/küflenme olmuş olabilir, bir fotoğraf olsaydı daha iyi anlayabilirdik.
Delik açmış olmanız çok büyük sorun değil, yeterki malzemenin nemli kalmasına dikkat etmeye devam edin.

Bu arada, bundan sonraki mesajlarınızda Türkçemizin doğru kullanımına biraz daha dikkat ederseniz çok mutlu oluruz.

Forumda Türkçenin doğru kullanımı hakkında

Kolay gelsin & başarılar...

Eski 18-06-2013, 08:06   #351
Yeni Üye

şubat's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2013
Merhabalar,

Bunu kiraz ağacına da uygulayabilir miyiz?
Bahçemizde çok güzel ve meyveleri oldukça iri bir kiraz var, kirazın çelikten üretimi zormuş diye okudum, bu yöntemi kullansam başarabilir miyim?

Ayrıca dalın kalınlığı en fazla ne kadar olmalı? Bu mevsim uygun mu ?
Teşekkürler...

Bir de yosunlardan elimde kurumuş olarak var, bunları ıslatıp mı kullanıyoruz?

şubat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 09:26   #352
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.sagol.
Yara iyileşmedi. kabuğu soyduğum bölgeyi kestim. Buradaki hatam yaranın biraz üzerindeki bir noktadan telle boğmuştum. Telle boğduğum yer kabarıklık yapmış. Bir daha ki sefere telle boğma işlemini kabuk soyduğum yerin tam bitim noktasından yapacağım.
Her iki ağacında sağlık durumları gayet iyi. Yeni sürgünler verdiler.
İyi çalışmalar.

Eski 18-06-2013, 09:37   #353
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şubat Mesajı Göster
Merhabalar,
Bunu kiraz ağacına da uygulayabilir miyiz?
Bahçemizde çok güzel ve meyveleri oldukça iri bir kiraz var, kirazın çelikten üretimi zormuş diye okudum, bu yöntemi kullansam başarabilir miyim?
Merhaba Sn şubat,
Elbette bu yöntemi kiraz ağacında da uygulayabilirsiniz.

Alıntı:
Ayrıca dalın kalınlığı en fazla ne kadar olmalı?
Bu mevsim uygun mu ?
Teşekkürler...
Dal odunsu yapıda olduğu sürece kalınlığının çok fazla önemi yok.

Alıntı:
Bir de yosunlardan elimde kurumuş olarak var, bunları ıslatıp mı kullanıyoruz?
Kabuğu kaldırılan bölgeye saracağınız malzeme (torf, perlit, yosun) kesinlikle nemli olmalı ve sadece başlangıçta nemli olmasını sağlamanız yetmez, ayrıca ara sıra kontrol ederek sürekli nemli kalmasını sağlamanız gerekir.

Kolay gelsin.

şubat beğendi.
Eski 09-01-2014, 21:08   #354
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2014
saygın bey,zannedersem,kabuğu alınan yerdeki canlı doku sert kısma kadar kazınmalıydı.odunsu kısım ortaya çıkmalıydı.

FikriHoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 22:00   #355
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Benim gibi acemiler için havai köklendirme ve biçimlendirme denemeleri için kavak ağacı olarak bilinen selvi kavak kullanılabilir mi, deneyen var mı acaba

ahmar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 23:49   #356
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmar Mesajı Göster
Benim gibi acemiler için havai köklendirme ve biçimlendirme denemeleri için kavak ağacı olarak bilinen selvi kavak kullanılabilir mi, deneyen var mı acaba
Şahsen ben hiç kavak denemedim ama bu tür arsız ve hızlı büyüyen türlerde hiç zorlanacağınızı sanmam!

Eski 04-05-2014, 19:04   #357
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2013
merhaba.20 gün önce armut ağacına havai köklendirme yaptım 8000ppm köklendirme hormonu ile.bugün aralayıp baktıgımda beyaz bir şekilde şiştiğini gördüm hormon sürdüğüm yerin.sizce köklenmeye başlamışmıdır.teşekkürler iyi günler(badrobotun 1 numaralı resmin üst tarafı gibi olmuş ama altta kılcal kökler çıkmamış)

Düzenleyen hakansqr : 04-05-2014 saat 19:06 Neden: ekleme
hakansqr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2014, 00:52   #358
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2014
Merhabalar ben de inciri bu şeklde köklendırdım kokler epey uzadı ve kahverengıye donmeye basladılar fotografını koydugumda bı fıkırveır mısısız acaba ne yapabılırm bu ıcıre oncesınde baska yere nakıl amacındaydm ama bonzaısını de usundm bı an

fidanmeraklısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2014, 08:50   #359
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.fidanmeraklısı.
Ayrıntılı güzel fotoğraflar çekerseniz,tüm üyeler ne olduğunu daha net anlayıp yardımcı olmaya çalışır.

Eski 30-09-2014, 08:59   #360
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bu yıl yaptığım Havai Köklendirme (Air Layering) çalışmalarımdan biri...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (69.6 KB, 307 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (71.4 KB, 301 views)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (69.8 KB, 302 views)
Dosya Türü: jpg 4.jpg (72.8 KB, 301 views)
Dosya Türü: jpg 5.jpg (69.9 KB, 303 views)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024